TRAINER JAAP PLOEG OP ACHTERSTE BENEN Oerveteranen tippelen monter Vierdaagse Hellemans zeilt alle Spankers van de baan Favorieten badgastentoer- nooi nog volop in de slag Succesreeks in Rijnlandronde voortgezet Discussie om selectiesysteem zwemmen Bartelsman zit goed met trainings methode Wereldstrijd Vauriens Nederlands onderonsje WOENSDAG 22 JULI 1970 TjETDSE courant PAGINA 7 LEEUWARDEN. De strijd bij de nationale zwemkampioen- schappen in Leeuwarden is nauwe lijks ontbrand of het selectie systeem voor het Europese titel gevecht in Barcelona staat volop ter discussie. In een brief maakten de bondsadviseurs dezer dagen de trainers erop attent dat van de bij de winterkampioenschappen in april geselecteerde zwemmers en zwemsters werd verwacht dat zij in de all-in finales van Leeuwarden handhaving van hun vorm zouden demonstreren. Maar wat als een geselecteerde die eindstrijd niet haalt? Zoals Cora van der Veer, die zesde werd in de series op de 100 meter vrije slag dames ln 1.05,9 en dientengevolge de finale van het weekeinde miste. Uitgerekend Cora van der Veer, die met haar opgewekt karakter in de VZC-equipe van Jaap Ploeg een coördinerende functie vervult. Jaap Ploeg stond natuurlijk onmiddellijk op zijn achterste benen. „Kijk", schamperde hij, „gisteren moest Cora zonodig van het programma van de 800 meter geschrapt worden omdat ze zich moest specialiseren op de 100 meter. Terwille van de lieve vrede heb ik toen toegegeven. En nu zie je wat er gebeurt Haar trainingsritme is verstoord". Adviseur Nico van Dam, straks ploegleider in Barcelona, was een geheel andere mening toegedaan. ^,A1 een maand geleden heb ik er met Jaap Ploeg over gepraat, dat het niet goed ging met Cora van der Veer. Ze trainde niet genoeg. Daar is later nog een keelontsteking bijgekomen". Voor Jaap Ploeg, de Vlaardingse timmerman, die de laatste twee jaar als Nederlands succesvolste -trainer uit de nationale titelstrijd te voorschijn trad, was het slechts een gedeeltelijke troost dat zijn andere vrijeslagpupil. Cora Schouten, later op de dag haar verkiezing voor Barcelona wel waar maakte met een aspirantenrecord op de 100 meter vrije slag in 1.02.8. Ondanks alle inspraak „"Wij zijn te democratisch geweest", zeggen de vier bondsadviseurs is de voorbereiding op de Europese titelstrijd niet 'in overeenstemming met de wensen van sommige trainers. Jaap Ploeg vooral zou zijn pupillen tot aan het startblok in Barcelona willen begeleiden. Nu hem dat niet is vergund, heeft hij de uitnodiging van de bond om als toeschouwer de wedstrijden te volgen, van de hand gewezen. Hij gaat op vakantie, naar Spanje, maar niet naar Barcelona. Onverwacht Tegenover de recalcitrante houding van de V.Z.C.-trainer stak de vreugde van Cora Schouten des te meer af. Het rijzige, zestienjarige meisje, dat destijds in april als enige de limiet op de 100 meter vrije slag haalde Cora van der Veer, Frasquita Smits en Yvonne van Kuilenburg bleven erboven en werden uitsluitend voor de estafete geselecteerd had maanden met een ernstige terugval te kampen. Haar tijd van 1.02.8 overigens bijna een volle seconde boven haar tijd van de winterkampioenschappen kwam dan ook tamelijk onverwacht. Nico van Dam was er zo gelukkig mee, dat hij zijn stereotiepe antwoord „geen commentaar" vergat en vaststelde dat er thans in ieder geval een 4 x 100 m