£&idóe Sou/ta/ni Luchtbrug Rotterdam-Engeland vervoert in Spanje tonnen Westlandse tumbouwprodukten I beschuldiging SCHRIKBEWIND INDONESIËRS OP NIEUW GUINEA ROLLEND MATERIEEL EIND 1971 DEFINITIEF GESLOTEN Ex-ministers Wfr ii i l i in staat van Staking in Engelse havens grote strop Nicolaas Jouwe: A Tram bleek technisch goed Fregatten bezoeken Zuid-Afrika Merckx rijdt in Westland AR-radicalen en PPR willen nieuwe partij Rumoer om arrestatie na bosbrand Verdachte gaat in honger staking Ontslag voor minstens 250 personeelsleden Vijf doden bij botsing trein-auto DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61e jaargang, no. li SELECTIE UIT T.V.-PROGRAMMA Nederland 1: 18.25 u. Tour de France; 1911 u. Eddy Ready Go; 20.20 u. Lang leve de operette; 21.10 u. De regels van het spel; 22.40 u. Evangelie. Nederland 2: 19.04 uur De uitweg; 20.20 u. Zo maar een zomeravond; 21.45 u. Mannix. ZONDAG Nederland 1: 16.05 uur Afrikaanse verhalen; 16.25 u. Tour de France; 16.55 u. Wereldmuziekconcours19.05 uur Moeder Teresa van Calcutta; 0 ZATERDAG 18 JULI 1970 20.35 u. Kamers te huur. Nederland 2: 19.05 uur Woobinda. 19.30 uur Studio Sport; 20.20 uur De rechtvaardige rebel; 21.10 u. Civili satie; 22.00 u. Jazz in de polder. KOEL WEER De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt; Half- tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, ruimend van zuid west naar west. Lagere middag- temperaturen. MADRID (AP) Het Spaanse g< DEN HAAG De Westlandse tuinbouw tracht zo goed en zo kwaad als dat gaat de ernstige financiële gevolgen van de Britse havenstaking door het dure luchtvervoer op te vangen. Vanaf de luchthaven Rotterdam zijn in middels ongeveer 25 chartervluohten met totaal 150 ton aan groenten en fruit uitgevoerd. Martin's Air Charter heeft zeer veel aanvragen ontvangen voor het goederen- r Engeland. Vooral bederflijke kasgroenten. De luchthaven Rotterdam kan aan.de steeds toenemende vraag nog voldoen. Er wordt vari alle typen voorhande zijnde vliegtuigen gebruik gemaakt. Van Dako ta's tot DC-7's. Martins Aircharter maakt nog geen definitieve afspraken met de vele potentiële klanten. Het wachten is op uit vakantiegebieden terugkerende vliegtuigen. In verband met vakantie- vervoer hebben de maatschappijen op Schiphol niet veel. vliegtuigen vrij voor vrachtvervoer naar Engeland. De groente- en fruitexpor^eurs die dagelijks vele duizenden guldens schade lijden proberen ook langs andere wegen toch nog wat groente naar Engeland te exporteren. In beperkte mate wordt ge bruik gemaakt van de veerdienst Hoek van Holland-Harwich. Het personeel in Harwich staakt niet. omdat het in dienst staat van de Britse spoorwegen. Ook wordt getracht de produkten via het Bel gische Calais naar Dover te exportren. Bij een langdurige staking is ook ern stige schade te verwachten voor de bloembollenhandel. In de maanden juli en augustus wordt een groot deel van de jaarexport naar Engeland verscheept. De j.aarexport bedraagt ruim 30 miljoen' gulden. Het luchttransport van de tumbouw produkten biedt slechts een zeer ge deeltelijke oplossing. De vliegtuigen kunnen namelijk hooguit vijftien procent van de export voor hun rekening nemen. Ook de vervoerskosten zijn aanmerkelijk hoger. Toch willen de exporteurs dit transport zo lang mogelijk handhaven om de Engelse klanten te blijven be dienen. De prijs van de tuinbouw- artikelen zal ln Engeland echter wel (Van i DEN HAAG De vervolging en on derdrukking van de Papoea's op