WAGTMANS ZAAIDE TWEESPALT TEN BATE VAN EIGEN TOEKOMST tour de fiance'70 „Ik ben niet bang om op het matje te worden geroepen TIJDRIT TOEGIFT VAN MERCKX Peters: „Ploeg is niet tegengevallen TON VISSERS: „RINI KREEG GEWELDIGE AANBIEDING VAN FAEMINO' Discusrecord jongens voor Rob de Jong DOOR PETER HEERKENS PARIJS De kater van de Tour de Frange, tekende de Willem- ll'ers. In het Bois de Vincennes met tot een eensgezinde groep, maar tot een versplinterde partij waarin de zorgen over 't voort bestaan van de ploeg het wonnen van de vreugde over de be houden aankomst. Het was de kater van de Tour. De weerslag van het feest rond Rini Wagtmans, de kopman, die met zijn pres taties de centen had laten dansen in de kom der verdiensten. Een paar dagen heeft de fuif geduurd, toen kwam de kater, Rini Wagt mans ging kritiek leveren en de eenheid in de ploeg scheurde. (Door PETER HEERKENS) l PARIJS „Alles bij el- kaar'", vat Gerard Peters samen, „is het me niet tegengevallen". Caballe ro fcfjkt met tevredenheid terug op het debuut in de Tour. De jonge equipe van Caballero deed in Limo ges zijn intrede en Gerard Peters vindt dat er weinig te mopperen valt. „Ik heb geen klagen". Het heeft Caballero (dat met vier man Parijs haalde: Steevens. Re. nees ter, Vianen, Zoontjens) overigens weinig meegezeten. De prestaties van de ploeg werden duidelijk gedrukt door het vroegtijdig uitvallen van Arie den Har- tog en Wim Schepers, de „beschermde" renner, die er respectievelijk door ziek te en een valpartij uitgingen. Peters: ..Toen heb ik het wel even somber ingezien. Hun vertrek beïnvloedde de hele ploeg. Een team trekt zich nu eenmaal op aan de besten en dat waren Den Hartog. en Schepers. Bovendien kun je met wat sterke mannen beter aanvallen, wat tevens extra-verdienste betekent. Dat alles gingen wij missen". I Toch kwam Caballero af en toe niet tot onverdienstelijke prestaties. Het won één dag het ploegenkiassement en er werden twee tweede plaatsen (Duyn- dam en Steevens) gehaald. Verder fi nishten de Caballero's verschillende ke ren bij de eerste tien. Te weinig mis schien voor daverende publiciteit, ge noeg voor Gerard Peters, die bouwt aan zijn ploeg en geconstateerd heeft dat dit eerste werkelijke grote werk tot tevredenheid is afgemaakt. (..Internatio naal zitten we er nu aardig tussen. Het betekent dat het nu tijd is onze ploeg aan te passen aan die situatie. Ik geloof daarom dat we geen twintig renners meer moeten contracteren. Het kan met minder, als je maar een paar goede jongens achter de hand hebt"). Rommelig ..Ik vond de Tour trouwens een rom melig gedoe. Trouwens alle ploegleiders klaagden. We moesten veel te dikwijls ver reizen naar vertrekplaatsen, er za ten te veel ploegen in dezelfde hotels, waardoor de bediening stagneerde en het routeschema beviel me niet door al die versnipperingen met halve ritjes en tijdritten. Dat soort dingen haalt een coureur uit zijn concentratie. Nee, wat dat betreft heeft do Tour geen grote indruk op me gemaakt". In zijn beoordeling over de coureurs is Gerard Peters milder. Hij oordeelde dat ze aardig hun test deden en dat van degenen die Parijs haalden, Harry Steevens uitblonk. „Jammer van zijn knieblessure, anders had hij nog wat Tcerwagen van coureur Dijkstra verbrand BAARN De BaarnSe autocoure Rob Dijkstra, nationaal kampioem in categorie toerwagens van 850-1000 heeft gistermiddag