GeiddeSotitot/nt Hugues Aufray ontdekte de poëzie van de liefde DOOR-KIEK* DOOSJE Frits Lugt overleden Philips Fritz Kortner overleden TELEVISIE VANAVOND Michaellegioen gaat samen met veteranen Niet dit jaar nog in ether PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 JULI 1970 T) commissarissen waarmee hier en «laar Benoeming van al geëxperimenteerd is. We beamen, dat C het systeem dat de Sociaal-Economische commissarissen ^HEZENLIJK onderdeel voor de demo- cratiserinig van de onderneming is, dat deze democratisering ook op de be stuurssamenstelling betrekking heeft. Daarom is minister Polaks jongste wets- ontjverp, dat de modernisering van het ondernemingsrecht moet voltooien, niet alleen 'n belangrijk, maar zelfs noodzake lijk sluitstuk: zorgen dat de gehele be- drijfegemeenschap en niet alleen de aandeelhouders het bij het benoemen van commissarissen voor het zeggen hebben. Op papier lijkt de nieuwe voorgestelde procedure bijna geheel geënt op het advies van de Sooiaal-Economisohe Raad 'n beetje ingewikkeld: ondernemings raad. aandeelhouders en ondernemings- 'bestuur dragen kandidaten voor, terwijl de raad van commissarissen uiteindelijk zelf "benoemt, zij het met een recht van veto voor ondernemingsraad en aandeel houders; nemen commissarissen dit veto niet, dan kunnen ze bij de S.E.R. zelf in 'hoger beroep gaan. Problemen zullen in de praktijk na tuurlijk niet uitblijven, maar de voorge stelde procedure stuurt aan op overleg tussen de factoren „arbeid" en „kapi taal"; de bedoeling is dat de onderne ming bestuurd gaat worden door perso- Raad en daarna het kabinet-De Jong I gekozen hebben, op breed terrein beter kan werken. Een voordeel vinden we ook dat het de bedrijfsgenoten zolf zijn die de hoofd rol bij de benoeming van het onder- nemingsbestuur gaan spelen: niet de werkgeversorganisaties of de vakbonden maar de mensen die door hun arbeid of kapitaal moeten zorgen dat de onder neming bij een goed beleid rendabel blijven zal. Deze metihode kan de democratisering van de onderneming meer baten dan invloed van organisaties hoe belang rijk en deskundig ook van buiten. Bovendien worden op deze manier de verhoudingen zuiverder gehouden en komt er een belangrijke aanleiding voor de geledingen dn de onderneming met eikaar contact te zoeken om op die manier wat weg te nemen van het his torisch gegroeide en historisch verklaar bare wantrouwen dat ze ten onzichte van elkaar steeds gehad hebben. Dat het nergens tot moeilijkheden komen zal, durven we niet te verwach ten: alleen maar te hopen. Rijzen er problemen, dan lijkt oris de procedure die tot oplossing hiervan geschapen is, staat om in de meeste gevallen te kunde en integriteit zowel j voorkomen dat moeilijkheden een echt de werknemers als de aandeelhouders j conflict gaan worden, vertrouwen hebben. I Hoe jammer dat deze democratisering t>€t€T van de onderneming niet tot stand ge- Hi komen is vóór de stortvloed van fusies IERMEE is dus afgestapt van de over ons Nederlands bedrijfsleven los- figuur van de typische werknemers- i barstte! Niet heroïsch COMMIGE mensen blijVen geloven, dat ontvoeringsacties door groepen, die in Zuid-Amerika gevangen genomen guerrillastrijders willen bevrijden, op de keper beschouwd toch iets heroïsch hebben. Om meer objectief te kunnen oordelen een contra-voorbeeld. Veronderstel dat in Noord-Ierland opstandige katholieken enkele Britten gevangen zouden nemen om daarmee gevangen genomen politieke vrieniien te bevrijden. Of dat militante aanhangers van Dubcek in Tsjecho- Slowakije wat Russen of Oostduitsers zouden ontvoeren onder het dreigement hen te zullen doden, indien niet de huidige vazallenregering in Praag een paar uitgerangeerde kopstukken van het Dubcekregime gelegenheid geven zou zich vrij naar het buitenland te begeven. Men kan het voorbeeld nog directer maken door in Belfast en Praag geen Britten of communistische leiders, maar diplomaten of buitenlandse zakenlieden te laten ontvoeren als drukmiddel om politieke gevangenen