Wes telijk Nieuw-Guinea door het Indone sisch bewind neemt steeds schrikbaren- der vormen aan. Zelfs vooraanstaande pro-Indonesische Papoealeiders zjjn gearresteerd. Het land wordt leegge haald. De Indonesiërs zjjn erop uit het Papoeavolk in zijn geheel te vernieti gen. Dit zei de bekende Papoealeider in ballingschap Nicola voorzitter van de Pro-Indonesische „Partij National", de enige politieke partij ln westelijk Nieuw-Guinea, die zich nu ook tegen de Indonesische on derdrukking gaat keren. be- iconferentie Den Haag. Volgens de heer Jouwe heeft plaatsgehad in de houding van de Papoea's jegens de Indonesiërs, nadat deze overgegaan zijn tot de arrestatie van enkele als pro-Indonesisch be kendstaande Papoea's. Onder hen be vindt zich de heer Herman Wajoi, gearresteerd de heer Boni die de eerste door de Indonei noemde Papoeagouvemeur va bekende arrestant 16 Frits Kirihio. Door het plegen van roofbouw, die erosie bevordert, zijn de Indonesiërs bezig grote schade aan. het land toe te brengen. Machinerieën zijn gedemon teerd en naar Indonesië overgebracht. Er is geen scheepvervoer meer en daardoor geen markten voor de pro- de heer Jouwe. Hij zei dat ook allerlei onder het Nederlands bestuur nage noeg verdwenen ziekten zijn terug gekeerd. Er heerst volop malaria. Dokters zijn er nauwelijks. (ADVERTENTIE) IEDERE ZONDAG TOP-DANSAVOND r ANT.CLUBHTJIS UTRECHT (KNP) Ter gelegenheid van de 100ste verjaardag der dogmaver klaring van de pauselijke onfeilbaar heid op 18 juli 1970 heeft de internatio nale bisschoppenconferentie der Oud- Katholieke Kerken een verklaring uit gegeven, waarin zij aandringen op een concilie, waaraan behalve de Kerk van Rome ook de Orthodoxe en de Oud- Katholieke Kerken deelnemen. j TWMW'1" „Westland producer" of niet, de schepen liggen stil in de haven van Scheveningen, omdat zij in de Engelse havens niet gelost kunnen worden. Een dag aan de kade kost de eigenaars van deze schepen handen vol geld, maar ze kunnen niets beginnen, omdat de schepen toch vergeefse reizen maken. De Engelse havenarbeiders lossen, ook al zijn het tuinbouwprodükten. ekent voor honderden kinderen een kijkje achter de schermen vaii de show. Zo was het gisteren in Amsterdam ook, waar de clown natuurlijk veel belangstelling had. Zwitsers echtpaar buiten levensgevaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tram, die donder dagmiddag op de Gevers Deynootweg in Scheveningen een Zwitserse auto aan reed, waarbU een driejarig meisje om het leven kwam en haar ouder werden gewond, vertoont geen technische on volkomenheden, zo is vrijdag uit een technisch onderzoek van de politie gebleken. Vollgens de 33-jarige trambestuurder K. T. hebben de remmen van de tram echter wel geweigerd, toen hij wilde stoppen. Hij heeft doar luid te belden de rerzoekt in verband hiermee eventuele getuigen van het ongeval, speciaal passagieds van de tram, zich te De ouders van het omgekomen meisje verkeren niet meer in levensgevaar. Verhoging melkprijs opgeschort DEN HAAG (ANP) Het bestuur des lands aangekondigde illegale verhoging o. uumptietaeHtprijs met één cent per liter tot begin augustus uit te stellen. De verhoging was maandag aangekondigd. Het FNZ-bestuur heeft tot dit adres besloten, omdat de minister van Economische Zaken zeer binnenkort een besluit zal nemen gaande de consumptiemelkprijzen. ge rechtshof heeft twee voormalige minis ters in staat van beschuldiging gesteld erzocht een strafvervolging te mogen nnen tegen een