Êeidóc (SouAotit Vakcentrales weigeren uitnodiging van minister Militair tuchtrecht moet uitgaan van samenwerking Havenstaking Brusselaar schiet 2 dood, 2 gewond Politie opent vuur op bouwvakkers: 3 doden Granada NVV, NKV en CNV bang voor inkapseling77 door kabinet De Jong Christelijke bond ook afzijdig Arabische krijgt steun van markten "1 het Wilde Weg: Dansen zalig Bij Evert Castelein Paard door dak auto commando's bezetten Grieks toestel 20 alpinisten vermist n' 22r44' GJro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: Di\ J. H. M. Brade.. Hoofdredacteur. F. J. Plug. Chef-redactie: H. P. M. Heruer. Advertenties (exol. B.r.W.) 0,_.i p. mm. Telefoontjes 2,10.Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 urn). Abonnement (bij vooruitbetaling p. week f 1,26, maand 5,40, kwartaal 16,15, franco per post 19,05 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61e jaargang, no. 18.108 WOENSDAG 22 JULI 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND NORMALE TEMPERATUREN HEDENAVOND Nederland 1: 19.04 uur Puffenstuf; 20.25 u. De stem in het duister", film; 22.25 u. De Acht van Chaam. Nederland 2: 19.04 u. Midweek; 20.20 uur De Virginian; 21.35 u. Verzonken steden, documentaire. MORGENMIDDAG Nederland 1: 15.30 u. Banana Splits; 16-05 u. Alpindstenfilm; 16.25 u. Kin deren en hun vakantie. De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Opklaringen, maar later kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Russische zeelieden spelen hier in de haven van Cardiff een partijtje volleybal. Veel meer hebben ze niet te doen, nu hun met hout beladen schip door de staking niet wordt Commissie pleit voor afschaffing van celstraf (Van onze parlementaire recfiactie) DEN HAAG Minister Den Toom van Defeusie is in «rincipe bereid een aantal voorstalen van de commissie La*erwerff over een wijziging van het militair tuchtrecht De belangrijkste adviezen van de commissie zijn: 1. De afschaffing van de celstraf, de degradatie en de plaatsing in de tuchtklasse. 1. De mogelijkheid voor de militair om In beroep te gaan en om zich te beklagen. J. Het recht van de militair om een verdediger aan te wijzen tegenover zijn commandant. In een eerder stadium is reeds gebleken, dat de minister van Defensie bereid iB vooral deze drie punten in overweging te nemen. De minister wil echter niet op korte termijn een wijziging brengen in de militaire groetpldcht. De commi6sde- Lagerwerff heeft hierover weliswaar in 'haar rapport met geen woord gerept, maar de minister heeft dit vanmorgen geantwoord op vragen van het socialistisch Tweede-Kamer lid Wieldraaijer. De groetplicht heeft meer dtan eens moei lijkheden opgeleverd voor het militair tucht- en strafrecht. De com missie- Laigerwerff wil ook „de voortdurende onder geschiktheid van de mindere tegenover de meerdere" als grondbeginsel van het militair tuchtrecht laten vervallen. Voortdurend besef van de reële noodzaak tot samenwerking binnen het hiërarchisch verband van de krijgsmacht", moet aldus de commissie de werkelijke basis zijn waarop het tuchtrecht gebouwd is. Het is noodzakelijk dat iedere militair een eigen verantwoor delijkheid draagt en zich deze ook bewust is. Als dit bewust- /.jift groot genoeg is a»»i de raiütatr tevens bereid zijn om in fuërarchtech verband samen te werken. „Opleiden tot ver- hntwoondelijkheid dus", in tegenstelling- tot „ondergeschikt heid is de ziel van de krijgstucht". De commissie ie van mening, dat niet elke ongewenste gedraging van een militair binnen de werkingssfeer van de krijgstucht moet worden gebracht. Die ongewenste gedraging mag echter niet indruisen tegen de samenwerking, de gehoor zaamheid en het initiatief, waarvan de Icrijgsmacht ver zekerd most