bij een brand z wagen, een Fiat Abarth. waarmee hij zich dit seizoen or nieuw naar de eerste plaats in de s'rijd om bet nationaal kampioenschap had gereden, verloren, j Door het overspringen van een vonk i? bij het benzine tanken brand o~>tr'n in de loods bij zijn woning aan dt j Oosterstraat in Baarn. De loods mei I race-auto, diverse onderdelen en enige motoren, brandde geheel uit. De schade wordt geraamd op ongeveer 50.000 gul- meer kunnen laten zien. Steevens heeft sterk gereden. Hij bewees niet versleten te zijn, zoals men dacht". En de andere renners? Peters: „Het hoge begintempo nekte Huub Harings. Op zijn leeftijd kon hij dat niet meer aan. Van Wouters valt weinig te zeggen. Hij ging er, om ongefukkige omst&ncögheden, nogal vroeg uit. Rentmeester is me geweldig meegevallen. Als je dan nagaat dat hij vorig jaar om deze tijd nog met kruk ken liep, dan geloof ik dat je de groot ste bewondering moet hebben voor zijn doorzettingsvermogen. Henk Benjamins is er niet doorgekomen. In de toekomst kan hij misschien een nuttige kracht worden, maar nu forceerde hij teveel. Leo Duvndam gaf volgens mij te vroeg op. Hij reed niet slecht en met die tweede plaats in Amiens waren we tevreden. Kees Zoontjens was een stekende ploegmaat die erg vqel opknapte. Gerard Vianen deed het niet slecht. Hij moest weliswaar in de twee de helft van de Tour de tol betalen voor zijn inspanningen van het eerste deel. maar dat wil ik hem niet aa kenen. Ik rekende er vast op dat of Den Hartog of Schepers bij de eerste lien zou komen. Ze hebben geen kans gekregen dat te bewijzen". Ton Vissers, ploegleider, stelde het zelf vast en voor het eerst in vijf Wil lem II-Gazellejaren, kromde hij zijn schouders onder 'n probleem. Onder zijn altijd losjes wapperende handen het sterotype gebaar waarmee hij zorge lijke situaties wegwuift spartelde de saamhorigheid weg. „Ik wist dat er zich ooit een groot probleem zou voordoen, want dat komt iedereen op een dag wei eens tegen. Maar nu het zover is, kan ik het moeilijk verwerken." Ton Vissers zegt geen vertwijfeld man te zijn. Daar voor is hij te optimistisch van aard en te nuchter. „Ik voel me alleen flink belazerd." En bij de schuldvraag wijst hij naar Rini Wagtmans. Hij zou ver antwoordelijk zijn voor de breuk in de ploeg .bij hem ontspoorde de goede zin van de sponsors die nu zo over peinzen Vissers en een deel van de renners misschien wel stoppen uit teleurstelling. De boze woorden van Rini Wagtmans, die zijn hart luchtte na de negentiende etappe in Mourenx, zaaiden verdeeldheid in de ploeg. „Jaren waren ze vrienden, nu ineens dit", zegt Ton Vissers. Be halve deze wrijving, kwam er een bot sing met de thuiszittende sponsors Wil lem ÏI en Gazelle, die antipropaganda lazen in de regels, die de journalisten naar het vaderland telefoneerden. „Ze hebben me een paar keer erover opge beld", zegt Ton Vissers. „Meneer Mauser van Willem II en meneer Breukink van Gazelle zijn diep teleurgesteld." Hoe hoog des sponsors gramschap zit, bleek gis termiddag in het Bois des Vincennes, waar in tegenstelling tot vorig jaar geen Willem II- en Gazellevertegenwoordigers ter begroeting na de lange reis aan wezig waren. Met al die narigheid, is voor Ton Vissers en zijn renners de vraag of de „firma" volgend jaar wel doorgaat, een uiterst vervelend onder werp geworden. Ze herinneren zich de voorzichtige uitlatingen