Ook Hemmes provinciale en Soeters tennisstrijd in WIT WTTI.F.N MET ONS EXPERIMENT LEVEN IN ONZE EIGEN TIJD ADO nog kans op eerste plaats in poule Laudin Tsjech geen moeite met Boelens Hayden en Bach op Gouds concert Bezetting van haven bedrijven in Amsterdam opgeheven LEIDSE COURANT land is. Vrijwel de gehele herentop is aanwezig. Vandaag spelen Peter Soeters en Fred Hemmes, die respectievelijk vierde en eerste geplaatst zijn, hun eerste partijen. 1 Door de financiële steun van een grote ballenfabrikant is het mogelijk geworden (Van onze sportredactie) aan de provinciale titelstrijd geldprijzen te verbinden. Zo staat de winnaar van DEN HAAG. Met tevreden- de herenenkeltitel 160 gulden heid hebben de organisatoren van de strijd om de provinciale tennis kampioenschappen van Zuid-Hol land, die voor wat betreft het A-toernooi gisteren op de banen van het tennispark aan de Van Hogenhoucklaan begon, kennis genomen van de uitschakeling van Peter Soeters en Fred Henmies in het kwalificatietoernooi van Wimbledon. Met gerechtvaardigde trots kan men nu zeggen dat het toernooi, op de nationale titelstrijd na, het sterkst bezette van Neder- VV EEK of geen WEEK DE BILT. Een langgerekte zone van lage luchtdruk beheerst nog steeds het weer in Midden- Frankrijk, het Alpengebied en Noord-Joego-Slavië. Aan een oceaanfront, dat gisteren via K.N.M.l. DEELT MEDE: V rij ivarm Spanje het Middcllandse-Zee- gebied introk, vormde zich boven Italië een nieuw lagedrukgebied. In al deze storingsgebieden valt, soms overvloedige, neerslag, meestal in de vorm van onweers buien. Zagreb spande gisteren de kroon met 70 min. Noordelijker in Europa wordt het weerbeeld be paald door een hardnekkig hogedrukgebied met het centrum lussen IJsland en Noorwegen. De naar onze omgeving aangevoerde lucht volgt een traject over de Oostzee en Noord-Duitsland, waar door de maximumtemperaturen geleidelijk iets minder hoog komen te liggen. Overigens verandert er in het weer nog niet veel. Vooruitzichten voor zondag: aan houdend warm en zonnig en vrij wel overal droog. Weersvooruit zichten voor zondag in cijfers ge middeld over ons land: aantal uren zon: 7 fot 15; min. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal: max. temp.: 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: SO procent. ten. Slechts door met bankbiljetten te wapperen is het mogelijk een tennistoer nooi van enig gehalte van de grond te krijgen. In vorige jaren was het niet on gebruikelijk dat de provinciale titel te recht kwam bij een speler van de tweede garnituur, omdat de herentop het liet af weten. Aantrekkelijk Vooral voor tennissers als Jan Hordijk en Fred Hemmes, die proberen van ten nissen te leven, is het aantrekkelijk ge worden aan dit toernooi deel te nemen. Met het voorbeeld van Tom Okker voor ogen hopen zij ooit nog eens volledig van hun sport te kunnen bestaan. Of het zo ver zal komen is echter zeer de vraag. Reeds geruime tijd vertoeven Hordijk en Hemmes aan de Nederlandse top. maar internationaal tellen beiden in het geheel niet mee. Ook Peter Soeters. die vóór de Davis-Cupontmoeling legen Grieken land enige uitstekende prestaties leverde tegen ploeggenoten Fleury. Hordijk en Hemmes, maar in de wedstrijd zelf niet één partij won. omdat hem internationale wedstrijdroutine ontbrak, maakt deel uit van de herentop. Deze spelers, met uit zondering van de Amsterdammer Henk Fleury, zullen met de naar Nederland uitgeweken Tsjech Marian Laudin gaan uitmaken wie de proviciale titel in de wacht zal slepen. Eén game Gisteren kwam van dit viertal slechts Laudin in actie. De Tsjech had geen enkele moeite met Boelens, die slechts één game op zijn naam kon brengen. Hemmes, Hordijk en Soeters hadden allen in de eerste ronde een bye. Van de „jongeren garde" behaalden Paul van Min fcn Fried Schmitz beiden een over winning. Van Min had daarvoor drie sets nodig tegen Jan Willem Dankelman (62, 57, 64). Schmitz behoefde slechts drie games af te staan aan Rob van Min (6—0, 6—3). erste ronde: Knol—Scholtes ties—Modera 6—2, 6—3: Puflcus -9. 