PUBLIEKRIJDER CEES KOEKEN HAD ER EEN KEER VOOR GETRAINI Eenling Peter Kisner reed dwars door gebundelde merkenmacht Atletiekploeg haalde reis naar Zürich niet Keetie Hage op een been naar prolongatietitel Caballero liet Krekels vallen Eddy Schutz eerste en laatste Kampioen moest zich in garage verkleden ONDANKS RECORDTIJD OP ESTAFETTE SPORTBIJLAGE MAANDAG 22 JUNI 1< HELMOND T(jdens het Nederlands kampioenschap in Helmond hebben de j leiders van de Tourploegen Caballero en Willem II-GazelIe hun laatste beslissin gen over de samenstelling van de equipes genomen. En dat leverde spectaculair nieuws op: Caballero wipte Krekels uit de ploeg: Willem n verving Poortvliet door Hoogerheide; dr. Jensse (Sittard) wordt als arts toegevoegd aan het bege leiderskorps van Willem II-Gazelle. dat daarmee waarschynlük als enige ploeg een eigen medicus in de Tour heeft. DOMMELDANGE Het Luxem burgse wielerkampioenschap op de weg voor beroepsrenners is gewon nen door Eddy Schutz. Hij had het niet moeilijk, want hij was de enige die aan de start verscheen. Hij legde de tijdrit over 45 kilometer af in 1 uur 8 min. 55 sec. Onbedreigd.... De triomf van de onbekende. Peter Kisner flitst als eerste over de eindstreep, voor Harrie Jansen. Links Jos van der Vleuten die de derde plaats veroverde. (Van HELMOND De nieuwe Nederlandse kampioen was net zo'n grote verrassing als de titelstrijd voor amateurs. Wie rekende voor de start op Cees Koeken? Maar hij reed overtuigend naar de titel. Wie rekende erop dat op het vlakke parcours in Helmond van de 125 gestarte coureurs er 101 de eindstreep niet zouden halen? Niemand, alleen Sjefke Janssen, ploegleider van Mars/ Flandria, zag tevoren in Koeken een potentiële kam pioen. „Koeken of Van Pol", had Janssen gezegd. sportredactie) „Koeken is een groot talent en goed in vorm. Hij alleen nog niet hard genoeg. Daarom nam ik hem jaar mee naar de Ronde van Belgisch-Luxemburg en Tour Cher et Loise. Daar heeft hij goed gereden. Ik dat ik hier op Koeken kon rekenen. Hij mag dan in klassiekers nooit zo hebben uitgeblonken, komt omdat hij een 'publiekrijder' is. Hier stond publ langs de weg. Het leek op een criterium en daarin is altijd het beste." Cees Koeken, een eenentwintigjarige Tweeëneenhalve ronde (Van onze sportredactie) HELMOND Het prestige van de grote Nederlandse merkenploegen heeft er in het nationaal wielerkam pioenschap voor profs weer 'n deukje bij. Na de klap die Sjaak Frijters vorig jaar uitdeelde door de hegemonie van de twee giganten Willem II en Caballereo te doorbreken, reed gisteren Peter Kisner dwars door de gebundelde macht. De zes Caballero-renners in de kopgroep van vijftien waren niet bij machte hem te remmen en een aanval te doen op het rood-wit-blauw. Drie Willem II-ers konden dat evenmin. De overwinning ging naar een individuele deelnemer, Peter Kisner, en niet naar een renner van een van de twee Nederlandse profstallcn. Precies zoals Sjaak Frijters in 1969, die in België woonde, waar ook Peter Kisner verblijft. Het was een onthutsende ervaring. Peter Kisner (25 jaar, eerste seizoen als beroepsrenner) kampioen uit een kopgroep j km in 4 uur 32 min. 30 sec. Glemser werd waarin Caballero en Willem II qua mankracht sterk tweede op twee lengten, overheersten. Peter Kisner, de eenling die niet baadt in Franco Bitossi werd in Abano de Ita- ->_ iji_ „,„_jI liaanse wegkampioen. Hij legde de Paul Gutty werd dn Hennes