22244 Op ontdekkingstocht in „natte hoek van het Leidse Heempark De Roode Leeuw uit Kon. Ned. Biljartbond BIOSCOPEN Expositie van schilderijen ?Als kampbaas vervul je een sociale taak VAK '70 hield de jeugd volop bezig MARKTEN ZATERDAG 25 JULI 1970 LEIDSE COURANT Telefoonnummer Leidse Courant Voor alle afdelingen: Administratie Advertentie-afdeling Handelsdrukkerij Redactie Verborgen schatten werden opgegrami NOORD WIJK Een frisdrankenmaat- schappij organiseerde op het Noordwijk- se strand een schatgraverij voor kinde ren van zes tot twaalf jaar. Ruim zes honderd jongens en meisjes namen er aan deel. Er mocht alleen met blote handen worden gegraven. Schepjes en dergelijke hulpmiddelen waren contra bande en ouders mochten wel toekijken, maar niet de helpende hand bieden. Voor allen was er een drankje, terwijl 250 vaders en moeder r.og een koeltas als herinneringsgeschenk in ontvangst mochten nemen. Mej. Thessa Dennen boom trad als gastvrouwe van „Seven Up" op een begeleidde de jei/gdige deelnemers voortreffelijk. Het duurde wel even voordat de prijzen boven de de grond kwamen, maar van lieverlede j ging het beter. NOORD WIJK De Northgo-wandel- E'e sportcommissie organiseerde een pres- commissie Noordwijk, de heer J. v. d. statietocht op het strand te Noordwijk Haak, reikte in tegenwoordigheid van Zee. De deelnemers moesten 6 km zijn medecommissieleden en de heer W. Rovers, directeur van de VW, de prij zen uit. De hoofdprijs, een fiets werd gewonnen door Margit Blok uit Noord- Prestatietocht Northgo-comité binnen een uur afleggen. Ongeveer 185 wandelaars van verschillende leeftijd en nationaliteit namen aan de tocht deel. Onder hen bevondeh zich Duitse en Deense gasten. De heer W. Rovers, directeur van de VVV in Noordwijk gaf het startsein. Zeventien minuten later was de eerste loper reeds terug. Het was de heer M. Maarssen uit Aals meer. Vermeldenswaard is nog, dat B. Zandvliet, eveneens uit Aalsmeer, oud 9 jaar, de 6 km in 28 minuten liep en de eerste dame na 29 minuten aan de finish arriveerde. LEIDEN Onze man van het Heempark in de Kikkerpolder vervolgt vandaag zijn excursie. „Laten wij deze week eens rond de waterput kijken, daar staan veel interessante planten. De fundatie van de put zelf is heel oud; voorheen hebben er een paar vol molens in dé Kikkerpol der gestaan voor de be werking van 't vlas voor de vanouds bekende la kenindustrie van Leiden. Bij de aanleg van 't park kwam de put voor de ,d4g, welkfi \veer;.Us, op-, gemetseld. Wij zién daar de pekbloem met roze rode bloelftéW. Let óp 't kleverige stukje aan de bloemsteel ter wering van schadelijke insekten. Vandaar ook de naam „pekbloem," familie van de anjer. Voorts staan er de hoge moesdistels, bij ons zeer zeldzaam. De bleke bloemen trek ken evenals alle andere distelsoorten veel hom mels en vlinders. Naast de moesdistel groeit de kaardebol, vroeger wer den de korfjes (zowordt de bloeiwijze van deze plant genoemd) gebruikt bij het kaarden (uittrek ken van korte vezels uit de wol). Het zijn opmer kelijke planten, familie van de blauwe knoop en de scabiosa, die nu ook bloeien scabiosa bete kent schurftkruid ook staan daar de moeras spirea's met witte plui men en de kattestaart, een mqgrasplant die het overigens in uw. tuin best doet met paarse lila pluimen. En nu wij toch bij de natte hoek zijn aangeland, daar groeien ook de lisdodde of rietsegaar. Wij ken nen hiervan twee typen, de grote en de kleine lis dodde. In de