t ia: de postgiro Wordt de postgiro nog makkelijker? 21% rente i da's makkelijk! POPMUZIEK VAN DEEP PURPLE De familie Markurell geld opnemen in het buitenland gratis giroboekjes f. TELEVISIE VANAVOND PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 21 JULI 1970 (ADVERTENTIE) Onaan trekkelijk vooruitzicht |N de kringen waar men voor Ne derland een heel ander politiek be stel begeert, wordt allengs als waar schijnlijkheid aanvaard, dat de verkie zingen van 1971 geen linkse meerder heid zullen opleveren die èn liberalen èn christen-democraten buiten spel kan Maar tegelijkertijd wenst men geen herstel van samenwerking tussen socia listen en K.V.P. en schrikt men terug voor de consequentie van een geprolon geerd P.v.d.A.-veto: het in stand houden van de politieke basis van het kabinet- De Jong. Wat kan men dan nog anders doen, dan nu reeds propaganda maken voor een minderheidsregering, die bij gebrek aan alternatieven door andere partijen ontzien moet worden? Het pikante is, dat politici en com mentators die zo denken, het een waan zinnig denkbeeld vinden, dat linkse partijen een christen-democratische minderheidsregering in het zadel zou den moeten laten zitten. Zij maken openlijk of tersluiks propaganda voor het denkbeeld van een minderheidska binet. waarin vertegenwoordigers van de Partij van de Arbeid, van de P.P.R. en D-'66 zitting krijgen. Een combinatie welke volgens de meest recente verkie- zingscijfers nog een flink stuk onder hel totaal van de drie confessionele partijen blijven zou. Rare sprongen TO'N minderheidskabinet lijkt ons een bijzonder onaantrekkelijk vooruitzicht: een in zichzelf ook na het uittreden van D.S.-70 nog ern stig verdeelde Partij van de Arbeid; een P.P.R. die geen voet aan de grond gekregen heeft en een D'66 die haar eigen eerste nthousiasme heeft zien wegkwijnen. Niettemin zouden andere partijen door een soort van politiek gentleman's agreement dit wankele gezelschap kans moeten geven Nederland in de door hen gewenste koers te loodsen? Een kat in het nauw doet inderdaad rare sprongen Geen „vluchtheuvel" maar middel tot vorming |N een nabeschouwing op de exa mens aan exspèrimenterende scholen komt de commissie van mavo-deskundi gen ook tot een analyse van de pakket ten die de leerlingen voor hun examen gekozen hebben. Terecht maakt de commissie dan een kritische opmerking aan het adres van onderwijskrachten en buitenstaanders die bepaalde pakketten afdoen met ter men als ..licht geval" of vluchtheuvel pakket. Het gaat hierbij om pakketten waarin de exacte vakken schaars of helemaal niet prijken en andere waarin de leerlingen hun talenafdeling fot een meestal Engels beperkt hebben. Op die manier gaan aardrijkskunde, geschiedenis en biologie kwantititisf in het eindexamenpakket een grote rol spelen. Bij het examen op experimente rende havo-scholen ontmoet men trou wens eenzelfde verschijnsel, zij het dat daar ook het vak economie vaak geko zen wordt om een ander vak te kunnen ontlopen. We zijn het met de mavo-commissie erover eens. dat kandidaten voor ae keus van dit soort lichte combinaties een „zeer goede en positieve reden" kunnnen hebben en dat de maatschap pij elke wettige keus als volwaardig te accepteren heeft. Het probleem is al leen, dat deskundigen door bijvoorbeeld vaak te klagen over een gering aantal kandidaten dat wiskunde en natuur wetenschappen of Frans kiest, zelf de indruk wekken als zouden andere pak ketten van het tweede soort zijn. Waar is natuurlijk, dat de diploma's alleen maar in theorie „omnivalent" zijn, omdat voor het bekleden van verschil lende posities in de maatschappij of voor verdere studie een hoeveelheid wetenschap in een bepaald vak vereist is, wil men aan later te stellen eisen kunnen voldoen. Maar een combinatie uit de zogenoemde „vluchtheuvel"-pak- ketten biedt betere mogelijkheden dan soms- smalend te versta en wordt gege- biologie. geschiedenis en aardrijkskunde (wij voegen met het oog op havo en vwo hier nog graag economie aan toe) „bij goed onderwijs intellectueel een behoorlijk niveau bereiken en niet on derschat mogen worden voor de vor ming van de persoonlijkheid". Het is een moderne