Frans kampioen. Ilij had aan de finish een voorsprong van twee minuten op Gui- mard, Raymond, Bellone en Riotote. Het kampioenschap ging over 266 km. Rudi Altig veroverde in Nümbracht het Duitse kampioenschap. Hij reed <le de weelde zoals zijn tegenstanders van Caballero en Willem II die langs de kant een legertje verzorgers tot hun beschikking hadden, ijverige sjouwers met bidons en hapjes, met blokjes ijs en grote sponsen. Die steun kende Peter Kisner niet, want hij rijdt voor een „sportieve sa menspanning" van een bierfirma, een jeneverstokerij en een rijwielfabriek die geen peleton soigneurs achter hun enige Nederlandse coureur aansturen. Peter Kisner kreeg zijn versterkende en frissende middelen aangeboden door zijn wouw, zijn enige supporter in Helmond. Voor Peter Kisner was oök geen hotel kamer in Helmond om zich te verkleden, zoails voor de Willem Il'ers en Caballero's die deze luxe door hun sponsor kregen aangeboden. Peter Kisner „logeerde" in een garage langs het parcours ,hem be- bereidwillig beschikbaar gesteld door de exploitant van een benzinepomp. Peter Kisner reed dit seizoen, in tegenstelling tot zijn collega's van Willem II en Cabal lero, ook geen grote ronden. Hij reed, ge plaagd door enige blessures kort na el kaar, slechts wat criteria, waarvan wel geteld drie in Nederland. In die drie wed strijden haalde hij, door pech, de finish niet. En voor deze man klonk gistermid dag rond vier uur het Wilhelmus over het totaatl sfeerloze parcours dn Helmond. Fotofinish De KNWU had het bekende Limburgse circuit in Beek laten vallen voor een tra ject in Oost-Brabrant, succesvol was deze ingreep in de traditie niet. Het aantal bezoekers viel bitter tegen <ruim 10.000 in plaats van de geraamde 30.000) en over de zwaarte van het parcours verschilden de meningen. Ze varieerden van „groot criterium" tot „toch niet onaardig". Op de nagenoeg platte baan van acht kilo meters (28 keer te rijden) bleek de mer- kenkracht niet opgewassen tegen de in dividueel koersende Peter Kisner, die in de sprint zelfs geen tegenstand kreeg uit een van die twee .kampen. De als eenling (voor het Franse Sonolor-Le Jeune) opererende Harrie Jansen werd met zo gering verschil verslagen dat de film van de fotofinish eraan te pas moest komen. CabaJiero en Willem II verdwe nen als grote verliezers van het parcours. Ze hadden het koersbeeld beheerst, maar toen het erop aankwam, faalden ze. Ze kwamen tekort tegenover de renner, die de beslissende ontsnapping maakte: Peter Gezelschap Hij bleef tien kilometers alleen en kreeg toen gezelschap van de Caballero's Henk Benjamins, Daan Holst, Wim Schepers en Harrie Steevers. Willem II/Gazelle was vertegenwoordigd met Evert Dolman en Albert van Midden, Mars/Flandria met Eddy Beugels en Joop Zoetemelk. Wim Deelen (Batoavus) en Peter Heynig (Brandpunt-Buitenspel) completeerden de groep. Na 60 km bleek met deze ploeg de slag nagenoeg gevallen. De merken- formaties hadden ieder een man van vo ren en de ploagentaktiek ging het werk doen. Het tempo in de achterhoede viel stil en de voorsprong groeide. Ofschoon de groep na 90 km, een voor sprong had van 2.05, bleken dm de achter hoede nog vier coureurs met hulp te ver toeven: plaatselijk favoriet Jos van der Vleuten, Caballerotroef Leo Duyndam (met Steevens en Den Hartog voor de koers steun toegezegd gkregen van allé ploegmaten), uit dezelfde stal Jos van Beers, en de individueel