MARIE-CLAIRE ALAIN prachtig spel in de „barok Nederland startte zwak op Songfestival Knokke Overdadige klankweelde van zes oude celli Thomascursus doet ook aan gregoriaans DE ROBOTS VAN MORGEN LEIDSE COURANT MAANDAG 13 JULI 1970 Orgelconcert in Kloosterkerk Zaterdag bleek het zangeresje Kate een van de sterkste troeven voor de Belgische ploeg. Ze brengt haar liedjes met veel temperament en danst er, op blote voeten, af en toe heel geanimeerd bij. KNOKKE Engeland goot voorlopig de hoogste ogen op het Songfestival te Knokke. Dc Britse ploeg zegevierde gisteren over Nederland met maar liefst 325 tegen 266 punten. De prestaties van de Nederlandse ploeg lagen niet hoog; Helen Shepherd was de enige die goede punten behaalde, de rest kwam er nauwelijks voldoende af. Het lijkt vrijwel vast te staan dat ons land geen enkele kans maakt op de eindzege. Toch staat Nederland niet onderaan. Daaf prijt Duitsland, dat zaterdag slechts 256 punten haalde tegen België. De voorlopige stand is thans: 1. Engeland (325); 2. Spanje (324); 3. België (295); 4. Frankrijk (293); 5. Nederland (266): 6. Duitsland (295). Vanavond treden België en Duitsland tegen elkaar aan. De Nederlandse tv neemt de uitzending daarvan niet over. Morgenavond kunt u wèl naar Knokke kijken. Dan moet de ploeg van Rob Touber het opnemen tegen Spanje. Tussen Holland Festival en herfst seizoen zou het muziekleven in onze cultuurcentra „plat" liggen, ware het niet, dat de orgelconcerten blijven door gaan. Komende anderhalve maand worden ook in Haagse kerken de ma nualen en pedalen druk bespeeld. Met als hoogtepunten de bekende zaterdag avondrecitals in de Kloosterkerk, waar dit weekend Marie-Claire Alain triomfen gevierd heeft. Haar reputatie en merkbare toeris tische belangstelling maakten, dat Marie-Claire Alain zaterdag een dicht- Munoz Grandes overleden MADRID (AFP) Kapitein-generaal Augustin Munoz Grandes, van 1962 tot 1967 de tweede man in Spanje na generaal Franco is zaterdagavond, 74 jaar oud, in Madrid overleden. Hij werd reeds een jaar in een ziekenhuis vcr- Munoz Grandes vocht met Franco in de Rifoorlog in de jaren twintig, en in Asturië tegen de mijnwerkers in 1934. Tijdens de burgeroorlog voerde hij het bevel over eerst een divisie, later een leger van de Nationalistische Strijd krachten. Tijdens de Tweede Wereldoorlog or ganiseerde hij de „Blauwe Divisie'' die aan Duitse zijde aan het oostfront vocht. Van 1962 tot 1968. het jaar waarin hij werd vervangen door admi raal Luis Carrero Blanco, trad hij op als vice-premier. „Sonsbeek buiten de perken ARNHEM (ANP) „Sonsbeek buiten de perken" is de naam voor dc kunst manifestatie die van 15 mei tot en met 29 augustus 1971 in park Sonsbeek in Arnhem zal worden gehouden. De kosten voor dit evenement zullen ruim 650.000 gulden bedragen, waarvan 233.000 gulden door de gemeente Arnhem als krediet- garantie zal worden uitgetrokken. De tentoonstelling is een verruimde opzet van „Heden Sonsbeek",, de kunst manifestatie die dit jaar zou worden ge houden, maar door technische en orga- nisatorische moeilijkheden niet kon door gaan. Meer dan bij deze manifestatie de bedoeling was zal ..Sonsbeek buiten de perken" worden afgestemd op de huidige ontwikkelingen, waarbij de nÉdruk zal i worden gelegd op de internationale communicatie en informatie op het ter- i rein van de beeldende kunsten. Getracht I zal worden door middel van alle beschik bare communicatiemiddelen een mondiale oriëntatiemogelijkheid voor de kunste