SASSENHEIM VEREEUWIGD WEST SIDE STORY Bewoners Hazerswoudse flat weigeren rekening te voldoen Groenoordhal voor Leidato 70 te klein van bollen- tot industriedorp BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN „H 0 U T W E R F L EID E N" N.V. Leidse Courant KRANTEN BEZORGER Demontabele extra hal moet toeloop opvangen Rippers huldigen maandag Zoetemelk Oscardief weer terug in Leiden bioscopen in LEIDEN O PACTNA 3 Waterverbruik zou voor doorsnee gezin onmogelijk zijn De Hoofdstraat te Sassenheim. Links de veranda van hotel ,,'t Bruine Paard". SASSENHEIM De jongeren weten niet hoe het vroeger was in hun dorp. Het stoomtranimetje, veel mooie buitenplaatsen, veel bomen, veel is verdwenen in Sassenheim, dat de laatste tientallen jaren grote en funda mentele veranderingen heeft ondergaan. De oude generatie leeft met her inneringen aan „de dagen van olim". Sommigen, die niet op een dag tot de ontdekking kwamen dat bij een schoonmaak of een verhuizing oude prent briefkaarten verdwenen waren, hebben zelfs nog tastbare herinneringen. Maar veel Sassenhelmers zullen dat toch niet zijn. Daarom is het een uitstekend idee geweest van de Europese Bibliotheek in Zaltbommel om ook Sassenheim, het oude Sassenheim op te nemen in de serie bundelingen van oude prentbriefkaarten. Bladerend in de bundel, die tachtig pagina's rijk is komt men wel tot de ontdekking dat sinds de eeuw wisseling weinig meer van het oude „Sassem" is overgebleven. Het tram metje is verdwenen en ook het boerendorp van wéleer met een aantal respectabele buitenplaatsen en zelfs uitgestrekte bossen zijn er niet meer; voor de boerenstand kwamen de bollentelers in de plaats. Bossen en wei landen werden bollengronden. Hoe het, pakweg, een goede honderd jaar geleden in Sassenheim was kan men zien in de bundeling, waarin enkele tientallen oude prenten zijn opgenomen. Meest prentbriefkaarten. In de inleiding krijgt men ook een stukje geschiedenis gedebiteerd. De bollenteelt die het aanschijn van de oude plaats direct achter de duinen zo ingrijpend veranderde, kreeg op zijn beurt ook weer gevoelige klappen te incasseren, toen in 1933 door de regering middels het instellen van teelt- bewezen de rem gezet werd op de bollencultuur. En nog is Sassenheim niet aan het eind' van zijn ontwikkeling, want sinds de Tweede Wereld oorlog is duidelijk merkbaar, dat in Sassenheim een industrieëel beleid wordt gevoerd. Van Bollendorp is Sassenheim een industriedorp aan het worden. Dat er toch nog veel onveranderd is gebleven kan men ook concluderen. Het bloeiende kerkelijke, verenigings- en culturele leven uit de dagen van weleer is gebleven. Misschien is dat ook wel de reden, dat Sassenheim on danks veranderingen op velerlei gebied een prettige woonplaats is gebleven. (ADVERTENTIE) SHOWROOM: NIEUWE RIJN 87, TELEFOON 34544 (4 LIJNEN) PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 22244 Watermeter bij elke woning is wenselijk De 24 flatbewoners hebben een nota ont vangen, waarop het bedrag van 60,64 staat vermeld. Dat zou neerkomen op een waterverbruik van 119 kubieke me ter water in zes maanden. Volgens het Keuringsinstituut voor Waterleiding bedrijven (KIWA) gebruikt één persoon per jaar 41 kubieke meter. Een gezin van een samenstelling zoals in de flat woningen aan de Da Costasingel, zou per jaar zo'n 150 kubieke meter ver bruiken. Afgaande op de nota van het eerste half jaar, zoals berekend door „De Rijnstreek", zou een Da Costa- singel-flat-gezin aan de 238 kubieke meter komen. Watermeter Het flatgebouw aan genoemde singel is voorzien van een centrale watermeter. De winkels op de begane grond hebben elk een aparte meter. Wat de winkeliers verbruiken, wordt