GERT TIMMERMAN NU SyCZ! BAAS IN EIGEN STUDIO E&ieUeSoti/ïant 10% y Enkelaar was in Israël Nederlandse televisie in Vlaanderen onbemind Klaarlichte dagdroom Superfinale Songfestival Estudiantes- Feijenoord op radio UITTOCHT EN INTOCHT PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 JULI TO Het succes van een festival land-Festival zich meer dan de laatste jaren optimistisch uitgelaten over de publieke belangstelling, ook wanneer de interesse voor de filmvoorstellingen daarop in mindering wordt gebracht. Tegenvallers werden, eerlijkheidshalve, niet verzwegen: in het algemeen de orkestconcerten en bepaalde manifesta ties in Brabant en Rotterdam. Over de kwalitatieve waarde van het Holland-Festival verklaart de leiding zich voor een beoordeling niet de eerst- aangewezene. Ze blijft natuurlijk wel de laatste die een oordeel moet vellen, omdat haar beleid in de toekomst mede hierop gebaseerd dient te zijn. De publieke belangstelling alleen is daarvoor een onvoldoende betrouwbaar gegeven: het zou bijvoorbeeld best kun nen dat een volgende maal de animo om voorstellingen van de Praagse Ope ra te bezoeken minder groot zal zijn, nu artistiek op de prestaties van de pleitbezorgers van Janatsjek en Smeta- na nogal tegen zijn gevallen. irderin; Reputatie de tieke betekenis van het festival bij sen die zich beroepshalve hierop moeten concentreren, is overigens ook wel eens minder positief geweest dan dit jaar. Er is minder over de conventionele band gespeeld dan vroeger en hoewel bij de noviteiten (zowel qua program als qua uitvoerenden) tegenvallers niet uitge bleven zijn, zat er in het geheel meer spankracht dan dikwijls het geval is geweest. Daarbij viel dan verder nog te ont dekken. dat kwaliteit van program en publieke belangstelling vooral parallel liepen, waar het program gebracht werd door kunstenaars van erkende re putatie. In de serie „Het onbekende lied" te Rotterdam om een enkel voorbeeld te noemen overtrof het optreden van de als liederzangeres er kende Elly Ameling qua belangstelling ver de beide andere concerten in de De wetenschap welke in de loop dei- jaren de festivalleiding moet hebben opgedaan, is dat bij de artistieke evene menten in juni en begin juli vooral gemikt moet worden op de belangstel ling van het eigen publiek. Wat daar dan nog aan buitenlandse interesse bij komt. is meegenomen, doch zal nooit richtingbepalend kunnen zijn. De klei ne gToep toeristen die hun reisplan afstemmen op een festival, hebben im mers in Europa een dermate grote keus, blijft het draaien om uitstekend geko zen programs en-of om uitvoerenden van wereldklasse. En dan is er weer een sprekende overeenkomst tussen wat nodig is om de interesse van toeristen te trekken en de behoeften van de eigen, Nederlandse, festivalgangers. Breed publiek EEN wonder is het. dat na de uitgebreide en dikwijls goede win terseizoenen van onze grote symfoni sche ensembles in het festival de or kestconcerten minder belangstelling trekken dan voor het Holand-Festival nodig is. Zelfs grote solisten hebben in het festival maar weinig concerten op geleverd die het qua aantrekkelijkheid en betekenis konden opnemen tegen de recente voorjaarsserie van het Residen tie-Orkest of tegen het net buiten het festival vallende in Rotterdam gegeven concert van -Ormandy en zijn Phila- delphia Orchestra. Wat voor uitbreiding vatbaar is, lij- ken ons de manifestaties die op een breed publiek mikken en ook financieel voor dat brede publiek aantrekkelijk zijn. Evenementen als het ditmaal in de RAI gegeven „massa-concert" komen te j sporadisch voor; op vele plaatsen in Nederland (meest sprekende voorbeeld i de Haagse Houtrusthallen) zijn er gele genheden waar het brede publiek de wat minder gemakkelijke zit en de minder ideale akkoestiek graag voor lief neemt om een ..graantje" van het festival te kunnen meepikken. Maar dan moet wat daar geboden wordt, ook van eerste kwaliteit zijn en dan mag de Festivalleiding echt wel verder gaan dan een-operapotpourri of de „Negende" van Beethoven. Veel rustiger HC leven ezelfdc noot struikelt. Hij doet s een trekje aan zijn langzaam nculend shagje, neemt een slok en zegt tegen Frits Smienk dat l hem betreft wel weer mogen en. Dah is het de trombonist :t een amper hoorbare verkecr- Het door ons deze week eerder