derde persoon we- 5 hun rol in het financiële schan- l rond de tcxtielmachineriefabriek esa. Het Spaanse officiële persbureau Cifra, dat dit bekendmaakte, zei, dat de namen van de personen geheim worden gehouden zolang zjj geen dagvaarding hebben ontvangen. Het is voor het eerst, dat onder hel meer dan dertig jaar bestaande bewind van generaal Franco personen van zo'n hoge rang in staat van beschuldiging worden gesteld. dollar aan subsidies voor de export van textielmachinerieën te hebben mis bruikt. heeft grote deining veroorzaakt in de Spaanse regering en dreigt nu te leiden tot de tweede kabinetswijziging binnen een jaar. De beschuldigden zouden lid zijn van de machtige katho lieke lekenorganisatie Opus Dei, tegen standster van de oude Falange. KAAPSTAD (Rtr) De Nederlandse fregatten Van Speijk en Van Galen *Un gisteren in Zuid-Afrika aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Zuid-Afrika heeft erin toegestemd, de 15 Indonesische, Westlndische en Indische leden van de bemanning der fregatten als blanken te behandelen, mits zö geüniformeerd ztJn. Dit is de eerste keer sinds 15 Jaar, dat Nederlandse oorlogsbodems een be zoek aan Zuid-Afrika brengen. Zuid- RONDE VAN HONSELERSDIJK (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Eddy Merckx zal dit seizoen eenmaal in Nederland aan de start verschijnen en wel in dc prof- ronde van Honselersdük op donderdag 20 augustus. Vele Tourprominenten, zo als Joop Zoetemelk, worden op het ver nieuwde parcours verwacht. Buiten de profs en amateurs komen er ook hoogst waarschijnlijk dames aan de start. De profronde zal niet, zoals in de bedoeling lag, op woensdag 19 augustus worden gehouden in verband met de voetbal wedstrijd FeijenoordFC Utrecht. „DE EVANGELISCHE VOORHOEDEPARTIJ" de Politieke Partij Radicalen en de groep oud-leden van de AR-Partij, die op 12 juni tijdens het partijconvent van de AR uit deze partij zijn getreden. Het is de bedoeling om een nieuwe partij op te richten, ,.De Evangelische Voorhoede- (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Zoekend naar schuldigen meent men deze voor wat de bosbranden bij Saint Maxime betreft gevonden te hebben in een zekere Paul Bolo. een leraar in de psychologie, sociologie en filosofie aan een Parüsc onderwijsinstcl- i 42 jaar. getrouwd met i Deensi vader kinderen. Hij heeft een uitstekende op leiding achter de rug: studeerde, was af delingschef bij het Marokkaanse depar tement voor Openbare Werken, zijn broer is parlementslid voor de gaullistische partü en naar zijn vader is een straat genoemd in Mantesa waar Paul Bolo geboren werd. Zijn vader had cCn werk zaam aandeel in het ontstaan van dc kolen- en staalgemeenschap en in de O.E.C.D., de Europese organisatie voor samenwerking en ontwikkeling. Hij bracht met vrouw en kinderen zijn va kantie door bij Saint Maxime toen daar deze week de grote bosbranden uitbra ken. Vijf getuigen, drie mannen en twee vrouwen, hebben aan de gendarmerie verklaard, dat zij Paul Bolo twee uur lang hebben gevolgd op de top van een heuvel en waar hij passeerde brak ter stond brand uit. Op grond van die' ge tuigenissen werd Bolo bij de gendarmerie ontboden, langdurig ondervraagd, dooi de rechter van instructie van opzettelijke brandstichting beschuldigd en overge bracht naar de gevangenis in Draguignan. Het zonderlinge in deze mysterieuze zaak is, dat geen van de vijf getuigen heeft gezien, dat Bolo de zaak in brand stak. Zij hebben alleen maar sterke ver moedens en vandaar dat deze zaak in Frankrijk nogal wat opschudding heeft gewekt. Tegenover deze niet bewezen vermoedens staan verklaringen van de vrouw van Bolo, van zijn broer en van een van zijn collega's. Mevrouw Bolo bezweert de onschuld van haar man en zegt, dat men van de branden een poli tieke zaak wil maken. De broer van Bolo, het parlementslid, heeft verklaard, dat hij zijn broer sedert april niet meer heeft gezien.