£cidóe(Boti/smit Drie en een kwart miljoen kijkers voor W.K.-voetbal Teleaccursus Russisch was topper Midweek caballero. de sigaret Avonturen van Pipo op eiland Bizarra Drugverbod op popfestival De film van vanavond PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 JULI 1970 Meerderheid en minderheden AL een flink aantal jaren zijn we ook in Nederland bezig de rechten en be tekenis van de meerderheid binnen het democratisch levensmilieu te relativeren. Op zichzelf een heel gezond verschijnsel; vooral daar waar volgens geldende prak tijk de rechten van een meerderheid neerkwamen op het beknotten van de rechten van een minderheid. Een recent voorbeeld is het „kraken" van zwembaden in plaatsen waar deze volgens gemeentelijke verordening op zondagen en kerkelijke feestdagen geslo- iben bleven. Een meerderheid in de ge meenteraad die een meerderheid van de plaatselijke bevolking vertegenwoordigde heeft volgens spelregels waarop juridisch weinig af t« dingen valt, dergelijke ver ordeningen gemaakt en van kracht laten blijven. Keerzijde van de medaille is evenwel, dat een tamelijk snel groeiende minderheid van de bevolking een derge lijke verordening aanvoelt als een be knotting van hun rechten; zij kunnen öf het principiële uitgangspunt van een der gelijke verordening niet onderschrijven óf aanvaarden de praktische consequenties er niet van. Wat in de burgerlijke gemeenschap in ontwikkeling is, komt meestal neer op een afspiegeling van veranderingen en ontwikkelingen op het gebied van de levensbeschouwing. De spanning tussen meerderheid en minderheid doet zich al geruime tijd ook voor terzake van Ge loof en Kerk. Met het motto „verdraag zaamheid vóór" zijn lang niet alle pro blemen opgelost. gemak heeft en de lasten op anderen af gewenteld kunnen worden. Nu het trieste, dat deze egooentrl- ache kwaal ook weer een hoofdrol dreigt I van onze maatschappij tie die zij het laat op gang geko men is tot sanering van kwalen die in de kern meestal neerkwamen op bewust of onbewust om-echt plegen door een minderheid ten opzichte van een meer derheid. Die minderheid wist het spel vaak zo te spelen dat ze een meerderheid leek; vandaar dat er ook onder het vaan del van de democratie heel wat onrecht en misère ls blijven voortbestaan- Beleven we nu een kentering die ob jectief gezien ten goede is Twijfel is gewettigd; want in de eer ste plaats wordt weer bij herhaling een maatregel of beslissing doorgedreven na mens een meerderheid die in feite on mondig is, terwijl ook nu weer de rech ten van de minderheid alleen aanvaard worden als een sluitpost op de eigen be tekening. Kleur bekennen Egocentrisch IN het leven van alle dag blijkt onom- statelijk, hoe egocentrisch we qua groep en qua individu aan het worden zijn. In Kerk en politiek wordt de ont wikkeling sterk beïnvloed door machts groepen, die bij een compromis meer denken aan de volgende aanval dan aan het adagium dat de waarheid vaak echt In het midden ligt Bij radio, televisie en cultuurmanifestaties eist menigeen alleen maar datgene wat hem zelf zint; vakantiespreldlng en winkelsluiting deu gen «Heen, indien men van de regeling zelf LIET ls een winstpunt van onze tijd, dat er een eind gekomen ls aan de be slotenheid en geheimzinnigheid die vroe ger regel was- Maar nu er veel meer aan toen kleur bekend wordt, moeten we op passen voor het gevaar, dat daaraan al leen de kleur die we zelf plezierig vin den. als een goede kleur erkend wordt. In de politiek de wereldpolitiek zo wel als die binnen eigen grenzen wordt een goede of kwade handeling zwaar gekritiseerd of gebillijkt, naar ge lang de kleur van de bedrijvende partij correspondeert met onze eigen mening. Op het gebied van religie, cultuur. Be drijfsleven en het doen en laten in ae kleinste kernen van onze samenleving ls hot meestal niet anders. Dat beschouwen we als de voornaam ste oorzaak van het onbevredigende re sultaat in de krachtmeting tussen meer derheid