^Si GEEN ONDERSCHEID TUSSEN GEZINNEN EN ALLEENSTAANDEN Uhlmann leider schaakcracks Rotterdamse vijftig jaar luchtvaart bedrijf in Rijkspostspaarbank rente tot 7% Onderwatersportfilm (vanavond) voor kijkers en mij een aanloopje "iSiii Toewijzing woningen GEMENGD HUWELIJK LEIDT NIET TOT AFVAL Noodsein van Russisch vliegtuig Goed gevulde velden in Nootdorp WOENSDAG 22 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 TV-REGISSEUR FRANS VAN DUSSCHOTEN (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) BUSSUM. In het schemer duister van kamer 128 in het Technisch Filmcentrum van de N.O.S. spoelt montagetechnicus Pim de Lange voor de zoveelste maal een stuk film terug. De kleuren op de monitor krijgen een achtergrond van obsederende muziek, waarvan t.v.-regisseur Frans van Busschoten zegt: „Zo dra we onder water gaan, hebben we muziek uit de andere wereld. Het moet ook een beetje zuidelijk klinken". Die muziek uit de andere wereld begeleidt de film uit de andere wereld, die het „team-Van Busschoten" vorige week in Zuid- Frankrijk opnam en die vanavond op Nederland 1 om 22.25 uur in kleur wordt uitgezonden in „Studio Sport". Twaalf tot vijftien minuten film, waaraan dagen van intensief werken zijn voorafgegaan. Voor Frans van Busschoten geen straf, „want ik ben verzot op alles wat met water te maken heeft". Hij mag zich, zonder onbescheiden te zijn, als een expert beschouwen op watersportgebied. Tooh zegt hij van deze onderwater- sportfilm met ongeveinsde terughoudend heid: „Er zijn voortreffelijke films over de onderwatersport, vooral uit Frankrijk en America. Ze zijn beter dan deze maar men dient dit filmpje als een aan loop te beschouwen, als een kennisma king voor het publiek met een weinig bekende sport". Weinig békend maar desondanks telt de sport in ons land om en nabij de drieduizend beoefenaars. Voor Van Dussdhoten veel te weinig want voor hem is water alles. „Bij ons op de afdeling vindt ieder zijn eigen stekkie. Kuiphof en Verhoef, om er twee te noemen, doen voetbal. Ik vind de kleinere sporten prettig om te doen". En onder die kleinere de vele vormen van watersport als favorieten. Van Dusschoten kwam de laatste tijd Als het maar met water heeft te maken volop in het nieuws door de twee gouden medailles die hij op sportfilmfestivals won met zijn produkt over de Fastnet- race. „Dat bedoel ik met een aanloopje; die film heb ik ook niet ineens gemaakt. Ik ben begonnen met zo maar een filmpje over zeezeilen. Dat was de ken nismaking voor het publiek. Toen volgde de Hoek van HollandHarwichrace en dan denk je: wat nu nog? De spectacu laire Fastnetrace was het eindstation. Zo heb ik ook gewerkt met mijn film over ijszeilen. Eerst wat kleinere onder werpen en toen de grote film. Dat aan loopje hebben zowel publiek als ik nodig. Ik moet volkomen thuis zijn in .een sport om als regisseur alles te kun nen vangen. Het kan best zijn dat ik volgend jaar een grote film over de onderwatersport maak". Ander© films Terwijl Pim de Lange - „de montage ls een verschrikkelijk belangrijke scha kel" nog altijd stoeit met celluloid en geluid, peinst Frans van Dusschoten zacht voor zich uit: „Ik zou ook graag andere films maken, als ze maar met water te maken hebben. Eén over de sleepvaart bijvoorbeeld, voor mijn part een havensleepbootje. Natuurlijk, zee slepen is het einde, maar om te begin nen de mensen op zo'n havenbootje observeren. Weer een aanloopje dus". Zoals de film van vanavond dat is over de onbekende wereld onder water. Van Dusschoten: „Voor mij ook onbe kend. Jawel, dk had wel eens gedoken, maar wat heet duiken. Ik was nog nooit met een cilinder naar beneden geweest. Cameraman Ron Nieuwenhuis trouwens