fieiclóc SomontI Dajan: Russische piloten nemen deel aan acties tegen Israël NA VREDE DEEL BEZET GEBIED TERUG Vrouw in coma schonk leven aan gezonde baby Mogelijk acties over Jordaarv Pastoor in bres voor uitgebuite Turken Dubcek als ambassadeur ontslagen Natuurreservaat in Peel deels door brand verwoest Ambassadeur Yasek vraagt asiel 61e jaargang, no. 18.084 WOENSDAG 24 JUNI 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE T.V.-PROGRAMMA I Ned. II: 20.20 u. Nand Buyl Show; I 21.00 u. Signalement van Nono; 21.40 Verkenning in de wetenschap. TIJDELIJK REGEN Aanvankelijk zwaar bewol'kt met tijdelijk regen. Morgen van het westen uit ook opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Gematigde temperaturen. Ladies day JERUZALEM A.F.P. - Reuter - A.P.). De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, heeft verklaard dat Russische piloten deelnemen aan luchtacties tegen Israël hoewel zij ieder contact met Israëlische piloten vermijden. Dajan waarschuwde voorts Jor danië, dat de aanwezigheid van Syrische, Iraakse en Saoedie- arabische troepen Israël mogelijk zou kunnen nopen tot „defensieve acties" over de Jordaan. Tenslotte zei Dajan, dat Israël bereid is bij een vredesregeling grote delen van de door Israël bezette gebie den weer af te staan. Dajan gelooft niet dat de Sovjet-Unie verwikkeld will raken dn een oorlog dn het Midden-Oosten, maar modht zij daar toe toch hesluiten dan kunnen alleen de V.S. aan de Russen tegenstand bieden. „Ik zou er zeker van willien zijn dat de V-S. tussenbedde zullen komen als de Sovjet-Unie een oorlog dn het Midden- Oosten begint", aldus Dajan. Wat betreft het eventuele terug geven van bezette gebieden, maakte Dajan een uitzondering voor Sjadm el Sjeik, de strategische plaats, vanwaar de Gtolf van Akalba wordt beheerst. Het toelhoud hiervan noemde hij een „(his torische plicht". Hij zei verder dat de gebieden aan weerszijden van de Jordaan herverdeeld zullen worden „tussen twee soevereine staten" en dat, welke grenzen ook vastgesteld zouden worden, er altijd een even groot aantal Arabieren in Israël zal blijven. Voor modeontwerpers is het tennistoernooi in Wimbledon altijd een grote uitdaging waar gretig gehoor aan wordt gegeven. Tijdens de Ladies Day, die gisteren werd gehouden, werden door bekende tennissterren deze modellen getoond. Beide zijn ontwerpen van Teddy Tinling. Het ene is een see-throug- creatie over een kanten beha en een zilveren short. Het andere is een met oranje kant afgezet jurkje. (Van onze Parijse correspondent L. Kleijn) PARIJS De geestelijkheid, zowel de katholieke als de protestantse, staat in het middelpunt van de belangstelling in Frankrijk. De pastoor van Trouhans in het departement van de Cöte d'Or heeft namelijk aangekondigd dat hij met ingang van 1 juli voor veertien dagen in hongerstaking zal gaan om te protesteren tegen uitbuiting van buitenlandse arbeiders. Vlakbij zijn parochie bevindt zich namelijk een textielfabriek waar 130 Turken werken, die afschuwelijk zijn gehuisvest en die door een premiestelsel tot op het been worden uitgebuit. Vroeger werkten in deze fabriek Portugezen, maar die zijn geleidelijk vervangen door Turken, die klandestien over de grens komen, De direc teur van deze fabriek is een protestantse dominee* Aan de pastoor is gevraagd hoe het mogelijk is dat een predikant, die iedere zondag het evangelie verkondigt en volgens Christus moet weren dat een arbeider zijn loon waard is, zulk een onbarmhartige werkgever kan zijn, „Dat is juist mijn drama", heeft de pastoor geantwoord. Ln Orleans, de stad van Jeanne d'Arc, hebben een pastoor en een leraar besloten samen in hongerstaking te g?an tegen de verkoop van Franse Mirages aan de regering van Brazilië. „Met ons christelijk geweten", hebben zij gezegd, „kunnen wij het niet in overeenstemming brengen dat Frankrijk vliegtuigen verkoopt aan een land waar gemarteld en gefolterd wordt". De bisschop van Orleans, mgr. Riobe, heeft zich met de beide