Êeicbc Qowwnt ONZE WELVAART BLIJFT TOENEMEN Gondel valt van 10 meter hoogte in 12 meter diep water Optimistische kijk van Centraal Planbureau Hogere belasting, maar toch meer verdienen Jaarlijkse prijsstijging hooguit 2,5 tot 3 procent Korter werken y Feijenoord ontmoet Roemeense kampioen Dansen het einde.. bij Evert Castelein Zes personen ernstig gewond Justitie heeft ernstige kritiek op de leiding Winkeliers mogen bij nieuwe vestigingswet alles verkopen Provincies willen paal en perk stellen aan bouw woonschepen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VANAVOND Ned. I: 19.04 uur Puffenstuf; 19.25 uur Hongaarse folklore; 20.25 uur The Merce Cunningham Dance Com pany; 20.55 uur „Annie get your Ned. II: 20.20 uur Lang leve de ope rette; 21.05 uur Spel zonder grenzen; 22.20 uur Koorzang. i »VOENSDAG 8 JULI 1970 PLAATSELIJK EEN BIT irsverwachtnig >rgenai ind luidt: Zonnige perioden, maai' plaatselijk ook een regen- of onweersbui. Zwak ke tot matige zuidelijke wind en vooral in het noorden en oosten van het land lagere maximumtempe- (Van onze parlementaire redaotie) j DEN HAAG In de komende jaren blijft de welvaart in ons land groeien. Dat is de optimis tische kijk van het Centraal Planbureau. Verwacht wordt dat de werknemers in de komende jaren ruim 3 procent per jaar meer „schoon" zullen verdie nen. Dit, terwijl meer belasting moet worden opgebracht voor collectieve voorzieningen en de sociale verzekeningen worden uitgebreid. In de voorspelling van het Centraal Planbureau houdt de hoogconjuctuur aan. Er zullen maar weinig werklozen zijti en de vraag naar buitenlandse ar beidskrachten blijft bestaan. Het plan bureau heeft deze visie op de nabije toe komst neergelegd in de studie „De Ne derlandse economie *n 1972 Hierin worden een aantal veronderstellingen geopend voor de economische situatie in 1973. Het is de tweede keer dat het plan- 1 It De 1970, welke studie in september «66 werd uitgebracht. Het spréékt vanzelf dat het Centraal m zijn ptudie mort uitgaan aan zijn studie toe. Zouden bijvoorbeeld de lonen anders stijgen dan werd ver wacht, dan leidt dat tot wijzigingen in de van de veronderstelling dat de loonstijging tot en met 1973 j lijks 7,5 tot 8 procent zal bedragen, neerkomt op eer. reële loonsverbetering met aftrek van belastingen, prijsstij gingen enz. v©n ruim 3 procent. Ook is het planbureau er dn zijn studie vanuit gegaan dat de woningbouw na 1971 jaar lijks met 2.000 huizen toeneemt. En dat de stijging van de rijksuitgaven niet bo ven 6 procent per jaar zal uitgaan. (Zie verder pap. 5, eerste kolom) George Best, de voetballer van het jaar in Engeland, is weer onder de indruk gekomen van een hagelwitte Zweedse schoonheid. Het is de negentienjarige Siv Hederby, een leerling-verpleegster uit Stockholm. Het verlovingsfeest zal Ajax naar Albanië Martin Air heeft zijn laatste DC-3, de roemruchte Dakota, verkocht aan zijn Belgische concurrent Delta Air. De vloot van Martin Air bestaat thans geheel uit straalvliegtuigen. Over enkele jaren hoopt Martin Air ok de olifant onder de vliegtuigen, de Jui i luchti De foto toont de I'anti icflankeerd door eni oud-stewardessen Misviering verstoord CANTERBURY extremisten ztfn wegens het verstoren van de eerste katholieke mis op het terrein van de historische kathedraal van Canterbury sinds de reformatie. Dit ter gelegenheid van de dood van Sir Thomas Beoket achthonderd jaar geleden. De twee, die ongezien de politiebewa