HET GAAT ZUID-AFRIKA OM MEER DAN WAPENS Felle botsing Senaat-Witte Huis Frankrijk treedt op als leverancier LUNS: PROBLEMEN VOOR LONDEN BIJ TOETREDING EEG Card ins nieuwe vrouw geweldig Grieken krijgen meer aardappelen voorgeschoteld Wilson vraagt publicatie van geheime brief Labour vraagt onderzoek naar straf Devlin Bescherming derde landen noodzakelijk Assoeandam in gebruik PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 JULI 1970 JOHANNESBURG (A.P.). Bij de storm over het voorlopige besluit de wapenleveranties aan Zuid-Afrika op beperkte schaal te hervatten, zou men kunnen ver seten dat het eigenlijk helemaal niet op de eerste plaats om wapens gaat. Zuid-Afrik» heeft de best uitgeruste «trtjdmacht zowel offensief als defen sief in Afrika ten zuiden van de Sahara. Zonder te veel moeite ziln andere leveranciers gevonden, nadat Groot-Brittannië in 1964 besloot de waoenleveranties te staken. Frankrijk heeft bijvoorbeeld straaljagers, helikop ters, pantserwagens geleverd en ge holpen bij de ontwikkeling van raketten, en de eerste van drie in Frankrijk ge bouwde onderzeeërs van de Daphne- klasse zal deze week in Nantes aan de Zoidafrikaanse marine worden overce- De minister van Defensie, Pieter W- Botha, heeft onlangs gezegd dat ook al wordt het Britse wapenembargo opge heven, Zuid-Afrika zal voortgaan met zijn militaire aankopen in Frankrijk. „Wij zullen nooit vergeten dat Frankrijk bereid was en im 'om cms woord te ge loven dat wij geen aggressieve bedoelin gen tegen enigerlei land hebben. Nadat Frankrijk ons woord had geaccepteerd, heeft het ons wapens van hoge klasse geleverd", zo zei Botha. Het gaat Zuid-Afrika dan ook veel meer om de Britse betrokkenheid een belofte om militair een grotere rol In het zuiden van de Atlantische Oceaan en de Indische Oceaan te gaan spelen. Tegelijkertijd wil Zuid-Afrika de nadruk leggen op zijn rol als verdediger van de zeeroute om Kaap de Goede Hoop als een integraal onderdeel van de gehele ■westelijke strategie. Deze oogmerken waren maet te ver wezenlijken toen de verslagen Labour- partij nog aan de macht was. Oud- premier Harold Wilson had besloten tot een militaire terugtrekking uit het gehied ten oosten van Suez en had zich doof gehouden voor de verzoeken uit Pretoria om de Sdimonstown-defensieovereenkomst hechter te maken. Dit pakt is genoemd naar een marinebasis ongeveer 40 km ten zuiden van Kaapstad, dat tot 1955 hoofdkwartier voor de Britse vloot in het zuiden van de Atlantische Oceaan De overeenkomst voorzag in samen werking tussen de twee landen bij de verdediging van ddt gehied. de veiligheid van de zeeroutes rond de Kaap en het toekomstig gebruik van de basis. Het verplichtte Groot-Brittannië ook te helpen bij de uitbreiding van de Zuid- afrikaanse marine door oorlogsschepen beschikbaar te stellen. De Zuidafrikaanse belangstelling voor militaire leveringen door Groot-Brittan nië gaat op de eerste plaats uit naar de Nimrod-verkenningsvliegtuigen ter ver vanging van de ouderwetse Schackletan- patro ruillevliegtuigen en naar moderni sering op Britse werven van fregatten en onderzeebootjagers. De Firebee II daalt hier aan een ruimteparachute in de woestijn van Texas. Het is een Amerikaans straalvliegtuig dat zonder piloot een snelheid van 1600 kilometer kan halen. De parachute moet voor een veilige landing zorgen. Jaarlijks worden 1.2 min. wekkers Procedurekwestie' en horloges in ons land geïmporteerd (Vai moderedactie) WAPENLEVERANTIE LONDEN (AP) Oud-minister Ha rold Wilson heeft in het Lagerhuis ge ëist dat de regering Heath de geheime brief zal publiceren welke zij naar de leiders van de Gemenebest landen heeft gestuurd over haar voornemen op be perkte schaal de wapenleveranties aan Zuid-Afrika te hervatten. Heath heeft geweigerd daaraan te voldoen. Wilson vroeg om publicatie, zodat de parlementsleden kunnen beoordelen of het beleid dat in de brief is uiteengezet in overeenstemming is met de uitspra ken van minister sir Alec Douglas- Home in het Lagerhuis. Deze heeft maandag met klem betoogd