Talent verdringt elkaar op langere vrije slagafstanden Jan Krekels' wraak in Acht van Chaam SPASSKI WEER NAAST UHLMANN Verrassing laatste koers Nootdorp Peter Post: „Ik voel me geweldig Mia Plantinga krijgt haar kans nog Timman aan kop meesters Pools viermaal eerste plaats Vier concurrenten in sprint verslagen Willem II zonder Gazelle? DONDERDAG 23 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LEEUWARDEN Naar adem snakkend heeft Anke Rijnders moeten ervaren dat Linda de Boer te machtig is geworden op het nummer dat zij vorig jaar nog voor onbepaalde tijd leek te gaan beheersen: de 400 meter vrije slag. De natuurlijke sprintaanleg van de veertienjarige Apeldoomse verloor het in Leeuwarden van het sublieme tempowerk van haar één jaar oudere tegenstreefster uit Naarden. Het was geen rechtstreeks duel. Dat vindt zondag plaats tijdens de all-infinales, maar de strijd tegen de klok gaf duidelijk uitsluitsel, 's Morgens, in de series, dook Linda de Boer bij een mild zonnetje meteen bijna drie seconden onder het nationaal record van Anke Rijnders: 4.45.6 met als tussentijden 1.07.1, 2.20.6 en 3.34.8. 's Avonds, in de finale voor zwemsters onder zestien jaar, kwam ze na een iets minder felle start uit op 4.46.5. Even tevoren had Anke Rijnders bij de groep onder veertien jaar een mislukte poging gedaan het record terug te halen. Na een uiterst snelle eerste 200 meter (2.17.5) bleef zij steken op 4.48.1, tweetiende seconde onder haar eigen record, maar het had toch de uitwerking van een fiks pak slag. Uit geput bleef ze lange tijd aan het startblok hangen. Linda de Boer was beide malen fit als een hoentje uit het water gewipt. I vecht om de hoge prijzen blijft open, I daar Marovic opnieuw won, dit keer van Westerinen. De uitslagen waren: Achtste ronde: Grootmeestergrocp: Ree— Gllgonc 0—1, Jongsma—Csom '■'t—'.'t: Scholh-Poloegaje< Na een jarenlange bloedarmoede is de verheugende situatie ontstaan dat op de langere vrije slagafstanden het ta lent elkaar verdringt: de veertienjarige Anke Rijnders, de vijftienjarige Linda de Boer en de twaalfjarige Hansje Bunschoten, waarschijnlijk het grootste talent. Maar er bestaat een vlotte kans dat Nederland bij de Europese kampi oenschappen in Barcelona een 'finale-, plaats op de 800 meter vrije slag mist als gevolg van het feit dat de jongste leeftijdsgroep in Nederland niet meer dan vierhonderd meter per dag zwem men mag. Hansje Bunschoten, reeds goed gebleken voor 1.04.7 op de sprint, versloeg na een uitgekiende race Yvon ne van Kuilenburg in de series van de 400 meter vrije slag dames met hand slag: 4.49.4 Hansje Bunschoten moet vol gens het reglement zondag in één van beide finales verstek laten gaan. .,Ze zal waarschijnlijk de 400 meter kiezen, dat vindt ze leuker", aldus haar moe- Barrière De ploeg voor Barcelona is op de 400 meter vrije slag met Linda de Boer en Anke Rijnders al sterk bezet terwijl alles er op wijst, dat voor Hansje Bun schoten de grootste mogelijkheden op de 800 meter liggen. Die afstand mag ze echter niet zwemmen bij wedstrij den. Het betreffende reglementsartikel is de laatste barrière die de tegenstrib belende medische commissie destijds op wierp tegen het jeugdzwemmen. „We zullen aan het eind van het seizoen voorstellen indienen de mogelijkheden te verruimen", aldus bondsadviseur Ni co van Dam. ..Per slot van rekening is duidelijk gebleken