van de centrale meter afgetrokken. De bewoners van de flats dienen de rest te betalen. Intussen spelen de bewoners van de flat met de gedachte, om by het water leidingbedrijf te vragen, bij elke woning een meter te plaatsen. De rekeningen worden in elk geval (nog) niet be taald. Afsluiten De directeur van het waterleidingbedrijf, de heer Van der Kaai, is momenteel op vakantie en weet van de hele zaak nog niets. Een woordvoerder van het be drijf verklaarde desgevraagd, dat afslui ting van de waterleiding in geval van weigering van betaling slechts in uiter ste noodzaak zal geschieden. „Doorgaans wordt daar van onze kant altijd soepelheid mee betracht. Weigert de cliënt echter onder alle omstandig- WIL JE IN JE VAKANTIE IETS VERDIENEN? Wij zoeken met spoed een tijdelijke Oegstgeest - Kwaak praten op HAZERSWOUDE De oproep van de (alleenstaande) heer P. de Bruin aan zyu medeflatbewoners van de Da Costasingel in de wjjk Rhynenburch, om de heffing door het waterleidingbedrijf „De Rijnstreek" aan een nadere bespreking te onder werpen, heeft tot resultaat gehad, dat de bewoners weigeren de nota te betalen. Vooralsnog zullen zij genoemd bedrijf schriftelijk de vraag doen toekomen, wat het waterverbruik per flat is geweest in hel eerste half jaar van 1970. heden te betalen, buiten de daarvoor toegestane termijn, dan moeten we over gaan tot afsluiting." Kan er geen sprake zijn van een ver gissing van de zijde van het bedrijf? „We hebben deze week nog de meters daar op genomen. Toen bleek weer, dat er in de afgelopen maanden een enorme hoeveel heid water is verbruikt. En aangezien er bij de bewuste flat één centrale meter aanwezig is, wordt die gelijkmatig over de inwoners verdeeld. Als enkele bewoners van de flat, zeer grote hoeveelheden verbruiken, dan moe ten andere, kleinere gebruikers daarvoor opdraaien. Dat is nu eenmaal het geval by een centrale meter. Prof. Sijes over links-radicale opvattingen LEIDEN Op 26 november, de dag waarop het dertig jaar geleden zal zjjn, dat prof. mr. R. P. Cleveringa in Leiden een protestrede hield tegen het onrecht matig ontslag door de Duitse bezetter van twee Joodse hoogleraren, zal prof. dr. B. A. Syes, die als eerste hoogleraar op de onlangs ingestelde Cleveringa- leerstoel by de Leidse Universiteit is benoemd, zyn ambt aanvaarden niet het uitspreken van een oratie in de Pieters- Prof. Sijes zal in zijn rede een historisch overzicht over de laatste zeventig jaar geven van enkele Marxistische, links- radicale opvattingen betreffende de ver overing van de politieke macht. De Cle- veringaleerstoel is enige tijd geleden ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van Nederland in mei 1945 ingesteld op gezamenlijk initiatief van de faculteit der rechtsgeleerdheid en de faculteit der sociale wetenschappen. De leerstoel is bestemd voor onderwijs en onderhoek op het gebied van de meest fundamentele maatschappelijke vraagstukken van de twintigste eeuw, zoals oorlog, revolutie, totalitaire staats vormen. vrijheid, democratie, ontwikke lingsproblematiek en dergelijke. LEIDEN Het Leidato-bestuur verwacht voor de komende detail handelsbeurs, die van 29 augustus tot en met 6 september in de Groenoordhal wordt gehouden, een beduidend groter aantal deelnemers dan vorig jaar. Toen werd voor het eerst gebruik gemaakt voor de Leidato-beurs van de Groenoordhal, Met zoveel succes (ruim 70.000 bezoekers), dat de meeste standhouders lieten weten, dat ze er een volgende keer weer bij zouden zijn. Daarbij zijn nog een aantal nieuwe inschrijvers gekomen. De verwachting is, dat op de Leidato 1970 meer dan 125 standhouders met de meest uiteenlopende artikelen aanwezig zullen zijn. Vorig