Italo Zilioli wacht weer knechtenrol bij Merckx Chris Dekker bij NEC naar wil Vrijspraak voor man die debiele dochter van leven beroofde W ielera vondzesdaagse Harrie van Leeuwen won vierde etappe Jeugdseleclie waterpolo team VRIJPAG 3 JUU 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 13 DOOR PETER HEERKENS VALENCIENNES Hij is weer gewoon de knecht van Eddy Merokx. Na een klein weekje in de roes van het leiderschap ge leefd te hebben, staat Italo Zilioli weer in het rijtje assistenten van de Belgische campionissimo. Als zoete herinnering aan een van de mooiste periodes in zijn achtjarige profcarrière, voert hij gedurende de nog komende Tourdagen vier gele truien mee in zijn koffer. De eerste kreeg hij zondag in Anger de laatste woensdagavond in Amiens. „Ik wist toen al dat er voorlopig geen meer b(j zou komen. Het parcours van vandaag was me bekend. Een keer reed ik Parijs-Roubaix, maar haalde door materiaalpech het einde niet. Van die wedstryd bleef het zware wegdek me altijd bij. Grote bonkige keien. Je gaat er door huppelen op je fiets en dat ia iets wat ik niet kan hebben. Ik moet een beetje kunnen glijden. Nee, voor deze etappep maakte ik me geen enkele illusie, maar Ik ben gelukkig. Nooit droeg ik dc leiderstrui van een grote ronde. Steeds greep ik er net naast. 13 kimt zich zeker wel voorstellen wat deze laatste dagen voor me betekend j hebben". In Valenciennes, waar zijn baas Eddy Merkx de gele trui van hem overnam, deed Italo Zilioli een stapje terug en werd weer opgenomen in het regiment soldaten, van wie hij de adjudant is. De voorman van de werklieden. Eddy Merckx grootste toeverlaat, zeker in de bergen waar all-rounder Zilioli zich het best thuis voelt, zoals Ihij zelf zegt. Niet alleen in het harde, zweterige werk op de fiets, maar ook in het privé-leven, vormt Italo Zilioli met Eddy Merckx een twee-eenheid. Ze delen altijd samen de hotelkamer en zoeken elkaar ook bui ten de koers veel op. „We zijn echte vrienden", zegt Zilioli. „Eddy en ik kennen elkaar nu een jaar of drie, vier. In die tijd zijn we helemaal op elkaar ingesteld. We hebben dezelfde interes ses en dezelfde mentaliteit. Net als Eddy ben ik ook een beetje gesloten. Onze karakters kenmerken zich door melan cholie. We zijn het liefst op ons zelf en we praten weinig met anderen". Na deze overpeinzing breekt op het don kere Italiaanse gezicht een brede lach door. „Wat ben ik todh eigenlijk een rustige jongen he?". Italio Zilioli vertelt dan, dat hij tij dens de wedstrijd kalm en zonder poes pas zijn eigen weg gaat. „Ik maak mijn koers zoals ik denk dat die het best voor Eddy en voor mij is. Ik rijd hetzelfde patroon als Merckx. Zonder iemand ln de wielen te rijden. We hebben nooit problemen". Maar het conflict in Anger dan, toen hij de gele trui veroverde en Merckx zich kwaad maakte over de inspanning die hij en George vanden Berghe hadden moeten leveren". „Dat was polemiek van de kranten. De journalisten maakten diie tramme lant., niet wij". De journalisten, de kranten, de radio, de televisie. Ze zijn als een wervelwind op Italo Zilioli afgekomen. „Ik was het niet gewend", filosofeerde hij nuchter. „Dat had ik nog nooit meegemaakt. Voor het eerst in mijn leven kreeg ik die belangstelling. Het overviel me. Vooral als er vervelende dingen gezegd of ge schreven werden, voelde ik me onrustig. Ik