tv LOMME ITALO DRIESSENS LIET ZILIOLI VALLEN tour de fctneeTO Australisch duel om herentitel Veel lekke banden in Hel van Noorden NEWCOMBE ONTMOET ROSEWALL DAVIS CUP NIET OPEN NEDERLANDERS DOOR PECH IN ACHTERHOEDE VRIJDAG 3 JULI J970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Eddie Merckx kan Tourtableau (bij aankomst 1. R. de Vlaem Poulidor (Fr.. Caput) ïelk (Ned., Schone) z.t.; 12. Leman (Belg., :ools) z.t.; 13 De Boever (Belg.. Scholte) meester (Ned., 1 ttaiupi (It.. Giganti) Algemeen klassement Plntens (Belg.. (Fr De Muer) ares (Sp.. Langar: leana (Sp.. De Mi W.-Dld., Caput) en Vandenbossche (Belg., tlt>ani) 2.13; 16. Van Rijckeghem (Belg., Cools) 2.48; 17. Michelotto (It.. Giganti) 2.51; 18. De Boever (Belg., Schotte) 2.54; 19. Houbrechts (Belg., Pezzi) 2.56; 20. Huysmans (Belg., Dries- sensj 2.57; 21 Swerts (Belg., Drles- sens) en' Petterson (Zwe., Martini) 2.59; 23 Nassen (Belg., Schotte) 3.01; 24. Schleck (Lux., De Muer) en Leman (Belg., Schotte) 3.65; 28. Pijnen (Ned., Vissers) 3.41; 34. Wagtmans (Ned.. Vissers) 4.01; 39. Van der Vleuten (Ned., Vissers) 4.21; 54. Dolman (Ned., Vissers) 5.41; 73. Vianen (Ned., Peters) 6.28; 76. Zoontjens (Ned., Peters) 6.41; 79. Beugels (Ned.. Schotte) 7.14; 83. Van Katwijk (Ned.. Vissers) op 8.02; 91. Duyndam (Ned., Peters) 8.53; 97. Den Hartog (Ned.. Peters) 9.43; 107. Steevens (Ned., Peters) 14.49; 114. Ottenbros (Ned., Vissers) 18.0T; 118. Benjamins (Ned., Peters) 21.34; 121. Serpent! (Ned., Vissers) 22.11; 125. Hoogerheide (Ned.. Vissers) 26.29; 129. Rentmeester (Ned., Peters) 30.48. Dagploegenklassement Rijckeghem) 9.18.20; 3. Caput (Wolfshohl, Poulidor en Guimard) 9.19.03; 4. De Muer (JanSsen, Ocana en Grosskost) 9.19.10; 5. Drlessens (Merckx. Huysmans en ZUioli) 9.19.32; 11. Vissers (Pijnen, Wagtmans en Van der Vleuten) 9.23.42; 14. Peters (Steevens, Vianen en Zoontjens) 9.26.06. Algemeen ploegenklassement s (Belg.) 76.33.57 2. Cools (Belg.,) 16; 3. Schotte (Belg.,) 76.36.07 4. De (Fr.) 76.36.09 5. Caput (Fr.) 76.41.02; ssers (Ned.) 76.42.26; 14. Peters (Ned.) Puntenklassement (groene trui) 1. R. de Vlaemlnck (Belg.) 96 pnt.; 2. Godelroot (Belg.) 95; 3. Janssen (Ned.) 64; 4. Merckx (Belg.) 60; 5. Guimard (Fr.) 48. 12. Duyndam (Ned.) 26; 13. Steevens (Ned.) 23; 15. Ottenbros (Ned.) 21. Bergklassement 1. Zubero (Sp.) 10 pnt.; 2. ex Aequo Ghisellini (Fr Catleau (Fr.); Merckx (Belg.) 6 pnt.; 5. Jottl (It.) 5 pnt.; 6. ex aequo Guimard (Fr.); Zllloll (It.); Duyndam (Ned.). DOOR JEAN NELISSEN VALENCIENNES Het scenario van deze Tour verloopt zoals hoofdrolspeler Eddy Merckx het in zijn dromen geschreven heeft. Een dag voor hetgeen een triomfantelijke binnenkomst in zijn Er was geen ploegmakker die hem opwachtte, er was geen materiaalwagen die hem hielp. Zilioli moest twee minu ten wachten eer de tweede materiaal wagen van zijn ploeg hem bereikte. Intussen joeg Merckx richting Valen ciennes. Later zouden de renners van Faemino en ook ploegleider Driessgns eenstemmig verklaren, dat niemand ge had dat Zilioli pech kreeg. Maar dat is natuurlijk een lacher van eerste orde, want de gele trui rijdt men laar voorbij. En zo verloor Zilioli zijn trui, iets waarmee hij zich gedachten wellicht toch al verzoend had. Brussel zal moeten worden, heeft hij de gele trui weer van zijn ploegmakker Italo Zilioli overgenomen. Vier dagen heeft de Italiaan de illusie mogen