Kabinetsbeleid 1971 in teken van matiging Trio Hellenique wil gitaar vervangen door pollepel IN GRIEKENLAND ZINGEN WIJ GEEN LIEDJES VAN THEODORAKIS. DIE BEWAREN WE VOOR NEDERLAND WERKGEVERS: Hoger minimumloon zware last voor het bedrijfsleven Zoeken naar ontvoerde diplomaat gestaakt Felle kritiek in rapport over slachting in My Lai Korter dienen voor militaire vaklieden WOENSDAG 15 JULI 1970 LEIDSE COURANT KOPEREN JUBILEUM WORDT VRIJDAG GEVIERD IN VUIST VAN WILLEM DUYS beslist niet slecht, toch BERGEN Het is bar sneu voor de minnaars van de Sltarkl. bar sneu voor de romantische broeders en zus ters, die op verjaardagen en perso neelsfeesten nog steeds het snarenspul van Zorba de Griek op de draaitafel leggen. Het ia tevens jammer voor de volksdansers, die na een smartelijk jarenlang lijden vol Priekusmannen eindelijk de verlossing hadden gevon den in de diepe kniebuigingen van het Griekse volkseigen en op hun stugge voeten al zo aardig de huppelpasje-; naar rechts en links wisten te ma ken. En wat gedacht van de calvinisten, die het dreunend geweld van hun psalmen na eeuwen berusting ver zacht hadden met de langspeelplaten van het Trio Hellenique, waarop ge predikt werd, dat het lichaam echt niet alleen gebruik behoefde te wor den om te zondigen. Jammer trouwens voor alle Nederlanders, die hun schrijnend gebrek aan folklore collec tief wegmoffelden onder de gulzige samenzang van de drie muzikanten uit Athene, die in 1965 met hun blij- makers neerstreken in het Noordhol landse duinreservaat en achter Alk maar begonnen aan hun eigen victo- Sorry, maar zij allen zullen nu moe ten uitzien naar andere meezingers, andere surrogaten voor hun vermolm de liederenschat, want Polic, Basil en Dennis voelen er geen bliksem meer voor om nog langer als jongens van de gestampte Griekse notenpot door het leven te gaan. Ze hebben het wel gezien en zijn bereid hun portie aan de kolonels terug te geven. Deze week bestaat hun Trio Helleni que 12V* jaar en dat vinden ze een fraaie aanleiding om een forse streep te zetten onder hun carrière als ont heemde gastarbeiders. De gitaren zul len hoog in de wilgen worden gehan gen en de probleemloze kopstemmen, die zo menig gezellig samenzijn in zuidelijke gloed hebben gezet, zullen voortaan uitsluitend voor privé-doel- einden worden aangewend. Bratwurst In een -Bergense snackbar, waar de „Bratwurst mit Kartoffeln" mqddervet op de badgasten ligt te wachten, legt Polic uit, waarom ze het beu zijn om in hun rijk geborduurde vesten door onze polders te trekken. Hij wil voor op stellen, dat het niet de schuld van de Nederlander is. „Nederlanders zijn lieve mensen", zegt hij glimlachend, „de Nederlanders zijn altijd goed voor ons geweest". Wat mag dan wel de reden zijn? „Kijk", zegt Polio dromerig, „toen we hier vijf jaar geleden kwamen, was voor ons alleen de muziek belangrijk. We waren niet getrouwd, hadden geen eigen huis. Het kon ons dus niet schelen, of we tot diep in de nacht moesten spelen. We vonden het gewel dig, dat iedereen enthousiast was, dat ze ons herkenden. Overal werden we opgewacht door handtekeningenjagers overal dromden de meisjes om ons heen. Mijn God, wat een mooie meis jes waren dat. Wij Grieken hebben daar kijk op, dat verzeker ik u. Wij Grieken houden van de liefde. Vraag aan Basil, wat zijn hobby is en tien, tegen één, dat hij antwoordt: „de n". Of neen, waarschijnlijk zal hij iets anders zeggen. Waarschijnlijk zal hij zeggen: „ik houd er van om op het strand te liggen, om naar de zon te kijken". Begrijpt u? Basil is met een Hollandse getrouwd en die kan de krant lezen. Dennis en ik hebben een Zweedse vrouw. Volgens ons, zijn er maar twee