jSt EENDRACHT BASIS VAN SUCCES IN SNEEK tweevoudig Nederlands golfkampioen Spelers trainen en passant de jeugd ZATERDAG 11 JULI 197(1 WASSENAAR - In de af gelopen anderhalve maand is Jan Dorrestein twee keer golfkampioen van Nederland geworden. Op 4 juni veroverde hij in Hattem de titel bij de profs en zondag was hij in Eindhoven de sterkste in een gezelschap van be roeps- en amateurspelers. Dat. eerste kampioenschap is vrijwel alleen bekend in het exclusieve golfwereld- je. GROOT TOERNOOI BETEKENT SOMS VIER DAGEN SPELEN ONDER ENORME PRESSIE Jan Doncstein is professional. Dat be tekent niet dat hij. zoals zovele Engel sen en Amerikanen, in zijn onderhoud voorziet door het spelen van grote toernooien in het buitenland, die meestal een fors bedrag aan prijzen hebben. Zijn meeste tijd brengt hij door op het terrein van de Haagse Golf en Country Club in Wassenaar, waar hij les geeft. Begin dit heeft Dorrestein een drie maanden durende tournee door Afrika gemaakt. Het waren zijn eerste toernooien bui ten Europa. „Ik heb twaalf toernooien gespeeld. In. Zuid-Afrika, Zambia en Kenia. Mijn beste prestatie was het winnen van een toernooi in Kenia, waar heel wat grote spelers aan deel namen. Het is een geweldige ervaring. Je moet beslist niet denken dat het een snoepreisje is. Voortdurend ben je bezig. Het is een aaneenschakeling van reizen, oefenen en spelen. Er is weinig tijd voor ontspanning. Omdat je elke baan moet leren kennen ben je veel tijd kwijt aan het onderzoeken van de moeilijkheden ervan". Gevraagd naar de financiële kant van de tournee is Jan Dorrestein eerst vrij terughoudend. Hij wil wel vertellen hoe hij in staat werd gesteld de drie maanden naar Afrika te gaan. „Vijftig mensen van mijn club hebben het bedrag voor de reis bijeengebracht. Als ik winst zou hebben gemaakt zou iedereen in verhouding wat hebben teruggekregen. Door het winnen van het toernooi in Kenia ben ik juist rondgekomen. Uniek M A Het lange spel is het moeilijkste. „Er i nodig", zegt Jan Dorrestein. een bepaalde techniek J?n Dorrestein is snel doorgestoten naar de top. Reeds op jeugdige leeftijd „mijn vader is ook golfspeler even als mijn drie broers" kwam hij in aanraking met het spel. Drie jaar geleden werd hij professional. Ge steund door het Nederlands Golf Co mité, het overkoepelend orgaan voor beroeps- en amateurspelers, kreeg hij de kans zich te bekwamen in Enge land, de bakermat van het golfspel. Deze situatie is uniek. Nergens ter wereld komt het voor dat beroepsspe lers door de bond in staat worden gesteld zich verder te ontwikkelen. In het verleden heeft onder meer Martin Roessink hiervan profijt getrokken. Roessink is de enige Nederlandse tou ring professional. Hij speelt veel toer nooien in de Verenigde Staten. De overige 38 beroepsspelers die Nederland telt zijn lesprofessionals. Fraaier Secretaris L. Poldervaart van het Ne derlands G. i Comité wil ::ijn -.port graag verlost zien van het image, dat golf alleen iets is voor heren met goedgevulde portefeuilles en dure au to's, die op hun rondgang langs de holes begeleid worden door een jonge tje, dat de attributen meesleept, ..Het ËRKS X Ut1! i Kenia heeft hem leren kennen als toernooiwinnaar is helemaal niet zo dat wij ons afslui ten. In principe zijn we bereid ieder een tot onze clubs toe te laten. De grote moeilijkheid is echter dat we niet voldoende terreinen hebben om golfbanen aan te leggen". De heer Poldervaart herinnert aan de kwestie-Staelduinen. „In Rotterdam willen we een baan aanleggen. Van