MARTELING IN BRAZILIË WERD POLITIEK WAPEN SAAI WASHINGTON ONDER DE NIXONS f40.- Lagerhuis stemt in met mogelijke wapenleveranties Moorden op tegenstanders van regering Politieman als raadslid NS-Vakantie- dagtochten 8Dagen kris-Krasdoor Nederland DS 70 krijgt derde Kamerlid Roddel kolommen missen leesvoer Lengte is een rekbaar begrip Nixon belooft ratificatie van verdrag tegen B- en C-wapens Brussel wacht op beslissing communicatie satelliet il 197i DONDERDAG 23 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ichilder ie codic tgeleeni legateer GENèVE (Reuter) De internationale commissie van juristen heeft gisteren in Genève gezegd dat de marteling een politiek wapen in Brazilië is geworden en dat de zogenaamde „doodsbrigades" al moordend en ontvoeringen plegend door het land trekt en daarbij mensen op het oog hebben die vijandig staan tegenover de regering. In een document getiteld „Verslag over onderdrukking door politie en martelingen van politieke tegenstanders en gevangenen in Brazilië" schat de commissie dal er in Brazilië tenminste 12.000 politieke gevangenen zijn. (ADVERTENTIE) men Hiel ■bben <1 De Vliet .ze. Nici Gert-Ja Bentveld isbergen Dekkei [ooimoe.' Guide ilter v. dj by Lam Brocaa Susan n. alie Masi Vervolgens somt de commissie een lijst politie- en legerorganisatics op. waarvan wordt beweerd dat zij hebben deelgenomen aan onderdrukking en martelingen, evenals aan de zogenaam de „doodsbrigades". Deze brigades be staan uit in burgerkleren gestoken poli- tie-agenten, moordenaars uit de onder wereld en ex-misdadigers die personen ontvoeren en vermoorden die verdacht worden van een vijandige houding te genover de regering. Het verslag gaat verder: „In bepaalde gevangenissen of kazernes worden va ders en moeders voor de ogen van hun kinderen gemarteld om hen te dwingen cholengi kkernia CoUgn s vertre Kroon moet over kwestie beslissen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justi tie) hebben geen antwoord gegeven op de vraag van de Tweede-Kamerleden Kolfschoten en Van Beek (Beiden K.V.P.) hoe zij staan tegenover het aan vaarden van het lidmaatschap van een gemeenteraad door een rijkspolitie ambtenaar. Zoals bekend hebben zich hierover problemen voorgedaan in Ter schelling en Nieuw Ginneken. De kroon moet nog een beslissing over de hierbij opduikende rechtsvragen nemen. Om die reden komt het de ministers ongewenst voor pu reeds zelf met een uitspraak te komen. Minister Polak verklaart wel dat hij destijds de algemeen inspecteur van het korps Rijkspolitie heeft laten welen, dat een rijkspolitieambtenaar op grond van zijn rechtspositieregeling geen machti ging van de minister van Justitie nodig heeft voor de aanvaarding van het lid maatschap van de gemeenteraad. ^e- vens wees minister Polak er toen op 'dart de gemeentewet in artikel 25 eerste lid een limitatieve opsomming geeft van de betrekkingen, die onverenigbaar zijn met het lidmaatschap van de gemeente raad en dat in die bepaling de betrek king van rijkspolitieambtenaar niet wordt genoemd. Finaleplaatsen voor de LGB in Leeuwarden LEEUWARDEN De Leldse Golf brekers vieren hee.l bescheiden triomfen bij de nationale zwemkampioenschap- in Leeuwarden. René Platje be haalde gisteravond het meeste succes. Op de 100 nieter rugslag meisjes onder de 14 jaar eindigde zij op de vierde plaats in 1.16.1 min., hetgeen een nieuw kringrecord betekent. Dick Werter slaagde er niet in de krachtsexplosie eergisteren te evenaren toen hij in serie op de 200 meter wisselslag jongens onder de 14 jaar een nieuw kringrecord zwom in een tijd van 2.44.1 i. Gisteravond in de finale deed Dick, die onlangs een zware blindedarmope ratie heeft ondergaan, er 1,6 see lang- ner over. Hij eindigde op de achtste laatste plaats. Erna Maasdijk heeft het op de natio nale kampioenschappen ook niet slecht gedaan. Zondag zwom zij een nieuw kringrecord op de 100 meter vlinder bij de meisjes onder de 12 jaar. Zij zwom de 100 meter in 1.35.5 min. Harriet Platje zwom de 100 m rug in 1.30.1 min. Ook op de 100 meter vrije slag liet René Platje een goede tijd zich afdrukken: 1.13.5 min. José Neuteboom