VISSERIJMARKT IN EEG SCHOONMAKEN KRALINGSE BOS DUURT NOG WEL EVEN Paus Paulus voert bezuinigingen door Piet Damen terug achter de tralies Privileges en vele toelagen afgeschaft Maanreis van Apollo-14 uitgesteld ICAO eist maatregelen tegen kapen 70.858 ton koffie ZWAARDVIS VECHT VOOR LEVEN Militairen belegeren opstandige politie Werkgroep afvalolie WOENSDAG 1 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Na het popfestival (Vai verslaggevers) ROTTERDAM „Het ziet cr naar uit, dat we nog weken werk hebben om het Kralingse Bos helemaal schoon te krijgen", zegt de Rotterdamse Plantsoe nendienst, het resultaat van drie dagen en nachten Holland Popfestival aan schouwend. „We hebben nog nooit in drie dagen zoveel vuil zien produceren", vindt een van de reinigers van deze augiasstal. „De hoeveelheid afval is met geen tonnen te schatten". En dan te weten dat de Roteb (reini- gings-, ontsmettings-, transport- en brandweerdienst van Rotterdam) dag en nacht met twee of drie vuilniswagens in de weer is geweest om regelmatig de 70 containers op het festival te ledigen, alsook om de plaszoom en de wegen en straten in de omgeving zo goed moge lijk schoon te houden. Bij duizenden liggen de colablikjes verspreid over de gazons en in het bos. „Een hels karwei is het opruimen van de stukken plastic, waarmee de festi- vallers zich beschermd hebben tegen de regenbuien", klaagt een man van d e plantsoenendienst. ..De plastics zijn door de wind verspreid en zitten nu verward in de struiken en in de kruinen van de bomen". Honderd mannen van de sociale werkplaats, die anders ook al in het bos werkzaam zijn, hebben de taak een onoverzienbare vuilnisbelt in de kortste keren op te ruimen. Drie speciale trek kers met aanhangers rijden af en aan om het verzamelde afval op te halen. De schade aan de beplanting valt erg mee. Er is weinig vernield. Iedereen is het erover eens, dat het popfestival een uitermate vredig evenement was. Slechts in de omgeving van de podia zijn wat takken afgerukt voor het bou wen van tentjes. Maar als de struiken en bomen wat deskundig zijn bijge- snoeid zal men er niet veel meer van zien. De platgetrapte gazons daarente gen zien er hopeloos uit. Ongeveer twee hectare zal opnieuw moeten worden ingezaaid. Heel erg is dat nu ook weer niet, want de plantsoenendienst was toch al van plan de gazons opnieuw te egaliseren. De afvoer van de 300 watertoiletten kwam in afgedamde sloten terecht, die voortdurend werden leeggepompt. Het zelfde geschiedde met 50 latrines (elk voor circa 10 personen), die in het Kralingse Bos waren gegraven. Rotterdams reinigings- en plantsoe nendienst maakte schoon schip na het- popfestival, maar de organisatoren zul len nog wel eens schrikken als ze de rekening gepresenteerd krijgen. i het Kralingse Bos trok ook vele buitenlandse „hippe vogels". Een ot et name in Amsterdam. Maar zo langzamerhand houden ze het voor ar ze vandaan kwamen. Dikwijls wordt daarbij de hulp ingeroepen ïl van hen is nog wat in ons zien en proberen weer terug welwillende automobilisten. Koningin Juliana lieeft gisteren op paleis Sóéstd\jk de nieuwe gouverneur i de Nederlandse Antillen, de heer B. M. Leito, beëdigd. Beiden staan hier vi een schilderij van koning Willem II. ROME (KNP) Paus Paulus is als eerste paus in de laatste kerkgeschiede nis erin geslaagd een overzicht van de Vaticaanse financiën samen tc stellen. Dit bericht de Italiaanse journalist Zi- zola in II Giorno. Volgens Guarini in dc Messagero is het hem bovendien gelukt een aantal bezuinigingsmaatregelen in te voeren. Zo heeft de paus allerlei privileges en buitengewone toelagen aan weinig presterende prelaten en le ken eenvoudigweg afgeschaft. Inrichting door pyromanen in brand gestoken TOKIO (AFP) De brand in een Japanse psychiatrische kliniek die aan zeventien patiënten het leven heeft ge kost blijkt te zijn aangestoken door zes pyromanen die in de inrichting werden verpleegd. Het was hun bedoeling van de verwarring gebruik te maken om te ontvluchten, aldus de politie van Sano Oude graven blootgelegd VLAARDINGEN (A.N.P.) Op een terrein aan de Louise de Colignylaan in Vlaardimgen zijn zogenaamde brandrest- graven blootgelegd. De graven, waarin een grcot aantal scherven is gevonden, dateren uit de tweede eeuw na Christus. In ons land werden nog nooit eerder soortgelijke