£cidóc Qowixmt Nederland overspoeld door vakantiegangers Kind gedood ouders ernstig gewond BRITSE MILITAIREN IN STAAT VAN ALARM OP HOOP VAN ZEGEN: DELFTS MEISJE OP VRIJE VOETEN Vrees voor slecht weer neemt af Lichaam van Aramburu in boerderij gevonden? Havenstaking dupeert tuinbouw Om schepen in havens te lossen Na poging ouders te vergiftigen Slaapmiddelen^ ongevaarlijk Zwemtocht van Mao herdacht 61e jaargang, no. 18.104 VRIJDAG 17 JULI 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32. Leiden, postbus 11, telefoon 22244' Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: Drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur. F. .1. Plug. Chef-redactie: H. P. M. Heruer. Auvertenties (excl. B.T.W.) 0,23 p. mm. Telefoontjes f 2,10.Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling p. week i 1,26, maand 5,40, kwartaal 16,15, franco per post 19,05 SELECTIE UIT T.V.-PROGRAMMA Nederland 1: 18.25 u. Tour de France; 19.04 u. Een klaarlichte dagdroom; 20.20 u. Dit is Tom Jones; 21.10 uur AVRO's Sportpanorama; 21.45 uur Voor de vuiet weg. Nederland 2: 19.04 u. Vrij-uit; 19.30 u. De Débbie Reynolds Show; 20.20 uur Politie New York; 20.45 u. Graaf Carl Gustav van Rosen; 21-30 uur Song festival Knokke; 23.05 u. Uittocht. OVERWEGEND DROOG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot noord west. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoop en onzekerheid bezielt de enorme karavaan buiten landers, die sinds gisteravond Nederland binnentrekt, om hier hun vakan tie door te brengen. Hoop op een paar zonnige en gezellige weken trekt hen naar de Nederlandse toeristengebieden in het binnenland of aan de kust. Onzekerheid houdt hen bezig of de zware Hollandse luchten al of niet leeggeregend zijn. Men moet er niet gering over denken, want naar schatting 200.000 Duitsers zijn op weg naar deze gebieden. Een deel is zelfs al geïnstalleerd. Een zonnig licht puntje is intussen al aan de einder verschenen: „vrijwel overal droog", aldus het K.N.M.I. En dit geldt dus ook voor de Nederlanders, die thans op weg zijn hun vakantieadres. Waarschijnlijk zijn dit er ook enige honderdduizenden. Het heeft er de laatste dagen overigens wel om gespannen. Duizenden vakantiegangers, vooral kampeerders, hebben het moedeloze, natgeregende hoofd, in de schoot gelegd, vouwden hun tenten op en trokken weer naar huis. Met aLs herinnering een weggestormde verregende vakantie. Het kustgebied heeft hiervan de nadelige gevolgen ondervonden. De Waddeneilanden wer den geteisterd dooi- een noordwester- storm, die tot windkracht elf uitliep. Tenten vernield, kampeerhuisjes ver woest, terugbetaalde kampgelden, een overhaaste vlucht naar huis waren de («volgen van deze noordwester, die kort tiaar krachtig de illusies op wat on- bszorgde vrije dagen opblies. Vandaar die onzekerheid bij de nieuwe noli vakantiegangers, die er nu op uit zijn, of die hun gewone pakje nog moeten verwisselen voor de losse vakantiekleding. Maar, men kan zich vasthouden aan de voorspellingen van het K.N.M.I. te De Bilt: „Geleidelijk-aan verbetering het weer boven ons land De befaamde broedkolonie op de Hompelvoetse Zandplaat in de Greve- lingen ten zuiden van Ouddorp is echter door de hoge vloedgolven weggespoeld. Dit betekent het einde van 1600 uit gebroede en nog niet uitgebroede eieren de Grote Stern, de Visdiefjes, de Noordse Stern, de koksmeeuwen en de (ADVERTENTIE) MEUBEL DI5COUNT N V. IN DE C0N5UHEHTEHMARKT IEVENDAAL150 HET BETERE MEUBEL BUENOS AIRES (AP) De Argen tijnse regering zal vandaag de ware identiteit onthullen van een in staat ontbinding verkerend lijk, dat op boerenbedrijf is gevonden en dat volgens niet-officiële berichten van de ontvoerde oud-president Pedro Arainbu- u zijn. Het lijk is per ziekenauto ter identificatie naar de hoofdstad