bloemsier- kunst veel gebruikt. Tot dezelfde familie behoort ook de egelskop, langs •de slootkant kunt u hem overal vinden, met grap pige stekelige bolvormi ge vruchten, vandaar de Op de helling achter de put groeien enkèle zon en droogteminnende planten, zoals het zonne- roosje, tliym en de mar jolein. De laatste twee behoren tot de familie van de lipbloemen. Deze planten worden druk door bijen en vlinders bezocht. Wist u dat van de bijen er wel 130 soor ten in Nederland voor komen? Van de meeste soorten overwinteren al leen de koninginnen, die in het voorjaar m hun eentje een klein nestje opbouwen. Bij onze ho ningbij ovehvlntért' 'hét gehele volk, dat dus in het voorjaar ook weer bij duizenden beschik baar is voor de bestui ving van kers, pruim, appel en peer. Let nog even op de lijsterbes, de vruchten beginnen te kleuren, een somber te ken, want dan is de herfst ook weer spoedig in aantocht, geniet nu dus zoveel mogelijk." Speler gedroeg zich onsportief NOORDWIJK Het district Bollen-, streek van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond raakt raet ingang van het nieuwe seizoen een vereniging als lid kwijt. De Roode Leeuw uit Ocgstgeest, elk seizoen goed voor de organisatie van een of meer kampioenschappen, heeft gemeend uit de bond te moeten treden. Dit werd bekend gemaakt in een rond schrijven aan alle verenigingen in het district. Als beweegreden wordt opge geven, dat men tijdens het toernooi om de Van den Zwet-wisselbeker moeilijk heden had ondervonden met een zich minder sportief gedragende speler van een andere vereniging. De Roode Leeuw Trianon: „John and Mary" (18 jr.) (3e week) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Camera: 's Middags: „Jungle Boek" (alle leeft.) 's Avonds: „In de doodsgreep van 't rode masker" (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.00. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Nachtv. (vr./zat. 23.30 u): De slach ter van Baltimore (18 jr.) Studio: Kuifje en de zonnetempel (alle leeft., 4e week). 's morgens, behalve zondags: Sjors en Sjimmie - 10.30 uur. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Rex: Le grand restaurant (alle leeft. (3e week) Iedere middag, behalve zondag: Fa belt jesland (alle leeft.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en '9.15 uur Zondag: 2.30, 4.30. 7.00 en 9.15 uur Nachtv. (vr./zat. 23.30 u.): Fanny HUI (18 jr.) Luxor: 's Middags: Ik zing mijn lied (alle leeft. - 2e week). 's Avonds: Ik ben nieuwsgierig - Blauw (18 jr.) Dagelijks: 1.30, 7.00 en 9.15 uui- Zondag1.30, 4.30, 7.00 en 9-15 uur. Lido: West Side Story (14 jr. - 2e week) Dagelijks en zondags: 2.30 en 8 u. Verdwijnend beeld in de binnenstad LEIDEN Een beeld dat zal gaan verdwijnen in Leiden. Als de nieuwe vaarroute rond Leiden in gebruik zal worden genomen en dat tijdstip is niet zover meer af is het scheepvaartverkeer, althans van grotere vrachtschepen, door de Oude Vest verleden tijd. De wateren in de binnen stad zullen dan hooguit nog gebruikt worden door plezier vaartuigen, die onder de vaste bruggen door kunnen Op de achtergrond (boven de boot op het dek van de aak) is de gerestaureerde gevel zichtbaar van het St. Elisa- beth-Gasthuishof. Het com plex, dat zich van Oude Vest uitstrekt tot de Caeciliastraat. is nagenoeg geheel gerestau reerd en zal huisvesing en verzorging bieden aan chro nisch zieken. Foto LC/Dirk Ketting Opi zegt dit risico van een onsportieve spe ler niet meer te wiUen