vrije slag damesestafette naar Barcelona zal gaan. Voornaamste kandidaten: Cora Schouten, Frasquita Smits (een persoonlijk record in 1.03,2), Anke Rijnders (1.03,8) en Yvonne van Kuilenburg (1.04,1), al wordt deze laatste ernstig bedreigd door de Drentse Sia Telkamp (1.04,2) en misschien nog wel door de twaalfjarige Hansje Bunschoten, die bij de „onder veertienjarigen" 1.04,7 Toch weer Bob Schoutsen, de begenadigde rugslagzwemmer, manifesteerde zich gisteren als sprinter op de vrije slag: snelste in de series met 55,7 sec. voor de uit Zuidafrika overgekomen Peter Prijdekker, die op 56,0 sec. uitkwam. Voor Dolfijntrainer Joop Bartelsman was het een hint dat hij goed zit met de ln nauwe samenwerking met universiteit van Amsterdam ontwikkelde „leren doodgaan trainingsschema's". „Maar", stelde de Amsterdammer strijdlustig vast, „al zouden mijn pupillen afgaan als gieters, dan zou ik volgend jaar toch weer dezelfde methode volgen". Zo belangrijk acht hij zijn pogingen om met een minimum aan trainingstijd een maximum aan trainingseffect te bereiken. Deze Vierdaagsewandelaar had wij selijk rekening gehouden met ons wisselvallige weer; gehuld in plastic loopt hij zijn kilometers uit. Bartelsman, die door zijn collega's met een scheef oog wordt aangekeken ook van de zijde van de KNZB nauwelijks belangstelling heeft kunnen bespeuren, probeert in hooguit 750 zwemmen per dag zijn pupillen tot s de grens van uitputting te drijven, uiteraard onder strenge medische controle. Daarbij speelt de fietsergometer een belangrijke roL Vorige week werd zo'n apparaat zelfs naar 't trainingskamp van „De Dolfijn" in Leeuwarden gebracht om de conditie zwemmers te meten. „Dat was aldus Bartelmans, „vooral Bob Schoutsen ts in topvorm". Nederlands enige herenfinalist Olympische Spelen kan zich geheel Instellen op Barcelona. Daarna gaat hij scheikunde studeren, maar blijft daarnaast zeker tot München zwemmen. „Deze manier van trainen bevalt me uitstekend", aldus de Amsterdammer. „Maar", zo voegde Bartelsman eraan toe, „wij gaan wel wat schoonheidsfoutjes wegwerken. We zullen meer de nadruk op de krachttraining moeten leggen". e Rijnders (AZ e bach (Zeemacht) i.OB.e; S. Inekee Waffavt (ZIAN) HOD m vrije else meisjes onder a6 Jaar 1. Cora Schouten (VZC) 1.02.8 (Ned. aspiran tenrecord. het oude record stond al met 1.03.: op haar naam); 3. Frasquita Smits (Zwemlust) 1.03,2; 3. Lenle de Jong (VZC) Brink (HZ en PC) 1 s. Hannlc (SZC) 1.02,3; 3. Rudl Pijper (SZC) Weijers (HZ en PC) 38.0; 3. (IJssel) 58.9. 100 m schoolslag meisjes Astid Alberts (DZPC) ti (Vite6S) 1.20.8: 3 schoolslag meisjes onder 16 jaar; e Hofland (ZIAN) i.22.3: 2. Ietje Deutz (AZPO 0.24,4: 3. Ina Vordlng (De Kik- a schoolslag jongens onder 16 jaar; 5 Elzerman (ZIAN) 1.194: 2. Rob Spll- (BAZZ) a.15,0; 3. Ronald Hond (Dol- 'llnderslag Buys (VZC) Beek (ZIAN) 2.39.9; 2. 