was er niet op voorbereid en hei maakte me wat nerveus". Vier dagen lang bestormde de inter nationale pers Italo Zilioli als best ge plaatste man in het klassement. Hy mocht iedere avond een ererondje rijden nadat hem een nieuwe gele trui over de smalle schouders was getrokken. Het publiek, jagend op handtekeningen her kende hem makkelijk. Niet het gezicht, daarvoor leverde hij in het verleden te weinig opvallende prestaties, maar de trui. En dat tumultueuze feest, waar- „Maar", verzekert Italo Zilioli in Va lenciennes, „Het betekent niet dat nu ook mijn prestatie ophoudt. Ik voel dat ik 'beter rijd dan ik ooit gedaan heb. Het gaat gewoon stukken beter, de laatste tijd. Vroeger schommelde mijn moraal steeds op en neer. Dan zat ik vreselijk in de put, dan kon ik wel jubelen van optimisme. Nu ben ik constanter. Mis schien is het iets wat je met de jaren krijgt. Wat i'k momenteel presteer, is het beste in mijn carrière. Ze zullen ervan opgekeken hebben in Italië, want van mij zijn ze dat niet gewend. Bij ons kennen ze eigenlijk alleen maar Gi- mondi. Hij is de grote man. Of ze imij na dit succes ook zo «uilen gaan ado reren Och Ik heb wel veel reac ties gehad in de hotels waar we sliepen. Er waren stapels telegrammen en ik kreeg een stel telefoontjes. Maar of ze me nu op handen gaan dragen Nee, dat geloof ik niet. In Italië moet een vedette jong zijn. Ik word binnenkort 29 jaar, dat is te oud om die gunst te krijgen. Italiaanse wielersupporters zoe ken jonge Coppi's en jonge Gimondi's. Ik trek me daar weinig van aan. Ik ben gelukkig. De wielrennerij loste mijn fi nanciële problemen op en ik heb vrien den gemaakt in de sport. Dat stemt me tevreden. Meer kon ik niet verwachten toen ik begon als beroepsrenner". In 1962 was dat. Amateur Zilioli had er toen een matige staat van dienst op zitten. „Ik was geen grote". Bij de profs zou hU het in de schaduw van Gi- mondi, Motta en Dancelli evenmin worden. „In die acht jaar won ik ais De Tour de France haalde hem voor het internationale wielerpubliek uit die vergetelheid. Vier dagen gele trui wa ren daar goed voor. „En", zegt Zilioli onder weinig voorbehoud, „wat ik met het moraal dat ik nu heb in de bergen kan presteren, zal ook wel aanspreken. In de.col», ligt--mijn grootste -kvadhi. Je kunt het geen specialiteit noemen, want die heb ik niet. Daarvoor ontbreekt me de force. Ik weeg maar 67 kg. Dat is erg weinig. Toch eet i'k goed. Erg veel soms, want ik weet dat ik met dit ge ringe gewicht goed om mijn krachten, moet deniken. „Kolen op het vuur", noem ik mijn maaltijden altijd". Dat is Italo Zilioli, de adjudant van Eddy Merckx, met wie hij als Fae- mino aan het eind van het seizoen stopt, waar het nu naar uitziet hoopt over te stappen naar een ander merk. Hij heeft geen aspiraties om zich na dit overrompelende Toursucces op te wer pen als kopman van een Italiaanse ploeg. Hij is best tevreden zo, Italo Zilioli. Tussen negen Belgen voelt hij zich als enige buitenlander goed thuis, ook al zijn er soms taalproblemen. Italo Zilioli spreekt vloeiend Frans, maar het Vlaams hebben ze hem nog niet bij kunnen brengen. ,„Een zinnetje ken ik", zegt hij trots. „Heb ik van Martin van den Bossche geleerd". En dan het bewijs: „Wie zijde gij". Vandaag begint voor Itallo Zi lioli weer een gewone werkdag. Zander de glamour van het 'lei