MARTELINGEN IN VIETNAM NORMALE VERHOORTECHNIEK Sociaal-democraten in Italië buiten spel? Noord-Oost-Polder onthaalde 7000 man op gratis kip MICHAELLEGIOEN VIERDE EEUWFEEST DOGMAVERKLARING eu(ondje fr'ssq Getuigenissen in YS tegen militairen Pipinelis gestorven: slag voor kolonels Hoessein onder druk Palestijnen Pauselijke onfeilbaarheid Angst voor communisten Belgische jongetjes verdronken: ouders zoek Man met broodmes in rug gestoken Ierse vissers bevoorraden Schotland MAANDAG 20 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGli-i (Van onze 'correspondent) WASHINGTON Het steeds groter wordende tijger- kooienschandaal van de Zuidvietnamese Con Son- gevangenis heeft geleid tot de beschuldigingen, dat Amerikaanse militairen in het geheim Vietnamese krijgsgevangenen martelen om informatie los te krijgen. Een anti-oorlogsgroep uit New York, de nationale burgercommissie tot onderzoek van Amerikaanse oorlogsmisdaden, heeft verklaringen onder ede bijeen gebracht van zeven voormalige militairen. Zij zeggen dat zij deel hebben genomen aan of getuige zijn geweest van wreedheden. Robert Stemme, een voormalig sergeant van de militaire inlichtingendienst, be schreef een techniek om gevangenen te laten praten: „Sommige figuren waren er gek op veldtelefoons te gebruiken. Zij zetten een gevangene rechtop, namen dan twee telefoondraden en bonden die om verschillende lichaamsdelen. Als je de telefoon dan aanslingerde,'1 gaf deze een lichte elektrische schok"- Een voormalig specialist van de inlichtingendienst Peter Martinsen zei: „Hoe sneller je een tele foon aanslingert, des te meer stroom levert hij". Verschillende oorlogsvetera nen beweerden dat de meest wrede be- ATHENE Panayotis Pipinelis, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren in Athene aan een hartaanval overleden- Hij is 71 jaar geworden. Sinds 1967 was hij minister van Buitenlandse Zaken in het kolonelsbewind. Pipinelis bracht een welkome kennis van diploma tieke verhoudingen en internationale politiek binnen het beperkte gezichtsveld van het militaire regime. Drie trekken tekenden Pipinelis vooral: zijn opleiding in Zwitserland en West- Duitsland, zijn koningsgezindheid en zijn conservatisme. Hij was 'minister van Buitenlandse Zaken in 1950, permanent afgevaardigde bij de NAVO in 1952, minister van handel van 19611963, premier in een interim-kabinet in 1963 en minister van Economische Coördinatie in de regering-Kanellopoulos, die de militaire coupe in 1967 voorafging. Toen er in 1967 moeilijkheden ontstonden op Cyprus, trad hij toe tot het militaire bewind. De junta beschouwde Pipinelis als een geheim wapen. Zo moest hij juli 1968 opdraven, om de buitenlandse pers te woord te staan over de nieuwe grondwet- Dat gebeurde nadat het premier Papadopoulos niet was gelukt de pers te overtuigen van de democratische grondslagen van dit geheel. handeling niet aan Vietkong- of Noord- vletnamese soldaten werd toegediend, maar aan Vietnamese burgers, wier tieke betrouwbaarheid onduidelijk John Patton, een voormalig tweede luite nant, zei dat hij het toezicht had uitgeoe fend op ondervragingen, en dat hij i telingen had toegelaten. Uiteindelijk bood hij het gebruik van de elektrische veldtelefoon. „Mijn grootste zorg", aldus Patton „was informatie los te krijgen om de Amerikaanse soldaten te helpen. Ik was bereid daarvoor andere dan de nor male wegen te bewandelen- Meestal hield lk niet voor een bepaald punt op- Op een zeker ogenblik werd ik er helemaal ziek van. Ik heb het zelfs wel eens bij mezelf gedaan om te kijken hoe dat aanvoelde. Het was erg onprettig, maar