alle benodigde instanties hebben we toestemming gekregen, maar toen we begonnen kwamen er van al lerlei kanten protesten. Ook de ka bouters hebben zich er toen mee be moeid. Die mensen realiseren zich niet dat een bos. waar per jaar slechts enige tientallen wandelaars kwamen het Staelduiaise bos is particulier bezit door een golfbaan fraaier wordt. Nadat de gemeente Rotterdam het terrein had gekocht zijn we be gonnen met kappen. Niet, zoals de houtvester beweerde, in het wilde weg. maar alleen op de plaatsen waar het nodig was. We zijn toen gestopt met de aanleg om de zaak enigszins tot bedaren te brengen, maar in okto ber worden de werkzaamheden her vat We hebben in het westen van het land zo'n gebrek aan golfbanen, dat een baan in Rotterdam in een zeer grote behoefte voorziet". Kwalificatieronden In augustus gaat Jan Dorrestein enige invitatietoernooien in Engeland spelen. „Het is het mooiste als je uitgenodigd wordt. Dan ben je er tenminste zeker van dat je kunt meedoen. Als je op eigen houtje naar een toernooi gaat en je bent nog niet zo bekend moet je eerst pre-kwalificatiewedstrijden spe len en als je daar doorheen komt nog gewone kwalificatiewedstrijden. Deze manier moeten ze wel volgen, want soms melden zich wel een paar hon derd spelers. Die kunnen natuurlijk nooit allemaal meedoen, zodat ze wel moeten selecteren. Stel dat zo'n toer nooi in Afrika is. Je gaat er op goed geluk heen, maar je slaagt er niet in je door de twee kwalificatieronden Op het fraaie terrein van de Haagsche Golf en Country Club in Wassenaar geeft Jan Dorrestein les. verkeert de tweevoudige kampioen in een positie, die golfspelers zich niet graag wensen: zand. heen te werken. Dat kost je dan handenvol geld waarvoor je niets te rugkrijgt. Bij een invitatietoernooi daarentegen ben je er zeker van dat je kunt deelnemen, waardoor je een deel van je onkosten in ieder geval kunt dekken". Een „ouwemannensport" vindt Jan Dovregtejn golf bepaald niet, hoewel hij niet wil ontkennen, dat de meeste beoefenaars ouder zijn dan veertig jaar. „Maar er is een tendens dat ook de jeugd belangstelling krijgt. Dat merk je steeds meer. Maar het over grote deel is toch ouder. Het zijn vaak mensen die hebben getennist of ge hockeyd, maar die de snelheid voor dat spel niet meer kunnen, opbrengen, Met golf behoef je niet snel te zijn. Zo komen er elke week twee heren van een jaar of zeventig, die negen holes gaan spelen. Daar nemen ze alle tijd voor. Dat is hun ontspanning. Zij ko men in de open lucht en bovendien zijn ze in beweging". Inspanning Voor golf op het hoogste niveau is echter heel wat meer inspanning ver eist. „Als je", vertelt Jan Dorrestein, „aan een toernooi meedoet sta je on der een enorme druk. Je moet de „course" die meestal bestaat uit achttien holes, die vier keer moeten worden gespeeld in een zo klein mogelijk aantal slagen zien rond te komen Dat is bijzonder zwaar. Elke slag is van het grootste belang. Een groot internationaal toernooi duurt soms vier dagen. Dat betekent vier dagen onder een enorme pressie spe len. Vóór zo'n dag kan ik nooit een hap door mijn keel krijgen. Dan ben ik op van de zenuwen. Pas na de laatste hole valt de druk van me af, dan kan ik wat eten". De populaire vorm van het spel. mid get- of mini-golf, die door heel wat meer mensen wordt beoefend, is niet te vergelijken met het oorspronkelijke spel. Dorrestein: ..Aleen de precisie om de bal in de hole te slaan is hetzelfde. Voor golf is een bepaalde techniek nodig. .Ie komt met dr stick