landen in Europa, waar de vrouwen echt mooi zijn. Dat zijn Ne derland en Zweden. Als we geen tour nee door Zweden hadden gemaakt, waren Dennis en ik waarschijnlijk met een Nederlandse vrouw getrouwd. Waarom ook niet?". Wat is de hobby van Polic? Polic glimlacht, kijkt naar de vrouw van Dennis, die zojuist op soepele kogellagers de snackbar is binnenge- deind. „Ik ben gek op vissen", zegt hij. ook geen Griek, die in de i^ij ging staan om ons te kunnen horen. Dal was logisch, want elke Griek kan wel een liedje zingen en een „paar accoor- den op een gitaar spelen". In Nederland is ons succes pas goed begonnen. Er is ook geen land in Europa, waar we in no time zo popu lair zijn geworden als hier. We heb ben overal gespeeld. In Perzië, Zwe den, België, Denemarken. Engeland, noem maar op. Maar uiteindelijk zijn we toch steeds weer naar Nederland Exclusief We zijn ook vast van plan om hier te blijven wonen. Misschien niet in Ber gen, want dat wordt op den duur wel wat benauwd. Het zal wel uitdraaien op één van de grote steden: Amster dam of Rotterdam. We willen een Grieks restaurant beginnen, waar we dan zo nu én dan ook optreden. Dat lijkt ons een goeie oplossing. Er zijn in Nederland al wat Griekse restau rants, maar die zijn klein en het eten. dat je daar op je bord krijgt, is ook niet om enthousiast over naar huis te schrijven. Wij willen een groot, sfeer vol restaurant maken met exclusieve gerechten. Op die manier zijn we dan ook gelijk verlost van het eeuwige reizen en trekken. We hebben nu alle drie een vrouw, we hebben alle drie een kind. Eén kind, jazeker. We zijn nu eenmaal gewend om in alles gelijk op te werken. Met die gezinnen achter ons, hebben we niet zo'n intense be hoefte meer aan applaus. We willen nu eindelijk ook eens wat tijd voor onszelf'. Praatpaal Om het koperen artiestenjubileum nochtans enige glans te geven, hebben Polic en de zijnen er wel in toege stemd om vrijdagavond met hun oude, waterdichte songs op te treden in het Aan de overkant van de straat ligt Atlantic, de plaatselijke muziektempel, waar elke zomeravond honderden toe risten samendrommen om het Trio Hellenique toe te juichen.- In Bergen zijn Polic, Dennis en Basil nog altijd de hogepriesters van het vermaak, voor Wie de volgelingen van heinde en verre toestromen. Het repertoire bestaat naast de Griekse meezingers ook uit smeuïge Ween se walsen, gangbare potpourri's en vaderlandse smartlappen. „Kijk", zegt Polic, „de tijd, dat de mensen alleen voor de Griekse muziek naar ons kwamen luisteren, is nu wel voorbij. Vijf jaar geleden stonden we op het toppunt van onze roem. Toen zou het publiek het ons kwalijk heb ben genomen, als we wat anders had den gespeeld dan Griekse nummers. Onze liedjes waren in die tijd stuk voor stuk tophits, ze werden dag-in- dag-uit door Veronica gedraaid. Je kon je radio niet aanzetten, of je hoorde het Trio Hellenique weer. Al leen van die plaat van Zorba de Griek werden er al 300.000 verkocht. De langspelers vlogen met duizenden te gelijk de winkels uit. Ik geloof, dat er in die tijd meer dan een miljoen van onze platen zijn verkocht. „Het was een compleet gekkenhuis". Dat moet je je voorstellen. Je komt als muzikant in een wildvreemd land en binnen een paar maanden ben je een ster. Op straat hoor je je liedjes fluiten, de juke-boxen zitten vol Griekse muziek. Dat hadden we zelfs in onze stoutse dromen niet durven verwachten. In Athene behoorden we tot de goede middelmaat. We waren Griekse troubadours zijn het na 121/.jaar beu televisieprogramma „Voor de vuist weg". Daar zullen ze dan door de Hilversumse praatpaal Willem Duys gehuldigd worden. Willem, onver vangbare Willem, zal