nuramusEum lEiDSCHEnonm Regering wil regeling met kerkgenootschappen afkopen SLACHTOFFERS BIJ BOSBRANDEN goeie tip uoor'n dagtrip ONLUSTEN REGGIO DUREN VOORT Nieuw overleg over prijs consumptiemelk Belangstelling voor exacte vakken op mavo valt erg mee Nieuwe wet voor gelijke behandeling Bejaarden moeten meer gaan fietsen Bomaanslag in Belfast: 30 gewonden SALAZAR IN COMA Politie St.-Tropez arresteert verdachte Verhoging tijdelijk uitgesteld Caransahotel voor dure gast Tory motie tegen opheffing wapenembargo VRIJDAG 17 JULI 1970 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. De regering wil de bestaande financiële betrekkingen tussen staat en kerken afkopen en daarvoor in de plaats een jaarlijkse algemene uit kering vaststellen, waarbij alle kerken op gelijke voet behandeld worden. De bestaande regeling vergt een jaarlijks bedrag van 3, miljoen gulden voor trak tementen, pensioenen en andere uitkerin gen. De afkoopsom van deze regeling zou een bedrag van 60 miljoen gulden kosten, uitgaande aldus het thans ingediende wetsontwerp, van een rente van zes procent. Met deze opvatting stelt de regering zich achter de commissie-Van Walsum, die geruime tijd geleden tot dit advies gekomen is. De commissie gaf toen te kennen, dat artikel 185, waarin deze regeling vastgelegd is, uit de Grondwet geschrapt moet worden. Volgens artikel 185 ontvangen de kerkgenootschappen op basis van standplaatsen en personen -jaarlijkse uitkeringen. In plaats daarvan moet in een afzonderlijke wet vastgelegd worden, aldus de commissie-Van Walsum, dat alle Kerken op gelijke voel een jaarlijkse algemene uitkering krijgen op grond van het aantal lidmaten. De regering stelt zich in haar wets ontwerp geheel achter dit advies, on danks de golf van kritiek, die destijds over het rapport van de commissie- Van Walsum is losgebroken. De procedure van de nieuwe regeling kan nog enige tijd vergen. Eerst moet artikel 185 uit de Grondwet verdwijnen. Dan pas kan het nieuwe wetsontwerp behandeld worden. Zolang deze proce dure nog geen kracht van wet ge worden is, blijft de bestaande regeling voor de kerkgenootschappen gehand haafd: jaarlijks een bedrag van 3,5 Kees Mandeis exposeert AMSTERDAM (ANP) De Amster damse nachtclubeigenaar en conferen cier Kees Manders is ziek in zijn lijd op schilderen gaan toeleggen. Een overzicht van zijn werk zal worden tentoongesteld van 18 tot 26 juli in de garage naast zijn huis aan de Kostver- lorenstraat in Zandvoort. De schilderij en kunnen volgens de conferencier ge ruild worden voor flessen whisky, fran se cognac of ongematteerde sigaren. (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG Bejaar- groep geworden is. Verzor- me-trainers. kamerfietsen den hebben hometrainers, gingsflats en verzorgings- en dergelijke aparatuur. kamerfietsen, tandems en tehuizen bijvoorbeeld Ook de tandem kan een een eigen fietsclub nodig, houden nauwelijks of to- geschikt vervoermiddel Wanneer de „Stichting taal geen rekening met voor bejaarden echtparen Fiets" haar zin krijgt zul- de mogelijkheid, dat ook zijn, wanneer een van Icn bejaarden in de toe- bejaarden nog graag een beiden zich op een éénper- komst zelfs onderlinge stukje willen fietsen, soonsfiets niet meer zo wedstrijden kunnen hou- Voorzieningen hiervoor veilig voelt, den. al of niet beloond worden aldus de stichting met gele truien, bonifica- gewoon vergeten. „Laten „Bejaarden rijden nog ties en dergelijke. In ie- directies en besturen be- teveel op fadankertjes, die der geval moeten zij zo- ginnen met leenfietsen fietsen meestal zwaar veel mogelijk fietstochtjes beschikbaar te stellen, trappen", aldus de Stich- kunnen maken. want om in beweging te ting Fiets, die in een spe- kunnen blijven is de fiets ciale nota een krachtig De ..Stichting Fiets" een ideaal hulpmiddel", pleidooi voert voor het op- meent, dat de bejaarden aldus de stichting, die ook richten van bejaardenfiets- ook wat het fietsen