nemen. Uit het mededelingenblad van het dis trict Bollenstreek blijkt echter, dat ei achtergronden zijn. De betrokken spe ler, die zich misdroeg, is gestraft. Het districtsbestuur wees echter De Roode Leeuw als verliezer van deze wedstrijd aan, omdat het team van de vereniging in strijd met de wedstrijdreglementen een ongerechtigde speler liet deelnemen. In elke tak van sport is in zo'n geval het betrokken team verliezer. Soms worden bovendien nog punten in minde ring gebracht en zelfs boeten opgelegd. De Roode Leeuw trachtte voor zich recht te krijgen bij het bondsbestuur. Een gesprek met de bondsvoorzitter le verde geen resultaat op. Een overtre ding van het wedstrijdreglement staat geheel los van overtredingen v en arbitragereglement en daarover bleef verschil van mening bestaan. De wijze waarop De Roode Leeuw ge meend heeft te moeten bedanken na melijk via een rondschrijven heeft in het district Bollenstreek bevreemding gewekt. Een bedankbrief pleegt alleen aan het secretariaat te worden gezonden. LISSE Gevonden: kinderjack - zil veren armbandje - nylonkabel - zonne bril - jong poesje - klein zwart poesje - etui met sleutels - muntbiljet. Verloren: fiets - kinder jack - zwarte knipportemonnee - gele regenbroek - bruin leren herenportemonnee - verze keringsbewijs THP 954 - bruine porte monnee met inhoud - gouden kettinkje - geldkistje - sleutelring met 9 sleutels - bruine jongensportemonnee met in- NOORDWIJK Van 25 juli tot en met 8 augustus a s. zullen de Noordwijkse kunstenaars F. de Best en K. Duindam eigen werken exposeren. De tentoonstel ling wordt gehouden in de vroegere houthal tegenover de Discobar Hoofdstraat. Zij is geopend van 10 tot 12, van 2 tot 5 uur en 's avonds 7-10 uur. Onder meer zal men er land- j schappen en portretten kunnen bezich tigen. Burgemeester mr. J. M. Bonnike zal zaterdagmiddag, 25 juli a s. de expositie openen. en VVD- hrief slaat niet in BODEGRAVEN De open brief die de VVD in Bodegraven heeft doen uitgaan naar alle fracties en naar de pers heelt bij de andere fracties weinig instemming kunnen vinden. Ten eerste om het tijd stip (vakantie) en voorts om de manier waarop de WD-fractie de zaak wenst te behandelen. Vooreerst wil zij. dat weth. Karssen (67) verdwijnt, ook al heeft hij grote verdiensten voor de gemeente o.a. in ver band met zijn kennis en grote werk zaamheid. Maar door zijn gezondheids toestand van de laatste jaren is hij niet de figuur voor de toekomst, aldus de WD. Hoewel de WD-raadsleden zelf geen wethouderszetel ambiëren schuiven ze de heer Jongeneel naar voren (CH), die er hoogst verrast door was, maar het ook met de gang van zaken niet eens is. Alle fractieleiders vinden het voorbarig en ongewenst om over de wethouders verkiezing iets te publiceren, terwijl de besprekingen in en met de fracties nog niet hebben plaatsgehad. Over deze kwestie zal het laatste woord nog niet gevallen zijn. Luigi Celeghin in Pieterskerk Virtuoos spel op technisch onvolmaakt orgel wijk. De eerste prijs was voor een jeug dige Duitse gast, Reinhard Zemscs uit Remscheid. Hij kreeg een autoped mee naar huis. De tweede prijs, een opblaas- bare rubberboot ging naar Anja Mer- tens uit Goes. De andere prijswinnaars waren: 3 Kettie Broekhof uit Noordwijk, 4 Martin Kraska, Noordwijk: 5 Ingrid Hemske, Drunen; 6 Beate Kortekaas, Noordwijk: 7 Walter van Hest, Eind-1 hoven; 8 Joke van Dam, Noordwijk: 9 Marjan Vink, Noordwijk. Een groot j aantal kinderen kregen als