1 .nlca Stel (DVS) 2.46.0. vlinderslag Jongens on an Klooster (Naarden) 2 Pijper (SZC) 2.28,2; 3. Hans Elze i. Erwln Metz (ZIAN) 2.: (ZIJV) 2.31,5. Hattrick Devrindt EINDHOVEN PSV heeft gisteren Eindhoven de oefenwedstrijd tegen de amateur tweede klasser De Spechten met 30 gewonnen. De ruststand tyas 20. De Belg Johan Devrindt maakte alle doelpunten. Er waren 3000 toe schouwers. (Van c correspondent) NIJMEGEN Jhr. mr. van Rijckevorscl. voorzitter van de Kon. Ned. Bond voor Li chamelijke Opvoeding heeft het goede voorbeeld gegeven; Hij loopt de 54ste Nijmeegse Vierdaagse ook mee. De praeses, die deel uitmaakt van de zittende magistratuur hij is rechter te Leeuwar den laat duidelijk zien, dat het leven geen zittende kwestie is. maar dat het goed is om ook te lopen. Een generatie ouder doen de heer en mevr. Feith uit Gro ningen ook al vele jaren mee. Mr. Feith, die voorzitter is van de Vereniging van Gouden Kruisdragers, loopt op zijn 81ste jaar al mee voor de 31ste keer. Hij wordt dan ook beschouwd als een van de oerveteranen van de vierdaagse, net als de 86- jarige heer Van Dijk uit Den Haag. die „nog maar" voor de 17de keer aan dit Nij meegse wandelfestijn dcel- Het regenweer van gisteren deerde hen niet. Trouwens, vrijwel alle 12.431 deelne mers, die gisterochtend ge start zijn, hebben zich niet laten ontmoedigen door wat nattigheid. De zon liet zich van brandend hete stralen hadden de lopers geen last. Er waren 14.142 deelnemers ingeschreven, maar 1.711 kwamen hun startkaart niet halen. Om de een of andere reden hebben zij verstek la ten gaan. De bevolking van de Betuwe toonde evenals vorige jaren, grote belangstelling en me deleven met de duizenden lo pers uit de hele wereld. Er Eist. - er veel muziek en de centrumgemeente ar men er, zoals al tijd, een groot feest van maakte. De eerste wande laars waren al vroeg binnen. Reeds om tien uur kon men de haantje-de-voorsten over de Waalbrug zien wandelen om voor een volgende regen bui binnen te zijn. Maar weer of geen weer, de Nij meegse Vierdaagse mar cheert weer zo fris en mon ter als maar' kan. Behalve voor 178 wandelaars die „Dc Vereniging" niet haalden. Cora Schouten (rechts) vestigde een nieuw Nederlands aspirantenrecord. Zij wordt hier gefeliciteerd door Frasquita Smits, die tweede werd. NOORD WIJK Begunstigd door re delijk tennlsweer het was droog, maar daar is dan ook allee mee gezegd werd gisteren de tweede dag van het tennistoernooi voor Noordwjjk op de banen van het Casino verspeeld. Deze tweede dag was in feite, de eerste speel dag, daar nu voor het eerst het volledige wedstrjjdprogramma door de wedstrijd leiding afgewerkt kon worden Alle fa vorieten kwamen een ronde verder. Dat het hen ook ernst ls, blijkt wel uit het feit, dat er slechts een zeer klein aantal 3-setpartiJen uit de bus kwamen. In het damesenkel-A bereikte Josine v. d. Koogh de volgende ronde na een 3-sets zege op de talentvolle Alkmaarse mej. Molland, die over een goede top- spinforehand, afgewisseld met goede dropshots bleek te beschikken. Op de beslissende momenten maakte zij echter teveel fouten en hier handig gebruik van makend greep Josine de overwin ning. Angela Salomé had hier vrij veel moeite met Anita Molenbroek. Door echter op de beslissende momenten net Iets beter te manoeuvreren, behaalde zij de winst. Helen Kayser schakelde op eenvoudige wijze Carola van Fraayen- hoven,uit, hetgeen haar dan ook op slag favoriet maakte voor een plaats bij de laatste vier, dit mede gezien het ver toonde spel. Nederlands kampioene Ma rijke Schaar, kwam, zag en bereikte de derde ronde door een „straight" sets overwinning op mej. v. d. PolL Bij de heren kwam de Tsjech Loudin, die in Nederland woont, even laten zien, wat hij zoal wel vermag. Boilerman gaf hij zelfs geen kans de eer te reden. Het Jeugdig talent Maarten Ruis kon