MOET HET GREENWAY- THEATER SLUITEN? Donderdag de laatste kans vooi bestemmingsplan Groenestein Exploitant Nieuwen huizen klaagt over gebrek aan mede werking van gemeente Brand in Kolfmakersteeg schade: 30.000 gulden Gezamenlijke diensten voor Leidse studenten Vijfhonderd kinderen en ouders in schatgraverij MARKTEN bloemen; aanvoer matig zwaar in het Binnenhof Appellanten krijgen het PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 21 JULI 1970 VOORSCHOTEN Moet het Greenway-theater sluiten? Verliest Voorschoten de eigen bioscoop, die hoewel tot een der kleinste van Nederland gerekend kan worden, toch binnen de Nederlandse Bioscoopbond steeds een aparte plaats innam en kans zag jaarlijks zeer veel cultureel gekeurde films te draaien? Het ziet er naar uit! De heer J. Nieuwenhuizen, sedert 1961 exploitant van dit 106 zitplaatsen tellende bioscooptheater, is zeer pessimistisch om trent de verdere exploitatie-mogelijkheden. Tien jaar lang heeft hij enthousiast als part-time-job dit theater met eigen middelen draaiende gehouden. Hij probeerde de film en al wat daarbij komt, over te dragen aan anderen. Er zijn tijden geweest dat het allemaal heel best ging. Er kwam zelfs een Voorschotense filmliga, waarbij tijdens de openingsavond de toenmalige wethouder van onderwijs mooie woorden sprak en de medewerking van de burgerlijke overheid toezegde. Dat nao in de jaren 1962 en 1963. Het waren de topjaren voor het Green way-theater met een gemiddelde van "70 pot. bezetting van de plaatsen. Thans is de bezetting b\j de kinder voorstellingen op zaterdag en zondag 60 pot., en tijdens de gewone avond rond de 25 pet. Tot vorig jaar trok de gemeente steeds 20 pet. van de en treebewijzen naar zieh toe in de vorm van vermakelijkheidsbelasting. Deze belasting was te ontduiken door het draaien van eultureel gekeurde films. „Tegen de BTW is echter geen kruid gewassen," aldus de heer Nieuwenhuizen. Toch zou het alle maal nog wel gaan. Een plaats met 21.000 inwoners is ryp voor een blos- De heer Nieuwenhuizen schudt wat mistroostig het hoofd en merkt op: „Ik krijg de kans gewoon niet in Voorschoten om het theater uit te bouwen. De overheid duldt het thea ter omdat het er al zo lang is, maar medewerking is niet te verkrijgen. In samenwerking met de bioscoop bond heb ik diverse malen plannen naar voren gebracht, plannen theater in de Schoolstraat aantrek kelijker te maken en plannen om het hele theater te verplaatsen naar het Cultureel Centrum. Er is gepraat met b. en w. maar nimmer haalden de plannen zelfs maar de gemeente raad. Waarom besteedt de gemeente raad tijdens de ene periode onge veer 10.000.- voor het bouwen van een filmcabine in het Cultureel Cen trum en waarom zegt de gemeente raad tijdens een andere zittingspe riode dat het Cultureel Centrum nooit 'n bioscoop mag worden? Het steekt mjj allemaal een beetje, wanneer een politieke partij aan de gemeente raadsverkiezingen deelneemt met o.a. de leuze: een betere bioscoop in Voorschoten." Het Greenway-theater ligt wegge drukt in een hoek bü „Het Wapen van Voorschoten." Het mist alle ken merken, die een bioscoop normaal heeft zoals lichtreclames en grote vitrines. Er zijn wel plannen ge weest, maar het scheen de schoon heid van het dorp niet te bevorderen zij konden niet uitgevoerd vrijwel steeds leeg staat, is minder geschikt in verband met de naast gelegen MAVO-school. Bovendien zou aan het Centrum voor 200.000 gulden verbouwd moeten worden. Wat wil de heer Nieuwenhuizen? Erkenning van de plaatselijke over heid als theater dat iets met cultuur te maken heeft, dat als zodanig ook op de steun van de