king waren gepasseerd renden naar een buitenaltaar, waar bisschoppen een mis celebreerden. Een van hen greep een miskelk van het. altaar en gooide die de lucht in. De militante Ierse protestan tenleider dominee Paisley heeft zich van dit incident gedistancieerd. Hij leidde wel bi j de ingang van de kat he- (Van een onzer verslaggevers) HILVARENBEEK Zes jonge mensen zijn gister middag ernstig tot zeer ernstig gewond geraakt toen Bergen". „Men heeft kennelijk totaal geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat dat „ding" ook door andere oorzaken kan komen stil te liggen. Nu de laadmast van een zandschip tegen een gondel van de kabelbaan in het recreatieoord „De Beekse Bergen" te Hilvarcnbeek sloeg. Twee gondels vielen gehangen. Je zou verwachten dat het bedrijf een oort „hoogwerker" zou hebben, waarmee in nood gevallen mensen uit de stoeltjes kunnen worden ge terecht. Tientallen andere gondels kregen een zwiep- slag van 5 tot 10 meter. Daardoor zijn eveneens ge wonden gcvallën. Geruime tijd heeft er paniek ge heerst in het recreatiepark. Urenlang hebben meer den honderd personen gevangen gezeten in de defect geraakte kabelbaan. Sommige mensen konden er nau welijks van worden weerhouden uit de stoeltjes die 10 m boven de grond hingen, te springen- Is van „duidelijke onachtzaamheid". „Het is be geen gelukkige werkwijze geweest am met die en dat schip onder de kabelbaan te gaan w haald aldus de officier van justitie. Naar zijn mening heeft de directie van „De Beekse Bergen" gisteren al met al „knullerig" en zelfs „pa niekerig" gereageerd. De brandweer heeft de zaak moeten opvangen. De rijkspolitie, de gemeentepolitie ven Tilburg, de G.G.D. uit die plaats en ook de paald brandweer waren uiterst snel ter plaatse. In totaal ruiger zijn negen mensen naar ziekenhuizen gebracht, waar- rken van enkelen gisteravond weer naar huis konden wor- Er is een aantal mensen in het water gevallen. De 16- jaiige Engelina Brands uit Tilburg is het zwaarst gewond. Zij viel op een schip en daarbij is een deel van haar voet afgerukt. De officier van justitie, mr- F. A. Vaillant uit Breda, die zelf op het terrein is geweest, zei ons gisteravond dat naar zijn eerste indruk het ongeval het gevolg Men had redelijkerwijze kunnen aannemen d gondels geraakt zouden kunnen worden. Die se hadden daar helemaal niet moeten werken of had de kabelbaan stopgezet moeten worden", mr. Vaillant, die de arbeidsinspectie gevraagd een diepgaand onderzoek in te stellen- Hij had ook kritiek op de directie van „De B at de flcn vervoerd- hepen Duikers van de militaire vaar- en duikschool te Vught nders hebben gisteravond nog gezocht naar eventueel ver- aldus dronken slachtoffers. Mr, Vaillant had hen om hulp heeft gevraagd, omdat het niet bekend was hoeveel perso nen er zich precies in de gondels bevonden. Het was eekse gisteren uitermate druk in het recreatieoord. Beroep op gezond verstand! Een diploma voldoende (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (middenstand) wil de winkeliers steeds minder aan vergunningen binden. In zijn bij de Tweede Kamer ingediend detailhandel past hü de vestigingswet geving aan de eisen van deze tüd aan. De meer dan veertig vestigingsregelin gen voor de diverse branches van de detailhandel zullen gaan verdwijnen. Als de nieuwe wet van kracht wordt staatssecretaris Van Son hoopt op 1 janu ari 1972 zal voor de detailhandel slechts écn vergunning gelden. Het be zit van één