dan zeker weer boven zijn goudvissen mijmeren over de gelukzalige zestiger jaren, waarin het volk der lage landen in springprocessie achter het Trio Helle nique aanstrompelde en zich Griek met de Grieken voelde. Vragen over de dramatische wisseling van het Griekse regiem zullen zo goed als zeker achterwege blijven, want Wil lem, goeie Willem wil het immers voor alles fijntjes houden. Voor Polic, Dennis en Basil hoeft het trouwens ook niet, want zij hebben geleerd, dat een zwijgende Griek nog altijd het beste af is in deze wereld. Toen ze hun land verlieten zat in de schaduw der antieke bouwvallen nog een authentieke koning op zijn troon en voelde geen kolonel zich geroepen om als redder des vaderlandse op te treden. Wat daarna met hun volk gebeurd is, achten Polic en de zijnen geen stof voor een interview. „We hebben wel een idee, wie er gelijk heeft", zegt Polic verontschuldigend, „maar we willen die mening niet in de krant. We hebben nog familie in Athene, begrijpt u? Kan ik u nog een" ijsje aanbieden of iets apders. Een I frisdrankje misschien?". Niet getapt Enkele maanden geleden is het Trio nog op het Griekse eiland Kreta ge weest. Hebben zij toen iets gemerkt van de dictatuur der kolonels? Polic kijkt naar Dennis, Dennis kijkt naar Basil. Tegelijk schudden ze synchroon de hoofden. Niks gemerkt. Hebben ze daar vrijuit mogen praten en zingen? Polic kijkt naar Dennis, Denpis kijkt naar Basil. Polic haalt de schouders op. De anderen volgen hem haastig. Polic zegt: We hebben natuurlijk geen liedjes van Theodorakis gezongen. Je moet een regering nooit provoceren. Iedereen weet, dat Theodorakis in Griekenland niet meer zo getapt is. Daarom bewared we zijn liedjes lie ver voor ons optreden in Neder- Vindt hij dat geen ergerlijk verraad aan zijn geweten? Polic vist een nootje uit zijn coupe ijs, zegt dan: „We komen allemaal uit dezelfde wijk van Athene. Nea Ionia heet het daar. Toen we twaalf waren, gingen Basil en ik al met een gitaar tje langs de huizen om liedjes te zin gen. Op de vooravond van kerstmis zongen we altijd over het kind in de kribbe. Op die manier haalden we nog aardig wat geld binnen". Beseft hij, dat het geen antwoord is op de vraag? Polic knikt. „Ik hoop, dat u me toch begrijpt", zegt hij. Naast hem glimlach en Dennis en Basil vormvast. Ze hebben het samen weer geklaard. Er is geen woord Grieks bij. Leo Thuring. BOGOTA (AP) President Carlos Lleras heeft de politie en het leger opdracht gegeven het zoeken te staken naar oud-minister van buitenlandse za ken, Fernando Londono y Londono, die verleden donderdag werd ontvoerd door lieden die zich "castoristische guerrllle- ros" voor de nationale bevrijding noc- De president heeft het zoeken doen sta ken, nadat het 59-jarige slachtoffer in een brief vanuit de plaats waar hij wordt gevangen gehouden daarom verzocht had De autoriteiten hopen dat de onder handelingen tussen de ontyoerders en de familie over de vrijlating van de oud-diplomaat tegen een som van vier miljoen pesos (200.000 dollar) nu zullen worden vergemakkelijkt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Verbond van Ned. Ondernemingen (V.N.O.) heeft bezwaren gemaakt tegen het wetsontwerp van minister Roolvink (Sociale Zaken) tot verhoging van het minimumloon per 1 juli. Nu het minimumloon voortaan de loonindex volgt, acht bet verbond het volkomen onjuist dat in de wet de moge lijkheid van een driejaarlijkse atruotu- rele aanpassing van het minimumloon blijft bestaan. Het verbond noemt het ook bezwaar lijk dat de minister er in feite vanuit gaat alsof de loonindex al vorig jaar is ingevoerd. De ondernemingen worden hierdoor belast met extra-kostenverho