Êeidóc Sou/temt Woeste gevechten tussen katholieken en protestanten in Ulster: zes doden BRITTEN ZENDEN MEER TROEPEN Weer zwembaden in zondagsrust gekraakt Twee mannen ontsnapt uit gevangenis Lijkenhuis moet wijken voor graf van Yerolme Ben Goerion genezen weer Dubcek krijgt trap na... In Leiderdorp één dode, 11 gewonden BOTSING OP BERUCHT KRUISPUNT Jaloerse man slaat vrouw met hamer Botsing tussen koe en auto in Hazerswoude 61e jaargang, no. 18.0 red. H. P. M. Hei SELECTIE T.V.- PROGRAMMA Ned. I: 18.25 Ned. II: 20.20 ui 21.10 uui Tour de France MAANDAG 29 JUNI 197< AANHOLDEND KOEL geldig tot morgenavi Wisselend bewolkt i (Van onze correspondent) BELFAST De ietwat bruukse arrestatie van Bernadette Devlin, die zes maanden moet uitzitten in de Armaghgevangenis, heeft de hel doen losbreken in Noord-lerland, met name in Belfast en Lon donderry met als droevig resultaat zes doden en honderden ge wonden, omvangrijke vernielingen en talrijke brandstichtingen. Protestantse en katholieke vechtjassen keerden zich niet alleen tegen elkaar maar ook tegen de Britse militairen, die probeerden de katholieke en protestantse haarden van onrust in te sluiten of vrouwen en kinderen uit bedreigde wijken te evaeuëren. De situa tie heeft Londen genoopt tot een versnelde zending van troepen er zijn er thans meer dan tienduizend in Noord-lerland en de Britse commandant in Ulster tot een order dat ieder neerge schoten moet worden, die wapens draagt. De zes doden zijn allen gevallen onder de kogels van katholieke of protestantse sluip schutters. Het hevigst waren in de nacht vaai zaterdag op zondag de gevechten in Bel fast. Daar vielen ook de zes doden. De schade is enorm. Tientallen winkels en huizen zijn uitgebrand als gevolg van tuigen, gebruikt als barrikaden. i zeven doden vielen. Bovendien leek het geweld over en weer straffer georgani seerd; de barricaden werden in opmerke lijk 'korte' tijd opgeworpen terwijl tezelf dertijd katholieke en protestantse sluip schutters op de diaken post vatten en op uitgevoerd op elkaar, op de politie en op de Britse militairen. De katholieken ver wijten de Brit~en dat zij op protestantse hand zijn en de protestanten verwijten de Britse troepen, dat zij niet optreden zij het dan minder omvangrijk dan de nacht daarvoor. Dat het gevolg van een stortbui die meer van de politie. Britse katholieke wijk Ballymurphy af om te voorkomen, dat jongelui de protestantse wijk Barnslcy binnen zou trekken. Daar bij werden vijfentwintig Britse militairen door stenen en twee door hagel uit jacht geweren gewond Een supermarkt werd in brand gestoken en een olieopslag ex- tot-de-knieën. Hoewel lid van het Lager huis heeft ze geei ten; ze moet acht ken of naar de t.v. kijken. Ze heeft ver klaard de strijd vanuit Drie kandidaten als weduwe van Soekarno dent Soekarno eisen het recht op, als zijn wettige weduwe te worden be schouwd. De Japanse Ratna Sari Dewi. de vierde echtgenote, zei zaterdag op een persconferentie waarbij ook de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, aanwezig was. dat zij aan Soekarno slechts om een tijdelijk schei ding had verzocht. Dit zei zij met brie ven te kunnen staven. Minister Malik zei dat volgens de Islamitische wet een man van zijn vrouw kan scheiden op verzoek. Op voorwaarde dat dit in het bijzijn van getuigen gebeurt. Dit was bij Sara Dewi niet het geval geweest De jonge Joerika Sanger, die in 1967 de vijfde echtgenote van Soekarno werd. zou dus niet wettig gehuwd zijn geweest met de oud-president. Sanger is niet van hem gescheiden. De derde vrouw van Soekarno. Hartini, eist even eens de titel van officiële weduwe op. omdat zij volgens haar de enige is van wie Soekarno nooit is gescheiden. LEEUWARDEN (ANP) Tijdens he luchten zijn gistermiddag rond twee uui twee gevangenen uit het huis van bewa ring in Leeuwarden ontsnapt. De 24-jerL ge E. D- en de 27-jarige K. M. wisten met een touw over de hoge muur te klim men Een man, die de gevangenen zag weglopen melde? dit aan het huis van bewaring en on.r MA.-Uijk werc' de poli- hakeld. Alle wegen rond de stad afgezet, maar de opsporing had geen resultaat. Beide m< wegens diefstal. MIDDELHARNIS (ANP) Scheeps bouwer Cornelis Verolme heeft zich on langs een laatste rustplaats uitgezocht. Hij wil worden bijgezet op de begraaf plaats van Nieuwe Tonge (gem. Middel- harhis). Verolme werd in deze plaats geboren. Uitgerekend op de plaats die de heer Verolme heeft uitgezocht staat een lijkenhuisje. Dit zal verplaatst wor den. De kosten daarvoor betaalt de scheepsbouwer zelf. TEL-AVIV (AP) Israëls oud-pre mier David Ben Goerion is uit het' ziekenhuis ontslagen, waarin hij woens dag werd opgenomen met hoge koorts en ingewandsstoornissen. De 84-jarige Ben Goerion verliet het ziekenhuis in goede toestand. s zijn „ideologische capi tulatie voor het