kwaal in ons on derwijsbestel, dat teveel gekeken wordt naar het „directe rendement" van een bepaald vak of vakkencombinatie. Zo wordt er naar onze smaak ook te veel nadruk op gelegd, dat jongens en meis jes die atheneum of gymnasium gaan volgen, voorbestemd zijn voor de uni versiteit. Zeker; zij houden via het vwo de meeste kansen open, maar het is allerminst een wet van meden en per zen, dat iemand met een vwo-diploma op zak pas na een wetenschappelijke studie gelukkig zal kunnen worden en in de maatschappij op haar-zijn plaats Het is de overdreven bezorgdheid om wille van exact en direct rendement die sommige woordvoerders van het be drijfsleven en het onderwijs de kreet doet slaken dat bepaalde opleidingsvor men bijvoorbeeld het gymnasium definitief bijgezet moeten worden in het museum, omdat de eigen tijd andere kennis en interesse vraagt. Dit is de fatale methode waarbij een bepaalde hoeveelheid exacte kennis en inzicht een overtrokken en de algemene per soonlijkheidsvorming een onderschatte betekenis krijgt toebedeeld. Omdat actie altijd recatie opwekt, zal er spoedig weer een tijd komen, waarin de vormende waarde van het onderwijs zwaarder gewogen wordt. Dan zal ook bevestigd worden, dat minder de sa menstelling van een „licht" of „onprak tisch" pakket beslist inzake de juistheid of onjuistheid van een pakkettenkeuze, maar de motieven waardoor een jongen of meisje en hun adviseurs zich bij de keuze hebben laten leiden. Menigeen zal dan blijken op de „vluchtheuvel veel gelukkiger te zijn en ook veel veiliger voor de rest van het verkeer dan midden op de weg. Gaudeamus viert 25-jarig bestaan Het vijf en twintig jarig bestaan van de Stichting Gaudeamus wordt gevierd met een internationale muziekweek, een congres over Nieuwe muziek en de kritiek" en een tentoonstelling van gra fische partituren. Het congres zal geopend worden in de Rotterdamse Doelen op 9 september door de Rotterdamse burgemeester waarbij aansluit een concert door prijs winnaars van het Internationale Gau deamus Concours. Op 10 en 11 septem ber zullen referaten gehouden worden door prof. dr. Jan Broeckx. Tomas Mar co en Fred K. Prieberg. De „California Time Machine" concerteert op 10 sep tember en in de namiddag van de 11de wordt het congres gesloten. De Muziek week vangt op 11 september aan met een optreden van het het Gaudeamus- Kwartet in ..De Vaart te Hilversum. De 12de zingt het Klein Radiokoor in Bus- sum en dan volgen concerten in Utrecht, Rotterdam, Zwolle, Hilversum en Amsterdam. Kaïnermuziekserie op zondagmiddagen DEN HAAG De Kamermuziekserie op de zondagmiddagen in Diligentia wordt dit Jaar geopend door de Israëli sche pianiste Shulamit Ran met een programma dat werken van Bach, Brahms en Schubert bevat. De Japanse pianist Takahiro Sonoda zal dan op 27 december volgen met Bach, Beethoven en Liszt. Hij is al een ..Japanse Gieseking" genoemd. Op de 24ste februari van het volgend Jaar treedt Tamas Vésary op met Mo zart, Beethoven en Chopin. Michèle Boegner speelt op 21 februari Mozart, Ravel en Brahms. Werken van Handel. Debussy en Chopin worden op 21 maart vertolkt door de Chinese pianist Fou Tsóng. 4 april komt de Spanjaard Ra fael Orozco, Scarlatti, Schumann en Mendelssohn ten gehore brengen. In een korte serie van drie concerten waarin steeds twee kunstenaars optre den, zullen op 22 november Jean De- croso, cello en Danièle Dechenne een Beethovenprogracnma brengen. De Turkse violiste Ayla Frduran, begeleidt door Roger Aubert speelt op 14 februari '71 en deze serie van drie wordt beslo ten op 14 maart door Theo Olof met Janine Dacosta aan de vleugel. Het zal de eerste keer zijn dat het Haagse publiek de gelegenheid krijgt deze be kende solisten als duo te beluisteren. Concertdirectie dr. F. de Koos en Co. is weer de organisator van deze muzikale evenementen. Tentoonstelling Jacob Zakveld. In het prentenkabinet van Museum Boy mans-van Beuningen te Rotterdam wordt van 25 juli tot 31 augustus een expositi gehouden van de tekenin gen van Jacob Zekveld. Deze kunste naar werd in 1945 te Rotterdam ge boren en hij woont en werkt nu in België. De tentoonstelling geeft een overzicht van zijn tekenwerk uit de laatste drie jaar. De A.V.R.O.