Vier personen gewond bij drie schietpartijen KOSMONAUTEN STEEDS LANGER IN DE RUIMTE INWONER SCHIEDAM SCHIET OP POLITIE Felle strijd in stad Cambodja Andreotti: hoopt op spoedig succes Richard Ross, de beste goochelaar Nederlanders goed op dreef Weinig animo popfestival van Aken Historische automaat Planeetreizen niet voor eind jaren zeventig ANDAG 13 JULI 19 Vü LEIDSE COURANT PAGINA 5 AMSTERDAM (A.N.P.). Bij schietpartijen in het land, waarbij één keer de politie betrokken was, zijn vier personen gewond ge raakt. Geen van de slachtoffers verkeert m levensgevaar. Eén dader is gearresteerd, een andere schutter was vandaag nog voort vluchtig. In Amsterdam werdeni In -de nacht van vrijdag op zaterdag twee jonge Amsterdammers door kogels getroffen, nadat bij een snackbar ruzie was ont staan tussen hen en de latere dader. Deze schoot eerst een 18-jarige Amsterdam mer in zijn onderarm. Diens 19-jaiige vriend, die de vluchtende dader wilde grijpen, werd bij het Rijksmuseum door een tweede schot in de borst getroffen. De dader wist te ontkomen, ondanks de achtervolging door enige automobilisten. In Brunssum werd zaterdagavond een PHNOM PENH Rtr AFP Na felle gevechten die reeds zaterdagmorgen be gonnen zijn een duizendtal militairen van de Vietcong en Noord-Vietnam er in geslaagd het grootste deel van de Cambodjaanse stad Kiri Rom, 90 km ten zuidwesten van Phnom Penh, te bezetten. Een klein garnizoen van het Cambodjaanse leger dat zich aanvanke lijk geducht tegen de aanvallers verzet te. is uit de barakken verjaagd en heeft zich volgens de laatste berichten ver schanst in de heuvels rond de stad. Het Cambodjaanse opperbevel in Phnom Penh is druk doende het uit ongeveer 400 man bestaande garnizoen te versterken. Daartoe zijn reeds zon- dagmorgen vroeg 15 helikopters opge stegen van het vliegveld Pochentong bij Phnom Penh. Volgens welingelichte knngen zullen deze helikopters troepen oppikken in de provinciehoofdstad F Abmpong Speoe en ze trachten over' te brengen naar Kiri "Rom. 38-jarige inwoner van deze Limburgse gemeente door drie schoten in de rug ernstig, maar niet levensgevaarlijk ge wond. De dader, eeni plaatsgenoot van het slachtoffer, die al geruime tijd ruzie met hem had, werd later door de politie gearresteerd. De Schiedamse politie moest van de vuurwapens gebruik maken, toen een 41-jarige Schiedammer een surveil lerende politieman met een geweer be dreigde. De man werd in een park aange troffen met een geweer, dat hij na som matie niet wilde overgeven aan surveil lerende politieagenten. Integendeel, hij richtte het wapen op één van de politie mannen. Zijn collega loste dèarop een schot uit zijn dienstpistool, waardoor de man in zijn rechterbeen werd getroffen- Het been brak door het schot. De-man bleek in het bezit te zijn van twee kogel geweren. Van één van de wapens was de loop afgezaagd. De man was van plan In de poldei' op eendejacht te gaan. (Van onze correspondent) ROME Giulio Andreèotti, de Italiaanse kabinetsformateur, ontmoet de christen democratische leiders uit beide huizen. Morgen gaat hy de andere partijen, waarvan verwacht wordt dat ze met de volgende linkse centrumcoalitie zullen meedoen, raadplegen. Begin deze week hoopt Andreotti aan te kunnen kondigen, dat hij een nieuwe regering heeft gevormd. Waarsctaynlyk zal deze, op de leider na. identiek zyn aan de vier regeringen die Italië sinds de algemene verkiezingen in 1968 heeft gehad. Andreotti zelf is lid van de christen democratische partij. Zijn pólitieke positie werd door een persagentschap als volgt omschreven: „Als binnen een politieke partij de kracht verhouding naar rechts verschuift, kan een man die altijd rechts heeft gestaan en die op dezelfde plaats blijft, ineens in een linkse kant terecht komen. Dat is met Andreotti het geval". Andreotti, die 51 jaar oud is en in Rome woont, trok na de oorlog aandacht van de toenmalige Italiaanse premier Alcide de Gaspari. Hij werd zijn secretaris en kwam in 1947 voor het eerst in diens kabinet. 