6-0; De Rook—Beller 10—8, i—Kuvpcr 6—3. 6—3; Kerdel nieuwe praeses NOC DEN HAAG Jhr. H. A. van Karne- beek sinds 1939 bestuurslid cn sinds 1961 voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité heeft gisteravond in het Haagse hotel de Wittebrug het pre sidentschap overgedragen aan de heer C. L. Kerdel, voordien vice-voorzitter in het NOC. Bij zijn afscheid werd de heer Van Karnebeek. die in verband met zijn toenemende werkzaamheden voor het Internationaal Olympisch Comité, waar hij thans één der drie vice-presi- denten is. uit het NOC is getreden als lid van het IOC zal hij echter de bestuursvergaderingen van het NOC blijven meemaken benoemd tot ere lid Op de vergadering werden tevens on derscheiden de heer Jo Moerman van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie en de heer Jan Cottaar, de kort geleden afgetreden voorzitter van de Nederlandse Sport Pers, die beiden de erepenning van het NOC ontvingen. De Van Tuyllbeker voor de bond, die zich in het afgelopen jaar het meest op het sportieve vlak heeft onderscheiden, werd wederom uitgereikt aan de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- In de ontstane vacature door het vertrek van Jhr. Van Karnebeek werd in het bestuur gekozen de heer Frans Jutte, voorzitter van de KNAU. De heer H. J. Teengs Gerritsen werd vice-voor- AMSTERDAM De bezetting door werknemers van de Amsterdamse haven bedrijven Kon. Hollandse Lloyd en Mül- ler en Co is gisteren beëindigd. De vak bonden en de directies van beide bedrij ven hebben overeenstemming bereikt over het conflict. De achtergrond van de bezetting is het gerucht dat de KNSM de Kon. Hollandse Lloyd en Müller en Co wil overnemen. Hierover maakten de personeelsleden van laatstgenoemde bedrijven zich on- De werknemersorganisaties hebben ge noegen genomen met de aangeboden garantie, dat de integratie van de haven bedrijven ingeval van fusie geleidelijk zal gebeuren en dat men bij het overleg over deze eventuele integratie betrokken zal worden. „Er kan nu niets gebeuren dan na inspraak van onze kant", aldus een vakbondswoordvoerder. Provinciaal Ned. augustijnen Geïsoleerde middeleeuwen voorbij redacteur geestelijk leven) EINDHOVEN. De Nedev- tndse augustijnen zijn er zich an bewust, dat zij met hun be- lluit om het religieuze experiment |p bestuursniveau te brengen, een aal spreken die elders in de orde in yooral bij bet centrale bestuur Rome, moeilijk verstaan wordt. -ij hebben er dan ook vanaf gezien »in de nieuwe aanbevelingen over 'Uniformiteit in leef- en werk- ijze, in gebed en bezinning, en de beleving van de religieuze a 'eloften van gehoorzaamheid, lljKrmoede en zuiverheid, als een loort. wetten of decreten aan de tiitenwereld prijs te geven. Het ijlt richtlijnen geworden die voor iet. bestuur van de Nederlandse a1^e*Pei' Tovincie echter bindend zijn, mdat /.ij sesteund worden door De )aak uit3((,k JJrvoor de 4T_ ngeveer «Hl procent van alle jai-jge provinciaal Saelman zich gesteld Ugustijnen ill ons land. Ziet, is het idioom le ontdekken, dat elders verstaan