zwom de 100 meter school- g in 1.32.8 min. en Peter Wolter deed 1.27.7 min. over. Vanavond komen weer twee LGB'ertjes 1 een finale. LGli-voorzitter Plou- en trainer Rol» Schouten verwach ten veel van José Neutehoom, die uit komt op de 200 meter schoolslag meisjes >nder de 14 jaar en van Dick Werter, die in de finale zit van de 100 meter >iinderslag jongens onder de 14 jaar. (ADVERTENTIE) Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. ^v\ voordelig uit met NS te spreken. Priesters worden in het bijzi jn van collega's gefolterö". Marteling wordt volgens het commu niqué systematisch als een politiek wa pen toegepast vaak zelfs voordat het verhoor is afgenomen. De methoden die daarbij gebruikt worden zijn vaak ver schillend. Volgens het communiqué wor den er ook dikwijls vele gevangenen wekenlang in zeer kleine ruimten ge worpen, waardoor er zich vaak gevallen van krankzinnigheid voordoen. De ju risten zijn het erover eens dat de mar telingen soms worden gepleegd op per soonlijk initiatief van enkele beambten In de militaire gevangenis van Belo Horizonte worden politiehonden ge traind in het aanvallen van gevoelige lichaamsdelen. De Braziliaanse regering heeft on middellijk op het document van de in ternationale commissie van juristen ge reageerd met een verklaring dat de beschuldigingen vals zijn. Er zijn in Brazilië geen politieke gevangenen en niemand wordt vastgehouden omdat hij tegen de regeringspolitiek gekant is. De enigen die in de gevangenis zitten, zijn „terroristen", wier aantal de vijfhon derd niet te boven gaat, aldus de ver klaring. De behandeling van de gevan genen is niet in strijd met de humani taire beginselen, zo vervolgt de Brazili aanse regering. Schaam tege voel ivercl hem fataal LONDEN (A.È). Aaron Friedland ls zonder broek om het leven gekomen en volgens bet onderzoek naar de doods oorzaak was dit te wijten aan zijn schaamtegevoel. Friedland, een 69 jaar oude schoenwinkelier, was een dutje aan het doen in zijn woning op de derde etage toen er in het gebouw brand uit brak. Volgens ooggetuigen had Friedland toen hij zich in veiligheid wilde stellen er plotseling aan gedacht dat hij geen broek aan had. Hij leunde uit het venster en riep tegen een buurman dat hij nog even naar boven ging om zich aan te kleden. De brandweer vond ziin ver koolde 'lichaam m zijn slaapkamer. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. Frankrijk wijst prijsverhoging Sahara-olie af PARIJS De Franse ministerraad heeft besloten geen genoegen te nemen met de eenzijdige prijsverhoging van de olie uit de Sahara, waartoe de Al gerijnse regering eenzijdig heeft be sloten. Deze prijsverhoging gaat dn met terugwerkende kracht tot 1 januari 1969 en bedraagt niet minder dan 37 procent. De twee voornaamste Franse oliemaat schappijen, Total en Elf, zouden daar door per jaar 550 miljoen franc meer moeten betalen, wat volgens Parijs zou neer komen op werken met verlies. I Frankrijk heeft tussen mei 1969 en I april 1970 voor 25 miljoen ton olie uit Algerije geïmporteerd, d.w.z. 27 pro cent van wat Frankrijk aan olie nodig i heeft De regering in Parijs stelt zich op het standpunt, dat de olieprijzen im 1965 im een contract tussen de Franse en de Algerijnse regeling voor 15 jaar zijn vastgelegd en dat beide partijen ver plicht zijn wijzigingen in dit contract te onderwerpen aan arbitrage. 12-JARIGE JONGEN VERMIST Moeder bij reddingspoging zoon verdronken MARBURG (A.P.). De 39-jarige mevrouw A. Elswijk uit Emmen en ver moedelijk ook haar 12-jarige zoon Anton zijn gisteren in de Lahn bij een groot kampeerterrein in Marburg ver dronken. Volgens de politie was de jongen met een rubberboot op de rivier bij een waterkering. Zijn moeder wilde hem vanaf de voetgangersbiaig filmen. Het bootje geraakte in de zuigkracht bij de dam en dreigde om te slaan. Zijn moeder sprong onmiddellijk in het water en dreef ook naar de dam. Daar raakte zij bewusteloos toen zij een ronddrijvende boomstam tegen het hoofd kreeg. De kampeerders op de kant zagen geen kans haar te helpen. Zij verdronk. Een politie- boot heeft later het drijfhout bij de dam opgeruimd, maar