WAGTMANS BEGON LAATSTE TOURWEEK VEELBELOVEND tourde Zoetemelk en Wagtmans moeten zich waarmaken in grimmige Pyreneeën fa fraooe'70 Merckx over inzinking .Flauwte was komedie M 'gpEfiÉ; Van Katwijk bang voor bergetappes ARMBLESSURE BEZORGDE RENTMEESTER ACHTERSTAND Vlieg bracht Merckx bijna ten val DOOR JEAN NELISSEN TOULOUSE Aan de voet van de Pyreneeën (morgen de Col de Mente, Peyresourde, de Aspin en de la Mongie, woensdag de Tour- raalet en de Aubisque) bij het vens de laatste tourweek ligt op de schouders van Rini Wagt- mans en Joop Zoetemelk de ver plichting waar te maken wat ze beloofden: een plaats bij de eer ste vijf als straks in Parijs het laatste algemene klassement wordt opgemaakt. Joop Zoetemelk over die kans: ,.Ik denk wel dat ilc het red". Waarmee de Zuidhollander min der van zijn gemoedtoestand bloot geeft dan de werkelijkheid is. want Mars-Flandria-arts Van de Caveye weet te vertellen dat I Zoetemelk zich wel degelijk zor- I een maakt en moeilijk slaapt. En Rini Wagtmans: „Mijn vorm is goed, maar ik vind dat ik zondag pas optimistisch mag zijn". Om zo veilig mogelijk te varen en enige I garantie te kunnen bieden op een goede afloop, kondigde Rini Wagtmans aan dat hij geen di- rekte aanval zal wagen op de tweede plaats van Joop Zoete melk, 2.44 min. van, hem verwij derd. „Het zal voor ons beide onverstandig zijn om dat te doen, wanneer je elkaar gaat beconcur reren, profiteert er een ander van. Daar komt bovendien bij, dat ik Joop die tweede plaats van 1 harte gun. Hij heeft er geweldig voor gefietst en hij is een fijne kameraad in de koers". Deze tactiek van Rini Wagtmans voor de nog resterende zeven da gen betekent overigens niet, dat hij met een royaal gebaar overlopend van v ader 1 andsliefde en vriendschap voor Zoetemelk die tweede plaats schenkt. „Luis ter, als Joop achter mocht blijven in de cols, ga ik natuurlijk niet op hem wachten. Dat is logisch. Dan pak ik de kans die ik krijg. Maar dat is wat anders. Wat ik bedoel is, er zal door mij geen georganiseerde aanval worden gedaan". Ook Joop Zoetemelk heeft niet de behoefte, zegt hij, tegen Rini Wagtmans te gaan. rijden. „Want", redeneert Zoete melk (die de Fransen gemakshal ve „Lait Sucre" noemen), „Ik hoef Rinus alleen maar in de gaten te houden. Dat is het voordeel van die tweede plaats. Wagtmans moet aanvallen, ik verdedigen". Maar Wagtmans zal niet aanval len, wanneer dat ten koste van hem en Zoetemelk moet gaan. „En dat verlies heb je gauw als je niet uitkijkt. Daarom zal ik het Joop niet zuur maken. Hij kan eerder op mijn steun reke nen dan dat hij bang moet zijn voor concurrentie. Maar Joop zal het zelf wel waar moeten maken natuurlijk". Wat dat betreft, is Zoetemelk optimistisch. „Die twee bergritten van morgen en woens dag zijn wel zwaar, maar ik zie er niet tegenop. In de cols ben ik tot op heden steeds aardig mee gekomen". Rini Wagtmans echter weet toch nog een moeilijkheids- factor voor Zoetemelk in Pyre neeën. Voor Joop Zoetemelk zijn die cols nieuw. Zoetemelk beaamt dat routine nog niet zijn sterkste kant is, maar wat wil je als neo-prof. „Neem die Ventoux bijvoorbeeld. Je kunt zeggen: daar zijn er een paar in elkaar geklapt, die heb ben zich geforceerd. Maar je kunt ook stellen dat ze dankzij hun routine precies het moment uit mikten waarop ze onderuit gin gen. Net na de streep, toen ze bereikt hadden wat ze wilden. We waren tot het uiterste gegaan en dat was iets wat voor mij te veel risico's inhield. Ik zou mis schien een kilometer voor de top in elkaar geklapt zijn, en wat dan?". Rini Wagtmans: „Joop moet zijn krachten goed verdelen, dan is er voor hem nikt aan de hand". En Zoetemelk over Wagtmans: „Dat is nou iets waar ik Rini zo om bewonder. Hij springt