over gebracht. De politie zegt dat het lijk begraven g in de kelder van een kleine boeren woning in het dorp Timote bij de stad Carlos Tejedor, 400 kilometer ten wes ten van Buenos Aires. In het huis werden ook een 24-tal pistolen en ge weren gevonden. Het boerenbedrijf is eigendom van Gustavo Francisco Ra mos, wiens 22-jarige zoon Carlos, een student, gistermorgen in een buitenwijk van Buenos Aires tezamen met twee andere jongemannen werd gearres teerd. De politie verklaarde bij een terreur- aanval die op 1 juli in de stad La Calera, 800 kilometer ten noorden van Buenos Aires, werd uitgevoerd, een eerste duidelijk spoor gekregen te heb ben. Jongemannen, die bij die aanval werden gearresteerd, verklaarden met de ontvoering te maken te hebben ge- bad, aldus de politie. Een twaalftal personen werd gearresteerd en drie .longemannen en een vrouw zijn sinds dien formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens rechtstreekse mede plichtigheid aan de ontvoering. scholeksters. Dit is volgens de beheerder van deze zandplaat, de bioloog J. Sennef, zonder meer een ramp. Een nieuwe generatie van deze vogelsoorten is namelijk ten onder gegaan. De horeca overigens kan de stroom toeristen best gebruiken. De toekomst ziet er voor het hotelwezen namelijk droevig uit, tenzij door middel van fusie grote hotelketens worden gevormd. Dit is de slotsom van een onderzoek, ver richt door een groep studenten aan de economische hogeschool te Rotterdam. Van de circa 4800 hotels in ons land werkt ongeveer de helft met verlies, aldus het rapport, waarvan melding wordt gemaakt in het vakblad „Hotel- revue". Hotels met tien tot vijfentwintig kamers verliezen gemiddeld 2.1 procent, die met vijfentwintig tot zeventig kamers verliezen gemiddeld twee procent. Alleen de groep met meer dan zeventig kamers bereikt een positief resultaat van ge middeld 3,1 procent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door de Britse haven staking dreigt de Nederlandse tuinbouw aanzienlijke schade te liiden. De export van tuinbouwprodukten. dfc—f.ca week een waarde van drie tot drieëneenhalve miljoen gulden vertegenwoordigt ligt stil. Voor de tuinders betekent dit we kelijks een verlies van een half miljoen gulden. Gisteren werd ongeveer vijftien procent van de aangevoerde produkten op de veilingen doorgedraaid. Verwacht wordt dat het prijspeil ongeveer twintig procent zal dalen, aldus het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Ge probeerd zal worden een deel van de tuinbouwproduktcn door te verkopen aan andere afnemers in West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Scandinavië. De vraag in deze landen is echter gering vergeleken met het overstelpen de aanbod. De export van bloembollen, die Juist op gang gekomen is, dreigt door de ha venstaking eveneens in grote moeilijkhe den te komen. De orders kunnen al niet meer uitgevoerd worden Botsing tram-auto Gevers Deynootswe (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. Een auto met drie Zwitserse vakantiegangers is gister middag omstreeks half zes op de Gevers Deyootweg in Scheveningen door een achteropkomende tram aan gereden cn volledig in elkaar ge drukt tegen de mast van een boven leiding. Drie uur hebben een tiental Haagse brandweerlieden en vrijwillige burgers nodig gehad om de inzitten den los te zagen uit de volledig ver nielde auto. Lilian Wyler, het 3-jarige dochtertje van de 33-jarige Rudoir Wyler en zijn 32-jarige echtgenote Georginc. was op slag dood. Het echtpaar Wyler, afkomstig uit ZUricb, moest met ernstige verwondingen naar ziekenhuizen worden vervoerd. De Zwitserse auto waarvan de sdhade zo aanzienlijk is dat ndet eens meer te constateren valt welk merk het is stond op de trambaan voor gesorteerd om linksaf de Maaswijk straat in te rijden. Schuin