Harrie Jansen. Vooral door het onvermoeibare ploete ren van Van der Vleuten, die aanvanke lijk en begrijpelijk weinig steun kreeg van de twee Caballero's en Harrie Jansen, vonden deze vier na een schitte rende jaoht van 70 km (het enige werke lijke hoogtepunt deze middag) aanslui ting. Daarmee groeide de Caballerodepu- tatie in de kopgroep tot zes man en die van Willem II lot drie. Desondanks spurtten twee mdividuelen, Harrie Jan sen en Peter Kisner, om de eerste plaats. Het velschil was minimaal. „Toch wist iik meteen dat ik Harrie had verslagen. Ik zag het duidelijk", vertelde Peter Kis ner later in de garage langs het parcours. „Vorig jaar ben ik prof geworden. Ik won een koers, een criterium in Hombeek. Ik rijd graag in België. Daarom zie je me hier zo weinig Peter Kisner, geboren in Amersfoort, vestigde zich vier jaar ge leden in het ZeeUwsvlaamse Heikant en verhuisde na z:jn huwelijk naar het net over de grens liggende Steneke in België. km af in 7 uur en 3 min. Felice Gimondi werd tweede in dezelfde tijd. Jose Antonio Gonzales Linare behaalde in Maltiemblo de Spaanse wegtitel. Hij deed 5 uur 32 min. 50 sec. over de 202 km. Jesus Aranzabel weid tweede. Les West werd dn Dartford' (Kent) de Engelse kampioen. Voor de 310 'km had hij 5 uur 24 min 40 sec. nodig. Jolly werd tweede. Kurt Rub werd in Le Loole Zwitsers wegkampioen. De 192 km in twee delen gereden, legde hij af in 4 uur 39 min. 44 sec. Thalman legde beslag op de tweede plaats. Joaohim Agostinho werd in Lissabon kampioen van Portugal. Hij legde de 270 km, die in twee gedeelten werd gereden, een wegwedstrijd en een tijdrit, af in totaal 7 uur 57 min. 42 sec. Fernendo Mendes werd tweede. tuinderszoon uit Achtmaal in Brabant, was bij de start zeer nerveus. Hij wist dat hij in een uitstekende conditie verkeerde. Hij was vorige week overtuigend Brabants kampioen geworden en voor deze titelstrijd was hij twee keer 260 kilometer gaan trainen als speciale voorbereiding. „Normaal doe ik dat nooit, trainen", zei hij na afloop. „Ik heb er een hekel aan. Ik koers liever. Slechts af en toe rijd ik trainingsritten". Terwijl na driekwart van de 170 km lange wedstrijd al bijna honderd renners op het vlakke parcours, vooral door de verstikkende warmte, waren afgestapt, begon Koeken fris aan de slotfaze. Hij reageerde dan ook onmiddellijk toen Henny Kuiper anderhalve ronde voor de finish plotseling demarreerde. Hij sprong prompt naar toe. Dat sterke tweetal had, toen de laatste ronde (acht kilometer) inging, een voorsprong van dertig seconden. In het peletonr.etje, door het hoge tempo ook al in twee stukken gevallen, werd voortdurend gedemarreerd: door Marcel Pennings, door Karei Delnoy, Kees Priem en Theo van der Loo, maar telkens werden ze teruggepakt. Zei Jo van Pol, die tijdens de gehele wedstrijd voorin had gereden, maar in de slotfaze geen besliste demarrage kon plaatsen: „Ik was te kapot om mijn kansen te verdedigen. Bovendien wist ik dat ik weinig kans had in de sprint. Ik sprint niet graag met de wind in de rug. Daarom heb ik voor Cees Koeken gereden. Toen Kuiper demarreerde en Cees (een ploegmakker) meeging, wist ik, dat hij kampioen kon worden omdat hij een scherpe sprint heeft. Ik heb er in de groep dan ook voor gezorgd, dat er geen sprinter meer bij die twee kon komen. Dat heeft me nog veel moeite gekost. Vooral Marcel Pennings was een gevaarlijke. Hij is weggeweest, maar ik heb hem