verstandig om met zijn macht". Rini Wagtmans is ervan over tuigd dat op die kwaliteit van zijn fietsmogelijkheden, ook mor gen een beroep gedaan zal wor den. „De etappe naar La Mongie zie ik als de voor mij zwaarste. Hij is moeilijker dan de negen tiende rit, omdat er tot kort voor de finish bergen inzitten. Woens dag liggen de Tourmalet en de Aubisque vooraan in het schema, zodat er alle kans is op het nog vlakke stuk terug te komen, als je achterop raakt". Maar... wat dat betreft, lijken er voor Wagt mans weinig zorgen want „Hij heeft de forme" zoals men in wielerkringen een breed scala van goede tekens samenvat. „Ik rijd inderdaad niet slecht", blijft Wagtmans voorzichtig, „In ieder geval stukken beter dan ik ver wachtte. ,Ik ben met gesloten ogen aan deze Tour begonnen. Na alle tegenslag in het voorseizoen durfde ik nergens op te reke- In de vreugde over meeval, deelt ook Joop Zoetemelk. „Dit had ik nooit verwacht. Tja, wie rekent nou op zo'n succes?". Ik had me wel wat voorgesteld van de Tour, maar dit niet natuurlijk. Heel diep in mijn hart rekende op een plaats bij de eerste vijf, maar ik heb dat nooit tegen iemand wil len zeggen. Het was een ge heimpje van mij". Joop Zoete melk blijkt zich tot op heden niet onderschat te hebben. Hij ver klaart zijn succes, de klasse be scheiden verbergend, voor een belangrijk deel door zijn gecon centreerd rijden. „Ze zeggen dat je feeling moet hebben om mee Zoetemelk (rechts) is vast van plan roem te oogsten door bjj de eerste vijf te eindigen. Hy is zelf zeer optimistisch: „Ik denk wel dat ik het red." te gaan op de goede momenten, maar dat is betrekkelijk. Koers- inzicht is meer dan een kwestie van opletten. Attent zijn. Steeds voorin fietsen". En dat doet J. Zoetemelk, daarbij vooral gesteund door Eddy Beu gels en Pieter Nassen. „Aan hen heb ik het meest. In onze ploeg zit het grootste deel erdoor, maar dat is bij zowat alle equipes. Be halve Faemino, daar merk je niks van vermoeidheid. Die mannen blijven gaan. Volgens mij is dat een kwestie van discipline die erin gepompt wordt. Merckx hoeft nooit een knecht naar voren te sturen. Hij die bij de kop zit wanneer er gedemareerd wordt, gaat mee. Dat is een wet bij hun. Ik heb die steun niet, zoals trou wens de meeste kopmannen". Zoals dus ook Rini Wagtmans? „Voor mij ligt de situatie iets anders. Ik heb het nadeel dat er in onze ploeg een stel renners zitten die vedetten waren of het willen worden. Daarom zou ik misschien beter thuis horen in een ploeg met alleen maar knechten. In deze Tour is Jos van der Vleuten mijn beste man. Mijn luitenant, zou je hem kunnen noemen. Wat die voor me doet tijdens de koers is van onschat bare waarde. Hij regels zowat alles. Geweldige vent, Jos". Voor Joop Zoetemelk en Rini Wagtmans is een belangrijke week begonnen. De Tour beëindi gen zoals ze er nu voorstaan, betekent een goede basis voor een beter salaris in het volgend sei zoen en rendement in de criteri ums na de Ronde. Want daar ligt de grootste winst van de Tour. Al viel die voor Rini Wagtmans vo rig jaar wat tegen, toen Neder land een wereldkampioen kreeg en organisatoren niet meer naar zijn maar naar Ottenbros aan wezigheid dongen. Voor Joop Zoetemelk zal het nieuw zijn, het circus van de criteriums, waarin renners met Tour-naam de voor naamste artiesten zijn. „Maar ik weet er wel zoveel van", zegt Zoetemelk verstandig, „dat ik niet alle kontrakten pak die ik kan krijgen. Ik zal sterk selecteren, want het reizen naar al die plaatsjes maakt je kapot. Met die autotochten heb je meer te lijden dan met het koersen zelf en daar zal ik goed om denken. Mij krijgen ze niet gek". (Van onze speciale verslaggever) TOULOUSE. Jan van Kat' wijk ziet met grote zorgen de komende dagen