be- pleit voor de aanschaf in clubjes, treft een achterbgebleven verzorgingscentra van ho- miljoen voor traktementen, pensioenen en andere uitkeringen. Intussen gaat een commissie onder voorzitterschap van oud-minister pro fessor mr. P. J. W. Verdam (thans com missaris van de koningin in Utrecht) zich bezinnen op de inhoud van de afwikkelingsvoorzieningen, die in de nieuwe wet opgenomen dienen te worden. In deze commissie hebben verder zitting: dr. C. J. de Jong, officiaal van het bisdom Breda, mr. S. Boas, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, dr. J. van Klinken, actuaris van het algemeen burgerlijk pensioenfonds, professor dr. A. Lekkerkerker, hoogleraar te Gro ningen, en het liberale Eerste-Kamerlid mr. H. van Riel. Aantal misdrijven in Amsterdam sterk toegenomen AMSTERDAM (A.N.P.). Het aantal misdrijven in de hoofdstad is, zo blijkt uit het zojuist verschenen statistisch jaarboek van de gemeente Amsterdam, in het afgelopen jaar toegenomen tot 26.849 (in 1968 23.355). De Amsterdamse politie boekte 22.790 diefstallen. Tegen de openbare orde en het gezag werd ruim 900 maal gezondigd. In 657 ge vallen gedroeg men zich zedeloos en 615 maal werd iemand mishandeld. De ^politie noteerde 227.625 wetsovertre dingen. Er deden zich 26.060 verkeers ongevallen voor, waarbij 99 mensen omkwamen en 2.654 ernstig werden ge- VN-waarnemer gedood langs Suezkanaal TEL-AVIV (AP) Een Zweedse VN- waarnemer bij de bestandslijn langs het Suezkanaal, majoor Boguad, is gisteren door Egyptisch artillerievuur gedood, aldus heeft het opperbevel in Tel-Aviv bekendgemaakt. Een Nieuwzeelandse waarnemer, majoor Fox, werd ge- De twee waarnemers waren in de zuidelijke sector van het kanaal op weg naar een VN-waarnemingspost die ver leden maand door artillerievuur werd beschadigd. Majoor Boguad is de twee de VN-waarnemer bij het kanaal die in de uitoefening van zijn functie is ge sneuveld. BELFAST (AP) Bij een bomaan slag op een bank in het centrum van Belfast zijn gisteren dertig mensen ge wond, van wie vier ernstig. Desondanks is men volgens plan begonnen met de terugtrekking van de Britse troepen, nadat de rust in de provincie enigszins was teruggekeerd. De Noordierse premier James Chi- chester-Clark heeft bekendgemaakt dat hij vandaag naar Londen zou gaan voor besprekingen met de Britse premier Edwarth Heath. Hij wil onder meer spreken over de uitwerking van de Britse havenstaking op de Noordierse economie. Inwoners boos om keuze van andere hoofdstad REGGIO Dl CALABRIA (AP) Voor de vierde achtereenvolgende dag is de rust in de Italiaanse stad Reggio di Oklabria verstoord door ernstige on geregeldheden, die uitmondden in een poging om het stadhuis in brand te steken. Dc burgers van de stad, die vertoorn zyn over het feit dat hun stad niet is aangewezen tot hoofdstad van Calabrië, trokken met stenen en molotow-cocktails ten strijd tegen de politie, die traangas gebruikte. Inplaats van Reggio is Catanzaro, dat met zijn 74,000 inwoners veel kleiner is dan de roerige stad, die 170.000 inwo ners heeft, aangewezen als hoofdstad van de provincie, omdat het meer geïn dustrialiseerd is en als de historisch belangrijkste stad van het gebied wordt beschouwd. Gisteren werden in Reggio 93 pa. ;o- nen gearresteerd door de politie, die nu door versterkingen uit Sicilië, Puglia en zelfs Rome, 3000 man sterk is. Veertig politiemannen en 20 betogers moesten an de ernstige ongcrc- Reggio, in het uiterste n de Italiaanse laars. Een beeld geldheden i zuiden v in het ziekenhuis worden opgenomen. Honderden andere betogers werden ge wond. Eerder was al een dode gevallen, die vandaag wordt begraven. Een groep jeugdige demonstranten slaagde cr in benzine tegen het stad huis te gooien en traohtten brand te stichten. Maar de brandweer kon de vlammen onmiddellijk doven. Slechts de voordeur van het stadhuis werd bescha- De brandweer moest verder uitruk ken om een brand te blussen in het