DRIE KLAPPEN.... EN DE RUST ZOU HERSTELD ZIJN" Er zouden in Leiden veel meer crèches moeten komen LAURA-FIETSERS IN DE REGEN broodjesbar inn Betaalbare gelegenheden, waar moeder met 'n gerust hart kind kan achterlaten ROOYAKKERS N.V. 30 „Houding van burgemeester meer dan slap" „ZEDURVEN NIET MEER; ZE ZIJN BANG VOOR RELLETJES" BIOSCOPEN LEIDSE COURANT Er zijn vele oorzaken aan te-wijzen, die een moeder ertoe doen besluiten haar kind naar een crèche te brengen, maar vaak brengt dat wegbrengen vele moeilijkheden met zich mee MEESTE GELEGENHEDEN NIET GESCHIKT VOOR KINDEREN VAN WERKENDE MOEDER IS dus deze maand elke donderdag broodje paté 50ct LEIDEN Een moeder is haar drie-kamerflat 's morgens om 10 uu zat. Ze zou dolgraag een ochtend of een dag gaan werken. Maar met de twee peuters die ze heeft blijft dat een droom. Een moeder wil stu deren of haar beroep bijhouden, een kind heeft vriendjes of speelruimte nodig. Een moeder móet werken omdat er anders geen geld is om te eten. Er zijn vele oorzaken aan te wijzen die een moeder ertoe doen besluiten haar kind naar een crèche te brengen, maar vaak brengt dat wegbrengen vele moeilijkheden met zich mee. In Leiden zyn negen crèches. Dure, waar de kinderen alles krijgen wat ze nodig hebben, en goedkope, die even hard nodig zyn maar die van dat weinige geld niet goed kunnen draaien. Vaak is in een verenigingsgebouw of in een particulier huis een speelruimte ingericht, omdat er een dringende behoefte aan bleek te be staan. Een vereniging, instelling of een huisvrow nam het inititiatief, een kle- terleidster of kinderverzorgster houdt de kinderen bezig. Dat zijn dan de officiële crèche». HUISVROUWEN In de stad zijn echter ook talloze huis vrouwen die om beurten een ochtend op een stelletje buurkinderen letten. De peuters krijgen daar geen deskundige be geleiding, er wordt alleen op hen gepast. Negen crèches, die alle best wat subsidie kunnen gebruiken, telt Leiden. De Stich ting Kinderdagverblijven Leiden heeft een serie uitgangspunten opgesteld, waar sommige van de crèches niet aan vol doen omdat de financiële middelen ont breken. Op één na is geen van de crèches geschikt voor de kinderen van werken de moeders, omdat zij óf alleen 's mor gens zyn geopend óf 's morgens en 's middag, maar dan moeten de kinderen tussen de middag en na vier uur thuis wonden opgevangen. DAGVERBLIJF De Stichting Kinderdagverblijven ver deelt in haar uitgangspunten de crèches In twee groepen. De kinderdagverblijven die tot doel hebben kinderen van zes weken tot ze» jaar van 's morgens tot 's avonds te verzorgen omdat de moeders de kinderen niet kunnen of willen ver zorgen. De behoefte aan een dergelijk kinderdag verblijf zal vooral bestaan in de volgen de gezinssituaties: vrouwen die moeten werken om financiële redenen (ongehuw de moeders, weduwen, gescheiden vrou wen, vrouwen die in het bedrijf van hun man werken etc.) studerende vrouwen, vrouwen die buitenshuis willen werken omdat zij geen bevrediging vinden in de kinderverzorging en het huishoudelijke werk alleen, vrouwen die hun werk niet lang kunnen onderbreken, omdat zij hun vakbekwaamheid dan verliezen, en zieke moeders. Voor de kinderen van deze moeders is het noodzakelijk dat een goed geoutil leerd kinderdagverblijf wordt gesticht, anders is de kans groot dat zij worden ondergebracht op een manier die hun ont wikkeling ernstig schade kan doen. De kinderen die in zo'n crèche komen ten afzonderlijk worden onderzocht op geschiktheid voor plaatsing in dit blijf. Naarmate het kind jonger is de keuring zorgvuldiger zijn. De groe pen moeten heel klein zijn. Vier kinderen tpt twee jaar per leidster, of zes kin deren tot zes jaar per leidster. De kleu ters moeten vanuit dit dagverblijf de kleuterschool kunnen bezoeken. Iets dergelyks is mevrouw Verhey Van Wijk van plan. Aan de Burggravenlaan heeft zy achter haar grote villa een tuin huisje laten verbomven tot crèhe. Nd spelen de maximaal 20 kleuters (2-4 jr) daar nog tijdens de kleuterschooluren, maar over enkele maanden wil