LISSE ZOALS HET WAS Eend op zebrapad doet heer en dame botsen in verkeer in degelijke, oude jaren Zoetemelks intocht Parttime arbeid voor vrouwelijke academicus geen tweederangs werk BIOSCOPEN MARKTEN DINSDAG 21 JULI 1970 LEIDSE COURANT „Pas op de naderende „stoof" kinderen, en blyf vooral achter de bomen; 't is veel te gevaarlijk." waarschuwden de moeders zestig jaar geleden hun kroost. Maar ook hier gehoorzaamden de kinderen niet altijd, vooral niet als een photograaf een kiek komt nemen van de Dorpsstraat. LISSE Het heeft nooit erg geboterd tussen Lissers en Hillegommers. Althans in het verleden niet. Mentaliteitsverscliil, dat was de oorzaak. Amper veertig jaar geleden vocht de Lisser en Hillegonimer jongelingschap op saaie zondagachternamiddagen haar dorpsheid en verveling uit bij de Stenen Muur aan de Hillegomse Leidse straat. Een niet minder duidelijk verschil in „geaardheid" spreekt (foei, welk een discriminatie!) uit de betrouwbaarheid die men destijds aan de inwoners van beide dorpen toe schreef. Een Hillegommer was wellicht humoristischer dan zyn zuidelijke buur, maar Lisse bezat de naam van degelijk te zyn. De Lisser burgery kreeg in „Leie" en Haarlem zonder meer krediet, iets wat men van de Hillegom mers in zyn algemeenheid zeker niet kon zeggen. heer A. M. Hulkenberg die dit boekje over Lisse en Hillegom open pittig, vrolijk en enthousiast commentaar. Wel in kleuren en geuren, maar dan toch vanuit verschillende gezichtspunten wordt een beeld gegeven van het Vierkant, brandpunt van dorpsleven, rust punt voor de „stoof", de verrukkelijke maar gevaarlijke stoomtram. Je kon er in het zand fijn knikkeren of „potje rollen". Er was een prachtige giet ijzeren pomp met een soort glijbaan naar de stoep waar je met schoenen niet op kwam. En dan al die café'tjes... om dorst van te krijgen. In de Dorpsstraat stond een oud huis. waar het soms spookte. Pastoor Klekamp gluurde er in het huis van zijn kerkmeester Cas Wolff vanachter de gordijnen slinks naar de draaimolen op de kermis. Dat was op zich al een heel vermaak, dat gluren, wane kermis was een zondig tijdverdrijf, vooral met iemand van de andere kunne, die dan nog bovendien protestant kon zijn... Ook de domiee kreeg grijze haren, want zijn dochter nam „om pa te pesten" een heel abonnement op de draaimolen voor een dubbeltje. Zo gaat het door in dit „Lisse in oude ansichten". De bollenvelden waren nog gestoffeerd met veel groene bomen en overal hoge heggen. Aan de Stationsweg stonden „capitale en weldoortimmerde daghuurderswoningen" en trots verhief zich onbelendend de. „kathedraal van de Bollenstreek" als een aardse afspiegeling van de hemelse zegepraal. Met veel plezier lazen we de zeer humoristische en instructieve bijschriften van de heer Hulken- gebundelde vergeelde ansichten maken van dit „Lisse" een bij en lezenswaardig fotoboek. Een landelijk tafereel: de Stationsweg, eerder de Halfwegsche Steeg. Gulzige ganzen bijten in bollen van kwade kweker LEIDEN WARMOND Een 66-jarige garagehouder uit Warmond had zyns inziens een geldige reden om op de Hernweg in zyn woonplaats destyds op het „ho-ijzer" van zyn auto te gaan staan. „Er staken enige eenden de weg over en daar kon ik toch niet overheen rijden," zo ver klaarde hij zijn abrupte stop, die tot gevolg had, dat een achterop rijdende auto achter op zijn auto klapte. De bestuurster hiervan stond naast hem terecht en wel omdat zy haar auto niet tijdig tot stilstand had gebracht. de „eenden-stop" in 't voor deel van de garagehouder pleitte en vonniste deze met slechts 10.- subs. 1 dag. Hij liet de automobiliste in dit voordeel delen en von niste haar met slechts 30.