derschap. Maar met het geluk dat ze hem niet meer af kunnen ne men: vier gele truien. Jeugdronde West-Brabant van Leeuwen beste Hagenaar ROOSENDAAL De tweede etappe van de veertiende internationale jeugd ronde van West-Brabant zal de geschie denis ingaan als de zwaarste sinds het begin van de ronde. De karavaan van jonge coureurtjes werd gisteren geteis terd door wind en koude, waardoor ruim honderd jongens opgaven. Des te meer lof verdient de prestatie van J. van Leeuwen van de Haagse B-ploeg, die het in de tijdrit op de wie lerbaan van De Wilder* in Zundert tot een dertiende plaats wist te brengen. De Haagse B-ploeg werd zesde in de ploegentijdrit. De ploeg van RRC Sparta eindigde op de 43e plaat*. In het al gemeen ploegenklassement is de Haagse B-ploeg gisteren opgerukt naar de negentiende plaats. De ploeg van Sparta is 35e. Het hoogtepunt van de derde etappe, die vandaag in Roosendaal start, is de klassementsproef, die bestaat uit een behendigheidsrif in Etten Leur. ACHTERSTAND VOOR DAMESGOLF- TEAM HOVAAS (Zweden) Zweden heeft ren voorsprong van 8 Vz '/z op Neder land na de eerste dag van een interna tionaal golfconcours voor dames, dat in Hovaas bjj Götcborg wordt gehouden. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: Grosch^Cl2—O1;'BUgR1 S Forssmarf/Ann-Katrin S ens.M.n—.T.mm.i.it Sv.aiie: gelijkspel: Xailil Skoog/Monlca Andersson— Dreihuizen/Le -1, Skoog—Grosch 2 (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS De bekende Franse recht bankverslaggever Frederic Potcher heeft per radio verslag gedaan over een proces voor een rechtbank in Nimes, waarnaar waarschü'nlük door de Fransen meer is geluisterd dan naar de rede van Pompi dou. Een man van 49 jaar, André Duteil, schrüver op het gemeentehuis van Lau- dun, halverwege tussen Nimes en Avig non, heeft 29 september 1968 zün debiel en ongeneeslük verklaard dochtertje Sylvie van tien jaar met een fles zoveel verdovende middelen gegeven, dat liet kind na tien minuten rustig stierf. Hij werd in hechtenis genomen en be schuldigd van moord, maar na drie we ken op vrije voeten gelaten. Gisteren stond hij voor zijn rechter. De advocaat- generaal eiste in beginsel straf van drie jaar voorwaardelijk, maar de rechtbank sprak André vrij. Het vonnis werd met applaus door de aanwezigen in de zaal ontvangen. Het probleem van de eutha nasie is daarmee in Frankrijk officieel aan de orde gesteld. Wie bet verhaal van André voor de rechtbank heeft gehoord, kan alleen maar diep medelijden hebben met de zwaar beproefde ouders. André werd geboren in Oran, en daar trouwde hij met Margherité. Drie 'kin deren kwamen ter wereld, twee andere j onder wie Sylvie werden in Frankrijk geboren. Het gezin verliet Algerije en moest in Frankrijk aan de slag. André werkte als metselaar, timmerman, land arbeider en vond tenslotte werk op het gemeentehuis. Sylvie moest 25 januari worden geboren, maar het meisje kwam al de dertiende ter wereld. Omdat daar niet op gerekend was, verrichtte André de bevalling alleen, in afwachting van de komst van de dokter. Kort na de geboorte bleek Sylvie vol gens het oordeel van alle specialisten on geneeslijk debiel. Het meisje dat over buitengewone lichaamskracht beschikte, sloeg in huis alles kort en klein, brak ruiten en liep met het hoofd tegen muren. Men moest haar vastbinden op een stoel. Haar geschreeuw was