21 jaar achter elkaar hield hij dit vol. Hij kon alle schandalen, die on der zijn bevoegdheid plaatsvonden tot een voor hem gunstig einde brengen. Andreotti staat in hoog aanzien bij de Amerikaanse militaire leiders, de Itali aanse industriëlen en het Vaticaan. Men zegt dat hij elke morgen de mis bijwoont en dat hij een onwrikbaar tegenstander is van de echtscheidingswet. Italiaanse mode romantischzwierig en vrouwelijk (Van onze redactrice) ROME, zondag VVe zaten op de marmeren zijkanten van de trap: naast, voor, onder ons waren de anderen: sommigen op hun knieën om bun achterburen niet te storen. Het was by Tiziani. Iedereen keek of noteerde zorgvuldig wat er aan lange redingotemantels, geplisseerde en volzvjden jerseyjurken, aan volants en stroken voorby werd gedra gen door de mannequins op hun hoger gehakte schoenen en laarzen. Zelfs van onderaan de trap was het uitzicht op de mannequinbenen nog zedig, omdat de zomen zoals over al elders tot braafjes onder de kuiten reikten. De avondmodellen zouden getoond worden en toen ging plots al het licht uit. Komplete duisternis was er heel even, toen schoten de lampen van de televisiemenèen te hulp en in een salon konden de aristocraten van naam en uit de perswereld de creaties verder bewonderen. Het ongewone schouwspel van manne quins in vorstelijke kleren, goudge- borduurd, die met behulp van een kaars al dat luisterrijke lieten bewon deren, gaf een zeer speciaal effect En kaarslicht zou misschien evenmin misstaan hebben bij de modellen van Centinaro en Fontana. De eerste haalde inspiratie uit de Russische folklore, met veel kozakkenbroeken over laarzen, met brandeburgers, pas sement en kolbacks. De tweede met een weelde aan fluweel en model len afgekeken uit de periode van voor de eerste wereldoorlog. Dit uit te zich in heel veel tuniekmodellen Een van de modellen van Centiuaro: geplisseerde cocktailjapon van laven del-blauw satijn met suède laarzen In dezefde tint. over lange rokken, zwierige cape's over sportieve kostuums. Romanti sche ruchekragen en mouwboorden en even romantische juwelen rond de hals en in de decolletés van de mannequins haakten daarop in. Ele gant tot het riempje van de schoe- Als gemene deler komt het lange, slanke silhouet met smalle schou ders, een fijne taille, smalle heupen en een rok die de schoonheid van het onderste deel van de benen alleen wil laten bewonderen. Knoopjes, ceintuurs, nestels horen als versier- delen bij dit alles. Kleuren Viola is een mooie naam. Wanneer hij gebruik't wordt om een kleur aan te duiden wordt het mindermooi. De kleur is aan de donkere kant. blauw- violet en ze is de hit van de win ter. Daarnaast is er cacaobruin, grijs, beige, bronsgroen, tabakbruin, en Vrouwelijk Voor namiddag- en -avondkleding zijn er krip, jessevzijde, romainse krip, organza en alles wat maar dienen kan om weke, soepele, zich rond het lichaam vlijende modellen te maken. Indien de herenkleerma kers de mannen weer mans willen kleden, doen hun collegas uit de vrouwenmode hun duit in het zakje voor hun klanten. Het gemis aan pantalons in de collecties spreekt daarover duidelijke taal. De kapsels, zijn daarop afgestemd. De manne quins droegen knoetjes op het hoofd of in de hals, losse haarwrongen, vlechten rond het hoofd met er uit springende krulletjes, enz. Ook al zijn het allemaal pruiken, het is beteke- Duitse minister regel transport gewonde vrouw KERKRADE (A.X.P.). De 44-jarige mevrouw M. Schaap uit Kerkrade is zaterdagmiddag, dank zij persoonlijk in grijpen van de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Hans-Dietrich Gen- j scher, bijzonder snel naar een ziekenhuis j overgebracht, nadat zy gewond waa- ge- I raakt bij een verkeersongeval. Kort voordat de minister, die bij Aken I de grensovergang op de autosnelweg had r geïnspecteerd, met een helikopter zou vertrekken, vond er op de nabijgelegen t verkeersweg een aanrijding plaats, waar bij drie auto's, waren