dat geen definitief besluit genomen is over de wapenleveranties. In de brief van Heath, die voor AP inmiddels is gepubli ceerd, wordt echter gezegd dat reeds een beslissing over het regeringsbeleid is genomen. Kapelaan blijft na huwelijk in parochie PARIJS Twee dagen Parijse collecties en we hebben de absolute zekerheid dat de dagen van de mini's geteld zijn. Ze hebben zich dapper verdedigd maar voortgaande op de triomfantelijke intocht van al de modellen in de salons der couturiers kunnen we niet anders, dan in stilte een treursmars aanheffen voor de onzichtbaarwordende knieën en de verdwenen, zich jongensachtig bewegende jeugdige vrouwen. Uit het verleden hebben de ontwerpers alles te voorschijn gehaald waarover wij ettelijke seizoenen hebben geglimlacht, en om het nieuwer te maken werden in alle modehuizen mannequins mee-geslachtofferd met de mini- zomen. Van overal kwamen nieuwelingen te voorschijn die iets ronder, iets sensueler (zeggen de Amerikanen), iets meer verleidelijk zijn dan hun voorgangsters. Zij weten hun stappen te meten zodat al het bont, de struisveren, de splitten in de rokken en andere attributen van de nieuwe wintermode hun figuur nog bekoorlijker kleden dan men op het eerste gezicht zou denken. en slaagde erin deze allemaal nieuw te laten lijken. De rokzomen waren op de gewone Chanellengte van vijf cm. beneden de knie. Klassieke cardigans waren er in overvloed, vele in rood, marineblauw en witte tweed, rood af gebiesd, rode en witte king-size ge broken ruiten werden gebruikt, teza men met gespikkelde of voorgespon- nen tweeds voor mantel- en japonen sembles of jasje- en japonkostuums. De hoogtepunten van de show waren de perfectie van de details en de prachtige stoffen. Chanels belangrijkste nieuws is het kort afgesneden jasje op taillehoogte. Het heeft een bolero-look van voren maar is ingenomen opzij en verschijnt in tweeds tot en met fluweel, afgezet met witsatijnen revers. Pierre Cardin, de grote romanticus van de mode voor morgen, opende zijn show met een korte verklaring, dat hij kleren ontwierp voor „de nieuwe vrouw" en deze is geweldig. De ge toonde collectie was niet alleen sensa tioneel en profetisch, maar ook de allermooiste die hij ooit heeft ontwor pen. De Cardinlijn is aan een kant hecht geworteld in het verleden, de Franse Renaissance. Hierin worden impressies gevonden van kostuums die hij gemaakt heeft voor de film „Prin- BONT, STRUISVEREN, SPLITTEN Zilvervos, rode vos, otter en everbont, struisveren en tweed hebben we ge zien bij Balmain, die zijn „jolie mada me" elegant-sportief weet te kleden. Mantels met plooien bont voor kragen, manchetten en zomen smalle mouwen, rokken en laarsschach ten uit hetzelfde weefsel als de man tels: dat zijn enkele details uit Bal- mains collectie. Enkele mantelkos tuums, steeds met plooien in de rok ken en bijna uitsluitend in zwart met als versiering een klein astrakan of beverbontkraag je. Balmain houdt van ceintuurs die hij soms iets lager legt dan de taille en versiert heel veel met vergulde ketens. Boven dat alles smalle, het hoofd omvattende hoedjes. Een daarbij gedragen de rechthoekige overslag-handtassen. Ook „Coco" Chanel toonde haar speci aliteiten voor de herst en de winter, cesse de Cleves". Het andere eind van de draad voert welbewust tot de uiter ste grenzen van de ruimte. De maan- meisjes van Cardin dragen nu reeds de mode voor de brave new world die nog moet komen. In de sportieve sfeer was veel gedok terd aan accessoire-combinaties. Vinyl-laarzen en handschoenen wedij veren met gestreepte jerseycombina ties van handschoenen en mutsen. Ook zijn er nieuwe handtassen en leerwaien. 