adhter de Zwitserse auto stand een Volkswagen, Brandweerlieden f die bestuurd werd door de 57-jarige R. Frankfort uit Den Haag. Deze zag de tram aankomen en toen 'hij merkte dat die niet stopte, gfï >ij nog juist op tijd gas ea kon daflióoor het aan komende gevaar ontwijken. Wel werd hij nog vanachter door de tram ge pakt en maakte en Slag van honderd tachtig graden. Zijn auto werd zwaar beschadigd maar de "bestuurder zelf liep geen letsel op. De auto van de Zwitsers, die niet meer kon reageren op het waarsonu- wende gelbei van de trambestuurder, werd door de tram over de baan ge schoven en vermorzeld tussen de tram en de mast op de módden- afedhetding van de trambaan. Het meisje, dat voorin naast haar vader zat. was op Slag dood. De bestuurder kon om zeven minuten over acht bevrijd worden en werd met hoofd en beenletsel per ambulance met politiebegeleiding naar ziekenhuis Bronovo vervoerd. Zijn echtgenote, die er ernstiger aan toe is, werd om vijf voor half negen met inwendig en beenletsel naar het ziekenhuis Zuid- i de drie Zwitsers uit de in elkaar De 33-jarige Haagse trambestuurder K. T., die met een shock door familie naar huis werd gebracht, verklaarde dat de remmen geweigerd hadden. De tram is verzegeld en wordt onder zocht. Het tranreerkeer over de Gevers Deynootweg was urenlang gestremd. Volgens de brandweer duurde het be vrijden van de inzittenden zolang omdat in verband met uit de tank Bevrijding slachtoffers duurde drie uur druppelende benzine geer» snijbran ders gebruikt konden worden. De auto moest met stukjes en beetjes uit elkaar gezaagd worden om de inzit tenden te bevrijden. Genua verbood zwemmen in zee GENUA Na talloze klachten in de Italiaanse pers over de vervuiling van het zeewater voor de door toeristen bevolkte kusten, is men in Genua daadwerkelijk ten strijde getrokken te gen de vervuiling. Op last van de hoogste plaatselijke magistraat, Adriano Sansa. mocht nie mand meer in zee zwemmen op de 15 kilometer lange kuststrook van de stad. De maatregel is later door de procu reur-generaal weer ongedaan ge maakt. correspondent) LONDEN Nadat gistermiddag koningin Elisabeth op advies van de regering Heath de noodtoestand had uit geroepen voor de duur van een maand, zijn gisteravond meer dan 36.000 Britse militairen in staat van alarm gebracht, voor het geval de regering zou besluiten het leger in te schakelen b(J het lossen van schepen is de door de staking lam gelegde havens. Sinds gisteren zün de 46.500 Britse havenarbeiders in staking, in verband met een loongeschil met de werkgevers. Alleen al in de haven van Londen liggen 10 schepen, die door dc staking ziin getroffen. Minister Maudling van Binnenlandse Zaken heeft gisteren in het lagerhuis verklaard dat de regering maatregelen moet nemen om de essentiële diensten te verzekeren en om chaos te voorkomen. Door de noodtoestand, de vijfde keer sinds het einde van de wereldoorlog, krijgt de regering sspeciale bevoegd- heden. Zij kan onder meer voertuigen, schepen, gebouwen en grond opeisen en militairen met vitaal werk belasten. Er staan troepen gereed om in de havens voedinga- en geneesmiddelen en oost te Maudling verklaarde echter, dat dier gelijke maatregelen alleen genomen zou den worden als zij werkelijk noodzake lijk blijken. In ieder geval zal de regering toezicht uitoefenen op de prijzen van levensmiddelen. Gisteren deden zich in de winkels al teltenen voor dat huis- •ouwen begonnen te hamsteren. Jack Jones, secretaris-generaal van de transportarbeidersbond, die de staking DELFT Het 25-jarige Dclftse meisje, waartegen begin deze week proces-verbaal is opgemaakt wegens een poging haar vader en moeder door het toedienen van een grote dosis slaap middelen om het leven te brengen, is vanmorgen op vrije voeten gesteld. Na haar voorleiding