Ccid^c Somcmt Britse havens dinsdag wellicht plat LONDEN VREEST NIEUW OPROER Minimumloon 1 juli hoger welvaartsvast per en Paus blijft tegen gehuwde priester Val van 24 meter overleefd Donkere wolken voor regering van Heath Noord-Ierland Britse troepen paraat Overplaatsing wegens zuur gezicht Wetsontwerp op 28 juli in de Kamer Pond zakt 8 punten Harry Vos Pechvolle Spaanse Vakantie 61e jaargang, no. 18.098 VRIJDAG 10 JULI 19" DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-8ELECTIE VANAVOND Ned. I: 20.45 uur Generaal Von Schlei- r in „Politieke moorden"; 22.10 uur Pianist-dirigent Daniël Barenboim be- spreekt en speelt Beethoven; 22.35 uur j De Kerk aan het werk op Terschel ling. Ned. II: Beroemde dierentuinen ojn 19.30 uur en 20.20 uur „Zo maar een zomeravond". Detective Mannix is I weer actief om 21.45 uur. IETS HOGERE TEMPERATUREN LONDEN (Reuier) Premier Heath van Engeland heeft intensief contact met zijn ministers van Buitenlandse Zaken, van Binnenlandse Zaken, van Defensie en van Justitie om zich te beraden over de dreiging van een oproer in Noord-icrland als ge ie-optoch- Uit militaire kringen is vanmorgen vernomen dat ongeveer zevenduizend van de in totaal 12.000 Britse militairen in Noord-Ierland die dag in Belfast paraat gehouden worden. Vierduizend man doen dienst op andere plaatsen, waar men ongeregeldheden verwacht. Men vreest, dat extremistische katholie ken na de militaire acties tegen hen in het afgelopen weekeinde zullen probe ren de protestantse optochten te versto ren. Een Noordiers lid van het Britse parlement oefende gisteren kritiek op de regering in Londen omdat zij de protestantse optochten laat doorgaan. Hij noemde dit een capitualtie van de minister van Binnenlandse Zaken voor het protestantse extremisme. Bij het Noordierse parlement is don derdag een wetsontwerp ingediend waaronder de openingstijden van drankgelegenheden worden gewijzigd. De regering wil de perioden gelijk stel len aan die in Engeland, namelijk van half twaalf tot half drie en van vijf tot elf uur. Sterke drank kan in Noord- Ierland tot dusver genuttigd worden tussen tien uur in de ochtend en tien uur 's avonds. Onder de nieuwe wet mag op zondag niet worden geschonken, behalve in hotels en restaurants die sterke drank bij de hoofdmaaltijden serveren. Hi#c parlement zal het wets ontwerp pas in oktober in behandeling CAIRO (Reuter) Een douaneamb tenaar van het vliegveld van Cairo is overgeplaatst omdat zijn gezicht onna tuurlijk neerslachtig was. Dit heeft het perbureau voor het Midden-Oosten donderdag bericht."Men verwacht van ons dat wij de passagiers met een glimlach verwelkomen en ze niet de indruk geven dat het werken bij de douane een vreselijke beproeving is". Zo rechtvaardigde een functionaris van het vliegveld de maatregel. Vermoedelijk door een technische storing in het mechanisme van de Hoornbrug in Rijswijk is gistermiddag tijdens het spitsuur een gigantische verkeerschaos ontstaan. Tot kilo meters in de omtrek van de Hoorn brug stonden files. De Rijswijkseweg (zie foto) in Den Haag, die naar Rijksweg 13 leidt, was een van de verkeersaderen, die potdicht zaten. De Haagse en Rijswijkse politie trachtten de eindeloze stroom wagens via Voorburg om te leiden, maar ook op de Geestbrugweg reed het verkeer zich klemvast. Het verkeer werd door de storing gedurende een uur vol komen ontwricht. Om half zes waren de wegen weer berijdbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft het al eerder