GEEN BESLISSING BIJ HBS-QUICK UTRECHT STERK IN INTERTOTODUEL Amerikaanse Karen Moe ontnam Ada Kok record 200 METER VLINDERSLAG ITALIAAN ZWOM 120 KILOMETER Waterpologoud voor Russen Nederlandse behoudt record 220 yards Joyce de Witt-Puyt veroverde golftitel Spanje revelatie van toernooi SPORTBIJLAGE SANTA CLARA De zeventienjarige Ameri kaanse scholiere Karen Moe heeft zaterdagavond bij internationale zwemwedstrijden in Santa Clara (Californië) het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag verbeterd. Karen Moe maakte een tijd van 2 minuten 20.7 seconden en bleef daarmee drietienden van een seconde onder het wereld record dat Ada Kok op 25 augustus 1967 vestigde seconden, sinds de kampioenschappen van de in Blackpool. De Nederlandse maakte de tijd van Verenigde Staten van vorig jaar, waar zij vierde 2 minuten 21 seconden echter op de 220 yards, werd, beheerste de race over de 200 meter. Door waardoor zij destijds ruim 1 meter 15 meer zwom. haar naaste concurrente Lynn Colella (2.21.8) Ada Kok behoudt haar wereldrecord op de werd zij alleen in de laatste meters even bedreigd. 220 yards. Karen Moe, die op haar presfatielijst De Amerikaanse recordhoudster kon de achter- eeh snelste tijd had staan van 2 minuten 25.7 stand die zij in het begin had, echter niet meer wegwerken. Ellie Daniel werd met 2.22.1 derde. W ereldrecordhouder Roland Matthes blééf tijdens de Oostdnitse zweinkatnirtoeh- s'chappen slechts één seconde verwijderd van zijn eigen wereldrecordtijd op de 200 meter rugslag. Het record, dat Karen Moe op haar naam bracht, was het eerste van de wedstrijden van dit jaar. In de drie vorige jaren werden er bij de internati onale krachtmeting van Santa Clara in totaal twintig wereldrecords verbeterd. Alle nummers van zaterdag eindigden in overwinningen voor zwemsters en zwemmers uit de Verenigde Staten, hoewel de drievoudige Olympische kampioene Debbie Reynolds op de 400 meter wisselslag persoonlijk pas in de laatste meters van de vrije slag erin slaagde de Japanse Yoshima Nishigawa voorbij te gaan. De tijden waren res pectievelijk 5.12,2 en 5.13,0. Hoewel hfet bij één verbetering van een wereldrecord bleef, werd er wel een aantal opvallende prestaties gele verd. Op de 200 meter vrije slag heren zorgde Tom McBreen met 1.56,9 voor de beste prestatie van 1970. Gunnar Lars- son, tweede in 1.57,6, verbeterde het nationale Zweedse record. Opvallend was ook de 2.07.8 van Mark Spitz op de 200 meter vlinderslag, een tijd die dit jaar nog niet op de klokken was ver schenen. Zware nederlaag In Santa Clara leed Hans Fassnacht een zware nederlaag op de 400 meter vrije slag. De wereldrecordhouder op deze afstand kwam niet verder dan een vierde plaats in 4.11,1, nadat hij in de serie nogs lechtere tijd (4.13,5) Had ge zwommen. Winnaar werd de Ameri kaan John Kinsella in 4.8,5, een tijd die ook de Zweed Gunnar Larsson kreeg toegewezen wat een nieuw Zweeds re cord betekende. Tom McBreen was der de in 4.10,0. Bij de dames triomfeerde DebUüar Meijer, die vergeefs had ge- wactSr op haar Australische tegenstand ster Karen Moras, in 4.31,6. Op de 200 meter rugslag heren ging de overwin- VENETIc De Italiaanse Fulvio Bcrgamini heeft het „wereldre cord" duur- en afstandszwemmen op zijn naam gebracht. Hij startte zater dagmorgen