voor de officier van justitie heeft deze besloten haar niet in bewaring te laten stellen, omdat het meisje volgens de wet geen strafbaar feit heeft gepleegd. Zoals bekend, heeft het isje dagavond ongeveer 25 slaaptabletten in de koffiemelk gegooid, die later op do avond gebruikt zou worden. Ze hoopte op die manier een eind te maken aan het leven van haar ouders, waar zij een grote antipathie tegen had- Toen len de koffiemelk inderdaad gebruikte, ■erd de vrouw onwel, terwijl ook de ader en haar broertje ziekteverschijnse- ertoonden. Allen werden in het Oude- en Nieuwe Gasthuis opgenomen Volgens het wetboek van strafrecht heeft het meisje geen strafbaar feit gepleegd, omdat hot middel dat zij voor de poging tot vergiftiging gebruikt heeft, absoluut niet deugdelijk genoemd kan worden- Het betrof hier slaapmid delen met een goedaardig karakter, waarvan zelfs de toediening in grote hoeveelheden onschadelijk genoemd wordt. Een onderzoek van de koffiemelk In het gerechtelijk laboratorium en het onderzoek naar de aard van het ge bruikte slaapmiddel heeft uitgewezen, dat hier sprake is van een ondeugdelijk middel. Het meisje zal overigens vandaag niet naar huis terugkeren- Op initiatief van de Delftse politie is besloten haar voor haar eigen veiligheid en die van anderen voorlopig op het bureau van politie te houden. Maandag zal worden beslist of het meisje wellicht opgenomen kan worden in een haar passende inrichting. (ADVERTENTIE) heeft uitgeschreven, heeft gisteren ver klaard dat de havenarbeiders blijk geven van een buitengewoon solidariteitsgevoel. De staking zal duren tot een redelijk loonaanbod is verkregen. Men rekent op een stakingsduur van minstens vier weken. Bovendien is het niet te voor zien wanneer het tot besprekingen komt want de werkgevers weigeren ieder ge sprek zolang er gestaakt wordt. De reders steunen het standpunt van de werkgevers in die haven. Zij hebben hun schepen op zeer met bestemming Londen opdracht gegeven naar niet-Britse havens te gaan. Deze schepen zullen evenwel niet in Rot terdam en Amsterdam kunnen worden gelost. De Nederlandse vakorganisaties hebben vorige week al verklaard 9olidaar te zullen zijn met de stakers. Ook in Antwerpen wordt verwacht dat de haven arbeiders solidair zullen zijn met hun Britse collega's. (ADVERTENTIE) ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur- Of op één minuut afstand v. d- Werf straat. Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driesscnstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voordeliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bieden. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, brillant De beste merken, de ruimste keuze. Haar'emmerstraat 181 JP1__ i-15.00-1630-20u. LÉUVEHAVEN (bii Mctto-JiatioB Beur») Tel: (010) 114287 De schade die de staking veroorzaakt zal aanzienlijk zijijn. Niet alleen wordt het verlies per dag op 21 miljoen pond sterling geschat, maar economische des kundigen schatten dat de nadelige gevol gen zich tot vijfmaal langer zullen laten gevoelen dan de duur van het geschil zelf. HONGKONG (A.F.P.). Miljoenen Chinezen zijn vandaag de rivieren, de zee of de zwembaden ingedoken om te vieren dat voorzitter Mao vier jaar ge leden de rivier de Jang-Tse-biang over zwom, zo bericht Radio Peking. De zwempartij wordt gehouden onder het motto van één van Mao's gedachten „De Jang-Tse is erg groot. Maar de grootte hoeft niet af te schrikken. Is het imperialisme van de Verenigde Staten niet groot? Maar wij hebben het her haaldelijk bestreden en er is niets ge beurd. Zo zijn er veel grote zaken in de wereld die niet afschrikwekkend Naar verluidt neemt Mao Tse-toeng nog iedere dag een duik in zijn privé- zwembad om in goede conditie te blijven

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1