TRADITIE IN BORDEAUX WEER NET VERBROKEN ,Willem II rijdt voor Merckx tour de fraueeTO m Tenniskampioen S&Ü„straf is wel amusant. 11 Tableau van Tour Beugels derde na spannende finale Tourbaas Levitan: Vechtremise voor Scholl tUJDAG 17 JULI 1970 LEIDSE COURANT Hoe gering het verschil was bij de finish in Bordeaux toont deze foto aan. Talrijke gegadigden spurtten voor de hoofdprijs. Van links naar rechts: Franco Mori, Eddy Beugels, de Spanjaard Jimenez, de Italiaan Dalla Bona, de Spanjaard Lopez Carril en de Westduitse winnaar Rolf Wolfshohl. Jrijf DOOR PETER HEERK'ENS BORDEAUX Het gaat steeds slechter met de verkering tussen hard fietsend Nederland en de Franse stad Bordeaux. De liefde staat op springen, dat is duidelijk. De hechte band van de jaren '50 (toen eerst Hans Dekker, S in 1952, daarna achtereenvolgens Jan Nolten, Henk Faanhof en Wout Wagtmans er de Touretappe wonnen) wordt steeds slechter. Even, in 1965, toen Jo de Roo eerste werd, kon men nog een warme koestering voelen, daarna was het afgelopen. Harm Ottenbros werd hier vorig jaar tweede, de beste Nederlander Eddy Beugels zakte gisteren een plaats: derde. Even goed een aardig resultaat, maar de verkoelde verhouding Bordeaux 1 Nederland is merkbaar. Joop Zoetemelk tuimelde bijna van zijn tweede j plaats in datzelfde Bordeaux doordat hij een groepje met Gosta Petterson liet glippen in de lange rit van de vroege ochtenduren. En Rini Wagtmans verspeelde gistermiddag tijdens de tijdrit van acht kilometer en 200 meter 40 seconden op Gosta Petterson (die daarmee zijn derde plaats zo verstevigde j dat Wagtmans er moeilijk meer bij kan) en 37 seconden op Martin van den Bossche (waarmee de lange Belg tot op 13 seconden van Wagtmans naderde). Wankelt de liefde in Bordeaux, of wankelt 'ie niet? Het verlies dat Rini Wagtmans leed, noemde hij zelf niet onrustbarend. Wel verklaarbaar. „Ik krijg steeds meer last van die verkoudheid. Luister maar Van onder het truitje knarst de lucht omhoog. Als een scheepsfluit die jaren niet hebben schoongemaakt. „Kijk, daar komt het door. Alles vast", fcini Wagtmans maakte een mati- tussentijd in de rit tegen het horlo- 5.4f tegen bijvoorbeeld Gosta Pet terson V.24. Martin van den Bossche 5.29, Joop Zoetemelk (die met een zesde plaats in de uitslag zijn positie verste- igde) 5.32 en Eddy Merckx (hoe kon het anders) 5.21. Eindtijd van Wagt- 11.30.68 wat de bescheiden klas sering van 42ste opleverde. „Ik voel me afschuwelijk beroerd", klaagde Wagtmans. „Ja, ik liep die erkoudheid op na de aankomst tegen de Ventoux. Maar tot gisteren merkte niets van. Alleen mijn stem werd schor. Nou kreeg ik de klap. Het leek wel of ik een kratje pils zo achter elkaar had leeggedronken". Sombere vooruitzichten dus voor de komende dagen wanneer de vierde plaats verdedigd moet worden met als aatste opdracht de 54 kilometer lange tijdrit naar het Bois de Vincennes. „Welnee", roept Wagtmans verbaasd, T,Jt blijf heus wel vierde. Ook in die ''jdrit. Zo'n lang trajekt is helemaal in mijn voordeel. Daar krijgen ze me niet van die vierde plaats. Als ik eenmaal warm ben gedraaid, rijd ik bij de eersten. Let op. Na 20 kilometer kom ik op toeren, die andere 30 gebruik ik om mijn positie in het klassement te verde digen. Vandaag kon ik dat niet, op dat dukje van 8 kilometer". DOOR JEAN NELISSEN