los te krijgen. Dan moet men ter voorbereiding van die daad niet aanvoeren, dat bijvoorbeeld in Tsjecho-Slowakije zo iets onmiddellijk tot nieuwe gewapende interventie zou kunnen leiden en in de meeste Latijns- Amerikaanse landen niet. Het be langrijkste feit is immers, dat mensen ontvoerd worden en er met hun leven borg voor staan, dat politieke ge vangenen op vrije voeten worden ge steld, zonder dat de ontvoerden zelf directe verantwoordelijkheid dragen voor het lot van*de gevangenen. Anno 1970 is het uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk, hierin nog iets heroïsch te zien; het is doodgewoon weer op rakelen van de wet van de jungle: anders gezegd een afschuwelijk geval van chantage, waarbij reeds onschul dige slachtoffers gevallen zijn. In onze internationale rechtsorde, die door politieke tegenstellingen nog maar zelden tot eerlijke uitspraken die rechts orde betreffende komt, zal het wel uit gesloten zijn zich eensgezind tegen der gelijke praktijken te verzetten. Wellicht tot het moment komt, waar op met ontvoeringen geen politiek doel, maar doodgewoon een premie op „niet- politieke" misdaden wordt geëist. En dan is het vermoedelijk te laat on? zonder dat er overal ter wereld veel slachtoffers vallen, de kwaal met succes te bestrijden. Ah üo. (van onze correspondent) PARIJS Pas heden mag. op uit- j drukkelijk verzoek van de familie, ken- nis worden gegeven van het overlijden i van de heer Frits Lugt, die op een leeftijd van 86 jaar vorige week op I straat in Parijs om het leven kwam. Met de heer Frits Lugt is een groot kunstkenner heengegaan. Hij is tot aan I zijn dood de ziel geweest van het Ne- derlands Instituut in de binnenstad van Parijs, waaraan hij nog tijdens zijn i leven zijn gehele kunstbezit heeft ver- maakt. Het is een bezit waarvan dc I waarde nauwelijks valt te schatten als men bedenkt, dat zijn collectie onder j meer omvat: 5 tot 6.000 grafische leke- ningen. 30.000 prenten en 400 schilde- rijen. In de archieven van het Instituut j liggen goed in kluizen bewaard 250 etsen en 35 tekeningen van Rembrandt, een bijna complete verzameling. Al op zijn achtste jaar maakte Frits Lugt zijn eerste kunstcatalogus en kwam als jongien van 16 jaar in dienst bij Frederik Muller, die hem de aankoop van waardevolle kunstschatten en ad viezen daarover toevertrouwde. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog begon de heer Lugt voor eigen reke ning. Hij schreef een boekwerk voor verzamelaars in twee delen uitgegeven in het Frans, dat tot op de huidige dag het grote internationale handboek is over pi-enten en tekeningen. In 1932, toen hij zich -definitief in Parijs vestig de, werd hij attaché bij het Louvre, waar zijn onbezoldigd werk hoofdzake lijk bestond uit het samenstellen van catalogi. Roemeense harpiste in Sint-Jacobuskerk (Van onze kunstredactie) Op zondag 26 juli aanstaande, om 15 uur 30, geeft de Roemeense harpiste Nicole Mastero in de Sint-Jacobus aan de Parkstraat een concert, in samenwerking met de jonge Haagse violiste Maria Wou denberg en Ton van Eek, organist van de kerk- Nicole Mastero, leerlinge van Pierre Jamet, die haar studies bekroonde bij Lily Laskine te Parijs, is met ingang van het nieuvb seizoen aan het Rotterdams Philharmonisch Orkest verbonden. Haar programma bevat o.m. een con cert voor orgel en barp van de achttien de eeuwse Spanjaard José Blanco, in juni j.l. in onze stad geïntroduceerd door Jen ny Benhamov, lid van het Residentie- Orkest en Jan Schmitz op een recital in de Sacramentskerk, dat de orgelliefheb ber gaarne hei is Mozartiaans getint voor de tweede maal zullen willen horen. Natuurlijk schenkt zü ook aan- dacht aan de muziek van haar vader land, getuige de anwezigbeid van wer ken van Martin N erica, Carmen Petra, Tiberin Bredicianu. De bijdragen van Ton van Eek en Ma ria Woudenberg bestaan uit compesities van Scarlatti, Franck en Handel. Het concert, waarvan de opbrengst ge heel en direct ten goede komt aan de slachtoffers van de watersnood in Roe- menië, is gratis toegankelijk; tijdens de pauze zal echter Nicole Mastero persoon- lijk collecteren. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Het heeft jaren geduurd voor hij aansloeg bij het grote publiek. Buiten Frankrijk was hij sowieso een totaal onbekende. Zelfs nu nog zijn er mensen, dan wel alleen, in Nederland, die even moeten nadenken als men de naam Hugues Aufray laat vallen. Hij kreeg zijn eerste internationale bekendheid tijdens een Eu rovisie-Songfestival, waar hij uitkwam voor 'Luxem burg. Zijn liedje „Des que Ie printemps revient" sloeg toen in als een bom. Enige tijd daarvoor, om precies te zijn 24 maart '66, werd hij in Frankrijk een natio nale ster: zijn optreden in het Parijse Heilige der Heiligen", de Olympia, werd een daverend succes. Hij kreeg direct het eti ket opgeplakt van „skiffle- koning". Met die betiteling was hij aanvankelijk meer dan tevreden, maar toen hij in 1967 kennis maakte met de liederen van Bob Dylan deed hij van alles om van die image af te komen. Zijn magnifieke skiff legroep werd ontbonden en Hugues Auffray ging werken aan een nieuw repertoire, dat aan „de wereld" gepresen teerd werd op zijn lang speelplaat „Horizon". vielen me en ,ik wil er. anderen kennis van lalen nemen. Wan neer ik iets mooi vind, wil ik er anderen in laten delen. Ik ontdek iets en help anderen het ook te ontdekken. Dat ik geën eigen liederen zing, vind ik to taal onbelangrijk. Het is onzin mij zoiets te verwijten. Bar rault speelt net zo goed Shakes peare en Corneille heeft zijn „Cid" ook uit Spanje overgeno men. Toen de soldaten uitde oorlog terugkwamen, namen ze buitenlandse liedjes mee: het eigen land herkauwde ze en nam ze op in zijn folklore. Zij zijn een hoop liedjes, waarvan men denkt, dat ze inheems zijn, van origine van buiten de gren- beuiust „ik heb die plaat genoemd, omdat er iets nieuws in de tekst en muziek zat. De hele zaak werd in Londen opge nomen om een experiment uit te voeren uit technisch en mu zikaal oogpunt. De erg eigen sfeer, waarin Engeland baadde en waarin ze 2ich nog steeds bevindt, trok veel zangers aan. Ze kwamen zelfs uif Amerika om inspiratie op te doen voor nieuwe opnamen. Toentertijd gebruikten de Engelse musici instrumenten, die tamelijk wei nig voorkwamen in Frankrijk: de sitar bijvoorbeeld, die George Harrison van de Beatles ge- ring te plaatsen A vee amour Niet zo gek lang geleden (een paar weken) kwam Hugues Aufray weer met een geheel andere plaat op de markt: „A- vec amour" (La compagnie lp 1004). Daarbij laat hij zich van een nieuwe kant zien. Hij doet daarbij vorige kritieken volledig teniet. In samenwerking met o.a. Jean-Claude Petit. Jean- Pierre Sabard en Christian Chevallier schreef hij een aan tal „lieve chansons", waarbij Hugues zelf de teksten voor zijn rekening nam. Daarmee zette hij weer een streep onder zijn ..geëngageerde periode". „Avec amour" is een plaat, waarbij Hugues Aufray de lief- bi jna klassieke, poëti- ziek is traditioneel. Hugues Aufray deed het voorheen in een verpakking, die vele jonge mensen pakten. Dat geluid is verstomd, helaas. Toch ziet Hugues Aufray zich nog steeds als geëngageerd zan- 'ind, dat alle zangers Bewondering voor Dylan is aan het verdwijnen stimulansen te scheppen, te sche mantel hult. Daarmee geëngageerd zijn. en niet alleen -- - --~-,a ieder A,!c- proberen i dingen te vin- heeft hij de vernieuwing, die zangers, Mis- met dezelfde slechte gewoontes te werken het is zo ongeveer als met een vrouw, die een nieuwe jurk aantrekt voor een belangrijk feest, de persoon blijft dezelfde, maar de presentatie is anders, aldus Hugues Aufray. De gedoodverfde „skiffle-ko- ning" bracht plotseling Dylan- uitdgag' songs in het Frans. Iets totaal gen, ai nieuws voor Frankrijk. Hugues Aufray wilde in '67 de protest song uit het verre -Amerika overhevelen naar het land der skiffle-tijd, schijnen troubadours. Men ging hem ver- te zijn opgegaan, wijten maken: hij is niet origi neel. hij schrijft nooit eigen chansons, hij