zijn, ook onder moeilijke omstandigheden In het rapport blijft het aan de hiërarchie voorbehouden krijgstuchtelijke straffen op te leggen. Wel moet de straf een opvoedkundige werking hébben. Eigenlijk gaat de voorkeur van dé commissie naar een verfijnd straffenstelBel uit, maar voor een snelle en doel treffende hantering vond men het toch beter het stelsel zo overzichtelijk en eenvoudig mogelijk te maken. Er zullen geen al te gecompliceerde vormvoorschriften moeten komen. De combinatie van straffen en voorwaardelijke veroordelingen worden in het rapport dan ook ontraden. Ooggetuige Twee jongemannen hebben gister- midag bij een overval op een filiaal van de Amrobank m de Beethoven- straat in Amsterdam ongeveer 30.000 gulden buitgemaakt. Rond half twee stapte het tweetal binnen, de één met een pistool en de ander met een dolkmes in <j« hand. Het bankpersoneel werd in de achter in het gebouw gelegen keukenruimte gedreven, waarna het geld uit een geldla werd genoqutn $n de overval lers de benen namen. Na da overval kwam een jongetje met een speel goedpistooltje In z'n hand vertellen, dat hg de boeven had gezien. Hij mocht even binnenkomen om de po litie zijn verhaal te vertellen. Op de foto verlaat de kleine ooggetuige met z'n moeder het bankgebouw. Voor de deur fluistert een politieman de jongen nog wat toe. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie vakcentrales, NW, NKV en CNV. hebben een uit nodiging van minister Rooi vink van Sociale Zaken en enkele andere minis ters tot een informeel gesprek over de economische en conjuncturele ontwikkeling afgewezen. Het is voor het eerst sinds de aanvaarding van de loonwet door het parlement, dat het CNV de zijde van het NVV en NKV heeft gekozen inzake het afwijzen van overleg met de minister. Het CNV schijnt er nu de voorkeur aan te geven de eenheid in de vakbeweging te bewaren nu de kans bestaat dat het economisch overleg in het bedrijfs leven in een nieuwe vorm hersteld kan worden. weging stelde echter dat een schrifte lijke uitnodiging met duidelijke motive ring van de gespreksonderwerpen op prijs werd gesteld. Een dergelijke uit nodiging was echter volgens minister Roolvlnk niet te realiseren, omdat aantal betrokken ministers niet aanwezig NW en NKV hebben hun afwijzing zoals steeds gebaseerd op het standpunt niet meer aan het loonpolitieke overleg te willen deelnemen zolang de loonwet in de huidige vonn bestaat. Tot dat leg rekenen zij ook een informeel ge sprek met een regelingsdelegatie. In vak bondskringen meent men dat minister Roolvink zich verkeken heeft op de te verwachten ontwikkeling- Uit het feit dat de werkgevers en werknemers bereid zijn over een nieuwe vorm van overleg te praten zou de minister de voorbarige conclusie hebben getrokken dat de im passe al geheel doorbroken is. Uit de afwijzing blijkt dat dit nog lang niet het geval is. Bovendien vreest de vakbeweging dat de regering langs een andere weg toch de zichten van het bedrijfsleven tracht te verkrijgen. Temeer daar een regerings delegatie zeer onlangs met werkgevers vertegenwoordigers heeft gesproken over zaken als prijsbeleid, inflatie, conjunc- De uitnodiging bereikte de vakbewe ging vorige week mondeling. De vakbe- LONDEN (A.P.) Het centrale markt- comité een vakbond waarin alle Lon- dense markten zijn vertegenwoordigd heeft bij stemming besloten geen levens middelen die door militairen worden gelost in ontvangst te nemen. De vak bondsleden op de markten willen slechts produkten behandelen waarvoor het sta kingscomité van de havenarbeiders mach tiging verleend heeft. Jack Jomes, de leider van de 46.000 stakende havenarbeiders, heeft een regeringscommissie die een onderzoek naar het arbeidsconflict instelt, verteld dat, als