koesteren dat hij tot aan de voet van de Vogezen zich in het geel mocht tooien. Maar opnieuw is duidelijk gebleken door welk 'n eerzucht Merckx gedreven wordt. In Cambray op 30 kilometer van de finish, kreeg Zilioli een lekke b^nd. En de hele Faeminoploeg, ploeg leider Lomme Driessens incluis, liet de drager van de gele trui moederziel alleen langs de kant van de weg achter. Geen pecli In de jachtgroep Merckx bevonden zich drie Nederlanders: Jan Janssen de twee debutanten Joop Zoetemelk Harrie Steevens. Zij handhaafden zich in de hel van het noorden op de bonki ge kasseiwegen in een kopgroep twaalf, de elite van deze tour. Het st in deze ronde dat Harrie Steevens verstoken bleef van tegenslag. Het enige wat hem overkwam, was een achterstand van honderd meter die hij opliep toen in de finale de Italiaan Michelotto voor hem viel. Steevens kon hem nog net ontwijken en vond later weer aansluiting met de eerste een kilometer voor de fi nish demareerde Steevens. Hij pakte 50 meter voorsprong en leek alleen op de wielerbaan binnen te komen. Maar de laatste 500 meter, nadat Merckx razendsnel van fiets had verwisseld lekke band, sprong Roger de Vlaeminck met de Spanjaard Gonzales- Linares naar Steevens toe. Juist dat de renners de kletsnatte en gev lijke wielerbaan bereikten, passeerde de kampioen Steevens. „Ik heb in die laatste kilometer niet meer omgekeken", zei Steevens. „Ik reed wat ik kon. Toen de Spanjaard mij even voor de wielerbaan passeerde, dacht ik nog steeds dat ik kon winnen. Hoe gek het ook klinkt, in mijn opwin ding had ik niet gezien dat Roger de Vlaeminck achter mij reed. Ik zag hem eerst toen er nog een halve ronde afgelegd moest worden. Toen was ik wel even aangeslagen, want ik wist dat hij zeer snel is. Misschien heb ik even niet goed opgelet want De Vlaeminck was al naast me eer ik merkte dat hij de sprint had ingezet. Het doel Ik kan niet geloven dat ik vandaag geen tegenslag heb gehad. Ik voel me sterk, wat denk je wat het je doet ^ls je bij de besten van de wereld rndt en dan ook nog kunt demareren? Zoiets geeft je veel moed. Ik fiets trouwens al een hele tijd goed, maar altijd kwam er iets tussen. Nu heb ik wel gemerkt dat ik veel moet rijden om in vorm te komen. Deze winter zal ik dan ook niet stoppen met fietsen ik ga cycle-crossen op de winterbanen rijden. Ik voel dat ik dit nodig heb. Na de aankomst ik helemaal niet moe. Natuurlijk rijd ik niet meer voor het algemeen klassement, dat heeft geen zin. Vooral niet omdat ik in het hooggebergte toch met de besten naar boven kan. Dat ook al zo in de Tour de l'Avenir, toen ik tweede werd in het' eindklasse ment. Op de hoogste cc s kon ik de beste klimmers niet volt jn, al .maakte de afdaling altijd wel weer veel het verloren terrein goed. Maar mijn doel is toch alleen een etappe winpen". Openbaring Steeds duidelijker wordt dat de jonge Joop Zoetemelk de rol die Rini Wagt- vorig jaar in de Tour vervulde, Zoetemelk verbaast de Weer greep een Nederlander naast de ritzege. Nadat Duyndam woensdag als tweede finishte kwam ditmaal Harry Steevens niet verder dan deze klassering. Roger de Vlaeminck toonde zich iets rapper. kenners. Men wist wel dat hij, vorig jaar de Tour de l'Avenir won, amateur een uitstekend etappe-ren Maar als beroepsrenner, dat natuurlijk heel wat anders. Zoetemelk bewijst tot nog toe in deze Tour echter, dat hij met de