ook niet. Wij dus naar het zwembad „Den Hommel" in Utrecht waar les wordt gegeven. We begonnen met snor kelen. Ron was er vrij snel in want hij is een voortreffelijk zwemmer. Ik ging voorzichtig langs het trapje het bassin in met mijn bril, snorkel en grote zwem vliezen. Toen zei de instruoteur: zullen we eens met de flessen gaan? Be pro beerde er nog onderuit te komen door nog een rondje te snorkelen maar die cilinder werd omgehangen en ik kon ook niet meer langs het trapje, want z de voorkant zaten mijn zwemvliezen de weg en aan de achterkant die cilin der. Nou, je hebt het gevoel dat je in eens meters onder water gaat. Het even griezelig maar het went gauw". Drank jeskoning Van Dussdhoten, Nieuwenhuis en c ervaren duikers Gerard Heuvelman in het dagelijks leven garagehouder Utrecht en Henk Donkersloot het dagelijks leven purser bij de KLM en als nevenbaan agent in Utrecht een Franse firma in onderwatersport- artikelen dus naar Zuid-Frankrijk- Voor Toulon ligt het lie des Embiez, eigendom van de Fransman Rieard, de „drankjeökoning". Daar werd de laatste hand gelegd aan de film nadat al een dag in „Den Hommel" en twee dagen in Zeeland was gewerkt. Drie dagen er, een nacht verbleef de equipe in Zuid- Frankrijk waar een supersnelle Chrysler Charger 151 speedboot gereed lag oi bemanning met een snelheid van tachtig kilometer per uur naar de dudlcplaats te sleuren. Vanavond is het resultaat te zien. Niet alleen Van Dusschoten: „En dan wil ik echt nog wel eens een grote onderwatersport film maken. Met hetzelfde team liefst, want dat is belangrijk. Je maakt zo'n film niet alleen, al lijkt het voor de kijker soms zo. Het is het werk van allemaal". Voorlopig kan Van Busscho ten zich nog uitleven. Hij heeft een pro gramma in voorbereiding over de nieuwe olympische Solingklasse waarvoor de opnamen, o-a. in de Kieler Woche, al gemaakt zijn. Hij gaat een film maken over de, ook al nieuwe olympische Tem- pestfclasse. En in november gaaf zijn ijszeilfilm naar het festival in Obeihau- sen om te trachten ook daar een prijs weg te slepen. Water, ook al is hei: -hard", ls voor Van Dusschoten alles. En wat erop, erin en eronder te beleven valt. wil hij alle maal vangen in de lens van de camera. Boeiende onderwerpen, die alle met een aanloopje" beginnen. SPAARBANK 999-123 Er 2ijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. DEN HAAG. Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening vindt dat het tijd wordt dat voor alleenstaanden bij de beoordeling van aanvragen voor en toewijzing van zelfstan dige woonruimte dezelfde maat staven worden aangelegd als voor gezinnen van twee personen. Voor al wanneer het om goedkopere huurwoningen gaat wordt vrij algemeen nog onderscheid ge maakt tussen alleenstaanden en gezinnen. Omdat huurkoop van woningen vooral in grote steden als Den Haag herhaal delijk tot moeilijkheden 'heeft geleid, zal minister Schut een commissie instellen, die moet bestuderen of het wenselijk is wettelijke regeling te treffen voor de huurkoop van onroerend goed. Huur koop is in de huidige wetgeving name lijk niet geregeld. Mocht de commissie tot de conclusie komen dat een regeling gewenst is dan zal ze deze wetgeving ook moeten voorbereiden. Eén van de grote bezwaren van een huurkoopovereenkomst, is dat de huur koper, die in gebreke 'blijft enige huur- kooptermijnen te voldoen, op straat kan worden gezet. Omdat het huurkoop contract niet wettelijk is geregeld kan de huurkoper zich niet beroepen op een Om beter rekening te kunnen houden met de plaatselijke en regionale behoef ten op het gebied van de woningvoor ziening heeft het ministerie besloten over te gaan op een ander systeem voor de