mevrouw Verhey van Wijk beginnen met een op vangdienst tussen de middag en na de schooltijd tot zes uur. In september zal daarom ook een kinderverzorgster wor den aangesteld naast de kleuterleidster die de kleuters begeleidt. SPEELZALEN De andere groep crèches die de stichting in haar uitgangspunten noemt zijn speel zalen. Het doel daarvan is het opvangen van kinderen van 2\i» tot 4 jaar gedu rende een deel van de dag. De redenen om een kind naar een speelzaal te brengen kunnen vreschillend zijn. Moe der heeft een part-time werkkring of moet wegens studie het kind gedurende een deel van de dag elders onderbren gen. Het kind kan behoefte hebben aan meer speèlruimte of aan contact met leeftijdsgenootjes. Contactstoornis tus sen ouders en kind kan worden opge heven of voorkomen door een tijdelijke scheiding en men kan de speelzaal zien als een voorbereiding op de kleu terschool. Deze speelzalen behoeven iets minder goed geoutilleerd te zijn dan de dagverblijven. Bijna alle crèches in Leiden zijn speel zalen. Alleen de crèche Carolientje aan de Garenmarkt, die wordt geleid door mevrouw Harting, is van half negen tot half zes geopend. De kinderen, die van 1 tot vier jaar oud zijn, worden de hele dag verzorgd. Voor 27.50 per week OEGSTGEEST TELEF. 01710-51855 JAAR DEALER VAN MERCEDES-BENZ KONIJN Kleuterleidster Tilly Ditters heeft de leiding over maximaal 12 kleuters van de crèche „*t Konijn" aan de Heren gracht. Haar jongste is ruim twee maanden oud. De crèche is erg goed ingericht door een artsenechtpaar, dat de andere kinderdagverblijven in Leiden niet goed genoeg vond voor hun kin deren en er toen zelf een stichtte in de ruime achterkamer van hun huis. De kinderen kunnen er f(jn buiten spe- Ook in de Surinamestraat is een crèche. Doordat deze speelzaal niet zo bekend is wordt er niet veel gebruik van ge maakt. Maximaal kunnen tien kinderen worden opgenomen, over het algemeen zijn er zes of zeven. Een groot aantal kleuters (35) speelt in de speelzaal van de Rijnlandflat aan de Bachstraat. De kinderen hebben dezelfde tijden als op de kleuterschool. Vooral omdat in deze buurt veel flats zijn met beperkte speelruimte wordt veel gebruik ge maakt van de crèche, die overigens één vaste groep kleuters heeft voor een heel jaar. De meeste crèches in Leiden hebben wel een tuin of binnenplaats. Waar die bui- lenspeelmogelijkheid er niet is, trekken de leidsters met kinderen naar park of speeltuin in de buurt. Over het alge meen kunnen de crèches net niet rond komen van het geld dat wordt betaald. Alleen de duurdere kunnen dat. De anderen krijgen geld uit een vereni gingspot. De speelzalen die dat niet krijgen kunnen niet rondkomen, wat ten koste gaat vari de omgeving waarin de kinderen spelen. De meeste kleuter leidsters willen graag wat meer samen werking tussen de verschillende crèches. Duidelijk is dat er een grote behoefte is aan crèches. Er zouden er veel meer moeten komen. Betaalbare gelegenhe den, waar een moeder met een gerust hart haar kind kan achterlaten. op het hoekje bij herik pieterskerkgracht 28 leiden - telefoon 20880 Vijftienduizend gulden juwelen ontvreemd uit buis van vakantiegangers LEIDEN Terwijl de bewoners op vakantie waren, heeft iemand zich in de nacht van maandag op dinsdag toe gang verschaft tot een huis aan de Van 't Hoffstraat. Uit de huiskamer werd een geldkistje met 18 bankbiljetten van 100,- plus een tas met tableaus vol horloges en sieraden ter waarde van 10 - 15 duizend gulden weggeuomen. De inbreker(s) wa(s)ren via een brand gang de tuin achter het huis en een geforceerde keukendeur binnengedron gen. RSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Geslaagd aan de Leidse Rksuniversiteit: Doet. ex. wijsbegeerte: F. van Zetten (Vlaardingen); doet. klas sieke taal- en letterkunde: M. R. J. Hofstede L(eiden), Doet. ex. Not. Stud. A. J. Ellens (Wassenaar); E. J. Ascher- man (Den Haag), W. A. A. Elzerman (Goes), E. P. Andrea (Den Haag), Th. Groeneveld (Rotterdam). SGP-voorzitter Van Neerbosch wil zijn Katwijk behoeden