dat het zwemmen van lange afstanden minder slopend is dan de sprintnummers". Afgezien daar van lijkt het onwaarschijnlijk dat- dc KNZB de verantwóórdelijkheid op 'zich zal durven nemen een twaalfjarige te selecteren, ook al is die mentaal nog zo gepantserd als Hansje Bunschoten. „Als er een psycholoog meeging, was het misschien een andere zaak", peinsde André van der Sluis, adviseur voor het noorden. „Maar zover zijn we nog niet". Tesnlotte nog een woord van de ouders: „Hansje mee naar Barcelona? Daar zouden mijn man en ik nog wel eens over willen nadenken", aldus Wil Bun schoten-Van Breukelen. .,Maar aan de andere kant, als je over twee jaar in München een goed figuur wilt slaan moet je hard zijn als een bikkel. En hardheid kun je alleen opdoen in grote wedstrijden. Achterdeur Het ziet er verder naar uit dat de Mexicozwemsters Coby Buter en Henny Penterman in de ploeg van Barcelona de plaatsen gaan innemen van Dick Langerhorst en Elt Drenth. De twee Olympische deelnemers kwalificeerden zich in april voor de Europese kampi oenschappen, maar trokken zich later wegens vormverlies terug. Rugslag- zwemster Coby Buter en wisselslag zwemster Henny Pentermann daarente gen misten in eerste instantie de aan sluiting, maar doen verwoede pogingen de achterdeur van de nationale kampioenschappen in Leeuwarden als- de ploeg van de E.K. binnen te stappen. Pogingen die na de series van gisteren al ten dele geslaagd mogen heten. Coby Buter, als secretaresse op het bondsbureau van de KNZB werk- n, ging als snelste over naar de finale van zondag met een tijd van 1.09.8 op de 100 meter rugslag. Dat is weliswaar boven de limiet van 1.09.3 die voor de winterkampioenschappen gold, maar ze zou er wel tweede mee zijn geworden bij de onlangs gehouden Oostduitse kampioenschappen en dat mag maatgevend worden geacht, even als de plaats met deze tijd op de Europese ranglijst van vorig jaar: zes de. Henny Pentermann's optreden op de 200 meter wisselslag was iets minder ivertuigend: de snelste in de series met 2.33.7 voor haar reeds geselecteerde clubgenote Gerda Lassooy (2.34.3). Men mag aannemen dat de pupil van Tine Lewis in de finale nog iets sneller gaat r ook deze tijdserie geeft haar kan didatuur al enige steun. Geblesseerd Mia Plantinga, reeds in april na de winterkampioenschappen geselecteerd de Europese kampioenschappen in Barcelona zal niet starten in de natio nale titelstrijd. Tijdens de training heeft zij haar hand zo ernstig gebles seerd dat de dokter adviseerde tien dagen niet te zwemmen. De ZAR- zwemster behoeft zich nog niet direct uitgerangeerd te achten. Sportcommis- sievoorzitter Klaas v.d. Pol zei( „Mia heeft zich na de winterkampioenschap pen nog wel enige malen waar ge maakt. Wij zullen trachten haar een kans tc geven na haar herstel. Wij denken daarbij aan de wedstrijden te gen Tsjecho-Slowakije begin augustus en de wedstrijd in Brasschaet. Haar zonder meer afvoeren gebeurt per se »s van gisteren zijn: wisselslag persoonlijk (meisjes rI Jo-icü Lijerman (ZIAN) 2 ec; 2 Ineke Koopman (ZIAN) AMSTERDAM Het Russische grootmeestertrio heeft in de gisteren gespeelde ronde van het IBM-schaak- toernool over de gehele linie gewonnen. Daardoor is de leiderspositie van TJhl- mann opnieuw een gedeelde aangele genheid geworden. Zelfs bestaat de kans. dat Poloegajevski alleen leider Zijn hangpartij tegen Gligoric, reeds driemaal