Swift mag van B. en W. rond de Groenoordhal koersen Nieuwe W eteringse antroposoof kweekt F kerngezond voedsel j VAN DER LELIE EN RIETHOVEN OP OORLOGSPAD Commissie en directie beducht voor risico s Hachelijk avontuur hij overgang Wachtende auto door achteroprijder over spoorli jn gebotst MARKTEN ZATERDAG 11 JULI 1970 LEIDSE COURANT LEIDEN Joop Riethoven en Jan van der Lelie hebben hun zin ge kregen: hun wielervereniging Swift-combinatie, waarvan zij resp. voor zitter en secretaris zijn, mag trainen en wedstrijden houden rond de Groenoordhal. Dit feit, als men het oppervlakkig beschouwt, wellicht niet zo'n belangrijk feit, danken zijn aan een rechtstreeks beroep op de burgemeester van Leiden, waarop .direct een beslissing genomen werd door het college van burgemeester en wethouders. Gistermiddag gebeurde dat, nadat de Swift-bestuurders donderdagavond besloten hadden, ,,dat het zo niet langer verder kon en dat men op oorlogspad Joop Riethoven (links) en 1 jaren beloften en toezeggingen. Lia ALPHEN A. I». RIJN Door ee gelukkige samenloop van ïheden zijn vrijdagmiddag De 25-jarige Deze dame merkte de voor haar stop pende auto niet of te laat op en botste met flinke kracht in op de achterkant van de BMW. Als gevolg van de hevige schok schoot deze auto onder de da lende slagboom door. De kracht van de botsing was zo hevig dat de BMW ge heel over de spoorlijn schoot. Ook de auto van de Amsterdamse me vrouw reed na deze botsing nog zover door, dat haar wagen onder de spoor boom Naam voor nieuwe ivijk Jiden suggesties te verstrekkei i voor het nieuwe woongebied spoorlijn Alphen a. d. Rijn-Leiden. Eerder stelden b. en w. de gemeenteraad voor bedoeld gebied ,,Overspoor" te dopen, maar de gemeen teraad vond deze naam niet passend en het college nam zijn voorstel terug. Alle suggesties kunnen vóór 20 juli a.s. worden ingezonden aan burgemeester en wethouders, gemeentehuis. In de ge meenteraadsvergadering van 27 augus tus wórdt dan definitief over de naam beslist. Aan de inzendingen is ditmaal geen prijsvraag verbonden. Verschil ran mening werd prestigezaak Donderdagavond namelijk kreeg het be stuur van Swift, dat met ongeveer tig leden aan het trainen was op parkeerterrein van een functionaris de hal te verstaan, dat men niet rond het gebouw, maar op het zy- enaohterterrein behoorde te fietsen.,, Tegen de afspraken en toezingen in, die eens met de lieer J. Burgers, de onlangs ontslagen directeur van de veemarktsporthal gemaakt en ge daan waren," aldus de bestuursleden. Het onbeduidend lijkende verschil van me ning was echter voor Swift een formi dabele prestigezaak met een lange voor geschiedenis en diepere achtergrond. paree rlubgelegenheid bij de Groen oordhal zouden krijgen. De vorige voor zitter van de Sportstichting, doctorandus Van der Reyden deed zelfs de toezeg ging, dat we een van de restaurants als clubgelegenheid zouden mogen gebruiken. Maar daar is nooit officieel iets van ge komen. Zonder, dat we er in gekend wa ren werden de restaurants verpacht aan de heer Milikan. De laatste tijd, na een bespreking begin dit jaar hadden we ein delijk informeel toestemming, dat we op het terrein van de hal zouden mogen rij den, maar tot een formeel contract kwam het niet, want het parcours, dat ons werd aangeboden zinde ons niet geheel en bo vendien hielden we vast aan een clubge legenheid. Dat vinden we wel zo belang rijk, omdat onze vereniging, die toch waarlijk wel iets presteert. ge woon kapot dreigde te gaan. De jeugd kunnen we niet opvangen. Onze prijzen- kast, die we bij het gouden feest vorig jaar cadeau kregen van de Sportstichting staat ergens in een café in Oude Ade. I Is het niet erg voor een Leidse vereni ging, die twee keer Nederlands kampioen werd en twee Olympische winnaars en een Joop Zoetemelk, winnaar