'Overdag zijn de rokken strikt midi, 's- avonds reiken de zomen tot de grond. De mantels zijn net geen maxi, met overdag als karakteristieken het ont breken van mouwen en de aanwezig heid van panden. Zij maken een mid deleeuwse indruk en lijken wat op kazuifels. Er zijn grote aantallen zeer slanke jerseyjurken in herftbruin en roest bruin, die onder mantels met panden worden gedragen. Eén van de mooiste, in grijze „gebreide" tweed, werd ge dragen met bijpassende kortgesneden broek, een witte pop, witte vinyl laarzen en handschoenen en een middeleeuws aandoende hoed. verslaggevers) TETERINGEN De katholieke inwo ners van Teteringen (Noord-Brabant) gaan er in meerderheid mee akkoord, dat kapelaan J. van der Veeken, die van plan is in het huiwelijk te treden, in hun parochie werkzaam blijft als pastoraal werker. Na een geheime stemming onder alle parochianen van 16 jaar en ouder, waarbij bijna 70 procent zich uitsprak vóór zijn aanstelling, heeft bisschop Ernst van Breda de heer Van der Vee ken onmiddellijk benoemd, met uitzon dering van de eucharistieviering, de huweflijköbediening en de biecht. Aan de stemming (op verzoek van mgr. Ernst) is door een opmerkelijk hoog aantal katholieke inwoners, namelijk 90,41 procent, deelgenomen. Van de 1941 in aanmerking komende parochianen stemden er 1755. Er waren acht ongel dige en 45 blanco stemmen. Van de overblijvende 1702 stemmen, waren er 1158 (dat is 68,04 procent) vóór aanstel ling en 544 (31,96 procent) tegen. Op basis van deze ruim 2/3 meerderheid vóór is mgr. Ernst tot de benoeming overgegaan. Muntenvondst Raamsdonkveer bracht 26 mille op WASHINGTON (AP) De koude oorlog tussen de machtige Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en de regering-Nixon is gisteren roodgloeiend geworden. De commissie heeft steeds in het buitenlandse beleid een rol gespeeld welke btfna net zo belangrijk was als het Witte Huis en het State Department. Verzet tegen het Witte Huis en het beleid van het State Department door de commissievoorziter J. W. Fulbright en Stuart Symington, beide democraten, heeft daarna de betrekkingen binnen de regering bekoeld. SENATOR FULBRIGHT (Van verslaggevers) UTRECHT. Jaarlijks worden niet minder dan 1,2 miljoen wekkers en hor loges in ons land geïmporteerd, voor namelijk uit Zwitserland, West-Duits- Isnd, Japan en Frankrijk. Het assortiment vam uurwerken en sieraden) blijkt steeds meer te worden bepaald door de smaak van de jonge generatie; bij uurwerken modern naar kleur en vorm; bij de sieraden doen vooral de Scandinavische produkten het goed wegens hun bizarre vormen en kleuren. Dit jaar verwachten de 2700 juweliers en horlogezaken in ons land een aanzienlijke omzetstijging met 11 procent, waardoor de totaal-omzet rond de 400 miljoen gulden zal bedragen. laat op gelost BONN (D.P.A.) De Britse regering zal het naar de mening van minister Luns bijzonder moeilijk krijgen bij haar pogingen aan de huidige pro-Europa- politiek te blijven vasthouden. In een in terview met het Duitse weekblad Bunte niustrierte omschreef de Nederlandse bewindsman het als „niet geheel on mogelijk dat alle factoren in negatieve zin gaan samen werken", waardoor Groot-Brittannië gedwongen zou worden zijn verzoek tot toetreding in te trekken. In dit geval zou Londen ook beslist be grijpen dat de laatste kans verkeken was om met bet Europese continent tot een verbintenis te komen handelingen kelijker als keiijker, Edward Hi Buitenlandse Zaken Sir Alec Home Europees gezind zijn. „Moeilijker wordit bet naar mijn mening omdat be- KOLONELSMENU Onlangs heeft de Griekse regering een nieuwe wet aangekondigd die inhoudt dat alle restaurants tweemaal per dag aardappelen op het menu moeten hebben staan. Een woordvoerder zei dat de aardappelproduktie van het land toegenomen was en dat de regering wilde dat ook het verbruik zou toenemen. „De Engelsen en Duitsers eten ook grote hoeveelheden aardappelen", voegde hij eraan toe. „du6 waarom de Grieken niet". Hij ijvertelde niet wanneer de wet van kracht zou worden en wat de straf op overtreding zou zijn. Het is niet de eerste keer dat er wet komt die van toepassing it op restaurants en wat er geserveerd wordt. Vanaf verleden jaar mei moest er op woensdag in alle restaurants kip opgediend worden en geen ander vlees, maar die wet is twee maanden geleden ingetrokken. Al eerder is een wet v. het door de regering verboden ie tijdens volksdansen paaldie