aan gekondigde wetsontwerp tot wijziging van het mininiuin-loon bij de Tweede Kamer ingediend. Deze wetswijziging heeft betrekking op de verhoging van het wettelijke minimum-loon tot 157,50 gulden per week. De Tweede Kamer zal haar zomervakantie onderbreken en dit wetsontwerp op 28 juli met spoed be handelen, waarna het op 4 augustus in van 145,80 tot 153,60 per week. Welke verhoging op 1 juli was ingegaan. De verhoging tot 157,50 gulden per week komt tot stand, omdat voortaan een nieuwe indexering zal worden gevolgd. Tot nog toe werd de hoogte van het minimum-loon bepaald door een ge mengde loon-prijsindex. Voortaan zal alleen een loonindex worden gevolgd, waardoor het minimum-loon de wel vaartsontwikkeling op de voet volgt. In de wetswijziging is ook vastgelegd dat de leeftijd, waarop het minimum loon moet worden verdiend, moet wor den verlaagd van 24 tot 23 jaar. Dit zou voor met name textielbedrijven nog wel eens moeilijkheden kunnen opleveren. Deze bedrijven werken namelijk met veel jeugdig vrouwelijk personeel. De verplichting om het loon op te trekken kan voor die bedrijven een belangrijke kostenverhoging betekenen. Naar de mening van minister Rool vink steekt ons land met zijn mini- i-loonwet boven andere landen uit. de Eerste Kamer aan de orde komt. Een Er is geen land ter wereld, dat hieraan paar dagen daarna zal de wetswijziging i kan tippen, aldus de minister, van kracht worden, waarna het hogere j Prins Charles i (ADVERTENTIE) Volgens zegslieden in Rome Gesprek van uur met kardinaal 1030 (beh. zo.) -1230 -13.30 -15 IEUVEHAVEN (bij Mctro-sl Tel.: (010) 11428' Premier IJsland in brand omgekomen REIKJAVIK (DPA-AFI') De pre mier van IJsland, Bjarni Benediktsson, zijn echtgenote en zijn tweejarige kleinzoon zijn in de nacht van donder dag op vrijdag bij een brand in hun zomerhuis op IJsland om het leven gekomen. Het oude houten zomerhuis was ei gendom van de staat. Leden van de IJslandse regering plegen daar hun va kantie door te brengen. Hoe de brand is uitgebroken is nog niet bekend. De met wie kardinaal Alfrink gisteren lang- ruim 60 jaar oude Benediktsson is se- dung gesproken heeft, dert november 1963 premier van IJs- Het persbureau A P verneemt nog dal land geweest. i de paus volgens bevoegde zegslieden op- VATICAANSTAD (K.N.P.) - Van ochtend om 11 uur is kardinaal Alfrink voor een langdurig onderhoud door paus Paulus ontvangen. Het is het eerste ge sprek tussen paus en kardinaal sedert 30 oktober van het vorige jaar. Kernpunt van het gesprek betrof de celibaats- kwestie en het priestervraagstuk in het algemeen. Nadiere bijzonderheden over het onder houd zijn niet bekend gemaakt. Deze worden ook niet eerder 'verwacht ten minste vtan de zijde van kardinaal Alfrink dan na de bisschoppencon ferentie van 16 juli in Utrecht, als de kardinaal zijn medebisschoppen verslag uitbrengt over zijn besprekingen in Rome. Het gesprek tussen de paus en kardinaal Alfrink heeft een uur geduurd. Hat vond plaats in de bibliotheek op de tweede etage van het paushuis. Voordat kardinaal Alfrink bij dc paus kwam, had de paus een langdurig onderhoud zijn staatssecretaris kardinaal Vjltot, nieuw een categorisch „neen" heeft laten horen tegen de door het Nederlandse pas toraal concilie geuite wens: gehuwde priesters de ambtsbediening mogelijk te maken. In het Vaticaan wordt de audiën tie van kardinaal Alfrink bij de paus in diens particuliere bibliotheek gezien als het laatste bedrijf van de 5 maanden van