hervat, biedt hem kans op het volle pond. Indien Poloegajevski het vonnis over de Joego-Slaaf zou kunnen voltrekken, mag vrijwel met zekerheid worden geprofeteerd, dat ook Gligoric kansloos is geworden. In de meestergroep versloeg Van Geet de Hongaar Adorjan. waarmee diens ongeslagen record werd gebroken en aan Jan Timman de kans werd geboden de kop over te nemen. Hij deed dat ten koste van Prins. Het ge- i Stel (PSV) 2.47.4; S (De IJssel) 2.47.5. r Nlhot (Vitesse) 2.38.5; 3 Eddy de i Os (DES) 2.39.6; 5 onder 16 jaar: I Cora macht) 2.47.1; 5 Willie Bolsenbroek (BZZ) 100 meter rugslag, meisjes onder 14 Jaar: 1 Jozien Elzerman (ZIAN) 1.11.5; 2 Woudi de Ruiter (Die Haghe) 1.12.2; 3 Sacha Honig (Rijnmond) 1.14.3; 4 Renee Platje (LGB) 1.16.1; 5 Maria Scholtes (Excelsior) 1.16.5. 100 meter rugslag, jongens onder 14 jaar: 1 Frits Jan Edelijn (VZC) 1.11.1; 2 Victor de Hoedt (De Kikker) 1.12.4; 3 Peter van Os i (Dè IJssel) 1 Anke Rijnders (AZ c Netten (KNZB) 2.30.3; 5 Erwin Metz (ZIAN) 2.32.8. 100 meter rugslag. meisjes onder 16 jaar: 1 Marjan Vermaat (VZC) 1.10.7 (aspirantenre cord): 2 Annemarle Groen (Naarden) 1.12.3; 3. Harma Pomp (Jonas) 1.12.9; 4. Hannie Brink (GZ en FC) 1.12.9: 5. Nel ten Apel (VZC) I meter vrljeslag meisjes 5.11.1; 5 Jolanda Aggenbach (Zeemacht) 400 meter vrijeslag jongens onder 14 jaar: 1 Rene v. d. Kuil (SZC) 4.46.1; 2 Frits-Jan Edelijn (VZC) 4.48.4: 3 Eddy de WH (ZIAN) 5.00.4; 4 Eddy v. d. Zee (Orca) 5.01.8; 5 Victor Nihot (Vitesse) 5.03.6. /rije slag. jonger Buitenlandse atleten wonnen MAASTRICHT De Amerikaanse deelnemers aan internationale atletiek wedstrijden. die gisteravond in „De Geusselt" in Maastricht werden gehou den, zijn ondanks de slechte kwaliteit van de baan tot voor Nederlandse be grippen uitstekende prestaties gekomen. Charlie Greene, bleek op de 100m. ongenaakbaar met 10.2 sec. Achter Greene kwamen Foels (Belg), jeugd kampioen Hugo Fernandes Mendes (Ci- ko'66) en Ad de Jong (Diomedon) in 10.5 resp. als tweede, derde en vierde over de eindstreep. Lee Evans (VS), de Olympische kampioen op de 400 meter, behaalde twee overwinningen. Hij bracht in 47.8 de 400m op zijn naam en zegevierde later op de 200 meter in 21.4 sec. Op de laatste afstand werd Evans, die het toen wat te gemakkelijk opvat te, nog bedreigd door Ad van Boekei (PH) die de zelfde tijd liet afdrukken. Evenals Evans behaalde ook Martin Liquori (VS) een dubbele zege. Hij won de 1500 en 3000 meter in resp. 3.47.2 en 8.12.4. John Dobroth (VS) was met 2 'i;Donncr—Sp: Trlngov—Lange- igajêvskl opnieuw afgebro- Stand na acht ronden: 1-2: Uhlmann (OD1). Spasski (Rus.) 6; 3. Poloegajevski (Rus.) 5' plus 1 algebr.; 4. Gligoric J.-Sl.) 5 plus 1 afgebr; 5: Geiler (Rusl) 4V»; 6/8: Trlngow (Buig). Janosevic (J SI). Hort (J SI) 4: 9/11: Donncr (Ned), Scholl (Ned), Cirlc <J SI) 3' 12/14: Langeweg (Ned), Hartoch (Ned), Csom (Hong) 3; 15: Ree (Ned) 2',; 16: Jongsma (Ned) 2. tergroep: CorUever—Ham d. Welde 0—1; Tatal—B mman—Prins 1—0; Mare 0; Van Geet—Adorjan Tatal at) en Cortlever (Ned) 4: 8/li Geet (Ned). Bednarskl (Polen). Piket 3; 11/12: Westerinen (Flnl). v. d. De partij ReeGligoi wit: Ree (Nederland), eiiiep als volgt: 4 Lf8—e7; 7 Lfld3 Pb8— 10 Kglh—1 Pf6 d7; 11 Ddl—f3 Pd7—c5; 12 e4— e5: Pc5xd3; 14 16e6xf6ep Tf8xf6 e6e5; 23 Ld4—gl e5xf4 25 Tfi—el Ld6b4; 26 Pe2c3 Te8xel Tdlxel d5d4; 28 D13—e4 Da6—b7; 29 De4 Dd7—c8; 30 