f20.- BRUSSEL: PARADIJS VAN MISDADIGERS 8-Daagse vakanties 172.- )eutsche Bundesbank waarschuwt tegen explosie van lonen roduktiviteitf blijft achter Bouw van 14 spoorviaducten rond Utrecht Bisschoppen roepen op voor collecte Peru Gebrek aan kooplust gaf doorslag Uitstel discussie over dienstweigeren 197 1JDAG 19 JUNI 1970 LEIDSE COURANT IANKFORT (Reuter) De West centrale bank waarschuwt in jongste maandoverzicht voor een explosie. De Deutsche Bundesbank gt er bij de Westduitsc regering op maatregelen te nemen om de over- ge vraag naar arbeidskrachten te bank merkt hierbij op dat de g van de lonen in de eerste nden van dit jaar gelijk was aan oonstijgingen tijdens de zg. loonex- Italië (1963). Nederland (1964) 'rankrijk '1968). De Westduitse in- moet rekening houden met nog loonstijgingen, die eens te meer bedreiging zijn voor het stabilise- ibeleid van de Westduitse regering, hts maatregelen om de arbeids- <t onder controle te houden kunnen •borg zijn dat de vakbonden en ?rs een evenwichtige houding inemen tegenover de komende onderhandelingen. De Deutsche desbank is van mening dat na de 'conjunctuur een verandering in de mensverdeling noodzakelijk is. De idheid van de ondernemingen tot steren wordt in negatieve zin beïn- neer de voortdurende stijging de lonen tot gevolg heeft dat de iten verminderen. De lonen waren ,et eerste kwartaal van dit jaar 14 tent hoger dan in de overeenkomsti- [periode van het vorige jaar. De (ADVERTENTIE) x. voordelig \W uit met NS produktiviteit is evenwel met slechts vier procent toegenomen, zo meldt de bank. De centrale bank verwacht dat de prijsstijgingen zullen voortduren, on danks het feit, dat het stijgingspercei\- tage sedert januari iets kleiner is ge worden. Blijkens officiële en particulie re ramingen zal de stijging der prijzen in 1970 uitkomen op zes of zeven pro- UTRECHT (ANP) Vóór 1985 zullen rond Utrecht twaalf tot veertien via ducten voor het treinverkeer worden gebouwd. Dit hebben de NS meege deeld. Met het project is gisteren al een begin gemaakt. De directeur van de dienst Weg en Werken sloeg gistermid dag de eerste paal voor het allereerste viaduct in Nederland waar treinen uit dezelfde richting elkaar kruisen. Het gaat hier om de treinen uit de richting Amsterdam en die uit Den Haag-Rot terdam. De bouw van de viaducten is noodzakelijk geworden door de toename van het aantal treinen per dag. Met het totale project zal naar schatting een bedrag van 150 miljoen gulden gemoeid zijn. Het viaduct waarmee gisteren een aanvang werd gemaakt gaat acht mil joen gulden kosten. UTRECHT (KNP) De bisschoppen hebben zondag 21 juni aangewezen als datum voor de collecte in de katholieke kerken ten behoeve van de nationale actie Peru. Die dag wordt ook in alle protestantse kerken gecollecteerd. In deze nationale actie werken behal ve het Rode Kruis en de Novib óok de verschillende katholieke en protestantse organisaties samen voor hulpverlening aan Peru. De opbrengsten van de diver se collectes kunnen worden overge maakt op giro 777 van de Nationale Actie Peru in Den Haag. Politiemacht versnipperd (Van o respondentR. Schoemans) BRUSSEL Brussel lijkt hard op weg om een paradijs voor misdad: te worden. De feiten: in minder dan zes maanden tijd werden er bijna dertig grote overvallen gepleegd op banken, banklopers, loonlransporten en juwelierszaken. Alleen maar een paar van die overvallen werden opge lost. Bijna dagelijks zijn er drie tot vier zware inbraken; er worden ma: weinig dieven ingerekend. Dan was er de druppel die de bek* deed overlopen: de bejaarde bisschop Van Waeyenbergh, jarenlang rector- magnificus van de Leuvense univ teit, een man die nog tijdens