gelijk aan dat van Ter zitting is André gevraagd, waar om hij het kind niet naar een psychiatri sche inrichting had gebracht. „Dat wil den wij niet", was het antwoord, „want voor ons slaat zulk een inrichting gelijk met een gekkenhuis en Sylvie zou ons gemist hebben en misschien was in dat arme hoofd wel de gedachte opgekomen, dat wij haar in de steek hadden gelaten." De 29sle september 1968 viel op een zondag. André nam zijn dochtertje mee in zijn auto en liet haar drinken uit de fles. ,,Ik zal dat ogenblik nooit vergeten", zei hij. ..Sylvie keek mij vredig aan, ter wijl zij dronk. Ik heb er toen een ogen blik aan gedacht mijzelf van het leven te beroven, maar de gedachte aan mijn vrouw en andere kinderen heeft mij weerhouden." Toen de voorzitter van de rechtba'nk André vroeg of hij nog iets te zeggen had vóór het vonnis, zei de man in de be klaagdenbank dat hij van zijn daad geen i spijt had, en het opnieuw zou doen, 1 mocht hij ooit in dezelfde omstandig heden raken. De jury vergaderde een uur en daar-I na viel het vrijsprekend vonnis. INTERESSAN I Lodewijk Kallenberg vewipt PROGRAMMA op meren eed Slecht weer teistert toernooi in Leiderdorp (Van onze sportredactie) DEN HAAG De vier kllomcter- race morgen op de Utrechtse dravers- baan Mereveld belooft zeer aantrekke lijk te worden. De Hoofddorpse pikeur Jan van Dooyeweerd heeft de keuze uit Fletcher D. of Fire Bird W. De ver wachting is dat hij Fletcher D. zal kiezen. Deze zesjarige draver is pas kort bij de Van Dooyeweerds in trai ning en leverde afgelopen zondag in een sterk gezelschap een uitstekende prestatie door met Siem van Dooye weerd op de tweede plaats te eindigen. De overwinning was toen voor Jan met Eland. Fluitliister S. met Wagenaar is een gevaarlijke tegenstander. Zondag zijn er koersen op Duindigt, met zeven draverijen en drie rennen. Mereveld (morgen, eerste start, 14.30 uur). Hoog Catharyneprys: Honda DW - Iwan H - Itjsie Blitsic. Tolsteegprüs: Jojo Buitenzorg - Junior Volomon - Joyce Hollandia. Dompleinprijs: Ilona - Hetty Hanover - Ico R. Uithofprijs (1ste afd.)Draisine - Daim ler - Darling Hollandia. Merevelds Vier Kilometer: Fletcher D - Fluitlijster S - Fire Bird W. Vredenburgprijs: Gamecock - Godetia - Higgins. Uithofprijs (2de afd.): Donar Scotch - Faola Hollandia - Don Camillo. Overvechtprüs: Guy Areta - Gainer Papenhoef - Horizon d'Or. Maliebaanprüs: Gert Jan - Goede Vrij dag - Hazel Buitenzorg. DUINDIGT Eén van de beste driejarige, Ingrid Hanover die dit jaar reeds negenmaal won zal zondagmiddag op Duindigt star ten in de Groningenprys. Zij is destyds niet ingeschreven voor de Sweepstakes en zal derhalve volgende week zondag te Groningen niet in deze klassieker kunnen Reden waarom trainer Jan Wage naar jr. haar regelmatig inschrijft in minder hoog gedoteerde draverijen. Zij start zondag in een draverij waarin de concurrentie niet al te groot zal zijn. Gevaarlijke tegenstanders zullen zijn Ilse Hanover met Jan van Dooyeweerd die overigens woensdagmiddag faalde en Martin Vergay met Important D, die resp. 40 en 20 meter voorgift ontvangen van Ingrid HanoVer. Ilse Hanover maakt echter te snel een galoppade en Impor tant D lijkt de topvorm nog niet te heb ben bereikt. De overige hebben hier wei nig kans op succes. In de internationale draverij komt Fernanda D weer aan de start. Zondag j.l. won