Dd4—d8f TH—18: 31 Dd8—g5 t h6: 32 Dg5—g4 Lb4xc3; 33 b2xc3 Tf8—16: Lgl—d4 Tf6g6; 35 Dg4—e2 Tg6xg2; 36 Di UHLMANN (Van onze paardesportmedewerker NOOTDORP Op een druk bezocht meter de beste hoogspringer. Nationaal I Nootdorp moesten de bezoekers wachten (Van onze sportredactie) CHAAM,Peter Post heeft het welgeteld honderd kilometer volgehouden in zijn eerste wedstrijd na de operatie, die hem vijf maanden van de fiets hield. HU maakte zün rentree In Chaam, waar het applaus bü de prestaties van de renners bewees, hoeveel waardering er voor zijn doorzettingsvermogen bestaat. Het einde van de wedstrijd heeft Post niet gehaald, maar dal lag meer aan „de omstandig- neden", dan aan zün wil om ook de laatste van de 120 kilometer te rüden. Zijn opgeven werd in de hand gewerkt door materiaalpech. Het achterwiel van Post ging kapot en hij moest van de fiets om de remmen los te gooien. „Ik denk dat ik wat langzaam ben afgestapt, want de materiaalwagen, die achter het peloton zat, reed door. Die mensen zullen wel gedacht hebben: Post geeft op. Toen ik dat merkte, dacht ik: ach, het is eigenlijk wel goed zo. Ik kan het beter wat kalmaan doen de eerste keer dan dat ik me misschien ga forceren." En Peter Post peddelde rustig naar het huis, waar hij zich moest verkleden om er tevreden te constateren: „Ik ben content. Het viel me alles mee. Als je nagaat dat ik vijf maanden niet koerste en in september vorig jaar mijn laatste wegwedstrijd reed, geloof ik dat er alle reden tot tevredenheid is. Ik ben helemaal niet moe. En wat het belangrijkste voor me is: ik kreeg geen last van mijn zitvlak. Dat stelt me enorm gerust. Het enige waarmee ik sukkelde, was mijn macht, vooral als ik op het kantje kwam te zitten. Dan voelde ik goed, dat ik nog tekort kwam tegen de routiniers maar over een paar weken is dat over, dat weet ik zeker. Souplesse moet je in de koers krijgen, niet bij trainingen. Ik krijg nu enige wedstrijden per week en dan hoop ik er in de loop van volgende maand weerhelemaal bij te zijn." Op 18 september maakt Post zijn comeback op de baan, tijdens de zesdaagse van Londen, die hij met Pati'ick Sercu rijdt. „Ik heb er goede moed op. Ik voel me geweldig." favorieten Handsome Mac en Hetty Ha nover zodat pikeurs Jan van Buytene met Hannie Judson W. naar de zege kon lopen. Even onverwacht was de tweede plaats die Hephaistos W. liep terwijl ook de derde plaats van H. Bond niet in de lijn der verwachting lag. De combinatie Hannie Judson W Hephaistos W bracht een uitbetaling van zowat vijfentwintig gulden voor de gulden. In de hoofdschotel van de avond, de De Lierprijs, werd wegens het niet meelopen van de ingeschreven Bonnie Mars de trio geannuleerd. Stal- genoot Extase hield'echter de naam van het Alkmaarse entraihement hoog met een fraaie zege Fair Dale, met op de SulkyJacques Geluk won over 2400 meter in 1.28.7 nadat de favoriet Hcr- mance in de slotfaze van de strijd in de fout ging. (Van c sportredactie) CHAAM Alles wat Jan Krekels de laatste maanden opkropte aan teleurstelling, gooide hU er gistermiddag in luttele meters koers uit. In vlam mende spurt waarmee hü s lands hoogst aange schreven criterium won de Acht van Chaam knetterde zyn wraak; de revanche van het enfant terrible, het succes van Jan Krekels die geen Tour de France kon rijden omdat Caballero vond dat h(j niet in de ploeg paste. Dat deed dc Limburger zeer. „Erg