het ging MAN STEEKT VROUW NA RUZIE DOOD (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM De 38-jarige Van der W. uit Doetinchem heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in de berm van de weg tussén Doetinchem en Doesburg zijn 33-jarige ex-echtgenote met mes steken om het leven gebracht. De man daarop in een auto weggereden. Een paar uur later heeft hij het politiebureau in Doetinchem opgebeld en ingelicht over zijn verblijfplaats. Een automobilist zag de steekpartij op enkele honderden meters afstand. Hij probeerde nog tussenbeide te komen, maar de man sprong in een auto en reed weg. De vrouw bleek de 34-jarige mevr. Vander W.-M. uit Doetinchem te zijn. Ze was levensgevaarlijk gewond door meerdere steken in borst en rug. Vijf minuten later overleed zij. De politie van, Doetinchem verdacht vanaf het eerste moment de gewezen echtgenoot van de vrouw. De man en de vrouw leefden al jaren in onmin met elkaar. Hij heeft herhaaldelijk gedreigd haar om het leven te brengen. De vrouw liet zich destijds van Van der W. schei den. Desondanks woonden zij de laatste tijd weer samen. Twee uur na de moord werd de Doe- tinchemse politie gebeld door de man, die bekende een vrouw te hebben neerge stoken. De politie herkende Van der W. aan diens stem. Het slachtoffer laat een dochter van 16 jaar achter. Verkeer eist veel dodelijke slachtoffers (Vervolg van de voorpagina) door een Oostenrijkse tankauto. De Nederlandse wagen schoof onder de tankauto en beide wagens vlogen in brand, evenals een busje, dat ervóór stond. Voor de Nederlandse inzittenden was redding niet meer mogelijk. Bij het ongeval werden verder tien Duitsers zwaar gewond. De chauffeur van de tankwagen bleef ongedeerd. Hij werd in arrest gesteld, omdat hij tegen het Duitse verbod en tegen een eerdere waar schuwing in op een Autobahn reed. In België verongelukte een dertigjarige Tilburgenaar met zijn auto, toen deze bij Brasschaat uit de bocht vloog. De auto bleek in België gestolen te zijn. In het Comomeer te Italië verdronk een zestienjarige Schiedammer, die daar met zijn ouders en broers kampeerde. In de Wieringermeer kwam zaterdag ;n 34-jarige Amsterdamse vakantie ganger om het leven in een auto, die enkele keren over de kop sloeg. Vijf andere Inzittenden, waaronder drie lif ters uit Friesland, werden gewond. Bij andere verkeersongevallen in Nederland kwamen nog acht mensen om het leven, waaronder een Limburgse moeder van zestien kinderen. Een groot aantal verkeersdeelnemers liep bij deze andere ongelukken verwondingen op. voorbij, tenzij je een hartaanval had j had. Een kleine stroomstoot gaf een c zekere sensatie. Een flinke hoeveelheid was zeer vervelend. Als je er niet i ophoudt, is het net alsof je pe vinger ln een contactdoos stopt". Volgens Fred Brown, ook van de mili taire inlichtingendienst, had zijn c mandant tegen hem gezegd dat het toe gestaan was geweld te gebruiken, zo lang „dat geen uiterlijke kenmerken op de gevangenen achterliet"- Een van de leden van de anti-oorlogsgroep zei dat het veelvuldige gebruik van martelingen door Amerikaanse soldaten er op dat martelingen een vast onderdeel vormden bij de verhoortechnieken. BEIROET (DPA) De Palestijnse guerrillabeweging verlangt van koning Hoessein van Jordanië, dat hij zich an ders dan president Nasser opstelt en „elke politieke oplossing van het conflict ln het Midden-Oosten afwijst". Volgens een mededeling van het Palestijnse cen trale comité in Jordanië is deze eis naar voren gebracht op een bijeenkomst van de gemengde Joi'daans-Palestijnse com missie, die moet toezien op