Het is altijd de kleine man die de dupe is van toeristische avonturiers GOUDEN BOOM M BRUGGE: sp: FESTIVAL VAN JEUGD ORKESTEN IN SANKT MORITZ Uniek Vlaams buitengebeuren I r, OVERWINTEREN OP EEN KOOPJE IN SPANJE .555, '5' 5'5:" ZATERDAG 25 JULI 1970 I)e krantenkoppen schreeuw den het weer eens uit: toeris ten gedupeerd door Neder lands reisbureau. De televisie vertoonde opnieuw de langza merhand vertrouwde beelden: een radeloze man in hemds mouwen. die in één dag al zijn tuurvcrdiende spaarcenten is kwijtgeraakt, een huilende Vrouw die uitroept: „Nu is al les voorbij. Zo'n bedrag bren gen we in jaren niet meer Een kers\ op De oorzaak halfbakken reisbureau-direc- door een Duitse beroepsoplich ter, die de huurpenningen voor Spaanse appartementen royaal in eigen zak slak. In het begin van deze week werd hij door de Spaanse politie ge arresteerd, maar toen was het voor honderden Nederlanders al te Iaat. De eigenaren van de appartementen, die nog geen cent gezien hadden, rie pen. dat ze niets meer te ma ken wilden hebben met het Nederlandse reisbureau en dat alleen mensen met baar geld in hun appartementen zouden worden toegelaten. Vanaf dal moment houdt de 25-jarige di recteur van het Amsterdamse reisbureau zich schuil en scheept hij de radeloze klan ten af via zijn automatische antwoordapparaat, dat niet eens de moeite neemt een welgemeend excuus te stame len. Goed, je kunt achteraf zeggen, dat die reisbureau-di recteur ook niet heeft gewe ten. dat hij in de handen zou vallen van een aarts-bedrie ger. Je kunt zeggen :„wat hem nu is overkomen, kan elk reis bureau, ook het grote, ver trouwde, gebeuren". Maar daarmee is nog geen antwoord gegeven op de vraag, waarom de Nederlandse wetgever ie dereen, rijp en groen in de gelegenheid stelt om een reis bureau te beginnen. Met vijf gulden en een hoop branie kan elke Nederlander een plaats op de toeristenmarkl claimen en over de ruggen van kleine sappelaars hotels afhuren en chartervliegtuigcn bestellen. De wet legt hem daarbij geen strobreed in de weg en zelfs als er een kink in de kabel komt. als de avon turier bemerkt, dat hij ver keerd gegokt en jammerlijk gecalculeerd heeft, dat hij door notoire leugenaars in de boot is genomen en geen been meer heeft om op te staan, hoeft hij alleen de knip op zijn winkeldeur te doen en het telefonisch antwoordapparaat in werking te stellen. De gal bittere teleurstellingen, de tra nen en de wanhoop, die hij zijn klanten opdringt, zijn bij komstigheden. waar hij zich nauwelijks druk over maakt. Het is ongelooflijk, dat in een geordende maatschappij zulke dingen kunnen gebeuren. Het is ongelooflijk, dat de wetge ver gul en grenzeloos de gele genheden creëert, waarin de dief gemaakt wordt. Niemand vraagt, of een reisbureaudirec teur in staat is om tegensla gen op tc vangen, of hij solva bel genoeg is om aan zijn dure plichten te voldoen. Integendeel: Gods beste ze gen vergezelt de man vanaf het eerste moment en als hij faalt krijgt hij slechts het weinig effect sorterende heili ge kruis na. Een bittere bij komstigheid is nog. dat het altijd de kleine man is. die op een afschuwelijke manier ge dupeerd wordt. Hij is het im mers. die zijn schamel kapi taaltje toevertrouwt aan reis bureaus, die met de scherpste prijzen goochelen en daarmee voortdurend balanceren op de rand van de afgrond. Hun aanbiedingen laten domweg geen ruimte voor tegenslagen en op het moment, dat de te genwind opsteekt, hebben ze geen zeilen meer over om op koers te blijven. Alleen daar om is het al noodzakelijk, dat van hogerhand paal en perk wordt gesteld aan deze prak tijken. Goedwillendheid is niet voldoende om het handjevol vakantiegeluk van medemen sen veilig te .stellen. De prak tijk heeft dat wederom op be schamende wijze bewezen. Het is de hoogste tijd. dat de klei ne man de wet als bondgenoot krijgt en zich bij voorbaat kan vrijwaren voor bittere vakan tie-teleurstellingen. 