voor zo'n lange slag helemaal boven je hoofd. Bij minigolf geef je alleen maar een tikje tegen de bal. Als je echter een bal een paar honderd meter verder moet slaan is de techniek heel anders. Het lange spel is dan ook het moei lijkste. Dat is het onderdeel, waarop Roessink bij de strijd om de nationale titel faalde". (Roessink eindigde als zevende). Dorrestein. die met twee Engelsen les geeft op de Haagse Golf en Country Club, hoopt eens als Mar tin Roessink die de nationale titel in de afgelopen drie jaar veroverde, „touring prof" te worden. Het peil in Nederland gaat natuurlijk wel om hoog, maar de moeilijkheid is dat ook in het buitenland het niveau stijgt. Het is dan ook erg moeilijk om inter nationaal mee te tellen. In Amerika zijn toernooien met een hoofdprijs van soms honderdduizend guld.n De meeste ervan worden georganiseerd door grote fabrieken, die er wel iets tegenaan kunnen gooien. Als je zo'n toernooi een keer wint, zit je goed Champagne De telefoon gaat. Jan Dorrestein staat op en neemt de hoorn van de haak. In het gesprek, dat volgt, valt het woord „champagne„Ja", vertelt hij even later, "er was mij een fles champagne beloofd voor het eerste toernooi dat ik zou winnen. De eerste keer was ech ter in Kenia. Ook de tweede keer, toen ik het Nederlandse besloten prof kampioenschap in Hattem won, was ik niet thuis. Pas zondag, na afloop van het open kampioenschap, heb ik óie fles in ontvangst kunnen nemen. Ik hoop dat het niet de laatste is." Later, in de winkel op het terrein van de HGCC. waar de golfstokken in grote rijen staan te wachten op ko pers naast dozen met ballen en aller lei voor een leek onbekende andere attributen, wijst Jan Dorrestein trots naar een plank achter de toonbank, waar twee bekers prijken. "Daar staan ze", zegt hij met een niet geheel professioneel gezicht. „Het zijn de eer ste". Voor Jan Dorrestein, de 24-jarige tweevoudige Nederlandse kampioen, zullen er waarschijnlijk nog vele vol gen. FRANK WERKMAN „Us Abe-'' periode afgesloten SNEEK. De herinnering aan de weergaloze successen van „us Abe" is het Friese voetbalvolk héél lang bijgebleven. Maar de laatste seizoenen verwaterde de roes van destijds en was het de „vriendenclub" Sncek een doorn in het oog. dal het noorden vrijwel nooit sterk vertegenwoordigd werd in het Nederlandse amateur voetbal. Algemene ergernis heeft-het „heilige vuur" in Sneek aangestoken'en dank zij een onvoorstelbare kameraadschap is de ervaren trainer Stoffels het afgelopen weekeinde erin geslaagd om te bereiken wat hij wilde: het landskampioenschap. Enthousiaste voorzitter Doevendans: „Dit resultaat werd alléén door de trainer en de spelers bereikt. Als er. om een voorbeeld te oncmcn, moeilijkheden ontstonden van wat voor aard óók, loste het team ze vrijwel altijd zelf op. Een moordstel kerels is het. Het bestuur werd altijd maar zijdelings bij de problematiek betrokken". het veld. Aanvoerder Piet Jaspers draagt De grote verantwoordelijkheid van het Sneekelftal bleek hel afgelopen seizoen ook uit een ander saillant voorbeeld. Gerrït Abma, de bedreven schutter, trok elke zondagmorgen ook voor een uitwedstrijd een uur uit voor het oefenen in het nemen van strafschoppen. Hij deed dat helemaal in zijn eentje. Voor de serieuze Abma was die extra-belasting gewoon een „must". „Ik ben door het elftal aangewezen om de penalties te nemen. Als ik het dan aanvaard, moet ik me er serieus op toeleggen. Het is in mijn ogen een belangrijke opdracht. Een strafschop kan een wedstrijd vaak