voor geestelijk verval KATWIJK Hij is de grand old man' van de Katwijkse Staatkun dig Gereformeerde Partij. Samen met wethouder Jac. van Dijk ma noeuvreert hij de SGP tussen alle gevaarlijke klippen van deze losbandige, verderfelijke wereld door. Steeds met de hand op de bijbel proberen zij dan al thans Katwijk nog te behoeden voor een Sodom en Gomorra. We hebben het over de heer J. van Neerbosch, sinds bijna 25 jaar voor zitter van Katwljks meest conserva tieve partij. Hij is niet de barse, ver bitterde dictator die men misschien zou verwachten; hfl maakt een vrien delijke indruk als hij met zachte stem zijn mening verkondigt. De partijlei der krijgt ook geen moment de nei ging om te vuur en te zwaard ten strijde te trekken tegen zondagonthei- tigers, langharigen en andere door hem en zijn partij niet zo geliefde personen. Maar hij heeft zijn princi pes. En daar wijkt hij niet van af. Voor geen goud. We zullen direct maar niet de deur In huis vallen. De zondagsrust staat in verhand niet de zwemaffaire In het brandpunt van de belangstelling. Hoe staat u daar tegenover? „Dat is waar, helaas. De mensen glij den steeds meer af naar een bede:ike- lijk peil, je ziet het overal, iedere vorm van gezag wordt ondermijnd. Ook hier. De zondagsrust is door God geboden en dan valt er voor ons niet aan te tornen. Daar komt bfj, dat in het geval van het zwembad een ge deelte van de raad zich achter ons heeft geschaard. Zo Is er een demo cratisch besluit tot stand gekomen, en dat moet en dat zal uitgevoerd worden. Wat zullen we nu krijgen? De vind de houding van burgemeester Vermeulen meer dan slap. Hij heeft maar te zorgen dat er op zondag niet gezwommen wordt. Als er genoeg po litie op de been is met gummiknup pels en dergelijke, dan zullen we wel eens zien wie het in z'n hoofd haalt over de muren te klimmen. Maar weet je wat het is? Ze durven niet meer, ze zijn bang voor relletjes. De politie moest van zich afbijten. Drie klap pen... en de rust zou hersteld zijn. Nog even over de zondagsrust. Vindt u niet, dat er op een vervelende manier met twee maten gemeten wordt? Ik doel op het Panbos, de Kooltuin etc, die wel open zyn. „Dat is zo, maar daar kunnen wij niets aan doen. Daar zijn we allemaal tegen. Als het aan ons lag was alles op zondag dioht. Dan reden er geen bussen, niets. Maar wij hebben het niet alleen voor het zeggen. Maar de mensen die hun huls aan de Duitse badgasten verhuren, daar tijn toch ook SGP'ers bij. „Dat ligt anders, als je je huis voor sen maand verhuurt, kun je op zon dag toch niet zeggen: En nu eruit, want het is zondag." Uw partijgenoot, wethouder Van Dijk, heeft naar aanleiding van het iralten van het zwembad gezegd, dat ijj nu pas goed de acties van de Voordlerse protestanten tegen de tatholieken begrijpt. Deelt n die ree ling? .Nee, ik vind dit een vervelende reac- ie van Van Dijk. Ik dacht dat we de :ijd van het papen haten te boven varen. Dat Van Dijk heeft gemeend t SGP-voorzitter J. le klok terug te moeten draaien, be- reur ik. Onze party heeft de image dat we anti-rooms zijn, maar dat is voorbij. Vroeger, ja toen lag het an ders. Maar nuNeem die aktie voor Peru. toch een katholiek land nietwaar? En waar werd nu juist het meest gegeven? Juist In het gerefor- meerdè, zogenaamd papenhatende, Katwijk Zee. Echt, wij hebben niets tegen Roomsen. Alleen de leer bestrij den wij. Een ander vraagje Bent u tegen inentingen „Ja, voor een gedeelte wel. Ik ben tegen inentingen, zolang ik gezond ben. Maar u kunt zich tocb moeilyk laten inenten als u ziek bent? Dan is het al te laat. „Dat is niet waar, als God wil dat ik beter word, dan zullen die inentin gen ook dan helpen. Zolang ik gezond ben heb ik God om mij te beschermen tegen ziekten. Wft „Omdat dat muziek is waarbij men de neiging krijgt te gaan dansen. En dat is iets wat uit den boze is. Dan sen is wulps en onzedelyk. Waarom moet een man nu in het openbaar een vrouw dikwijls nog een vreemde vrouw tegen zich aandrukken? Ik krijg er een vieze smaak van in m'n mond als ik het zie. Is