de uitvoering van het kortgeleden bereikte akkoord tussen regering en commandobeweging. Naar de overtuiging van politoieke waarnemers zal de Jordaanse vorst on danks de sterke positie van de guerrilla strijders in zijn land een dergelijke stap niet doen, zolang Cairo de mogelijkheid van een oplossing door middel van on derhandelingen open laat. In het commu niqué dat vrijdag na het bezoek van president Nasser aan Moskou werd uit gegeven, verklaarden de Sovjet-Unie en Egypte hun inspanningen voor een vreed zame regeling voort te zullen zetten. De Franse modeontwerper Pierre Balmain heeft in Parijs de eerste mo dellen van zijn herfst!wintercollectie getoond. Op de foto een van zijn ont werpen, een pakje van bruin/witte tweed, waarbij de laarzen en het hoofddeksel van hetzelfde materiaal gemaakt zijn. (Van een onzer verslaggevers) EMMELOORD „Voor een belegd broodje komen ze niet. Dat krijgen ze thuis ook. Als je wat wilt, moet je het met kip proberen". Hotelier Henk Wieringa uit Emmeloord zag zaterdag hoeveel gelijk er in zijn woorden school, die hij een paar maanden ge leden had uitgesproken. Duizenden mensen waren op de mare afgekomen dat je in Emmeloord gratis een halve kip kon eten. Kilometers lange files stonden er by de nieuwe Ketelbrug. Al die automobilisten waren hongerig naar een bonnetje dat recht gaf op een halve kip. een appel en een glas limonade- Politieagenten, die het ver keer in goede banen moesten lijden, grepen in wanhoop naar het hoofd- Een dergelijke massale run op gratis kip hadden zij niet verwacht. De kip-eterij op het grote plein van Emmeloord was een gevolg van de afgelopen woensdag geopende brug over het Keteldiep, waardoor de Noord-Oostpolder op één uur rijden van Amsterdam is komen te liggen. De polderbevolking verwacht veel van die brug. Recreatie en industrialisatie zijn begrippen geworden die Emmel oord moeten opstoten in de vaart der volkeren. Want het eenzijdige werk- gelegenheidspatroon de 48.000 hec tare grote polder is opgezet als land bouwgebied moet koste wat kost doorbroken worden. En om iedereen in de gelegenheid te stellen te zien De Noordoostpolder had er 15.000 gulden voor uitgetrokken om een groot aantal bezoekers zich kiplekker te laten voelen. Op het grote plein in Emmeloord verdrongen de kipeters zich dan ook voor de uitgestalde porties gebraden gevogelte. wat die Noord-Oostpolder nu eigen lijk is, was men op het idee van die massale gratis eetpartij gekomen. Daardoor hadaen 3500 kippen het loodje moeten leggen. De fruittelers uit de polder deden daar 7000 appels bij en zo was alles voor handen voor een eetpartij in het hartje van dit stukje Nederland- De grap kostte 15-000 gulden, maar de polder had het er graag voor over. Het horecawezen in Nord-West-Overijssel en de Noord-Oostpolder legde het geld op tafel. Alles was in de puntjes ge regeld en burgemeester F. M. van Panthaleon baron van Eek zette dan ook grif als eerste de tanden in het hartige boutje dat keurig in 'n alumi- nium-folie bakje klaar stond. De 7000 halve kippen waren 's nachts tevoren klaar gemaakt en 's morgens gebraden in een broodfabriek. Op het plein aangekomen werden ze op gas branders gezet waardoor ze min of meer warm bleven. Spoedig zaten honderden mensen aan lange tafels de botjes af te kïuiven. De eerste ken nismaking met de Noord-Oostpolder was om je vette vingers bij af te lik- (Van e r verslaggevers) UTRECHT Enkele honderden con servatieve katholieken hebben zater dagmiddag in de Congreszaal van het Utrechtse Jaarbeursgebouw het eeuw feest van de dogmaverklaring der pau selijke onfeilbaarheid