jaar waren dat er ongeveer 90 Dit jaar meer dan 125 standhouders Omdat de Groenoordhal vorig jaar reeds met dit aantal volledig In gebruik was, zal het noodzakelijk zyn, dat er naast de grote veemarkt-sporthal nog een tent wordt gebouwd. Daarvoor zal dezelfde demontabele hal worden gebruikt als twee jaar geleden op het Schuttersveld gezet werd voor de Leidato. Naar goed gebruik van de laatste jaren zullen er ook nu weer standruimte gratis ter beschikking worden gesteld aan een aantal sportverenigingen, het Roode Kruis etc. Ook de nieuwe Leidse Detail handelsschool zal op de detailhandels expositie aanwezig zijn om voorlichting te geven. Het „omlijstend" programma is nog niet geheel rond. Op bepaalde uren van de dag en ook In de avonduren zal er voor entertainment worden gezorgd. Gedacht wordt zelfs aan een spectaculaire bui tenlandse groep. De contracten voor het amusementsprogramma zullen echter nog moeten worden afgesloten. RIJI'VVETERIXi In tegenstelling tot eerdere berichten zal de intocht van Joop Zoetemelk niet woensdag- maar maandagavond plaats vinden. Om zeven uur zal de tourrenner, naar alle waarschijnlijkheid tesamen met zijn ploegleiders, in de ploegleiderswagen van de equipe Mars-Flandria, zijn rondrit door het dorp beginnen. Gestart zal worden vanaf de Veenderdyk. De route van de karavaan is vervolgens: Zuldweg, Pastoor v. d. Plaat- straat. Oud-Adeselaan, Blyversweg, Binnenweg, Hartogsweg, Koppoel- laan. De rit eindigt tenslotte bij het Dorpshuis waar vanaf negen uur een receptie zal worden 'gehouden. De organisatoren van deze rondrit verzoeken leden van de gymnastiekvereniging Harambee, die aan de optocht willen deelnemen, contact op te nemen met mevr. Bakker, Binnenweg 22 of met Ie beer Koek op de Blauwpokterkade. LILO Zoals nu films als „Easy Rider" en de documentaire „Wood stock" de toeschouwende wereld een schok (je) geven, zo explodeerde in 1961 ook West Side Story in de bios copen, na al sinds 1957 op 't toneel als musical te zijn geweest. De op voering, maar vooral de verfilming van het gelijknamige boek van Arthur Laurents vormt nog steeds in vele opzichten een mijlpaal. Voor het eerst werd een probleem-van-de-straat ver filmd; werd er wat zout gestrooid in enkele wonden van de Amerikaanse maatschappij: de achterbuurten van New York, de terreur van werkeloze jongeren, de rassenhaat, de corruptie van de politie. Het vehrhaal is simpel: twee „gangs" in de sloppen van West Side, de blan ke Jets en hun leider Riff (Russ Tam- jlynen de Puertoricaanse Sharks met Bernardo (George Chakiris) vechten om de heerschappij over een stuk straat. Daar doorheen het bekende Romeo- en Julia-motief: de blanke Tony (Richard Beymer) en de pas in Amerika aangekomen zuster van Ber nardo, Maria (Nathalie Wood), die een hevige liefde voor elkaar opvatten. Nieuw was ook de verfilming onder regie van Robert Wisse en Jerome Robbins. Zo werd het dreigend opwin dende begin ter plaatse (in de 68e straat in West Side) op Manhattan opgenomen. Adembenemend modern waren de choreografie van Robbins en de felle muziek van Leonard Bern stein. Songs als Maria en America werden tophits. De wonden van Amerika zijn bij lange na niet geheeld; de problemen blijven aktueel. De verfilming zoals in West- Side Story is wel een tikkeltje verou derd. Het doet nu vooral in de roman tische scenes sentimenteel aan: wij zijn gewend geraakt aan een realis tischer aanpak. Als kyk- en luister spel blijft de film niettemin erg boei end. West Side Story kan alleen nog schokken, als men bedenkt dat de haat in de film daarbuiten niets is verminderd. (14). Ik zing mijn lied I UXOR Dit theater vertoont deze week het Nederlandse