gepre zen nieuwe judysysteem van het Knokkefestival leek ons gisteren toch minder waterdicht dan we ons toen voorstelden. De Britse ploeg werd ge- USSELO Het is drie uur in de middag. Achter de riante en door veel groen omzoomde woning van platen- miljonair Gert Timmerman aan de Haaksbergerstraat bü Usselo, zitten doorgewinterde musici van het Noorde lijk Philharmonisch Orkest en ons aller O. Ph. O. wat vermoeid te genie ten van een aarzelende zon. Ze heb ben er in de pas geopende professio nele grammofoonplatenstudio van Gert Timmerman al een paar zenuw slopende uurtjes proefspelen opzitten, want er moet een nieuwe langspeel plaat van Gert en Hermien worden gemaakt. Als het pilsje op is, gaan ze de warme studio weer in, waar Gert Timmerman zich al geheel in zijn nieuwe rol van platenmaker heeft in geleefd. controle- en opnamekamer voor hel laatst alle knopjes, schuifjes, lichtjes, metertjes, stekkertjes, klokjes en schakelaartjes controleren, letdn :rgotci hun plaatsen in de studio weer in. Samen vormen zij het Studio East Orchestra en Frits Smienk, klarinet tist bij het N.Ph.O. en oud-muziekle raar van Gert Timmerman is hun leider. Hij gaat op een verhoging staan, de rode lampen gaan aan, een paar tel- in ik". het nog altijd populaire duo Gert en Hermien wordt opgeno men. Op de uitslaande metertjes var de menglessenaar volgen Gert er Theo de muzikale prestaties het (ADVERTENTIE) Drie weken vertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland (Si Wat niet is afgeprijsd gaat weg met ifgeprijsd korting (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De spanning in het Midden-Oosten is de laatste week sterk toegenomen. Zal het rond het Suez-kanaal tot een nieuw militair conflict komen of zullen de Israëlische en Arabische leiders elkaar vinden aan de conferentietafel? Is Tel Aviv bezig de speêlbal te worden van Mos kou en Washington? Hoe beleeft de Israëlische bevolking de nieuwe span ning waaraan 't is blootgesteld? Met al deze vragen gingen deze maand 15 Nederlandse Kamerleden op uitnodi ging van de Knesset (het Israëlische parlement) naar Israël. Zij spraken met premier Golda Meir, met de mi nister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, met president Zalman Shazar en met vele andere politieke en mili taire leiders. Ook ontmoetten zij de gewone mensen onder wie vele Ne derlanders, die korter of langer in Israël wonen en beter dan menig poli ticus weten te vertellen hoe Israël op dit ogenblik leeft. Henk Enkelaar. parlementair redac teur van de NOS-radio vergezelde de Nederlandse parlementariërs op hun zesdaaése verkenningstocht langs de Jordaan. Zijn impressie ook die uit Jeruzalem, Tel Aviv, Haifa en de Gholanhoogvlakte heeft hij samenge.- vat in een radio-programma dat de NOS dinsdagmorgen 21 juli van 09.00 Voor rekening tenmaatschappij. maar vooral ook in opdracht van de grote Nederlandse fonografische industrieën, maakt Geit Timmerman in zijn kostbare Usselose studio sinds kort complete banden met muziek en zang, over het algemeen in stereo uitgevoerd, die rechtstreeks naar de platenpersers "gaan. Of het nu om een opname van een groot orkest gaat of om de eerste schreden op tic-t grillige show-business-pad van een aankomend zangeresje, Gert Timmer man en zijn technicus Theo Wijtzes draaien er hun hand niet voor om. Er is voor 320.000 gulden geïnvesteerd in Studio East Orchestra. Driekwart het liedje staat al vlekkeloos op dc band, wanneer ineens een van de geroutineerde trompettisten een steek- zijn eigen pïa- je laat vallen. Frits Smiehk tikt af. het groene licht gaat aan. de band stopt, alles is voor niets geweest. „Nog maar een keer overdoen", com mandeert Gert Timmerman Via de omroepinstallatie, alsof hij al jaren in dit opnamevak zit. In feite is dat s liedjes opgenomen. ZWEETDRUPPELS Opnieuw worden alle voorbereidingen getroffen, opnieuw gaat alles goed, totdat dezelfde trompettist over pre- Maar als het tenslotte toch gelukt is, is iedereen tevreden. In de kantine achter de studio, waar studiochef Henk Elshof pilsjes inschenkt, koffie serveert en belegde broodjes uitdeelt, rust, waarna de musici in hun auto's stappen en de vaak lange weg naar huis terugrijden. Voor drie nummer tjes begeleiding zijn ze bijna een dag van huis geweest, maar voor een aar dige schnabbel