overheid moet kunnen rekenen. Wanneer ik 't strikt zakelijk gezien zou hebben, dan was het Greenway-theater allang een sex- het bioscoop en dan zou de bezetting hoger zijn en de keuze van de films vor mij eenvoudiger. De kosten voor de exploitatie zijn erg hoog. de mo gelijkheden in het huidige gebouw gering omdat het een huurpand is. Voorschoten heeft recht op een bios coop, die ook aan de buitenkant als zodanig te herkennen is. Of dat iets met schoonheid van het dorpscen trum te maken heeft, kan ieder zelf beoordelen. Er zijn thans meer dan tachtig gemeenten in Nederland die hun bioscoop financieel steunen. Voorschoten hoort daar niet bij en zal daar ook niet bij komen zolang de gemeenteraad niets weet en de burgerij moet zoeken naar 't Green way-theater omdat het er wel is, maar liefst niet gezien mag worden". LEIDEN Een grote uitslaande brand gisteravond in de Kolfmakersteeg heeft een schade veroorzaakt van ongeveer 30.000 gulden. De brand is ontstaan in een keuken, waar een steegbewoonster eten aan het koken was. Door tot nu toe onbekende oorzaak raakte een gordjjn in brand. Reeds twee minuten na de eerste alar mering was de brandweer ter plaatse, aldus brandweercommandant Broeshart. Een kwartier later kon het sein „brand meester" worden gegeeven. Het nablus sen vergde nog ruim een uur. De keuken, de gang en de zolderverdeiping van het pand zijn totaal uitgebrand. Fabeltjeskrant in Sassenheim SASSENHEIM Ingeval dc poppen kastvoorstelling, die morgenochtend zal worden gehouden, door weersgesteldheid niet buiten kan worden gehouden, zal deze plaatsvinden in „de Stormbal" op de Vaartkade om 10 uur. Het verdere programma van deze week is als volgt: tot en met vrijdag jeugdland op de Ijs baan Kagcrdreef. den. Ook het Cultureel Centrum, dat het sluiten.. De heer Nieuwenhuizen wacht de nieuwe gemeenteraad af. De samen stelling is drastisch veranderd en wanneer het niet bjj woorden bljjft, maar in daden omgezet wordt die verkiezingsleuze van een politieke partij, dan kan oorschoten "t Green way-theater behouden, anders wordt LEIDEN Met ingang van september aanstaande zullen de diensten van de Ned. Herv., de Geref. en de R.K. stu denten gemeen ten worden gecombineerd tot één gezameljjke dienst elke zondag. Dit meldt het onafhankelijke studenten blad Folia. De beslissing is genomen in een gemeen schappelijk beraad van kerkeraden en pastores op 1 juni jongstleden. Hieraan is een jaar voorafgegaan waarin, aan vankelijk eenmaal per maand, later een- maai per veertien dagen, een gezamen lijke dienst werd gehouden. De beslissing om met ingang van september deze dien sten wekelijks te houden is een natuuriijk gevolg van een reeds jaren zich ontwik kelende toenadering en samenwerking van pastores en gemeenten. Deze geza menlijke diensten zijn een onderdeel van een geheel van gezamenlijke activiteiten, waaromtrent in september nadere gege vens worden bekendgemaakt. Weg auto LEIDEN Je zal maar met va kantie gaan, je wagen hebben vol geladen, helemaal gepakt en ge zakt zijn, op punt staan in te stap pen om weg te ryden, maar je dan bedenken dat je nog iets vergeten bent, weer terug naar binnen gaan, terugkomen en dan tot de ontdek king komen dat je wagen spoor loos is verdwenen, gestolen. Dat overkwam afgelopen weekend de bezitter van een ..lelijk eendje" of tewel een 2CV. De man is rade loos; te begrijpen, want ook de po litie, wiens hulp onmiddeljjk werd ingeroepen, slaagde er niet in de wagen (een grijze met kenteken nummer 03-63-Ba) op te sporen. LEIDEN In de kelder van studen tensociëteit SSR aan de Hogewoerd 108 sinds kort elke zaterdagavond (ook de