en minderheden En daar door wordt wat in een democratie echt ideaal kan zijn, in de praktijk zo dikwijls alleen maar een slogan. Wanneer tegen onrecht alleen maar op getreden werd door mensen die zelf an deren het volledige recht om gewetens vol te handelen gunnen, zou er ook ln onze huidge all-round ontwikkeling meer perspectief zitten, dan nu geboden wordt. Raphael schilderde de twee portretten van paus Julius II ROME (AP) I)e twee por tretten van Paua Julius II, waar van er één hangt in de Londense National Gallery en het andere In het Uffizi museum iu Florence, zijn beide geschilderd door de Italiaanse meester, Raphael, zo heeft de directeur van het Uffizi museum vandaag gezegd. Professor Luciano Berthi zei, dat sinds 1023 het schilderij In het National Gallery wordt be schouwd als het origineel, ter wijl het portret dat in het Mu seum in Florence hangt, een ko pie zou zijn van de hand van Raphael zelf. Berthi zei e.e.a. nadat Britse experts op grond van een onder roek met röntgenstralen eerder deze maand verklaard hadden, dat het schilderij in de National Gallery het originele portret van paus Julius II was. „Zelfs al hebben veel deskundi gen de Julius II uit het Uffizi beschouwd als het origineel van Raphael", zo zei Berthi, „is dit schilderij in werkelijkheid al sinds 1952 in ons museum geregi streerd als een kopie en niet als een origineel". Berthi zei, dat het schilderij in zijn museum binnenkort zal wor den schoongemaakt en gerestau reerd. ,.Dan zullen we kunnen zeggen welk van de twee schilde rijen het beste is, het exemplaar in Florence of de Julius II in de I-ondense National Gallery" aldus Berthi. Oorlog en vrede voor Britse tv LONDEN (AP) De BBC heelt aan gekondigd, dal zij een 15 uur durende televisiebewerking zal uitzenden van Tolstoy's beroemde roman „Oorlog en vrede". Producer David Conroy ver klaarde dat het verhaal in 20 afleve ringen zftl worden uitgezonden. Het wordt een dure produktie, zei Conroy, maar hij noemde geen bedrag. De slag bij Austerlitz zal in Austerlitz worden opgenomen en de spelers zullen voor de verfilming van de slag bij Borodi no naar de Sovjet-Unie gaan. De te rugtocht uit Moskou zal echter waar schijnlijk in Engeland worden opgeno men. aldus Conroy. De opnamen be ginnen juli 1971 en men hoopt het hele werk klaar te hebben tegen eind 1972. Kunst en Kunstenaars George Johnston overleden De Austra lische schrijver George Johnston is in de ouderdom van 58 jaar overleden. Zijn bekendste boeken waren het auto- biografisohe „My brother Jack" en ..Clean straw for nothing". Verleden j laar heeft hij enige tijd met tuberculose in een ziekenhuis gelegen. Het Afrikamuseum te Berg cn Dal is voor 1971 tot „Museum van het jaar" verklaard, een eer waarin Boymans- van Beunlngen dit jaar en Kröller Müller in 1969 vooraf gingen. Deze uitverkiezing betekent, dat van het museum bezit aan Afrikaanse kunst ren uitvoerig plaatwerk zal worden uitgegeven. Het Afrika-Museum trok het vorig jaar 60.000 bezoekers. Kunstschilder Ben Dekker exposeert zijn werken in Galerie Biesj te Am sterdam van 29 juli tot 22 augustus. Deze galerie is gelegen aan de He- enmarkt hoek Brouwersgracht. Zweedse kunst verlengd Dank zij de grote bereidwilligheid van het Sta tions Historika Museum te Stockholm zal de tentoonstelling „Middeleeuwse kunst uit Zweden" in het Aartsbis schoppelijk Museum, Agnietenstraat t te Utrecht, worden verlengd tot en met 9 augustus a.s. Weens organist in „Koning"-kerk Peter Planyavsky, met zjjn drieën twintigste jaar reeds organist in de Stephanskathedraal van Wenen, laat over zijn virtuositeit aan het orgel weinig twijfel. Hij speelt technisch-zwaar werk, bijna zonder missersin een zeer snel tempo, wgarbU tn het bijzonder zijn pedaaltechniek indrukwekkend is. Maar nadelen heeft dat virtuoze spel van d> jonge Planyavsky toch ook. Op grond van zijn prestaties dinsdag ii de Voorburgse „Koning"-kerk kunnen w Peter Planyavsky tenminste