spanning tussen de Heilige Stoel en de Nederlandse bisschoppen over de celi- baatskwestie. De paus heeft volgens velen kardinaal Alfrink al die maanden niet willen ontvangen om de zaak enigszins te laten afkoelen en duidelijk te maken dat hij niet aan de Nederlandse verlangens zal toegeven. Het feit dat kardinaal Al frink naar Rome is gekomen wordt in Vaticaanstad uitgelegd als een capitulatie van de Nederlandse kardinaal, die zijn streven de mogelijkheid gehuwden pries ter te laten zijn of worden zou hebben opgegeven. DJAKARTA (AP) Bij een groots opgezette actie op het eiland Biak I (West-Irian) hebben Indonesische troe- pen vijf Papoeaopstandelingen gedood. 94 gevangen genomen en voorts 29 stu denten gearresteerd die met de opstand sympathiseerden. Dit is door de leger leiding in Djakarta meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) De 25-jarige timmerman H. dc Koning uit Amster dam heeft bijzonder veel geluk gehad. Hij viel gisteren van de 24 meter hoge top van een in aanbouw zijnde flat bij het Tulpziekenhuis in Amstelveen, naar beneden en kwam tussen een hoop bouwmateriaal terecht. Wonder boven wonder liep de timmerman slechts en kele verwondeingen op. Hij was bij ken nis toen zijn collega's hem op een laag fijn puin aantroffen. In zijn val schoot de man rakelings langs stalen pijpen en andere uitsteeksels, die hem had hij ze geraakt door de vaart onmiddel lijk hadden kunnen doden. De timmer man is voor de verpleging van zijn verwondingen in het ziekenhuis opge- Scriptie fa bri ek in Ilalië ROME (AFP) In Rome is een uit gebreide handel in doctoraalscripties aan het licht gekomen. Studenten met weinig inspiratie konden zich wenden tot vier particuliere instituten, waar scripties kant en klaar voor hen gereed lagen. Ze moesten er wel 1.200 tot 1.800 gulden voor over hebben. De instituten garandeerden in adver tenties het behalen van „het begeerde diploma" dank zij intensieve en ultra moderne voorbereiding". De affaire is bekend geworden als de zaak van „de scriptiefabriek". Meer dan duizend personen, auteurs en kopers van de „fabriek" zijn in staat j van beschuldiging gesteld Onder de scriptievervaard '.eis bevinden zich fa- '.ultcitsassistenten. De achttienjarige blaarkop Truus, eigendom van veehouder Nico Kempenaar (29) uit Aarlanderveen, heeft onlangs haar honderdduizendste kilogram melk afgeleverd. Ze is er een beetje moe van, maar gaat niettemin stug door met het opvoeren van haar levensproduktie. Thans geeft ze zo'n vijftien liter per dag, in haar beste jaren was dat gemiddeld vijfentwintigeneenhalve liter. In Nederland is Truus de tweede in haar soort, die een produktie van honderdduizend kilogram mocht bereiken. Ter gelegenheid van deze mijlpaal werd gisteravond in café „Het Oude Regthuys" te Aarlander veen door de rundveefok- en controle- vereniging „Steeds Vooruit" een re ceptie aangeboden. Truus was daorbq uiteraard niet aanwezig, maar eige naar Nico nam bij die gelegenheid de vele geschenken voor haar in ont vangst. waaronder penicilline en een aantal lekkere (vee-)koeken. LONDEN (Reuter-AP) De Britse conservatieve regering van Heath ziet zich gesteld voor een dreigende staking van 47.000 ha venarbeiders, die zich uitstrekt over alle Britse havens en desas treuze gevolgen kan hebben voor de Britse economie. De havenarbeiders eisen een ver hoging van het grondtoon van 11 tot 20 pond per week. De werkgevers hebben een gegarandeerd minimum van 20 pond plus overwerk aangeboden. Zij