vakantie) een trefcentrum inge richt voor buitenlandse arbeiders en Ne derlandse jongenren. NOORD WIJK Ruim vijfhon derd kinderen doken gistermid dag voor de politiepost aan de Wilhelminaboulevard in Noord- wijk het zand in om een van de vijftig verborgen flesjes, recht- gevend op een fraaie prijs, om hoog te halen. De schatgraverjj, georganiseerd door de Evenemen tencommissie Noordwijk, leek evenals 15 juli in het water te vallen. De weergoden waren echter tussen twee en vier uur de orga nisatoren vrij gunstig gezind en de toeloop was. mede dank zij 'n aankondiging via een geluidswa- zich ook ditmaal veel uuitenlan- dertjes. Na twintig minuten gra ven haalden de 1'2-jarlge Marja Blok de eerste prijs boven. Een fiets was de beloning voor de jonge Noordwrjkse. Toen na een uur spitten en wroeten in 't zand nog acht flesjes onaangetast wa ren gebleven mochten de ouders het proberen. Ook zy w isten het strand niet „prijzenvrij" te ma ken. Voorzitter J. v. d. Haak van de Evenementencommissie, die de prijzen uitreikte, maakte bekend dat nog drie flesjes achtergeble- Lilly v. Dommel exposeert in Wassenaarse bibliotheek IN DE WASSENAARSE Openbare Bibliotheek aan de Luifelbaan exposeert de Haagse kunstenares Lilly van Bommel een aantal schil derijen, wat grafische bladen en wat naaldwerk. Het schilderwerk getuigt van een stoere, ietwat mannelijke toets en een mooi gevoel voor kleur, althans in de figuratieve werken. In het bijzonder komt dal tot uiting in het sterke „Haven," dat bovendien zeer fraai, is gecomponeerd door de tegenstelling tussen donkere part yen en het rood. „Sanering" is een fraai opgebouwd schilderij in hoofdzake lijk geelachtig bruin. Afbraak" geeft de sfeer van verval uitstekend weer. Een „Stilleven", overigens goed van kleur, komt wat moeilijk uit de verf, waardoor het geheel te weinig diepte krijgt en wat vlak blyft. Er hangen ook een drietal abstracte composities, overwegend in blauw met een enkele contrasterende kleurtoets. Deze schil deringen zeggen ons niet veel, ze lijken ons on-geïnspireerd en zijnl onderling bovendien weinig variabel. Heeft Lilly van Bommel dit gepro beerd als publiek W ein1g zeggend vinden wij ook Gezocht van overdrukke compositie en bovendien niet altijd geslaagd in kleurschakering. Het meest eenvou dige kleed zó eenvoudig, dat een leek in het vak het zou kunnen heb ben gemaakt is door zijn hart verwarmende eenvoud van compo sitie en gebruikt materiaal (jute en wollen weefsel op een gaasachtige stof) uitgesproken het mooiste kleed van deze tentoonstelling. De eenvoud vindt ook haar uitdrukking in de gebruikte kleuren zwart, wit en bei ge. Dat alles maakt de lap tot een sterk-decoratief werkend tableau. Van de kleden in gemengde techniek (er worden ook schelpen en stukken glas gebruikt) vonden wy de schijf met schelpen het meest geslaagd. Tenslotte hangen er ook een paar monotypes, die bewijzen dat Lilly van Bommel met betrekking tot de grafiek zeker ook wel wat in haar mars heeft. Getuigen daarvan zijn een goed getroffen ruig duin landschap. maar vooral een tweetal kleine bosgezichten door de sterke dieptewerking. Officieel is het einde van deze ten toonstelling -aangekondigd voor 30 juli. Naar ons werd meegedeeld zul len daar in verband met de zomer maanden nog wel enkele weken bij komen. Te bezichtigen op werkdagen (behalve maandagmorgen, dinsdag avond en donderdag de hele dag van 10 tot half één. van twee tot vijf en van zeven tot negen uur. Za terdags van tien tot één uur. WILLEM PRINS Raad van State behandelt beroep tegen onthouding goedkeuring ROTTERDAM, 21 juli, Vee Totaal aanvoer 2864: weekaanvoer 4308: sl. runderen 160; gebruiksvee 455; vette kal veren 140; graskalveren 49; nuchtere kalveren 1593; paarden 3 schapen of lammeren 424; bokken of geiten 40: prij zen. slachtrunderen (ct. per kg) extra kw. 520-555; le kw. 445-490: 2e kw. 385- 420; 3e kw. 375-385; vette kalv. le kw. 365-380; 2e kw. 345-365; 3e kw. 335-345; stieren alle kw. 450-510: worstkoeien 375-385; kalf- en melkkoeien if p. st.) 11075-1575; vare koeien 775-1260; vaarzen '940-1100; pinken 675-875; graskalveren 450-525; nucht, kalv. (ct per kg». 