door een beenblessure in zijn partij tegen Eddy de Vries niet uit de voeten, hetgeen hem dan ook de overwinning kostte. Het staat echter te bezien of Maarten Ruis zonder beenblessure ge wonnen zou hebben, daar de met twee forehands spelende De Vries op 't ogen blik goed in vorm is. Dick Stradmefler en Lex Constandze bereikten hier de tweede ronde door gemakkelijke over- Lodewijk Kallenberg verrast Lodewijk Kallenberg heeft gisteren het zoveelste stoute stukje van dit seizoen uitgehaald. Tegen de kampioen van Gel derland, Sack man kon Lodewijk letter lijk en figuurlijk alles. Met zijn gewel dige topspinforehans stond hij Sackman, die toch echt niet slecht speelt, zelfs géén gamewinst toe, hetgeen toch echt wat wil zeggen. Stokla had hier geen enkele moeite met Arnold v. d. Capel- len, die het gewoon in technisch kunnen moest aflgegen. Bij de dames kwam de als tweede geplaatste Ingrid Truyens in de volgende ronde door moeiteloos langs mej: Van Voorden te glijden. De voornaamste uitslagen zijn: D.E. A. Ie ronde: J. van der Koogh- H. Molland 6-4, 2-6, 6-2; L. Sliepen-D. IJspaard 6-2, 2-6, 6-1; H. Shudy-L Truyens 6-0, 6-1, A. Salomé-A. Molen broek 8-6, 7-5; H. Kayser-C. v. Fraayen- hoven 6-3, 6-3. 2e ronde: M. Schaar-M. van der PoU 6-2, 6-1. H.E. A. Ie ronde: A. van der Berg-Dek- kers 8-6, 5-7, 6-2; Wolf-P. Burkl 6-4, 6-3; M. Koek- O'Brien 6-4, 2-3, ret.; R. Kasten-Sackman 6-0, 6-3; B. Sie- Schwartz 6-1. 6-3; Baleson-G. Scholte 6-1, 6-1: J. Holleman-Hazenoot 6-2, 8-6; N. Kuypers-Korver 6-4, 10-8; Loudin- Bollerman 6-0, 6-0; L. Constandse-Lis- sauer 6-3, 6-3; D. Stradmetjer-van der Kruk 6-2, 6-2; P. Ehrlich-E. van der Pols 6-3, 6-l| E. de Vries-M. Ruis 6-0, 6-2. D.E. B. Ie rondeA. Lempers-I. Linnig 13-11, 6-3; B. Entingh-S. Stokla 6-2, 6-1; N. van der Poll-D. Wagner 8-6, 6-0; I. Truyens-H. van Voorden 6-4, 6-2; I. Baldhoff-E. Doorenbos 6-0, 6-1. H.E.B. le ronde: F. Stokla-A. van der Capellen 6-2, 6-2; A. Wildschut-H. Mul der 8-6, 6-2; E. de Vries-P. Korvers 6-2, 6-3; O. Zoetelief-B. Dekkers 6-4, 6-1; D. Kletjn-G. Ohlsson 8-6. 6-2; L. Kal lenberg-A. Sackman 6-0, 6-0; J. Blauw- P. Haverkamp 6-1, 6-4. 2e ronde: E. van der Kruk-P. Meijer 6-2, 6-3; C. Weidema-W. Margry 6-0, 6-1. G.D. BC. van Berghe Henegouwen/F. Bonte-M. van der Plas/H. van Laar 6-4. 6-2. Sparta tegen militair elftal op W armunda-veld WARMOND Op woensdag 5 agustus a.s. zal de Rotterdamse ere-dlvisieclub Sparta een wedstrijd spelen tegen het Nederlands Militair elftal op het War- munda-sportpark „Overbos" aan de He renweg ln Warmond, aanvang 6.30 uur. Scheidsrechter ls de heer Lou van Ra vens. De wedstrijd wordt gespeeld ten bate van de Nederlandse Bond van Oor logsslachtoffers. De toegansprijzen (ook voor Warmunda- donateurs en -leden) zijn 2.50 voor vol wassenen en 1,- voor kinderen tot 14 jr. Dat de sportvereniging Warmunda de eer kreeg deze wedstrijd te mogen orga niseren heeft zij f.e danken aan Sparta die dit aanbood dee>d naar aanleiding van de transfer van de Warmunda-linksbuiten Arie van Staveren naar de Rotterdamse clug enige weken geleden. Het is de be doeling dat Arie in de ploeg van Sparta, die met haar complete selectie naar Warmond komt, zal worden opgesteld. Een overzicht van de deelnemende Vaurien, die vandaag in Medemblik aan de eerste race om het wereld kampioenschap zijn begonnen op het IJsselmeer. (Van