ging. De aanpassing aan de loonindex had volgens het V.N.O. pas Op 1 juili 1971 dienen te geschieden. Voor vele bedrijfstakken is het volgens het Verbond een riskante zaak dat de minimumleeftijd voor toepassing van de wet wordt verlaagd van 24 tot 23 jaar In bedrijven met veel jeugdig en vrou welijk personeel zouden de loonkosten wel een® zo groot kunnen worden dal de concurrentiepositie van die bedrijven gevaar loopt. Ook met de mogelijkheid dat de leeftijd, waarop het minimumloon van kracht is, nog verder wordt ver laagd, is het werkgeversverbond niet gelukkig en het spreekt de hoop uit dat de Tweede Kumer bij onderhandeling van het wetsontwerp op 28 mpi méér oog zal hebben voor de economische conse quenties dan minister Roolvink. Polic, Basil en Dennis. Samen vormen zij het Trio Hefllenique, dat in het midden der zestiger jaren triomfen vierde in Neder land. Na 12Y2 jaar willen ze nu een grote streep ooder hun car rière zetten en in Amsterdam af Rotterdam een restaurant begin nen WASHINGTON (AFP) Een Ameri kaanse commissie van onderzoek heeft onthuld, dat de affaire-My Lal destijds in de doofpot is gestopt met medewer king van een ambtenaar van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De zaak was niet verder geko men dan divisieniveau door „gezamen lijk optreden van functionarissen van het leger en het State Department die besloten alle bewijzen weg te moffe len". De commissie had echter niet kunnen vaststellen wanneer, waar en door wie in de laatste instantie bet besluit genomen was de waarheid te verhullen. De kritiek van het rapport op de legerleiding te Saigon is onver wacht fel. De commissie, bestaande uit vier le den van de commissie voor de strijd krachten uit het Huis van Afgevaardig den, is enkele maanden bezig geweest met haar onderzoek. Haar rapport, waarvan gisteren enkele delen werden gepubliceerd, is gebaseerd op verklarin gen van 152 getuigen. De bewuste af faire speelde zich af op 16 maart 1968 en kwam pas onlangs aan het licht. Militairen van de „AmericaT'-divisie richtten destijds een slachting aan on der de bewoners van het Zuidvietname- se dorpje My Lai in de provincie Kwang Ngai. Volgens een officiële ra ming vonden daarbij 102 burgers, onder wie vrouwen, kinderen en bejaarden de dood. Het Theater der Altstadt in Stuttgart, een van de bekendste mtni-theaters in Duitsland, is na de brand van vorig jaar heropend, maar nu ondergronds. Onder het Charlottenplein, waar het ondergrondse autoverkeer en de metrotrams voortrazen, heeft het Altstadttheater ook zijn plaats gevonden, Het Kleine ronde toneel is omgeven door zeven rijen met een totaal van 153 plaatsen. Aan de buitenzijde 'i« de betonnen uiand van de toeschouwersruimte versierd met een kleurig reliëf. BIJ LANDMACHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt een diensl- ttfdverkorting van twee maanden (van 18 naar 16) voor dienstplichtige korporaals en soldaten, die In 19T1 in dienst komen en bU de landmacht een lange opleiding volgen. B(j de marine en de luchtmacht hljjft de diensttijd voor dienstplichtigen onveranderd, dus repectievelük 21 en 18 maanden. Een verkorting hier stuit af op aanzienlijke kosten en grote perso neelstekorten. De opleidingen en het instructiepersoneel zouden moeten wor den uitgebreid en daar is geen geld voor. De diensttijdverkorting bij de land macht wordt mogelijk gemaakt door ra tionalisering van de opleiding en door verzwaring van de selectienormen. Dit geldt voor een aantal functies, waarbij 1200 man betrokken zijn. Voor 800 men sen in andere functies is verkorting van de opleiding niet mogelijk en moet de verkorting van de diensttijd worden ge