wordt en waarin de verlangens van de Nederlandse Augus- het religieuze le- 1 tijnen verhoord kunnen worden. me kunnen beroepen om welk experi ment dan ook tegen te houden. Het experimenteren zelf is gelegitimeerd". Dit experiment betreft alle terreinen van het kloosterleven, in zoverre men nog van „klooster" kan spreken. In de groepsvorming komt ruimte voor man nen en vrouwen gezamenlijk, ook de binding van gehuwden aan de orde kan worden uitgeprobeerd. Op het ogenblik zijn intensieve besprekingen gaande met een aantal echtparen in Nijmegen en Breda. Waarop dit zal uitlopen, is nog geenszins duidelijk. In Nijmegen start binnenkort bovendien een experi mentele groep van ongehuwde mannen en vrouwen (5 mannen die reeds Au gustijnen zijn, en 3 niet-Augustijnen, onder wie 2 vrouwen). Pater Saelman: „lk zie het nog niet allemaal heel duidelijk, maar ruimte zullen deze groepen krijgen". Pragmatisch ingesteld als hij is, wacht de nieuwe provinciaal de feitelij ke ontwikkelingen af. Over 2 jaar zul- geëvalueerd wor- bewijzen wat ze waard In de komende dagen zal de provin- I ciaal de stukken van het kapittel, waarin het experimentele van het religieuze leven geschreven staat vertalen, en wel zo. dat het verstaanbaar wordt voor B-elftallen alle nationale afdelingen van de Augus- Tweede kU: tijner orde. Deze kunst verstaat pater |fI?I~Limbure Saelman die in de afgelopen 15 jaar bestuursfuncties uitoefende in Boliv en geheel Latijns Amerika. Daarvoi studeerde hij vijf jaar technische we tenschappen aan de universiteit van Pennsylvania in de Verenigde Staten Hij zegt: „Wat bij ons in Nederland openbaar gemaakt wordt leeft elders onder de oppervlakte. Het moet er on- Bekerwed der de tafel blijven omdat men ingrij- dts^k—Ms pen uit Rome verwacht. In de Verenig- Zwart \vi de Staten is zodoende een heel systeem owios; Ex van ondergrondse kerken ontwikkeld, Fean ®8' 'ing haar gang gaat. Honkbal Sportprogramma Amateurvoetbal Zaterdagvoetbal (Afd. Den Haag) opkijkende muziek dicht in de buurt dichter daarbij dan bij het werk van broer Joseph Haydn. Hoe groot moet de invloed van de mis in c-klein op Mozart zijn geweest? Mozarts eigen „Requiem" lijkt ons in elk geval muzikaal erdoor geïnspireerd te zijn; de inzet, delen uit het „Dies irae" en vooral een passage als „Quam olim Abrahae" uil het offertorium zouden met een beetje bijschaven zo in Mozarts dodenmis overgebracht kunnen worden. Instrumentaal gooit Michaël Haydn minder hoge ogen dan zijn broer' oidan Wolfgang Amadeus, vocaal valt ör naast enkele zwakke passages (in het „Dies irae") veel te gemeten. Zeker wanneer deze Haydn uitgevoerd wordt zoals gisteren in Gouda het Kleinkoor van de Bachvereniging, het Radio Kamerorkest en solisten onder leiding van Charles de Wolff deden. De vier solisten, die de verre van onbelangrijke obligaatpartijen zongen, waren Henriëtte Dieleman. Lyda Spoon, Jan van Doorn en Jan Plantinga; ze vormden een mooi homogeen kwartet met de beide dames als sterkste helft van het viertal. Orgel Met de belichting in de schemerige Sint-Janskerk, vooral op het kostbare tiental, dat van 23 tol 28 juni in Rot- instrument gericht, opende Charles de terdam de vierde landenwedstrijd tegen I Wolff zelf het concert met Bachs Nederland speelt, is op drie plaatsen toccata, adagio en fuga in C-dur, het gewijzigd. W. Epifanov. L. Tsipes en J.stuk met die merkwaardige, ritmisch Sjaus zijn vervangen door M. Korcbow, geraffineerde fuga, die verstild afgesloten B. Sjkitkin (beiden internationaal mees* wordt in plaats van met een