gevierd. „Als zo zei voorzitter A. J. Willems uit Oegstgeest spijtig „de bundeling van katholieke orthodoxe krachten een feit zou zijn geworden, hadden het er vele duizenden kunnen zijn. Als eerste spre ker behandelde mag. prof. dr. J. P. M. van der Ploeg o.p. uit Nijmegen het zaterdag precies honderd jaar tevoren afgekondigde dogma. De pauselijke on feilbaarheid is geen ereprimaat, maar is wel degelijk wet. De onfeilbaarheid geldt uit zichzelf en niet op gezag van de Kerk, welke laatste nu eenmaal geen democratie is, waarin de macht van onderop komt. De onfeilbaarheid in zaken van geloof en zeden is er niet uit naam van de Kerk, maar uit naam van Christus. Pastoor W. Chr. Westerhoven uit Eg- mond-Binnen schetste de geschiedenis van het onfeilbaarheidsdogma,dat een eeuw geleden in 't geheel niet zonder strubbelingen tijdens het Eerste Vati caanse Concilie tot stand kwam. Hij verwees naar tegenstanders als de Fransman mgr. Dupanloup en de Duitse mgr. Ignaz von Döllinger Ook toen waren er in Rome volop tiestoornissen. De algemeen-secretaris van het Mi- chael-Legioen, Louis Knuvelder, was in zijn rede gematigder dan menigeen misschien had verwacht. Een schisiqa, zo zei hij, is geenszins ondenkbaar en het zou zeker duidelijkheid brengen. Toch moeten wij het recht niet in eigen hand nemen. Doctrinair zijn er geen moeilijkheden, maar disciplinair hebben velen zware gewetensconflicten. Men mag echter niet tegen het centraal ge zag, dat het onfeilbaarheidsdogma juist als middel- en uitgangspunt stelt, in gaan. Door onwankelbare trouw aan de paus kunnen de spanningen worden weggewerkt. De huidige gezagscrisis is in wezen een geloofscrisis, d.w.z. ge- loofsgebrek in een levenssfeer die be klagenswaardig vreugdeloos is en zich Tijdens de herdenking gaven de „herkenbaar geklede" priesters de aan wezigen hun zegen en werd aan de paus een telegram gezonden van on wankelbare trouw, terwijl zijn apostoli sche zegen werd gevraagd voor de in nood verkerende Nederlandse kerkpro vincie. Hoe hoog die nood was gestegen, bleek nog eens uit een gedicht van de Hagenaar Anton Erwich, voorgedragen door de heer L. van der Linden uit Waalwijk. In .Semper Fidelis" was sprake van het schismatiek kabaal van de neo-theologie, van pseudo-pastores, spuiers van ketterij, verzakend gelofte en pij... (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse kabinetsformateur Andreotti heeft gezegd dat hij zijn voorbereidingen voor het programma van een nieuwe regering nu beëindigd heeft. Vandaag begint hij aan de tweede ronde van besprekingen met de leiders van de vier partijen uit de voormalige centrum-linkse coalitie. Uit wat de sociaal-democraten de laatste dagen gezegd hebben, zou men kunnen afleiden dat zij buiten de traditionele coalitie willen blijven. Voor de zetelmeerderheid heeft men hen niet nodig. Een coalitie van christen democraten, socialisten en republikeinen zou een geringe meerderheid halen in beide huizen. voordat andere leden bepaaldè zaken hebben, verduidelijkt. Ze schijnen te denken dat de socialisten en de linkse christen-democraten de weg plaveien voor de communisten. Die zouden dan een toekomstig kabinet via een achter deur binnen kunnen komen. Zelfs deze angst wordt echter niet duidelijk uit gesproken of op schrift gesteld. Een van de meest vooraanstaande woordvoerders van de sociaal-democraten, Luigi Preti, ontkende gisteren dat sommige politici van zijn richting „graag een kolonels- regime zouden zien". Volgens de socialistische partijkrant „l'Avanti" blijft het motief van het aftreden van premier Rumor veertien