betrokken. De minister gaf opdracht de gewonde vrouw met een begeleidende helikopter naar een Akens ziekenhuis te vervoeren. Bin nen tien minuten was zij onder behan deling van een arts. AMSTERDAM (A.N.P.) De 25- jarige goochelaar Richard Ross (R. Rosenboom) uit Amsterdam heeft voor drie jaar het wereldkampioen schap goochelen veroverd. Tijdens het internationaal goochelconcours, dat een week lang in het RAI- AKEN (DPA) Het „open air pop festival" in het ruiterstadion van Aken is dit weekeinde door 40.000 jongelui uit Duitsland, België. Nederland en Luxem burg bezocht. Men had op het dubbele aantal bezoekers gerekend. De 26 deels prominente ensembles uit binnen- en buitenland kregen weinig bijval. De stemming was overwegend mat- Een jaarlijks evenement in Hporn is de stoomwalsenparade. Dprtien van dergelijke gevaarten daverden dan ook zaterdag door de Hoornse binnenstad. Een wijwaterauto- maat, ail in de Griiekse oudheid gebruikt, vonpde het idee voor een reclametekening van een „historische"' koffieautomaat. Een technicus van De Vos Automaten N.V. te Schoonhoven, geïn spireerd door deze te kening. knutselde in circa 50 werkuren die hierbij afgebeelde his torisch automaat in elkaar. Diverse onderdelen van dit kunststukje van vindingrijkheid bewegen en draaien, zodra elektrische stroom wordt inge schakeld. Juam do Brasil houdt, sluimerend onder een koffiestruik, een oog je in 't zeil of alles naar wens ver/, pt. Congrescentrum in Amsterdam werd gehouden, verwierf hij de Grand Prix 1970. Zondagmiddag maakte de jury de prijs bekend en werd de gelukkige in de grote zaal van het Congrescentrum ge huldigd. De Amsterdammer had het de afgelopen dagen moeten opnemen tegen ongeveer 12 goochelaars, aliemaal van grote naam en afkomstig uit alile delen van de wereld. De Nederlanders hebben zich tijdens dit concours, waarbij ongeveer 1300 medebroeders in de kunst aanwezig goochelaars wordt eens in de drie jaar georganiseerd door de Federation Inter nationale des Societes Magiques. Voor Nederland heeft Fred Kaps al drie keer het wereldkampioenschap verworven. De voligdende strijd om de wereldtitel zal in 1973 worden uitgevochten in Parijs, waren, goed geweerd. Behalve Richard Ross vielen nog zes andere landgenoten in de prijzen. Tel Smit kreeg de eerste prijs voor het onderdeel manipulatie. Een deide prijs \-oor algemeen goochelen werd toegekend aan Ad Klein. Aimandi won tegelijk met topper Martyn uit Zweden de eerste pa-ijs voor komisch goochelen. Rene Petrie eindigde op de plaaits voor zijn kunsten op het gebied van de micro magie. Met kaarten haalde Dick Koornwinder de derde prijs in deze aloude tak van goochelkunst De Metro Magic Show weid tweede in de categorie illusionisme. Brand aan boord Félix Gaillard (Van onze correspondent) PARIJS Het stoffelijk overschot van de vroegere minister-president Fe lix Gaillard, die donderdag voor'de kust van Bretagne met zijn zeiljacht veron gelukte, is vandaag tér aarde besteld. Omdat alle vier opvarenden, twee man nen en twee vrouwen, om het leven kwamen, is de oorzaak van de ramp niet met zekerheid vast te stellen. Maar men neemt algemeen aan dat aan boord van het schip brand is uitgebro ken, die Félix Gaillard, een goede zei ler, probeerde te blussen. De vrouwen trokken hun zwemvesten aan en gingen in een kleine reddingsloep, maar die sloeg om en beiden verdronken. Door de brand is waarschijnlijk het pas-gevulde benzinereservoir ontploft, waardoor de twee mannen gewond en verminkt in zee terecht kwamen en het leven lie ten. Félix Gaillard, die 51 jaar is gewor den, was op zijn 38ste jaar de jongste eerste-minister van Frankrijk. Zijn spe cialiteiten waren financiën en econo- Hirohito in Nederlands pavilj oen OSAKA (AFP) De Japanse keizer Hirohito en keizerin Nagako hebben vandaag een bezoek gebracht aan het Nederlandse paviljoen op de expo'70 in Osaka. De keizer en de keizerin werden verwelkomd door minister Luns van Buitenlandse Zaken, die al enige