apotheose ter) en de nationale meesters IV. Agafo- te eindigen. Uitstekend Bachspel van nov en L. Zalitis. De Wolff. I Hetzelfde compliment voor de bas gelijking met vorig jaar toen 1 John Shirley Quirk, die hierna de Riga twee keer tot 1010 cantate „Ich will den Kreuzstab gerne ■eede wedstrijd tragen", de cantate met de bassolist in "1 de hoofdrol tegen een achtergrond Conferentie over jodendom Het progressieve jodendom houdt van 1 tot 7 juli een conferentie in het RAI Congrescentrum in Amsterdam over het onderwerp „Crisis in Belief". Het pro gressieve jodendom telt ongeveer twee miljoen leden, verspreid over de gehele wereld. In Nederland staat deze rich ting bekend onder de naam liberaal jodendom en heeft circa 2500 leden. Vele rabbijnen en leiders uit talrijke gemeenten in de wereld zullen deze conferentie bijwonen. De algemene problematiek van de geloofscrisis zal centraal staan. Verder zullen specifieke problemen van de ver schillende joodse gemeenschappen be sproken worden, zoals de noodtoestand van de joodse gemeenschap in Oost- Europa en vooral van de joden in de Sowjet-Unie. Ook de strijd om de er- kenning van de rechten van de liberaal Wolfgang Amadeus met verwonderd j joodse 6gemeenten ln „raël 2a, word,„ Onder feslivalnocmer „Haydn" was gisteren in de Goudse Sint-Janskerk ook een verlate Nederlandse première gebracht: de „Missa pro defunctis" in c-klein uit 1771. Een mis, die evenwel niet door Joseph van de Schöpfung en Jahreszeiten gecomponeerd is, maar door broer Johann Michaël, musicus, wiens inspiratiebronnen ook al vooral in Salzburg gevoed werden. Mozart muet een groot bewonderaar geweest zijn van de missa van Michaël Haydn. Wie gisteravond in Gouda of via de radio die „Missa pro defunctis"" gehoord heeft, zal van deze waardering Wijzigingen in damteam Russen DEN HAAG Het Russische dam- De president van de World Union for Progressive Judaism de rabbijn dr. I. Shankman uit New York, zal de confe rentie openen in de Blauwe Zaal van het Amsterdamse congrescentrum. Op vrijdagochtend 3 juli om tien uur is er een dialoog tussen rabbijn Lionel Bleu en professor Jacob Taubes over de jeugd en het studentenprotest. De orga nisatoren verwachten de aanwezigheid van professor Belinfante. Naast tal van andere onderwerpen zal er zaterdag ochtend een openbare bijeenkomst zijn, waar een situatlgpchets wordt gd- geven van de joods gemeenschappen in, Europa en op maandagmiddag wordt de toekomst van het progressieve joden dom besproken door een aantal voor aanstaande theologen, onder meer rab bijn A. Soetendorp. Wereldrecords gewichtheffen MOSKOU De 23-jarige Russische gewichtheffer Valerl Jaboekovski heeft gisteren twee wereldrecords in het zwaargewicht verbeterd tijdens de wed strijden in Podolsk in de omgeving van Moskou. Bij de drie Olympische oefeningen bereikte hij een totaal van 560 kg (190. 157.5 en 212.5 kgi. waarmee hij het met 550 kg op naam van zijn landgenoot Jan Talis staande wereldrecord ruim schoots verbeterde Tijdens een extra beurt verbeterde hij voorts het wereld- recors stoten met een anderhalve kilo tot 214 kg. 1 <TO ge zamenlijk. En collega's uit Ierland, Spanje, Canada en Latijns Amerika hebben mij verzekerd dat zij met de zelfde problemen kampen als Neder land. Men benijdt ons dat we er in het openbaar mee bezig kunnen zijn. Ik denk dat het niet lang meer zal duren voor het elders in de wereld tot explo sies komt. Je kunt nu eenmaal niet langs de feitelijke ontwikkelingen van de samenleving heenleven, en ie gesïo- leerd middeleeuws blijven opstellen". „De