Labourkrmgen de enti-EEG-etem- ming willen verhogen". Voor het geval de Engelsen niet bij de Europese integra tie betrokken zullen zijn. zullen volgens de „Zes" zich toch ontwikkelen tot een supra-nationale polirtmeke unie, die daar na op betere tijden en een andere com binatie zou moeten wachten. „Dan zou de idee van de Europese eenheid echter met jaren worden vertraagd". Luns zei dat de Nederlanders er zich van bewust zijn dat „ze tijdtelijk water bij de wijn vam de supra-nationaliiteit moeten doen", als Engeland, Noorwegen, Denemarken en Ierland tot de gemeen schap mochten toetreden. In Brussel hebben zich gisteren ook de eerste kleine problemen voorgedaan b»j de onderhandelingen. Het ging om een procedurekwestie die Inhield hoe de feiten zouden moeten worden gerang schikt die zich bjj de verschillende sec toren van onderhandelingen gaan voor doen, in het bijzonder bü de landbouw De Britse onderhandelaar Barber stelde voor gemengde EEG—Britse werkgroepen in het leven te roepen, maar de Zes wilden voorkomen dat bij deze bespre kingen een wijziging vam het landbouw beleid, zoals wordt voorgestaan dooi Mansholt, zou ontstaan. Het resulteerde in een beraad van vele uren zonder Engeland, tot een compromis werd ge vonden, waarbij de Europese commissi»* samen met de Britten gegevens moet verzamelen. De Britten hadden zich al expliciet akkoord verklaard met het huidige gemeenschappelijke landbouw beleid. De problemen die rijzen ten aan zien van suiker, varkensvlees, zuivel en sieren worden toevertrouwd aan de permanente vertegenwoordiger®. Minister Luns verklaarde na afloop dat de methode van werken is teren volkomen onjuist was. Alles had in twee uur afgehandeld kunnen worden. (Van e r verslaggevers) RAAMSDONKSVEER De lUams- donksveerse muntenvondst heeft giste ren te Raamsdonksveer onder de vei- lingbamer een bedrag van ruim 26 mille in eerste instantie opgeleverd. Van de totale vondst werd gisteren namelijk een gedeelte geveild: 260 munten, waarvan 7 gouden. De overige 140 stuks gaan de volgende week onder de hamer van de veilingmeester door. Verreweg het grootste aantal munten ging naar Belgen. Zo wist de heer Del- monte uit Brussel zich meester te ma ken van een gouden „Louis d'Or" uit 1694, de duurste munt die exact 500 gulden opbracht. Ook de heer Van Gel der, directeur van het Penningkabinet in Den Haag, kocht een aantal munten. Enkele banken lieten al evenmin ver stek gaan. De winst, en die sprak uit eindelijk het meest tot de verbeelding, wordt opgedeeld tussen de vier gebroe ders Heesters en de heer W. van Duren uit Geertruidenberg, machinist bij een Raamsdonkse firma, die op 18 april de eerste schep met gouden grond verzet- LONDEN (AFP) Ca. negentig La- bourafgevaardigden uit het Britse La gerhuis hebben een motie getekend vol gens welke een commissie moet worden gevormd om een onderzoek in te stellen naar de veroordeling van Bernadette Devlin, een zaak die h.i. tevens het onderwerp van een debat dient uit te Bernadette Devlin zit sinds 28 juni een gevangenisstraf van zes maanden uit voor rebellie en het aanzetten tot rebellie. De Labourafgevaardigde Ar thur Latham, die de veroordeling van Bernadette Devlin reeds herhaalde ma len in het Lagerhuis ter sprake heeft gebracht, heeft gisteren een onderhoud met haar gehad in de vrouwengevange nis van Armagh. Een andere vertegen woordiger van Labour, Michael Foot, zal in het kiesdistrict van Bernadette Devlin het woord voeren. Commissie verplicht tot geheimhouding Gisteren heeft echter 't state departe ment laten weten dat de Amerikaanse ambassadeur in Laos, G. McMurtie Godley, slechts de commissie onder volslagen geheimhouding kon inlichten en dat er geen transcriptie van het besprokene mocht komen. Leden van de commissie zagen deze beperking als een verwijt dat de regering van mening was dat zij de commissie bij geheimen niet kon vertrouwen. „Dit is kennelijk een berekende zet van de kant van de wetgevende macht niet op de traditionele manier met de commissie samen te werken", zei Ful- Symington