zijn leven wordt geëerd als een nationaal monument, werd gedurende twintig minuten in zijn eigen woning met revolver bedreigd door gangsters die een kwart miljoen frank roofden toen spooFloos verdwenen. Een Brusselse krant mopperde: politie vindt het blijkbaar plezieriger om vermeende pornografie te zoeken, dan om brave burgers te beschermen tegen gangsters". Het incident Van Waeyenbergh wiste in één veeg het bulletin uit, dat vorige week met veel omhaal gepubliceerd werd door de po litie: dank zij een toeval had men bende aangehouden, die het loongeld Surf-riding is niet meer alleen een sport die in Amerika beoefend wordt. Deze foto werd in Duitsland ge- UTRECHT (ANP) De spoorwegen hebben een geheel nieuw soort voer tuig in gebruik gesteld, de zogenaamde „Unimog". Dit voertuig houdt het midden tussen een auto en een locomotief. De Unimog kan zowel over de „gewone" als over de „Ijzeren" weg rijden. Wanneer er wagons ver plaatst dienen te worden en er geen locomotief be- lisch op schikbaar is, dan kan de selen Unimog worden ingescha keld. Hij rijdt dan als au- Trein-auto voor spoorwegen op weg en rail het to dioht mogelijk bij de te verplaatsen wagons en „vijzelt" zichzelf hydrau- 'an maximaal 500 ton vegwielen" een maximum snelheid voor „spoorwielen". Dat van 20 km per uur (op de verwisselen kan met twee weg 70 km per uur). De man personeel in zes tot chauffeur heeft de be- tien minuten gebeunen. schikking over acht ver- Op de spoorstaven heeft snellingen vooruit en viei de Unimog een trekkracht achteruit. TWEEDE KAMER Openbaarheid gegevens over luchtvervuiling (Van o parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren aangedrongen op meer o baarheid van gegevens over luchtver ontreiniging. De Kamer besprak giste ren met staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) diens wetsontwerp over de luchtverontreiniging. De regeringspartijen hebben een amende ment op het wetsontwerp ingediend, waarin wordt gevraagd dat de Raad voor de Luchtverontreiniging jaarlijks een verslag uitbrengt over de stand zaken met de verontreiniging van lucht. Deze raad zal worden ingesteld om de regering van advies le dienen over problemen van luchtvervuiling. De regeringspartijen willen ook dat de gegevens van officiële metingen worden .verzameld door uie raad desgevraagd aan de Kamer worden overlegd. VVD, KVP en SGP hebben verder een voorstel ingediend on vergaderingen van de raad in bepaalde gevallen openbaar te laten zijn. De heer Oele van de PvdA heeft amendement ingediend om een rijksbu reau voor bestrijding en onderzoek van luchtverontreiniging in te stellen. Bij dit bureau zouden alle onderzoeksacti viteiten op gebied van de vuile lucht moeten worden gecoördineerd. Gemeen ten, Gedeputeerde Staten en het rijk, die op grond van de wet een belangrij ke taak gaan krijgen in de bestrijding van luchtverontreiniging, moeten bij het centrale rijksbureau terecht kunnen voor informatie. In het wetsontwerp wordt de rege ring de mogelijkheid gegeven voor schriften op te stellen waaraan automo- i, vervormingsinstallaties, indus triële apparaten en brandstoffen moeten voldoen. Bestaande luchtvervuilers die zich om aan de voorschriften te voldoen hoge kosten moeten steken, kunnen >r financiering terecht bij een aan passingsfonds. Degehen die kunnen aantonen, dat ze schade lijden van ver ontreinigde lucht, kunnen vergoeding krijgen uit een schadefonds. De rege- ing kan bepaalde gebieden aanwijzen ils saneringsgebied, waar de luchtver ontreiniging verminderd moet worden. De overheid kan de vervuilers heffin gen opleggen om daarmee de kosten te dekken, die nodig zijn om luchtveront reiniging tegen te