zij foutloos, wat ook nu weer een vereiste zal zijn om Gallant Way en Esmeraud voor te blij ven. Snelheid heeft zij voldoende. Naast de zeven draverijen zijn er drie goed be zette rennen. De eerste start is om 1.30 uur. Onze prognoses luiden: Assenprys (2000 m, autostart): Hurry Up, Gratie Norton, Geluksster. Zwolleprys (2520 m): Hornblower - Galatea - Happie T. King's Moneyprys (1900 m, 1ste afd Turquoise - Pawnee - Johan. Utrechtprijs (1600 m, autostart): Her cules V - Gay Way - El Mac. Arnhemprys (2100 ml: Fernanda D - Gallant Way - Esmeraud. King's Moneyprys (1900 m. 2de afd): Karim - Torpille Star - Baboon. Amsterdamprïjs (2000 m. autostart): Goodwill - Geatonka - Goudvos Heny. Groningenprys (2100 m): Ingrid Han over - Ilse Hanover - Important D. King's Moneyprys (1900 m, 3de afd.): Indian Cress - Grizzly - Saccharine. Leeuwardenprys (2000 m. autostart): Impie Hanover - Iris Volo - Ixkit. Engelsman Beckwith speelt zich naar finale LEIDERDORP Dat de weergoden dit jaar het tennistournooi van de Munnlk iets minder goed gezind zijn dan vorige jaren hoeft geen betoog, gezien het slechte weer van de laatste dagen. Wind en regen maken het spelen vaak onaan genaam en zelfs onmogelijk zoals woens dagavond toen alle avondpartijen na half acht afgebroken moesten worden. Dit alles tot wanhoop van de wedstrijdlei ders, die toch al altijd veel moeite heb ben met spelers die slechts in de avond uren kunnen spelen. Lodewijk Kallenberg zal inwendig wel gehoopt hebben dat de regen eerder was gekomen. Op het punt namelijk dat hij een ruime voorsprong had, en de over winning niet scheen te kunnen missen. De eerste set was vrij snel voor de no. 4 geplaatste 6-0 en ook de tweede set ging voorspoedig en Lodewyk kwam met 4-2 en 40-0 voor te staan. Maar tegenstander Rein de Meyere begon steeds meer vat op het spel te krijgen en vocht zich naast Lodewijk en wist de set met 6-4 te winnen. De derde set zat vol spanning hoewel de wind even als in de vorige sets ook hier zijn invloed wel liet gelden op het spelpeil. Tenslotte was het Rein de Meijere die aan het langste eind trok en met 6-4 de partij in zijn voordeel besliste. Karin Braakman schijnt zich best thuis te voelen in het slechte weer. De twee partijen die zij speelde in het dames enkel won ze beide in twee sets en zij plaatste zich daardoor in de halve finale Uit de tegenstanders Josine Teeuw en Felice de Nooyer blijkt wel dat Karin een goed tournooi speelt cn beslist In staat moet worden geacht in de prijzen te vallen, vooral nu de als no. 2 geplaatst mej. HiHebrand door een goed spelende Annelies Rietveld kansloos werd ver slagen met 6-3, 6-2. In het herenenkelspel C wordt de aan dacht gevraagd door een Engelsman Mr. Beackwith, die zeer regelmatig ver der gaat. Vandaag was Maarten van Hage het slachtoffer, hoewel niet wil loos want al verloor Maarten de eerste set met 6-2 gaf hij in de tweede set Beckwith nog de handen vol om met 8-6 ook deze set en de partij te kunnen winnen. Ook bij de heren in D vraagt iemand de aandacht n.l. Jan van Dijk die na Haighton 6-4. 