doe je heel wat. Hermien. die in juli haar derde kind verwacht, is inmiddels even de studio ingelopen om te zien of Gert niet een „Vroeger was je elke avond op pad. vroeg weg en midden in de nacht terug. Alleen 's middags zag je de kinderen even en dat was op de duur echt niet leuk meer. We treden nu alleen vrijdagsavonds en zaterdagsa vonds nog op Alle andere dagen zijn Dan wordt er op de Haaksbergerstraat getoeterd. Gert kijkt door het studio- raam en zegt: „Och God i 345 tegen Nederland Toch hadden we de indruk dat de prestatie van de Engelsen toen hoger lag. Moeilijk te vergelijken natuurlijk, maar de spanning leek thans wat te zwaar te drukken. Bovendien vonden we het een nadeel dat Samantha Jo nes opnieuw met „My way" kwam, al bracht ze het opnieuw met enorme Overigens zat de jury natuurlijk hele maal goed in haar eindoordeel. Spanje was gisteren dc beste ploeg. Over de gehele linie de beste ploeg met Dova als de. wat ons betreft, beste artieste van het gehele festival. Zij toonde dat in de Spaanse versie van „Les gitans", niet alleen adembenemend gezongen, oei het showelement Dat de per: gepre niet i de beste per- ge gund werd. maar aan de Mary Porcelijn, doet aan onze mening niets af. We zien dat als een hoffelijk gebaar van die pers tegenover het gastland dat niet in de finale kon doordringen. Waarmee we overigens geen afbreuk willen doen aan Marv's prestatie: een (heel moeilijk!) lied uit Marat Sade, dat zij met grote inten siteit bracht. BRT-\ lillen de reikhal- landen die i speciaal glans geeft. Nederland deed er geluk- tot 09.35 Hil' I zal (Van c corresponds BRUSSEL De Nederlands is in Vlaanderen bekend, m mind. Het aantal Vlamingen dat naar tenminste eén Nederlands tv-net zou kunnen kijken wordt geschat op 90 pet. En ongeveer 50 pet. kan beide netten ontvangen. Maar slechts 10.6 pet. van de Vlaamse tv-kijkers kijkt min of meer regelmatig naar de Nederlandse i pet. kijkt praktisch uitsluitend I naar de BRT of pet. bestaat uit mens zaak kijken naar E Engelse programma's Dit alles blijkt uit gemaakte resultaten grote kijk- en luisteronderzoek. kijkdichtheid voor 8 uur "s avonds be lachelijk klein is. evenals na 10 uur, overweegt men bij de BRT of het niet mogelijk zou zijn om de nieuwsuitzen- half 3. De Franstalige RTB gaat dat het volgend seizoen in ieder geval doen: dat men daarmee tegen een Europese De Vlaamse kijker, tenslotte. 59 gemiddeld 1 uur en 50 r dag naar de telev Strijden voor de onderdrukten klein eskader van vrijwilligers, dat met superwendbare sportvliegtuigjes Nigeriaanse vliegvelden aanviel en bombardeerde. Carl Gustav von Rosen deed zo een reputatie gestand, die hij verkreeg in de dertiger jaren, toen hij Abessinië te hulp kwam in de strijd tegen Mussolini. Zo vocht hij ook met de Finnen tegen de Russen. Del Duitse inval in Nederland bracht hem tegen de nazi's in het geweer. Veel later men was hem al bijna vergeten dook hij in de Kongo op en tenslotte vergeefse strijd om zelfstandigheid van. een volk, dat door de Engelsen en De titel doet denken aan een psycho logische verhandeling maar het be treft hier niets meer of minder dan een kinder-musical van de schrijver Tienk Ratsma en de komponist Istvan Koning. De Mavo-school voor ballet en muziek heeft dit spel als studie object gebruikt. U ziet dus een be werkte versie die door 35 kinderen wordt uitgevoerd. Het verhaal speelt rond een net schoolmeisje Jeanette dat voortdurend wegdroomt als ze haar huiswerk moet maken. Ze maakt reizen naar feeënland waar ze Mi- randella ontmoet en allerlei figuren die zij zo graag ia levende li; willen zien: -Z#e*overs, cowbo; Indiaan, de ruimtevaarder Nil Spoef, de clown Malleman en de tective Snuffel. En dit terwijl ze vakken had te doen... Maar misschien kan zij van haar dagdromen ook nog iets leren wat niet in boeken te vin- Nederland I 19.04 uur (in kleur) - Nog eenmaal Knokke in de huiska mer met de zogenaamde superfinale van het festival aldaar. Een nieuwig heid. die een intercontinentaal aspect aan het "zangfeest" geeft. Vijf Ameri kaanse solisten, uitgekomen in festi vals in de Verenigde Staten, nemen op tegen vijf Europese solisten, TELEVISIE VANAVOND NEDERLAND I NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: AVRO: 19.04 uur: Een klaarlichte dagdroom 