nog niet rekenen tot de topklasse in het organis tenwereldje. In de eerste plaats niet, omdat hij eer voorkeur heeft om constant zeer snel t« spelen. Technisch dwingt de jonge mees ter van de „Sint-Stephan" dan wel grote bewondering af, maar de composities die hij vertolkt, moeten op het altaar var deze techniek een stilistisch offer bren gen- Planyavsky heeft dan verder wel de goede eigenschap om, als htj barok speelt, tussentijds met teel van registratie te veranderen. Maar zijn registerkeuze zelf was, gelet op de akoestische werking var het orgel in de Voorburgse kerk, niet on verdeeld gelukkig Fuga's noch omspelin gen kwamen altijd helder over en ook in het volume van de klank zat te weinig variatie- In de triosonate no. 5 van Bach gooide Peter Planyavsky het ineens over heel andere boeg en toen was het beeld aanzienlijk beter dan in preluden of fuga's van Johann Sebastiaan en Dietrich Buntehude of de koraalfantasie van Buntehudes tijdgenoot Nikolaas Bruhns- Het eigentijdse gedeelte van het pro gram had Planyavsky gewijd aai tweede sonate van August-Franz Krop- freiter, Oostenrijker, die de invloed Messiaen in sterke mate ondergaat, op het eerste gehoor „heftiger" schrijft dan de grondlegger der nieuwe Franse orgel kunst, maar niettemin diens indrukwek kende zeggingskracht mist. Overigens eer stuk dat door de jonge organist knap ge speeld werd. Tot slot improviseerde Planyavsky met als thema een eenvoudig kerkgezang: hij bleek een knap improvisator te zijn die het thema soms de metamorfose var briljant „vol" werk liet. ondergaan, maa: daarnaast de melodie herkenbaar er vooral op ritmiek en modulatie berus tende variaties liet opduiken. G. v. L 's Nachts helft minder gekeken HILVERSUM De vijftien volledige voetbalwedstrijden, die in bet kader van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal in Mexico van 31 mei tot en met 21 juni door de NOS- televisie werden uitgezonden, hadden een gemiddelde kijkdichtheid van 86 pet. (circa drie en een kwart miljoen personen van 15 jaar en ouder). De samenvattingen van eerder ge speelde wedstrijden, die vrijwel steeds de volgende'dag tussen 18.00 en 19.30 uur werden uitgezonden, werden ge middeld door 15 pet. van het publick bekeken. Aldus de resultaten van het Continu Programma Onderzoek, waaraan voorts het volgende is ont leend. Naar de wedstrijden overdag werd door 46 pet. gekeken; 's nachts 25 pet. De gemiddelde waardering voor de volledig uitgezonden wedstrij den bedroeg 79. hetgeen in vergelij king met de waardering van andere tv-programma's zeer hoog, in vergelij king met de appreciatie voor voetbal wedstrijden betrekkelijk normaal is. De meest bekeken wedstrijd was de finale tussen Brazilië en Italië (53 UTRECHT In het tijdvak Januari 1968 tot en met juni 1969. toen stich ting tcleviaie-academle (Teleac) in to taal 17 cursussen uitzond, was de cur sus Russisch voor beginners een top per met 14.390 cursistep. Deze cursus werd in dit tijdvak alleen overtroffen door de cursus Frans voor gevorder den met 23.971 deelnemers, zo blijkt uit het jaarverslag 1968-1969 van Te leac. Deze cursussen zijn overigens inmiddels weer geslagen door de van januari tot juni jl. gehouden cursus Spaans (27.000 cursisten). De heer A. Drijver, voorlichtiugslunc- tionaris van Teleac, tekent hierbij aan dat algemeen vormende cursussen als talencursussen een veel hogere cursis ten-score halen dan meer specialist i- sche vakcursussen als export (2.274 cursisten) of filmkunde in het voort gezet onderwijs (725 cursisten), waar voor een veel selectere belangstel lingskring beslaat. Uit een door Teleac ingesteld onder zoek, waarbij de cursisten een vra genlijst kregen thuisgestuurd, bleek onder meer dat bij Russisch het cursistenpubliek 'voor 39 procent uit vrouwen bestond. De. cursussen Noten en tonen en Frans gooiden bij de kijksters zeer hoge ogen met resp. 53 procent en 47 procent. Mannen volgden vooral specifieke vakcursussen (export, groenteteelt on der glas) en hebben meer belangstel ling dan het zwakke geslacht voor wiskunde en technische cursussen. Daarbij tekent Teleac wel aan, dat veelal de man het cursusbedrag van zijn giro liet afschrijven en als cursist de vragenlijst invulde, maar dat de vrouw in vele gevallen meekeek. pet.). De minst bekeken matches wa ren Engeland-Tsjecho-Slowaki.ie (22.55 uur, 25 pet.), Roemenië-Engeland <22.55 uur, 26 pet.). Italië-Uruguay <00.55 uur, 27 pct.J yn Brazilië-Uiu- guay (01.30 uur, minder dan 25 pet.). De meest gewaardeerde wedstrijd was het treffen tussen West-Duitsland en Italië, de wedstrijd waarin tijdens de verlenging vijf doelpunten werden ge scoord (84). In het algemeen werden de wedstrijden waarbij Brazilië en West-Duitsland betrokken waren hoog gewaardeerd. De minste gewaardeerde wedstrijd was de openingsmatch tus sen Mexico en Rusland (73). Mannen waren, uiteraard, In veel sterkere mate geïnteresseerd dan vrouwen. Dc belangstel lings ver hou ding tussen deze twee groepen lag in de orde van 2 1. De leeftijdsgroepen tussen 35 en 64 jaar bleken het meest belangstelling te hebben. De overige leeftijdsgroepen boven 20 jaar hadden een min of meer gemiddelde interesse. Relatief weinig werd gekeken door de groep van 15 tot en met 19 jsar. In het westen van het land en met name in de drie grote steden werd meer gekeken dan in de rest van het land. Leden-abonnees van VPRO en NCRV vertoonden een veel lagere kijkdicht heid dan leden-abonnees van de ande re omroepverenigingen van wie door leden-abonnees van de TROS het meest werd gekeken. Wanneer de cijfers van hei wereld kampioenschap voetbal 1970 in Mexico worden vergeleken met die van het vier jaar geleden in Engeland gehou den toernooi (van II tot en met 30 juli), valt het volgende op: De gemiddelde kijkdichtheid van de volledig uitgezonden wedstrijden was in 1970 belangrijk lager dan in 1966, namelijk 36 tegen 49 pet. Een belang rijke oorzaak van dit verschil ligt uiteraard in het feit, dat de report a- Midweek bevat een compilatie van ln de loop der tijd bij haar opgetreden popgroepen. Het betreft hier opnamen die al eens uitgezonden zijn, maar ook veel materiaal dat nog niet eerder op het scherm is geweest. Engeland is het meest vertegenwoordigd in deze rij met „Humblebums „Circus". Juicy Lucy". ..Michael Chapman" en „Roy Harper". Verder de Nederlandse groe pen „Amsterdam" en „Opus" (uit Am sterdam ep Maastricht), de Ameri kaanse groep „Sir Douglas Quintet" en de recentelijk opgetreden groep „The Johnstons" uil Ierland. VARA 19.04 uur Nederland II. Documentaire over Maya "s De VARA-lelevisie zendt een docu mentaire uit over de Maya's, het merk waardige, geheimzinnige volk dat tot grote bloei kwam ongeveer 700 jaar na Chr. en dat in de zestiende eeuw ten onder ging. Een handjevol nazaten leelt nog in de Mexicaanse binnenlan den. Zij bewaren de oude gebruiken, de culturen, de voorwerpen. De sa menstellers van deze documentaire hebben deze mensen (Lakandonen) op gespoord en met de camera geregi streerd. Deze Duitse documentaire is gemaakt door Wilhelm Helmer, met adviezen van dr. Dieter Eisleb. Neder land II VARA 21.35 uur. ges uil Mexico veelal op een laat tijdstip werden uitgezonden. Hierbij moet worden bedacht, dat de kijk dichtheid in 1966 nauwelijks werd beïnvloed door het alternatieve aan bod op Nederland 2' dat destijds be perkt kon worden ontvangen en bo vendien onevenredig weinig werd be keken De kijkers in 1970, en vooral natuurlijk de minder geïnteresseerden, hadden tijdens de op „normale" tijden uitgezonden wedstrijden een reële keuzemogelijkheid. Met het afzakken naar het regionale peil van de Brandpunt-reportages (.straatjongensgevechten in Vlisslngen) daalt ook het niveau van de zeer eigen Brandpunt-humor. Ed van Wes- terloo had nu een grapje in petto voor hel grote leger van vaste Peyton Pla- cekijker*. een grapje, dat ver van de humor afstaat, omdat humor onher