hongerstakers solidair* verklaard en steunt hun actie. MINISTER BEERNINK BELOOFT B. EN W.: Leiden krijgt voorrang bij verzoek om aanvullende bijdrage uit gemeentefonds LEIDEN Gisteren heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink, een bezoek gebracht aan b. en w. van Leiden, ter bespreking van de zeer moeilyke financiële positie van deze gemeente. De minister, die vergezeld was van de directeur van het Bureau Financiën Binnenlands Bestuur, de heer J. Mulder, had hiertoe zelf de wens te kennen gegeven. Tijdens de bespreking hebben b. en w. met grote klem gewezen op de onhoud bare financiële toestand van de ge meente en op de noodzaak voorzieningen te treffen voor een aantal werken, die geen uitstel meer gedogen. De minister zegde toe dat hij met z(jn ambtgenoot van Financiën en met Gedeputeerde Staten verschillende aspecten van de Leidse problematiek nogmaals zou be spreken. Het Leids verzoek om een aanvulende bijdrage uit het gemeente fonds zal met een zekere voorrang wor den behandeld. De minister was er van overtuigd dat op dit gebied in ieder geval iets moet worden gedaan voor Tenslotte verklaarde de minister dat hy reële verwachtingen heeft op een spoe dige totstandkoming van een nieuwe verfyningsregeling voor oude binnenste den. waarvan ook Leiden zal kunnen profiteren. (ADVERTENTIE) Dansen? Zalig... Vanaf heden zfln ALLE goed willende jongelui welkom! Lisse: zaterdag 8 utir Lelden: laatste x zat. 8 i Leiden: zondag 8 uur bij Evert Castelein WENEN (AP) De voormalige Tsje- cho-Slowaakse partijleider Alexander Dubcek is door president Lndvik Svoboda ontslagen als ambassadeur in Turkije, aldus het persbureau CTK. Volgens CTK krijgt Dubcek een andere taak. Nadat Dubcek in april 1969 was afge treden als eerste secretaris van de Tsje- cho-Slowaiakse communistische partij, werd hij benoemd tot voorzitter van het parlement; Daarna volgde de benoeming tot ambassadeur in Ankara. Vorige maand keerde hij onverwacht terug naar Praag en sindsdien doen in de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad geruchten de ronde dat hij uit de partij zal worden gestoten. Hij i® reeds geschorst als lid. BETALING ABONNEM ENTSGELD Abonnees, die het abonementsgeld voor het 3e KWARTAAL 1970 wensen te. gireren postrekening 103-003) of aan onze loketten te voldoen, verzoeken wij dit te doen vóór 30 juni a.s., waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnementsprijs bedraagt: per kwartaal 16,15 PER POST BINNENLAND: per kwartaal 19,05 Rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst, die het abonnementsgeld automatisch van hun rekening willen laten overschrijven, kunnen formulieren hiertoe aanvragen bij de administratie. Betaalt u voor iemand anders, dan ver zoeken wij u op het girostrookje het bezorgadres van de courant te willen vermelden. De administratie. Cernik vervangen door Supka PRAAG (AFP) Oldrich Cernik die onder Dubcek hoofd was van dé Tsje- choslowaakse regering, is afgetreden als voorzitter van het staatscomité voor techniek en investeringen. President Ludvik Svoboda die zijn ontslagaanvra ge aanvaardde, benoemde Ladislav Sup ka als zijn opvolgen (Van i onzer verslaggevers) SEVENUM Een brand in „Maria- veen", een groot natuurreservaat in de Peel bij het Noordlimburgse Sevennm, heeft gisteren 150 hectare bos en hei ver woest. De brand was in de loop van de KOPENHAGEN (AP) Anton Vasek, de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Denemarken, heeft politiek asiel ge vraagd, aldus heeft het Deense ministe rie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. Het is niet bekend waar hij zich momenteel bevindt. dag ontstaan en tegen tien uur gister avond was men het vuur meester. Het natuurreservaat, waarin zeldzame vogel soorten leven, is ongeveer duizend hec tare groot. De oorzaak van de brand is niet bekend. Hot vuur werd gistermiddag om twee uur ontdekt. Toen was reeds een uit gebreid gebied verschroeid. De bestrij ding werd ernstig bemoeilijkt door de slechte