troostprijs een bal. ESTO-jeugdkampen BODEGRAVEN Weer hebben de jeugdleiders van Esto zich ingezet voor de sportieve jeugd. Esto's pupillen ver trekken 2 aug. naar Griendtsveen om 1 daar sportend en genietend een weekje j door te brengen in de Brabantse Peel. De C-junioren vermaken zich momenteel I in Oudenbosch en de B-junioren vertrek ken eveneens op 2 aug. Hun doel is Weert. De C-junioren maken de tocht per fiets, terwijl de andere groepen per auto zullen gaan. Het kampgeld (ook voor de leiders) bedraagt 30,-. Met de ouders is voor de verschillende groepen het zak- geld besproken. Het vertrekpunt is het Wat twee weken geleden al duidelijk Parochiehuis om circa 2 uur a 2.30 uur. werd tijdens het eerste orgelkon- sert van K. en O. door Charles de Wolff kwam gisterenavond in de slecht bezette Pieterskerk nogmaals overduidelijk aan het licht: we zullen in de beurs moeten blazen om het Pieterskerkorgel snel te gaan restau reren. Doen we dat niet, dan behoeven j we geen organisten yan wereldfaam meer uit te nodigen om ons muziek te laten horen, die in de gangbare konsertprogramma's zelden of nooit aan bod komt. De Bolzanese organist-leraar Luigi Celeghin had het ons al vóór 't kon sert gezegd: „voor Bach, op duitse manier gespeeld, is het orgel goed te gebruiken, maar voor fijnzinnige terpretatie van Italiaanse meesters is het orgel niet meer goed bruikbaar, helaas" en die laatste toevoeging was echt Italiaanse wellevendheid. Na Groningen en Maastricht was het Leidse konsert voor Celeghin geen ge weldig ervaring meer; voor de schaar se toehoorders ook niet altijd, want de samenhang van het programma was erg moeilijk te volgen. De regis tratiemogelijkheden waren te gering om konstant geïnteresseerd te blijven. Maar er waren duidelijk 1 bare hoogtepunten, met door Celeghin herondekte elfde Can- zona met echo van Banchieri, delen uit de misbegeleiding van Frescobal- di, een toccata van Scarlatti en het konsert in F. van Albinoni. De Ita liaanse zon kwam toen echt stra lend door de kille kerk brekeu, ook al scheen deze over een programma i vroege Italiaanse meesters, die eer- j der voer voor musicologen zijn dan kost voor de doorsnee toehoorder. Al met al werd een aantal dingen erg duidelijk onder het luisteren: moeten we voor nog geen twee pro cent van de stedelijke bevolking in een zo grote kerk blijven konserte- ren? Zou een nieuw jaar de steriele sfeer niet kunnen afbreken door ons bijeen te laten komen in bijvoorbeeld de MarëkerkMaar ook: niet ieder konsert behoeft de grote Bach op het programma te hebben om te slagen, al zijn virtuoze organisten te beklagen wanneer ze op technisch onvolmaakte instrumenten moeten proberen om er het beste van te maken. Leiden zou daar eigenlijk konsekwen- ties uit moeten trekken. D. j: cl Blom vau aimping „De Westeinder": BV ROER VEEN „Eén ding staat vast. Als je goed een camping runt kom jc met veel andere aspekten op sociaal gebied in aanraking. Een camping blijkt niet alleen te /.