BORDEAUX Ton Vissers was niet langer de bon vivant van de Tour. dc immer handen schuddende en schouder klopjes 'uitdelende levenskunstenaar die met een aangeboren flair vele vrienden maakt. Zijn ogen stonden duister in het witte gezicht. „Levitan heeft me er juist van be schuldigd dat mijn ploeg voor Eddy Merckx rijdt. Hij gaat een briefje naar de firma schrijven", zei de verontwaar digde Visser. „Ik begrijp het niet, ik ...Heg ééjt da# 18 JULI-22e etappe 235km R4RUS VERSAILLES^ [Chateau fort Juneau feves ,Oigeres 'S Schrik Landgenoot Joop Zoetemelk presteer de dat wel. Hij zette zich nog vaster op de tweede plaats door alle achter hem geklasseerde rijders voor te blijven met 10.15.17, waarmee hij zijn voorsprong weer vergrootte. En daar- e was alle schrik van de ochtendu- i vergeten, want toen had Joop Zoe- lemelk zichzelf even in een hachelijke Ï5C positie gemanoeuvreerd door een kop- troep met Gosta Petterson niet te vol- De schade werd echter hersteld een algemene hergroepering en zo finishte hij keurig in het grote peloton (dat werd voorafgegaan door een kop- 5(| :roep van 16, waarvan Rolf Wolfshohl dag opzitten, want de wekkers waren om vijf uur afgelopen. Half acht im mers verwachtten de heren Goddet er Levitan hun tijdelijke werknemers op het appel. Wanneer men weet dat de vroege opdracht zich uitstrekte tot een tocht van 223,5 kilomter naar Bor deaux, dan is het duidelijk dat er de eerste uren weinig gedaan werd om op het hoogste schema binnen te komen. De gang naar Bordeaux was traag en leverde slechts een bescheiden aantal ontsnappingen op, plus een komische noot, die de Tourjury bestrafte met een boete van seconden en francs. Het voorval spitste zich toe op de BlÖ-ploeg die tot grote qntsjeljeuis van jury en organisatoren in het dorpje Mont-de-Marsan resoluut de weg af stuurden en de fietsen voor de deur van een Auberge parkeerden. Luis Ocana werd er onder daverend applaus be groet, want hij woont er, in Mont-de- Marsan. De eigenaar van de zaak, die hij met zijn vrienden van BIC aandeed, mag zich tot zijn vrienden rekenen en zo kon het gebeuren dat de ploeg van Maurice de Muer neerstreek in het stamcafé van een Spaanse collega. Er werd een tafel op het terras gesleurd, er kwam stokbrood met paté op tafel, en de landwijn fonkelde in de glazen. De „stunt" duurde bijna twee minuten, toen stapten de BICS weer vrolijk om de fiets op het langzaam rijdende pelo ton te gaan achtervolgen. Het grapje werd door iedereen, behalve de officials gewaardeerd. De betrokken BIC-ren- ners kregen ieder 30 strafseconden en per man een boete van 50 franc. Eentonig; Maar, het eentonige ritme was gebro ken en daarmee bewees BIC de volgers een aardige dienst, want ze moesten tot 31 kilomter voor het einde wachten de eerste grote, serieuze ontsnapping. Die bracht acht renners op kop. onder wie Eddy Beugels. Niet veel later sloot eenzelfde aantal zich bij hen aan waarmee de klap gevallen bleek. Te- vent ook het falen van de Nederlan ders, die buiten Beugels niet vertegen woordigd waren in de rit naar het vooj de vaderlandse wielersport historische Bordeaux. Caballero ontbrak, Willem II ontbrak. Gerard Peeters (Caballero) over die misser: „We zouden vandaag op Harrie Steevens rijden. Hij deed goed zijn best, maar kon niet bij de beslissende ont snapping