de werkgevers niet bereid zijn te onderhandelen over de looneisen, de havenarbeiders zich wel eens kunnen ver zetten tegen modernisering van de havens. De modernisermgsplannen voor zien in een wijziging in de richtlijnen de lonen en wijzigingen in d'e ar- bedidsmefchoden. die door de vakbonden zouden moeten worden goedgekeurd. William Tonge, de voorzitter van de Britse vereniging van werkgevers in het havenbedrijf, heeft de commissie verteld d!at de werkgevers reedis 100 rail joen pond in de modernisering hebben geïnvesteerd. De stakers blijken overigens de rege ring geen aanleiding te willen geven mi litairen te gebruiken. In Liverpool zijn takers weer aan het werk gegaan noodzakelijke medische zendingen en levensmiddelen te sturen naar het ei land Man en te North Shields hebben stakers 185 ton vis in behandeling ge nomen, nadat het koelsysteem van een treiler defect was geraakt. (ADVERTENTIE) op de dansavonden in Lisse en in Leiden. Alle goedwillende jongelui hartelijk welkom Lisse a.s. Zaterdag 8 uur Leiden a.s. Zondag 8 uur (Van onze correspondent) BRUSSEL Gedurende bijna een uur heeft een 32-jarige man. gewapend met een stengun. paniek gezaaid in een Brusselse randgemeente: twee mensen schoot hij dood, twee anderen werden gewond, en hij zelf werd uiteindelijk ernstig gewond na een wild vuurge vecht met de politie. Waarom de man amok maakte is nog niet bekend: hij kon nog niet worden ondervraagd. Men vermoedt dat hij gek is. Het vuurgevecht begon in de nacht van maandag op dinsdag in een café te Etterbeek, waar huisschilder Claude V. (32), sedert vele jaren trouwe stamgast was. Nooit had hij er enige last veroor zaakt. Maandagavond stond Claude V. aan de toog, grapjes makend met nog een aantal jongelui. Alhoewel hij veel lawaai maakte, dronk hij bijzonder ma tig: niet meer dan drie glazen. Enkele minuten voor middernacht verdween hij met een koffertje in de richting van de toiletten, om er enkele ogenblikken later opnieuw uit te voorschijn te ko men, zonder koffertje maar met een stengun in zijn handen. Zonder een woord te zeggen, ijzig kalm, haalde hij de trekker over. en vuurde een salvo af in de richting van een man die alleen werd geïdentificeerd als Ricky, een 22- jarige stamgast van het café. Ricky werd in het lichaam getroffen, vanaf nauwelijks twee meter en viel stervend neer. Een tweede klant die de stervende trachtte te helpen, werd in de benen geschoten. De klanten van het café vluchtten voor hun leven, gevolgd door Claude V.. die op straat opnieuw een salvo lostte. Een man die midden op straat liep werd getroffen: hij bleef op slag dood. De eigenaar van het café had een verdwaalde kogel in de heup gekregen, waardoor hij onmogelijk de politie kon verwittigen. De huisschilder verscheen toen opnieuw in het café waar hij voor zijn plezier in het wilde weg begon te schieten: hij schoot een aantal kleding stukken die aan de kapstok hingen kapot, en doorzeefde het plafond: daar na liep hij weg. Tien minuten na te zijn getroffen stierf Ricky. Even later ontdekte de politie van Etterbeek Claude V. De man liep in een zijstraat op ongeveer 500 meter van het café, waar het tot een vuurgevecht kwam. Bij dat vuurgevecht werd de dolgeworden man in de benen geraakt. Hij werd opgenomen in een ziekenhuis. KIND GEDOOD OIRSCHOT (ANP) Op de rijksweg Oirschot-Eindhoven is gisteravond een bestelauto tegen een loslopend paard aangereden. Het dier moet via een oprit de rijbaan opgelopen zijn en kwam op het dak van de auto terecht, waar het met het achterlijf doorheen zakte, In de auto zaten het echtpaar Stoetzer uit Eindhoven met twee kinderen. De vier jarige zoon Patrick was op slag dood. De 31-jarige vader en het tweejarige dochtertje moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De 27-jarige moe der kon na behandeling huiswaarts gaan. MILAAN (AP) Bij een brand in hun cel zijn gisteren drie jonge gedeti neerden van de San Vittore gevangenis te Milaan door verstikking om het le ven gekomen. De slachtoffers waren twee Italianen en een Oostenrijker Na het incident eisten andere gevan genen luidkeels hervormingen, maar volgens de directie was er geen sprake van protestbetogingen. Het stond vol gens de autoriteiten nog niet vast of de brand in de matrassen in de cel per ongeluk was ontstaan of opzettelijk was aangestoken. ATHENE (AP) Arabische comi do's hebben een Grieks ljjntoestel met minstens 61 personen aan boord van: gen gekaapt op het vliegveld van Athene. Zij dreigen het toestel op te zullen blazen als de politie niet twee Jordaniërs vrij laat die in Athene gevangen zitten wegens een bomaanslag die op 27 noi ber van het vorig jaar werd gepleegd op het kantoor van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al in het centrum van Athene. De twee moeten vrijdag de rechtbank komen. Styllianos Patakos, de tweede ma de Griekse regering, is naar het vliegveld gekomen in gezelschap van de ambassa deurs van enkele Arabische landen- Deze laatsten zijn met de kapers in onderhan deling gegaan. Het gekaapte vliegtuig een Boeing 17 staat op een afgelegen plaats van de landingsbaan- De commando's die gewapend zijn met machinegeweren handgranaten zouden Patakos ultimatum van drie uur gesteld hebben voor de vrijlating van de twee Jordaniërs. Volgens berichten uit Beiroet zouden de commando's behoren tot het Palestijn se volksstrijdfront (PSF), waar ook de in Athene gevangen zittende Jordaniërs lid »n zijn. Een functionaris van de Olympic Air ways ln Beiroet heeft verklaard dat de meeste passagiers Grieken of Libanezen ïn. Er waren echter ook drie Syriërs boord. Misschien zijn dit de kapers, aldus de functionaris. CHAMONIX (AP) 20 bergbeklim- ers zijn door sneeuwstormen van de buitenwereld afgesloten op de Mont Blanc. Het zijn 12 Joegoslaven, t Italianen en zes Franse alpinisten, vie een vrouw. Allen waren zondag vertrokken voor een beklimming van de Mont Blanc. Gehoopt wordt dat zij berghutten hebben weten te bereiken, voordat het weer zo slecht werd. In Japan kijkt men de ogen uit op 'n serie nieuwe brillen waarbij het lu dieke element het wint van het di recte gemak van dragen. Het drin ken van een frisdrankje via het montuur gaat nog, maar de kegel vormige bril vraagt om een bal tegen je hoofd. De reddingboeien mogen de ogen dan flink beschermen, maar een wekker op elk oog geeft toch geen moment rust. GRANADA (D.P.A.). De politie heeft gisteren het vuur geopend op sta kende bouwvakarbeiders in de Spaanse stad Granada. Volgens de gouverneur van de stad zijn drie arbeiders gedood en zes gewond. Eén politieman werd ernstig en 36 licht gewond. De gouver neur zegt dat de politie uit noodweer heeft geschoten. Er waren ongeveei duizend bouwvakkers op straat, demon strerend voor meer loon. De stakers gingen de politie te lijf en wierpen enige voertuigen omver. Er werd ook met stenen gegooid, aldus de ver klaring van de gouverneur, die geen melding maakt van arrestaties. De vorige week zijn bouwvakkers in Madrid in botsing met de politie ge komen. Er werden verscheidene arres taties verricht. Ook in Sevilla zijn bouw vakkers niet op het werk gekomen uit protest over het uitblijven van de rege ringsgoedkeuring van een nieuwe ar beidsovereenkomst De regering had loonsverhoging vooi de arbeiders goedgekeurd, maar deze goedkeuring later weer ingetrokken toen de aannemers aankondigden dat zjj dan gedwongen zouden zijn hun prijzen te verhogen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1