zeilmedewerker) NIEUW LOOSDRECHT. Zet ters zijn vaak moeilijk te over tuigen van hun ongelijk. Dit bleek gisteren in de 29ste Nieuw-Loos- drechtweek. Twee van de negen entwintig Spankerzeilers dienden een protest in omdat zij van mening waren dat een andere baan aanduiding op het startschip stond dan de rest van het veld had gezeild. Iedereen werd gehoord, maar wat meer dan vierenvijftig ogen hadden geregistreerd, werd bij twee zeilers verkeerd op het netvlies geprojecteerd. Zij waren er heilig van overtuigd. Toch wees het comité het protest van de hand, wat niet wegneemt dat deze twee zeilers in hun gelijk blijven go- loven Overigens heerst in deze klasse eeri onrustige stemming. Jurrien Hellemans, die debuteert, laat in deze zeilweek dat in de Spankers maar uiterst matig wordt wedstrijdgevaren. Onder de deelnemers bevinden zich vele cracks. Hellemans zeilt hen allen van de baan. Dit zit de Spankerzeilers bepaald niet lekker. Ook oud-zeilkampioen Hiemstra kan Hellemans niets in de weg leggen. Wel liet Hiemstra twee tweede plaatsen noteren, maar daar blijft het dan ook bij. De rij van ongeslagen zeilers bestaat verder uit: Schakelfenomeen Frits Wes- sel, Sternzeiler Paul Knoop en Bart Jan Wilton, die in de Europa Mothklasse heerst. Knoep, die in een zwak bezet veld vaart, presteerde het om, ondanks twee minuten te laat starten, even voor <ïe finishlijn concurrent De Rijk te verslaan en als eerste te finishen. In deze klasse is het zeilen op de slotdag (vandaag) dus slechts nog een formaliteit. Stenig aan leiding Het spannende element moet komen in de Valken, Solo's en Vrijheidsjach- ten. Egon Rolf von den Baumen, die maandag door een nogal gezocht protest koploper Maarten Stomp ten val bracht, heeft gisteren toch zijn gekoes terde hoop, de leiding in het klassement te krijgen, niet in vervulling zien gaan. Rolf von den Baumen schoot duidelijk te kort aan snelheid. Chris van Swol, oud-Finnjollencrack, heeft met 5-1- 2 de leiding stevig in handen. Na een enerverende strijd kwam Frits Appel. plaatselijke zeiler die soms verras send uitschiet, als eerste over de eind streep. Rolf von den Baumien kwam verder dan een zesde plaats. Stomp blijft moedig meevaren en werd derde. Rolf von den Baumen heeft door zijn 3- 2-6 de aansluiting met Van Swol verlo- doen om de Srveeker Zweep nog van de hoofdprijs af te houden. Bij Aarts aan boord zat gisteren alles tegen. Een ont redderde Aarts ging als tiende over de eindlijn. Zweep, met wie hij aan de leiding stond, werd vijfde. Paulich, die verder ongevaarlijk is voor dit tweetal, ging met een dagprijs naar huis. Een fraaie zege bracht Timmermans in de Solo's op zijn naam. Direct na het startschot wees hij het grote Soloveld met zijn „Olly Boll" de weg. Bootz, die bij vlagen tot zeer goede prestaties komt, moest met zijn „Tip" genoegen nemen met een tweede plaats. Docter kwam als derde over de lijn. Daar Timmermans maandag de boot miste, zal de hoofdprijs vandaag worden ver deeld onder Docter (2-1-3) en Peter Vol- lebregt (3-2-5). Weinig spectaculair was de Finn- strijd, waarin Kees Douze zich na 1-1 op de achtergrond hield. Van Eist ging bijzonder snel over de plassen en won. De Landsmeerder Hans Brandt passeer de de eindlijn als tweede. NA twee races om het wereldkampi oenschap in de Vauriens op het IJssel meer voor Medemblik is reeds