feiten zullen uitwijzen, op welke golflengte we zitten. Onze generaal kent alle werken van Augustinus van buiten: hij kan zé in het latijn recite ren. Achter ieder idee kan hij direct een toepasselijke zinsnede van Augusti nus plaatsen. Hij zegt dat wij Augusti nus letterlijk moeten navolgen". ,,Ik van mijn kant echter meen, dat we slechts één taak hebben: in de mentaliteit van Augustinus te leven. Dat wil zeggen het evan gelie eigentijds laten spreken. Want daar lag de kracht van Augustinus in zijn tijd. Wil je weten, hoe dat moet, dan zul je naar je eigen tijd moeten luisteren en consequent ernaar handelen. En dit veronderstelt open experi menten". aldus de provinciaal van de Nederlandse augustijnen. SPORTTOTO Het experiment en is in ons land niets 'rijwel alle orden en congregaties van 'aters, zusters en broeders, hebben er „Rome spreekt een andere taal dai ich ingestort. In zoverre is het Augus- wij: daar gaal men ervan uit. dat eei "nse initiatief geen exploderende bom. religieuze orde haar geheel eigen code DEN IIAAG Cijfers van toto 48. Aan- ïlaar nergens is het experiment zo zeer heeft, los van de burgerlijke samcnle- tal deelnemers: 85.573. Inleg: 728.092.80: I 'draad van bestuur en beleid gewor- ving. Wij van onze kant menen, dat je prüzenbedrag: 327.641,76. Beschikbaar Sen Hierin gaan de Augustijnen voor- geen wetten moet opstellen zonder ge- voor eerste en derde prijs: f 98.292.53 bp Pater W. Saelman, sinds april pro- test te hebben wat de huidige samenlc- Zeven met dertien goede uitslagen krii- rinciak* overste van de Nederlandse Au- ving bezig houdt en welke vragen zij gen: 1 14.041.80. 1518 derde prjjswinn. gustijnen zegt ervan: ..Het experiment aan de religieuzen te stellen heeft krjjgen: 64.70. Beschikbaar I* op bestuursniveau gebracht. Dit bete- Daarop is ook onze ruimte voor het de dat noch het bestuur, noch de open experiment op alle teri Volewijckers (15.00). T> THBABF; I Nederland kwam en alleen de met 119 verloor, Rusland op slechts één plaats gewijzigd. Kaplan neemt de plaats in van Belo- roes. Het Russische team ziet er als volgt uit: (in alfabetische volgorde): W. Agafonow, A. Andreiko, S. Davidow, A. YUC—otic Gantwarg, W. Kaplan, ir. I. Koeper- man. ir. M Korchow, A. Mogiljanski, b. Sjkitkin. W. Tsjegolev, L. Zalitis en Jankovski. gels—Naaldwijk. VRA—HCC I, HBS—VOC, Rood ei Quick <H.), HCC H—ACC. Excelsior—Blnemendaal. SSCC—De Kre Gemeente garant voor NEC leden i de gemeenschap zich op Ro- baseerd". NIJMEGEN De gemeente Nijme gen heeft de stichting betaald voetbal van NEC laten weten dat zij zich ga rant stelt voor een lening van twee ton. waarvoor NEC nieuwe spelers kan aan trekken. NEC heeft reeds nu een nieuwe doel man aangetrokken, de 17-jarige Henk Schellekens uit Oss. voor wie ook Spar- extra prijs: 65.528.35. 177 2de ta en PSV interesse hadden getoond krijgen: 370.20. 93 extra- Schellekens heeft een contract getekend 1 prijswinnaars krijgen: 110,40. Zwemkringstrijd sterk bezet (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG Morgen zal rond 19.00 uur het startschot klinken voor de Kringkampincnschappen. die to( en met de volgende week in het zwembad „Het Zuiderpark" worden gehouden. Het pro gramma. dal moet worden afgewerkt, telt niet minder dan 99 nummers. Nieu- Ke recordlimiets zijn vastgesteld op de. 200 m rug-, school- en vlinderslag voor jongens en meisjes onder 12 jaar. Door deze beslissing is het schema van „age group swimming" weer een beetje uit gebouwd. Het deelnemersveld is sterk toegeno men. Achttien clubs, met