van Willem II- directielid Mauser tijdens de Tour, toen het ging over het voortbestaan en ze zijn bang dat deze trammelant ertoe zal bijdragen om een punt achter de spon soring te zetten. Enige redding Op de laatste dag van de Tour, met de symptomen van de kater op het ge zicht, vroeg Ton Vissers zich af, waar hij dat aan verdiend heeft. Hoe Rini Wagtmans hem zo in de steek kon laten, „Want dat heeft hij gedaan." Een van de ..jongens". Evert Dolman op wie Rini Wagtmans de grootste kritiek heeft „Ik zie onze toekomst somber in. Voor mij is het niet onmogelijk dat de ploeg als een zeepbel uit elkaar spat. Dat is dan de schuld van Wagtmans, want ik kan me voorstellen dat onze sponsors verschrikkelijk kwaad zijn. Dat Rini kritiek leverde is zijn goed recht, dat doe ik ook als me iets niet bevalt. Maar het gaat er natuurlijk wel om, hoe je het naar voren brengt en daarbij maakte Wagtmans nu een grote fout. Ik vind het best begrijpelijk, dat Willem II en Gazelle boos werden, maar wij zitten er mee. En waarvoor? Wagtmans maakt een grote denkfout. Hij vindt, dat we naar hem moeten komen als de man, die voor de meeste verdiensten zorgt, maar ik zeg dat een kopman zelf steun en vriendschap dient te zoeken. Rini draait dat net om. Ik zou het jammer vinden, als na deze ruzie Willem II en Gazelle stoppen, want het zijn goede sponsors. Ik heb in mijn carrière meer bazen meegemaakt, dus ik weet wat er te koop is. En ik zeg je dat dit een fijne com binatie is." Binding Dat vindt ook Ton Vissers, voor wie een andere wielergroepering vorig jaar 15.000 gulden boven zijn jaarsalaris bood, maar op welk voorstel hij niet inging. „Daarvoor was mijn vriendschappelijke binding te groot." En nu dan dit. Na 5 zorgeloze jaren. „We hebben nooit ver anderd. Het leek wel of hij bewust ruzie zocht om onze ploeg op te blazen, want dat is zijn enige redding om weg te komen. Contractueel zit hij nog een jaar vast. Alleen wanneer Willem II en Ga zelle stoppen, is hij vrij. De jongens en ik kunnen ons niet aan de indruk ont trekken, dat hij het daarop aanstuurt." Ton Vissers vertelt dan over de dffe- pere oorzaak van Ket conflict, zoals dat naar zijn mening groeide tot een explo sie in Mourenx. „Rini kreeg een gewel dige aanbieding van Faemino. Hij ont kent het wel, maar ik weet het zeker. Eddy Merckx bood hem ontzettend veel geld en vanaf die dag is Wagtmans ver velende dingen meegemaakt in onze ploeg. Altijd ging het goed. Zelfs met Van Looy, die wel eens knechten mee bracht, waar ik minder gelukkig mee Als Ton Vissers teruggraaft in zijn herinnering, begonnen de moeilijkheden op 3 juli na de Touretappe in Forest. Daar kwam Willem Il-directielid Mau ser de ploeg opzoeken, maar zijn als morele steun bedoelde visite draaide uit op onrust onder de renners. Hij kon ze in afwachting van budgettaire be sprekingen geen antwoord geven op de vraag of de wielerploeg volgend jaar nog wel zal bestaan. „Ik", zegt Ton Vis sers, „maakte daar nooit een probleem van. Want het is altijd op het laatst pas beslist. Maar de jongens zagen ineens schimmen, die begonnen te twijfelen. Tijdens de Tour heb ik de heer Mauser Joop Zoetemelk mocht lachen. Vóór de Tour begon had hü er wel op gerekend bij de eerste tien te zullen eindigen „zevende of achtste dacht ik" maar gisteren nam hü als kroonprins de hulde van keizer Merckx in ontvangst. nog een keer gebeld om te