teruggehaald. Priem kon ik rustig laten gaan. Hij is geen sprinter". Gesloopt De hitte had het peleton vrijwel geheel gesloopt. De renners sneuvelden vooral, toen het peleton onder leiding van Fedor den Hertog het tempo verhoogde. Maar ook hij zou het niet halen. Enige minuten later kreeg hij een enorme inzinking. „Maagklachten", gaf hij als excuus op. Maar dat was het niet. Den Hertog was niet goed voorbereid. Hij had de afgelopen week verscheidene baanwedstrijden gereden, ook in het buitenland. Dat wreekte zich. Den Hertog kon gewoon niet meer. Na 120 km was het veld zo sterk uitgedund, dat nog slechts een klein peletonnetje overbleef. Maar er was toch nog plaats voor verrassingen. de finish leek Popke Oosterhof nog kansen hebben. Hij demarreerde verscheidene malen, maar zat een ronde verder volkomen kapot. Van der Loo sprong weg, Kuiper wel vier keer, Priem ook een paar keer, maar Thijs de Koning dichtte telkens het gat. Tot de streep Tot plotseling, anderhalve ronde voor het einde, nog een demarrage van Kuiper kwam. Koeken was erbij en het tweetal verdedigde de positie tot de streep, al naderde Priem in het laatste stuk tot op De twee, die de strijd van de amateurs beheersten: voorop Cees Koeken die al verlangend finish blikt. Achter hem Ilennie. Kuiper die al te stevig op z(jn tanden moet bijten en dan ook op de meet zou worden verslagen. enige meiers. Koeken was de snelste de sprint. „Deze zege geeft me wee vertrouwen. Ik sukkelde dit voorj steeds met bijn knie. Iedere keer, ik een grote inspanning had geda kreeg ik vocht in mijn knie". Ondai die handicap won Koeken dit jaar amateurwedslrijden. Maar hij w meer, want Koeken wil zo snei moge! beroepsrenner worden. 5.23.36; (Tilburg): 8. Jos i (Rotterdam); 10. Henk (Hollandsche Veld); Leo Duyndam (Oploo); 22. Leen Poortvli Cees Rentmeester (Ovezande); 24. Frits Hoogerheide (Ossendrecht); wijk). BARCELONA. Nederland zal er op 1 en 2 augustus wanneer Buitenland in liet Letzigrundstadion in Zürich Eddy Merckx is in Yvoir Belgisch j de halve finale van de strijd om kampioen geworden. Hij legde de 246 km de Eliropa Cup wordt gehouden, niet bij zijn. Voor het eerst sinds HELMOND Zonder zich bijster in te spannen heeft Keetie Ilage haar kampioenschap op de weg bij de dames geprolongeerd. Nadat zij de gehele wedstrijd in het gezelschap van Ilennie Hondeveld uit Apeldoorn steeds verder voor het traag reagerende peloton had uitgereden, demarreerde Keetie Hage in de laatste honderden meter zo onweer staanbaar, dat Hennie Hondeveld nog op ruim zes lengten werd gefietst. Hennie Hondeveld, die voor de derde maal in successie met zilver tevreden moest zijn (in 1968 was zij door Keet- ie's zusje Bella verslagen), had in de laatste ronde tevergeefs geprobeerd aan de aandacht van de titelhoydster te ontsnappen. Het tweetal was overigens al kort na het begin van de bijna 62 km. lange race uit het veld ontsnapt en had een voorsprong van bijna vier minuten op gebouwd, waarvan tenslotte twee minu ten en 56 seconden overbleven. Op die achterstand spurtte Bella Hage, die voor Keeties doorbraak in 1969 drie jaar achtereen onbetwist de sterkste dame op de weg was geweest, naar het laagste plaatsje op het erepodium. Gevallen Voor een der deelneemsters, Corry Boon uit Den Helder, eindigde dit kam pioenschap in het ziekenhuis van Hel mond. Zij kwam in het begin van de race ten val en liep een hersenschud ding en snijwonden aan gelaat en lin kerbeen op. Zij zal tenminste een week in het ziekenhuis n ten blijven. De uitslag was: i Keetie Hage (St.