15 '\v!' 5 -j Tweeduizend inwoners van Brugge. 2000 kostuums. 7 muziekkorpsen, 6 koren, meer dan 100 ruiters. 25 praalwagens, kleurige reuzen en le gendarische dierfiguren vormen sa men de Praalstoet van de Gouden Boom. die op 23 en 30 augustus door de straten van Brugge zal trekken Eens in de vijf jaar beleeft deze Vlaamse stad het super-spektakel. geschiedenis pompeus tot i'orden gewekt. Row leed van verre v t de irediè buitengebeuren. dat zijn weerga m Europa niet heeft. De Brugse praal stoet is niet een produkt van moder ne historici, die met een welwillend lodderoog terug kijken naar een vol tooid verleden tijd. maar is een vrije vertaling van wat de J5-eenu.se kro niekschrijvers hebben bericht over de bloeddorstige Noormannen, de fa natieke kruisvaarders en de Friese dijkwerkers, die de moerassen rond Brugge met bloed, zweet en tranen drooglegden. De stoet, in 1958 ge creëerd door Antoon Viaene. de in ternationaal bekende conservator van het Guido Gezellemuseum in Brugge, ontleent zijn naam aan het huwelijk van Karei de Stoute, her tog van Bourgondië met de Engelse prinses Margareta van York. dat in I486 op grootscheepse wijze in Brugge werd gevierd. Volgens over leveringen was het een ..schitterend feest, dat als hoogtepunt een adem benemend steekspel kreeg, waarin ridders van het Gulden Vlies elkaar gouden boom betwistten. De Praal stoet van de Gouden Boom doet het nu nog eens dunnetjes over en toont in negentig taferelen het dansende en zingende volk van Brugge in het herfsttij der Middeleeuwen. Wie op 23 of 30 augustus getuige wil zijn van dit unieke schouwspel kan voor nadere inlichtingen en gereserveerde zitplaatsen terecht bij de dienst voor Toerisme, Markt 1 in Brligge of bii het Belgisch Verkeersbureau. Leid- seplein 7 in Amsterdamtelefoon 020-245959. De aanvang is 's mid- dags om 15.30 uur en de prijzen der zitplaatsen zijn 40. 00. 80 en 100 Belgische Franken. Warm aanbevo len voor hen. die de zomer op dave rende wijze willen besluiten. VAKAVTIETIP: BABYHüiPai AUIPBAH' 1 në/TDJig-5 Waarheen in Nederland Vrijwel alle toeristische beziens waardigheden zijn op één geweldige hoop geveegd in de geplastificeerde reisgids Waarheen in Nederland, die uitgegeven werd door Van Dishoeck in Bussum (prijs fl. 6.70). De samen stelster is Joanita Lee, die zich op haar zwerftocht door de lage landen geen bezienswaardigheid, geen juul- blazers cn geen klompendanser door de neus heeft laten boren. Het resul taat is een curieus werkje geworden, dat bol staat van de informatie. Ter completering is een lijst opgenomen van verenigingen en instanties, die de zwerver door Nederland verder op weg kan helpen. Zomerskiën in Engelberg In september bieden de hotels Belle- vue en Schweizerhof in Engelberg (Centraal Zwitserland) een 7-daags sportabonnement aan van zaterdag tot zaterdag Prijs 285 franken inbe grepen half pension, welkomstcock tail. 4 uur tennis, 1 dag zomerskiën op de 3020 meter hoge Titlis. week kaart voor overdekt en buitenbad. 1 bergtocht met gids, kegeltoernooi en avondpicknick. Toeslag voor volledig pension 35 franken. WANDELEN IN LENK Ter gelegenheid van het Europese Natuurbeschermingsjaar worden in het Zwitserse Lcnk (1100 meter. Berner Oberland) wandelwekcn ge organiseerd. Onder deskundige lei ding kan men zo kennis maken met de bergwereld en speciaal met het beroemde natuurreservaat Gelten-If- l'igen. Op liet programma staat ook een bergtocht naar dc 3247 meter hoge Wildhorn onder leiding van een gediplomeerde berggids. De prijs be draagt 464 Zwitserse franken per persoon voor zeven dagen hotelver- blijf met hall pension, leiding, berg gids. lunches in bergrestaurants, stoeltjeslift en vervoer per auto in het wandelgebied. Voorts toegang tot twee evenementen en een gratis ex- cursiekaart. Voor niet hotelgasten