om 10 uur in de haven van Triëst en arriveerde gisteravond om 19.27 uur in Venetië. Hij had toen een afstand van 120 kilometer in 33 uur en 27 minuten afgelegd. Tijdens zijn tocht verorberde de zwemmer 66 eieren, drie kilo biefstuk, zes liter bouillon, vele kilo's glucose in de thee en in de namiddag at hij zelfs schotel spaghetti. Een mijl voor het einde moest Bergamini, die geboren is in Venetië en 26 jaar oud is, een zware inzinking overwinnen. Bergamini ver beterde het record dat op naam stond van de Argentijn Alzertondo, die in 1962 een afstand van 88 kilometer had gezwommen. EINDHOVEN Joyce de Witt Puyt an de Utrechtse golfclub De Pan heeft het afgelopen weekeinde op de golfclub Toxandria voor de vierde achtereenvol gende maal het nationaal meisjeskam pioenschap gewonnen. Caro Braun van de Kennemer Golf Club heeft bij de jongens zijn vorig jaar gewonnen titel geprolongeerd. Bij de meisjes waren tien deelneem sters. Joyce de Witt Puyt won de eind strijd met 2 en 1 van M^rischka Swane van golfclub De Dommel en met 8 en 7 van Felicia Boogerd in de halve eind strijd. Marischka Swane won met 7 en 6 van Calire Boot in de halve eind strijd. Bij de jongens waren 21 deelnemers. Caro Braun zegevierde mpt 3 en 1 over clubgenoot P. H. Streutgers en in de halve eindstrijd met 4 en 2 over F. J. Postma van dev Sallandse Golf Club. Streutgers won in de halve eindstrijd met 5 en 4 van Rik van Hatten van Eindhoven. ROTTERDAM Het Russische jeugdzevental heeft in het Rotterdamse bad „De Plompert" verrassend de eerste Europese titel jeugdwaterpolo behaald. De Russen wonnen met 65 van Hongarije. Het sterke YVest-Duitsland, dat weliswaar voor aanvang van de laatste wedstrijden met evenveel punten als de Russische jeugd, maar met een veel beter doelgemiddelde aan de kop stond, was favoriet. Het hoefde nog slechts van Spanje te winnen en dan zou, ongeacht het resultaat van HongarijeRusland, het rood-geel- zwart bij de protocolaire ceremonie aan de middelste mast klapperen. Maar Duitsland verloor (64) van de sprankelende Spanjaarden. De relevatie van Rotterdam. En Rusland brak de weerstand van de Hongaren (65). ning naar Mike Stamm met 2.11.1 voor Gary Hall (2.12,4) en Jack Horsley (2.13,0). De Europese kampioene op de schoolslag, de. Russin Galina Prozumen- schikova, zwom na een pauze van 18 maanden, waarin zij trouwde en moe der werd, een opvallend snelle 2.46,0 op de 200 meter school. De thans 21-jarige Galina Stepanowa is met 1.15,4 en 2.40,8 op respectievelijk 100 en 200 me ter schoolslag nog steeds Europees re cordhoudster. Oostduise kampioenschappen Bij de Oostduitse zwemkampioen- schappen in Brandenburg, domineerde de 19-jarige Roland Matthes. Hij won reeds de 100 meter vrije slag in 54,5, de 100 meter rug in 58,3, de beste jaar prestatie en de 200 meter wissel in 2.12,8, een tijd die enkele weken gele den nog gegolden zou hebben als een nieuw Europees record, dat echter nu met 2.10,8 op naam staat van de West duitser Hans Fassnacht. Fassnacht, die reeds op de 100 meter vlinder tijdens wedstrijden in Leipzig, een tijd van 58,7 heeft laten registre ren, bewees ook op de langere afstan den bij de vrije slag zijn mannetje te staan. Hij zwom de 200 meter vrij in 2.00,2, maar werd hiermede echter tweede achter Unger, die na 