ve-rdeling van rijkssteun. Het nieuw- bouwpakket voor de komende jaren zal zo samengesteld moeten worden dat onder meer het huisvestingsprobleem van de lagere inkomensgroepen sneller opgelost kan worden. G.V.A.V. nog geen F.C. Groningen GRONINGEN De Groningse voet balvereniging GVAV, die onder deze naam vorig seizoen naar de eerste divi sie degradeerde, zal voorlopig niet de naam "FC Groningen" aannemen. Een van de partners in het stichtingsbe stuur, GVAV-Rapiditas, heeft zich met de naamsverandering van GVAV in FC Groningen nog niet akkoord verklaard. LONDEN (KNP) Het typ® huwelijk dat een katholiek sluit, met een katho lieke of christelijke niet-katholieke partner, heeft weinig of geen betekenis voor dc godsdienstige praktijk van de katholieke partner. De mate van religi ositeit van de ouders is In dit opzicht veel belangrijker: zij bepaalt de ge loofsbeleving der volwassen kinderen. Dit zijn de meest opvallende resulta ten uit een onderzoek, dat twee sociolo gen van het opinieonderzoekcentrum van de universiteit van Chicago hebben uitgevoerd. Het onderzoek werd gehou den naar aanleiding van paus Paulus- 'Motu Proprio, dat opnieuw discussies over dit probleem teweeggebracht. De resultaten zijn daarom zo opzien barend, omdat, zoals het katholieke tijdschrift The Month schrijft, bij de meeste katholieken en ook veel protes tanten de overtuiging heerst dat een gemengd huwelijk altijd een negatieve invloed heeft op het geloof van één van de partners en van de kinderen die uit een dergelijk huwelijk geboren wor- De onderzoekers zeggen zich ervan bewust te zijn. dat sommigen, waaron der geestelijken, deze resultaten zullen ontkennen en er uit eigen ervaring op zullen wijzen, dat vanuit religieus oog punt gemengde huewlijken gedoemd zijn te mislukken. Hun argumenten zijn. zo betogen de onderzoekers, maar tot op zekere hoogte juist. Zij beper ken zich tot ervaringen met vrienden, kennissen en familieleden, terwijl dit onderzoek gebaseerd is op de mening van alle Amerikaanse katholieken. Ook is het nog maar de vraag, of geestelij ken werkelijk beter in staat zijn te oordelen over gemengde huwelijken dan de gemiddelde leek, immers na paus Pius XI Casti Conubii, zijn hun oordelen nog vaak gebaseerd op theolo gische en pastorale vooroordelen. De onderzoekers stellen bijvoorbeeld, dat het lang als vanzelfsprekend heeft ge golden dat een goed katholiek geen gemengd huwelijk aanging. REYKJAVIK (DPA-TRT) Een Amerikaans opsporingsvliegtuig heeft zwakke noodseinen uit het zuidelijk deel van Groenland opgevangen, die mogelijk afkomstig zijn van het sinds zaterdag vermiste Russische transport vliegtuig. Het was met 23 mensen aan boord en een lading goederen voor de aardbevingsslachtoffers op weg naar In het s.o.s. kwam het serienummer van het vermiste toestel voor. Van IJs land zijn drie extra-vliegtuigen opge stegen om een onderzoek in te stellen. Een Noors weerschip en vliegtuigen van Canada, Denemarken en Amerika zoe ken ook. Schaatstrainer Schotting naar Oostenrijk DEVENTER De 26-jarige Peter Schotting, vorig seizoen trainer van de Deventer IJsclub, heeft een benoeming aanvaard als oefenmeester van de Oos tenrijkse Schaatsbond. Schotting volgt de oud-kampioen van Oostenrijk, Her man Strutz op. In principe aal hij aanblijven tot en met de Olympische Winterspelen van Sapporo (Van onze paardesportmedewerkev) DEN HAAG Nootdorp heeft woensdagavond in bijna alle negen koersen goed gevulde velden. In de hoogste klasse starten elf dravers met Evelyn Hollandia waarschijnlijk toch nog wel als beste. Zij is de laatste tijd niet zo goed meer uit de verf gekomen, liep echter vooral in Groningen waar het recht som gaat wat