grootsten mee kan. Hij heeft zjjjL..doel -helemaal op de Tom- afgesteld en die fietswijze was juist. Bij alle belangrijke ontsnappingen is Zoete melk erbij. Op weg naar Lisieux, toen zich ook een kopgroep met de besten deze Tour formeerde, en gisteren weer op de kasseien. Hij had het even moeilijk gehad, maar wie niet? Nee, men kan juist ook LONDEN De natuur huilde bij de verdeling van Rod Lavers erfenis. Storm en regen omspoelden Ken Rosewall en John Newcombe op hun weg naar de finale van Wimbledon. De wind, die de zonneschermen boven de royal box tot klapperend leven bracht, doodde het leven in de ontmoeting RosewallTaylor: 63, .46, 63, 63. De regen dreef Newcombe en Gimeno na twee sets (63, 86) verbolgen van het centrecourt. Een uur later, toen Newcombe ook de derde set op zijn naam had gebracht (60), I kon men vaststellen, dat Lavers titel in de Australische tennisfamilie zou blijven, maar dat intussen de tiende dag van Wimbledon in ernstige mate was bedorven. De herfstachtige storm was wreed voor de spelers. Voor de 35-jarige „klei ne meester" Rosewall en de drie jaar jongere, twee decimeter langere, Span jaard Andres Gimeno. De gespierde Au straliër trotseerde de kwelling van de d warreleffecten onbewogen. Gimeno's temperament kwam in opstand tegen de nukken van de bal. Begrijpelijk: waar rosewall's backhand-drive en volley het .est trefzekere wapen is, dat men .ch kan indenken, dreef in de partij tegen Roger Taylor, de wind de spot met Gimeno's artistieke bedoelingen en legde zijn lobs en dropshots neer op plaatsen, die de Spaanse meester ver uit de buurt had gedacht van de geluk kige John Newcombe. Hij profiteerde van de onmacht van de overwinnaar van Ashe en sloeg zelf alsof dat nog niet genoeg was een aantal zeer fortuinlijke netballen. Toch maakte de titelhouder van drie jaar geleden een over het algemeen betere indruk dan de voorgaande dagen Enerzijds omdaf zijn penetrerende service-precisie (voor- al bij de tweede bal) nauwelijks door i de wind werd beïnvloed, anderzijds om- dat Gimeno zijn vanouds kwetsbare t backhand niet zo constant onder pressie I hield, als Emerson in de voorgaande Een ander voorbeeld van Newcombe's geluk; in de dertiende game van de tweede set, toen Gimeno vastbesloten scheen het evidente Australische uit houdingsvermogen op de proef te stel len, viel plotseling het regenwater bij bakken uit de hemel. De Spanjaard serveerde gedwongen op halve kracht. Newcombe passeerde hem links en rechts, gooide er zelf vier service-klap pen achteraan en verdween hollend naar de kleedkamer. Twee sets rijker. Geluk. Natuurlijk. Maar ook kunde om zo'n situatie uit te buiten. Roger Taylor had zich niet veel illu sies gemaakt over zijn kansen tegen Rosewall. Eén van de sterke punten van de donker uitziende Brit is, dat hij zijn eigen mogelijkheden kent. „Ik heb nog nooit van Ken kunnen winnen en ik moet eerlijk toegeven, dat ik van het begin af aan gedacht heb, dat hij dit Wimbledon zou gaan win nen", vertelde hij vlak voordat hij de baan opging. Inderdaad was hij niet tegen de superbe precisie van de Au straliër opgewassen. Dank zij de nogal onlogische telling van het tennisspel, met zijn stelsel van tweede kansen, kwam hij er wat de score betreft, dragelijk vanaf. Had men de tafelten nisten ing toegepast, dan had hij waar schijnlijk met driemaal 2110 of iets daaromtrent verloren. Zo