-televi8ie zendt vanavond in kleur het eerste deel uit van het uit vier -afleveringen bestaande t.v.- feuilleton „De familie Markurell uit Wadköping". naar de roman van de Zweedse schrijver Hjalmar Bergman. Bergman beschrijft in tegenstelling tot de veelal zwaarmoedige Zweedse plattelandsverhalen, op humoristische en satirische wijze de gebeurtenissen rond de plaatselijke herbergiersfamilie Markurell in Wadköping. Er ontstaan verwikkelingen, wanneer de praatzieke pruikemaker Ström roddelverhalen rondstrooit over her bergier Markurell, zijn zoon en oog appel Johan en de adellijke familie De Lorche, waarvan de vader rechter is van het district. De volgende drie afleveringen worden uitgezonden op de dinsdagen. 28 juli. 4 augustus en 11 augustus. A.V.R.O., Ned. I, 21.15 uur. Andy Williams „Ik word niet meer verliefd" zingt Andy Williams als ouverture van de show. die de KRO ditmaal uitzendt. Meteen daarop stellen de „William Weirdos" alles in het werk om zijn volgende song de afgrond in te helpen. Dat geeft de gasten van Andy Wil liams alle gelegenheid om zich van hun vocale taken te kwijten. Don Hon. Kate Smith, de Osmond Brothers en de Rascals komen al spoedig opdra ven. Men kent langzamerhand het procédé. Alle geplande onderbrekingen geven de chaos in dit programma alleen maar een gepolijster aanzien: precies de charme, waar Andy Wil liams ook met deze aflevering op doelt. KRO Ned. II, 21.00 uur. 3 x/a Uw geld gaat rente geven bij de Postgiro. Want per 1 augustus 1970 wordt op particuliere rekeningen 21/2°/o rente vergoed over max. 10.000,-. Die rente zal worden berekend over het laagste saldo per halve maand. Interessant nieuws, vindt u niet? Naast alle andere voordelen van de Postgiro betekent dit, dat uw geld niet voor niets op uw rekening staat. Het groeit. Het is voordelig in beweging al laat u het rustig staan. Dat is een goede zaak! Binnenkort kunt u met de gegaran- P® deerde girobetaal kaart geld opnemen in het buitenland. Zonder kosten. Voorlopig in Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. En er komen nog meer landen bij. Tot een afgerond bedrag* per kaart kunt u straks vreemde valuta opnemen. Op alle postkantoren in die landen. Met girobetaalkaarten op zak zit u dus nooit zonder geld. Reis- gemak in optima forma! Rekening houders die girobetaalkaarten gebruiken ontvangen nader bericht. Het snelle en gemakkelijke betalingsverkeer W per Postgiro is nü volstrekt gratis geworden. De boekjes met over- schrijvingskaarten (waarvoor u tot heden ƒ1,- moest betalen), krijgt u per 1 augustus 1970 voor niets. Gratis girokaarten met gratis enveloppen om ze ongefrankeerd te verzenden en nog rente toe... wat een prettig idee dat zóveel gemak zó makkelijk binnen uw bereik komt! Wie nü nog geen postgiro neemt, maakt zich het leven gewoonweg een stuk moeilijker. En duurder! In Duitsland DM 100. Frankrijk Ffrs 200, Denemarken Dkr 200, Noorwegen Nkr 200, Zweden Skr 200, Finland Fmk. 100. Naakt door de hel Vanavond vertoont de KRO de aflevering van de bewerking i boek van de Japanse schrijver Junpei Gomikawa „Naakt door de hel". Het is een oorlogskroniek, die begint in 1943. Plaats van handeling Mandsjoerije, waar de Japanners zich op het Chine se vasteland stevig hadden genesteld terreur over de bevol king uitoefenden. De eerste gevolgen van de Amerikaanse strijd tegen Nip pon doen zich gevoelen. Naarmate de Japanse inspanningen toenemen, groeit ook hun onderdrukking. De schrijver concentreert de tweespalt, die dat oproept in twee figuren, de jonge Kaji en zijn vrouw. Hun weder waardigheden vormen het eigenlijke thema van „Naakt door de hel", dat tracht de mens in de oorlog en het menselijk zichtbaar te maken ondanks alle overwoekering van haat, machts wellust, sadisme en bruut geweld. In Japan alleen al werden van het boek drie en een half miljoen exemplaren verkocht. Het werd omgewerkt het toneel. Daarna verfilmd. Nu wordt deze film, die in totaal acht uur in beslag neemt, via verschillende afle veringen vertoond op de televisie schermen in Amerika, Azië en Euro- NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown Journaal AVRO: 19.04 uur: Deep Purple 19.30 uur: Wat nu mr. Deeds? 