130- 175; mestkalv. ij' per stuk i 195-315; schapen per stuk) 70-115; lammeren 65-135. E.M.M. Roelofarendsveen Kerstprijzen voor zomer i Tijdens een vergadering in april 1968 en parochieraad uit de Groenendijk heb- HAZERSWOUDE Donderdag behandelt de Raad van State tijdens een openbare zitting in het Haagse Binnenhof het beroep, dat van Hazersvv oudse zyde is inge steld tegen liet besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, om hun goed keuring te onthouden aan het bestemmingsplan Groenestein. Tegen het besluit van G.S. stelden bij de Kroon beroep in: de raad van Hazerswoude: de heer M. A. J. Gordijn in zyn functie van voorzitter van de (toenmalige) parochieraad van de St. Bernardusparochie (deze raad is, na de Tusie met de *t. Michaël- parochie opgeheven, red.): pastoor J. H. Alberti en Th. Verkley, destijds voorzitter respectievelijk secretaris van het kerkbestuur van de St. Bernardusparochie; de (toenmalige) Aartsdiocesane Katholieke Middenstandsbond (thans Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond, XKOV). ROELOFARENDSVEEN Zeer vele vakantiegangers zullen de afgelopen week weinig vreugde beleefd hebben aan het rasechte Hollandse klimaat. Meer behaag lijk was het in de kassen van de rozenkwekera; daar ging de verwarming weer branden om voor een constante temperatuur te zorgen. Overigens waren het juist de rozen die nog voor redelijke prijzen te koop waren. Wel trok de prys iets aan, maar van uitgesproken duur, zoals met alle overige bloemen, was by de rozen bepaald geen sprake. Uiteraard veroorzaakte het koude weer een geringere aanvoer van de bloemen, met voor de binnenlandse markt nog als nadeel dat er een ongekende vraag voor export was in deze periode. Binnen en kele dagen liep de prijs van de anjers op tot ongekende hoogte. Tot boven de veer tig cent per stuk in de maand juli voor de Sim-soorten mag men als het ware wel betitelen als kerstprijzen inplaats van zomerprijzen. Een gouden prijs be taalde men eveneens voor de Irissen b.v. Imperator tot 3,75 en voor Prof. Blaauw tot 4,40 per bos. Prijzen voor de teelt onder glas om van te water tanden, en zeker verwacht men dat niet voor de teelt van buiten. Ditzelfde geldt voor de Gladiolen tot 2,80 per bos en voor Colvilleis op gelijk niveau. Wel zul len deze laatste nu spoedig geruimd zijn. De Wirrals Supreme wordt, zij het nog Tijdens een vergadering in april 1968 en parochieraad uit de Groenendijk besloot de gemeenteraad tegen het be- ben er in het beroepsschrift op gewezen, sluit van G.S. in beroep te gaan. G.S. dat door het ontbreken van woning- zagen ernstige bezwaren van planoio- bouw in de buurtschap Groenendyk een gische aard in een uitbreiding van de natuurlijke aanwas en verjonging ach- buurtschap Groenendijk met 111 eenge- terwege blijven en .dat de kosten en zinshuizen en een blok meergezinshui- exploitatie van kerk en jeugdv zen in vier lagen. Daamaast achtten zij gingen door het steeds maar ve 1 de uit het plan voortvloeiende verzwa- derend inwonertal een te zware taalde men tot 2,40 per bos, en wat te ring Van de aansluiting