tijd in Japan is, en door mr. Cals, de voorzitter van de Nederlandse inzending. MOSKOU (AP.) De Rus sische kosmonauten zijn nu reeds in staat om langer dan een maand rond de aarde te draaien en er worden systemen ontwik keld om deze tijd op te voeren tot vijf a tien maanden. Dit heeft de president van de Rus sische academie van wetenschap pen, dr. Stislav Keldysj mee gedeeld. In Rusland bestakn volgens hem geen plannen om In de naaste toekomst een bemande reis naar ae maan te onderne men. Bemande verkenning van andere planeten zal volgens hem zeker niet voor het eind van de jaren zeventig worden ondernomen. „Ik moet zeggen dat interplanetair vluchten zeer moeilijk zijn", zei Keldysj. Rusland heeft echter niet alle plannen voor bemande ruimtevluchten opgegeven. Gevraagd naar het Amerikaanse voor stel om Russische en Amerikaanse tech nici samen te laten werken bij het ont werpen van ruimteschepen die aan el kaar gekoppeld kunnen worden, vooral met het oog. op eventuele reddingsacties in de ruimte, antwoordde Keldysj: „Wij hebben zo'n voorstel niet ontvangen, maar wij zouden er zeker maximale aan dacht aan schenken"- Ruimtevaartmedicus Oleg Gazenko onthulde dat het fysiek gestel van de kosmonauten Nikolajev en Sevastjanov op de laatste ruimtereis hard te verduren had gehad, maar dal beiden zich spoedig hadd enhersteld. „Na de terugkeer op aaide hadden zij moeite met het staan. Zij vonden het prettiger te liggen en zich niet te bewe gen". Dr. Gazenko vond echter dat op de vlucht was bewezen dat mensen niet al leen lange tijd in de ruimte kunnen le ven, maar er ook effectief werk kunnen hadden hersteld. Mgr. Vallainc naar Siena 1 VAT.IKAANSTAD (KNP) De pers- j chef van het Vatikaan, mgr. Vallainc. die van het begin van het tweede Vati- kaans concilie en met enige onderbre king tot op heden de leiding had van, de Vaticaanse persdienst is benoemd tot I hulpbisschop van het aarstbisdom Siena. Er is nog niets bekend omtrent een I eventuele opvolger of verandering in het systeem der voorlichting. Bedelbrief Mozart geveild KEULEN (AP) Een bedelbrief van Wolfgang Amadeus Mozart, .die hem twee jaar voor zijn dood in 1791 100 gulden (toentertijd 300 Mark) opleverde, is op een veiling voor 21.000 Mark ver- Mozart had de brief gericht aan Franz Hofdemel, functionaris van justitie in Wenen en evenals hij lid van de orde der vrijmetselaars. De brief werd volgens de veilingmees ter verkocht aan een handschriftkundige, die anderhalf jaar geleden Mozarls schuldbekentenis voor de 100 gulden heeft gekocht.. Franse prijs voor Von Karajan AIX-EN-PROVENCE, (AP) De di rigent Herbert von Karajan heeft za terdagavond de Prix Franco-AUemagne ontvangen uit handen van de Franse minister van Culturele Zaken Edmond Micbelet. De plechtigheid weid gevolgd door een uilvoering van werken van Mozart door het Parijse Filharmonisch Orkest onder leiding van Von Karajan in de tuinen van hotel Du Roy-René in Aix- en-Provence. De prijs wordt toege kend aan een persoon, "die door zijn werk heeft bijgedragen tot de verbete ring van de vreedzame betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland". Von Karajan kreeg de prijs omdat hij veel tijd had besteed aan het dirigeren van de Parijse en de Berlijnse Filharmoni sche orkesten. Memoires van gen. De Gaulle PARIJS (RTR) Het eerste deel van de memoires van de generaal De Gaulle uit de m-oorlogse periode, "Le Rénou- veau". zal waarschijnlijk tegen het ein de van het jaar verschijnen, aldus heb ben zijn uitgevers meegedeeld. Deze memoires. "Memoires de l'espoir" zullen behalve "Le Renouveau" handelend over dr periode 1958-1962, "l'Effort" (1962-1965) en "Le Terme 1966-1969) omvatten. De Roemeense kunstenaar Ion Bitzan exposeert van 18 juli tot 1 augustus j schilderijen, grafiek en enkele objec ten in Panorama Mesdag, Zeestraat 65b Den Haag. Wereldkampioen goochelen, Richard Ross, wordt omhelsd door zijn verloofde

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5