station van de stad. De brand werd snel geblust, maar de betogers konden het spoorverkeer belemmeren. Slechts een trein kon gisteren het station passeren. Het paleis van het'aartsbisdom heeft de politiemethoden om de onlusten te on derdrukken veroordeeld. LISSABON (Reuter) De 81-jarige Portugese oud-president Antonio de Oliveira Salazar ligt sinds gisteren in een coma van oen plotselinge, nog on bekende infectieziekte. Zijn toestand zodu volgens goed ingelichte kringen in Lissabon reden tot bezordheid geven. Salazar moest in september 1968 na een hersenoperatie en een beroerte zijn functie van president neerleggen. (Van o e correspondent Lucas Kleijn) NICE De bosbranden langs de kust van de Middellandse Zee hebben de eerste slachtoffers ge- eist. Op drie kilometer van het kampeerterrein bü Martigues heeft men het verkoolde lijk gevonden van een kampeerder, die met zijn auto was ge vlucht en in een vuurzee was geraakt. Naar alle waarschijnlijkheid is in de buurt van hetzelfde kampeerterrein nog een veldwachter om het leven gekomen, want bij het appel ontbrak hij. Een kleine hoop bestaat, dat hij zich na de ontstane paniek alsnog zal aanmelden. ven, maar aan automobilisten wordt de dringende raad verstrekt, goed uit te kijken in de bochten naar vallend gesteente en bovendien te letten op nieuwe uitslaande branden, want nog gistermiddag werden nieuwe haarden waargenomen, bij Marti gues zelf. De kracht van de wind neemt in deze streek iets af, maar de brandweer staat voor een hopeloze taak wegens gebrek aan materiaal. Het is volstrekt onmogelijk op te geven hoeveel branden woensdag en donderdag langs de Cote d'Azur zijn uitgebroken. Het hoofdkwartier van de brandweer in de streek van Saint-Tropez was voor vandaag iets aan de optimistische kant. Wat in strijd lijkt met de werkelijkheid, want nog steeds staan daar duizenden en duizenden hectaren in vlam. Men gaat voor alle zekerheid door met het evaqueren van burgers. Kampeerterreinen en va kantiekolonies staan leeg en verlaten. Gelukkig zijn tot dusver nog geen grote steden getroffen. Er is dus enige reden tot optimisme want het weer schijnt geleidelijk iets beter te zullen worden en voor de zondag voorspelt men zelfs voor geheel Frankrijk weer zon. Bij Nice zijn de wegen weer opengesteld, nu de grote brand bij Eze bedwongen lijkt. In verband met dc branden bij St.-Tropez heeft de politie een 50-jarige man gearresteerd op be schuldiging van brandstichting. Dc man beweert lector in de filosofie te zijn aan dc universiteit van Nanierre bij Parijs. De politic wees erop dat dc Franse extremisten een lange hete zomer" in de vakantieplaatsen hebben voorspeld. (Van e r verslaggevers) Mosje Sjapiro overleden JERUSALEM (AP) Chaim Mosje Cjapiro, een van de belangrijkste mi nisters in het Israëlische coalitiekabi net, is gisteravond in een ziekenhuis in Jerusalem op 68-jarige leeftijd overle den. Sjapiro was minister van Binnen landse Zaken. Hij was de leider van de nationale religieuze partij (NRP). Waarschijnlijk zal zijn dood premier Golda Meir en haar regering grote moeilijkheden bezorgen. De NRP is sterk verdeeld over wie Sjapiro moet opvolgen en welke koers de partij in de toekomst moet volgen. AMSTERDAM (ANP) Met een wand van 24-karaats bladgoud achter de bar en een goochelende barkeeper daarvoor is liet nieuwe hotel van de Amsterdamse zakenman M. Caransa aan het Rem- brandlplein in de hoofdstad één van de uniekste hotels, dat de laatste tijd is gebouwd. Het is nog niet officieel ge opend, maar enkele van de 150 bedden in de 66 kamers worden al door de wende gasten beslapen. De lieer Caransa verwent ze wel voor hun geld, want het gebouw heeft een maximum aan luxe en comfort. Behalve een radio, televisie en telefoon, die de hotelgast vanaf zijn bed kan bedienen, heeft de dorstige bezoeker een apparaat op zijn kamei', waaruit hij door een druk op de knop twaalf verschillende dranken, zonder of met alcohol, te