betogen dat de arbeiders reeds gemiddeld 35 pond per week verdienen. Indien geen oplos sing wordt gevonden, wordt dinsdag het werk neergelegd. Vakbondsleider O'Leary heeft ver klaard dat de werkgevers met een bevre digend aanbod ter tafel moeten komen voor de onderhandelingen zullen kunnen worden hervat. Het is wel zeker dat Heath en de zijnen tot maatregelen zullen overgaan, mocht de staking doorgaan. Waarschijnlijk zul len militairen ingeschakeld worden om de schepen te lossen en te laden. Dit houdt het risico in, dat de ladingen „besmet" worden verklaard en met name vrachtautochauffeurs weigeren deze te vervoeren. Met deze sombere vooruitzichten zakte het pond met 8 punten lager tot een koers van 2,3906 ten opzichte van de Vrouwelijke kraandrijvers VLAARDINGEN (ANP) Volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau voor het dis trict Nieuwe Wacei uc0-NoOrd, hebben bij de dok- en werfmaatschappij Wilton Fijenoord in Schiedam zeven voorname lijk getrouwde vrouwen gereageerd op 'n advertentie waarin vrouwelijke kraan drijvers worden gevraagd- De directie van het bedrijf had de advertentie geplaatst om enigermate te voorzien in het vrijwel chronisch tekort aan arbeidskrachten- De vrouwen zullen psychologisch worden getest en de gebruikelijke opleiding krij gen- De beloning zal dezelfde zijn als die voor mannen, aldus het G.A.B. Carlo Palazzi heeft zijn collectie voor de komende winter gepresen teerd. De Romeinse heren kunnen nu gekleed gaan in dit geruit en semble met bijbehorende pet. Er horen een coltrui en laarzen bg. (ADVERTENTIE) MEUBEL DISCOUNT N.V. INDE C0N5UHENTENHARKT LEVENDAAL 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRU5 DEN HAAG Harry Vos zal zijn ramprels naar Blancs in Spanje zjjn hele leven lang niet meer vergeten. Alle el lende begon reeds in Frankrijk. Hij draaide er bij een nachtrestaurant de nokas van *Ijn auto stuk en zijn vriend Wim Looye, de contractspeler van ADO. die in een andere auto meereisde, was niet meer bereikbaar. Daar stond ie helemaal alleen in de duisternis. Hij kon niet anders doen dan het inroepen van de hulp van de ANWB, die het wrak Nederland terugsleeptc. Harry Vos, de pechvogel, moest liftend en in stinken de boemeltreintjes de terugreis naar Den Haag aanvaarden. De PSV-aanwinst wilde echter toch op vakantie. Hij boekte daarom de dag na het Franse „incdident" voor een vlieg reis naar Barcelona. Het geluk leek hem daair toe te lachen. Harry Vos reisde in een bus naar Blames en ontdekte na tien minuten alzijn vriend Wim Looy Puur toeval. Het woord Blanes was onder ellkaar wel eens gevallen, maar een definitieve afspraak was nooit gemaakt De vakantiepret duurde echter maar kort. De bagage van Harry Vos weid in de auto van Wim Looye opgeborgen. Voordat het tweetal zuidelijker wilde reizen namen b«tóen op de boulevard eerst nog een frisdrankje. Terug bij de auto deed Harry Vos weer een opzienbarende ontdekking. Al zijn spullen (kledingstukken en schec-i - apparaait inel/usief) plus een bedrag van zestienhonderd gulden en de retourticket voor het vliegtuig waren gestolen. Ten eimdie raad besloot de Hagenaar maai- een einde aan zijn pechvdMe Spaanse vakantie te maken. Hij leende vijfhonderd guldon van zijrn vriend en stapte onmiddellijk in het vliegtuig naar huis. Een dag latei- was de sigarenzaak van Harry Vos in de Herman Cos terstraat alweer open. Van de vakantie had ie wel genoeg genoten.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1