anti-communisme. „Zelfs als ambassadeur in Turkije had hij niet voldaan" aldus het officiële blad van de communistische partij. Minister Lardinois Aardappel kost meer dan appel EMMELOORD (ANP) De situatie in de fruitteelt is op hel ogenblik kri tiek. Dit zei minister Lardinois zaterdag iel duurder is dan minister. De grote Ie landbouw volgen! ?efd dat (Van verslaggevers) DEN HAAG De verkeersdrukte heeft het afgelopen weekeinde zeker tien personen het leven gekost. Een zeer ernstig ongeval deed zich gisteravond laat voor in Leiderdorp bij een botsing tussen twee auto's op het beruchte kruispunt Persant Snoepw eg-Engelendaal. Bij dit ongeluk werd één persoon gedood en er vielen elf gewonden. De vermoedelijke oorzaak van dit on geval is een verkeerde inhaalmanoeuvre. De bestuurder van een wagen uiit Wad- dinijveen, de 20-jarige L. E. de Quast, kwam om het leven, terwijl de zes an dere inzittenden van deze wagen en de viif inzittenden van de andere wagen hrét Blerick) met verwondingen naar het Academisch Ziek«-Jt'i>uis in Leiden moee ten worden overgebracht- Bij een verkeersongeval kt Amsterdam zijn zaterdagavond vijf personen gewond geraakt toen de auto's waarin zij zaten met elkaar in botsing kwamen- De ge wonden zijn een echtpaar uit Zutphen en hun twee kinderen, evenals de echt genote van de bestuurder van de an dere wagen. In het St.-Josepheiekenhuis kt Gouda ROTTERDAM (ANP) Jaloezie was gisteravond aanleiding tot een huwelijks drama in Rotterdam. Een 25-jarige man zonder beroep sloeg zijn 27-jarige vrouw tijdens een ruzie met een schoenmakers hamer op het hóófd. Zij werd levensge vaarlijk gewond in 'n ziekenhuis opgeno men. Het echtpaar dat pas terug was uit Israël woonde in bij kennissen in het souterrain van eer schoenmakerij. Kort na het gebeurde meldde de man zich bij een passerende politieauto. LONDEN (AP) De Griekse compo nist Mikis Theodorakis heeft zondag in de Albert Hall te Londen twee van zijn eigen werken gedirigeerd. Het cc was opgedragen aan zijn landgenoot de componist Yiannis Ristos die, zei Theo dorakis, thans in Griekenland gevange- Kralingse Bos ontsprong de dans niet Uit alle windstreken waren ze komen aanvliegen, de blije vogels, die hun drievoudig zoenoffer wilden brengen op de houten altaren van de popgoden. Bijna tachtigduizend leefden zich van vrijdag tot en met zondagnacht feestelijk uit in het Kralingse Bos in Rotterdam, dat bol stond van het beatgeweld en langzaam verdween onder een dikke laag afval. Het eerste Holland Pop Festival 1970 ging op die manier als een unieke manifestatie de geschiedenis in. Voor een ooggetuigeverslag aie pagina 7. koe i Hat woude. De heer Verkerk uit Zegveld en zijn meisje mej. Timmermans uit Ha zerswoude, die in de auto zaten, kwa men frontaal in botsing met de losge broken koe. Beide inzittenden bleven ongedeerd. De auto was total loss en in een dergelijke staat verkeerde ook de koe. Aanvankelijk was het dier spoor loos, maar werd later zwaar gewond teruggevonden in een boomgaard. Een kruispunt Dorpsst is gisteren de 29-jarige G. van Noordam uit Waddimxveen overleden aan de ver wondingen, die hij zaterdagmiddag in zijn woonplaats had opgelopen, toen hij met zijn auto frontaal op een tegen ligger botste. Dodelijke verkeersongevallen deden zich verdjer voor in Hilvarenbeek. Haaks bergen, VeLdhouven, Eindhoven, Zwolle, Molenend, Tubbergen en Oud-Gastel. Hervormd Leiden verontwaardigd over objecten in Pieterskerk (Van een onzer verslaggevers) •e verontwaardiging onder len. Gistermiddag tijdens een discus- na een kerkdienst. waarbU de inter- munie was verzorgd door student- De leuzen en objecten die op last van de Hervormde Kerkvoogdij afgelopen zaterdag zijn verwijderd en nu opgesteld Pieterskerk vonden vele kerkgangers zeer ongepast. Sommigen van hen spraken van grove aantasting van de Kerk, zelfs van aantasting van de geestelijke gezond- vonden de plaj ling ongeschikt. Een lid van de kerk voogdij zei oncfer meer het te betreuren dat de kerkvoogdij pas in een zeer ver gevorderd stadium kennis had gekregen van de plannen. Prof. Raskerk stond zeer het i is gemaakt Academie uit Den Haag. Dit ment is een aanklacht tegen schrikkelijke ontreiniging van C 5 de Leidse hoogleraai de Vrije Brand maakt tien mensen dakloos drijf was Volgens age. Het pand brandde geheel iebbi aakt. Na het slot ieerd dr 1500 bei zwembad bi kraak had de Demonstratie ordelijk. Niet Rijssen. maai Doornspijk, schade of hel het bad In de raadsvergadering was vrijdagavond uitge breid met de actieleden gesproken. De burgemees ter wees erop dat de meerderheid in de raad itellei ■nbad i het bad vond. Uiti de iergelijke acties plaats- zonden. In Stellendam be- itond de kraakgroep niet londerdtal jongeren. Ook deze week zal i nige gemeenteraat

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1