naars, alsmede voor het publiek te schep- Het ligt in de bedoeling de toegang voor iedereen gratis te maken, wat geldt voor alle gebouwen en de gehele open- luchttentoonstelling. Ongeveer 20 pro- jecten zullen, tegen betaling van de daar- aan verbonden kosten, aan gemeentebe- sturen, musea en instellingen in het land worden aangeboden. I bezette Kloosterkerk trof. Haar pro gramma stond overwegend in het teken van de barok: Buxtehude en Johann I Sebastian Bach, met Georg Muffat en Pachelbel als auteurs van enkele jnter- Het werd een vriendelijk orgelconcert met barokmuziek, die doortrokken was van fijnzinnige esprit. Marie-Claire i Alain houdt zich bij Buxtehude en Bach meestal trouw aan het geijkte tempo en i ook ritmisch permitteert zij zich weinig vrijheden. Waarvan zij zich wel onder scheidt, is het kleuren van de klank; met name in het fragment uit Buxte- j hudes suite „Mit Fried und Freud fahr ich dahin" en een vijftal stukken uit Bachs ..Orgelbüchlein" koos zij een op merkelijke, soms bij pikante registratie. Contrapunt en structuur kwamen op die manier bijzonder duidelijk tot hun recht. Structureel betrouwbaar, maar over goten met een sprankelende gallische charme kwamen ook een toccata van Muffat en de chaconne in f-klein van Pachelbel tot hun recht. f Het echte „zware" orgelwerk stond aan het begin en het eind van Marie- Claire Alains programma: twee pre- ludes met fuga van Buxtehude in j g-klein en van Bèch in b-klein. Twee I stukken waarin de fuga de organist niet j alleen technisch voor niet geringe pro- i1 blemen stelt, maar een groot meester schap vereist om ondanks de vele bomen het bos overzichtelijk te houden. De Franse organiste slaagde hierin volkomen; ogenschijnlijk speels en met I het grootste gemak. Nog belangrijker vinden wij, dat ze de barok, hoezeer ook ze er ook op uit is sfeer te scheppen en 1 met klankkleur te werken, niet buiten j haar grenzen trekt. I De reputatie van Marie-Claire Alain berust niet alleen op haar vertolkingen van de Franse laat-romantiek en de expressionistische school. Haar barok- interpretaties getuigen van een eigen stijl, maar tevens van een hoog niveau. NEDERLAND I NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Coronation Streel 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Met de muziek mee 21.10 uur: Televisiespel Hoge prijs voor Max Ernst KEULEN (AP) Het Wallraf Richartz j Museum te Keulen heeft voor 950.000 I D.-Mark het werk „Au rendez-vous des Amis" van de surrealistische schilder. Max Ernst aangekocht. Het is één van j de hoogste prijzen, die oojt werd be taald voor een werk van de artiest die 79 jaar geleden in Duitsland werd ge boren eij thans in Frankrijk woont. Museumdirecteur dr. Horst Keiler noemde het aangekochte werk „De nachtwacht van de 20e eeuw". Het stelt Ernst met 16 van zijn Parijse vrienden voor, plus de Italiaanse renaissance ar tiest Raphael en de Russische schrijver Dostojewski. Ernst staat op het doek afgebeeld gezeten op de knie van de schrijver. Het schilderij was nog onlangs op een tentoonstelling in Amsterdam te Welgeslaagd HOT-concert In een redactioneel artikel sprak de Kölnische Rundschau de verwachting uit dat de hoge aankoopprijs tot „protesten zal leiden omdat in de stad nog zeer veel crèches, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden-van-dagen en kunstnieren nodig zijn". De helft van de aankoopprijs weid beschikbaèrgesteld door de staat Nord- rhein-Westphalen en de andere helft door de stad