vragen of hij al wat meer kon zeggen om zo weer rust in de ploeg te brengen. Hij wist nog niets.." Vanaf dat moment, zo re construeert Ton Vissers, sloeg Rini Wagt mans om en met hem de hele ploeg. „Ie- dex-een dacht: nou kunnen wij ons lam rijden voor Rini, straks staan we alle maal op straat, maar zijn prestaties leveren hem onmiddellijk een contract bij een ander op. Toen bovendien uit lekte, dat hij contacten onderhield met Faemino, werd de stemming er niet beter op. Ook al omdat Rini vervelend ging doen. Er vielen woorden en de eensge zindheid brak. In een open gesprek, met alle coureurs rond de tafel, probeerde ik de scherven te lijmen, maar dat is niet gelukt. Wagtmans bleef allerlei nare dingen uithalen en barstte tenslotte ook los tegen de journalisten. Zoiets kan een sponsor natuurlijk onmogelijk hebben." Gal Ton Vissers stelt met een pijnlijk ge zicht vast, dat Rini Wagtmans hem in de steek liet en voor warme vriendschap en plezier in het werk, gal terug gaf. „Ik vind het zo oneerlijk. Zou hij de laatste dagen niet ziek zijn geworden wat zijn prestaties drukte en was Joop Zoetemelk geen plaats vóór hem geëindigd, dan had je geen wóórd ge hoord. Nu reageert hij zijn ontevreden heid over zichzelf af over ons. Dan ver geet hij ineens wat hij al die jaren voor hem deden en hoe ik hem steeds beschermde. Neem dit jaar. Hij reed slecht in het voorseizoen. Daar maakte ik nooit een woord over vuil. „Richt jij je maar op de Tour", zei ik steeds en Rinus kon zijn eigen gang gaan. Hij wilde een eigen soigneur mee en ik stond het toe, al was het een beetje tegen mijn zin. Toen moest die verzorger naar huis en vader Wagtmans verscheen. Dat kost ons geld, maar dacht je dat ik na de Tour Rini een rekening presenteerde? Welnee. Kijk, als je dat soort dingen al lemaal over hebt voor een renner en hij behandelt je zo, dan voel je je verschrik kelijk belazerd." Ton Vissers is ontgoocheld naar huis vertrokken, zijn renners volgden hem in bezorgheid. Hoe zal er straks door de sponsors geoordeeld worden? Wat zullen de ongetwijfeld pittige gesprekken over wat er zich in Frankrijk "afspeelde, op leveren? De kater van de Tour de France ging mee naar Nederland. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. Rini Wagtmans is het turbulente middelpunt in de Willem II/Gazelleploeg. Niet aan geslagen door de reactie op zijn kritiek, niet uit zijn evenwicht door wat men hem aan wil rekenen ais de sponsors er de brui aan geven. Niet boos ook, wel verbaasd. Evenmin vol wrok. Stebker nog. „Ik wil volgend jaar best weer voor Willem II/Gazelle fietsen. Dat meen ik uit de grond van mijn hart. Maar dan zal er wel eerst eens degelijk gepraat moeten worden". Men mag aannemen dat het initiatief tot een onderhoud over wat er in deze Tour allemaal gaande is geweest, niet van Wagtmans zelf hoeft 4te komen, want daarvoor zullen Willem 2 en Ga zelle wel te hard popelen. „Ik ben niet bang om op het matje geroepen te worden. Het eerste wat ik zal zeggen is: Mijne heren, vindt u het wel zo sociaal en psychologisch juist om ons zolang in het onzekere te laten over het voortbestaan Van de ploeg? Kunt u zich niet voorstellen dat wij geprikkeld en geïrriteerd raken als we nog steeds niet weten of we volgend jaar een kostwin ning hebben? Dat zal ik zeggen. En ik zal ook wijzen op mijn rechten. Als ik mijn plicht doe, wil ik voor honderd