heeft tot nu toe niet het stoffelijk overschot van de vermiste jongen (kunnen vinden. De Marsmannetjes hebben zich eindelijk op aarde vertoond en zijn daarbij verrast door een fotograaf. Betweters beweren evenwel, dat het een fto is van een mierekop, honderd veertig maal vergroot onder 8en elektronenmicroscoop. Insiders wijzen in ieder geval op de op vallende scherptediepte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mevrouw S van Veenendaal-van Meggelen in Eindhoven is benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Zij volgt dr. J. Tans op, die de fractie van de PvdA heeft, verlaten om zich geheel te wijden aan de voorberei ding van de achtste medische faculteit in Maastricht. Mevr. Van Veenendaal was aanvankelijk kandidaat voor de PvdA. Zij zal echter toetreden tot de groep-Goedhart (DS'70), die de uitgetre den PvdA-leden vertegenwoordigt. De nieuwe partij DS'70 heeft hierdoor al drie afgevaardigden in de Tweede Ka mer gekregen. De fractie van de PvdA is thans ingekrompen tot 34 leden. Kom terug Jackie Van onze correspondent Adam Raphael) WASHINGTON „Saaiheidstadje aan de Potomac is de nieuwe naam van Washington. De re- gering-Nixon heeft zich op gezette tijden ai het ongenoegen van veel kiezers op de hals gehaald, maar weinigen zijn op het ogenblik meer ontstemd dan de schrijvers van de roddelrubrieken in de kranten. Dit is, tussen haakjes, ook een van de redenen waarom aan de andere kant van de oceaan nu ook pogingen gedaan worden om de Britse premier Heath te koppenlen aan de Ameri kaanse mevr. Graham. De moeilijkheid is dat na al die jaren met de Kennedy's en hun geestjes, zwempartij- tjes, galadiners en schan daaltjes de regering-Nixon maar weinig sensationeel leesvoer te bieden heeft. Af gezien ,van de adviseur van Nixo», Henry Kissinger, wiens uitjes met het New- York se blondje Gloria Sten- heim tot vervelens toe opge tekend zijn, weten de roddel tantes niet aan fatsoenlijk of onfatsoenlijk nieuws te ko men. Baseball en bowling, de favoriete sporten van pre sident Nixon, vervelen al gauw, en halen niet bij de laatste ruzie die Jackie met haar kapper had. En ook het bezoek van prins Charles en prinses Anne van Enge land zag er vanaf het begin al weinig belovend uit. ,Het esta blishment verlangt terug naar de dagen van de Kene dy's" zei Maxine een beetje droevig. „Vroeger maakten de leden van de society-arties- ten, de mensen van adel enz. een pelgrimstocht hier naar ioe om 's avonds hun steentje bij te dragen". Haar rubriek verschijnt in de „Washington Post" onder de titel „Hel door 150 kranten overgeno men en specialiseert zich nog steeds op de Kennedy's, zoals bijv. op het bericht dat Ethel haar eigen lakens mee naar het ziekenhuis nam toen haar jongste kind geboren moest worden. Doordat er zo weinig uit Washington komt, is de aan dacht nu gericht op andere roddelcentra, zoals Holly wood. Hedda Hopper is over leden. en Louella Parsons heeft zich dan misschien wel teruggetrokken, hun wapens zijn weer opgenomen door Joyce Harber, voormalig cor respondente van het blad „Time" die over Melina Mer- bijv. heeft géSCh'rëven dat tot i bijten hun slachtoffers terug. Blake Edwards zei dat „wat Harber schrijft zo openlijk boosaardig is en haar be weegredenen zo pervers zijn dat ze werkelijk een psychi atrisch geval is". Veelal is wat er in de ru brieken staat niet alleen maar gemeen, het is boven dien niet waar. Uit een stu die die gemaakt is van de rubrieken van Walter Win- chell, die vijftig jaar geleden begonnen is met dit soort rubrieken te schrijven, blijkt dat 41 procent van wat hij zei helemaal niet waar was, dat 19 procent voor een ge deelte waar was, dat 40 pro cent wel waar was. Het valt te betwijfelen of dit percen tage verbeterd is. (Copyright The Guardian) (ADVERTENTIE) In juni, juli en angnstas. voordelig uit met NS Twee witwollen, geborduurde midimodellen, geïnspireerd op de hoerendracht, compleet met sjaaltje. Creaties van Guy Laroche. Een pakje in beige met framboos- kleurige strepen uit de nieuwe colectie van Coco Chanel. PARIJS Guy Laroche heeft zich voor zijn herfst en wintercollectie laten