Keulen. Popfestival was experiment ROTTERDAM (ANP) B. en W. van botterdam beschouwen het Holland Pop- festival, dat eind juni in het Kralingse Bos werd gehouden, als een experiment, „Na ampele overwegingen en onder het -tellen van passende voorwaarden hebben wij aan de organisatoren toestemming ge- J- geven om een deel van het bos te gebrui- J ken voor het festival", zo schrijft het i college in antwoord op schriftelijke j vragen van de raadsleden mr. K. Staab (lib.) en G. Spruijt (soc.). In het antwoord j - dt opgemerkt dat het festival ?nvi i ervoor als na afloop zeer uiteenlopend i werd beoordeeld Het college is niet van plan mee te gaan met het voorstel van! mr. Staab om allen die tot hot welslagen i van het festival hebben bijgedragen te complimenteren. Het college vindt dat :in het vellen van een oordeel door het gemeentebestuur over een bepaald evene ment grote bezwaren kleven. Volgens B en W zou het misverstand kunnen rijzen dal een gemeentelijk zwijgen na grote evenementen op sportgebied of in de toneel- of muziekwereld, een negatief oordeel zou insluiten. Voor de zesde keer in successie zijn j de Studiedagen voor koordirigenten en koorzangers gehouden. Er waren dit jaar niet minder dan 62 deelnemers, voor het overgrote deel natuurlijk Ne derlanders, maar er waren toch ook een Belg, vier Duitsers en een Oostenrijker gekomen, en voorts twee Brazilianen en een Zuid-Afrikaander, die in ons land studeren. In Gouden Wieken in Sche- veningen hebben allen veertien dagen hard gewerkt onder leiding van de bekende Duitse pedagoog prof. Kurt Thomas, evenals vroeger geassisteerd door Jaap Hillcn. Gerhard Schmidt cn Jan Eelkpma. Nieuw was de medewer king van Louis Kuypers van het Insti tuut voor Katholieke Kerkmuziek, die bij wijze van proef enkele uren grego riaans doceerde. Dat sloeg, ook bij dc protestantse deelnemers, zo in dat gre goriaans volgend jaar in het normale rooster wordt opgenomen. Het slotconcert. zaterdagavond in dc geheel gevulde Oude Visserskerk aan de Keizerstraat, begon ook gregoriaans, met het eenvoudig en zuiver gezongen Quinque prudentes uit de mis Dilexistis. j een liturgisch passende opmaat voor Bachs cantate Wachet auf, ruft uns die Slimme. Deze cantate werd een beetje schools maar zeker verdienstelijk geleid door de beide Duitse dames. 1 die aan de cursus deelnamen. Het koor van cursisten en vrijwilli- gers uit andere Haagse koren bestond i dit keer uit ongeveer honderd personen J en had wat tegenwoordig bij ge- mengde koren nooit meer voor- komt een overwicht aan mannen- j stemmen, waardoor de klank wat j zwaar was maar overigens van uitste- kend gehalte bleek te zijn. Dat kwam vooral aan het licht in dc a capella- i nummers, een zestal motetten, drie van oude meesters: Lassus. Scarlatti en Kuhnau, drie van hedendaagse compo- nisten: Thomas. Strohbach en Strate gie!'. Hoewel alle vertolkingen op een goed pail stonden, trof de weergave van het werkje van Strohbach onder leidinr van de Salzburgse deelnemer door dc Orkest mee. Het kwam, evenals het koor en de solisten onder leiding van drie aankomende Nederlandse koordiri genten heel lofwaardig voor de dag. Hoewel W. D. Blanker? uit Nederhe- mert blijkens het dankbare Hallelujah- koor kennelijk ovèr de meeste ervaring bleek te beschikken, leverden ook de Alkmaarder Olthof en de Rotterdam mer Brouwer heel goede directe presta- /iteit. Evenals in dc Bach-cantate werk! n het enigszins bekorte tweede deel au Handels Messiah het Zuidhollands