noemde Godley „een Ame rikaanse pro-consul" die de leiding had van allerlei operaties in Laos, de mili taire inbegrepen. Dit zal niet het ëinde zijn van de botsing tussen de wetgevende en uit voerende macht. Symington heeft reeds te verstaan gegeven dat als de regering Nixon bij het congres geld komt vragen om de Amerikaanse activiteiten in het Geen Amerikanen in Israëlische luchtmacht TEL AVIV (RTR) Een Israëlische militaire woordvoerder heeft gisteren verklaard dat er geen Amerikaanse on derdanen als piloot dienst doen in de Israëlische luchtmacht. Hij zei dit in antwoord op berichten uitCaïro, dat Egypte zaterdag een Amerikaanse pi loot in een Israëlische Phantomstraalja- ger boven het Suezkanaal had neerge schoten en krijgsgevangen had ge maakt. De betrokken piloot, Menham Eini, is in Israël geboren en getogen, aldus de woordvoerder. ZEVENBERGSCHEN HOEK Overgang wordt 1971 automatisch (Van e verslaggeve UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen zijn niet voornemens de installa tie van de automatische halve overweg bomen bij de spoorwegovergang in Ze- venbergschenhoek le bespoedigen. On danks het dodelijke ongeval van afgelo pen zondag. De aanleg van ren derge lijke installatie staat voor 1971 op het programma. buitenland te financieren, het congres erop zal staan feiten te weten die nu geheim worden gehouden. „Ik geloof niet dat het congres ge dwongen moet worden in het luchtledi ge te handelen als het er op aankomt het geld van de belastingbetaler uit te geven", zo luidde het commentaar van Symington. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitbreiding van d E.E.G., waarover de onderhandelingen in Luxemburg begonnen zijn, kan de zo noodzakelijke export van landbouwpro- dukten uit de ontwikkelingslanden naar de E.E.G. belemmeren en terugdringen. Dit moet tot het uitsterste worden be perkt en als het onvermijdelijk is moeten de ontwikkelingslanden volledi ge compensatie krijgen. Dit is de kern van een open brief die door de „X-J-werkgroep" in Nederland mede namens talrijke Europese zuster organisaties en werkgroepen ver den is naar de regeringen van de E.E.G.-landen, Engeland, Denemarken, Noorwegen, Ierland, het Europese par lement, de Europese commissie en de Europese ministerraad. De werkgroep X-J vreest voor een tendens in de E.E.G. tot toenemende zelfvoorziening op landbouwgebied, die nog groter wordt als Engeland en ande re landen zich aansluiten. Het is name lijk zo dat van produkten waarvoor „de Zes" een overschot hebben, „de Vier" (Engeland, Noorwegen, Denemarken, Ierland) een tekort hebben. De import- behoefte van „de Tien" wordt dan gro ter en dit kan leiden tot uitbreiding van de eigen produktie ten koste van de ontwikkelingslanden, die thans 35 procent van hun export naar „de Zes" en Engeland zien gaan". In de werkgroep X-J werken onder meer samen de N.O.V.I.B., Sjaloom, de Plattelandjongeren gemeenschap Neder land en de Stichting Wereldwinkel- Reitsuikeractie. CAIRO (Reuter) Het waterkracht - station van de reusachtige Egyptische Assoeandam is gisteren door het in gebruiknemen van de twaalfde en laat ste turbine op volle kracht gaan wer ken. De door Russische technici ge bouwde dam heeft een capaciteit van 2,1 miljoen kwu. De kosten van het project hebben in totaal bijna 3,5 mil jard gulden bedragen. Het in gebruik nemen van de laatste turbine is gepaard gegaan met enige plechtigheden, die werden bijgewoond door de Egyptische minister voor de elektriciteitsvoorziening, Sidky Soliman, De Russische ambassadeur in Cairo Sergei Wonigradov, Russische technici, die aan het project hebben gewerkt en vele duizenden Egyptische arbeiders. Door deze nieuwe Assoeandam zullen dorpen die nog steeds van elektriciteit zijn verstoken, stroom krijgen en zullen duizenden hectaren onvruchtbaar land vruchtbaar worden. De elektriciteit y de Assoeandam zal de komende jaren aan de behoeften van de Egyptisch»5 industrie en landbouw in voldoende mate tegemoet kunnen komen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6