komen". Steevens zelf: „Vier, vijf keer ging ik mee in kleine demara- ges. Op een gegeven moment vertrok er weer een groepje en ik dacht: kom, laat ik eens blijven zitten. Die mannen zijn toch weer zo terug. Maar, ze bleven weg...". Ton Vissers (Willem II): „Ik gaf op dracht om Van der Vleuten en Otten bros te lanceren. Het ging niet". Harm Ottenbros: „gewoon een slechte dag". Jos van der Vleuten: „Ze kwamen zo raar weg, dat ik er gewoon geen erg in had. Misschien kwam het ook doordat ik me niet best voelde. Ik zal blij zijn als we in Parijs zitten. O, wat zal ik dan blij zijn". Een kopgroep met slechts één Neder lander en dat ploegje kreeg in de kort ste keren aardig de kans om ver uit te lopen. „Natuurlijk", zei Jan Janssen, „van alle ploegen zaten er zowat men sen van voren. Iedereen had vrede met die samenstelling en er is nauwelijks meer gekoerst". In de finale rende de Duitse veteraan Rolf Wolfshohl tot zijn eigen verbazing naar het overwinningsfeest, een snik kende Franco Mori achterlatend die door zijn vrienden van Molteni al uit voerig was bejubeld als winnaar. Een paar minuten later kwam de uitslag van de foto-finish als een voor hem harde klap. Het verschil was slechts een centimeter geweest. Rolf Wolfshohl, nu plots het middelpunt van de belang stelling: „Het ging eigenlijk allemaal per ongeluk. De hele dag zat ik van achteren te fietsen, zoals trouwens steeds in deze Tour. Ik vertrok met weinig zin, maar ik moest van de fir ma. De eerste dagen werd ik ziek en toen daalde mijn moraal helemaal. Vandaag bengelde ik weer bij de laat- sten toen ik zomaar eens naar voren ging om te kijken hoe het er daar bij stond. Meteen demareerden er een paar en daar ben ik achteraan gespron- Op de meet, in Bordeaux, bleek Wolfshohl zoveel kracht verzameld te hebben de afgelopen 19 dagen, dat hij Franco Mori en Eddy Beugels voor bleef. „Nou ben ik vast van plan om ook volgend jaar de Tour de France nog eens te rijden. Eerst wilde ik dat niet, maar deze overwinning doet me zoveel plezier, dat ik er ook in 1971 zeker weer bij zal zijn", beloofde de 31- jarige Wolfshohl. Om er dan meteen aan toe te voegen: „Maar daarna ook IBM-TOERNOOI AMSTERDAM In de derde ronde van het IBM-toernooi heeft de kampi oen van Nederland Eddie Scholl, met zwart, een vecht-remlse bewerkstelligd tegen wereldkampioen Boris Spasski. De partij werd aanvankelijk afgebro ken, doch enkele zetten na de hervat ting bood Spasski remise aan. Grootmeestergroep: derde ronde: Janose- vis—Ree 1—0, Tringow—Ciric Donner— Uhlmann ViSpasski—Scholl Langeweg—Jongs jvlc (Z sl) 2 pnt, Spasski (Rusl), (Ned) IV» plus 1 afg, 7/9: Clric (ZS1), Hartoch (Ned). Hort (TsJ sl) l'/i pnt, 10: Csom (Hong) 1 plus 1 afg., 11/15: Tringow (Buig), Donner (Ned), Langeweg (Ned). Jongsma (Ned), Ree (Ned) 1 pnt. 16: Geiler (Rusl) Vt plus 1 afg Scholl, die zo verrassend remise behaalde in de wedstrijd tegen wereldkampioen Boris Spasski. dacht dat ik altijd goed met Levitan kon opschieten. Maar deze beschuldi ging heeft me gewoon overdonderd". Wat was er op weg naar de wijnstad Bordeaux gebeurd? Vissers: „Bij de verzorging Luxey, dat was na 109 kilo meter wedstrijd, demarreerden de Fransen Gilbert Bellone en Raymond Riotte. Ze deden dit terwijl de andere renners hun etenszakjes aanpakten Daar heeft vooral Jos v. d Vleuten een