in spireren door het oude Rusland. De modellen, die woensdag voorbij trokken deden eerder denken aan een Russische folkloristi sche show dan aan een mo deshow in Parijs anno 1970. Laroche heeft het boeren kostuum van zijn rijke borduurwerk aangepast aan zijn thema's. Hij ac centueert en verheerlijkt de nationale Russische boe- rinnendracht en gebruikt dan wol of tweed in plaats van katoen. Er waren grote omslagdoe ken met glitters en kleuri ge stenen opgesmukt bor duurwerk en ruimvallende jurken. Alles wordt gebor duurd bij Laroche en met flonkerende stenen opge sierd - Laarzen, handschoe nen, mutsen en kappen, De laarzen zijn dit seizoen een ..opwindend" verhaal op zich. Als materiaal wordt vrijwel alles ge bruikt suede, fluweel. satijn, zijde, bedrukte tweed met slangen en kro kodillen patronen. De lengte is al even gevarieerd tot vlak boven de enkel, tot aan de knie en overal daar tussen in. Bij de rokken die in alle collecties tot halfweg de kuit komen en bij dt' knickers die eveneens favo riet blijken te zijn heeft de laars die tot de knie komt, een ideale lengte. Capes zijn de vondst van het „lange" seizoen. We mogen ze ook verwachten bij Dior en St.-Laurent, omdat ze het enige zijn wat de lange kleding enigszins draagbaar-elegant maakt zeggen ze. Maar Patou zag het anders. Hij had comfortabele raglan- modellen, lang en ruim, zwierig vastgehouden met een flinke ceintuur. En knickerbockers maar daar naast de altijd-geliefde lange pantalons. Bij deze verfijnde ontwerpen zijn de rokken langniet overdreven ruim, vertrek kend van even onder de buste. Ontwerper Goma heeft altijd een voorliefde voor het korte, aansluiten- den corsage en laat dit dui delijk blijken. Hier en daar knipte Goma de halsuitsnijding zeer diep uit, tot de taille. Maar daartegenover vertoonden de meerderheid van alle modellen hoge „schoor steenboordjes" al dan niet uit breiwerk, jersey of le der. Zeer nieuw waren hier ..Petitpoint" verwerkingen uit niets dan pareltjes. Halfweg de Parijse collecties kunnen we dus schrijven: de mode wordt lang, de rokken ruim, voorzien van splitten, geplooid en afge werkt met bontstroken. De mantels zijn ruim of in ca pe-vorm, voorzien van bont. Kostuums zijn in de min derheid en steeds met korte jasjes. Mouwen zijn slank, kragen eerder hoog of breeduitliggend. Lengte is zeer rekbaar. Ieder coutu rier heeft zijn (of haar) ei gen visie op de komende mode, en gebruikt daartoe tientallen en tientallen mo dellen die het weer eens anders zeggen maar dezelf de lijn vertonen. Er waren pantalons van normale lengte, maar de „afgeknipte" primeerden, tot ontgoocheling van een Amerikaanse collega die verzuchtte: „trachten wij de jongeren jarenlang te overtuigen dat ze niet de opgeschoten jeugd moeten uithangen in gekrompen pijpen en nu worden die actueel". De mode volgt kronkelige paden. Inder daad. Kousen, in zoverre ze te zien zijn, blijven donker en de hakken van de zeld zame schoenen zijn zowat 5 cm hoog, terwijl de neuzen amandelvormig worden. Grof geweven tweed is vol op in, in de' winterse kleu ren van bruin-grège, zwart-wit-grijs, groen-grijs, pruim-beige. Rozehout. pruimkleur. viola en zwart overheersen. Ceintuurs krij gen nieuwe levensduur. Het hele silhouet verandert, zo dat wie echt mode wil vol gen, best enkele maanden spaarzaam aan kan doen in de uitgaven of het de moei te zal lonen, dient ieder van nu af voor zichzelf uit te maken. WASHINGTON President Nixon heeft gisteren snel gereageerd op een waarschuwing van de Amerikaanse af gevaardigde l»(j de Verenigde Naties Charles Yost. Deze heeft gezegd dat de Verenigde Staten in een moeilijke posi tie zouden komen, als zij niet meteen haar belofte zou nakomen het Geneefse verdrag tegen chemische en biologische oorlogsvoering te ratificeren. De privé- opmerkingen van Yost verschenen gister ochtend in de New York Times. Spoedig na de pubiikatie kondigde het Witte Huis aan dat dc president zou bevor deren dat hel concept-verdrag in de naaste toekomst ter goedkeuring aan de senaat zou worden voorgelegd. Toen de V.S. aanvankelijk steun aan het verdrag toezegden vertelden functio