-Maar- X965 toen de strijd om de Bruno Zaulibeker werd ingesteld, hebben derland dat na de eerste .dag nog rede lijke uitzichten had op ikwalificatie voor Zürich de eerste twee landen plaat sen eioh uiteindelijk van de vierde laatste plaats af. De wedstrijd werd ge wonnen door Spanje (64 punten), vóór Roemenië (50 punten), dat dank zij sterke tweede dag goed naar voren kwam. Nederland eindigde met 44 punten op de derde plaats en Griekenland werd de Nederlandse heren de voor- j vierde met 41 punten. Turkije, dat oor ronden waarin de zwakkere Euro pese atletieknaties uitkomen, niet overleefd. In het universiteits stadion van Barcelona, waar voor al gisteren de omstandigheden nagenoeg ideaal waren, vertoonde de Nederlandse vertegenwoordi ging te veel zwakke plekken om aanspraak te kunnen maken op de volgende ronde. Van de twintig nummers die verwerkt werden, eindigden er slechts twee in een Nederlandse overwinning. j i>ianwllt spronkelijk ook naar Barcelona had moeten komen, verscheen wegens finan ciële moeilijkheden niet. De 4 x 400 m estafette was voor Ne derland het absolute hoogtepunt. De stemming in het team. dat na de eerste dag toch nog wel gehoopt had op de tweede plaats, zakte naarmate gisteren in de vooravond het programma vor derde, zienderogen. De tegenvallende vierde plaats, op de 400 meter horden (Braaksma), de 3000 meter steeple (Wil- lems) en de 200 meter (De Boei-), hielpen de kans op kwalificatie om zeep. De mooiste was die van hel laatste nummer waarin het kwar-tet Louis Franssen. Martin Moser. Fred v. Hei-pen en Rijn van den Heuvel op de 4 x 400 in een nieuw Nederlands record vestigde. De prestaties van het viertal, waarin alleen Fred van Herpen tot de wat oude ren behoort, moet internationaal gezien zeer hoog worden aangeslagen. De tüd vandrie minuten en acht. viertiende seconde, één tiende seconde sneller dan de prestaties van het kwartet Tel. v. d. Heuvel. Lievense en v. Heipen. dat toen in het Noordilaliaanse Brescia nel. de van Mexico HPH Hl dit jaar in Europa gelopen. De tweede dagen De estafetteploeg op de 4 x 400 meter is een diamant, die de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie het komende jaar in verband met de Europese atle- tiekkampioenschappen in Helsinki en de Olympische Spelen van München zorg vuldig moet gaan slijpen. De mogelijk heden van vooral de twee jongste leden van de ploeg, Louis Franssen (19) en Martin Moser (21) zijn waarschijnlijk veel groter dan tot nu toe gebleken is. Ook Rijn v. d. Heuvel, die de laatste jaren de 400 meter beheerst heeft in ons land, behoort met 23 jaar bepaald ook niet tot de ouderen, terwijl Fred de Olympische Spelen j ran Herpen (27) ook nog uitstekend mee is één van de snelste kan komen. Het viertal, dat :leden in Genève al tot 3,10 Nederlandse overwinning kwam op naam I gekomen, bewees zelf zijn toekomst van discuswerper Harry Zitsen, die met mogelijkheden door een winst van 1,( 53.90 meter duidelijk sterker was dan seconde. Franssen en Moser, die ir zijn concurrenten. Genève ook al een De twee overwinningen hielpen Ne- hadden gemaakt, afstand van Spanje, dat met zijn drie minuten en 7,4 sec van enkele weken geleden, het meest gevreesd werd. Alleen de Roemenen slaagden erin het tempo te volgen. Fred van Herpen, twee weken