£eicW Somont Israëlische commando's ondernemen aanval op Egyptisch bestuurscentrum Niet in debat met premier VS-druk op Tel-Aviv Drie Chinezen verdacht van moord op oosterling Onderzoek universiteit1 Eén op de negen scholieren maakt gebruik van drugs Ongeluk bij Hazerswoude eist zevende slachtoffer Maatregelen in Ecuador Alkmaarse moeder haalt dochtertje weg bij vader in Italië 61e jaargang, no. 18.083 DINSDAG 23 JUNI 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE T.V.-PROGRAMMA GEMATIGDE TEMPERATUREN Ned. 1: 19.04 uur Dak-toni; 21.10 uur I Andy Williams; 31.50 u. Wij, heren I van Zichem, Ned. II: 19.30 u. Wat nu, ntr. Deeds?; regen. Matige tot vrij kradhtige zuid- 20.L'O u. Peyton Place; 21-10 uur De westelijke wind. Gematigde tempera- opstanding; 22.00 a. Zwemmarathon. turen. r bewolkt met plaatselijk Beplakte kever Het begon een VW-eigenaar uit Oberhausen knap te vervelen om steeds maar weer tegen het monotone wit van zijn kever aan te kijken. „Gebroken wit staat beter", moet hij gedacht hebben en combineerde deze wens met zijn passie, het verzamelen van stickers. De achterkant van zijn VW bood hem plaatsruimte genoeg. Hij is echter niet passief gebleven, getuige het grote aantal stickers van autosporten en zelfs onze eigen bloemrijke Tulpenrallye ontbreekt niet midden boven achterruit). Buiten automaniak, supporter van Rot-Weis Oberhausen is de man tn kwestie ook nog gecharmeerd van dieren, die gezien de uitdrukking van het beestje onder de grote, ronde sticker, liever binnen zitten dan tegen de achterkant van een VW kleven. Dr. L. DE JONG: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Naar aanleiding van de kritiek op zün uitspraken over onze landmacht, die niet in staat zou zün een eventuele aanval af te slaan, heeft dr. L. de Jong, directeur van het RÜksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie, nader verklaard, dat zün uit spraken gebaseerd waren op officiële gegevens. „Het spreekt vanzelf aldus dr, De Jong, „dat het niet mijn taak is over de interpretatie ervan met de minis ter-president in debat te treden. Ik stel er wel prijs op te verklaren dat ik voor mijn toespraak op 12 juni in Delft geen enkele vorm van contact heb gehad met Nederlandse officieren en dal ook op regeringsniveau nie mand op de hoogte was van wat ik mij genoopt voelde naar voren te brengen". ln Israël verluidt dat de VS druk uit oefenen op Israël om politieke concessies los te krijgen in ruil voor de levering van gevechtsvliegtuigen. Volgens het Israëlische blad Davar zijn er in Jeruza lem geheime besprekingen op hoog ni veau gaande tussen Amerikanen en Is raëliërs. De besprekingen zouden gaan In Amerika met 18 jaar stemmen WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft de onlangs door het congres aanvaarde wet getekend op verlaging van de stemgerechtigde leeftijd tot 18 jaar. Tegelijkertijd gaf Nixon minister van Justitie John Michell opdracht de grond wettelijkheid van dc wel te laten toet sen door het federale hooggerechtshof. In een verklaring zei Nixon krachtig voorstander te zün van de verlaging van de stemgerechtigd* leeftijd, maar te me nen dat het Congies niet de macht heeft dit bij gewone wet te doen. AMSTERDAM (A-N.P.). Drie zoge naamde Singapore-Chinezen worden verdacht van de moord op de ongeveer 30-jarige oosterling, wiens in lakens en een deken verpakte Hjk vrü dagmiddag in het water van het IJ in Amsterdam werd gevonden. De verdachten, de 28- jarige K. W. T., de even oude C.T.T. en de 23-jarige T. T. H-, verdwenen in de vroege ochtend van zaterdag 12 juni met grote spoed uit een hotelletje in de Amsterdamse binnenstad, waar zü tot dat moment hadden vertoefd. In hun hotelkamer werden lakens aangetroffen die van dezelfde soort waren die waarin het slachtoffer was gewikkeld. Ook de deken kwam overeen met de dekens die in het hotel worden gébruikt. Het onderzoek naar de verblijfplaats van de mannen leidde naar Antwerpen, maar daar liep het spoor dood. Wel stuitte de recherche op een vierde Singa- pore-Ohinees, die in Amsterdam relaties met de verdachten had aangeknoopt. De man, de 33-jarige C. L. werd op verzoek van de Amsterdamse recherche aange houden. De Chinees wordt als getuige en niet als verdachte beschouwd. Hij zal waarschijnlijk naar Amsterdam worden overgebracht. Diplomatieke breuk door „gebrek achting LIBREVILLE (AP) Gabon zal zijn ambassadeur uit Israël terugroepen om dat de vrouw van president Albert Bonga onlangs bij een bezoek aan Israël niet door premier mevr. Golda Meir is ont vangen, zo is hier meegedeeld- Gabon be schouwt dit als een gebrek aan achting. MANAGER HOLLAND SPORT Dirk Nijs met „verlof gestuurd" (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Het stichtings bestuur van Holland Sport heeft manager Dirk Nijs „voorlopig met verlof" gestuurd. De heer Kroese- meïjer, voorzitter van het bestuur, heeft zijn manager dat vorige week aangezegd, omdat „samen werking niet langer mogelijk was". Kroesemeijer: „De man deed niets. Het zit er wel in dat hij niet meer terugkomt". „Als; je nou nagaat, dat voor die vlieg tocht naar Zweden, waar we zaterdag tegen AtVidaberg moesten spelen, de verzekering niet eens geregeld was. Dat was hü vergeten. Dat moesten we in allerijl zaterdagmiddag zelf nog regelen. Ik wil geen voetbalclub leiden daarom hebben we een manager genomen, maar zoals het met Nijs ging, moest ik toch alles zelf doen. Hij had ook nog niets gedaan aan het wedstrijdprogramma. Nee, we moeten nu iemand hebben die alle kwaliteiten heeft. Ik heb al iemand op het oog, daar moet ik nóg mee spreken". De heer Nijs was niet 'bereikbaar. Eerste mosselen BRUINISSE (A.N.P.). Het vorige week geopende mosselseizoen 1970/'71 is gisteren officieel begonnen. Aan het insohrijvingskantoor te Ierseke werden vier partijen aangeboden tegen de uit zonderlijk hoge prijs van 35 gulden per (Van t verslaggevers) r dan 11.000 scholieren op 156 h.t.s.,-en, i land, heeft aan het licht gebracht dat van drugs. Het onderzoek, een onderdeel het gebruik van drugs, werd verricht GRONINGEN Een onderzoek onder mei kunstscholen en middelbare scholen in on één op de negen scholieren gebruik maakt van het grootser opgezet onderzoek door het Criminologische Instituut van de Groninger Rüksunversiteit. Het drugs gebruik beperkt zich hoofdzakelük tot het gebruik van softdrugs, zoals hasjies en marihuana, middelen die wat hun gevaarlükheid botreft vaak vergeleken worden met de werking van alcohol. Ruim 64 procent van de scholieren die drugs gebruiken, benutten alleen soft drugs, 23,4 procent maakt gebruik van soft- en harddrugs en 11,7 procent benut alleen harddrugs. De leeftijd van de geënquêteerde scholieren schommelde rond de 18 jaar. De vrouwelijke scholieren blüken minder gebruik te maken van de drugs dan de mannelijke. Tijdens het onderzoek bleek dat naarmate de stad groter wordt, ook het gebruik van drugs toeneemt. Op de kunstscholen blijkt het druggebruik duidelijk hoger te liggen dan op de middelbare scholen 29,5 procent van de leerlingen van de kunst scholen gebruikt drugs- Dit percentage ligt bij de middelbare scholen op 10,25 en bij de h.t.s. op 8.79. De categorie van de harddruggebruikers geeft de organisatoren van de enquête duidelijk aanleiding tot zorgen. ..Niet alleen omdat het gebruik hiervan symptoma tisch kan zijn voor andere moeilijkheden of conflicten, maar vooral omdat hard drugs in principe veel gevaarlijker zijn". Via een goede voorlichting op scholen, zou men de te verwachten ontwikkeling misschien in gunstige zin kunnen om buigen, waarbij een eerlijke genuanceerde presentatie van de feiten voorop moet TEL AVIV (A.F.P.-A.P.-Reuter) Israëlische commando's zfjn vannacht de Golf van Suez overgestoken en hebben het bestuurscentrum van het (Egyptische) gebied Zaafrana met mortiervuur bestookt. Opslagplaatsen en twee gepantserde troepentransportwagens werden vernietigd* Alle Israëliërs keerden behouden terug. Twintig Egyptenaren zouden zijn gesneuveld. De aanval werd uitgevoerd met behulp van hefschroefvlieg- tuigen. Volgens Egyptische woordvoerders was de aanval afgeslagen. over een „staakt*het vuren" bij het Suez- kanaal en een hervatting van de des tijds mislukte missie Jarring. Amerika zou van Israël de bereidheid verlangen zich uit het grootste deel van de bezette Arabische gebieden terug te trekken. Volgens het blad Maariv ziet men in Is raëlische kringen de komende ontwikke ling van de betrekkingen tussen beide landen met pessimisme tegemoet. „Is raël zal blijven weigeren een toespeling te maken op een terugtrekken uit de bezette gebieden zoals de Amerikanen dat willen", aldus het blad. Volgens het Egyptische blad Al Ahram is op de informele Arabische topconfe