-Wij komen, zei hij, uit een gezin van 12 kinderen: zes jongens en zes meisjes. Ik heb geen enkele reden om aan te nemen, dat mijn broer een pyro maan is. Een collega van Bolo zei, dat hij van Bolo een zeer hoge dunk heeft, dal hij een briljant wetenschappelijk werker is en allerminst een man kan zijn. die zomaar bossen in brand steekt. Het Parijse avondblad „France Soir" begrijpt niet goed de haast waarmee Bolo naar de gevangenis is overgebracht. Hij is in staat van beschuldiging gesteld. Alleen maar op vermoedens en op geen enkel bewijs. Ook vindt genoemd blad het zonderling, dat uit Marseille drie politieagenten van de contraspionage overkwamen naar Sainte Maxime om deel te nemen aan de reconstructie en aan het verhoor. Bolo zelf is onmiddellijk na zijn arres tatie in hongerstaking gegaan. Hij wei- men, maar weigert ook de dagelijkse medicamenten die hij volstrekt nodig heeft als t.b.c.-patiënt. Ik had, zegt hij, van het ministerie van Onderwijs op dracht gekregen een studie te maken over het marxisme en over de veranderingen in de maatschappij. Bij een huiszoeking heeft men de politieke boeken ,die ik nodig had voor mijn rapport aan het ministerie in beslag genomen en daaruit concludeert men dat ik een maoïst zou zijn. AMSTERDAM De afdeling rollend materieel, die in de omzet van het VMF-concern vijf procent uitmaakt, gaat in het vierde kwartaal vari 1971 definitief dicht. Hierdoor en door reorganisatie binnen andere afdelingen, komen er in Utrecht ongeveer 900 arbeidsplaatsen minder. Op grond van het natuurlijke verloop, overplaatsingsmogelijkheden binnen de VMF-onderncniingen alsmede plaatsingsmogelijkheden by de Nederlandse Spoorwegen wordt venvacht, dat aan ongeveer 250 medewerkers ontslag zal moeten woriden aangezegd. Dit is gisteravond door jhr. F. Sickinghe, lid van de raad van bestuur van VMF, in Amsterdam meegedeeld, nadat de raad 's morgens de vakverenigingen had ingelicht en 's middags naar Utrecht was gereisd om het personeel het droeve, maar lang verwachte nieuws te melden. De vakbonden deelden mee, zeer te betreuren, dat de be slissing van de regering, om geen medewerking aan een wagonfabriek nieuwe stijl te geven, de sluiting van het Utrechtse bedrijf tot gevolg moet hebben. Overigens ver zetten de vakbonden zich niet tegen de opheffing van de afdeling rollend materieel en andere organisatorische ingrepen bij VMF. De vakbonden zetten bij het zoeken van vervangende werk gelegenheid in Utrecht meer vraagtekens dan verschillende autoriteiten. Een moeilijkheid zal de hoge gemiddelde leeftijd vah het personeel bij Werkspoor zijn, namelijk 47 jaar. Van enig toekomstig perspectief is voor de afdeling rollend materieel geen sprake meer, nu de regeling het plan-Rolma nieuwe stijl heeft getorpedeerd, die de NS en de grote steden van wagons zou gaan voorzien, zo meent de raad van bestuur van de VMF. Men zal zich bepalen tot het afleveren van de lopende orders, zijnde 40 treinstellen voor de NS, enkele stellen voor de Metro in Rotterdam, tram stellen voor de HTM in Den