Zoals gewoonlijk waren er vier voca le solisten. De sopraan Maria Suchèl treedt hier geregeld op cn voldeed ook nu heel wel, al was haar voordracht wat vlak. Nieuw voor ons was de jonge Eindhovense tenor Tony Klaasen met een goede, open stem, een duidelijk gevoel voor stijl en, behoudens in de hoogte, een redelijke techniek. Gezien de grote behoefte aan solotenoren, moet men hopen dat Klaasen de belofte, die hij zaterdagavond aflegde, weldra zal inlossen. Dat geldt ook voor de jonge Rotter damse bas Rob Holl. die een mooi getimbreerd geluid heeft dat evenwel nog niet voldoende tot zijn recht komt, met name niet op het punt van duide lijke zegging, kleurv'orming en expres sie. Dit kan men ook schrijven van de alt Els Kloos. die met haar mooie stern- middelen zeker nog meer zal weten te bereiken. Terecht was verzocht tijdens de uit voering niet te applaudisseren. Aan het slot bleek duidelijk hoezeer het gebode- ne weerklank had gevonden. Natuurlijk werd professor Thomas in het bijzonder gehuldigd. Het is te hopen dat zijn gezondheidstoestand het hem mogelijk zal maken hel volgend jaar weer pre sent te zijn. Ons land waar de zangpe- dagogie in het1 algemeen en de koorpae- dagogie in het bijzonder, niet overal op een hoog niveau staan, kan zijn in structief werk best gebruiken. K.S. Jaap Flier leider Ned. Danstheater DEN HAAG Jaap Flier, een van de oprichters van het Nederlands Dans Theater, zal per 1 september dc leiding van dit ensemble'op zich nemen Hij volgt hiermee Hans van Manen en Glen Pretentieloos concert in Gemeentemuseum Gesterkt door de verrassende belang stelling bij vorige gelegenheden, heeft het Gemeentemuseum op drie zondag middagen weer kleine concerten geor ganiseerd te midden van de beroemde instrumentenverzameling. Voor onge veer honderd belangstellenden bespeel den gistermiddag in een ongedwongen sfeer Anner Bijlsma en René van Ast een zestal 17e en 18e eeuwse knievedels uit de museumcollectie. Van de zeven j composities, die zij ten gehore brachten. kan men er in elk geval twee (die van De Fesch en Klein) volslagen onbekend noemen, en wel omdat deze muziek niet j in hedendaagse uitgaven bestaat en al- leen kon worden vertolkt aan de hand j van in de muziekbibliotheek aanwezig Het was een bijzondere ervaring zo'n kort concertje zonder pretenties, op in strumenten die men nooit hoort, met aardige speelmuziek, die weliswaar l geen openbaringen bevat maar die ver- I kwikkend is voor oor en geest, die vaardig en vooral met veel gevoel voor de juiste stijl wordt weergegeven en een babbeltje kan maken als men daar behoefte aan heeft, en als men gebrand zou zijn op wat meer informatie. Voor ons spanden de celli van de Nederlandse bouwers Hendrik Jacobs en Pieter Rombouts de kroon. Te samen kon men ze driemaal beluisteren, en wel in korte, bekoorlijke sonates van de 17e eeuwse Italiaanse cellist Domenico Gabrielli. van de in Alkmaar geboren 18e eeuwer Willem de Fesch en van de eveneens in de 18e eeuw levende Fransman Joseph Bodin de Boismortier. Aangezien beurtelings de hoofdpartij op het ene en de begeleiding op het andere instrument werd uitgevoerd, kon men het verschil in de overigens in beide gevallen wel heel edele klank goed vaststellen. Er Iparen twee buitenbeentjes: een in Cremona' in 1665 gebouwde kleine cel, bestaat en die men gemakshalve maar discant-cello noemt. Om dit instrument met zijn hogere, heldere klank te de monstreren. bespeelde Bijlsma het, tus sen de knieën geklemd, in