gaan. Volgende week wordt de behandeling m het wetsontwerp voortgezet. r bleef niet veel over van de ■uck, die gistermorgen bij Breu- elen onder de trein van Amster dam naar Utrecht terechtkwam. De vagen was op de overweg neergezet m zand te lossen. De bestuurder ■on, toen hij de trein zag naderen, 'e truck niet meer verplaatsen, om- lat hij in het zand bleef steken. Ook le locomotief werd beschadigd, maar lersoonlijke ongelukken deden zich üet voor. Het treinverkeer tussen Jtrecht en Amsterdam heeft vrijwel de hele dag stil gelegen. (ADVERTENTIE) Volledig verzorgd met vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland. u. •v voordelig ^^27 uit met NS AMSTERDAM Hoezeer het Dam rak op Wall Street Is Ingesteld en onmiddellijk reageert op veranderingen aan de Amerikaanse beurs, bleek afge lopen woensdag. Na twee lusteloze beursdagen op maandag en dinsdag was onze beurs woensdag ineens opgewekt. De baissiers die beroepsmatig op daling speculeren, waren gedwongen zich on middellijk te dekken. En dat alles door de plotseling zeer vaste stemming in New York. Wall Street verwachtte dat president Nixon de inflatie stevig zou gaan aanpakken. Een dag later bleek dat Nixon zich niet aan een loon- en prijscontrole durfde te wagen. Hij beperkte zich tot een beroep op medewerking van werk gevers en werknemers hetgeen nu niet direct veel zoden aan de dijk zet. Wall Street was dan ook niet direct enthou siast en dit was onmiddellijk in de koersen merkbaar. Voor het Damrak betekende dat donderdag weer een te rugvallen van de geringe kooplust van maandag en dinsdag. Het klimaat op onze beurs wordt natuurlijk ongunstig beïnvloed door de opwaartse druk op de rente. Wie de hoop koestert, dat het tij zal keren, moet nog wel even wachten. Na het grote succes van de kortlo pende 8V-i procent lening van de Bank voor Nederlandse Qemeenten, heeft deze bank deze week een 8% procent lang lopende lening aangekondigd waarvan de koers later bekend zal worden ge maakt. Nieuw is dat met ingang van 1981 aflossing mogelijk is waarvan cle eerste vijf jaar echter tegen 101. Als wij nog even denken aan de eerste ziekenhuislening met een rente van 9,5 procent per deze week kon worden ingeschreven, dan is het wel -duidelijk op welk renteniveau we tegenwoordig zitten. Illustratief zijn ook nieuwe spaarvormen die de Algemene Bank Nederland deze week introduceerde waarbij de spaarder bij een opzegter mijn van drie jaar 7,5 procent en bij een opzegtermijn van vier ti vijf jaar 8 pet rente krijgt. Naarmate de rente klimt, zal er een grotere druk op de aandelenkoersen ko men. Alleen op deze wijze kan bij een gegeven dividend het rendement, stijgen en, zij het op een afstand, het rendement op obligaties volgen. Behalve door de stijgende rente werd de beurs deze week ook beïnvloed door fusie-geruchten. Einde vorige week kwam er weer wat nieuws los. Zo koopt Ogem het bedrijf Braat in Delft en neemt Homburg het bedrijf Zendijk in Olst over. Dat was als het ware de start voor een nieuwe golf van geruchten die werden uitgestort over ondernemingen die niet al te hoog no teren en daardoor kennelijk fusierijp geacht worden. Wij noemen scheepsbouwbedrijf IHC Holland die woensdag 23 punten om hoog schoot maar donderdag 17 punten kwijt raakte doch per saldo deze week 20 punten tot 188 aantrok. Voorts me taalbedrijf Rademaker 12 tot 135), staalhandel Bernet 13 tot 160). mnchi- nefabrie Reineveld 15 tol 125), lijm en gelatinefabriek Delft (+7 tot 114,5). Een zogehete fusiekandidaat was ook instrumentenfabriek Nieaf, maar een hardnekkige ontkenning van de di rectie deed de koers deze week 11 punten zakken tot 141. En scheepvaart maatschappij