zeer", zei hij gisteravond in Chaam tussen de anjers van het reuzeboeket in roze, rood en witte kleuren. „Ik wilde bewijzen dat ze bij Caballero wat fout deden door mij thuis te laten voor de Tour". In die ene ^purt, aan het eind van een lange wielerdag waarvoor de opkomst weer groot was en de paling met bier dc basis vormde van duizenden lunches, bereikte Jan Krekels wat hü wilde: het vergroten van zijn marktwaarde. „Ik zoek een andere baas, want na wat er is ge beurd, kan ik moeilijk bij Caballero blijven". Hij moest er vier man voor verslaan in de eind sprint: Zoetemelk, Steevens. Poortvliet en Rent meester. De vijfde tegenstander, op wie hij reken de, Jan Janssen, viel vijf kilometer voor het einde terug met een lekke band Met hem had Jan Krekels voor de enige serieuze ontsnapping in de middag gezorgd Mei de vertegenwoordiging van dfie Caballero's (Steevens, Krekels, Rentmeester), een Willem-II'er (Poortvliet) en twee Nederlan ders in buitenlandse dienst (Zoetemelk en Janssen) in de kopgroep kon het peloton vrede hebben. In weinige kilometers gro?ióe de voorsprong naar ruim twee minuten en „Chaam" was met nog 50 km koers in eerste instantie beslist- Waar het nog alleen om ging was de sprint Zonder Jan Janssen, de lieveling van het publiek die hem de overwinning gunde na de nederlaag die hij in Chaam twee jaar geleden leed als Tourwinnaar Hoog spel Het fel oranje van zijn shirt dook regelmatig op aan de kop van het leidende groepje en men mocht zich afvragen wat Jan Janssen bezielde om een rappe spurter als Jan Krekels mee naar de meet te nemen. „Ik geef toe", zc-i hij later, „dat het hoog spel was dat ik speelde. Met al die Caballe ro's nam ik geen risico, maar ik voelde dat ik goed reed. Het ging geweldig. Waarom zou ik dan niet". Tijd om zijn beurf af te wachten, gunde Janssen zich nauwelijks in hot kopwerk. Steeds slipte hij naar de eerste positie om het tempo te dicteren en de ruimte tussen kopgroep en peloton veilig te houden. „Ik wilde bewijzen dat ik nog steeds mee tel. Het was gewoon een uitdaging voor me om te sprinten tegen Krekels en Sieevens. Ik voelde me sterk en ik had die vier tweede plaatsen van de Tour willen vergeten met een overwinning. Maai het mocht weer eens niet zo zijn Verslagen Bij het inrijden van de 'aalste halve lus, die dt „Acht" compleet maakt, was Janssens achterband leeggelopen- Het kostte hem ruim vijf en veertig seconden, te veel om de kopgroep nog te achter- haleni Er was één concurrent minder voor de sprinter die het liet aankomen op een Limburgs festival van Caballero's, een duel Steevens-Kre- lcels, voor wie ploeggenoo: Kees Rentmeester de spurt aantrok en waaruit Jan Krekels te voorschijn kwam als de onbetwiste winnaar. „Ik wist dat hij het zou worden", zei Harry Steevens na de kracht meting. „In de laatste kilometers pakte ik Zoete melk twee keer terug en eenmaal Poortvliet. Toen voelde ik al dat ik was verslagen, want ik ver speelde er te veel krachten mee. Ik wist dat ik liet sterk genoeg zou zijn om Krekels te kunnen bedreigen". Niemand had het hem echt moeilijk kunnen ma ken, na die ene grote ontsnapping van de wed strijd- „Vandaag moest ik wat laten zien. Ik stem de alle wedstrijden van d? laatste weken af op deze Acht van Chaam. In België reed ik veel criteriums om zo weinig mogelijk aan souplesse te verllézen tegenover de coureurs die uit de Ronde