procent tevreden zijn". Rini Wagtmans kan zich niet voor stellen dat zijn uitlatingen zullen leiden tot het opheffen van de ploeg. „Als het toch gebeurt, dan weet ik zeker dat het niet aan mij lag, maar dat ze dit voorval gebruikten als de kapstok waar ze hun plan om er mee te stoppen aan ophingen. Ik geloof niet dat Willem II- Gazelle zo wankel op de benen staat, (Van i speciale verslaggever) PARIJS Eddy Merckx is weer uitbundig gefeliciteerd. Duizenden brachten hem een staande ovatie in het Bois de Vincennes, waarmee de "Belgische kampioen royale dank oogstte voor het vakwerk dat hü drie weken lang toonde op de Franse wegen. Met tientallen bussen en honderden auto's waren de Belgische supporters opgerukt naar de Franse hoofdstad om er hun held ten tweede male al Tourwinnaar te huldigen. Eddy Merckx gaf ze een aardige toegift door de tüdrit van Versailles naar het Bois de Vincennes met 1.47 voorsprong op Louis Ocana te winnen. En toen kon de ceremonie van de huldiging en de receptie beginnen. Hoe dikwüls nog met Merckx? olgden gespannen de Naast hem, $tond gisteren op het erepodium de revalatie van de ronde, een jonge bleke Nederlander: Joop Zoe temelk. Tweede in het algemeen klasse ment. vierde in de tijdrit waarin hij werd ingelopen door Eddy Merkx. Toen dat gebeurde, bleef Zoetemelk hem keu rig in het zicht houden om zich op te trekken aan zijn tempo en aldus die tweede plaats helemaal veilig te stel- Iets minder goed verging het Rini Wagmans die voor de start weliswaar aankondigde „Ik word vijfde in het algemeen klassement", maar van wie' weinigen geloofden dat hij inderdaad een plaats zou zakken. De dertien seconden die Wagtmans voor had op Martijn van den Bossche, bleken uiteindelijk toch te weinig. Voornaamste oorzaak van J Wagtmans verlies was zijn verkoudheid. I waarvan hij weer zoveel last kreeg dat I hij tijdens de race rechtop ging zitten /ertwijfeld rond keek. Soigneur Jose I Vidal heeft hem toen vanuit de auto I moed ingepraat en Wagtmans opgepept door te gaan „Rijden", schreeuwde Vidal. „Dan gaat het wel over". Op- iw boog Wagtmans zijn rug en ging onder in de beugel. Het verlies bleef, dank zij manmoedig doorbijten, beperkt tot één plaats. Rini Wagtmans eindigde nu als vijfde, de tweede beste Neder lander in het algemeen klassement. Bijzonder opvallend voor Nederland althans, was de prestatie van Harry Steevens die exaequo op de tiendoe plaats kwam. In zijn race naar Parijs stoof Steevens met een grootste gemak zeven renners voorbij. „Had ik in algemeen klassement voorin gestaan, dan zou ik een nog betere tijd gemaakt hebben. Het is nu eenmaal zo dat je de echte inspiratie mist wanneer je wat van achteren zit". LISSE Bij wedstrijden van De Spartaan in Lisse heeft Rob de Jong van Metro zijn eigen nationaal record discuswerpen verbeterd en gebracht op 48,84 meter. Hij was sinds 23 mei dit jaar reeds recordhouder met worp van 48 meter precies. dat mijn kritiek zo'n grote consequentie kan hebben. En laten we wel w was mijn kritiek?! Het schijnt dat zich vreselijk opwindt over het feil dat ik het materiaal veroordeelde. Da' f jen klap in het gezicht van Gazellt f zijn. Maar zo ligt het helemaal niet. Ikl nooit gesteld dat - die fietsen niet i deugen. Ik heb alleen, gezegd. het mijn maat niet was. Je kunt een kos tuum kopen van duizend gulden, i als het te krap is, zit je toch niet I lekker. Dat