haalbaar is. en dat was deze grap bepaald niet. Vrij omgezet kwam het hierop neer: Wie wil weten waar Brandpunt het in de komende 86 uit zendingen over zal hebben doet er goed aan de krant te lezen, want daar staat liet meeste al de dag voor Brandpunt in. Gelijk gisteren weer bleek met de huldiging van Joop Zoe temelk door trotse Rijpeweteringers. beelden die we overigens niet graag hadden gemist, ook al kenden we het verhaal al. De eerste aflevering van ..De fami lie Markutell". waarmee de AVRO startte en dat handelt over de burger lijke wederwaardigheden van een Zweedse herbergiersfamilie, viel ons niet mee. Het verhaal ging traag van start, allen die een rol gaan spelen moesten aan het woord komen en een beetje ontwikkeling werd aldoende met moeite bespeurbaar. Mogelijk hebben de komende drie afleveringen meer spanning te bieden en vooral meer handeling, want zo aangenaam voor het oor is het geneuzel van die Zweden nu ook weer niet. De eersteling op het andere net „Naakt door de hel" van de Japanse schrijver Gomikawa bood eveneens het probleem de draad in handen te krijgen, maar door de toespitsing op de direcle dramatiek van de mens in oorlogstijd werden de sociale en men selijke spanningen veel eerder invoel baar. Deze verfilmde roman heeft het karakter van het epos en dit genre mitsgaders het thema vergen een spe ciaal publiek. Rekent men zich tot deze selectie, dan zal men zich nog uitgebreid kunnen laten boeien door deze voor de tv omgewerkte bestsel ler. Televizier gaat hulp bieden aan de gedupeerden van het als gevolg van oplichting over de kop gegane reisbu reau Flatcar. Tot middernacht kon men via nummer 02159-71110 cohtact opnemen met deze tv-rubriek, wenste men althans voor een deel uit vrijge vige, edoch propagandistische bron schadeloos gesteld 1e worden. Dat is heel mooi van de AVRO, maar zolang nog iedereen met een tientje op zak een reisbureau kan beginnen, terwijl de ijscoman al een vestigingsverguïi- ning dient te hebben, ligt de weg voor charlatans open om de spaarza me burger te bedotten, althans waar borgen te onthouden. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Puffenstuf CVK-IKOR-RKK: 19.30 uur: Kenmerk NjOS: 20.Oo uur: Journaal 20.25 De stem in het duister 22.25 uv Studio Sport 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Midweek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De Virginian 21.35 uur: Verzonken steden, levende god.— 22.05 uur: Zendtijd HIRO 22.25 uur: Journaal NEDERLAND I VARA: 15.30 uur: Bananasplits 16.05 uur: De weg terug 16.25—16.33 uur: Kinderen en hun vakantie NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal TROS: 19.04 uur: Vlieg er een* uit met Donald Duck 19.46 uur: 18.55 uur: Chinees variété Journaal 20.00 uur: 19.04 uur: Journaal Van gewest tot gewest 20.20 uur: 19.49 uur: De dief van Washington Toeristische tips 21.10 uur: 20.00 uur: Tienstrijd Journaal 21.55 uur: VPRO: Jerry Lewis Show 20.20 uur: 22.35 uur: Berichten uit de zomer Journaal 20.45 uur: Dear Janet Rosenberg. NEDERLAND II dear mr. Kooning 21.55 uur: Ik kom wat latei- 18.45 uur: naar Madra Pipo de Clown 22.20 uur: Journaal ADVERTENTIE ander* dan andere. Toneelspeelster en TV-actrice (Van e i oneer verslaggevers) EINDHOVEN (ANP) Vrijdanacht en zat. wordt in Oerle, gemeente Veld hoven, op 'n weideterrein van twee ha. door de carnavalsver. ,De Gersteknau- wers" een popfestival georganiseerd. Men verwacht 8 000 tot 10.000 bezoe- I kers. Twintig popgroepen verlenen hun medewerking. In opdracht van het mi nisterie van Justitie zal door de politie, I zoals de korpschef hoofdinspecteur Hus- tinx meedeelde, opgetreden worden te- gen het gebruik van drugs, zowel sott- als harddrugs. Burgemeester G. Eisen en de organisatoren zijn met het hoofd 1 van het parket, mr. Messchaert. even eens overeengekomen dat binnen het terrein zal moeten worden opgetreden j tegen uitwassen als naaktloperij. Voor het dragen van de gebruikelijke