superieur was Rosewall op zijn eigen slagen en in het onder druk zetten van Taylor's rechter kant; dé backhandzijde van de lefthan der. Telkens moest de Brit op de hielen achterover hangen om de diepe slagen van zijn tegenstander te pareren. Slechts een enkele maal kon hij vrijuit het racket tegen de ba) zwaaien. Het was alleen serveer- en smashkracht, die de Brit enige tijd op de been hield. Maar. het serveren was te monotoon op omdat Zoetemelk een uitstekend klim mer is nog veel van hem verwach ten. Wellicht eindigt hij zelfs bij de vijf eersten in het algemeen klassement, hetgeen voor een eerstejaars prof een opzienbarende prestatie zou zijn. Een openbaring. Formule II-race in Zandvoort gaat niet door ZANDVOORT De Stichting Auto races Nederland (SAN) heeft besloten de internationale race voor Formulc-II-ren- wagens, die was vastgesteld voor zondag 9 augustus en gold voor de competitie om de Europese beker, van de agenda af te De Internationale Automobiel Fede ratie (FIA) is hiervan inmiddels op de hoogte gesteld. De SAN heeft dit besluit genomen onder de overweging, dat zij liever in 1971 opnieuw een beroep op de sponsors en degenen die zich garant hadden gesteld doet voor het houden van een Grand Prix-race voor formule I-renwagens, meetellend voor het we reldkampioenschap. De Grote Prijs van Nederland voor formule I-renwagens, die 21 juni j.l. op het circuit van Zandvoort werd gehou den, heeft op de wedstrijddag 47000 betalende bezoekers getrokken en 8000 tijdens de trainingen. Aldus blijkt uit de officiële telling van de gemeente Zandvoort. Deze opkomst, hoe bevredi gend ook na de matige publieke be langstelling van de laatste twee jaar, was niet vc'doende voor een positief financieel resultaat. Het tekort bedraagt ongeveer 50.000 gulden. In plaats van de Formule II-race om de Grote Prijs van Zandvoort organi seert de Nederlandse Autorensport Ver eniging nu nationale races. Ook vorig jaar ging de formule II-race om finan ciële redenen niet door. LONDEN Het toernooi om de Da- viscup blijft gesloten voor professionals. De vergadering van Daviseuplandcn heeft besloten wel de spelers, die niet meer onder contract staan bij een pro motor. in staat te stellen hun land te vertegenwoordigen. Dat geldt onder meer voor de Austra liër Lew Hoad en de Peruaan Alex Olmedo. Daarnaast mogen in het ver volg ook tennislerarer. worden geselec teerd. Het Amerikaanse voorstel om ook de profs toe te laten, kwam niet in stemming. Het voornaamste bezwaar van de ILTF (internationale tennisfe- deratie) om het Daviscuptoernooi open te stellen, vormt de mogelijkheid dat de profbazen door het al of niet beschik baar stellen van spelers kunnen uitma ken, welk land de Daviscup zal winnen De onderhandelingen tussen de nationa le bonden en de promotors worden voortgezet. Het voorstel om de Challen ge-round af te schaffen en de cup houder in te delen in één van de geografische groepen: Amerikaanse, Aziatisch-Australische en de twee Eu ropese zones, werd aangehouden tot de algemene vergadering van volgend jaar juli. Een speciale commissie zal zich met dit onderwerp bezig houden. (Van c speciale verslaggever) VALENCIENNES Het Tourpeloton is aan stukken geslagen. In de hel van het noorden, beroemd en berucht uit ParijsRoubaix, kraakte de lange stoet om in brokken, besmeurd, bemodderd en bovenal geradbraakt in lijf, leden en vooral