tegemoet. Hij is bang dat voor hem de Tour de France morgen eindigt, „want als ik niet veel beter word dan ik nu ben, kom ik geen col over". De blessure waar Van Katwijk mee kampt, ontstond in de spurt op de baan van Montpellier. Daar viel Jan van Katwijk, meegesleurd door Walter Godefroot. Aanvankelijk lieten zijn verwondingen zich niet ernstig aanzien, maar gister ochtend kreeg Van Katwijk veel last zijn linkerduim. Een dokterson- derzoek bracht een fractuur aan het ?n Jan van Katwijks duim werd gespalkt. Het betekende dat hij met zijn linkerhand nagenoeg machteloos was, geen kracht kon zetten en de achter om buiten werking moest houden. „Ik zette mijn remmen om, zodat ik rechts het voorwiel kon pakken'Op een van de kleine, onbetekenende heuveltjes kort oor de aankomst, loste Jan van Kat wijk. „Ik kon totaal geen kracht meer zetten". Daarom ziet de Oostbrabander de toekomst somber in. „Als het zo 'lijft, kom ik er dinsdag niet door". warme dag in de Midi heeft een massale overtreding door de renners van de wedstrijdreglementen veroorzaakt. Niet minder dan 58 renners werden 'eboet Sommigen kregen naast de geld boete ook nog strafminuten. Onder hen: de Italiaan Zilioli, die vrij goed in het algemeen klassement geplaatst is. Bij de beboete renners waren de Nederlanders Jan Janssen (3 keer). Van der Vleuten, Zoontjens en Steevens. De Belgische renner Victor van Nue- nt van de Willem II-Gazelleploeg. is dit weekeinde geopereerd in het zieken huis van Comblat. Hij heeft een dub bele breuk in het linkerbeen. In de af daling van een colletje voor de Mont Ventroux, kwam Victor Nuelant ten val Vobr de Willem Il-ploeg is dit week einde er een geweest van niet-geringe verdiensten. In totaal fietsten de zes renners 8.032,75 bijeen. De specificatie: Zaterdag Wagtmans le plaats f 1.300, Dolmans, vierde plaats f 260, Van Katwijk, 22e plaats f 32,50 le plaats dagploegenklassement f 650, Wagtmans werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner wat opleverde f 845, Bovendien kreeg Wagtmans de prijs van de meest beminnelijke renner f 162,50 Ploegleider Ton Vissers deed als overwinningspremie in de pot f4.500,— Zondag: zevende plaats Harm Ottenbros f 130. 9de plaats Van der Vleuten f 104. zeventiende plaats Wagtmans f 48.75 Na de etappe van vrijdag vermeldde het Willem I I-saldo een bedrag van f 5.876.zodat het totaal nu op f 13.908,75 staat. In ons geldklassement van de Tour, zal dat bedrag steeds iets lager liggen omdat voor de verhou ding tot de andere ploegen een extra premie zoals Ton Vissers die zaterdag gaf, niet meegeteld kan worden. DOOR PETER HEERKENS TOULOUSE Het vlakke, brandendhete Tourweekeinde, is dankzij de Nederlanders wat opgefrist. Rini Wagtmans deed dat met een coupe die als een koele welkome douche over de volgerskaravaan kwam, en Jos van der Vleuten sproeide gisteren, met Harm Ottenbros. wat druppels op de verschroeide voorstelling van Montpellier naar Toulouse. Wat Rini Wagtmans zaterdag presteerde met een ritoverwinning op de baan van Montpellier (die meer op een zandbak dan een racecircuit leek), verhief hem tot een waardig strijder in de eerste gelederen van het algemeen klassement en kenmerkte hem als de man die in de finale van de tweede Tourweek de grootste tijdwinst boekte. Eerst bleef hij op de Mont Ventoux al zijn concurrenten voor, wat een kostbare winst opleverde, zaterdag maakte hij met de 20 seconden bonificatie die voor een ritwinnaar gelden zoveel goed, dat hij Costa Petterson van de derde plaats verdrong. Voor Rini Wagtmans begon de laatste rondeweek als een kermisdag: veelbelovend. niet in het draaiboek van Ton Vissers, die voor deze dag gegokt had op Harm Ottenbros en op hem ook zijn opdracht afstemde. Ottenbros stelde