de bochten betreft vroeger in heel sterk gezelschap voor aan. In Nootdorp wordt zij door een leerling gestuurd, dat geeft twintig me ter ontheffing, een faciliteit die overi gens nog drie paarden hebben. Ever Queen of Caracara S, beide van amateurrijder Gerad. van der Wal, zul len zeker een van beide wel in de pxijzen komen en Eberdine TH, zou het ook wel eens een eind kunnen bren- Om half zeven is de eerste start. Het programma met onze favorieten luidt: Naaldwijkprijs (2000 m, autostart, met trio): Idool Hollandia Irma K - Isac Cavaljos. Poeldijkprijs (2000 m, autostart, eer ste afd.): Irene Prinses J - Hanover Shoe - Interest Scott P. Honselersdijkprijs (2380 m, met trio): Ina van Hovi - Haroldine - Grappen maker. Terheydeprijs (2000 m, autostart): Hilda Dunst - High Flyer - Fabiola Hollo. Hoek van Hollandprijs (2000 m, au tostart) Fred Signal - Edelvalk S - Fravin Rita W. Outsider: Frisco H. De Lierprijs (2020 m. met trio): Eveleyn Hollandia - Ever Queen - Eberdine TH. Maasdijkprijs (2000 m, autostart): Da vid O II - Gieteling S - Fantastica. Wateringenprijs (2380 m, met trio): Hibma A - Enny Six - Fair Dale. Poeldijkprijs (tweede afd.): H. Bond - Hannie Judson W - Idonno Six. Het hele verre oosten heeft einde lijk iets van het warme zuiden ge kregen. Na een periode van hevige regens verwelkomt nu ook Vladi vostok de zon. Duizenden mensen hebben zich naar de stranden be geven. Zelfs de dieren doen zich nu 1e. goed aan allerlei drankjesEen babybeer geeft het goede voorbeeld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voorspellingen komen zelden of nooit uit. Dit blijkt weer eens uit de voorstelling die men had over de groei van de Rotterdamse luchtvaart. „In 1970 krijgt de luchthaven van Rotterdam 200.000 passagiers te verwerken', aldus de prognose. Het is echter anders uitgekomen, want vorig jaar was het passagiersaantal al gestegen tot bjjna 400.000. om precies te zijn 389.055. Een verdubbeling dus naar de vroeger berekende groei van deze luchtvaart. Dit is één van de verschijnselen, die de vijftigjarige Rotterdamse luchtvaart steeds begeleid hebben. De Rotterdamse luchthaven oorspronkelijk Waalhaven, thans Zes tienhoven is steeds een onderwerp van tegenstellingen geweest. Ook nu weer, na vijftig jaar. Want voorstellen om Zestienhoven een nieuwe startbaan van 3500 meter lengte te geven, stuiten thans op verzet van verschillende politieke partijen in Rot terdam. Het Rotterdamse gemeente bestuur namelijk vindt een nieuwe baan van 3500 meter lengte noodzakelijk om Zestienhoven ook bereikbaar te maken voor de groter wordende vliegtuigen. De politieke partijen, die zich daartegen verzetten, vrezen van dit soort ver nieuwingen allerlei problemen voor de bevolkingsrust van Rotterdam en verre omgeving. De geschiedenis van de luchthaven begint op het oude Waalhaven, waar op 26 juli 1920 de eerste commerciële vlucht startte. Waalhaven was de eerste com merciële luchthaven in Europa. Het be stond uil een opgespoten terrein van plusminus 75 hectare en nog zonder verharde banen. In de beginjaren vloog men de lijndiensten met omgebouwde militaire toestellen. Later toen de om vang van het vervoer toenam, kwamen hiervoor de nog welbekende Fokkers, Handley Pages. Farmans, Junkers, enz. in de plaats. Zestienhoven uitkomst voor reis en handel De groei naar grotere vliegtuigen in de dertiger jaren, met hogere landings snelheden, grotere gewichten en hogc- drukbanden, noopte tot verharding, zo dat; velden als Schiphol en Waalhaven werden voorzien van de eerste start- In de meidagen van 1940 is Waalhaven geheel verwoest, waarna het door de Duitse luchtmacht weer enigszins werd hersteld en in gebruik genomen. Na