graven blootgelegd. Op een terrein in het ruilverkaveldmgs- gebied Hijken (gem. Beden) zijn bij toe val zeven graven uit het Neolithicum ontdekt, .waarvan de oudste naar schat ting 4300 jaar oud is. Uiit de graven zijn aardewerk, een strijdhamer, een beker en een vuurstenen mes te voorschijn ge komen. de kardinalen te kennen had gegeven dat de kritiek op de financiën van de officiële Kerk en van het Vaticaan in het bijzonder, de drang naar evangeli sche armoede in de Kerk sterk heeft gestimuleerd. De paus erkende dit ver langen als rechtvaardig en zei niets liever te willen dan een eind te maken aan al of niet gerechtvaardigde be schuldigingen, dat de Kerk een econo mische macht mét bougeoisiementaliteit zou zijn, die zich niets gelegen laat liggen aan de behoeften van noden van personen, groepen en zelfs volkeren. Verscheidene Italiaanse commentato ren wijzen erop, dat er in het vervolg rechtvaardige salarissen uitbetaald zul len worden en dat enkele tekorten mo gelijk gedekt kunnen worden door in krimping van het personeel in de curie en de nuntiaturen. Bij de Vaticaanse expert Zizola rijst de vraag of de paus afstand zal doen van de methode, waarbij uit inkomsten van onroerende goederen en rendement, van effecten de uitgaven bekostigd worden. Zizola wijst erop, dat de paus consequent het systeem wil afschaffen, dat hij in de Encycliek Populorum Pro- gressio heeft afgewezen. De paus heeft op 25 juni nadrukkelijk de al jaren hardnekkig geruchten over de inmense rijkdom van het Vallcaan ontkend en gezegd, dat de inkomsten zelfs niet voldoende zijn om de wettige behoeften van het dagelijks leven van zowel de priesters als de caritative en pastorale organisaties te voldoen. PROF. GOEDHUIS: IK REED NIET GEVAARLIJK NOTTINGHAM (AP) Dc Nederland se attaché voor de burgerluchtvaart in Londen, prof. D- Goedhuis, heeft gisteren voor de rechter te Nottingham ontkend dat een dodelUk verkeersongeval op 7 november vorig jaar te wijten zou zijn geweest aan gevaarlijk rijden van hem. Bij het ongeluk kwam de student David Johnson om het leven. Prof. Goedhuis verklaarde dat hij op de avond van het ongeluk aan het diner in de Nederlandse ambassade een half glaasje whisky, twee glazen rode wijn, een glas cognac en twee glazen limonade had gedronken en beslist niet onder on der invloed was geweest. Het feit dat hij na de botsing tussen zijn auto en die van Johnson moeilijk had kunnen spre ken, was volgens hem toe te schrijven aan het feit dat hij bij de botsing een snee in zijn lip had opgelopen. Over het ongeluk zelf zei prof. Goed huis: „Een auto, die ik pas op het aller laatste ogenblik zag, kwam plotseling van links aanzetten en ik raakte hem met mijn voorwiel. Ik rijd al 45 jaar, zonder verkeersovertredingen, en ben daar zeer trots op. Ik reed die avond zeker niet gevaarlijk". Het proces wordt voortgezet. (Van onze correspondent) LUXEMBURG De ministers van Landbouw uit de zes EEG-landen hebben gisteravond op een vergadering in Luxemburg overeenstemming bereikt over de instelling van een gemeenschappelijke markt voor de visserij per 1 november. Zij werden het eens over de beginselen van een regeling die voorziet in richtprijzen voor de voornaamste vissoorten, en steunprijzen (60 tot 90 procent van Je richtprijzen) voor produktcn die aan de markt onttrokken worden en zullen worden verwerkt tot vismeel. SENAAT LEGT VETO NIXON TERZIJDE WASHINGTON (AP) Ondanks hel veto van president Nixon heeft de Amerikaanse senaat besloten tot voort zetting van het programma voor fede rale hulp tot een bedrag van 1.26 mil jard bij de bouw van ziekenhuizen. Op grond van het programma is reeds federale hulp tot een totaal van 3.1 miljard dollar verleend voor 9.780 ziekenhuisprojecten in het gehele land. Het Huis van Afgevaardigden had don derdag reeds tot voortzetting van het programma besloten. MONTREAL (AFP-Reulcr) Een speciale bijeenkomst van de internatio nale organisatie voor de burgerlucht vaart (ICAO) in Montreal is besloten met een oproep aan alle lidstaten krachtige, preventieve maatregelen te nemen tegen vliegtuigkaperij en andere bedreigingen van het luchtverkeer als sabotage en aanslagen. Aan de vergadering, die twee weken heeft geduurd, namen 91 organisaties deel. In een „plechtige verklaring" wer den alle gewelddaden tegen de burger luchtvaart veroordeeld. Bij