beslissen". De concentratie van Abma heeft succes opgeleverd. Hij is de enige voetballer in Friesland, die nog nooit een strafschop heeft gemist. Nu het streven in een succes eindigde en Sneek voor de keuze kwam te staan toe te treden tol de rijen van dc semi-profs werd weer een appèl op hel verantwoordelijkheidsgevoel van de Friese leiders gedaan. Voorzitter Doevendans ontkent dal de club van het voorrecht gebruik zal maken. „Het bestuur heeft er lang over beraadslaagd. Maar we doen het niet. Betaald voetbal is in Sneek niet haalbaar. Aan een moet bereiken om te kunnen draaien, komen we nooit toe". Financieel heeft Sncek in het amateurvoetbal altijd een gezond bestaan kunnen leiden. Daarom vond het bestuur het onredelijk om voor de kampioenscompetitie dc entreegelden te verhogen. Andere titelhouders deden dal wel. Deze opvatting heeft Sneek een plezierige ervaring opgeleverd. Een supporter uil Emmen, die de beslissende wedstrijd tegen Sunderbout bijwoonde, schonk de club zomaar een briefje van honderd gulden. Uil erkentelijkheid voor het gebaar van Sneek, zei ie erbij. De nieuwe amateurkampioen van Nederland wordt strikt zakelijk geleid. Trainer Stoffels, die erg populair is onder de spelcis. leidt de trainingen met strakke hand.^ M O.-leraar Bert adviseert hem bij 't conditieondevricht. Een klankbord voor de spelers dï trainer vmmt de vaste eerste-elftalleider Bouke Bartstra. Een enorm gezien figuur in de vereniging. Van hem is het idee afkomst is om da spelers in te schakelen bij de training van de enorme welpengroep. ..Eindeloos", vind* ds Sneekjeugd dat initiatief. „Als we een duur betaalde kracht 't werk zouden laten overnemen dan had deze niet voor de helft zoveel De grootste handicap van Sneek was in het verleden het gebrek aan moed en zelfvertrouwen. Na de „professionele" aanpak van de laatste tijd zijn de tekortkomingen weggewerkt. En toch zegt trainer Stoffels dat de spelers uit het westen méér techniek en tactisch inzicht hebben. Voorzitter Doevendans is het daarmee oneens: „Het is waar. er zit vaak meer gladheid, meer romantiek, meer show zou je kunnen zeggen, in het voetbal van de clubs buiten Friesland. Maar tactisch en technisch zijn we beslist niet dc mindere van anderen". De Sneker voorman staaft zijn bewering met feiten. Hij herinnert aan de wedstrijd tegen de Treffers, waarin de tegenstander binnen een half uur totaal werd overklast. Ook bij Papendrecht lukte dat. Anne Abma, de jongere broer van Gerrit, heeft al vele aanbiedingen van betaalde clubs resoluut afgeslagen, omdat hij ingenomen is met de eenvoudige kameraadschap bij Sneek. „Ik heb nog nooit zo prettig gespeeld als hier. Waarom zou ik me dan ln zo'n onzeker avontuur storten? Voor die paar centen, die je kan verdienen" Ik pieker er niet over". Eenstemmigheid bracht Sneek er twee maanden geleden bijna toe om af te schrijven voor de kampioenscompetitie. „Als we niet voor 18 juli met de wedstrijden klaar komen, speelt mijn elftal niet", stelde de Friese voorzitter keihard op de vergadering van de verenigingsleldei s. „Het ls de wens van mijn spelers. Je mag niet van ze verwachten, dat ze na een slopend seizoen nog zó lang prestaties blijven leveren. De gezinnen willen hun vaders ook wel eens zien". Als de andere clubs het voorstel van Sneek hadden verworpen, hadden de Friese kanshebbers zich onherroepelijk teruggetrokken. Een eendrachtig samenspel, waar vele verenigingen een voorbeeld aan kunnen HANS DF RRUYN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13