zijn de kosten 135 franken. Verdere inlichtingen bij het Verkehrsburo Lcnk Zwitserland, telefoon 0941- FERVENTE MUZIEKMINNAARS doen er goed aan half augustus de vakantiesteven te wenden in de rich ting van het Zwitserse Sankt Moritz, speeltuin der rijken in het gebene dijde Graubttnden, waar op 18 au gustus het tweede Internationale Festival van Jeugdorkesten begint. Gedurende twaalf dagen zullen jon geren uit drie werelddelen tussen de bergreuzen hun muzikale hart luch ten en onder leiding van wereldbe roemde muziekpedadogen repeleren. De besten onder hen zullen aan het einde van het festival Worden sa mengebracht in het "1970 Internati onaal Jeugdorkesten Festival Or kest", dat op 29 augustus een groot afscheidsconcert zal verzorgen. Diri gent van dit unieke, kersverse orkest is de Tsjech Walter Suskind. Voordat de jeugdorkesten naar Sankt Moritz komen, zullen ze eerst nog een rondreis door Zwitserland maken en in 15 steden en dorpen concerteren. Het definitief sluitstuk Vorig jaar gooide een jeugdorkest ui! Berlijn HET ORKEST „DER STAATLICHEN HOCHSCHULE FüR MUSIK UND DARSTELLENDE KUNST", ja ja, de Duitsers kunnen het zo fijntjes zeggen hoge ogen op het eerste festival van internationale jeugdorkesten. van deze muzikale jongerenhappe- ning is een concert op 30 augustus in de Tonhalle in Zürich, waar de drie beste jeugdorkesten voor het voetlicht zullen komen. De negen deelnemende orkesten ko men uit Hongarije. Bulgarije, Italië, Zuid-Afrika, Amerika. Zwitserland, Duitsland, Canada en Engeland. Vo rig jaar blies ook een Nederlands orkest dapper zijn partij mee. maar ditmaal ziet Nederland geen kans om een representatieve afvaardiging samen te stellen. Jammer, maar vol gende keer beter. Tot de werken, die uitgevoerd zullen worden, behoren de Wassermusik van Handel, het concert voor viool en orkest van FeLix Mendelssohn- Bartholdy, het Ballet Parisien van Jacques Offenbach, de Onvoltooide symfonie van Schubert, die Kunst der Fuge van Bach, de Schilderijen tentoonstelling van Modest Mus sorgsky, het concert voor viool en orkest van Max Bruch, de vierde symfonie v an Robert Schumann, de variaties op een rococo-thema van Peter Tsjaikowsky en de Polovvetzer Dansen van Alexander Borodin. Voor inlichtingen over logiesmoge- lijkheden en het bijwonen der con certen: Zwitsers Nationaal Verkeers Bureau. Koningsplein 11 in Amster dam. telefoon 020-222033. Esso Stadsgids in oen onbekende stad kan een auto mobilist zich soms voelen als een kat in een vreemd pakhuis. HU weet niet, 'ioe hij snel in het centrum kan kimcn of hij juist dal centrum kan R.'rmijden. Hij zoekt dikwijls te lang naar gebouwen, die hij wil bezoeken en hij weel niet, waar de parkeer terreinen zijn. De Esso Stadsgids wil deze problemen nu met één gedrukte klap oplossen. Het bevat plattegron den van 50 Nederlandse steden met alle beiangrüke aanwijzingen die hU nodig heeft: in- en uitvalswegen, mar kante punten, belangrijke gebouwen etc. De prijs van deze handige gids, die verkocht wordt in de meeste Esso- shops, is twee gulden vijftig. TcrwUl tienduizenden Nederlanders zich gereedmaken om als moderne Icarussen door het zwerk naar een zondoorstoven Spaans strandje te zweven, zün de reisbureaus alweer aan de slag gegaan om de gunst der vaderlandse gepensioneerden te verwerven. De zelfrijzende welvaart en de fysieke welstand van de vaderlandse AOW'ers hebben de bejaarden als nieuwe toeristenbron aangeboord en de slappe wintermaanden, die tot voor kort onverkoopbaar waren, biyken opeens gewild bü duizenden die de arbeid definitief hebben ingeruild voor een geprolongeerde vakantie. In dc winter van 1969 gingen naar schatting zo'n zesduizend Nederlanders naar Spanje om daar in een luxueuze overwintering hun oude dag te vieren. De ieisbureaus lanceerden reclamekreten als ,.de winterzon in Spanje is goedkoper dan de regen