hekel aan. Waarom je collega's niet rustig de vlaatjes, de suikerklontjes en het fruit in hun zakken laten stoppen-' Bovendien had v. d. Vleuten wel zin in een lange ontsnapping". „Hij had er met mij over gesproken en ik heb tegen hem gezegd: „Jos, een lange ontsnapping is altijd goed voor de publiciteit. De rijdende camera's van de televisie houden jullie in beeld. Als je het kunt, doe het dan. V. d. Vleuten had aldus twee redenen waarom hij snel zijn etenszakje op zijn rug hing en achter het tweetal sprintte. Er was nog 'n volle 40 kilometer te rijden en wie weet of het niet zou lukken. De Vleut achterhaalt de twee Fransen, kijkt om en ziet dat nog een groepje nadert met warempel Eddv Merckx en. Costa Pet terson, die met Rini Wagtmans concur reert voor de derde plaats in het alge meen klassement. Wat doet dus De Vleut, hij rijdt geen meter op kop. En die twee Fransen kwaad. En schelden dat ze deden. Maar De Vleut wees naar achteren en riep: „Petterson komt. ik kan niet rijden. Inderdaad liep het groepje Merckx-Petterson het drietal in. Maar dat gaf ook het peloton vleu gels en de ontsnapping werd teniet gedaan". „Een paar kilometer verder gaat Ri otte opnieuw aan de haal. De Vleut gaat weer achter hem aan. Maar Riotte rijdt zo hard dat het een hele tijd duurde eer De Vleut hem te pakken had. Wat doe je dan in zo'n situatie, je blijft even aan het wiel zitten uitrusten totdat je wat hersteld bent. Want nog maals. De Vleut wilde wel rijden. En die Riotte weer kwaad en schelden Tijdens dat twistgesprek naderde het peloton en ook de tweede poging van de Fransman was voor niets geweest. Toen gingen Bellone en Riotte voor de derde keer en wie denk je dat er naar toe rijdt? De Vleut. Hij zat na drie inspan ningen er een beetje door en wilde even de kat uit de boom kijken. En die twee Fransen gaan tekeer op een wijze die ik niet begreep. De ploeg van Merckx doet al twee jaar niets anders dan weigeren kopwerk te doen. Dat wordt wel geaccepteerd. Waarom van ons dan niet? Enfin. Op een gegeven moment komt de auto van Levitan langszij. Ik dacht dat hij een praatje wilde maken. Maar hij briesle van woede". Vissers: „Wat jouw ploeg doet is niet correct", schreeuwde Levitan me toe „Jullie rijden voor de ploeg van Merckx en dat zal ik niet toestaan. Ik zal een brief naar je firma schrijven. Ik be greep er niets van. Waarom gaat u zo tekeer, vroeg ik. Omdat Van der Vleu ten geen kopwerk doet? En de Faemi- no's dan? Mogen die het wel? Levitans antwoord: die verdedigen de positie van de gele trui, dat is normaal Daarop reed Levitan kwaad weg. Maar ik weet wel wat het Is. De overwinningen van de Franse renners in de laatste etappes heeft de belangstelling in Frankrijk voor de Tour met de seconden doen stijgen En Levitan had natuurlijk graag gezien dat in Bordeaux weer een Fransman won. Daarom wond hij zich zo op over het gedrag van v. d. Vleuten Als het Belgen waren geweest had hij niets gezegd. Maar dat hij zo reageert is voor mij onbegrijpelijk. Wij voor Merckx? Ik denk er niet aan", aldus Ton Vissers, die door het verval toch wel van streek was. De beschuldiging van de Tour-directeur was hard aange komen. Immers, Felix Levitan Is al machtig in de Ronde. Hij heerst en 'erdeelt. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Niek Fleury, in de ledenregisters van de KNLTB al geruime tijd gerangschikt onder hel hoofdstuk „lastige jongen", is gestraft. In ieder geval voor de periode tot 15 september geschorst voor het deelnemen aan buitenlandse toernooien en uitgesloten van de bondstraining. Fleury zou zich tijdens het Davis Cupduel tegen Griekenland in Athene hebben schuldig gemaakt aan alcoholgebruik. De Nederlandse tenniskampioen is nauwelijks ondersteboven van die straf. Hij zegt: „Ik ben al een beetje gewend aan dat soort zaken. Er zijn altijd wel kleine dingetjes te vinden. Vooral als de communicatie tussen de captain en het team niet zo best is. En als er dan ook nog wordt verloren, ja dan moet er een schuldige komen. Er waren in het verleden al dingen gebeurd die ken nelijk niet door de beugel van de bond konden en nu hebben ze een voorbeeld willen stellen." Niek Fleury heeft er nooit een geheim van gemaakt, dut hij zich niet al te straf aan de regels van de KNLTB wenste te houden. Vorig jaar tijdens een landenwedstrijd tegen West-Duitsland werd hij door de ploegleider voor oen dag uitgesloten van de wedstrijd omdat hij niet in de gereserveerde hotelkamer, maar bij kennissen had overnacht. Na het voorval in Griekenland, gerapporteerd door captain Hans van Dalsum, was voor de tennisbond de maal vol. Fleury werd een „beperkte" schorsing opgelegd. Hij mag wel in de Nederlandse tenniskampioen schappen uitkomen en hij mag ook voor zijn club DDV uitkomen in de Europa-Cupstrijd. maar mag geen buiten landse toernooien spelen en zal voorlopig niet worden opgesteld in vertegenwoordigende teams. Fleury vat dat zeer laconiek op. „Het is van mij bekend, dat ik wel eens een pilsje neem. Als ik de avond voordat ik de finale van de nationale tenniskampioenschappen moet spelen, zes pilsjes drink, is dat voor mij echt niets bijzonders. Dat doe ik elke dag en ook dat is niets bijzonders. Ik train daarna ook langer. In Spanje en Frankrijk drinken ze wijn. in Zweden zullen ze een glas jenever drinken en wij nemen nou toevallig bier. En als de captain van tevoren nog zou stellen: ik wil niet dat er gedronken wordt, okee, maar dat heeft hij helemaal niet gezegd, hij ging ermee akkoord. Ik weet natuurlijk niet of het nou daaraan ligt, maar toen we hadden verloren, had ik opeens een slechte invloed gehad. Als we hadden gewonnen, was dat waarschijnlijk niet opgesteld". „Nu kwam het wel en ik kwam er niet zo best uit. Van Dalsum had geloof ik vier punten In dat rapport ge noteerd. Ik had te weinig inzet getoond en ik zou een slechte invloed hebben gehad op teamgenoten. Ik zou onaangenaam geweest zijn tijdens de training, ik zou drank op mijn kamer hebben genuttigd eri ik zou een slechte Instelling hebben getoond ten opzichte van de wedstrijd, te weinig interesse hebben gehad en de wedstrijd als zodanig niet serieus hebben genomen". „Ik heb een gesprek gehad met de voorzitter van de bond, met tcnnisdirecteur Lijsen en met de voorzitter van de technische commissie en ik kon drie van de vier punten al weerleggen". „In verband met mijn studie fysiotherapie kan ik me maar moeilijk vrijmaken en als dat me dan voor één week wel lukt, ga ik echt niet voor mijn verveling mijn tijd vol staan slaan. Dan doe ik dat met inzet Maar natuurlijk, ik heb rrie minder kunnen voorbereiden dan de andere jongens. Ik kon door mijn studie