Groenestein- ting vormen voor ouder, denken van prijzen tot boven de gulden rijksweg (Rijndijk) uit verkeersteek- De planologische bezw per bos voor o.a. Segetum. Asters, nisch oogpunt ongewenst en zagen zij op tegen «Ie wensen v Leeuwenbekken. Statice, freesia's etc. bedenkingen in de situering van de van de buurtschap Groi Natuurlijk bleven de jaarrondchrysan'en j «holen. Bovendien hadden G.S. bezwa- leefbaar houden in deze hoogste waardering niet ten ach-'en betreffende de plaats var ter. Voor Spider betaalde men zelfs nog waterzuiveringsinrichting, tot 4,00 per bos. Voor de kweker dus r i f reden tot tevredenheid, al zal men er bij o enkele groeperingen in de handel hier- Tegen deze en nog enkele andere zaken Verweer over misschien wel een ander gedachte op grond *"jj hebben. t de riool- dus lichtte de heer W. H. directeur van de Aartsdim licke Middenstandsbond, ii schrift aan. i G.S. het op 30 r Asma concerteert in Grote Kerk De basisschool St. Joseph aan de Hazerswoudse Rijndijk, die, zoals wij reeds eerder berichtten, op 1 januari 1971 definitief de deuren gaat sluiten. Ook al een gevolg van de bevolkingsaanwas omliggende gro- Ruimtelijke Ordening geeft ii NOORDWIJK De organist Feike As- ma geeft maandag 2 7juli a.s. een con cert op het orgel van de Grote Kerk te uitbreiding mag ondergaan, zullen wat traag, verdrongen door troschrysan- Noordwijk-Binnen. In het kader van de zieningen als scholen teniet worden ten van buiten. Ook hiervoor worden Bach-herdenking zal het programma ge- daan.aldus kon men beluisteren thans beste noteringen verkregen n.l. tot heel gewijd worden aan werken van deze de gemeenteraadszitting 1,90 per bos. Voor Ornithogalum be- grote Duitse componist. De vertegenwoordigers v 1967 door de raad vastgestelde bestem- Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland mingsplan torpedeerde, kwam Hazers- hebben intussen te kennen gegeven, dat: woudes gemeenteraad in het geweer, met de aangevochten uitbreiding niet In het beroepsschrift tekende z.ij ook het in deze tijd vereiste voorzieningen- dorp Hazerswoude aan. dat de buurtschap Groenendijk een niveau zal worden bereikt; het minimum tere kernen als Leiden en Alphen aan breid rapport de Raad van State evcn- antal inwoners vereist voor de leef- den Rijn. De mening van de gemeente- eens in overweging te bevorderen dat mheid van een kern steeds hoger raad, als zou het plan de landschap- de ingestelde beroepen ongegrond wor- Uomt te liggen; het geplande bescheiden pelijke openheid niet aantasten, gaat den verklaard, oorzieningenniveau steeds minder zal volgens G.S. niet op. G.S. achten daar- y .m An nnn- iranirdoa onrloio Tolon lang bestaande woonkern is n dat de consequenties van het aan ezig zyn hiervan nu eenmaal moeten orden aanvaard. ..Indien dit plan geen ege andere zaken. eeds voldoende grond aanwezig de be- De onderhavige appellanten krygen hel .waren van appellanten ongegrond i april 1968. kingsgroei moet worden gezocht in een verklaren. De Bureau Adviseur van h de parochie zich geleidelijk geheel oriënteren op het Ministerie van Volkshuisvesting worden geaccepteerd; voor de Groenen dijk de oplossing ter zake van de nodige voorzieningen en opvang van de bevol- uitge- «lus: „Alle mogelijkheden ter verdedi ging van het ingediend beroep zyn be- Uiteraard is er overleg geweest met de gemeente. Het zal uitermate moeilijk, zo niet onmogelijk zijn om voor de buurtschap Groenendyk het plan er Dij de Raad van State door te krijgen. Maar «•hie H. Mirliaël - H. Bernar- keer vechten v r die kleine buurtschap.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4