AVZV en SML als nieuwkomers, komen met to taal 393 zwemmers of -sters aan de start. ZIAN is met 86 deelnemers daar van weer de gigant. SML is met 1 ingeschrevene de lilliputter. Tezamen zullen zij op de vijf wedstrijddagen voor 1599 starts zorgen. In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn de prestaties nationaal van belang. De tijden kunnen toegang geven tot de nationale titelstrijd. Voor de Europese zwemkampioenschappen van dit najaar zijn de selecties al bekend: alleen tijden van Europees niveau zouden nog wijzi gingen kunnen brengen. Een uitzondering op deze regel vor men de prestaties op de 200 meter vrije slag heren. Hoewel de zwemcommissie de estafetteploeg van de deelnemerslijst heeft afgevoerd, is vo'* ngewij- den de zaak nog ster- ('geslo ten. Goede prestatie- besluit nog veranderen P- n van de ploeg Henl b Vonk van ZIAN hei dat kier- je met een tn 2.02 open te duwen. het kamerorkest en een eenvoudig koraal als slot. De Goudse Sint-Jan was minder vol als andere jaren. Aandacht en waardering bleken daaronder gelukkig niet te lijden. De Nederlandse bas Hubert Waber heeft zich als tweede weten te plaat sen op het zesde internationale mu ziekconcours in Montreal. Ook de Ne derlandse sopraan Marianne Blok slaagde erin tot de finale door te dringen. De oppositie in de Sovjet-Unie is de titel van een tentoonstelling van manu scripten, kranteknipsels, foto's en andere curiosa, die betrekking hebben op de houding en de positie van Rus sische schrijvers tegenover het huidige regime. Deze expositie wordt gehou den in de Haagse Kunstkring. Denne- weg 64, van zaterdag 20 juni tot en met zaterdag 4 juli. Ter gelegenheid van deze expositie wordt op dinsdag 23 juni om 20.30 uur een lezing over dit onder werp gehouden door prof. dr. J. W. Bezemer. Het Haagse gemecnte-archicf aan het Rijswijkseplein zal op de zaterdagen ln juli en augustus wegens vakantie gesloten zijn. INTERTOTOCOMPETIE (Van o sportredactie) DEN HAAG Morgenavond, aan vang 20.00 uur. speelt ADO zijn laatste wedstrijd van het seizoen legen het Zweedse Götcborg voor de intertoto- competitie. De Zuiderparkers hebben een goede kans om als eerste in hun poule le eindigen, want de achterstand op Hamburger SV is slechts een punt. De Duitsers spelen, eveneens morgen in Brussel tegen Anderlecht. Dat de Bel gen voor een overwinning zorgen is niet denkbeeldig, want Anderlecht kan mogelijk weer beschikken over zijn Mexicogangers en dat maakt wel iets uit. De mogelijkheid bestaat dat bij de Zweden international Góran Niklasson alsnog zal meespelen, want inmiddels is deze middenvelder uit Mexico terugge- Tegenover de Zweedse ploeg kan trainer Jezek niet zijn sterkst mogelij ke elftal plaatsen. Harald Berg is we gens een blessure al met vakantie ver trokken naar Noorwegen en Niels Holmström is niet meer beschikbaar wegens zijn overgang naar Haarlem. Bovendien zijn er veel blessures: Kees Weimar. René Pas. Lex Schoenmaker en Louis de Puyt. Hierdoor verschijnt ADO met een team dat een groot aan tal jeugdige spelers telt. Spelers als Looye, Van Eeeden. Korevaar. Van Vliet en De Caluwé kunnen nu meer ervaring opdoen op internationaal ni veau. Als scheidsrechter fungeert de West-Duitser Jan Redelfs. afkomstig uit Hannover. ADO: Thie - v.d Burch, v. Vliet, Mansveld, de Caluwé - Advocaat, de Zoete, v. d. Oever - Korevaar, Looye cn v. Eeden. GöTENBORGBertilsson - Arvelin, Engstiöm. Ericsson, Donald Niklasson - Feldt. Nilsson, Almqvist - Svensson, Eklund en Oskarsson.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9