wil niet zeggen dat die stof niet deugt. Die stof is en blijft goed. Kijk, zo ligt nou de hele situatie met die fiets waar zoveel deining om is". Geen klacht dus over sponsor Gazel le? „Geen klacht", zegt Rini Wagtmans Ea Willem II? „Een firma die enorm goed voor mij is geweest, dat besef ik heus wel. Ik weet ook, dat ik aan Ton j Vissers veel te danken heb. Dankzij hem ben ik nog wielrenner, bij veel andere ploegleiders zou ik kapot ge draaid zijn Ton voert een soepel beleid en dat is in veel gevallen gunstig, dikwijls ook niet. Dan heb ik kritiek op hem, want een ploegleider moet hard durven zijn. Ton mag van mij blijven zoals ie is, als hij maar eens een keer meer met de vuist op tafel rammelt. Wanneer dat gebeurt, wil ik volgend jaar best weer onder zijn leiding rij den". Wanneer dat zo is, ziet Rini Wagtmans dan geen problemen in de samenwerking met de renners die hij nu veroordeelde? „Ja", bevestigt hij, „die zie ik zeker en daarom zou de ploeg hervormd ten worden. Als men in een equipe niet beseft dat iedereen moet werken geld te verdienen, dan di°n je ver; deringen aan te brengen. „Ien denkt al gauw dat het rendement van dit spanningen bij één man terecht komt, maar dat is dwaas. Je werkt allemaal voor hetzelfde doel: Geld. Wie dat dient doet er niet toe. Nou was toevallig de beste, morgen is het r schien Van der Vleuten. Wel, dan sjouw ik me rot voor Jos, want die kan centen binnen brengen. Ik hoef hele maal niet zo nodig kopman te zijn. Ik wil trouwens nooit van me leven gekocht of aangewezen worden als 1 te captain. Die moet je kiezen aan hand van de situatie in het klassement. Vandaag ik, morgen hij. Je moet ge woon de man steunen die op dat ment voor het meeste geld kan zorgen Daar ben je toch- zeker beroepsrenner En aan dat besef heeft het geman keerd in deze Tour? „Niet bij allemaal. Van der Vleuten en Van Katwijk werkten goed voor me. Ottenbros kan ik niks kwalijk nemén, want die als wereldkampioen vrijgesteld. Hi; hoefde niets voor mij op te knappen dat vond ik volkomen logisch. Alles wal hij toch deed, was uit waardering, daarvoor heb ik groot respect. Frits Hoogerheide moet ik buiten beschou wing laten Die jongen had het moeilijk genoeg met zichzelf. Maar Dolman, die maakte me het leven zuur. Hij i een paar keer. voorbij gereden zondei een wiel af te geven, terwijl hij goed wist dat ik plat gereden was. Op e gegeven moment werd ik het beu heb ik er met Ton Vissers over gespr ken. Ik vroeg hem beslissingen te r men, maar daar merkte ik nooit veel van. Al die factoren bij elkaar ginger, me zo hoog zitten, dat ik er openlijk over praatte, terwijl ik dat eigenlijk niet wilde, ik ben aan de Tour begon nen met het bewuste idee, dat ik in df kranten geen herrie wilde zoals vorif jaar met Jan Janssen. Daar wapende ik me steeds tegen". Het is dan toch gebeurd. „Helemaal niet met opzet", repliceert hij de be schuldiging van Ton Vissers. „Nog maals, ik wil helemaal niet weg bi; Willem II. Ze maken zelf die deining Ton Vissers loopt tegen de journalister te vertellen dat ik met Bic bezig ben e met Faemino, er gaan geruchten ov/ Caballero, en dan zeg ik op mijn beurl dat ze gewoon zoeken naar een aanlei ding. Enfin, ik zie wel, Willem II heed altijd gezegd: Wij zijn menselijk, als je je in de ploeg niet meer thuis voelt kun je gaan. Dus mocht het zo zijn, dan ben

Leidse Courant | 1970 | | pagina 8