(ju het bicden van een mogelijkheid tot recreatie in de vorm van kamperen hetzij in tent of caravan, ik krjjg hier zelfs seizoenkampeerders die mij een briefje loten zien van de dokter. Zij komen uit steden als Amsterdam, Leiden, Haarlem en Den Haag en moeten volledig tot rust konten. Als zy hier een paar dagen zijn, hoeven zij geen slaappil meer in te nemen. Zij slapen veel langer dan thuis het geval is en voelen zich met de dag opknappen. Je bent ook de geestelijke vader op de camping. De kampeerders komen hij je met bun moeilijk heden, vaak zuiver op privégebied. Als kamphans vervul jc een sociale taak. Vooral in de omgeving van de grote steden moesten veel nieer mogelijkheden worden geschapen voi Blom (50 jaar) uit Burgerveen, di Leimuiderdijk startte. Burgerveen is ontmoetingspunt voor tal van nationaliteiten uier i het Dat camping „De \V Haarleimnernieersc Burgerveen, veel aftrek heeft, bewijst wel het feit dat de 2,8 ha waarmee werd begonnen, al spoedig te klein bleek. Nu is de camping dan ook uitgebreid n>et l'j ha. Het streven is er op gericht de camping uit te breiden tot 6 ha. De mogelijkheden daarvoor zijn er. De heer Van der Blom heeft een soort ■nplan opgesteld: „Als ik gi in 1967 met een camping aan de sportliefhebber en de hengelaars kun nen er hun hart ophalen. De bootjes- verhuurderijen in de naaste omge ving doen dank zij de camping goede zaken. De rust en de centrale lig ging zijn de grote troeven van de camping. Voor binnen- en buitenlan ders. „Dit jaar heb ik al 22 nationa liteiten genoteerd. Vorig jaar haalde ik er 28. Ook van achter het ijzeren gordijn komen ze. Onlangs had ik hier professoren uit Oost-Duitsland die op een studiereis waren," aldus de heer Van der Blom, die van beroep eigenlijk fouragehandelaar ls, maar daar nu volledig mee is gestopt. „De camping heeft je volle aandacht. Je bent er eigenlijk het hele jaar mee Burgerveen blijkt een ontmoetings punt te zijn voor tal van nationali teiten. De burgemeester van Wies- zond mag blyven hoop ik over vijf baden heeft er ook zijn vakantie jaar de camping helemaal rond le doorgebracht. En ook hij was verrast hebben. Met alles er op en er aan. over alles wat Burgerveen heeft te De houten noodwinkel van nu, zal bieden. Het nieuwe gedeelte is met volgend jaar al plaats maken voor rozen beplant en evenals de reeds een grote zelfsbedleningszaak." bestaande camping van grindpaden Niet alleen de seizoenkampeerders, voorzien. Wat ook opvalt is de enorme maar ook de vakantiegangers hebben ruimte die de kampeerders hebben, "t in Burgerveen naar htm zin. Voor- De „seizoeners" werden daardoor in al de buitenlanders Zij staan er de gelegenheid gesteld tuintjes om versteld van dat steden als Haarlem, hun caravan of tent te maken. Dat Leiden, Den Haag en Amsterdam zo alles geeft „De Westeinder" een dicht bij liggen. En daarbij -komt dan fraai aanzien, ook nog dat het mei de auto maar een wip is naar het strand van Na alle moeite die het gekost heeft Noordwijk, Katwijk of Zandvoort. om de vergunningen voor de cani- Camping „De Westeinder" ligt onder ping binnen te krijgen zegt de heer aan de Leimuiderdijk. De minibe- Van der Blom: „Ik heli er geen spyt planting van drie jaar geleden is uit- van er mee te zijn begonnen. Als Ik gegroeid tot een grote hoeveelheid het allemaal vooruit had geweten bomen en struiken, zodat men zich had ik het jaren eerder gedaan, midden in de bossen waant. Aan de Vooral die sociale betekenis die een andere kant van de dijk liggen de camping heeft, geeft er een diepere Westeinderplassen. Ook de water- grondbetekenis aan." ALKEMADE De afgelopen week zyn de diverse onderdelen in het kader van de vakantiespelen VAK-'70 weer bijzon- jan doove I der succesvol verlopen. Een groot aan- om in de Leidse binn een speelplaats aangelegd. De haiidliaafd. Voor de wat ouden leer speel gelegenheden te creeëren is op de hoek v: ■velde bomen aldaar zullen als klimohjeeten