20.00 uur: Journaal Kerkrade 21.15 uur: De familie Markurell uit Wadköping 21.50 uur: Televiziermagazine 22.40 uur: Journaal Europees Centrum Theaten ertolkers Te Brussel is opgericht een Europees Centrum voor Hogere Opleiding en Na vorsing voor Theatervertolkers: De lei ding van dit instituut berust bij de choreograaf Maurice Béjart. Vanaf het najaar van 1970 zal het voor studenten uit Nederland mogelijk zijn een opleiding aan deze instelling te volgen. Zij, die aan deze opleiding wen sen deel te nemen moeten de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt en mogen de leeftijd van 21 jaar niet hebben overschreden; zij dienen tevens vol doende gevormd te zijn in klassieke en- of moderne dans. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij de Am bassade van België, Andries Bickerweg lc, 's-Gravenhage (telefoon 070- 644910). Fonds Jansen begint op vrijdag 6 no vember een laatste serie voorstellin gen van 3x andermaal" in Diligentia Hij bespeelt dit theatei dan op d» gewone weekdagen behalve 's maan- Na de VARA Drive In Show Ah-oe- oe-Ah met deejays, die we behalve konden horen nu ook eens konden zien, zagen we het leven gisteravond voor het scherm luchtig in. Binnen twintig minuten was dit anders, toen Achter het nieuws sombere vooruit zichten bood op de Britse havensta king en bovendien een pijnlijke Zwit serse reportage vertoonde over de dertig journalisten, die in Zuid-Oost- Azië het leven verloren in hun ijver voor de zaak van de mondiale com municatie, dank zij wie wij elke avond op het scherm de strijd aan de fronten kunnen volgen. Catherine Deneuve kregen we in de film „Zo heerlijk rustig leven op een kasteel" te zien als een ongenaakbare vrouw, die het landelijk leven moe het avontuur zoekt en dit dan ook met volle pond krijgt toegesmeten. Deze onderscheiden film van Jean- Paul Rappenau is niet eens zo slecht in elkaar gezet, maar het verhaal in deze film, uitmondend in de invasie wijkt wel erg af van het oorspronke lijke gegeven, nl. de vrouw, die wc eens wat anders wil. Niet elke vrouw die dat wil, krijgt op zulk een gr wenst moment oorlogshandelingen r vurig manvolk voorgeschoteld. Wie deze film wenste te laten vo wat deze was kon op het andere i terecht voor een gezongen jolijt-avoi op de Amsterdamse toer, af ge wisse! met beelden uit het zonnige Spanji We nemen aan. dat er tot in d< .'huiskamer is ingehaakt op hoog bevel van Tante Leen. En dan Johnny Jor- daan en Willy Alberti tweestemmig Die oude Wester zien bestormen. Nu dan gaat er wat door je heen hoor. 'uor de Liefhebbers van symfonische en progressieve popmuziek brengt de l.V.RO. vanavond een optreden op het scherm van de Engelse groep „Deep 'urpleDeze uit vijf man bestaande groep werd opgericht in 1968 en hun eerste ingle Hush", opgenomen in juli 1968 wist ir. Amerika door te dringen tot de op-vijf Volledige erkenning in Engeland ondervonden zij pas in 1969 toen de Deep I urple" samen met The Royal Philharmonic Orchestra onder leiding van Malcolm Arnold Johns in The Royal Albert Hall ..Concerto for group and orchestra' ten gehore bracht De balletgroep in dit hierboven aangekondigd programma in kleur voor de A.V.R.O.-televisie bestaat uit Penny de Jager, Laiwah Tsai en Loesje Koning. De produktie en regie zijn in handen van ?ien van Wijk A.V.R Ü„Ned. I, 19.30 uur. HILVERSUM III 240 M EN" FM-KA! NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing. zing. lichte voalce muziekjes. 10.00 Nieuw Mengelmuze: nieuwe langspeelplatei tenprogramma. (13.00 Nieuws; 13 03 Radio- Journaal). 14.00 Nieuws. 14.03 Gimmick: pla- tenprogramma. 15 00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvi taminen: populair verzoekplalenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03—18.00 Licht platenpro- BRUSSEL 324 M 'CUV'S 7 02 adlol° aal-) 12.00 Nieuws. 12.03 Muziekprogramma. (12.40—12.48 Weerbericht, mededelmgen en "Chippers.) 12.55 Buiten- 13.00 Nieuws, weerbe- gklappei en SOS- lands persoverzlcl berichten voor schippers icht en mededelingen. 17.15 Jas

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2