in Nederland" en „Overwintering in Spanje binnen ieders bereik" en het effect was ongelooflijk: het fenomeen van de toeristische overwintering bleek binnen de kortste keren een bestseller van de eerste orde te zijn geworden. In het begin waren het de oud-Indiëgangers, die met de tropenzon in hun botten maar moeilijk konden wennen aan het Nederlands klimaat. Zij bedachten zich niet lang en stoven gelijk zuidwaarts. Daarna volgden ook andere groepen, die inmiddels hadden uitgerekend, dat ze tweeduizend kilometer verderop goedkoper uit waren dan in hun eigen bejaardenflat. Een verblijf van ruim drie maanden in Mallorca of aan de Costa del Sol kost anno 1970 gemiddeld achthonderd gulden. Daar is de vliegreis bij inbegrepen, maar niet de verzorging. Als men de maaltijden erbij telt. komt men aan een bedrag, dat schommelt tussen de elfhonderd en twaalfhonderd gulden. Zeg nou zelf: daar kom je in Nederland nauwelijks voor aan tafel. Het merendeel van de zesduizend spijtoptanten, die vorig jaar naar Spanje afreisden, is afkomstig uit de Randstad Holland. Een begrijpelijke zaak: de toe-operators, die de aanbiedingen doen. wonen bij hen om de hoek en het aanbod van randstedelingen, die het klamme klimaat maar al te graag inruilen voor wat waterige Spaanse zon, is groot genoeg om de chartervliegtuigen te vullen. Wat de prijs betreft: die kan alleen zo laag worden gehouden, omdat de toeroperators er zelf het grootste belang bij hebben, dat de peperdure accommodaties twaalf maanden per jaar bezet zijn. Ook het levensgrote probleem van de seizoenmedewerkers kan via de overwinteraars eenvoudig opgelost worden. Door twaalf maanden per jaar op de bekende bestemmingen ie vliegen, is men r.u in sl_.at om het personeel 'n jaarb.-trekking te garanderen. Vorig jaar schommelden de prijzen tussen de zes en tien gulden per persoon per dag voor een appartement zonder verzorging tot rond achttien gulden voor een volledige verzorging in een goed middenklassehotel. Dit berekend voor een verblijf van tenminste lachtig dagen. Voor dat geld kregen de gepensioneerden ook pog een goede medische begeleiding, een gratis kerstdiner bij het armetierige boompje en een gratis uitwisseling van kerstgeschenken met de achterblijvende familieleden in het vaderland. Zeg nou zelf: op die manier wil je wel vijfenzestig plus zijn. Toeroperators spelen Sinterklaas voor bejaarden uit Nederland Je kunt natuurlijk de winst van je oude dag op een verveloos bankje in een Nederlands park zetten. Maar voor hetzelfde of minder geld beleg je het veilig in Spaanse zon cn zuidelijke luxe. Veemarkt in Den Bosch Elke woensdagmorgen van 7 tot 1 uur wordt in Den Bosch de be roemde veemarkt gehouden in de Brabanthallen. De aanvoer bestaat doorgaans uit zo'n 7000 runderen cn kalveren, varkens en zeugen, biggen, schapen, geiten en lammeren Toe risten hebben gratis toegang. Men kan in Den Bosch voor twee vijftig ook een stadswandeling ma ken onder leiding van een VVV- hoslcss. Elke woensdag cn donder dagmiddag tussen 2 cn 4 uur. Ver trek vanaf het VVV-huis op dc Markl. Bezoeken worden gebracht aan dc werkplaats van ccn kopersla ger. aan het historisch stadhuis, het museum Dc Brabantse Poffer en een goede herberg voor ccn kop koffie cn ccn onvervalste Brabantse Bol. In datzelfde Den Bosch kan men ook over lijken gaan cn dat nog wel in de St.-Janska'hedraal. De vloer van deze laatgothische kruisbasiliek be staat namelijk grotendeels uit ge beeldhouwde grafzerken. Vanaf de 15e eeuw lot aan dc tijd van Napo leon werd in dc St—Jan begraven. Bczichtingcn dagelijks van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Kosten 35 ct. Rondleidingen om II 2 cn I uur Sankt Moritz, speelplaats der rijken in het gebenedijde Zwitserse Graubiindc het muzikale mekka der jongeren uit drie werelddelen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13