6-4 ook Galjaard aan zijm zegewagen-bond al waslïét" een dutf- beltje op zijn kant want 4-6; 6-4; 7-5 getuigt niet van overmacht in deze partij. Toch dient deze Leidse Hout speler die na jaren het racket weer eens opgenomen heeft, niet onderschat te worden. Hij bezit een prima conditie en een wedstrijdmentaliteit waar me nigeen een voorbeeld aan kan nemen. By de jeugd afdeling D heeft de tweede geplaatste Haase zijn plaatsing waar gemaakt door de finale te bereiken ten koste van Bub van der Zee. In een partij waar de wind veel invloed op heeft uitgeoefend gaven de twee halve finalisten elkaar aanvankelyk niet veel toe, maar in de derde set moest Bub het hoofd buigen en verloor eervol met 7-5. 4-6, 6-2. In het gemengd dubbelspel D bereikten de als eerste geplaatsten v. d. Mey- Haase de halve finale door een overwin ning op v. d. Mijn-Hage1-0, 7-5, 6-2. Zo te zien niet overtuigend. Mej. v. d. Mjjn zal dan ook wel op revanche be lust zün en daar krügt ze in de kwart finale damesenkel D de kans toe tegen v. d. Meü- Beiden bereikten deze kwart finale echter door een walk-over. Waar van één doordat de niet kansloze Mar jolein van Ingen zich terugtrok om alsnog mee te mogen doen aan de na tionale jeugdwedstrijden in Den Haag. Een onverwachte eer voor deze zeer jonge Leidse Hout-speelster. Wielrennen Albert Meskens won onderlinge van Swift LEIDEN De wielrenvereniglng Swift reed gisteravond onderlinge wedstrijden op het parcours van de Goenoordhal. Door het selchte weer werd er korter gereden dan gewooniyk. Amateurs, nieuwelingen en adspiranten, 30 minuten en 5 ronden: 1. Albert Mes kers (nwl); 2. Arie v. d. Voet (adsp.); 3. Piet van Leeuwen (nwl); 4. Ton van Bemmelen (nwl); 5. Frans van Duuren (nwl): 6. James Mollet (nwl); 7. Henk v. d. Voort (nwl); 8. Cock Los (nwl); 9. Sjef Dubbeldeman (amat.); 10.. Peter de Bie (adsp.). B-jeugd, 10 ronden: 1. Alouis Goossen; 2. Alex Jansen; 3. Jos Giezeman; 4. Ronnie van Loon; 5. Han Bavelaar. Sportprogramma Hoofdklasse: Terrasvogels—ABC. ZATERDAG 4 JULI Hoofdklasse: Storks—O VVO HCAW—Sparta; ABC—Terr Quick A—RAP. Eerste klas Schiedam; HCTIW—ADO. Tweede klasse A: Onze Gezellen—Kenncmerland; Bloemen- C: Rooswljk— TYBB~(15.M>: Derder ABF—THB (15.00); HFC Has Vlctrix: SCR—Libanon. Resei RAYON DEN HAAG o\v s—Naaldwijk. ZONDAG 5 JULI Hoofdklasse: Fr (14.30); Spartn-HC B: CelerltasVV (14.30). Tw Wassenaar—DVH de klasse B: DVS—Geldrop; Blue Birds— Tomsons (14.30). Reserve eerste klasse: Cele rltas 2—UW HCK 2O VVO 2; AJox 2— Rayon Den Haag Eerste klasse: Tt cwartier—Cromvllet, Gymnova—Meervogels. erve—'Vodo; Wesler- klasse: Laakkw ..MHB r 3: Celerltas 3—ADO 3. Tweede klasse 'assenaar 4—Blue Birds 2; VUC 3— wijk 2. Tweede klasse B: Westerkwar- Waterpolo AZPC: UZSC—HZPC, Ncptunus Arnhem— DZV. Eerste klasse Esca—Zwemlust. AMATEURVOETBAL Kamp. van Nederland: Sneek—Sander- bout: Uithoorn—TSC; Papendrecht—De finales: MAiken—Ztvai Meest merkwaardige transfer (Van c e sportredactie) NOOTDORP Harrie van Leeuwen heeft gisteravond in Nootdorp de vierde etappe van de internationale wieleravondzes- daagse, gewonnen. Van Leeuwen toonde zich in de eindsprint snel ler dan drie medevluchters. Het groepje vluchters bestond uit Piet Kettenis de man die door zijn hoge klassering een goede kans maakt op de eindoverwinning van deze zesdaagse de Deen Peter Hove en de Spartarenner Cees Maaskant. Uit het peloton ontsnap ten nog wel enkele renners maar de achterstand van ruim 45 seconden was te groot om nog aansluiting te krijgen bij het viertal. Vier ronden voor het einde i de wedstrijdleiding renners, die niet de eerste zeventien hoorden, uit