van de Tour de 'Avenir en tweetje in de grote Tour, afleverde?" Overleg De heer T. Daey Ouwens .belast met het waarnemend directoraat van de hal, en wie men verwijt, dat er tot nu toe nog steeds geen spijkers met koppen geslagen zijn: „Dat Swift gebruik maakt van het parkeerterrein van de Groenoordhal is ook door mij toegestaan. Tegen Swift eu Opd heer Daey Ouwens gering van de hal-directie om het gebouw te laten wielrenn eenzijdig besluit van hem zc steunt op het eensluidend ad' raadscommissie voor waarvan wethouder Harmsen voorzitter is. Men was er op tegen, dat er rond de hal gefiest wordt. Het geboui niet alleen afgesloten, het risicc bovendien in, dat er ongelukken gebeuren j als een voetganger of een auto het par- Bejaarde man werd op straat onwel ALPHEN A. D. RIJN heer J. K. de Bruin, inw< a. d. R(jn werd vrjjdagm In afwachting van de komst van de ge alarmeerde ambulancewagen en me dische hulp, heeft de EHBO-dienst van de politie zuurstof toegediend. De man knapte iets op, doch korte tijd daarna Komité Woning nood staat niet achter verfkladderaars n, antwoordt de :ler, dat de wei- ■t kan leidei dei-vond een raadslid, die tijdens een van de ritten rond de hal bijna van de sokken gereden werd. Daarom was ons stand punt, dat Swift gebruik kon maken van het zij- en achterterrein, waar een zeer goed parcours is uit te zetten." Gulden middenweg B. en w., evenwel zonder de heer Harm- Tuindersfamilie Kleijn in 't goud TER AAR - Als je na vijftig huwelijks jaren weer onderdak kan vinden in het dan zit het in de familie wel goed. Dat overkwam het nu gouden echtpaar N. M. Kleijn-A. M. Kleijn-Hottinga, dat op 25 juli hun gouden huwelijksfeest gaan vieren In de tuinderstand 33 kli inkind. n Aarlanderveen van Swift en coi de hal niet gebruikt lerclub rond de hal tegen de hal voor het een of sn of voertuigen het aoet er in een lusvormig pai Waarmee wellicht een voorlopige vrede getekend is tussen Swift („We willen nu wel eens weten hoe het er met ons voor staat, we heb ben het te lang met beloftes moeten doen") en de gemeente Burgerlijke stand I NIEUWKOOP Geboren: Andy Anto- nius zn v. G. J. H. van der Hoort en H. C. M. Rijnbeek; Frederikus Jacobus i Cornelis zn v. J. C. Schutters en C. van Capel. Overleden: C. M. van der Sluis, 81 jaar, echtgenote van J. A. Wijfje. Ondertrouwd: M. Sloesarwij (25) en R. van den Bosch (20); G. H. Griffioen Veel hagelschade langs Ringdijk [eblekei agmiddag TER AAR Naar de onweersbui vai schade aan tuinbouw door grote hagelstenen. Vooral de bedrij ven langs de Ringdijk hebben er van te lijden gehad. Er staan niet zoveel tuinbouwprodukten op de koude grond, maar die er langs deze weg stonden moesten het danig ontgelden. De komende weersgesteldheid is van groot belang voor het herstel van deze gewassen. Er vielen grote hagel- ik alleen heb uit te maken. Dat moet ge beuren in overleg met de Sportstichting, met Swift zelf. met het college van b. en w., de hal-directie en niet te vergeten ook i wij, kon men op s< stenen opscheppen. het doctoraal de bui lige bedrrj- Pilgrim-fathershuis verrijkt met tuin LEIDEN Na een uitwendige op knapbeurt van enige maanden gaat maandag 13 juli a.s. het zo genaamde Pilgrimfathershuisje (in de tuin van het gemeentearchief) weer open. In dit gebouwtje bevond zich, zoals bekend, een permanen te tentoonstelling over leven en de Pilgrimfathers in aan de Vlietzijde ontstond de mo gelijkheid om ter plaatse een om muurde tuin aan te leggen, waar op men nu vanuit het Pilgrimfat hershuisje door een nieuw aange bracht raam een prachtig uit zich heeft. Ook van binnen is het huisje opgeknapt en geschilderd. De Pilgrimfatherstentoonstelling zelf heeft een andere indeling ge kregen en is aangevuld met enkele originele stukken uit het bezit van is de gouden