IS TERUG VAN WEG GEWEEST SOLITAIRE OF HONDEHALSËAND Brillen (niet) om door te kijken boorbhccki thee..! MET HOED MEER MANS I Op zijn twaalfde verjaardag pet ..zijn vader hem een gi- '?r cadeau. Hij had- het in tra ment ergens vóór twaalf ollar op de kop weten te tik- "*vis is niet bijster ge- kkig met zijn verjaarspre- tntje want later zal hij zeg- ..Ik had me toen liever fiets gehad". Zijn ouders isdden hem dat plezier na- urlijk ook gegund, maar wat als je nauwelijks de ndjes aan elkaar weet te lopen Het gezin Presley irmoede en om daaraan ontvluchten verhuist het op g naar Memphis. In emphis doorloopt Elvis voor- eldig de „High School", om volgens te beginnen aan iets evenscarrière moet heten, wordt vrachtwagenchauf- ir. In het voorjaar van 1954 apt hij met zijn gitaar een aatselijk studiootje binnen 1 voor een habbekrats eigen stem op een plaatie int laten persen Vier dollars ?rpt hij op de toonbank en paar minuten later staat weer met zijn schellakpro- ikt op de straat. Eigenlijk is eens tevreden over het sultaat, maar wat kun je r een paar duiten ver achten. Trouwens zijn jarige oeder voor wie hij het aatje liet persen, is er ziels- lukkig mee. Elvis heeft er Bn nog geen flauw idee van it de technicus van het pla- nstudiootje de naam van de ingelige truekdriver belang- ik genoeg vond om te ont- luden. Op een morgen, enke- weken later, valt bij de Presley's een brief in de bus. Of Elvis op veertien juli om half tien 's morgens naar de „Sam Philips Studio" wil ko men. De „Sun Records Com pany" ziet wel iets in hem en wil daarom een single maken die de weg naar de grammo- foonplatendealers moet vinden. Het nummer dat Elvis op die morgen zingt heet „That's all right". Als de opnameband wordt teruggedraaid merkt hij teleurgesteld op: „Het klinkt alsof er iemand op een emmer zit te rammelenMaar de studiojongens zijn wild en thousiast. „Het is geweldig boy". Ze zullen gelijk krijgen. Nog geen twee maanden later nee. Eerst wordt hij „gepro beerd" in Tennesee, en als daar een opgezweept publiek de nodige zalen in de vernie ling heeft geholpen, gaat het van Amerika's oostkust tot Amerika's westkust. Elvis weet zich te verkopen. De theaterkassa's rinkelen en het publiek raakt aan de rand van de hysterie als Elvis zich onder forse rocktonen op het podium kronkelt als een aal en vervolgens met microfoon en al tegen de grond gaat. Dat is showbusiness. Dat wil het publiek zien. Dat Elvis toeval lig ook nog zoiets kan als zin gen, vergeet men. Nog geen jaar later kan Presley zich eigenaar noemen van een serie peperdure Amerikaanse li mousines, en laat hij zich voor de lieve som van 'n half mil joen dollars een droomvilla bouwen. Bij „Paramount" te kent hij een contract voor ze ven jaar terwijl hij zich aan „R.C.A." voor zijn hele leven verbindt. Binnen een jaar is Elvis de absolute koning van de Amerikaanse muziek. Tele visiestations offeren astrono mische bedragen om de „Pel vis" op de beeldbuis te krij gen. De muur van de publici teit die rondom het idool van de jeugd uit de vijftiger jaren wordt opgetrokken, is er een van uitersten, omdat niemand eigenlijk goed raad weet met het nieuwe fenomeen. Enerzijds verleent men hem het aureool van het absolute muzikale einde, anderzijds me nen de zedeprekers dat hij een Immorele knaap is die een bom onder het goede fatsoen en de moraal heeft gelegd. Hoe verwerkt de „King" die aanvallen? Achter de onver schilligheid van zijn gelaat gaat het kind schuil dat niet is opgewassen tegen die spelde- prikken. Op zulke momenten trekt El- vis zich terug in het luxueuze interieur van zijn droomwo- ning waar hij zich beschermd weet door een solide bodyguard die geen indringers tolereert en de privacy van de baas met stenguns waarborgt. Later heeft Elvis eens gezegd: „Als ik depressieve buien had. dacht ik dat ik een immorele jongen was Het liefst zou ik dan weer teruggaan naar de cabine van mijn truck, want daar alleen voelde ik me op mijn gemak". Op 24 maart 1958. nadat hij uitstel heeft gekregen voor het maken van de film „King Creole', moet Elvis conform de wensen van de Amerikaanse wetgever onder de wapenen. Als G. I. wordt hij naar een basis in Duitsland gestuurd. Massa's vrouwelijke fans over de hele wereld verspreid we nen bittere tranen als de