rentie in Tripoli (Libië) overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk plan voor de bevrijding van de door Israël bezette gebieden. (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE. De rampzalige inhaalmanoeuvre zondagmiddag van een Duitse toerist op de rijksweg van Leiden naar Bodegraven, die reeds het leven kostte aan zes van de negen bij dit onge luk betrokken personen, heeft nu ook een zevende slachtoffer geëist. Het is de 27-jarige G. Knikker uit Gouda, die van nacht tengevolge van zijn verwondingen in het Academisch Ziekenhuis te Ledden is overleden. De toestand van de twee personen die de ramp overleefden, is nog steeds ernstig. Prinses Irene en prins Hugo Charles woonden de eerste van de „trois grandes nuits" (massale voorstelling) op de Place Vendöme bij. Bij die gelegenheid kon men onder meer paardendressuur van grote klasse bewonderen. Prins en prinses bi? hun aankomst op de Place Vendóme. Miljoenenorder van NS voor 160 autobussen WOERDEN (A.N.P.). De N.S. heeft bij de N.V. Carosseriefabnek Den Oudste en Zn. in Woerden een order geplaatst voor 160 lijnbussen, serrri-toerwagens en touringcars, in totaal voor een bedrag van rond 8,5 miljoen gulden. De bussen zijn in meerderheid bestemd voor de dochterondernemingen van de N.S. Door deze opdracht is de orderportefeuille van deze Woerdense fabriek weer voor ruim een jaar gevuld. QUITO (AFP) President Velasco Ibarra, die gisteren alle macht aan zich heeft getrokken, heeft de banken in Ecuador en de wisselkantoren door mili tairen laten bezetten. Valutatransacties mogen nog slechts door de nationale bank tot stand worden gebracht. De president heeft voorts bij decreet alle regeringsleden in hun bevoegdheden bevestigd. (Van e i onzer verslaggevers) ALKMAAR Weer heeft een Alk maarse moeder, samen met vrienden, in Italië haar dochtertje weggehaald bü de vader, die het kind zonder medeweten vanuit Alkmaar naar zün vaderland had meegenomen- De moeder, de 25-jarige Joke van Diemen, werd bü de ontvoering in het afgelopen weekend geholpen door de 21-jarige pompbediende Peter van der Berg uit Bergen en dc evenoude kelner Peter Schildmeüer uit Alkmaar. Donderdagavond laat stapte het drietal in Alkmaar in de auto en reed in één ruk door naar Missaglia in Noord-Italië. waar de vader, de 24-jarige Obino Atzeni met dochtertje Natascha (10 maanden) zich bevond. Hij logeerde bü zijn zuster. Familileden van Obino probeerden Obino te overreden Natascha terug te geven. Die vrijdag kwam er echter geen oplos sing. Moeder en kind sliepen die nacht bij de zuster van Obino in een aan de buitenkant afgesloten slaapkamer. Beide Peters sliepen in een motel in de buurt. Zaterdagmorgen brachten zij Obino met de auto naar de dokter, waar hij een prik moest halen. Terwijl de va der in de wachtkamer zat ging het twee tal snel terug naar het huis van de zuster, Waar Joke en haar dochtertje het tweetal opwachtte. In razende vaart vertrok men daarop uit Missagio naar Nederland. Moe der en kind zijn ondergedoken in Alk- Joke van Diemen trouwde in oktober 1968 met Obino Alzeni, die toen bij de Hoogovens werkte- Zij woonden eerst op kamers in Beverwük, later in een zomer huisje. Er ontstond ruzie over de huis vesting. Joke vertrok in februari 1970 naar haar zuster in Alkmaar, omdat ze het niet langer kon uithouden. Obino probeerde het weer goed te ma ken, en kreeg zelfs een,huis in Alkmaar-, waar het gezin echter, nooit heeft ge woond. In de nacht van 23 april nam Obino zijn dochtertje mee en vertrok nar Italië. Joke van Diemen heeft in middels echtscheiding aangevraagd. Rond Tongeren golf hersen vliesontsteking BRUSSEL (ANP) Rond en in de Belgische plaats Tongeren zijn do laat ste dagen tientallen gevallen vastge steld van hersenvliesontsteking. In één kliniek in Tongeren werden al zestig patientjes met deze ziekte opgenomen. Drie van hen zijn overleden. Dc ziekte komt voornamelijk voor bij kinderen in de leeftijd van een tot veertien jaar. Alle patiëntjes vertonen dezelfde ver schijnselen: stijfheid in de halsstreek. hoge koortsen en neiging tot braken Artsen menen dat de meeste gevallen voortkomen uit verwaarloosde ziekten als bof en mazelen. De verwaarlozing zou een gevolg zijn van het warme weer: de moeders laten hun kinderen na de ziekte te vroeg naar buiten.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1