geledén de zwakke schakel, revancheerde zich nu volkomen. De Lasser leraar schudde bij het uitkomen van de laatste bocht de Roemeen Raito af, waarna v. d. Heuvel, die veel sneller van start ging dan zaterdag in het individuele num mer, het estafettestokje zegevierend over de eindstreep Icon brengen. Afgekeurd De Limburger Harry Zitsen blijkt zich steeds beter te gaan ontwikkelen. Van zijn zes worpen lagen er vier ruim boven de 53 meter. Twee werden er afgekeurd, één daarvan had zeker goed geweest voor 55 meter, maar vond in de ogen van de Spaanse jury geen genade. Bram Wassenaar, die vorige week bij de wed strijden om de Gouden Spike zijn poging om een Nederlands record' op de 800 m te vestigen zag mislukken, had ook dit keer geen geluk. De 26-jarige Amster dammer zorgde wel voor twee tweede plaatsen. Op de eerste dag liep hij tegen de Spanjaard Alberto Esteban een tac tisch zeer sterke race. Bij het uitkomen van de laatste bocht dook hij, toen de Spanjaard even naar de tweede baan ging, in de opening. Even ktvam hij los maar Esteban, die fanatiek werd aange moedigd, slaagde erin terug te komen. Het verschil op de streep was slechts gering: 3.47,6 tegen 3.47,9. Gisteren was Wassenaar op de 800 m tactisch opzicht minder sterk. Hij bleef tot ruim 500 meter in vierde posi- kon daardoor het gat dat de Roe- Unguereanu, die van kop af geleid n de groep met 52,8 sec door de eerste 400 meter had gebracht, met een tussensprint sloeg, niet meer dichten. De Roemeen won in 1.48,4, nadat hij de meest ideale omstandigheden had ge- schapen voor Wassenaar. Uiteindelijk Spanje profiteerde dankbaar ifloHce indruk j icreeg hij de kans om het sinds 196: onmiddellijk j daterende nationale record van Ray vai Asten (1.48,6) te verbeteren. Wassenaar tijd (1.49,8) betekent wel zijn beste zoenprestatie. Gedurfd Een dergelijk feit kwam ook op n van de lange-afstandiopers Jos Hermen: (5000 meter) en Egbert Nijstadt (10.001 meter). De 20-jarige Hermens heeft he in zich om het wat pover aandoende pei van de lange afstand in Nederland meer cachet te geven. Hei-mens het eerste jaar senior liep een uiter mate gedurfde race tegen de gerenom meerde Spanjaard Javier Saigado. Hi bleef uitstekend in het spoor van Sal gado en de Roemeen Scheibier. Met di Spanjaard, die zaterdag ook al de 10 km had gewonnen en enkele ronden voo het einde versnelde, en Seheibler, di- tekenen van vermoeidheid begon te ver tonen, ging de Nijmegenaar na een kort aarzeling mee. Salgado kon hij niet mee: bereiken maar achter de Spanjaard liep Hermens wel naar een veelbelovende tijd van 14.17,6. Troostprijs Egbert Nijstadt was het niet zien dat hij 25 ronden op te krap zit tende schoenen liep (zijn eigen schoeisel was spoorloos verdwenen). Bijna negen kilometer leidde Nijstadt liet veld en werd toen bedankt door Salgado, die wegsprintte en de Roemeen Must at a meetrok. Nijstadt kreeg een troostprijs in de vorm van een persoonlijk record van 29 minuten 57,2 sec. De 4 x 100-meterploeg, bestaande uit Teun de Boer, Ad de Jong, Chris der Meulen en Ad van Boekei. speelde een zekere overwinning door zeer slechte laatste wissel. Van Boekei. die alleen maar de stok naar de eind streep had hoeven te brengen, na he sterke Jopen van De Jong en Van der Meulen, vertrok veel te snel, hield daar- weer lm en nam bijna stilstaand over (Voor uitslagen zie Resultaten)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12