bruidegom geen onbekende Midden in de polder had hij zijn tuin- dersbedrijf, waarin hij de van hun huwelijk en nog vele jaren daar aanvolgend samen met zijn vrouw heeft geploeterd om de kost te verdienen. Zelf voorgekomen uit een tuindersgezin van dertien kinderen, wist hij wel wat er zoal nodig was om alle monden open te hou den. Na de huwelijksdag werkte hij eerst als knecht in Uithoorn op een groente bedrijf en drie jaar later zelfstandig. Voor de bruid was dat tuindersleven een ware verandering, zij was voortgekomen uit het gezin van Mijdrechtse loodgieter en kopei-slager. Dat verhuizen van Uit hoorn naar Aarlanderveen zal ze niet licht vergeten. De inboedel werd in een vlot geladpn eu in de kleine kajuit moest moeder en de kinderen .Het stormde hard en bij elke golfslag kwam door kleine nagelgaatjes een golf water in de kajuit. Het werd dus pompen (met een emmer) kan lachen, want het gouden paar geniet een goede gezondheid en op het programma staat nog steeds een reis naar hun zoon in Canada, die daar een tuindersbedrijf runt. De passen liggen al in de kast. Een jaar na de tweede wereldoorlog bouwde Kleijn een grote kas en dat ging heel best, later kwam er nog een stuk bij en de bloemen kwamen in de plaats van groenten. In 1968 verkocht hij zijn bedrijf en kwam met zijn vrouw naar de Veld weg terug om in een deel van vaders huis de oude dag door te brengen. Er is echt reden-öm 'feest te-Vieren voor dit gouden paar en ze doen dat op 25 juli in het dorpshuis, waar de receptie is van zes tot De nachtelijke aktie wordt in een pers verklaring betreurd door het Komitee Woningnood en 't Buurtcomité Uiterste gracht, Middelstegracht, Vestestraat en Groenesteeg. De genoemde comitees schrijven bovendien, dat de gewraakte aktie niet de hunne zou kunnen zijn. omdat zij geloven, dat aleen een aktieve organisatie van woningzoekenden zélf in staat is om de woningnood effectief te bestrijden in plaats van eerder ge- AGENDA RIJNSTREEK ZATERDAG 11 JULI Boskoop Ontmoetingsdag Chr. Platte lands Jongeren, terrein Floreant. ZONDAG 12 JULI Stompwijk Muziektent kleuterschool, uitvoering fanfare „Juliana". 19.30 uur. MAANDAG 13 JULI Alkeuiade Sport-stuif-in. oefenterrein Oud Ade, 13.30-17.30 uur. Hazerswoude Vacantie-activiteitan in 10.00 u.: rolschaatsen en straattekenen (kleuters); 14.30 u.: ballen en ring gooien, sjoelen; 14.30: filmvoorstelling. edstrijden, 13.00-17.00 uur. NIEUWE WETERING Ergens middenin het pittoreske dorp Nieuwe Wetering staat een zeer opvallend bedrijf. Niet voor het oog, maar wel naar begrip. Want hier in de polder staat een van de zeldzame boerderijen, waar biologisch-dynamisch voedsel gekweekt wordt. Zeven hectaren land, drie hectaren tuin en vier hectaren weiland liggen als een eiland tussen de omringende landerijen, waar wél machines over de akkers dreunen, waar wél vergif op de aange taste planten wordt gespoten en waar wél kunstmest wordt ge strooid om de groei te bevorderen. Allemaal zaken die op het land van mejuffrouw W. Schilhuis taboe zijn. Want zij kweekt (met medewerkers) biologisch-dynamisch voedsel. Wat houdt dat nu precies in? „Kort gezegd komt het hierop i .vij bij het kweken Wij gebruiken uit de natuur jchtigheidsgi m de kassen. Dan voorkom je al moeilijkheden. Verder hebben we lieveheersbeestjes, die zijn zelf schadelijk en eten de luizen op. Zijn d< maatregelen nog niet afdoende, spuiten we met brandnetelgier. vrij eer nog zelf. Hoe? Dat Je stopt afgeni ■oudig een natuurarts en hij zal bevestigend antwoorden. Het gaat geleidelijkEen klein beetje vergif bij de sla, een beetje bij de aardappelen en een beetje bij de komkommer. Ieder voor zich net onder de toelaatbare grens, maar bij elkaar toch heel wat. We hebben allemaal de nodige DTT in ons lichaam, dat is be wezen. En iedereen