de lidstaten werd aangedrongen op juridische maat regelen op internationaal en nationaal vlak, doeltreffende controle op post, vrachtgoed en bagage, passende veilig heidsmaatregelen op vliegvelden en ontwkikeling van adequate reddings plannen voor het geval zich een explo sie voordoet in een vliegtuig. AMSTERDAM (ANP) Het verbruik van koffie is .in Nederland in 1969 met zes procent toegenomen. Er werd 70.858 ton gebrande koffie geconsumeerd tegen 66.860 ton in 1968. De producentenorganisaties krijgen een belangrijke rol bij de regeling van de visserij markt. Ter bescherming wor den refórentiieprijzen vastgesteld, beneden welke impoi'tprodukten de gemeenschap niet kunnen binnenkomen. De uitgaven in deze sector zullen worden bekostigd uit de gemeenschapskas. Ze worden ge- raamd op circa 25 miljoen gulden per I jaar, een betrekkelijk klein bedrag. De „zes" werden het ook eens over het vrije verkeer van vissersschepen uit de gemeenschapslanden in eikaars territo riale wateren. Intussen zit in Luxemburg Engeland weer aan de onderhandelingstafel met de EEG. De officiële familiefoto van Enge land en de drie andere kandidaten, Ierland, Noorwegen en Denemarken, tezamen met de zes oprichters van de gemeenschap, is plichtsgetrouw genomen en de opening:;schoten van de onderhan delingen zijn afgevuurd. Pierre Harmei. dé Belgische minister van Buitenlandse Zaken, sprak namens de gemeens 'hap en hij liet de kandidaten geen illusies dat de EEG haar belangen zou verdedigen en dat er alleen conces sies aan de kandidaten gedaan zouden worden binnen strikt geformuleerde grenzen Er was de goodwill van alle kanten, maar in het diepst van de onderhande lingen ligt de Last verscholen die Engeland zal moeten toreen, alls het gaat delen in de legelingen van de gemeen schap over de kosten van de EEG- politiek ten aanzien van de landbouw en in andere politieke zaken van de EEG. De waarschuwing van de Britse spreker Barber was direct en terzake. Tenzij men een oplossing vindt. ,,kan die last door het Verenigd Koninkrijk niet gedragen worden en zal geen enkele Britse regering een lidmaatschap over wegen". Op een persconferentie, later op de dag, erkende Barber, dat de prijzen van voedsel in ieder gevat zulten stijgen. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „Ik hoop, dat het Brütse volk en de oppositie, elk voorstel net zo zullen bezien als de regering, namelijk als één geheel, als één pakket, waarvan de nadelen afgewogen moeten worden tegen de voordelen". De twee Scandinavische gegadigden, Naorwegen en Denemarken, toonden dat ze zeer lastige klanten zouden zijn. In beide landen bestaat er een zeer imnloed^- rijke stroming, die zich ernstig zorgen maakt over het lidmaatschap. Men is bang dat de nieuwe band de zeer nauwe oude banden met de andere noordelijke landen kan schaden. De Noorse regering is de enige van de kandidaten, die beloofd heeft om een consultatief referendum te houden voor dat ze aan de regering vraagt om ak koord te gaan met enige regeling voor een lidmaatschap. Daarnaast vragen de Noren enkele concessies van de EEG voor hun zeer kostbare landbouw- VEENHUIZEN Piet Damen (31), de man die vorige week dinsdag uit een gevangenis in Veenhuizen was ontsnapt, heeft zich gistermiddag vrijwillig gemeld aan de poort van de „Esserheem" in Veenhuizen. Een woordvoerder van justitie deelde mee dat de politie in Tilburg al vrij snel wist dat de voortvluchtige zich onder meer ophield in het Tilburgse woonwagenkamp. „De Tilburgse politie heeft echter erg tactisch gehandeld. Niemand had behoefte aan een heksenjacht. Zo is de zaak keurig opgelost", aldus de justitiewoordvoerder- Ontsnapt om gezinsprobleem op te lossen De terugtocht van Piet Damen in gezelschap van zijn vrouw en zijn 10- jarig zoontje geschiedde onder leiding van. een kennis van Johnny Pietersen. Piet Damen kwam gistermiddag eerst nog bij toeval op hot politiebureau in Ede terecht. De karavaan die de terug kerende Damen die vanwege gezins moeilijkheden was ontsnapt begeleid de, kwam in Ede tot stilstand, toen de wat oudere wagen van Pietersen door een politieman, die toevallig een ver- WASHINGTON (DPA) De vlucht van de Apollo 14 naar de maan, die aanvankelijk op 3 december was vast gesteld, is uitgesteld. De directeur van het Amerikaanse orgaan voor lucht- en ruimtevaart Thomas