kranten de eerste foto's bren gen van hun idool als gekort wiekt rekruut. Elvis' tegenstanders verkneu kelen zich reeds bij voorbaat bij de gedachte: „We zijn nu twee jaar van hem verlost Als hii terugkomt zal niemand meer weten wie Elvis Presley was". Maar de aanbidders voorspellen: „Elvi^ wordt een zingende kolonel". En wat wordt Elvis? In ieder geval niet wat de profeten voorspel den. Op 4 maart 1960 zwaait hij af met een paar sergeant- strepen op de mouw, een blanco militair strafregister en ook zijn naam is men niet vergeten, want de eerste elpee die in het nieuwe burgerbe staan wordt opgenomen (,.E1- vus is back") haalt als van ouds weer een miljoenenver- En toch.... Elvis is anders geworden Niet alleen heeft hij de bakkebaarden rond zijn oren laten verwijderen, ook is zijn vulkanische presentatie uit de pré-militaire periode Elvis ziet af van tumulteuze zaalconcerten om zich voorna melijk toe te leggen op het maken van ijzersterke hits en te bewijzen dat hij acteerta lent bezit. Met een gemiddelde frequentie van drie per jaar maakt Elvis nog 26 films hetgeen zijn to taal anno 1970 op 31 rolpren ten brengt. Alle filmkritieken ten spijt wil elke producer met Ehis in zee. Allicht, met iemand aan wie een miljoen- leger fans kleeft, kun je fi nancieel onmogelijk op de klippen lopen. Formule, al is het draaiboek nog zo zoutloos, laat Elvis een paar songs kwe len en de bioscoopkassa's zul len bij voorbaat rinkelen Met het filmen wordt het ech ter stiller rond dc „Pc'vis" Zijn naam wordt weggespoeld door de beatgolf, en In 1963 slaat het noodlot definitief toe. De „Beatles" veroveren Ameri ka. en in het land van Uncle Sam schieten nieuwe groepen die naar voorbeeld van de vier Britten handelen, als padde stoelen uit de grond. Is het voorgoed gedaan met de Elvislegende? Niets daarvan. Presleys manager en lift naar het succes, de ijzervreter „Ko lonel" Tom Parker, brengt hem vijf jaar later in 1968 terug in de showbusiness. Op de derde december van dat jaar, om drie minuten voor negen 's avonds, stemmen mil joenen Amerikanen hun tele visietoestel .af voor de met veel tamtam aangekondigde Elvis Presley Show. De kolonel had hiervoor van de N.B.C.- televisie een waanzinnig hoog bedrag weten los te weken, alsmede een clausule in het contract dat „de contractant volledig zichzelf moet kunnen zijn", met andere woorden: El- vis moet kunnen doen en laten wat hij zelf wil. Degenen die zich aanvankelijk voor de beeldbuis hadden genesteld om zuchtend een brok jeugdsenti ment op te halen, raken op die avond weer in de ban van de man in het zwartleren pak. Oude. opgepoetste hits als „Heartbreak Hotel". „Jailhouse Rock", „Hound Dog" en „Love me tender" blijken nog goed genoeg om een run op de grammofoonplatenwinkels - te ontketenen voor de soundtrack van de show. Na geen maand later wordt het album al met goud bekroond. De kolonel heeft weer eens voor de zo veelste maal gelijk gekregen. „Never change a winning team" is zijn lijfspreuk: „Veran der nooit de koers". Is er een beter bewijs voor deze lijf spreuk dan een man van 34 jaar. die men alweer de nodi ge jaren vergeten is. weer met een teeveeshow op de troon van de showbusiness te hijsen? Misschien heeft Elvis in de gelukzalige roes van'zijn for midabele come-back een mo ment gepeinsd over de dag dat Tom Parker bij hem zijn op wachting maakte, en om zijn kwaliteiten als manager te be wijzen R.C.A. wist te bewer ken de jonge zanger voor 35.000 dollars over te nemen van „Sun Records". Elvis ving toen zelf de lieve som van 50!000 dolïars Van welk douceurtje hij zijn eer ste Cadillac kon kopen Niet lang na de> opzienbarende leevëeshow die „Time" zelfs verleidt tot het citaat „Elvis is terug alsof hij nooit is wegge weest" ontvangt de kolonel een blanco contract voor een optreden van vier weken in liet peperdure „International Hotel in Las Vegas. Het be drag dat Tom Parker invult: 125.000 dollars per week. Vier weken lang is er in voor noemd hotel gegn tafel meer vrij. ook al bedraagt de reser- veringsprijs van zo n van alle gemakken voorziene dis bedui dend meer dan duizend dollar Zelfs grote sterren als Frank Sinatra, Sammy Davis jr. en Dean Martin die in deze pretplaats in de. Nevada woes- tiin sterk concurrerende eta blissementen bezitten beho