22.50°uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Tips voor de rijetijdsbestedini 20.45 uur: Portret van Graaf Carl Gustav zou met „Ik hou van Holland- Tulpen uit Amsterdam" wellicht bel re resultaten hebben geboekt. maakte het programma extra-druile rig. En het is toch al zo naargeestig met eng-kijkende popartiesten, ge noden dezer wereld. Betty Boop is natuurlijk nog steeds leuk, maar je moet wel heel wat slikken voor tel kens een paar Boopminuten. Vg. NCRV: 16.00 uur: 16.02 uur: Abbott en Costello NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de Clown NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Bontekoe Journaal 19.11 uur. EO: Eddy Ready Go 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Scheepsjongens 20.0 De i Journaal 19.32 uur: 20.20 uur: Nader bekeken Lang leve de operette 19.43 uur: 21.10 uur: Koorzang De regels van, het spel 22.15 i Hie Nu Journaal VARA: 20.20 uur: Zomaar ee Z2L45 uur: Mannix 22.35 uur: Journaal i hoofd beken' de tele\ was het meest verrassend. De door Belgische kranten en weekbladen ge geven informaties over Nederlandse televisiegebeurtenissen is bijna even uitgebreid als de informatie over eigen Vlaamse programma's en jarenlang be stond er bij de BRT enige bij het aankopen van series die reeds in Nederland hadden gelopen. Men was bang, dat de meeste kijkers, die al zouden hebben gezien Op een pers conferentie in Brussel stak ee visiewoordvoerder zijn vreugde om de genoemde cijfers niet onder stoelen of banken. Uit datzelfde onderzoek bleek nog, dat de Vlaamse tv-kijker, net als televisiekijkers in andere landen, in de eerste plaats om amusement vraagt: de populairste programma's in 1969 waren de Vlaamse serie Wij, de heren van Zichem (in Nederland nu uitgezonden door de KRO), de cowboyserie High Chaparral en voetbal. Omdat uit het onderzoek bleek, dat de Tweehonderd maal „Zirkusprinzessin" AMSTERDM (ANP) De Hoofds Operette, die dit seizoen 25 jaar be staat, heeft nu al tweehonderdmaal haar jubileumoperette "Zirkusprinzes sin" van Emmerich Kalman opgevoerd. Op 1 augustus a.s. komt het gezelschap, bestaande uit veertig medewerkers, na een tournee door het land opnieu' naar Amsterdam om gedurende weken nog enkele voorstellingen ven. Op 31 augustus a.s. wordt Kurhaus in Scheveningen de laatste van de 250 voorstellingen van deze operette, die dan in 110 plaatsen is gespeeld, gegeven. Uiteraard is het doorgaan van deze uitzending sterk afhankelijk van tot stand komen van goede verbindin gen. Wanneer de wedstrijd rechtstreeks wordt uitgezonden, zal deze te horen zijn in de nacht van 26 op 27 augus- Verslaggever in Buenos Aires is Dick van Rijn. De uitzending geschiedt in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. (Van onze omroepcorrespondent) king heeft op de verkeersdrt oorzaakt door honderdduizem Ten behoeve van dit onderdeel, waarin uiteraard ook de verkeerssstroom in tegengestelde richting tot uiting komt, zal de NOS-televisie een tv-reportage- wagen opstellen bij de Galeeopperbrug over het Amsterdam-Rijnkanaal, circa 1 km voor het klaverblad Oudenrijn. Henk Terlingen en Piet Grootendorst geven hier verslag bij de reportage, die funk, de Südwest Funk, de Hessischer Rundfunk, de Westdeutscher Rundfunk en het Derde Duitse net worden uitge zonden. In Keulen bevinden zich Joop van Zijl en Huub Spall, die comentaar geven bij een selectie uit de reportage. Deze samenvatting zendt de NOS-tele- visie zoals wij reeds meedeelden van 23.05 to 23.35 uur via Nederland 2 uit. n dit programma wordt boven dien een, nu voor Nederland bestemde, nieuwe impressie van de te venvachten drukte 'bij de Galeeopperbrug en Ou denrijn uitgezonden. Deze reportoge be vat onder meer informatie, die van belang kan zijn voor de Nederlanders, die 's nachts of de volgende ochtend naar en door West-Duitsland trekken. Tenslotte zullen, indien de situatie daartoe aanleiding geeft, ook recht streekse beelden worden uitgezonden n de NOS-journaals van die avond. ie van dit door de NOS te ver- :orgen programma berust bij Vincent Mary Porcelyn komt in de Vuist HILVERSUM De winnares van de persprijs van het Knokkefestival 1970 Mary Porcelyn, komt vandaag naar Nederland om o.a. te verschijnen in het televissieprogramma „Voor de vuist

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2