- subs. 3 dagen. Zij voerde tot haar verdedi ging aan: „Hij stopte zo plotseling, dat ik onmogelijk tijdig kon stoppen, temeer omdat het wegdek glad was". De garagehouder zorgde even later nog voor de no dige hilariteit op de publieke tribune door op te merken: „Het waren nog nette eenden ook, edelachtbare, want zij staken keurig op het zebra pad over." De officier zei in zijn requisitoir o.a.: „Ver dachte handelde netjes door die eenden voorrang te ge ven. maar hy moet wel be denken, dat dit risico's met zich meebrengt." Mede ge treding eiste hij zeer mild een boete van 30.- subs. 3 dagen. Omdat blykens de getuigenverklaringen de af stand tussen beide auto's nog dermate groot was, dat de automobiliste, indien zij beter had opgelet, wel tijdig had kunnen stoppen, werd zij als hoofdschuldige gekenmerkt en eiste de officier een boete De kantonrechter dat Ganzen LEIDEN/RIJNSBl RG Geen eenden maar gan: kwamen in de volgende z£ min of meer uitvoerig ter aan het naburige bouwland van een kweker om zich al daar te goed te doen aan de pas ontsproten tulpen- en hyacintenbollen. De kweker verklaarde ter zitting o.a.: „Ik heb hem al verscheidene malen verzocht de nodige maatregelen te ne men, maar hij stoorde zich er niet aan. Dat die beesten op m'n land lopen vind ik niet erg. Wel dat zij daarbij m'n bollen opvreten." „Volgens de politie wa afrastering van verdachtes stuk land inderdaad onvol doende," stelde de kanton rechter na inzage van het proces-verbaal hierna nog vast. De officier kwam de conclusie dat verdachte een koppig man is en blijk baar niet wil inzien hoeveel schade zijn ganzen aai kweker toebrachten. Hij eiste namelijk, dat de niet versche nen 63-jarige kolenhandelaar uit Den Haag op een stuk grond, dat hy in Rijnsburg had gepacht, ganzen hield en niet had voorkomen, dat de ganzen, acht in getal, regel matig een bezoek brachten zowel 'n geldboete van 30 - subs. 3 dagen als de ver beurdverklaring van de in- beslaggenomen ganzen, dit inmiddels een gastvrij onder komen kregen in het park „Duinrell." Het vonnis luidde geheel conform. LEIDEN/OEG8TGEEST Een niet ter zitting versche nen 26-jarige magazijnbe diende uit Oegstgeest raakte met een door hem bestuurde auto op de Ripslaan te Alke made in een slip en botste vervolgens tegen een boom. De schade was niet gering. Tijdens de openbare behan deling van deze zaak onthul de de kantonrechter enkele merkwaardige feiten. Zo bleek, dat verdachte t.a.v. clandestien autorijden al een lang strafblad had en ditmaal reed met de auto van een vriend. Hij bezocht met deze vriend een feestje en was er met diens auto op uit ge stuurd om een nieuwe voor raad bier te halen. Na het feest vertelde hij zijn vriend pas, dat hij diens auto in elkaar had gereden. Dat de vriend niet blij, maar erg kwaad was, laat zich denken. De officier eiste zowel een voorwaardelijke hechtenis- twee jaar, de onvoorwaarde lijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maanden als twee geld boeten van resp. 100.- en 80.- subs. 18 dagen. De dan ook ge- kantonrechter heel conform. Joop Zoetemelk fydens zyn triomfan telijke intocht in Rijpwetering. Een persoonlijk, en afgaande op de Werkgroep „L(e)ijden en Later": LEIDEN „Ontmoeten twee vrou welijke academici uit Leiden elkaar dan kan men verwachten, dat één hen een baan heeft en nog niet zo lang geleden haar doctoraal examen afleg de of al heel lang geleden. Ze heeft twee of drie kinderen. Haar man is acadenükus en heeft een inkomen, dat in elk geval boven 20.000 gulden ligt, waarschijnlijk boven 30.000 gulden. Er bestaat een gerede kans dat zij arts is. Ze stemt VVD of heel misschien P.v.d.A. De ander is eveneens ge huwd met een academikus, heeft naar alle waarschijnlijkheid geen werk kring, heeft drie of vier kinderen, is stemt VVD of heel misschien D'66." Dat zyn e,en serie conclusie#» van een onderzoek, dat in het kader van het Leidse Lustrumcongres in 1969-1970 werd uitgevoerd door middel van een postenquête onder alle gehu1 Later" heeft haar bevindingen bliceerd in het congresboek. Zeventig procent van alle aangeschre venen gaf antwoord. Daaruit blijkt dat 59 procent van hen arbeid ver richt tegen betaling. Dat ligt twee tot driemaal zo hoog als het landelijk ge middelde. 