narissen van het Witte Huis als achter grondinformatie dat dit het beperkte gebruik van dei-gelijke middelen niet uitsloot. In december vorig jaar besloot de algemene vergadering van de Ver enigde Naties echter anders. Nadrukke lijk werden beide wapens als ongeoor loofd bestempeld. Onder meer de Ver enigde Staten stemden toen tegen. Vorige week hebben twee senatoren een wet ingediend om geen geld meer voor het gebruik van ontbladeringsmiddelen in Vietnam beschikbaar te stellen. Deze actie, samen met die van Yost, heeft president Nixon kennelijk tot handelen gedwongen. FEL DEBAT DOUGLAS HOME EN WILSON LONDEN (D.P.A.). Het Britse Lagerhuis heelt een motie van Labour, volgens welk her vatting van de levering van be paalde wapens aan Zuid-Afrika geen punt van overweging mag zijn, met 313 tegen 281 stemmen verworpen. De motie werd ook door de liberalen gesteiuid. Slechte dank zij het feit dat de ongeveer dertig conservatieven, die aan vankelijk ook bedenkingen tegen mogelijke wapenleveranties had den geuit, niet „uit de boot vielen", werd de regering-Heath een neder laag bespaard. De regering hoopt kennelijk dat gedurende het parlementaire reces de gemoederen tot bedaren zullen komen. Een definitieve beslissing over de leve ring van bepaalde categorieën wapens ter verdediging van de zeevaartroutes is niet voor de herfst te verwachten, en in de tussentijd kan Engeland trachten bij de landen van het Gemenebest, de Afrikaanse en niet-gebonden staten en Amerika begrip le kweken voor zijn beslissing. De minister van Buitenlandse Zaken, sir Alex Dóuglas-Home, werd vrijwel voortdurend door labourafgevaardigden geïnterrumpeerd. Het debat liep zo hoog dat Douglas-Home oud-premier Wilson verweet „the prime humbug of all time" O verstromi ngen in India DEHRA DUN (Reuter) Aan de voet van de Himalya in India heeft de door regen buiten de oevers getreden rivier de Alaknanda een karavaan voertuigen met voornamelijk hindoepelgrims verrast. Over het lot van de 600 reizigers is nog niets bekend. Gevreesd wordt dat hun 24 bussen, vrachtauto's en taxi's door het water zijn meegevoerd. (de voornaamste bluffer aller tijden) te zijn. Douglas-Home herhaalde dat nog geen definitieve beslissing is genomen, en dat het overleg met de landen van het Gemenebest wordt voortgezet. Zijn verklaring vermocht Labour niet milder te stemmen. Oud-minister van Defensie, Denis Healey, waarschuwde dat talrijke Afrikaanse landen ten noorden van de Zambesi de militaire macht van Zuid-Afrika als een rechtstreekse bedrei ging beschouwen. De Afrikaanse landen zullen tot een bewapeningswedloop worden gedwongen- Zij zullen zich dan niet tot Engeland, maar tot de Sovjet-Unie, China of andere landen wenden. De politiek van het huidige kabinet leidt tot afbraak van de posities die Engeland gedurende een eeuw in Afrika en Azië heeft opgebouwd, aldus Healey Hij gaf toe dat de activiteit van de Sorrjetvloot in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Indische Oceaan is toegenomen, maar meende dat de doelstellingen van de Sovjet-Unie in dit deel van de wereld meer politiek dan militair zijn- BRUSSEL (ANP) Duitsland, Frank rijk en België hebben 'gisteren in de Europese ruimtovaartconferentie in Brus sel sterk aangedrongen op een snelle positieve beslissing inzake een program ma voor hot in de ruimte brengen van een Europose communicatiesatelliet. Engeland aarzoLt nog, Italië heeft geen standpunt willen innemen, omdat dit land momenteel geen regering heeft en Ne derland behoort tot de landen die zich afvragen of het uitgeven van een bedrag van rond 80 miljoen dollar in drie jaar tijd voor de bouw van zo'n satelliet wel nuttig is. Dee Europese ruimtevaartconferentfe. waaraan ook het Vaticaan deelneemt, heeft een aantal punten op de agenda waarvan een Europees programma voor satellieten een der voornaamste is. Dat programma behelst de al genoemde com municatiesatelliet, een 1 u chtverkeerslei- dingssatelKet boven de oceaan, die zou moeten dienen als baken voor het trans atlantisch luchtverkeer en een meteoro logische satelliet

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5