de Tweede Wereldoorlog zijn er pogingen in het werk gesteld om het vliegveld weer te gaan gebruiken, maar door zijn geringe afmetingen en betrekkelijk on gunstige ligging was het nog slechts bruikbaar voor kleinere vliegtuigen. Het luchtverkeer kwam nairielijk op gang met typen als DC-4, DC-6, Constellation 049 en 749. die ten gevolge van hun veel grotere landingssnelheden en hogere ge wichten noodzakelijkerwijs gebruik iken van moderne vlieg velden. Men moest uitzien naar een nieuw terrein en in 1956 werd hel vliegveld Zestienhoven officieel geopend. De groei van Zestienhoven is harder gegaan, dan men in de eerste jaren verwacht had. Vooral toen het vracht vervoer door Engelse particuliere lucht vaartmaatschappijen via het Rotterdamse vliegveld op gang kwam. Een nieuwe stimulans kreeg Zestienhoven door de komst van de K.L.M., die in 1959 twee diensten per dag Rotterdam—Londen opende. Hierdoor kon ook de radio- outillage aanmerkelijk verbeterd worden. Zeslienhoven is nu een druk vliegveld geworden met normale en charter vluchten, met sportvliegtuigen, lucht- reclamebedrijf en dergelijke. De he- j tekenis van dit vliegveld blijkt zomers, wanneer vele toeristentoestellen landen. De laatste dagen bleek de belangrijk heid opnieuw door de vele vracht vluchten met Nederlandse tiunbouw- produkten naar havenstakingen zee verstoken is. De betekenis i de cijfers. In 11 passagiers, 7200 personenauto's ve hel duidelijkst door I i9 werden er 390.000 1 on goederen en 4.000 AMSTERDAM De grote overwin- ïaar in de zevende ronde van het IMB- sohaaktoernooi moet dc jOostduilse crack Wolfgang Uhlmann worden ge noemd. Met zwart versloeg hij groot meester Gelier en omdat hij ook de afgebroken partij tegen Hartoch won. veroverde Uhlmann de leiding. Geiler werd definitief als kanshebber afge- Spasski poogde de defensie van Trin- gow te doorbreken, maar de scherp rekenende Bulgaar gaf hem geen enke le kans op een opening. De overwinning van Donner op Ree was van goed ge halte, terwijl die van Poloegajewski op Jongsma het resultaat was van een openingsnieuwtje van de zijde van de Rus. Invloed In de meeslergroep verloor Westevi- nen van Jan Timman, wiens kansen op een hoge plaats alleszins reëel worden, temeer daar zijn vorm vast en gedegen- ondernemend is. Kenners menen uit zijn stijl de invloed van bondscoach- trainer Bouwmeester duidelijk te kunnen Uitslagen zevende ronde: Grootmeestergrocp Donner—Ree 1—0: Spasski—Tringov VaJ,a LangewegJanosevlc VaMiHartoch—Ciric Vj—'/ai Geiler—Uhlmann 0—1; Hort—Schol! !jPoloegajevskl—Jongsma 1—0; Csom— Gligoric Vi—li: zesde ronde Uhlmann-^Har- toch 1o. Stand na zeven ronden; 1. Uhlmann (O.-Dld.) 5li; 2. Spasski (Rusl.) 5; 2. Poloegajevskl (Rusl.) 4% plus 1 afgebr.: 4. Gligoric (J.-Sl.) 4 plus 1 afgebr.: 5/10 Clrlc (J.-Sl.), Trlngov (Buig,), Donner (Ned.), Geiler (Rusl.), Hort (Tsj.-Sl.), Scholl (Ned) ati; 11/12 Janosevlc (J.-Sl.), Hartoch (Ned.) 3; 13/15 Ree (Ned.). Langeweg (Ned.), Csom (Hong.) 2V,: 16. Jongsma (Ned.) l1^. ^Van Geet—Cortlev v. d. Weide—töamann 0—1. Zesde-ronde: Cortlever—v. d. Weide Vt--V> Stand na zeven ronden: 1. Adorjan (Hong.) 5'i; 2. Timman (Ned.) 5; 3. Prins (Ned.) 4'J plus 1 afgebr.; 4. Hamann (Den.) 4 plus 1 afgebr.: 5. Marovlc (J.-Sl.) 4; 6. Tatai (It.) 3(4; 7/8 Piket (Ned.), Cortlever (Ned.) 3, 1.), Bednarsld (Polen) 2; 12. v. d. Welde 'j—Vi: Adorjan- verliep als volgt: Wit: Poloegajevskl I-C4, Jjff-eB: 2. Pbl-c3, Lc8-fi; Lcl-g.ï. 0-0-0: 12. e2xd3. Ïfö-e6: lil Tal-el. Kc8-b8; 14. c!3-d4. If8-c7; 15. Pc3-a4, db6-c7; lfi Pb3-c5, h7-h6: 17. LgS-e3, td8-c8: 18. I.e(-I4. Le7-d6; 19. Ddl-b3. Zwart geeft het op.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5