niet zoals zij toernooien spelen in het buitenland". „Drank is er inderdaad gevonden op mijn kamer. Dat waren twee flesjes pils en dat was nog niet eens mijn schuld dat die daar stonden. Maar goed, ik was de oudste (25) en ik droeg dus de verantwoording. En kijk als Ik nou nog nummer acht was geweest op de tcnnisranglijst, neem dan aan dat dit ook niet was gebeurd. Er moest een voorbeeld worden gesteld, anders nemen de jongeren dit slechte voorbeeld over". ..Maar ach, echt doet me niet zoveel. Het is wel amusant. Ik was toch al van plan een tijdje met tennissen te stoppen, omdat ik volgend jaar mijn studie afmaak. Ik wilde slechts aan één buitenlands toernooi deelnemen en dat gaat nu niet door. Dat is dan jammer Als ik mijn studie achter de rug heb, ongeacht met welk resultaat, ga ik weer verder tennissen. Op het oude niveau, zonder veel aspiraties Die heb ik al een tijd geleden overboord gezet. Ik had ze wél zo'n vijf jaar geleden, toen ik met Okker in dienst zat maar er kwamen te weinig resultaten en er waren weinig mogelijkheden. Je maatschappelijk bestaan is zo onzeker en dan moet je kiezen. Op het moment dat ik aan die studie fysiotherapie begon, had ik al gekozen". En schertsend: „Het „heilige vuur voor de nationale" was er nog niet. Nu wel, misschien hebben ze het daar wel voor gedaan. Je weet het maar nooit". i. Wolfshohl (W.-Dld„ Caput) 6.26.49 met bon. 6.26.29; 2. Mori (It., Albanl) met bon. 6.28.39 3. Beugels (Ned., Schutte) 6.2t>.49 met bon. 6.26.44 4. Jimenez (Sd„ Langarica) 6.26.49 5. DaUa Bonna (It Pezzl) z.t.; 6. Huysmans (Belg., Drlessens) z.t.; 7. Lopez - Carrlll (Sp.. Langarica) 6.26.49; 8. Schleck (Lux., De Muer) z.t.; 9. Bellone (Fr., Stablln skl) z.t.; 10. Reynlers (Belg., Cools) z.t.; 11. Perin (Fr., Caput) .z.t.; 12. Paranteau (Fr„ Plaud) z.t.; 13. Mascaro (Sp., Langarica) z.t.; 14. Balmamlon (It., Pezzi) z.t.; 16 Delisle (Fr„ Plaud) z.t.: 17. Danguillaume (Fr.. Plaud) 6.29.42; 18. Vlanen (Ned., Peters) z.t.; 19. Gulmard (Fr.. Caput) z.t.; 20. Frey (Den., De Grlbaldy) z.t.; 21. Vanneste (Belg-, Cools) z.t.; 22. Riotte (Fr.. Stabllnskl) z.t.: 23. Rent- Wagtmans (Net logerheide (Ned„ Visa Algemeen berg klassemen t Ploegen klassement lerckx (Belg., Drlessens) 8200 me 1 (gem. 46.662 km.u); 2. Tomas Pi -• tlnl) 10.4- - - 11.02.04: 15. Steevens (Ned„ f Drlessens) 11.04.03; 18 Duman 11.07.38: 19. Benfatto (It Glgat (Fr., Stabllnskl) 11 13.23: 22 Ai lonzales (Sp„ Langarica) 11.14.75 Peters) u.15.41; 38. Janssen (D I (Vissers) 11.30.61 (Peters) ll.34.St 09.29 95. Ottenbro Ploegenklassement Drlessens (Merckx. Zilloll. Bruyere) 32.50; 2. Pezzl 33.02 3. De Grlbaldy 33 07 4. Al banl 33.09 5. Martini 33.11; 11. Petera (Stee vens. Vlanen. Rentmeester) 34.21; is. Vissers Algemeen klassement 2. Zoetemelk op 10 minuten 14 seconden; 3 Gösta Pettersson op 13.39; 4. Wagtmaps op Delisle (Fr., Plaud) 10.0' BB Drlessens) op 21.22; 15. Agost Grlbaldy) op 23.27; 16. Vanneste (Belg., Cools) (Fr.. Stabllnskl) op 24.09; <lt., Pezzl) op 2S.W l (It., Pezzl) op 24.5- Ottenbros (Vls- 'an Katwijk (Vissers) op Puntenklassement (Ned.) 103; 7. Van Rijckcghem (Belg.) 88; 8. steevens (Ned.) 72; 9. Ocana (Sp.) 61; 10. Frey (Den.), Houbrechts (Belg) en Dolman Algemeen ploegenklassement Stabllnskl 314.44 06.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7