kle- ding zijn de organisatoren verantwoor delijk. Politie zal op het terrein zo onopvallend en beperkt mogelijk aan- i wezig zijn. HILVERSUM In het aanstaande nieuwe winterseizoen zal de VARA- televisie een splinternieuw Pipo-ver- haal uitzenden. Auteur Wim Mculdijk schreef „Pipo de Clown op Bizarra". een verhaal in 15 afleveringen, die de ouderwetse lengte van een half uur per episode krijgen. Dc serie wordt geproduceerd door het filmbedrijf Ci- necentrum. Voor de rollen van Pipo en Mammaloe zijn de jonge acteur-cabaretier Cees van Oyen en de cabaretière Janlne van Wely gecontracteerd. Met de ac teurs Cor Witschge en Marijke Bak ker, die aanvankelijk waren uitgeno digd om de rollen van Pipo en Mam maloe te vervullen, kon geen overeen stemming worden bereikt over de voorwaarden waaronder de serie zou worden gemaakt. „Pipo de Clown op Bizarra" zal in de nazomer op het vakantie-eiland Ibiza in de Middellandse Zee worden ge filmd. In de tweede helft van het winterseizoen zal met de uitzendingen worden begonnen. Pipo en zijn metgezellen Mammaloe en Klukkluk ontmoeten in dit nieuwe verhaal een oude zeekapitein. Met diens schip vaart het gezelschap naar het eiland Bizarra om daar een goede daad te verrichten. Hun vreedzame missie wordt hoe kan het anders herhaaldelijk verstoord door Snuf en Snuitje en Pipo moet dan ook veel avonturen doormaken alvorens hij zijn opdracht tot een goed einde kan brengen. Het verhaal is doorspekt met een Kontrasten op tv HLLVERSUM De tentoonstelling Kontrasten, die van 12 september tot 15 november 1970 in het Haags Ge meentemuseum wordt gehouden, is gedurende de maand september het onderwerp van een serie televisie uitzendingen van Openbaar Kunstbe zit. In vier uitzendingen op zondag middag zal dis. L. J. Locher, conser vator van de afdeling Moderne Kunst van het museum, aan de hand van voorbeelden een toelichting geven op de tent-H/nstelling Kontrasten en op de Nederlandse kunst in de afgelopen 25 groot aantal liedjes, die later op de grammofoonplaat zullen uitkomen Naast Cees van Oyen en Janine van Wely als Pipo en Mammaloe. komen oude bekenden van dit tweetal ook in dit verhaal voor. Vanzelfsprekend Klukkluk de Indiaan, gespeeld door Herbert Joeks en de rovers Snuf en Snuitje, respectievelijk gespeeld door Rudi Falkenhagen en Marius Crans. Adèle Bloemendaal speelt in dit ver haal de rol van Blauhilde de zeeheks en Piet Hendriks is de oude kapitein Bereschuim. Incidenteel zullen nog andere acteurs hun medewerking aan de serie verlenen. De reeks wordt geregisseerd door Wim Meuldijk. Regisseur Blake Edwards is inmiddels door o m. films als „Breakfast at Ti f- I fany's", riwee Inspecteur Clouseau- j avonturen en een aantal meer seri werken geen onbekende meer voor bioscooppubliek. In 1962, toen hij de I film „Experiment in terror" (De stem I in het duister) vervaardigde, had eigen- lijk nog ni-nnand van hem gehoord. Zelfs de „International Motion Picture Almanac", die jaarlijks een uitgebreide lijst van alle werkers in het filmbedrijf, tot publiciteitsfunctionarissen toe, pu- I bliceert, had nog nooit van deze meneer Edwards gehooid. Het is daarom interessant om te zien hoe ln dit r tinethrillertje al duidelijk een regisseur naar voren komt met dezelfde capaci teiten die Hitchcock wereldberoemd maakten. „Experiment in terror" is het verhaal van een bankemployée (Lee Remick). die door een onbekende misdadiger I gedwongen wordt een groot bedrag te I verduisteren. De onbekende, die onder f vele vermommingen opereert, heeft I haar zuster in zijn macht. Een politie man in burger (Glenn Ford) krijgt de I opdraoht hem te ontmaskeren, wat hem I tenslotte in een spannende climax, tijdens een belangrijke baseballwed strijd, gelukt. Voor een beginner in de regiestoel zeer zeker een opmerkelijke thriller. Edwards' veelzijdigheid k\vn pas later aan het licht. (NOS, Ned, 1, 20.25 uur).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2