Paine, heeft in Washington meegedeeld, dat de Apollo- 14 in geen geval vóór 31 januari 1971 gelanceerd wordt. Het uitstel is nodig geworden door de explosie in een zuurstoftank van het ruimteschip Apollo-13. Door deze ont ploffing hebben de drie bemanningsle den van de Apollo-13 zeer hachelijke ogenblikken beleefd. Ook is verklaard, dat door het aanbrengen vpn wijzigin gen in de constructie van dc zuurstof tanks en het monteren van een derde zuurstoftank het gevaar van ontploffin gen moet worden uitgeschakeld. keerscontrole uitvoerde, van de weg werd gehaald. Tot verbazing van de politieman ont dekte hij de voortvluchtige Damen. Pietersen is daarop naar het politie bureau in Ede gereden, en daar vertelde hij wat het doel van zijn tocht was. Hij vroeg de Edense politie contact op te nemen met hoofdinspecteur Jacobs te Breda. De heer Jacobs verklaarde Pietersen te kennen en min of meer van zijn con tacten met Damen op de hoogte te zijn. De politie moet coulant zijn geweest, want ze liet Damen weer vertrekken. Niet ten onrechte, want hij hield woord en liet zich gelijk richting Veenhuizen rijden. Even voor de gevangenis „Esserheem" heeft de politie de wagen van Pietersen doorgestuurd maar de volg auto's staande gehouden. De inzittenden van die wagens kregen een proces verbaal in verband met het feit dat ze zidh op verbonden terrein het gebied van de open gevangenis bevonden. Minister Luns in geanimeerd gesprek met zijn Britse ambtgenoot sir Alec Douglas Home voor de E.E.Q.- besprekingen in Luxemburg. (Van e verslaggevers) DEN HAAG „Nederland zal naar een verantwoorde verwerking van af valolie toe moeten". Staatssecretaris dr. R. J. II. Kruisinga (Sociale Zaken en Volksgezondheid) zei dit vandaag op zijn departement bij de installatie van de werkgroep afvalolie. Dr. Kruisinga wees er op. dat vooral het drinkwater zeer kwetsbaar is voor verontreiniging door afvalolie. Om de drinkwatervoor ziening veilig te stellen is hel volgens hem van het allergrootste belang ons oppervlaktewater olievrij te maken. Wat de verwerking betreft noemde dr. Kruisinga twee methodes: regenera tie van afgewerkte olie tot een basisolie ■voor smeeroliefabricake en totale ver branding van de afgewerkte olie. In het eerste geval zal er echter weer een afvalprodukt ontstaan, dat op zijn beurt om passende opruiming vraagt. Daar voor zou ook weer verbranding noodza kelijk moeten zijn. Weer fusie dagbladen (Va verslaggevers) ROSARIO (Reut£T-AFP) De poli tiemacht van dc Argentijnse stad Rosa- rio. ontevreden over ht uitblijven van achterstallige salarisbetalingen, is in 1 opstand gekomen. Drieduizend agenten verschansten zich zwaargewapend in hun hoofdbureau, dat weldra door mili tairen werd omsingeld. Na een gespannen confrontatie, die de hele dag duurde, gaven de politie mannen zich 's avonds over gehoor gevend aan een ultimatum van generaal Gewapende lieden maakten van de afwezigheid van de politie gebruik door I een overval tc plegen op een geldauto, die salarissen voor het personeel van oen bank vervoerde. Hun buit bedroeg I ruim een kwart miljoen gulden. AMSTERDAM De N.V. Perscom binatie, waarin de Volkskrant, en het Parool verenigd zijn en, de N.V. Arbei derspers, die onder meer het Vrije Volk uitgeeft, zijn bezig met definitieve fusie- besprekingen. Gistermiddag was de top van de Perscombinatie in het Paroól- gebouw te Amsterdam bijeen voor over leg. De plannen zijn'in het stadium van een diepgaand cijferonderzoek van de Arbeiderspers. Als ze doorgaan, zal niet alleen het (noodlijdende) Vrije Volk bij de fusie betrokken zijn, maar ook het (lucratieve) weekblad Vrij Nederland cn het sportblad Voetbal International, die door de Arbeiderspers worden uit- Poolse regering gewijzigd WARSCHAU (Al') Bij e.» unver- I wachte regeringswijziging in Polen zijn vice-premier Marian Olewinski en drie I ministers ontslagen. Er zijn twee nieu we vice-premiers benoemd: Myczyslaw Jagielski en Stanislaw Kociolek. Hoewel hun nieuwe taak niet werd opgegeven, is bekend dat Jagielski mi nister van Landbouw is geweest en Kociolek. lid van het politburo. voorma lig partijleider in de provincie Gdansk. Ontslagen zijn voorts dc ministers van Bosbouw, Gesing, Lechowicz van Lichte Industrie en Handwerk en Radlinski van dc Chemische Industrie.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5