blijvei ugd worden baskets geplaatst. deel hierin had de groep van De Tref fers die in haar clubgebouw deze week een z.g. Open Huis hebben gehouden. Hiermede hebben zij de jeugd en ook de Iets oudere jeugd dc weg gewezen naar baar clubgebouw. Zij verdienen alle lof voor de wijze waarop zy de jeugd in deze week hebben opgevangen. In het begin van de week was het de kinderkermis met vele spe len. met woensdag een filmdag, gevolgd door speeldagen op donderdag en vrij dag'. Naar schatting hebben zij in deze week zo een ruim 2500 kinderen in totaal binnen haar muren gehad. (En dan spreken wij nog maar niet over I de succesvolle discobar welke alle avon den werd gehouden en aan de jeugd vanaf 15 jaar amusement bood. Hier kwam vrijdagavond het hoogtepunt in I ite verkiezing van de „ronde-miss", die haar taak krijgt te vervullen bij de op 4, 5 en 6 augustus a.s. te houden avond- wielerronde. Voor deze wielerronde is door elke lagere school een sterke wie lerploeg samengesteld van 8 jongens en/of meisjes, die gaan strijden om de Het wordt een echte wielerronde met algemeen klassement met één toer- ïnaar, ploeg-klassement, puntenklas- nent, gele en groene trui, tussen- j sprintjes en premies. De organisatie van deze ronde is mogelijk geworden door de grote financiële medewerking van de Mico-winkeliers te Roelof arendsveen. Iii' hel overvolle Treffersgebouw heerste een bijzonder gezellige sfeer op deze laatste disco-avond. Zoals vermeld zou hier het hoogtepunt zijn de verkiezing van genoemde „rondc-miss". Er bleek echter één groot probleem te zijn, want een verkieziug bleek overbodig. Niet een van de aanwezige „missen" wilde zich kandidaat stellen Geen ver- kiezing dus, zodat men een andere ma nier zal moeten zoeken om voor het ko mend wlelerfestijn aan een „ronde-miss" Avondvierdaagse zit er weer op in Sassenheim SASSENHEIM Al was het weer op de laatste dag van de vijfde avondvier daagse niet zo gunstig als de vorige drie avonden, aan de opkomst deed het geen afbreuk. Zo waren er voor de 5 kin 52, voor de 10 km 353 en voor de 15 km 158 enthousiaste wandelaars. Behalve leden van de DOS-drumhand, zorgde nu ook Adest Musica voor de muzikale he geleiding. Op plein Oosthaven werden de wande laars met bloemen begroet. Bloemen waren er ook voor de begeleiders van de 5 km-route, terwijl in het by zonder mevr. Pouwels, die met een Invalide in een wagentje meeliep, van het bestuur Jeugdrecreatie. bloemen kreeg aange boden. Alle deelnemers kregen van „Thomas" een ijsje cadeau. Op het bordes van het raadhuis ston den burgemeester Van Knobelsdorff en, de wethouders Mazee en Westerbeek. In de Jacoba van Beierenschool werden de kruisjes uitgereikt. Voor de eerste maal kregen de deelnemers die alle vijf de avondvierdaagsen uitliepen een kroontje. KOUDEKERK A.D. RIJN Gister morgen om acht uur zijn 45 leden en supporters van de Voetbalvereniging „Koudekerk" o.l.v. de heren L. P. H. Sohrier en J. Snatersen vanaf het voet balveld vertrokken voor een vakantie trip naar Radstadt (Oostenrijk). Be halve zich over te geven aan de gewone vakantie-geneugten, zullen de'voetbal lers ook nog enige wedstrijden spelen tegen plaatselijke Oostenrijkse teams- Zondag 2 augustus om ca. 5 uur n.ni. wordt het gezelschap weer in Koude kerk terug verwacht LEEUWARDEN, 24 juli, ji A A S Commissienoteringen in per kg) Goudse kaas 3.49, Edammer kaas 3.17 Broodkaas 3.18. Handel kalm.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3