een fantasie van Bachs befaamde tijdgenoot Tele- mann, welke fantasie eigenlijk voor vi- oolsolo is gedacht, maar die de kleine cello overigens fraai tot zijn recht deed Het andere buitenbeentje was minder bijzonder: de cello-piccolo. Voor dit in strument met vijf sfiaren maakte de grote Bach zelfs een beroemde, groots opgezette en moeilijk te interpreteren solosuite, maar Bijlsma liet gistermid dag een viersnarig exemplaar klinken, samen met een donkere cel uit het eind van de 18e eeuw, gebouwd door de Hagenaar Cuijpers. in een sonoor klin kende sonate van de vergeten Italiaan Andrea Caporale. Vermelden we tenslotte nog de prachtige cel van Jacobus Stainer uit 1661, heel mooi tot klinken gebracht in de rijk gefigureerde allemande uit Bachs tweede solosuite, en samen met het instrument van Cuijpers in de Frans gestyleerde gavotte en chaconne van een onbekende landgenoot Jacobus Klein. Er was grote aandacht, en hoewel van te voren werd gezegd dat iederetn die er genoeg van had, gerust mocht weggaan, bleef iedereen gespannen luisteren. K.S. NOS-groepsraad is ontevreden (Van onze omroepcorrespondent) Naar aanleiding van de impasse, weL- ke is ontstaan rond de voorgestelde arbeidstijdverlenging voor de progam- matechnici van de NOS-rndio, heeft de groepsraad van het NOS-personeel 1 een verklaring uitgegeven. Daarin zegt de groepsraad, dat de arbeidsverlenging van de kant van de bedrijfsleiding is ingegeven door orga nisatorische en economische argumen ten. De argumenten waarmee bedoel- I de technici de arbeidstijdverlenging afwijzen, zijn van geheel andere, niet materiële aard. De groepsraad meent. dat een arbeidstijdverlenging direct de belangen van het betrokken omroep- personeel raakt. Hierover is nimmer eni° vooroverleg geweest met de per soneelsvertegenwoordigingen. De raad betreurt het dan ook dat de arbeids tijdverlenging voorgesteld wordt juist op het moment, dat bij de bedrijfslei ding belangstelling is gewekt voor de sociologische en psychologische aspec- NEDERLAND I KRO: 15.30 uur: Felix de kat 15.38 uur: Monnikenwerk 16.06 uur: De Debbie Reynolds- 16.30 uur: Einde NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Vaders tegen wil en NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: De 21ste eeuw NCRV: 19.30 uur: De scheepsjongens van Bontekoe 19.30 uur: Wat nu Mr. Deeds? (Deel 5) 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.10 uur: Opstanding (slot) 21.55 uur: Televizier-magazine 22.45 uur: Songfestival Knokke MpOERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Kunstsignalering 19.37 uur: De wetten van de wildernis 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Popparlement 21.10 uur: Met speciale opdracht 22.00 uur: Hier en nu 22.25 uur: Een hemel op aarde? 22.35 uur: Journaal Muziek in vrije tijd 20.00 uur: Journaal Brandpunt 9 21.00 uur: De Andy Williams- 21.50 uur: Wij, heren van Zichem "2.40 i Journaal Kunsthandel Ina Broerse. Nieuwe Spie gelstraat 57 Amsterdam, exposeert van 16 juli tot 8 augustus schilderij en van de Israëlische kunstenares Ahuva Sherman. Voorts zijn er aqua rellen van Paul Kroese en objecten in zink van Niels Keus te zien. De eeuwige echtgenoot Stanislav Barabas. de Tsjechische re gisseur die na de Russische inval naar het buitenland vertrok, is een groot bewonderaar van Dostoievsky. Door de Nord-Deutscher Rundfunk werd hij al twee maal in de gelegenheid ge steld om het werk van deze ..oerva der" der Russische literatuur te ver filmen. Eerst