voorschijn kan toveren. Het gebruikte komt beneden automatisch op zijn rekening. Vindt hij het drankje niet fris genoeg, dan is er eon ijskast. Bovendien is t aparte kraan voor' ijswater. Komt iemand van een vermoeide wandeling ii hotel terug, dan strekt hij zich uit op zijn bed en drukt 'n knopje in. Een ingebouwd vibratie-apparaat, „magie fingers'' geheten, helpt hem binnen een kwartier zijn vermoeidheid af. Caransa heeft ongeveer acht miljoen gulden in dit hotel, dat van een fijn restaurant is voorzien, gestoken. De achter het hotel liggende huizen zullen binnenkort verdwijnen om plaats te maken voor een uitbreiding, zodat het gebouw doorloopt vanaf het Rembrandtplein naar de Amstel. In totaal zal het hotel dan 200 bedden bevatten. dure gasten een prettig verblijf zijn nieuwe hotel i 't Rembrandt plein te verzekeren. Zelfs een zono kostbaar houten wandje in de was niet voldoende. Er moest bladgoudbeleg van vierentwintig karaats opkomen om de glans nog meer te verhogen. Prosit dan maar weer voor degene, die het ervoor over heeft. DEN HAAG Zowel het Landbouw schap als het Produktschap voor Zuivel hebben er by de zuivelfabrieken op aan gedrongen maandag niet te beginnen aan eigenmachtige verhoging van de melkprijs in bepaalde gebieden van het land. Zy hebben dit dringend advies gegeven, omdat minister mr. R. Nelissen Economische Zaken zich over de melkprijs in zyn totaliteit wil beraden en daarover zo spoedig mogelyk een beslis- wil nemen. De kans is groot, dat de prijzenslag rond de consumDtiemelk om niet geopend wordt. •t lenlabilditeLtsoiiderzoek bij de melkinrichtingen is bijna afgesloten. De resultaten van dit onderzoek moeten vormen om de prijsstelling voor consumptiemelk eventueel te herzien. Dit brengt echter ook gevolgen met zich voor verschillende melkprodukten, die bij een nieuwe prijsstelling ook aan gepast moeten worden. Het Landbouwschap heeft gisteren ln •en gesprek met de ministers Nelissen :n Lardinois (Landbouw) wel benadrukt, dat dit jaar tot nu toe te weinig is ge daan aan de prijs voor consumptiemelk. Ondanks de Landelijke verhoging van een cent per verpakkingseenheid consumptie - melk en melkartikelen blijft het inkomen van onder meer de veehouders achter aldus het Landbouwschap. Het schap heeft zich nog eens tegen stander verklaard van een gedifferen tieerde melkprijs in het land. „Neder land is voor het opdelen in twee finan- oiieel ongelijke helften te klein", aldus de voorzitter mr. C. Knottnerus. voorzit ter van het Landbouwschap. Monsterslang schrik voor Spaanse boeren (Van o e correspondent) (ADVERTENTIE) LONDEN (AFP) Een groep conser vatieve Lagerhuisleden heeft een motie ingediend, waarin de regering wordt gevraagd het wapenembargo tegen Zuid- Afrika niet op te heffen. Volgens welin gelichte kringen zou de motie door een dertigtal tories zijn ondertekend. Als zij bij een eventuele stemming over ophef fing van het embargo van de partijlijn zouden afwijken, hebben de conserva tieven voor deze kwestie geen absolute meerderheid in het Lagerhuis. In Lon den wordt verwacht dat de regcring- Hcath, na overleg met de gemenebest- landen. volgende week bekend zal maken dat wapenleveranties aan Zuid-Afrika weer zijn toegestaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De belangstelling onder dc leerlingen van mavo-scholen voor de exacte vakken valt mee. Dit schrijven deskundigen van het ministerie van Onderwijs, die zich bezighouden met begeleiding van dc scholen, die al in 1964 op experimentele basis zijn gestart met mavo en havo, de nieuwe schooltypen volgens de mammoetwet, die nu precies twee jaar algemeen ingevoerd zijn. Het verslag van de begeleidingscommissie is onlangs gepubliceerd. Van de mavoleerlingen, die in 1968 eindexamen deden, had bijna eenderde natuur- en scheikunde in het examen pakket opgenomen Dit vindt dé com missie een verheugende en meevallende deelname, hoewel voor alle 3ndere vakken de