zang- wonder Heintje in zijn eerste (kleu ren) film „Ik zing myn lied" met in de bijrollen Heinz Reincke en Ger- linde Locker. Tassen de vele smart- successen door speelt zich bet volgen de verhaaltje af: Heintje, een twaalfjarige wees, woont in bij zijn tante, die hem voor een groot deel aan zijn jonge lot overlaat. Zijn vrije tijd brengt hij door in de manage van Alfred Teichmann, een Natalie Wood als Maria ■do in „West Side sympathieke vrijgezel, die op een leuke manier met de jongen om springt. Heintjes tante is verloofd met Schelle, een nurks heer, die de chagrijnigheid uitgevonden zou kun nen hebben. Hij eist dat zij de jongen naar een weeshuis zal sturen. Zij schakelen de maatschappelijk werk ster Hanna Schwartz is om een goed tehuis te vinden. Seintje wordt door Hanna en Alfred naar het kinderte huis gebracht. Teichmann vindt dit nog verschrikkelijker dan Heintje. Kort daarop gaat Teichmann met een vriendinnetje op vakantie naar Zwit serland en loopt Heintje weg uit het tehuis. Heintje wil liftend Locamo be reiken, het eerste reisdoel van Teich mann. Heintje heeft echter geen pas poort om de Zwitserse grens te passe ren en aanvaardt de hulp van een on bekend echtpaar, dat hem een sluip weggetje wijst. Heintje beseft niet dat zij een pakje met contrabanden in zijn rugzak hebben verstopt. Door onvoorziene omstandigheden kan het echtpaar Heintje echter niet terug vinden. Heintje vindt Alfred, die zich verplioht voelt Jeugdzorg op te bellen. Door Hanna's chef wordt hij zo on heus behandeld, dat hij besluit het ventje voor de rest van zijn vakan tie mee te nemen. Alfred's vriendin netje is het met deze gang van zaken niet eens en gaat haar eigen weg. Alfred en Heintje gaan samen op pad. Het pakje, dat in Heintje zijn rugzak zit. bevat een radio-actieve stof. waar op zowel de politie als het echtpaar jagen, en aanleiding geeft tot vele spannende avonturen en verwikkelin gen, die er tenslotte toe leiden, dat zo wel het pakje als de dieven bij de po litie belanden en dat Hanna en Alfred elkaar in de armen kunnen sluiten en besluiten Heintje te adopteren. In de doodsgreep van het Rode Masker CAMERA Een film, waarmee regisseur Gordon Hessier in de roos heeft geschoten. Hoewel de Ne derlandse titel van de, op een verhaal van Edgar Allan Poe gebaseerde, film wat goedkoop aandoet, heeft Hessier een byzonder knap stukje griezel- werk afgeleverd. Met enkele scenes, waarin het grieze len tot een minimum wordt terugge bracht, weet hij op het juiste moment de spanning iets te ontladen. Een spanning, waarbij je als niet-liefheb- ber soms wel even de ogen moet dichtknijpen. Sir Edward Markham (Alastair Wil liamson) wordt door zijn broer Julian (VincchtT Princé^ .gevangen gehou den. Julian wil niet dat zijn broer, die Verschrikkelijke verminkingen aan zijn gezicht heeft, zich in het open baar vertoont, Edward weet te ont snappen en neemt wraak op al zijn vijanden. Vanuit het huis van Dr. Neuhartt onderneemt hij een aantal moordparteijen, waarbij het bloed rij kelijk stroomt. Aan het eind van de film. waarin de spanning een climax bereikt, sterft Edward en wordt Ju lian met de ziekte van zijn broer be smet. Meest opvallende rol in deze rolprent speelt Christopher Le, (als Dr. Neuhartt). Prolongaties TPRIANON Voor de 2e week Peter Yates' subtiel verfilmde „John and Mary" (18) met Dustin Hoffman en Mia Farrow. DEX Eeveneens voor de tweede Inweek de Franse filmkomiek Louis de Funès Ln „Le grand restaurant", dat aanleiding geeft to een grote dosis kolder a.l. OTUDIO Voor de derde week de jubileumfilm „Kuifje en de zon netempel" - avontuur, spanning en plezier (a.l.).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3