parasiteert. Hugues Aufray: „Dylan is een verwante geest, zijn songs be de Franse chansc wilde brengen, weggevaagd en werkt hij op de „succesformule" van een Jean Ferrat, Leo Ferré en Charles Aznavour. Daarmee voegt hij zich in de rij van dichter-zangers, mensen, die de poëzie, waaraan Frankrijk zo rijk.is. als ware troub'^iours Van schrijnende din- ie hij als een aanklacht het publiek inslingerde in zijn ,,horizon"-tijd of de pittige fol klore, die hij opdiènde in zijn de mist, schien artiesten in het bijzon der, omdat zij de slechte ge woonte hebben hun ziel volko men bloot te leggen in hun werk. Er zijn bijzonder veel mogelijkheden om geëngageerd te zijn. De een brengt ze in zijn liefdesliedjes, de ander in .drink- 'en dansliedjes. Het chapson is hel, leven en laat de verschillende kanten van hel Mijn Dylanperiode zaken, die ons allemaal aan gaan. En waarom dan alleen over die zaken praten en er niet over zingen? Ik heb zo mijn ideeën over de diverse dingen en heb ze in praktijk gebracht. Geen revolu ties en geen revolutionaire idee- en, gewoon wat visies, die ik naar voren heb gebracht op ga la-avonden tegen het racisme, tegen de oorlog in Zuidoost- Azië. ten gunste van anarchis ten. Ik sprak met Spaanse vrij heidsstrijders enzovoort. Ik wit weten wat er gébeiirt en vanuit dat oogpunt ben ik1 èenr geënga geerd zanger, verder niet. Ik il doen, wat ik wil. Er zijn wereld van zijn generatie. En dat is zijn nieuwe plaat en we reld „Avec amour". Betekent dat, dat de skiffle en folklore uit Frankrijk verdwe nen is: „Ik ben erin geslaagd de folklore te rehabiliteren. Acht jaar geleden, 'toen ik er voor het eerst over sprak, kreeg ie dereen de rillingen over hel lijf. Men associeerde folklore nog al tijd met museumsferen en volksdansjes op dorpen rond het kampvuur. Ik heb me trouwens nooit tot de Amerikaanse en Franse folklore beperkt. Ik put te ook uit de schat van de Israëlische, Zuidamerikaanse, Venezolaanse en zelfs Spaanse folklore. De Franse folklore neemt toe in belangrijkheid, want de pogingen die ikzelf en vrienden van mij ondernamen om haar bekendheid te geven, zijn dacht ik geslaagd, terwij! ze vroeger duidelijk gedoemd zouden zijn te mislukken. De folklore, de folksongs en nu de poëzie van de liefde zijn perio des, fazen in mijn carrière. Steeds wil ik iets anders. Wat mijn einddoel zal zijn weet ik Erkenning Hugues Aufray. getrouwd en vader van twee dochters (15 en 10) is veel op reis. Hij is een ster en hij vindt dat terecht: „Vroeger was het armoe lijden, ik bedoel de periode voor ik mijn erkenning in de Olympia kreeg. Die armoedetijd heeft wel zo'n vijf a zes jaar ge- Ik ving miserabel weinig poen. Als het regende werd ik klets nat, want ik had geen geld om een plu te kopen. Ik trad op in cabarets voor 20 franc per avond, waarvan dan direct tien franc afgingen voor het hotel. Kijk. geld is niet belangrijk, maar het geeft iemand de kans zijn geest te verruimen, platen te kopen, betere instrumenten, te reizen. Geld. mits goed ge bruikt, geeft zuurstof; armoede geeft je de indruk te stikken". dcrwerp als wel om de poëzie, want de Franse liefdespoëzie geniet alom in de wereld ver maardheid. Niet alleen zoe ge kweel van „Ik 'hou van jou en blijf je eeuwig trouw", maar een totaal overzicht wat liefde droomt op zijn reizen van te bieden heeft en op welke boerderijtje in de Ar- Nu heeft hij veel. werk en de tijd, dat ik zeer begaan momenten, waarop ik denk. dat aarlijk jammer. Frankrijk kent veel poëten, die voortgaan in een traditie met de escalatie in Viet- a? Dat ben. ik nu nog, maar beheerste het mijn leven moest ik erover zingen, ik kon niet anders. Ik vind hel Liefde alles wat ik geloof nuttig andere momenten .twijfel grondig aan mezelf..." dèche. Daar gaat hij heen, wanneer zijn dochters op eigen benen staan. In ver band met hun studie woont hij nu in het hartje van hij als boerderij wil laten voortbestaan en onder geen beding wil veranderen in 'n luxe buitenhuis van 'n ste deling, wordt nu bewoond Liefde is in feite een ondefini eerbare zaak. het is een gevoel, eén instelling, duidelijker tfeer. Er, die stee. ^..