belangstelling groter was. Behalve dan voor Frans op de driejarige mavo. Van de examenkandidaten in 1968 had slechts vier procent Frans in zijn pakket gekozen. Ingevolge de mammoetwet kunnen de vakgroepen exacte vakken, talen, geesteswetenschappen volgens een be paalde verdeelsleutel vertegenwoordigd zijn. Zo moet de examenkandidaat ahte- neum in minstens zes vakken examen afleggen, terwijl dat bij de hbs elf vakken zou zijn geweest.Leerlingen van de vierjarige mavo kunnen 120 verschillende examenpakketten samen stellen. De commissie komt in het geweer tegen degenen, die minachtend denken over leerlingen, die met opzet een zo gemakkelijk mogelijk pakket kiezen. Wanneer een leerling moeite heeft met sommige vakken en alleen buiten deze vakken de top van de mavo kan be reiken, dan behoort de school ook voor hem een plaats te bieden, vindt de com- Tot nog toe werden door de mavo- j missie. Bovendien kunnen „uitwijk- leerlingen bij het voortgezet onderwijs j kandidaten handelskennis en Engels hel vakken' als geschiedenis, aardrijks- j zelf uil het totaal aantal vakken een meest gekozen als examenvak. Op ver- kunde en biologie bij goed onderwijs het geringe aantal leerlingen. Daardoor werd in feite de keuzemogelijkheid voor de leerlingen beperkt. De begeleidings commissie vindt dit jammer, omdat het juist de bedoeling van dc mammoetwet is vooi elke leerling de gelegenheid te scheppen naar eigen vermogens en be- j langstelling een examenpakket samen te stellen. Engels het gekozen keuze maken van de vakken waarin zij j schillende schol" werden echter op de intellectueel een behoorlijk n geëxamineerd willen worden. In bet driejarige mavo net alle negen keuze- j hebben. Daarom vindt de commiss gekozen pakket moeten de verschillende I vakken gegeven. Reden daarvan was I principe elk keuzepakket aanvaard De nZH bust u er heen. Dagelijks Uitgebreide verzameling historische Stapop_i NZH-lijn 46. Oegsi- auto's.motorjietsen, rijwielen geest Marelaan en Leidse- ndere vervoermiddelen, iniurt)KRijnsburgerweg, elk halfuur (dagelijks) en Station Breestraat, Tuinstadwijk, elk J kwartier Cszondags elk haïf\uur). Stap uit: Leidschendam. MADRID Een Spaans monster ver oorzaakt op het ogenblik groot alarm en wanhoop in het dorpje Regueiro de Bonanza ,dat bij Alicante in Zuidoosl- Spanje ligt. Een slang met een „kop zo groot als die van een kind", aldus de plaatselijke getuigen, jaagt de boeren de schrik op het lijf. Het gewas staat te rotten op de velden, omdat de vrouwen de groenten niet durven binnen te ha len, tenzij ze vergezeld worden door mannen, die met stokken en geweren gewapend zijn. De plaatselijke brand weer heeft in een gebied van bijna tien vierkante kilometer een gigantische sa fari op touw gezet om de slang te vinden. Zij wroet zich daarbij door de velden bij temperaturen van 104 graden fahrenheit. Het hoofd van de jachtpar tij, Fermin Olano, zei gisteren dat het beest zich misschien heeft verborgen in een van de duizenden irrigatiekanalen. Deze voorzien de fruit- en groentevel- den van water in dit hete. vruchtbare, en nu blijkbaar door slangen geteister de deel van Spanje. Schakenbosch. xP2_ Gestolen dossiers Pro Juventute op Soestdijk BAARN (A.N.P.). Enkele tientallen dossiers, die drie weken geleden by het kraken van het gebouw van „Pro Juven tute" te Schiedam werden ontvreemd door de Amsterdamse beeldhouwer Jacob Jutte en enige andere leden van zijn „Delta Sociale Dynastie", zyn gis termiddag by paleis SoestdUk afgeleverd. Het is de bedoeling van Jutte c.s„ dat de stukken naar de koningin gaan. Bij het kraken van het gebouw werden ruim honderd dossiers meegenomen. Een aantal werd later teruggevonden, dc res terende dossiers bevinden zich nu op paleis Soestdijk. Adjudant Plaatje, lid I van de paleisrecherche, verklaarde later dat hij nog geen aanleiding zag om de I politie van een en ander in kennis te

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5