het waar dat uw party geen tvethouderszetel meer wil, als het cwembad op zondag opengaat? .Dat is niet waar. Als wethouder Van Dijk er om die reden inderdaad mee wil stoppen, zal ik hem zeggen dat i(j dat echt niet moet doen. Hij moet in het college blijven, daar zal zijn protest harder aankomen en meer gewicht in de schaal leggen dan el- Hoeveel wethouderszetels wil de SGP hebben? „Een. dat is genoeg. Theoretisch zou den wjj er misschien twee kunnen krijgen, maar dat willen we niet. W(J zijn niet heermuchtig. Andersdenken den kunnen best een plaatsje krtfgen. Al moeten we wel voorzichtig zyn, want met alle import, die er in Kat wijk gekomen is, is het zedelfjke peil niet bepaald gestegen. Is het waar dat de SGP tegen vrouwenkiesrecht is? „Nee, wij laten onze vrouwen echt wel stemmen. Het is wel waar, dat wij de vrouw op kerkelijk gebied niet ge lijk stellen aan de man. Geen vrouwen op de kansel. Ook in het gezin moet de man voorop staan. Een vrouw kan ook beter niet gaan werken. Kinderen die uit school komen, hebben er recht ïp. dat hun moeder op ze wacht. Gebeurt dat niet. dan kryg je toe standen met provo's en mensen met lang haar. Heeft u let» tegen langharigen? ,Nou, ik heb er niets tegen, maar het is onnatuuriyk. Een man moet kort haar hebben. Ook dat staat in de bijbel. Je ziet het, de bijbel en nog eens de bijbel, daar draait alles om. Lees hem maar eens. het zal je goed doen. Niekjan van Kesteren Weer „keien o nder de 571 deelnemers ALPHEN A. D. RIJN De Laura rijwielvierdaagse van Alphen telt defi nitief 571 deelnemers. Hiervan hebben zes voor één dag ingeschreven. Voor de A-route hebben 131 en voor de B- route 434 Ingeschreven. Mevr. By de Vaate (72) is voor cle 23e keer present. Groepen zyn er van de Rotterdamse er Haagse politie, „De Kampioen". B.P Smurfen, de Bereploeg, Heinekens, Ga zelle, secretarie-personeel en van di W - en L.-bedrijven, Vevo (Chr. Ly ceum) de Kath. Mavo-school, 4 (Leiderdorp) en de drie nieuwe groepr welke wij eerder met name hebben g noemd. MISS LAURA De Miss Laura van het vorig jaar absent: zij kon geen vrij krijgen vo« de Laura. Misschien is zij wel dondei dagavond aanwezig als haar opvolgste wordt gekozen in Avifauna. Dan zal zi haar onderscheidingsjerp aan de nieu we moeten overdragen. Door het onverwacht grote aantal deel nemers ondervond de organisatie hier en daar een handicap bij de stempel- j posten. Niet overal beschikt men over i grote zaalrolmte. Veel slecht fietsmateriaal reed in de van de beregende wegen. Het weer wi Laura, met het gevolg, dat de reparatie- I weer echt „Lauriaans"regen, wind wagen van „Gazelle" vrijwel continu weinig zon. werk had: 25 lekke banden moesten worden gerepareerd, mede als gevolg I Er waren ook weer „keien" in de La s ra: vier leden van de Toerclub De Kam- I) I pioen ryden in aansluiting op de Lauru I v.v. Brussel-Parijs en twee hunner ry- ren ook nog eens een keertje Brussel- i- I Rome v.v. Leidenaar naar muziekfestival in Bratislava (Van onze muziek redactie) LEIDEN Het pianoduo Marinus Flip- ne-Tjitto Weber (Leiden) vertrekt don derdag a.s. naar Tsjeehoslowakjje om op 3 juli een concert te geven ln Bra tislava. In het kader van het Zomer-muziekfe»ö- val aldaar, zal het duo werken spelen voor twee piano's en voor piano quatre mains van o.a. Bach, Mozart. Van Beet hoven, Schubert. Dvorak, Rachmaninoff en Debussy. Het duo sluit met dit con cert zijn werkzaamheden voor het sei zoen '69-'70 af. Voor het komend sei zoen bestaan plannen om naast concer ten ln eigen land ook concerten te geven in Italië en Zuid-Frankrijk. Studio „De Hartstochten van Hiero- nymus", 18 jaar. Lido „De 7 Krakers", a.l. Camera „Kat op een heet dak", 18 jaar. 's Middags: „Schurkenstreken van Bullwip, de Geweldenaar", a.l. Nacht voorstellingen: „In koelen bloede", 18 Rex „Charro!", 18 jaar. Nachtvoor stellingen: „Ch! Guevara", 18 Jaar. Trianon „Onkruidzaaiers ln Fabeltjes- land", a.l. Luxor „Tarzan contra de Barcuna- krtjgers". 14 jaar.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3