niet teleur. Op een 20-tal kilometers van de aan komst sprong hij solo-rijder Riotte ach terna, bereikte hem en ging bekwaam meebouwen aan een voorsprong. Tot het gewenste resultaat leidde dat overi gens niet en bezigheden van tv-ploegen waren er de oorzaak van. Riotte's ploegleider Jean Stablinski kwam de achter de kopgroep rijdende Felix Levi- tan waarschuwen voor de zuigkracht die de tv-voertuigen op het peloton hadden, de Tour-baas constateerde per soonlijk dat Stablinski in het gelijk stond maar toen was het te laat. In het spoor van de cameramensen, kwam het peloton op vijf kilometer voor Montpel lier bij. De teleurstelling over Otten bros' mislukking kreeg een ruime com pensatie door de overwinning van Rini Wagtmans en de eerste plaats in het dagploegenklassement. Het was een spectaculaire overwin ning, die Rini Wagtmans in Montpellier vierde en dat om twee redenen: ten eerste stoof de grote groep compact op de baan af wat aanleiding gaf om spurters als Basso, Godefroot en Jans sen te verwachten en niet Rini Wagt mans. Ten tweede kenmerkte de laatste ronde op de piste zich door twee val partijen, ten gevolge van het abomina bel slechte parcours en het scheelde niet veel of er was een derde slachtof fer geweest: Rini Wagtmans. Als eerste was hij de draai naar de baan doorge komen. Kort voor het bereiken van de ingang die met een grote lus aansloot op het circuit, had Evert Dolman voor hem een gaatje laten vallen. Dat bete kende de tweede geslaagde Willem II- aktie van de dag, want tevoren onder scheidde Jan van Katwijk zich door in de finale het tempo hoog te houden, waai-bij Rini Wagtmans geen moment uit de eerste wielen ging. Toen tenslot te Evert Dolman het peloton verraste en Rini Wagtmans wegspurtte, lag de weg voor het succes open maar niet zonder gevaar. Na Jan Janssen, die kort voor de eerste doorkomst tegen het gravel sloeg en schaafwonden aan ar men en benen opliep, dreigde ook Rini Wagtmans tegen de vlakte te gaan. Botsing In de bocht achter de streep botste hij met zijn voorwiel tegen een beton- rand en kon zich nog maar net over eind houden. Behendig manoeuvrerend, want dat was hard nodig op deze slech te baan, bleef hij het peloton voor. Achter hem kwamen de spurters ver slagen binnen, met Walter Godefroot als grootste verliezer. Hij bleek de eni ge met initiatief om een aanval te wagen op Wagtmans, doch kort na de laatste bocht schoof ook hij precies op de plaats waar Jan Janssen viel tegen de grond, overigens op een mo ment dat Rini Wagtmans toch niet meer te achterhalen viel en indrukwek kend oprukte naar de derde plaats in het algemeen klassement. Nederland. Willem II en Rini Wagtmans konden hun eerste grote succes noteren. „Het is mijn vierde eerste plaats dit seizoen" En Wagtmans telde op: „Twee etappes in de ronde van Spanje. Een criterium in Diksmuiden en nu". De overwinning van Rini Wagtmans I als een groot cadeau van hem voor de sponsor binnengehaald, stond overigens Niet uitgeblust Met deze aktiviteiten bleken de Wil lem II-ers nog niet uitgeblust voor dit weekende. In de finale van gisteren een lange, vervelende rit van 259,5 kilometer onder een brandende zon meldden ze zich opnieuw. Na een on danks het lage tempo (achterstand op het schema: 1 uur) toch lastige rit, bijna 8 uur op de fiets onder een afschuwelijke temperatuur) waren ze erbij toen jacht werd gemaakt op Al- bert van Vliegberghe en Benfatto, kop lopers met nog 27 kilometer koers. Onder de achtervolgers bevonden zich Jos van der Vleuten en weer Harm Ottenbros. Kans om mee te sprinten voor de eerste plaats, kregen ze niet, want Benfatto en Van Vlierberghe ble ven weg. Jos van der Vleuten over de slechte afloop van de aanval: „Het lag vooral aan Mogens