1.59,6 ein digde. Unger won ook de 400 meter vrij in 4.15,9. Op de 100 meter schoolslag was het Egon Henninger die met 1.8,1 zijn kandidatuur stelde voor een Euro pese medaille. Op de tweede dag heeft de tweevou dige Olympische kampioen Roland Mat thes de 200 meter rugslag afgelegd in 2.07.4. Dit is de beste jaarprestatie en precies een seconde boven zijn werel drecord. Bij de dames was het de schoolslag zwemster Brigitte Schuchardt, die op zien baarde, met een nieuw Oostduits record op de 200 meter schoolslag in 2.45,1. De 100 meter won zij in 1.18-1^ Een tweede CRf&dpits record werd ge- i flarden. Zij bracht race van 33 kilometer, die telt E'Bj iet wereldkampioenschap af e recordtijd van 7.32.47,4. Het oude record stond met 8.04.17,— sinds 1962 op naam van de Egyptenaar Nabil el Shazly. Op de tweede plaats eindigde de Argentijnse wereldkampi oen bij de amateurs Daniël Sepiorka. De Nederlandse zwemster Judith van Berkel-de Nijs legde de afstand af in 8.54.14,00, waarmee zij twaalfde Marathon StavorenMedemblik De eerste Nederlandse amateur- zwemmarathon tussen Stavoren en Me demblik is zaterdagmiddag in een over winning geëindigd voor de 19-jarige Haarlemmer Hans Prins. De winnaar legde de 24 kilometer af in 7 uur 2 min 3,2 seconden. Hij bleef ruim anderhalve minuut voor op Jan Visser (Den Hel der), die in 7.03.36.5 finishte. Hans Arendsen (Amstelveen) werd derde ei laatste in 7.35.02. Een halve kilometer voor de finish ii de haven van Medemblik was de 19- jarige Jan Visser, die onbedreigd op kop lag, aan het eind van zijn krach ten. Hij werd gepasseerd door Hans Prins, die zijn aanvankelijke achter stand van 600 meter had verkleind tot 200 meter op het moment dat zijn tegenstander stillag. Van de negen deelnemers, die 's morgens om zeven uur in Stavoren te water gingen, be reikten drie de finish in Medemblik. De enige dame in het gezelschap, de 18- jarige Haagse Anke van der Veeken, 'staakte de strijd ha ongeveer 14 kilo- meter. De deelnemers haddeifT54iderweg vestigd door Barbara Hofmeister op de' tc. kampen met zware buien en wind 100 meter rugslag, die zij aflegde instoten, die de golven soms hoog op- 1.9,2. Helga Lindner was superieur op zwiepten. Het was dan ook niet te de 100 meter vlinderslag» in 1.7.6 en verwonderen dat juist in die buienperi- Evelyn Stoltze realiseerde op de 400 j 0de de meeste uitvallers vielen. De drie, meter wisselslag 'een uitstekende tijd die Medemblik haalden, werden daar Gabrielle ontvangen door e» nigte en getoeter ten in de haven. Uitslagen Santa Clara: Dames. 200 meter vrije slag: 1. Sandra De Italiaan Giulo Travaglio heeft de J5slrttz^PS An" zeventiende zwemmarathon tussen Ca- i 200 meter vlinderslag: l. Karen Moe 2.20.7 pri en Napels gewonnen. Travaglio leg- (wereldrecord)2. Lynn Colella 2.21.8: 3. Yukiko Goshi (Japan) 1.08.4 (Japans record); 3. Soe At wood1 l.io.o. 4 x 200 meter vrije slag estafette 1. Hills Swim Club (Vicky King. Elaine Ka Nancy Spitz en Debbie Meyer) 9.00.3. Marathon CapriNapels Daarna werd nog eens extra benadrukt dat in dit toernooi niet het beste maar het gelukkigste land de titel behaalde- De zes landen, die zich in de finalepoule hadden gespeeld, verschilden onderling zo weinig in sterkte van de elf wed strijden werden er vijf met één doelpunt méér