realiseerd door twee maanden af te halen van het verblijf bij de parate troepen, Hierdoor komen 130 functies onbemand te zitten. Om dit gat op te vullen zullen voortaan per jaar rond H0 dienstplichti gen meer worden opgeroepen, dit ten koste van de vrijstellingen Bij de landmacht krijgen jaarlijks ruim 2000 dienstplichtigen een opleiding van langer dan vier maanden. Deze cate gorie omvat voor het grootste deel mon teurs en andere vaklieden, voorts radio telegrafisten en circa 400 man bij de marechaussee. Deze dienstplichtigen die nen twee maanden langer dan hun col lega's met een kortere opleiding. Nu wordt dus de diensttijd voor alle dienst plichtigen bij de landmacht, die geen reserve-oficier of onderofficier worden, 16 maanden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is te verwachten dat het kabinet-De Jong erin zal slagen de belastingverhoging voor 1971 zo beperkt mogelük te houden. Zoals bekend is, sal de omzetbelasting per 1 januari worden verhoogd van 12 op 13 procent en van 4 op 4.3 procent, welk laatste percentage geldt voor de eerste levensbehoeften. Dit hr«ngt 310 miljoen meer op. Zoals dc zaken er thans voorstaan, zal een extra verhoging van de BTW niet nodig zijn. De totale belastingdruk zal iets omhoog moeten. Het is de bedoeling om de acctyns op alcohol te verhogen. Sigaretten en benzine zullen voorlopig buiten schot blijven. Een verhoging van de accijns op tabak zou de sigaretten in verhouding tot België nog duurder maken, terwijl In Beneluxverband juist naar harmonisatie wordt gestreefd. De benzineprijs heeft in het lopen de jaar al een verhoging ondergaan. De kosten voor de autorijders zullen desondanks hoger worden. De motor rijtuigenbelasting zal namelijk met on geveer 13 procent stijgen. Dit komt neer op 15 tot 30 gulden per jaar per auto. De opbrengst hiervan is nodig om een tekort van 75 miljoen gulden in de be groting van het Rijkswegenfonds voor 1971 te dekken. De opcenten op de moton-ijtuigenbelasting zullen per 1 janu ari met zo'n dertig procent worden op gevoerd en daardoor stijgen van 134 tot 174, waarmee het tekort in het Rijks wegenfonds kan worden gedekt- Dit komt neer op ongeveer 13 procent be lastingverhoging. De uitgaven op de rijksbegroting 1971 zullen boven de 30 miljard gulden stij gen, ten opzichte van dit jaar ral .vol gend jaar 1,5 miljard gulden meer moe ten worden uitgegeven. Minister Witte- veen voert een zeer strak begrotings beleid- In de komende weken wordt dan ook bij de definitieve opstelling van de begroting 1971 nog stevig met het rode potlood gewerkt. Een groot aantal be grotingsposten gaat namelijk automa tisch omhoog. Wil het kabinet geld vrij maken voor enkele „prioriteiten", dan zal tevens op andere onderdelen van de begroting moeten worden bezuinigd. Het zeer voorzichtige uitgavenbeleid is mede nodig om de loon- en prijsstijgingen in 1971 binnen de perken te houden. Het kabinet-De Jong kan dan volgend jaar de verkiezingsstrijd ingaan als de kam pioen van de overigens slechts gedeel telijk geslaagde inflatiebestrijding. De stijging van de uitgaven komt voor een groot deel voor rekening van On derwijs en Wetenschappen- In totaal komen de uitgaven van dit ministerie boven de acht miljard gulden Als „extra" wordt op de begroting van Onderwijs de post voor de vorming van werkende jongeren belangrijk ver hoogd. Hiervoor zal zo'n honderd mil joen meer moeten worden uitgetrokken, Deze zaak krijgt voorrang boven de ver kleining van de klassen van lagere en kleuterscholen. Hiervoor is volgend jaar onvoldoende geld voorhanden. Voor ontwikkelingshulp zal ongeveer J60 miljoen meer worden uitgetrokken, waardoor de uitgaven voor