het algemeen klassement, Valenciennes aan te doen. Vijftien slopende kilometers vol keien die vanuit een vliegtuig gelegd leken, hadden hun werk gedaan. Slechts twaalf renners reden zich uit de hel de hemel van het algemeen klassement binnen- Onder hen: de taaie Jan Janssen, de veelbelovende Joop Zoetemelk en de nu eens niet door tegenslag geplaagde Harrie Steevens, die de finale meè inluidde. de backhandzijde gericht. Taylor; „Dat had ik mezelf voorgenomen. Iedereen had me aangeraden om Rosewall's fnui kende backhand zoveel mogelijk te ont lopen. Maar van de forehand slaat hij net zo gemakkelijk winners. Die van de backhand zijn alleen spectaculairder". Toch gaf Rosewall nog een setje prijs. De tweede. En totaal onnodig. Het stond 4015 op zijn eigen service in de tiende game. Uit een volley van hem schoot de bal diep naar het achtervak. Op de lijn of erover? De scheidsrechter telde de bal in. Op het scorebord aan de buitenzijde van het stadion waar enkele duizende Britten, die geen kaartje voor het centrecourt hadden bemachtigd, bijeengroepten, verscheen 55. Een ogenblik later verdwenen de lichtende cijfers. De lijnrechter had als nog „out" geroepen. Dit incidentje kost te Rosewall de set. Wrevel verstoorde even de subtiele racketvoering. Enkele voor de kleine meester simpele ballen werden uitgeslagen. Het waren vrijwel missers, die Rosewall zich ver oorloofde; de wind ten spijt. Dat de partij desondanks niet tot leven kwam, lag in hoofdzaak aan Roger Taylor. De Brit is een gedegen tennisser, die in oktober, wanneer zijn profcorttract ver nieuwd moet worden, stellig 'een flinke salarisverhoging zal krijgen, hij mist echter de brille van de echte groten. Tijdens deze op twee na laatste Wim- bledondag was Nederland toch nog in de strijd vertegenwoordigd: door Betty Stoeve. die samen met Bill Bowrey haar wedstrijd voor de achtste finales van het gemengd dubbelspel speelde op baan één Voor de half bezette tribunes verloor het Nederlands-Australische ge- legenheidsdubbel met 26, 46 van Rosemary Casals en Nastase na een achterstand van 05 in de eerste set. De Nederlandse teruu: spcelsie: Dorien Falkenburg heeft gisteren in de kwart finales damesenkelspel van het jeugd- volledig Australische aangelegenheid toernooi van Wimbledon met 26, 26 verloren van de Amerikaanse Sharon Walsh, die het in het hoofdtoernooi tot de derde ronde bracht. Uitslagen: combe (Aust Graebner/Gre rris (Austr.) wartfinales: (Rusl!)—Keldle/ Tegenover deze winst, stond een fors Nederlands verlies want Willem II zag al zijn beschermde renners met flinke achterstand binnenkomen: Pijnen op 1.33, Wagtmans verloor 2.10 en Van der Vleuten 2.29. Caballeros beste man in het algemeen klassement: Leo Duyn dam, finishte op 7.09 na etappewin naar, en. daardoor nieuwe groene trui- dragen Roger de Vlaeminck. Caballero's kopman Arie den Hartog lag 6.45 ach- Venijnig En dat gebeurde allemaal in die laat ste vijftien kilometer van de zesde etappe (door Eddy Merckx afgesloten met de herovering van de gele trui, waardoor nog géén andere renner dan een Faemino dat kostbare tricot droeg) op een bescheiden stukje, maar o zo venijnige, weg. Tot daar bleef het pelo ton broederlijk bijeen. Het liet maar een man ontsnappen: Sjaak Deboever, die "s morgens opdracht had gekregen een vette premie van 1000 franc in Péronnc veilig te stellen. De veteraan (33 jaar) en