maakte hij „De zachtmoedige" en vervolgens de film die de VARA vanavond zal uitzenden: ..De eeuwige echtgenoot" een verhaal in 1870 ge schreven. dat handelt over de relatie tussen een echtgenoot en de man die negen jaren tevoren als huisvriend een verhouding met diens vrouw heeft gehad. De vrouw Natalja is zojuist gestorven en de man is met het doch tertje Lisa naar Petersburg gekomen en daar achtervolgt hij de man die zijn vrouw tot bedrog verleidde, Weltsjaninov. En dan ontrolt zich het eigenlijke spel, d.w.z. het verhaal van Dostojevsky wordt zichtbaar, wat hij onder woorden heeft willen brengen zien wij nu gebeuren in de relatie die er tussen de beide mannen ontstaat, waarin de afgronden van de menselij ke ziel geopend worden: het kind wordt de inzet van de strijd tussen de rivalen die elkander haten maar tege lijkertijd 'n zekere sympathie koeste ren, een schizofrene gemoedstoestand die we wel meer in de Russische lite ratuur uit die periode aantreffen. Ba- rabés heeft Dostojevsky begre pen als geen andere en hij heeft zijn inzichten omgezet in filmbeelden waarvoor hij in Berlijn de Gouden Camera uitgereikt kreeg. In de hoofd rollen: Jozef Kroner. Günther Mack, Brigitte Ska.v en Josefine Rosalski. Hedenavond Nederland I 21.10 uur (in kleur). (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM „Machines als men sen" zo luidt het onderwerpvan de aflevering uit de serie ..De 21ste eeuw", die de NOS-televisie vanavond zal uitzenden. Het ziet er naar uit. dat in de komende eeuw er weinig zal zijn dat een robot niet zou kunnen doen. Hoe dicht mens en machine elkaar dan zullen naderen is voorals nog een open vraag, maar vast staat wel, dat de robot van morgen een groot aantal handelingen van de mens zal kunnen overnemen. In bepaalde situaties kunnen robots wellicht de tussenkomst van de mens overbodig maken wellicht een wat beangstigend toekomstbeeld. Maar men kan het ook anders formuleren: „Robots kunnen het werk doen waar voor de mens te goed is of zich te goed voelt. En dat klinkt heel wat plezieriger en geruststellender. Robots zijn er al in overvloed: zij verrichten bijvoorbeeld werkzaamhe den in reactorlaboratoria, waar ze. ongevoelig voor radio-activiteit, het nucleaire afval opruimen. Van veel meer betekenis wordt de robot wanneer hij zelfstandig kan ope reren, wanneer hij ook kan denken. Er worden ingewikkelde experimenten uitgevoerd om een robot de omgeving te kunnen laten waarnemen. Daarvoor is het nodig een duidelijker inzicht te krijgen in het fysiologisch-psycholo- gisch proces dat bij de mens en dier de verbinding maakt tussen bijvoor beeld zien met de ogen, de verwer king daarvan in de hersenen en een mogelijk handelen. Hetzelfde geldt voor het gehoor, een I sterk vereenvoudigd kopie van het I menselijk gehoorstelsel. ingebouwd in een robot, maakt het de robot al j mogelijk een menselijke stem te her kennen en een paar woorden te ver staan. Hel Nederlandse commentaar van deze aflevering wordt gesproken door Jan Roelands. Hedenavond Nederland II 19.04 uur. Het Songfestival van Knokke werd vrijwel elk jaar begeleid door ccn jury-schandaal. Daar lijkt nu een eind aan gekomen te zijn. Men koos einde lijk voor een aangepaste vorm van dc jurering van het kunstrijden-schaat- scn, de best denkbare vorm om tot een zo eerlijk mogelijk oordeel te komen: voor elke deelnemer wordt onmiddellijk een waardering gegeven, het eigen-land stemt niet en hoogste en laagste cijfer vervallen. Hel systeem bleek