van Frankrijk kwamen", zei Krekels. Verandering Het was Jan Krekels' tweede ovei winning van dit seizoen, na een etappezege 11. de Tour de l'Oise het enige werkelijke hoogtepunt in zijn voorsei zoen, dat zich kenmerkte dooi blessures aan dc achillespees na een goede start in de Waalse Pijl en het kampioenschap van Zürich. Hij raakte aan het. sukkelen en verspeelde tenslotte ook nog zijn plaats in de Tourploeg omdat naai de mening van Caballero's leiding, zijp karakter niet paste bij dat van andere renners. Jan Krekels is er diep teleurgesteld door geweest- „Maaizegt hij, „Ik heb geen wraakgevoelens" In ieder geval zit de affaire hem hoog genoeg om over verandering van werkkring te denken. „Die persoonlijke aan val deed me veel pijn en ontnam ,ue de kans om naam te maken in de Tour. Tenslotte ben ik jong Plaat-s De overwinning ia de Acht van Chaam zal Jan Krekels ongetwijfeld helpen ergens anders onder dak te komen. „En", denkt hij hardop, „ik hoop dat ik hier mee een plaats heb veroverd in de ploeg voor het wereldkampioenschap". De uitslag was 1- Jan Krekels (Ned.) 120 km in 2.41,03; 2. Harry Steevens (Ned.) z-i., 3, Leen Poortvliet (Ned.) z.t.; 4 Joop Zoetemelk (Ned.) z.t-; a. Cees Rentmeester (Ned z-t.; 6. Jan Janssen (Ned.) ,op 18 sec.; 7 Matj- Gerrn- (Ned op 2.11; 8. Peter Kissner (Ned.). 9 Richard Buekuki (Ned 10. Jan van Katwijx (Ned 11 Rini Wagtmans (Nod.); 12. Gerard Vtanen (Ned.), 13 Harm Otten- bros (Ned-); 14. Roger Roosiers (Belg.); 15. Eric Leman (Belg.); 16. Franco Bitossi (It.)17 Luis Ooana (Sp.)18. Evert Dolman (Ned.); 19. Jules v. d. Flaes (Belg.); 20. Harry Jansen (Ned alien dezelfde tijd als Gerrits- De uitslag van dc wedstrijd vooi amateurs was. 1 Kees Priem (Goes) 120 km in 2 uur 51 min 13 scc; 2. Bennie Groen (Steeawijk); 3. Henk Stander (Oude Tonge); 4 Gees Koekcr (Achtmaal); 5. Evert Diepenveen (Bilthoven); 6 Ted Blom (Haarlem); 7 lef Smulders (Tilburg), 8 Wim Wandeis (Meers- ren); 9 Jan Leupennk (Ga.teren). 10 Peter Roeijn Winnaar bij de nieuwelingen werd Chris Ëongers utt Apeldoorn, die de 80 km reed In 1 uur 59 min en 14 sec. De winst bij de aspiranten was voor Jan Damen uit Ulvenhout: 40 km in 1 uur 5 min CHAAM. Een deel van de moeilijkheden in de ploeg van Willem II Gazelle tijdens de Tour de France schijnt vóór niets te zijn geweest. Bij de Acht van Chaam zei. een kennelijk opge ruimde Ton Vissers tenminste tijdens besprekingen met de direc tie van Willem II na de Tour sterk de indruk te hebben gekregen dat de fabriek met een professional- wielerploeg wil doorgaan. ..De begroting ligt al klaar en zal vol gende week ter goedkeuring aan de president-directeur worden voorgelegd". Volgens Vissers zal een nieuwe ploeg worden geformeerd rondom Rini Wagt mans, die zelf op de laatste dag van de Tom had gezegd het liefst bij Willem II Gazelle te blijven en dus zijn zin schijnt te krijgen. Of de combinatie met Gazelle gehand haafd blijft, zal afhangen van bespre kingen, die de komende week worden gevoerd. „Wij willen wel, maar dan zal er het een en ander dienen te verande ren aldus de heer W. Breuklnk, direc teur van Gazelle. „Gazelle zou graag een geheel Nederlandse ploeg zien. Nu we Van Looy kwijtraken, wiens contract afloopt, gaat dat misschien allemaal ge makkelijker. Want met Van Looy moe.% ten we steeds een stel Belgen accep-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7