de Mars-Flandriaploeg kweet zich uitstekend van zijn taak. De boever draaide er een solo van 75 kilometer uit cn de grote groep sukkel de er gemoedelijk achteraan. Niets dat wees op de konjende slachting, geen teken van naderende ondergang. In 15 kilometer voltrok zich toen het vonnis ov^r het grootste deel van het peloton. En er was 'n eenvoudige verklaring voor; materiaalpech. Op de hoekige kasseien, rijk aan gaten en putten en met een glibberig koolaspad ernaast, sisten de lekke banden als fluitjes voor de schaft Wie pech kreeg, was zo goed als gezien Op de smalle, bolstaande, baan konden ploegleiders nauwelijks of niet passeren Herstel van pech duurde seconden, soms minuten, zoals bij Rini Wagtmans, die na drie kilometer al plat reed „Ik vroeg een wiel aan Dolman, maar die gaf het niet", mopperde Wagtmans Dol man: „Van Katwijk reed kort achter me, die zou Wagtmans helpen" Wagt mans. Tk zat van voren toen het ge beurde. want ik wist dat als ik achterin koerste er geen doorkomen aan was bij een ontsnapping Met die lekke band verloor ik veel tijd en moest ik alles seven om het peloton te achterhalen I Dat is niet gelukt" I Het kostte de beste Nederlander in de Tour van vorig jaar ruim twee minuten op de favorieten. Daarmee was het leed voor Willem II nog lang niet geleden. In de duivelse jacht over de kasseien sneuvelden achtereenvolgens: Pijnen, Van der Vleuten en Ottenbros die vooraan in de groep koersten, maar voor wie er geen kans was de beslis sende slag te volgen. Toen die kwam (zeven kilometer voor de finish) tobden ze met materiaalpech in de achterhoe de. Pijnen; „Eerst kreeg ik een lekke band, daarna toen ik net weer in het peloton zat liep mijn ketting eraf. Normaal herstel je zoiets tijdens het rij den, maar dat was op deze ongelijke weg onmogelijk". Harm Ottenbros: „Twee lekke banden achter elkaar. Eerst achter, toen voor". Jos van der Vleuten: „Het ging net zo lekker. Ik voelde me fit en ik zou' zeker bij de eersten gezeten hebben, als 10 kilome ter voor de meet mijn achterband niet was leeggelopen". Voor de knechten braken er drukke en vooral vermoeien de tijden mee aan. Frits Hoogerheide moest tot vijf keer toe ploeggenoten bij brengen. „Eerst Wagtmans. daarna Pij nen. Serpenti en twee keer Dolman. Tot overmaat van ramp reed ik toen zelf nog plat". Jan van Katwijk deed wei nig anders dan wielen afgeven en nieu we vragen aan Ton Vissers. Die hield onder alle tegenslag toch nog zijn goede humeur. „Deze week zitten we aan de slechte kant, volgende week in de bergen aan de goede. Let maar op". Het noodlot trof ook Caballero, maai de ploeg kreeg als troostprijs de opval lende prestatie van Harrie Steevens. Het was overigens wel de enige mee valler. Grootste pechvogel: Kees Zoon tjens, die meeging in de belangrijke aan val maar uit de kopgroep viel door een lekke band. Ploegleider Gerard Peters bereikte hem te laat voor een zo snelle hulp. dat Zoontjens weer kon aanslui ten. Leo Duyndam liep een achterstand van meer dan zeven minuten op. „Door twee lekke- banden", lichtte hij toe. Beschermde renner Arie den Hartog werd eveneens ver achteruit geworpen in het algemeen klassement. Hij kwam op een lekke band binnen. Gerard Via nen „Reservekopman" zat eveneens bij de verliezers. „Twee keer plat iu anderhalve kilometer", schudde hij het

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11