de strijd, om een ordelijke finish te krijgen. Van incidenten zoals in Rozenburg en in het Zuiderpark heeft men kennelijk ge- Gisteravond in stromende regen ver liep het allemaal goed in Nootdorp. Maar toch is Harrie van Leeuwen wat geluk- aan zijn overwinning gekomen. De sterke Deen Peter Hove kreeg 50 meter voor de finish een lekke band en kwam daardoor niet verder dan de tweede plaats. De dolgelukkige Harrie van Leeuwen die zijn tiende overwinning van dit seizoen behaalde wilde de bloemen delen met Peter Hove, maar deze was teleurgesteld naar de kleedruimte ver trokken. Afgelopen dinsdagavond zegevierde Van Leeuwen ook in de tweede etappe Rozenburg Hij was echter een om streden winnaar. Tien ging echter vol gens velen Piet Kettenis als eerste over de eindstreep. Kettenis verscheen één dag niet aan de start, maar deelt deson danks met 52 punten de eerste plaats met Jurriaans en Van Spiegel. In de sprint moest hij nu genoegen nemen met een derde plaats voor Cees Maaskant. i de :rde etappe: t. Harrie ïunt) In 1 uur 53 min. Koot (Van Deur finale In Leiden Bokser overleed na training JOHANNESBURG Dc Zuidafri- kaansc amateurbokser Winston Mandia Nkonyane (21) is gisteren in een zie kenhuis te Johannesburg overleden, enige uren nadat hij als sparring part ner was opgetreden voor dc Zuidafri- kaanse kampioen in het middengeivicht. Pierre Fourie. Nadat Nkonyane plotseling in in elkaar was gezakt werd hij ziekenhuis overgebracht. de i ALKMAAR Een van de mecsl merkwaardige transfers, die in Neder land uit de bus kwam, staat op naair van Chris Dekker, die voor ongeveer twee ton van AZ'67 naar NEC verhuls- de. De begaafde middcnveldspeler wat altijd een nuttige kracht voor het Alk- maarse elftal, niettemin hield niemand het voor mogelijk dat dit kapitale be drag voor hem op tafel zou komen. Trainer Wiel Cörvcr. die Dekker de laatste competitiewedstrijden observeer de, wilde Dekker echter per se in de Nijmeegse ploeg opnemen. „Hij kan als hij hard werkt, uitgroeien tot een van de beste halfspelers van Nederland Wie durft dan de man. die vier jaar geleden al uitriep dat doelman Van Beveren wereldklasse zou worden, te gen te spreken? Voor Chris Dekker breekt een nieuwe periode in zijn nog korte voetbalcarriè re aan. Hij wordt de komende tw seizoenen full-prof en verklaart die keuze doelbewust gemaakt te hebben. Chris Dekker: „Vorig jaar was er al belangstelling voor me.DWS wilde me onder andere hebben. Een koop kon toen niet doorgaan, omdat ik gedurende de transferperiode op vakantie was Amsterdamse interesse was voor Westzaner een stimulans. ..Ik begon over een transfer na te denken realiseerde me toen eigenlijk pas wat mijn mogelijkheden waren. Ik nam me daarna voor om een nog beter seizoen te maken". Gezien de transfer naar NEC is Dekker in zijn voornemen vol ledig geslaagd. Dekker was het afgelopen seizoen door zijn opzet in bepaalde wedstrijden meer geconcentreerd dan normaal. Te gen Sparta bijvoorbeeld en tegen DWS thuis, en natuurlijk ook tegen Feije- noord en Ajax. Vooral na zijn optreden in de Rotterdamse Kuip kwam hij in de ..