gewonnen en eindigden er vier on beslist dat alleen de geluksgodin zelf had kunnen voorspellen of Rusland, Spanje (tenslotte tweede). West-Duitsland (derde). Italië (vierde), ëederland (vijfde) of Hongarije (zesde) winnaar zou worden- Het Nederlands jeugdzevental leverde i prestaties, die verwachtingen wekken voor de toekomst. Tenslotte sleepten zij tegen de titelwinnaar een gelijkspel uit het water, iets- dat de senioren hen. graag 1 na zouden doen. Nederland was trouwens toch sterk in gelijke spelen. Vier van de j vijf wedstrijden in de finalepoule eindig den gelijk en één keer werd verloren i van West-Duitsland (61) Klasse Tegen Italië, de laatste wedstrijd van •het toernooi, toonden Rudi Selbeck, Piet I Reedijk en Mart Bras dat zij hard op weg i zijn spelers van grote klasse te worden- Samen met de andere „oranjes" dwongen Jaapies en Blijlevens derde bij kanovaren SNAGOV Tijdens internationale kanowedstrijden in de Roepieense plaats Snagov zijn Mieke Jaapies en Maria Blijlevens gisteren in de K2 500 meter dames op de derde plaats geëin digd. De overwinning ging naar de Roemeense dames Dumitri en Serghei. De tweede plaats was voor het Oost duitse duo Setzkorn/Grabowski. „Vloeiende" aanval •'•A*. Horvath onophoudelijk (Van onze cricketmedewerker) Het was derbydag in de cricketcompetitie. HBS en Quick kwamen niet tot een beslissing en in een strijd met hoge totalen konden ook HCC I en U weer niet bepalen, wie nu eigenlijk de sterkste is. Met minimum verschil was het bonuspunt dit keer voor het eerste. In Amsterdam bevochten ACC en VRA elkaar, waarbij ACC door een duidelijke nederlaag vaster op de onderste plaats belandde. Gelukkig voor de Amsterdammers verloor ook VOC van leider Rood en Wit, dat door de onbesliste Haagse derbies zijn voorsprong vergrootte. Hoge totalen HCC-teams De broederstrijd tussen HCC 1 HCC 2 leverde zeseneenhalf aantrekkelijk cricket op, liefst 450 runs en een zeer spannende finish, waarin HCC 2 zich met miniem verschil het bonuspunt zag ontgaan. HCC 1, eerst ballend, begon zeer zwak. Op 17 zaten Ben Trijzelaar en Jeroen Zweers alweer in het paviljoen. Bakker (onfortuinlijk run out op 21), Van Arkel (33) Kooistra (42) zorgden voor 'n lunchstand van 102 voor 4. waarna Reykens (68) en v. d. Bosch (23) er flink het hout oplegden, zodat in iets meer dan de helft van de speeltijd 232 runs werden gescoord. Menso van Meurs was met 4 voor 40 de meest succesvolle bowler bij het tweede geweest, maar met zijn 6 overs ook de duurste. De start van HCC 2 was no slechter dan die van het eerste (6 voor 2), maar Beekman (40) hield goed stand en voerde met Abendanon (20) de score op tot 95 voor 4. Daarna waren het de gebroeders Blaisse, die met sterk aanvallend spel de bowlery van HCC 1 onder handen namen. Na Volkert Blaisse (42) zette broer Pieter (73 not out) met Van Nispen tot Sevenaer (23) de jacht op de runs voort, maar de zwakke start had te veel tijd gekost. Op 220 voor 8 werden de stumps getrokken, waardoor HCC 2 net drie runs te kort kwam om voor de zesde maal dit seizoen een draw met bonuspunt te kunnen bereiken. HBS kwam op Rishworth (56) na niet los tegen Quick, dat dank zij Lieshout (44) en Kebels (33) het tot 151 voor 6 bracht, maar het totaal van HBS dat op 177 voor 9 had gesloten in de resterende