Haag (samen met een buiten landse onderneming) en containers. De vervolgorder van 30 treinstellen voor de NS zal niet meer in produktie Behalve de sluiting van de afdeling rollend materieel zullen de volgende reorganisaties plaatsvinden: de produktgroep apparaten wordt met ingang van een nader te bepalen datum als een zelfstandige eenheid opgenomen in de Bronswerk groep. In Bi'onswerk wordt eveneens als zelfstandige eenheid de produktgroep structural opgenomen, die kunststoffen fa briceert, welke meer en meer toepassing vinden bij de apparatenbouw. De tot Werkspoor Amsterdam behorende gieterij zal een zelfstandige eenheid binnen deze groep worden met ingang van een nader te bepalen datum. NUNSPEET (A.N.P.). Vüf twee echtparen en een kind zUn vannacht dodeiyk verongelukt toen hun Volkswagenbusjc op een overweg in Nunspeet in botsing kwam met dc post trein AmersfoortZwolle. Een meisje van elf jaar moest zwaar gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het treinverkeer is uren gestremd ge weest. Eerst vanmorgen om ruim zes uur kwam het pas weer op gang. De fatale botsing ontstond vannacht om half één op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg. Direct na het ongeval Vlogen busje en motor- trekker van de posttrein in brand. Voor de vijf omgekomen inzittenden van de auto, afkomstig uit Amsterdam, was geen redding meer mogelijk. Later in de nacht is de post uit de wagon, gebleven was, gelost en verdei- vervoerd Tour de France Finale in Parijs Morgen zondag 7.25 in de t.v.- corner by E.C. Vanaf 8 uur steen goede dansmuziek van Quick Step tot het laatste nieuws in de beat P.S. Vanaf 1 juni zün onze avon den open voor ALLE goedwillendi Bij Evert Castelein (Reuter). Adver tenties voor de Amerikaanse musical „Hair" blijken in Engeland moeiiyk- heden op te leveren. In Birmingham met zün grote aantal immigranten wilde men per advertentie „jonge gekleurde meisjes én jongens om te zingen en te dansen" werven, maar de Britse raad voor rassen- betrekkingen vond dat niet goed. De for mulering is volgens de raad tegen de Britse wet en men stelde voor in plaats daarvan „mensen met speciale kennis van Afrikaanse muziek" te vragen. Frank McKay, die de musical in Glas gow en Londen wil doen uitvoeren, heeft nu maar besloten helemaal geen adver tenties te plaatsen. Kolonel v.Velzen dreigt minister met kort geding (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kolonel der mari niers, mr. Van Velsen, heeft zyn opperste chef, minister Den Toom (Defensie) met een kort geding bedreigd, wanneer hem niet op korte termün „publiekelijk recht wordt gedaan". In een brief aan de mi nister schryft dc kolonel, dat het op 5 juni gestarte marechaussee-onderzoek naar zyn zaak veel te lang duurt en dat het voortduren van de huidige onzekere situatie een onrechtmatige daad inhoudt. Zoals bekend, meent kolonel Van Vel sen gepasseerd te zijn voor de benoeming van commandant van het Korps Mari niers, omdat hij de marineleiding op de hoogte heeft gesteld van een ten onrechte ingediende autovergoeding vah 500 gul den door de gen.-maj. der mariniers A. Luyk, die inmiddels met vervroegd pen sioen is gegaan. Met deze zaak houdt ook een sub-commissie uit de defensie- commissie der Tweede Kamer zich be zig. De kolonel is reeds drie dagen lang door de marechaussee verhoord, met name over zijn tegenover de pers geuite beschuldigingen aan het adres van gen - maj. Luyk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1