gisteren goed te voldoen. Knokke kan daar alleen maar bij winnen, omdat bij een der gelijke jurering het ook voor artiesten die een naam te verliezen hebben aantrekkelijk wordt om mee te doen. Kwaliteit komt immers vrijwel zeker bovendrijven. Idee voor het Eurovisie Songfestival, dat juist aan grillige ju rering tenonder dreigt te gaan. Dc formule van Knokke is overigens eigenlijk veel aardiger dan die van het ESF, omdat elk land een complete ploeg afvaardigt. Dat betekent meer veelzijdigheid. En ook omdat terzake van de keuze der liedjes meer vrij heid wordt geboden. Het is daardoor meer een festival van zangers dan Dat bleek gisteren geducht in de strijd tussen Engeland en Nederland De Engelse ploeg was onbetwist ster ker en de verhouding. Engeland 325 pnt. Nederland 266 pnt., was beoaald niet geflatteerd. Maar de Engelsen hadden het onmiskenbare voordeel van het kunnen teruggrijpen op be wezen successen. Zo'n Samantha Jones bijv. die een ..hit" als My Way (overi gens uitstekend!) zong, kan niet an ders dan heel hoog scoren. De Nederlandse ploeg was bepaald niet ijzersterk. Marius Monkau en Jo sé den Burger zijn sterren-van-de- toekomst wellicht, maar zij moeten beiden nog groeien Jacco van Renesse is een artistiek duizendpootje dat ook kan zingen, gisteravond af cn toe heel vals. Helen Shepherd heeft een mooie stem, maar zij is zo weinig „natu rel". geboeid werden door Boy's Big Band. Die bracht blues-variaties die aan het big band-karakter afbreuk deden om dat vrijwel steeds één solist aan het woord was met een sterke ritme begeleiding. Collectieven waren er nauwelijks. Maar de solisten bleken zó voortreffelijk dat we het nauwe lijks als een gemis rekenden. Nieuw dit weekeinde: Avroskoop, ru briek van Simon van Collem met zo veel naakte waarheden dat het bijna demonstratief werd terzake bet feit dat het Collemse overstapje VPRO- AVRO bepaald niet gezien moet wor den als een verslapping van de aloude De vernieuwde rubriek lijkt te mik ken op meer aktualiteit, ook op meer aandacht voor de avant-garde-film. Bloot is daar een modisch onderdeel van. Het is te hopen dat Van Collem daar niet te exclusieve aandacht voor zal vragen in zijn volgende afleverin- De AVRO besloot zaterdag de serie over Lord Mountbatten. Een goede serie, typisch Brits weliswaar, maar handelend over een periode dat Britse j politiek wereldpolitiek betekende. Handelend over een man die op grond van zijn adeldom voorbestemd was carrière te maken, maar die op grond van persoonlijke grote eigenschappen zichzelf een grandioze carrière schiep. Gisteren zagen we het tweede deel van de Britse dokumentaire-reeks Ci vilisatie. Een indrukwekkende aflev< ring. Zo'n serie, waarin kunstgeschie denis populair gemaakt wordt, bete kent onvermijdelijk heel veel wegla ten. Samensteller Sir Kenneth Clakr maakte van wat hij kon overhouden iets enorm boeiends. Vg. r St. Claire hehhc, erigens gemist omdat we op het andere net Componist Ramona t LOS ANGELES (AFP) Wolfe Gil bert. de componist van minstens 250 liedjes, waaronder het beroemde "Ra mona". is zondag na een langdurige ziekte op 83-jarige leeftijd in zijn ning te Los Angeles overleden. Gilbert werd in Odessa geboren. Hij emigreer de op zeer jeugdige leeftijd mei zijn I familie naar Philadelphia en begon zijn carrière als cafézanger in New York. Nadat Charles Lindbergh de At lantische Oceaan was overgevlogen I componeerde Gilbert het lied "Lucky

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2