dagen geleden nog steeds een raadsel. Met zo'n drie-partijenovereenkomst zouden er echter twee moeilijkheden rijzen. De eerste is dat de ultra conservatieve vleugel van de katholieke partij zichzelf geïsoleerd kan gaan voelen. Op de tweede plaats kan men zich moeilijk een kabinet voorstellen, waarin de partij die opgericht is door de huidige bewoner van het Quirinaal, president Saragat, niet is opgenomen. Het kan waar zijn, dat bepaalde machtige industriëlen nu voorstander zijn van een drie-partijencoalitie. Italië zou dan ten minste een regering hebben in deze periode van groeiende economische on zekerheid. De sociaal-democraten, die het linkse centrum een jaar geleden verlamden door zich af te scheiden van de ver enigde socialistische partij, vragen nog steeds opgenomen te worden in de vol gende regering. Ze willen dit echter niet, Londono vrij na tien dagen martelingen BOGOTA (AP) De voormalige Co lombiaanse kanselier Fernando Londono y Londono is zaterdagavond vrijgelaten na uen dagen van wat hl) zelf noemde „de meest afschuwelijke gevangenschap" Hij verklaarde tien dagen lang gemarteld Londono is gevonden in Honda, onge veer 150 kilometer ten noordoosten van Bogota. Het was niet onmiddellijk be kend hoeveel losgeld zijn familie heeft betaald om de 59-jarige staatsman vrij te krijgen. De ontvoerders hadden vankelijk om 200.000 dollair LONDEN (A.P.) Scotland Yard zoekt in heel Engeland naar de ouders van twee Belgische jongetjes die vorige week zondag in de Noordzee bij Cadzand zijn verdronken. De ouders van de kinderen de zesjarige Laurent Libois en zijn 10-jarige broertje Jean Christophe waren de dag tevoren naar Engeland ver trokken. De kinderen hadden zij bij vrienden achtergelaten. „Dit is een tragisch geval. We hebben alle politieposten in het land gewaar schuwd en oproepen in de pers gedaan. Maar er is geen antwoord gekomen", al dus een Scotland Yardzegsman. „We zijn bang dat de ouders geen Engels spreken en daarom onze oproepen niet begrijpen" Laurent is vrijdag in Brussel begraven. Zijn .broertje werd toen pas gevonden. Hij is vandaag begraven (Van i verslaggevers) AMSTERDAM. De 41-jarige Am sterdammer D. ter K. is in de nacht van vrijdag op zaterdag door zijn vrouw met een broodmes diep in de rug gestoken en overleden. Aan het gebeulde ging een hoog lopende ruzie vooraf over de vakantie plannen van hun stiefzoon. De man was, zoals wel vaker voorkwam, onder invloed thuisgekomen en met een mes in de hand trachtte hij zijn bezwaren tegen de vakantieplannen kracht bij te zetten. De stiefzoon raakte daarbij licht gewond en toen greep de vrouw in. Met het mes, waarmee ze juist het brood had gesne den, stak ze de man in de rug. De vrouw waarschuwde hierop de politie en werd aangehouden. LONDEN (Reuter) Een grote vloot vissersschepen is zaterdag begonnen enorme hoeveelheden levensmiddelen uit Noord-Ierland over te brengen naar Schotland. In de kleine Schotse vissers plaats Port Patrick staan lange rUen vrachtwagens te wachten op de vissers schepen met eieren, bacon en aard appelen Deze operatie, die onafgebroken door gaat, ondervindt geen hinder van de havenstaking, daar er geen havenarbei ders bij zijn betrokken. De vissers bren gen de goederen rechtstreeks van hun scheepjes naar de op de kade wachtende vrachtwagens. Hoewel van regeringszijde steeds weer verklaard wordt, dat er geen tekort aan levensmiddelen dreigt, zijn veel huis vrouwen zaterdag toch begonnen met het hamsteren van grote hoeveelheden sui ker, boter, eieren en andere voedings middelen. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5