toegankelijkheid van heit terrain, dat moera&sdlg is en op sommige plaat sen levensgevaarlijk om te betreden. Het vuur werd bestreden door die brandweer korpsen van Sevenum en Horst, terwijl ook honderd militairen ultt Venio bij die bestrijding werden ingezet De brandweer van Sevenum en dertig miMlbaiiren zijn gisteravond na tien uur ter plaatse gebleven, omdat het gevaar bestond, dat de brand elders weer zou oplaaien. Het probleem is namelijk dat het vuur in diilt veengebied op sommige plaatsen onder de grond gaat en verder weet om eflidlens weer bovengronds te komen. Het moeiRjk te bestrijden vuur woe kert voort in het natuurreservaat bij Sevenum. Heinemann naar Roemenië BONN (AP) President Gustav Hei nemann van West-Duitsland heeft uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Roemenië, aldus heeft het bureau van de president bekendgemaakt. Het bezoek wordt het eerste door Westduits staatshoofd aan een comr nistisch land. De uitnodiging aan F nemann. is in West-Duitsland overge bracht door premier Ion Georghe Mau- rer, die momenteel een officieel bezoek brengt aan de Bondsrepubliek. de topattracties van het dit weekeinde in het Kralingsel feest op pagina 5. (Van een onzer verslaggeefsters) ALKMAAR Een 27-jarige stewar dess van „Alitalia", Rosemarie Ser- brock, die als gevolg van een ernstig verkeersongeluk al bijna een half jaar in coma ligt, heeft op 7 juni in het centraal ziekenhuis te Alkmaar het leven geschonken aan een kind. De baby, die Katja heet, is kern gezond, De hoop van de behandelende artsen, dat de bevalling de moeder uit haar coma zou doen ontwaken, is helaas niet bevestigd. Rosemarie Serbrock is nog altijd buiben bewustzijn. Er iis in haar toe stand ogenschijnlijk geen verandering gekomen. Rosemarie Serbock raakte in een coma, toen zij op 3 februari van dort jaar samen met haar moeder be trokken raakte bij een ernstig ver keersongeluk op de Bergerweg te Alkmaar. De auto van de stewardess kwam frontaal in botsing met een V olkswagenbusj e Toen de vrouw in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis werd overgebracht, wist niemand, ook haar moeder, niet, dait zij in verwachting was. De zwangerschap trad pas aan het licht bij de behandeling van de onge vrouw, die in Rome woont, en iet haar moeder aan de Noord- O'Llandse kust van een korte vakan- ■e zou genieten. ie anesthesist van het centraal .ekenhuis, dr. D. Zegveld, wil geen inlichtingen verstrekken over de patiënte. Hij bevestigde wel dat het kind gezond is en meende dat een „baring in coma" medisch gezien geen schokkend feit kan worden genoemd. „Dat zwangerschap en bevalling bio logische verrichtingen zijn die zich buiten het aanwezig zijn van een hoger deel van het centraal zenuw stelsel of de hersenen kunnen voort zetten en voltrekken was allang bekend. Daar zijn al tientallen jaren geleden proefnemingen bij zoog dieren over gedaan". De moeder van de stewardess wenst vurig dat ze haar dochter volledig hersteld terugkrijgt. Dr. Zegveld heeft, toen de zwanger schap bekend was, contact opgenomen met dr. Planoke, de anesthesist van Miia Versuys. In dezelfde kamer waar Mia Vensluys lange tijd verbleef, heeft hij een andere vrouw behan deld met een schedelfiraotuur in coma, die vier maanden zwanger was. Ook dit kind werd gezond ter wereld ge bracht en de moeder kwam enige tijd later bij en leidt nu weer een normaal leven. Volgens dfe Alkmaanse anestheïst wordt Mia Versluys momenteel be handeld door een biochemicus, die het gebruik van enzymen toepast. Deze enzymen kunnen bepaalde reac ties opwekken bij weefsels, o.a. in de hersenen. De AÏkmaaise arts wilde ndiet bevestigen of d,eze methode ook in het geval van de stewardess zal worden toegepast. Het enkele weken oude meisje word'l nog steeds verzorgd in het centraal ziekenhuis. Als in de toestand van de moeder geen verbetering optreedt, zal Katja aan de zorgen van haar grootmoeder worden toevertrouwd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1