étalage" te staan. Cörver had juist die ontmoeting als „testcase" uitgekozen. Dekker had het geluk een uitstekende wedstrijd te spelen. Dc Nijmeegse trai ner besloot daarna hem kost wat kost te contracteren. „DWS was ook weer bij me geweest. Maar de aanbieding, die ik van NEC kreeg was veel beter. Boven dien kon NEC voor mc een huis „ver sieren", wat voor mij erg belangrijk was, want ik ga binnenkort, trouwen". Mislukt AZ'67 ziet Chris Dekker niet graag vertrekken. Bestuurslid Molenaar heeft nog alles gedaan hem op andere ge dachten te brengen, maar dat mislukte. „Na het aanbod van NEC ben ik met het bestuur van AZ gaan praten. Ik wilde best blijven, maar dan moest minstens hetzelfde contract op tafel ko men. AZ weigerde dat". Chris Dekker is volgens zijn zeggen de laatste maanden beter gaan voetbal len door de grote ervaring die hij had opgedaan. Een bijna net zo belangrijke factor vindt hij het door AZ'67 gehan teerde systeem en de komst van Flip Stapper. „Wij zijn eigenlijk dit seizoen allemaal beter gaan spelen. Wij hadden een jaar eredivisievoetbal in de benen en dat scheelde 'n stuk. Maar dat was 't niet alleen. Ook 't systeem is ontegen zeggelijk in ons voordeel geweest. Wij speelden steeds met vier man op het middenveld, waarbij Stapper en ik meestal naar eigen inzichten mochten handelen. Geweldig fijn was dat. Sa menspelen met Stapper ging bovendien ook goed. Wij liggen elkaar, wij zijn ongeveer hetzelfde type voetballer". Of NEC hem even vrij zal laten weet Chris Dekker niet. „Vast staal wel". zegt hij, „dat ik in de middenlinie kom met Herbert Bonnen, de Duitser, en Theo de Jong, die van Blauw Wit af komt. Ik verwacht eigenlijk geen ande re opgave. Erg belangrijk vind ik. Ik wen nogal snel op een andere plaats". Over acclimatiseren in Nijmegen zit Chris Dekker meer in. Hij kent er vrijwel niemand De trainer, het be stuur de meeste van zijn medespelers en natuurlijk het publiek zijn allemaal onbekende begrippen voor hem. „Ik be sef dat ik me vooral in de eerste wedstrijden tc beginnen met het oefenduel tegen Hibernians uit Schol- land zal moeten waarmaken. Ik kan me niet permitteren na een paar weken pas een beetje in vorm te komen. Je krijgt natuurlijk gauw praatjes van: Is die goser nou twee ton waard? en zoiets wil ik gewoon voorkomen". Chris Dekker, gebruind door een Eg- monds zonnetje „tijd voor vakantie er niet bij" hoopt dat alles zal /allen. Zijn vertrouwen is geba seerd op NEC. „De hele situatie, waarin ik terecht kom. is aanmerkelijk beter dan bij AZ. Ik hoef me nu alleen maar te concentreren op voetbal, 's Morgens wordt er getraind door de vijf full-profs NEC en 's middags door de heJe groep. In die ochtenduren is er voor ons ïn individuele training". Trainer Cörver zal ongetwijfeld gaan schaven aan zijn zwakke punten.' In de lucht is ie namelijk nog niet zo sterk. Bij AZ was daar gewoon geen tijd ,,'s Morgens werkte ik en 's mid dags trainde je". Nu wordt voor Dekker alles voetbal wat de klok slaat. Een ideale situatie waarvan hij zich bijzon- veel voorstelt. Hij zegt tenslotte: weet van mezelf dat ik nog niet de top sta. Bij onec moet ik die top halen". DEN IIAAG De Nederlandse sclcc- e voor het eerste toernooi om het Euro pese waterpolokampiocnschap voor junioren, dat van 6 tot en met 11 juli in Rotterdam wordt gehouden, is als volgt samengesteld: Misdorp (ZIAN) en Wiersma (Neplunus Amersfoort) doel; Stam (BVZ), Goudena, (beiden ZIAN), Dc Boer (Zwemlust). Spijker (Zijl), Reedijk IDZV), Bras Poiar Beans), Selbcck (DZV) en Koster (Mem- en).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13