is toch bang voor Kunstmest, machines en spuitmiddelen zijn op Vraag akkers van mejuffrouw Dat zal de reden zijn dat de vraag naar onze produkten stijgt. We worden over stelpt met aanvragen. We leveren op de eerste plaats aan de reformwinkels. Schildhuis onvindbaar En dan zijn er ook nog de nodige men- Leidenaars doen dat. Ik moet zeggen, dat we daar niet zo gelukkig mee zijn. Ze bedoelen het wel goed. maar het werk dat je er aan hebt om die kleine hoeveelheden klaar te maken is te veel." dat van toepassing op uw produkten* „Dynamisch hangt samen met het feit dat we ook krachten in het zonnestelsel werken. De zon. de maan. zij alle hebben een niet geringe invloed op de ontwik keling van de planten. In de planlen- wvndd werken de kosmische krachien sterk door. Zo maakt het bijvoorbeeld verschil in welk dierenriemteken een plant gezaaid is. Een soort horoscoop voor de fauna, zou je kunnen zeggen. We wekken die kosmische werking zelfs op door louter en alleen met organische mest en preparaten te werken, want die Maar dat is toch niet zo'n bezwaar. Als produceren die over Rijksweg 4 razen de mensen een produkt willen hebben. Want deze weg grenst aan de akkers kopen ze het wel. Of het nu één of twee van mej. Schildhuis' bedrijf. Dag en dubbeltjes duurder is of niet. Het is nacht, aan één stuk door rijden hier daarom ook zo jammer dat de mensen auto's die hun walmende uitlaatgassen er nog niet massaal aan willen. Maar over het zo gezonde land uitstrooien we krijgen geen medewerking. We moe- Mej. Schildhuis glimlacht een beetje ten onze eigen consulent betalen, iedere pijnlijk. „We hebben er inderdaad we indere tak van de land- of tuinbouw last van. Maar nu hebben we eindelijk leet't een consulent, die door de regering na eindeloos gepraat, van Dpn Haag jelaalt wordt. Wij niet. we zijn te klein toestemming gekregen om een heg langs natuurlijk en te onbelangrijk. Maar toch ons land te planten. Je ziet het. de ogen voorzien wij van hieruit de hele rand- worden toch langzaam maar zeker ge- stad van kerngezond voedsel. opend. Pas de laatste tijd komt het b.ologisch- dynamisch voedsel pas een beetje in de Eens komt de dag dat ze het alle- publiciteit. Door de kabouters, ja. Die langen het een beetje aan de grote maal zullen '"Zien, heus. klok. Zo heel erg gelukkig ben ik daar Niekian vnn Keiler-. ,ou ook^ weer niet mee hoor. Het zijn KM,'rpn stimuleren de invloed van de hemel- Sniuakt uw sla nou anders dan Inspo ten sla, en is ze ook duurder Het smaakt zeker anders, ja. Onze produkten hebben een intensere smaak. Iets wat zuur is, smaakt bij ons nog zuurder, zo bedoel ik het ongeveer. De Hoe reageren de mensen uit dit do op uw bedrijf? .Wel vriendelijk. Het zijn in het alg neen beste mensen. Als je ze spree zeggen ze dat ze het eigenlijk best leu ■n ook erg nuttig vinden. Maar ze ete - TER AAR, 10 juli, Groente Tuinbo- nen 29-36: andijvie 10-15, kassnijbonen 2,00-2.90; idem 11 1,50-1,70; snijbonen -.ensen kunnen het ook uitstekend ver- iijagen. Iemand die van gewoon voed- het nog niet. nee. vensovertuiging, is dat zo? stambonen 1.90-2.30; aardappelen 39-50 e- idem kriel 14-24.capdoppers 80; spina- -loenten eten alsof er niets aan de hand Dat is bij mij gecdellelijk het geva k ben antroposoof. Dat wil zegge lat ik streef naar een diepere kenr 1. doperwten 1,10; peulen 11 1,00; doperw- iwïsTr11" rkg Biooink°o1 a Duurder Het is duurder, ongeveer tien procent. ken van de verbinding met het gee olijk wezen in de kosmos Veer buiten gekomen word je opg chrikt door het lawaai dat de auto - 34; idem afwijkend 16; sla 6-12 per stuk - tomaten A 5.40-6.30; Ide mB 5.80-6,80 idem C 5.80. idem CC 4.00 per bakj. - van zes kilo. Bospeen 49-69; bosuien 32 s selderij 7-8 per bos.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5