13 procent werkt flulltime. 46 procent part-time. 86 procent van de vrouwen is getrouwd, 8 procent is weduwe en 6 procent is gescheiden en niet hertrouwd. De meeste 25 tot 35 jarigen werken, dat is tussen 35 en 50 jaar wat minder maar de deelname aan het arbeidsproces stijgt weer voor de groep van de 50 tot 60-jarigen. Wanneer de Leidse afgestudeerde trouwt zoekt ze haar echtgenoot voor 90 procent onder het „hoger milieu". De negen procent vrouwen, die haar man vindt in het „middelbaar milieu" werken in wat sterkere mate full-time. De werkgroep suggereert dat de hoogte van het gezinsinkomen daar bij een rol speelt Er zyn zeer vele afgestudeerde vrou wen, die naast gezin en huishouding onbetaalde arbeid verrichten. Dat geldt voor 51 procent van de wer kende en 54 procent van de niet wer kende vrouwen. Van de 1078 onder vraagde vrouwen is 52 procent bij de overheid werkzaam. 13 procent bij de universiteit, 5 procent in het bedrijfsleven en 22 procent heeft een vrij beroep. De voorkeur voor part time arbeid is zeer groot. Volgens de werkgroep moet aan de conclusie veel betekenis worden gehecht. Part time arbeid mag dan ook volgens haar geen tweederangs-werkzaam heid blijven. De werkgroep suggereert dat de VVD gezien haar grote aan hang onder de afgestudeerde aca demici, zich hiervoor aktief zou kun nen inzetten. Veel praten over de werkende gehuwde vrouw wil nog niet zeggen dat er in de praktijk wat verandert. De werkgroep meent, dat de discussie over de werkende vrouw zich op een concrete basis moet gaan afspelen. In de «tellingen, die de werkgroep aan haar gedegen onderzoek toe- Nedei istin; •erd op het gezinsinkomen, ongeacht of dit bestaat uit een arbeidsinkomen van één of van beide echtgenoten - is schromelijk onbillijk voor de gehuwde werken de vrouw dat gehuwde vrouwen niet altijd kunnen werken wanneer ze dat willen is economisch en maat schappelijk gezien een onjuiste situatie en menselyk beschouwd onrechtvaardig kinderopvangmogelijklieden moe ten van overheidswege worden ge creëerd en/of gesubsidieerd, maar in elk geval daadwerkelijk ge- 's Avonds: „In de doodsgreep an het Rode Masker" (18), 's middags: jungle boek" (a.l.). Dagelijks: 2. Samurai Pirate" (18). Studio: „Kuifje en de zonnet' Dag. 10.30 u.: „Sjors e (a.l.) - behalve zondags. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9 Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 Dag. 10.00 u.: „Sjors en Sji Rex: ,,Le grand Elke middag 2.30 u.: „Onkruid: ers in Fabeltjesland" (a.l.). Nachtv. (vr/za 23.30 uur): „Fanny Hill" (18). -uxor: „Heintje - ik zing mijn lied t Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 Jdo: „West Side Story" (a.l.) Dagelijks en zondags: 2.30 en 8 u Th. J. v. d. Heijden Hostess van Felicitas gaf meer dan een pakket EIDEN/NOORD WIJK De Fe- enst is bij de inwijding nieuwe huisstyl en wa- ark nogal opvallend buiten boekje getreden. Althans zo de politie van Rotterdam, li een plezierig idee voor de po Meerburg in nat kamp Oudenbosch ZOETER WOL'DE I Piet. i brief i i kwamen we na as ook alle# „Na een voorspoedig r even zoeken om 4.15 in mee gezegd. De tent wa en netjes ingeruimd. De opening vond om 7.00 n.m. plaats. Iedere vereniging stelde zich op eigenwijze voor. Onze mas cotte „de Donderaap" deed het goed. Om 8.00 werd er reeds gevoetbald. Een elftal van leiders tegen de jongens. Frans v. Duil vertegenwoordigde Meerburg. De leiders hadden in Ton onze man. Uitslag 7-2 voor de leiders. Dachten wij dat de eerste avond laat zou worden! Om 11.00 was de Meerburg ten rustig. Maandag noodweer. Stemming opperbest. Vermaak in de tent. Hopen echter op mooi weer. 's Middags plotseling zon. Sportprogram ma begonnen. Trefbal. 2 nederlagen te gen Rapid 8-7; en DES 2 12-9; vanavond een gezamenlijke quiz. De eerste kaarten zijn reeds verstuurd. We gaan vol ver trouwen de komende dagen tegemoet."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3