specifiek vakdiploma is vol doende om een vestigingsvergunning te krijgen voor de verkoop van alle moge lijke artikelen. De nieuwe vestigingswet detailhandel geeft de winkeliers veel meer speelruim te dan de bestaande vestigingswetgeving. Aan de vele vestigingsregelingen komt dan ook een einde Op de specifieke vak bekwaamheid van de winkeliers wordt minder de nadruk gelegd- Wie een vak diploma heeft, mag verkopen wat hij wil. Voor wie nog niet de vereiste vergunnin gen volgens het oude stelsel heeft, komt er een soepelere overgangsregeling. Er zijn nog al wat winkeliers die zich on land) en Tj. Gott Ajax' voorzitter Jaap van Praag. In Genève de loting bijwoonde, vond een Albanese tegenstander ongunstig. „Het publiek in dal land is bijzonder fanatiek. Je kan er een geweldige heksenketel ver wachten. Maar we hebben een voordeel: Ajax moet zijn eerste wedstrijd uit spe- Feijenoords manager Guus Br len' commentaar niet bereikbaai Hij had verwacht dat de Europese beker houder de eerste ronde vrijgeloot zoi worden, zoals de laatste jaren met d' meeste kampioenen steeds gebeurde. Weer staking op Orly dan die vergunning. Zij moeten voldoen aan eisen van kredietwaardigheid en be reid zijn detail handelonderwijs te volgen. Wie nu in vrije goederen handelt, had geen vergunnig odig. Volgens de nieuwe wet zal dat wel het geval zijn. Na het in werking troden van de nieuwe wet heb ben deze winkeliers drie maanden ge legenheid een vargunning of ontheffing van de wet aan tc vragen. (Zie verder pag. 5, eerste kolom) Actie Uiterstegracht Vuilnisbelt op stoep stadhuis LEIDEN Bewoners van de Uiterste gracht hebben gisteravond op demonstra tieve wijze hun ongenoegen getoond over grote hoeveelheden vuil die in een leeg pakhuis in hun straat lagen opgehoopt. Rond 8 uur werd een groot deel van vuil, puin, piotten en ponnen op een vrachtauto geladen en begeleid door een groot aan tal buurtbewoners ging het richting stad huis. Daar werd op de stoep van de aeh- i naar het bureau. Maar deze werd vanmorgen weer vrij gegeven. De gemeentereinigingsdienst heeft nog gisteravond de rommel opge- RECREATIE GEBIEDEN WORDEN TE VOL (Van een onzer ver DEN HAAG Provi in Noord-Holland. Zi id-Holland e erk stellen aa en. ZQ hebbe i dergelijke schei In een brief aan minister KLompé schrijijven de besturen, dat vooral in de recreatiegebieden het aantal woonschepen steeds groter wordt. Het gebruik van deze schepen als tweede woning (week- j end en recreatieverblijf) neemt ook steeds meer toe. Vanuit een oogpunt van I landschapsschoon rijzen ernstige bezwa- i ren tegen de steeds maar groeiende vloot van woningen op het water j Ook bij waterschapsbesturen bestaat ongerustheid, enerzijds vanwege de toe nemende verontreiniging van het opper vlaktewater. anderzijds ter bescherming in recreatieve belangen, hetgeen steeds moeilijker wordt. Voorts vindt ook de commerciële en recreatieve scheepvaart op diverse plaatssen hinder van woon schepen. Het vraagstuk van de woonschepen kan met gebruikmaking recreatieve woonschepenhav< oplossing kurvnen bieden, zolang het aantal woonschepen maar niet meer zou toenemen. Alle het landschapsschoon aantastende woonschepen zouden, zo nodig met politiedwang, naar dergelijke havens overgebracht kunnen worden Een vergunning tot bouw, zou alleen krijgen of weekendschip worden verleend als dat het woon- ir loofde ligplaats kan uitvoer bestemd

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1