^cen parjj8 Zi;jn boerderij, die heel gewo< dat i en men gébruikt die sfeer' mee te leven. Voor ieder mens is dat een andere ervaring en voor zo'n zelfde mens varieert die sfeer van minuut tot minuut. En die sfeer brengt ..het Franse chanson" in zijn diversiteiten door zijn moeder, die de tot uiting. In deze traditionele zaak, volgens Hugues Allf- gang heeft Hugues Aufray zich nu begeven, ook al past hij zijn fray; runt als ware MüNCHEN. 22 juli (AP) De in l Oostenrijk geboren acteur en regisseur Fritz Kortner is in München gestorven- i Hij is 78 geworden. Kortner, een jood, i heetf Duitsland in 1938 verlaten. Hij was I toen één van de meest bekende theater- I persoonlijkheden die in Wenen. Dresden i en Berlijn had gewerkt. Hij vestigde zich j in Hóllvwood en werd Amerikaans staatsburger- Na de oorlog is hij naar I Duitsland teruggekeerd waar hij het ene succes na het andere behaalde in het theater, met films en voor de t.v. DEN HAAG (KNP) De kans, dat het Michaellegioen met eigen radio- en tv- programma s in de lucht zal komen, wordt door overheid en omroepdeskun- digen hoogst onwaarschijnlijk geacht. Dit In tegenstelling tot de aankondiging op de 18 juli in Utrecht gehouden ver gadering van het Michaëllegioen, dat enkel de handtekening van minister Klompé ontbreekt om ht legioen zend tijd te bezorgen. De aversie namelijk die overal de kop opsteekt tegen de verregaande versnip pering in het omroepwezen heeft reeds geleid tot aandraing van het parlement het omroepbeleid van C-R.M-minister Klompé en zelfs de wet te wijzigen. De omroepen dringen aan op een wijziging van de toewijzingscreteria voor kandi daat-zendgemachtigden. Het Michaëllegioen. dat het verzet tegen de vernieuwing binnen de kerk van Nederland naast „Waarheid en leven" en „Confrontatie" gestalte geeft, beschikt niet over voldoende aanhang om aan de wettelijke normen voor het verkrijgen van eigen zendtijd te vol doen. Eén van die normen is het be schikken over 15 000 betalende leden- Om niettemin in aanmerking te komen voor eigen zendtijd is het Michaël legioen een bondgenootschap aangegaan met de NRT (Nederlandse Radio en Televisie). De NRT is ontstaan op initiatief van het veteranenlegioen van de oud-Indiëstrijders als reactie op de t.v-uitzendingen van Achter het Nieuws o.l.v. Herman Wigbold over de gerucht makende politionele acties in het toen malige Nederlands-Indië. Samen met de NRT en een aantal daarin samenwer kende soortgelijke organisaties streeft het Michaëllegioen naar het verkrijgen van eigen zendtijd. Om in aanmerking te kunnen komen voor zendtijd moet de NRT over 15.000 leden beschikken. In dat geval krijgt de NRT, na ministeriële goedkeuring. 3 uur radio- en een half uur t v,-zendtijd per week. Deze zend tijd wordt binnen de NRT verdeeld onder zijn participanten naar rato van I het door elk ingebrachte aantal leden. Krachtens die afspraak zou hel Michaël legioen binnen de NRT-/.endtijd gaan beschikken over een half uur radio zendtijd per maand en een half uur t.v.-zendtijd per drie maanden. Een andere voorwaarde om in aanmer king te kunnen komen voor zendtijd is j dat de aspirant-omroep een cultureel doel nastreeft- Volgens insiders is dat 1 bij de NRT niet het geval, maar deze, zoals ook de secretaris van het Michaël legioen, Louis Knuvelder, verzekerd, enkel een poistief tegenwicht wil bie- den tegenover het afbrekenden en negatieve werk van de bestaande om roeporganisaties. Het ministerie van CRM moet daarnaar nog een onderzoek instellen- Binnen de NRT is radio Michaël de enige expliciet katholiek-religieuze j organisatie. Het legioen heeft bedongen, j dat geen andere katholieke gegadigden tot de NRT toegelaten zullen worden. Men is een ledenwerfactie begonnen. Men denkt nog dit jaar in de lucht te I zullen zijn. VARA: 15.30 uur: Bananasplits 16.05 uur: De weg terug 16.25—16.33 uur: Kinderen en hun vakantie NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal TROS: f9.04 uur: Vlieg er eens uit met Donald Duck NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal Ev. OMROEP 19.04 uur: Trefpunt 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: Zomaar een zom< 21.45 uur: Mannix. haal je schoolgeld terug HILVERSUM raf en dichtbij, euwe theologische 19.46 uur: Chinees variété 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dief van Washington 21.10 uur: Tienstrijd 21.55 uur: Jerry Lewis Show 22.35 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 22.35 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Première over film NCRV 19.30 uur: De scheepsjongens van Bontekoe 19.37 uur: De wetten van de wildernis, natuurfilm 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Va., gewest tot gewest 19.49 uur: Toeristisch*, tips 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Berichten uit de zomer 20.45 uur: Dear Janet Rosenberg, dear mr. Kooning 21.55 uur: Ik kom wat later naar Madra 22.20 uur: Journaal 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Spel zonder grenzen 21.35 uur: Barenboim over Beethoven 22.00 uur: Hier en nu 22.25 uur: Koormuziek land; 12.26 Mededclingei 11.30 Horlepiep: Zlgei jrllchflng: 12.30 Uitzending voor tv. NOS: 12.40 Stereo: I.ichle muziek. 12.50 Recht en slecht. Nieuws. VARA: 13.11 Actuall- i VPRO-Vrijdag: SOS-berichter 8.32 Touringclul Tafelmuziek. De hoofdfilm aangekondigd als een „Hitchcockachtige thriller" bleek dat ook wel te zijn. Men was gewaar schuwd en wie deze adembenemen de episode van het asmatische spook meebeleefd heeft, wist precies het wieken (deel 8). 21.50 Stereo: e Orgelmaand 1970: K Avondoverdenking. 22.: ag- actuele informatie Lichte grammofooni HKl'fJSEL (NED.) 324 5 /.lek. (18.35 Wegwijs A. Koorzang: muziek in vrije tijd: begin tot hel einde met onophoudelij ke onverwachte wendingen die dc- spanning van scene tot scene opvoer den in een weliswaar uitgerekt ver loop maar waarvan men toch ..genie- Op Nederland II draaide intussen een bijzonder interessante Duitse docu mentaire over het leven van een klei ne slam in Guatemala, een tweehon derd nazaten van de oude Maya's die in de buurt van de „verzonken ste den" leven. De camara liet nog veel van die oude Ma.vacultuur zien. de prachtige tempelresten en het beeld houwwerk waarvan sommige heden daagse sculpeurs wel iets geleerd schijnen te hebben. Bijna ongelovelijk dat er nog mensen onder zulke préhis- torische omstandigheden leven en we vragen ons af of hier nooit een missi onaris of zendeling getracht heeft hel christendom te prediken. Al was het alleen maar om verbetering te bren gen in het lot van de vrouwen die het zware werk doen en kinderen voort brengen terwijl de heren op hun ge mak de goden tevreden stellen met of feranden. Een van de beste onderdelen van deze documentaire vonden we de opnamen van de hevig actieve vulka nen in dit barre onherbergzame land. Studio Sport van de NOS op I be steedde veel aandacht aan een sport die te weinig in de publiciteit, komt, namelijk het onderwaterzwemmen en duiken waarover we degelijk geïn strueerd werden door mensen van de bond ter beoefening van deze sport die een 1500 leden lelt. Ook deze documentaire onderscheidde zich door fraai camerawerk in het rijk van de stilte" waar men zo weinig mensen tegenkomt" en waarin de zware or- geldreun als achtergrondmuziek wel wat vreemd aandeed. De start van de eerste lotgevallen van De Acht van Chaam (ook doortelevisiemensen abu sievelijk als Gaam aangeduid) waren het laatste nieuws in dit programma onderdeel. Voor de algemene valpartij was men blijkbaar juist even te laai. we zagen alleen de ambulance in de verte arriveren maar het zal de wie lersportenthousiasten toch wel beval len zijn dat zij zulke goede beelden van dit jaarlijkse evenement aangebo den kregen. Verder waren er de se- i ieafleveringen zonder dige hoogtepunten. Al met al tig, gematigde zomerkijkavond. A. L

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2