Frey, die wilde niks doen en brak steeds het tempo. Guerra trouwens ook. Zij verpestten het voor ons". Zo konden van Vlierberghe en Benfatto het op een tweemansgevecht laten aankomen, wat van Vlierberghe Aan een lang, heet, weekend was toen op het beton van de piste in Toulouse een eind gekomen. Het peloton had de aanloop naar de Pyre neeën kalm genomen, maar het bete kende niet dat er geen slachtoffers vie len. Kees Rentmeester bijvoorbeeld kwam zaterdag met achterstand binnen door een vaL Veroorzaakt door een toeschouwer die met een kruik drinken Rini Wagtmans mocht lachen bjj de finish in Mont-Pelller. In de eind sprint bleef hy de Italiaan Marino Basso voor en schreef de eerste Nederlandse etappeoverwinning in deze Tour op zyn naam. zwaaide, maar de bus niet wilde afge ven toen Rentmeester ernaar greep. Hij viel en liep flinke wonden op aan de linker elleboog. Zondag ondervond hij er zoveel last van, dat hij in de laatste kilometers, bij het stijgen van het tem po, uit de wielen ging. Tot de achter blijvers behoorde toen ook Henk Benja mins en Frits Hoogerheide voor wie het hoge tempo dat het peloton er op het laatst inzette, teveel was. Maar, ze verspeelden weinig in deze broeierige dagen die deden snakken naar frissere tijden en onder welke omstandigheden de Tourkaravaan er volkomen begrijpelijk weinig demara- ges uitdraaide. (Van een speciale verslaggever) TOULOUSE Het valt niet mee als je Merckx heet om toe te geven dat je op de Mont Ventoux je kunnen hebt overschat. De Belgische vedette, die op die ver schrikkelijke berg na zijn overwinning in elkaar stortte, heeft er een hele nacht over liggen piekeren om een verklaring te vinden. Zaterdag, in de rit van Carpentras naar Montpellier. ging hij onderweg bij een aantal bekenden buurten om zijn uitleg van de affaire te geven. „Ik heb komedie gespeeld. Ik had helemaal geen inzinking. Maar toen ik al die verslaggevers op me toe zag hollen, nadat ik al bij de radio en de televisie was geweest, heb ik gedaan alsof ik een flauwte kreeg. Dat was de enige manier om aan al die mannen te ont snappen." Er werd over deze uitleg van de grootmeester in de karavaan stilletjes gelachen. Een karavaan, waarin het gerucht circuleert dat Joop Zoetemelk volgend jaar voor Willem II/Gazelle zal gaan rijden. Zekerheid is over deze eventuele transactie niet te verkrijgen. Zoetemelk zelf houdt zich bij vragen van de domme, begrijpelijk, want zijn contract met Mars/Flandria loopt pas op 31 december van dit jaar af, en zijn marktwaarde zou enorm stijgen, wanneer hij er in zou slagen de tweede plaats in de Tour dc France achter Merckx tot in Parijs te blijven bezetten. Ook Ton Vissers blijft op de vlakte. „Natuurlijk zou ik Joop Zoetemelk graag in mijn ploeg hebben, wie niet, niet alleen vanwege zijn kwaliteiten als coureur, maar ook omdat hij een uitermate nette jongen is. Hij past wat dat betreft precies in mijn straatje." Of er al onderhandeld is. wilde Vissers niet zeggen. (Van onze speciale verslaggever) TOULOUSE. Eddy Merckx kwam op de wielerbaan in Tou louse huilend over de finish. Eerst dacht men dat hij gevallen was, maar later bleek dat Merckx een vlieg in het oog had gekregen, die hij niet kon verwijderen. De ogen van Merckx traanden toen zodanig dat men dacht dat hij huilde. Eddy Beugels, die achter Merckx fiet ste toen het gebeurde, vertelde: „Merckx kwam inderdaad bijna ten val, hij maakte in het peleton een zwaai naar rechts omdat de vlieg in zijn oog ken nelijk veel pijn deed. Toen kwam er een breuk in het peleton van wel 100 meter en we hebben zeer hard moeten rijden om het peleton nog te achterhalen. Dat lukte net bij het binnenrijden van de wielerbaan". (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9