duidelijk geworden dat het gevecht om de titel een vaderlands onderonsje zal worden. Het Nederlandse Vauriensteam Rob Meijer-Tony van Oeveren, bijt van de Nederlandse vertegenwoordigers de spits af door twee formidabele overwin ningen op vijftig concurrenten uit elf landen. Van de buitenlanders is geen spoor te bekennen. Dit is de balans van één zeiidag om de wereldtitel. Bij iedere finish lagen de negen oranjezeilers bij de eerste vijftien. Daarna druppelde pas de rest binnen. Het is een wat teleurstellende gang van zaken, want enig buitenlands tegenwicht zou alleen maar het peil van dit zeilgebeuren ten goede komen. Aangestipt moet wel worden dat de tweevoudige Franse titelhouder Queva- rec niet naar Medemblik is gekomen om zijn titel te verdedigen. De Fransen die wel gekomen zijn, zeggen dat Que- varec de Vaurienzeilerij de rug heeft toegekeerd. De buitenlandse afvaardi ging bestaat voor het merendeel uit Spanjaarden, Fransen, Italianen en Zwitsers. Geen van hen telt mee in de LUDWIGSHAFEN De Nederlandse amateurwielrenner Henk Nieuwkamp heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen, een rit over 141 kilometer van Landau naar Ludwigshafen. Hij won de sprint van een kopgroep, waaruit de Westduitser Josef Flachs beslag legde op de tweede plaats, juist voor de tweede Nederlander, Tino Tabak. Reeds kort na de start ontsnapten acht renners uit het peloton, die gedurende het verdere gedeelte van de rit niet werden ingehaald. Vlak voor het einde vielen drie renners af. Na 36 kilometer deed zich in Bad Bergzabern, bij de doorkomst van de hoofdmacht, een incident voor: een paard sprong plotseling tussen de renners. Voor de 28-jarige Oostenrijker Ludwig Kretz, die in de gele trui reed, omdat hij maandagavond in Landau de proloog had gewonnen, had deze „paardsprong" ernstige gevolgen. Hij moest met een hersenschudding en een sleutelbeenbreuk in het ziekenhuis wor den opgenomen. Ook de Turk Oezdogan en de jonge Westduitser Genslingen moesten de strijd staken. Centimeters In 1969 werd de Ronde van Rijn lands-Palts gedomineerd door Fedor den Hertog, die negen van de elf ritten won. In de sprint van de eerste etappe van de ronde van dit jaar wist Nieuw kamp zijn wiel juist enige centimeters voor dat van de Westduitser Flachs over de eindstreep te drukken en zorg de aldus voor continuering van de Ne derlandse successenreeks. appe min. 47 sec. (met boni 3.22.17); 2. Flachs (WD1.)P z. t. (met bon. 3.22.17); 3. Tabak (Ned) z. t. (met bon. 3.22.27); 4. Mudde- man (WD1.) z. t.; 5. Topfstadt (WD1.) 3.23.34; 6. Becker (Wdl.) z. t.; 7. Ooster hof (Belg.) z. t.; 9. Humenberger (Oost.) z. t.; 10. Biseth (Noor.) z. t 26. V. Katwijk Ned.) z. t. Damesploeg w.k. De sportcommissie van de Kon. Ned Wielren Unie heeft besloten dat aan do wereldkampioenschappen dames, die op 6 augustus in Leicester in Engeland beginnen, door een volledige damesploeg zal worden deelgenomen. De volgende dames zijn aangewezen voor de weg: Keetie Hage (St. Maar tensdijk), Bella Hage (Den Haag), Jan- nie Jonkers (Gameren). Henny Vaber- Hondeveld (Apeldoorn), Truus Smulders (Gerwen) en Truus van der Plaat (Gel- dermalsen). Reserve is Eefje Helder (De Rijp). Keetie Hage en Eefje Helder zijn ook ingeschreven voor de sprint- en achtervolgingswedstrijd op de baan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7