ren tot de vaste gasten als Elvis optreedt. Het publiek, ook al ligt de gemiddelde leef tijd ver boven de dertig, ge draagt zich zoals zich dat be taamt bij het optreden van een groot rockzanger. Er wordt geschreeuwd, ge joeld en gefloten. En tussen de coulissen, onbereikbaar voor de felle spotlights, staat avond aan avond kolonel Tom Par ker. ilij wrijft zich verge noegd in de handen. Het gaat weer goed. Net als vijftien jaar geleden. Net of Elvis nooit is weggeweest. mode is altijd een zich distantiëren van wat de i draagt. Nu de hondehalsband en de enorme breloques om negenennegentig van de honderd halsjes hangen, komt er een tegenstroming, de echte juweliers zeer ingenomen zullen zijn: de solitaire, een enkele (kostbare) edelsteen hoort nu aan een dun gouden kettinkje strak om de hals te hangen en werkelijke VIP'S doen dat nu ook. VIP is een woord, dat wij hier ook wel gebruiken als we interessant willen doen: het betekent Very Important Person. Zulke mensen, maar dan wel personen met modieuze verdiensten, hebben van het Amerikaans tijdschrift „Women's Wear Daily" een nieuwe bijnaam gekregen „Beepees" (uitgesproken „Biepiez'), gemaakt vanuit de eerste letters van de woorden Beautiful ft jf jg Op de 4e Internationale brillenbeurs die onlangs werd gehouden in Oyon- nax (Frankrijk) is op spectaculaire wjjze aan de dag gekomen hoe be langrijk de plaats is die Frankrijk In neemt bij het fabriceren van zonne brillen- In het afgelopen Jaar zijn daar 80 miljoen donkere brillen, te zamen voor 433 miljoen franc ver vaardigd, waarvan bijna de helft voor het buitenland. Dit is niet in het laatst te danken aan het ijveren van mode-ontwerpers zo als Pierre Car din die met bijzondere monturen van de bril zulk een in teressant accessoire hebben gemaakt De fabriek die voor doze couturier brillen maakt, levert er 25.000 per dag waarvan 50% naar Amerika wordt verkocht onder de naam Riviera! Dank zij de modeontwerpers heeft de zonnebril momenteel vooral de func tie de zon IN de 'ogen te laten schij nen, want de hypermoderne modellen worden in het haar gedragen hetgeen een bandeau overbodig maakt- De vol gende stap is logisch: een Parisienne die bijzondere brillen ontwerpt en ook verkoopt heeft nu maar de glazen achterwege gelaten en monturen ge maakt van gouden draad dat in twee spiralen voor de ogen is gelegd. Als je toevallig de bril eens voor de ogen laat zakken zie je de wereld in een gouden schittering maar wel dolge draaid hetgeen intussen vaak met de werkelijkheid overeenkomt. Een andere ontwerpster hield wel de glazen in ere maar ze maakte het montuur van soepel leer waardoor het sierraad zich gemakkelijker om het hoofd laat leggen. Op de Internationale salon werd ech ter een prognose gegeven die voor spelde dat het volgend jaar de brillen weer verstandiger zullen worden, geen monstermodellen meer en geen vreemde monturen. Het model zal lichtelijk ovaal zijn. of afgerond recht- rechthoekig, de zacht getinte glazen (roze, amber, zachtlila of opalei ge vat in fijn metaal. Het plastic zal niet uitgediend zijn, maar wel bescheide ner worden tozgepast en de vorm van het oog volgen. ADVERTENTIE Ondanks de fraaie kapsels, die de coiffeurs op onze hoofden bouwen ondanks de pruiken en Indiasjaals, die de uitgezakte lokken weer zo modieus verbergen, geven sommige artiesten de moed niet op ons onder hun hoedje te vangen. Jean-Charles Brosseau doet het in elk geval opzienbarend met een paardeharen chapeau waarop hü tuitte en oranje bloemen borduurde. Met een hoed kun je je tuat veroorloven, zei h\j, en zette zgn dame op haar kleine neusje een donkere bril met montuur uit parels en kristalletjes, ten overvloede voorzien van een parelketting, zodat zij de bril ook eens even af kan zetten en aan de ketting laten bengelen op haar bloesje. De sigarettenpijp. u-aarin de pareltjes heel klein zijn gehouden, wordt meer beheerst door topaasgele Tiroolse steentjes en ligt ook al aan de ketting die madame om de pols heeft geslagen. De ringen, die bestaan uit een half tot heel dozijn draaddunne bandjes, bijeengehouden door ren staafje waaraan gekleurde bollen hangen, doen het pas waarlijk goed als je er vijf draagt aan uier vingers: aan de wijsvinger twee.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7