ontwikkey lingssamenwerking 1 van het natio naal inkomen omvatten. Ook CRM neemt een hap uit de uit gavenstijging- Voor de Bijstandswet en een aantal steunregelingen moeten namelijk hogpre uitgaven worden op genomen Op de plaats rust Voor de defensiebegroting geldt: op de plaata rust. Ondanks grote politieke en militaire aandrang heeft het kabinet er niet toe willen besluiten meer geld in de defensie te steken. Het kabinet heeft zich namelijk gesteld op het ook door de KVP ingenomen standpunt dat de be hoeften op het gebied van de defensie eerst terdege moeten worden onderzocht zowel nationaal als In NAVO-veiband. Studies hierover zijn in volle gang maar zullen pas in het najaar ter tafel komen. Pas dan komt de vraag in discussie, of extra-uitgaven voor de defensie nodig zijn en of mogelijk het meB kan worden gezet tn de organisatie en de structuur van de krijgsmacht om tot grotere effi ciency en koetenbesparingen te komen. De beslissingen hierover zullen een grote De defensiebegroting zal ook wan neer geen nieuwe extra-taken worden aangegaan toch een aanzienlijke stijging vertonen en de grens van vier miljard passeren. De per 1 Juli ingegane weddeverhoging voor dienstplichtigen vergt volgend jaar ongeveer 20 miljoen gulden. Dit jaar aan te ganc verplichtingen voor de drie krijgs-rrtaahtonderdelen teza men leggen op de defensiebegroting voor 1971 een claim van 225 miljoen. Het gaat 'hier om o.a. aanschaffing van kleding en uitrusting, groot materieel en nieuw bouw. In dit bedrag zit drie miljoen voor ontwikkelingskosten nieuwe wa pens. Van de in 1969 aangegane defensie verplichtingen drukt nog 123 miljoen op de begroting-'? 1 en van de vóór 1960 aangegane verplichtingen drukt 474 mil joen nog op '71. Anderzijds komt er op de defensiebegroting behoorlijk wait ruimte vrij doordat een aantal betalings verplichtingen dit jaar aflopen. Uitein delijk resulteert een en ander in een venhoging van de uitgaven met circa 250 miljoen. Na de slechte beurt die het bouwbeleid dit jaar heeft gemaakt, wil minister Schut blijk geven van zijn goede bedoe lingen. In zijn begroting zal hij zijn bereidheid demonstreren om te trachten het, woningbouwprogramma op te voe ren. Het kabinet gaat tenminste op papier akkoord met een geleidelijke opvoering van het woningbouwprogram, zo mogelijk volgend jaar met 2000. Minis ter Schut zal ernaar streven begin vol gend jaar zoveel mogelijk bouwvergun ningen voor woningen af te geven. Dan kan hij de verkiezingen ingaan met de stelhng dat de achterstand van de wo- nmgbouw aan hem niet heeft gelegen wijten was aHerlel andere factoren te Lonen en salarissen Lonen en salarissen van alle ambte naren die voor rekeping van het rijk komen (ook rijkspolitie) vormen een Jaar moet het r'->k a°ht Z2L lonen en salariseen uit- trekken. Wordt er va,, uitgegaan dat de ^st loonkosten in '71 met acht procent zal stijgen -- In feite zal het percentage Sfen T6 ?üen dan de PG* lonen en salarissen automatisch met 640 tUt °KLeDat b'jna de he,ft van siaan voor 71 enige fiscale lichtpuntje.! Allereerst wordt het tweede deel van de correctie op de loon- en inkomstenbelas ting een feit, waarmee 300 miljoen Is gemoeid. Verder is te verwachten dat de werkende gehuwde vrouw er fiscaal iets Oo.to.Mte, voor komt te «u niet te hoge verwachtingen koesteren. Voor Icteme wlfstandigen, von wie de Inkomenspositie niet te roemen is, heeft minister Witteveen ook een klein mee vallertje In petto. Voor hen zal de aftrék- regeling worden verruimd. Het ligt ook m de bedoeling volgend jaar een begin te maken met de pensioenverbetering van kleine zelfstandigen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7