tijd niet in de boeken kon brengen. Een onbevredigende draw met een bonuspunt voor de Haantjes. De Amsterdamse derby tusen ACC en zij de Italianen, die met jongens als De Magistris (senior-international) en Mar- sili een klasseploeg vormden, tot de grootste inspanning. Nadat, de strijd ge durende drie perioden gelijk op was gegaan, begon bij een stand van 33 het laatste kwart Eerst scoorde De Magistris bij ontstentenis van Bas St.im. die uit het water was gestuurd 43. Mait Bras tikte vervolgens een voorzet van Reedijk in eens door <44) Een dekkingsfout van Stam stelde Fi iore in staat met een mooi backhand schot het doel te treffen (54) en Mart Bras benutte een numerieke meerderheid iets waar Nederland veel moeite mee heeft gehad in de andere wedstrijden van het toernooi om dertig seconden vopr tijd de opgewonden toeschouwers tevre den te stellen (55). 22—19 19—20 19—24 TroosttoernooiTsjecho-SlowakijeBel gië 10—5 (3—0, 3—1, 3—1, 1—3); Grie kenlandPolen 32 (00, 01, 10, 2—1). Eindstand troosttoernooi 7- Tsj.-Slowakije 8. Griekenland 9. Polen 10. Gr-Brittannië 0 0 8 30—14 2 0 2 4 16—14 4 0 0 4 0 WINTERTHUR FC Utrecht heelt zaterdag in Zwitserland i winning behaald op de FC' Winterthur in de wedstrüdreeks u litie. Na een ruststand van 20 won de FO Utrecht met 5—1 In de eerste helft ging de strijd vrij wel gelijk op met een tamelijk wisselend spelbeeld. Beide ploegen kregen een aan tal doelrijpe kansen. FC Winterthur liet die ongebruikt. FC Utrecht niet. Sten Olsen opende de score in de negende minuut en vlak voor rust verdubbelde Van de Oudenallen de voorsprong. Na rust bleken de Utrechters technisch en conditioneel tenminste een klasse ster ker In vijf minuten tijd beslisten Van der Merkt (64 en 68) en Groenendijk (66) de strijd. Na het eerste doelpunt van Van der Merkt scoorde Konietzka tegen. Er waren 1700 toeschouwers jitslagcn v akau (Pol.) 0-4. Kalse (Den.) 4—0. Gwardla Warschau (I borg (Den.) 7—1. Elntracht Brai (W.-Dld.>—Grasshoppers (Zwt.) 2—0 (Zwi,)—Gais Göteborg (Zw.) 1—4. Olympique Mars FC Utrecht 3 1—22 s—5 FC Winterthur 3 3 - 3—J3 Roda J.C. verloor MAASTRICHT Roda .JC heeft gis teren een vriendschappelijke wedstrijd tegen Alemania Aachen met 20 ver loren. Bij rust was de stand nog O—0. De doelpunten werden gemaakt door Jurgen Ferdinand. Er waren 2000 toe schouwers. VRA eindigde in een zege voor de familie Spits. ACC bracht het niet verder dan 103 waarvan Lapierre 38. VRA passeerde dit totaal moeiteloos voor zes wickets. Eenzelfde beeld bood de wedstrijd Rood en Wit—VOC. De Rotterdammers zaten op het bowlen van Wijkhuizen (5 voor 28) voor 108 aan de kant. Bouwman (deze week met 53 niet uit) toonde weinig ontzag voor de VOC-aanval en zorgde ervoor, dat dé Haarlemmers dit totaal voor zes wickets passeerden. In de B-klasse distantieerde HCC 3 zich van de onderste plaats door een verrassende zege op De Krekels, dat voor 125 in de laatste over aan de kant zat. Vuick Nijmegen verloor van SSCC draagt wederom de rode lantaarn in deze afdeling. itslagen luiden HBS—Quick (H.) dra Quick (H.). HBS 177 v Klljn 1—16. Quick 151 •eggen 2—20, Lindeboom 2—11. ACC—VRA. Cew. door VRA met 4 wichets, ACC 103 (R. Dukker 16. Skcod 17. Lapierre Koppel HCC 3 (170). Qui

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11