Zeeland moest de koers stijging afbreken op de mededeling dat groot aandelhouder vadertpe staat er niet aan denkt zijn aandelen te verko- P Duister is nog altijd de activiteit rond om de Tilburgse waterleiding. In elk geval was de koers donderdag (260) weer 10 punten lager dan de week er voor De geruchten rondom HOLEC (on veranderd 179) zijn momenteel vei- VAN WEEK TOT WEEK stomd maar handelsmaatschappij Geve- ke en Groenpol staat volop in de be langstelling. De koers steeg van 65,5 gulden tot 72 en daar was het dividend van 5 gulden dan al van af, dus dat was een sprong van 57,5 punt. Twent- sche Kabelfabriek daarentegen zakte na ontkenning van fusiebesprekingen 21 punten tot 424 op donderdag. Tot zover de lusiegeruchten. Kijken wij verder naar de beurs dan komen wij bij de internationale fondsen weinig veranderingen tegen. Riet bleef allemaal zo'n beetje bij het oude van vorige Van de voormalige eultuuronderne- mingen van Deli Maatschappij in het nieuws door de mededeling dat zij plannen heeft om diverse produkten in de landen van herkomst te gaan bewer ken en veredelen. Men hoopt hierdoor op den duur het risico die de handel in produkten meebrengt geleidelijk aan te verminderen en de rentabiliteit te ver hogen. De koers van het aandeel weet zich bijzonder goed op circa 56 te hand haven. Dit in tegenstelling tot de koers van Amsterdam Rubber die langzaam maar zeker terugloopt en afgelopen donderdag op 37,5 belandde. Bij de uitgeverijen was het op de plaat» rust In de tapijtsector zakte Desseau verder af tot 58 gulden op donderdag (-20 punten) waartegenover Bergoss 8 punten opliep tot 183. In de chemische hoek deed Van der Grinten het met een stijging van 12 gulden (60 punten) tot 289 wel goed maar ook. Naaiden 19 punten) mag genoemd worden. Veelal staat er in jaarverslagen niet zo bijster veel nieuws maar soms toch ook weer wel. Zo meent Lips en Gispen dat er nog een goede markt in beveili gingsapparatuur zit, omdat beveiliging tegen inbraak, overval en brand op vele plaatsen nog onvoldoende of verouderd is. Bührmann spreekt de verwachting uit dat het papierverbruik jaarlijks met 10 a 15 procent zal toenemen en vooral in de sector hygiënisch papier en weg werpartikelen zijn 1de verwachtingen hoog gespannen. Overigens bestaan de werkzaamheden van Bührmann (die nog altijd als een groothandel geldt) reeds voor tweederde deel uit industrië le activiteiten. Wie belangen heeft bij Scholten Ho nig zal met belangstelling de geregelde berichten over het vertrek van een Honig uit de leiding volgen. Er wordt daar achter de schermen kenne lijk hard gevochten. Overigens eer. mooie ilustratie van de problemen die zich bij een fusie van twee grote part ners kunnen voordoen. Als wij tot slot nog even signaleren dat aannemingsmaatsehappij Van Hat- tum Blankevoort in 1969 zo goed ir werk zat dat zij aanbestedingen tegen paniekprijzen kon laten schieten m: dat zij desondanks in 1970 nog volop het werk zit, dan hebben wij al het opmerkelijke nieuws van deze wel gehad. J. B. Kelholt van een bouwfirma, 4,2 miljoen frank ha"ö geroofd. Aan dat succes denkt nu niemand, meer: men denkt nu nog alleen aan de meer dan twintig onop geloste overvallen, die een totale buit van meer- dan een miljoen gulden opleverden. Dank zij enkele spectacu laire successen van de politie in het verleden, was Brussel tot voor enkele jaren praktisch gangstervrij. Politie mensen („de oude garde") waren over al in het milieu gepenetreerd, een dicht net van informateurs signaleer- 'de onmiddellijk de kleinste zaken. Die oude garde is nu met pensioen, of wegbevorderd naar bureauwerk. In de plaats ervan zijn jonge mensen geko men. Niet altijd de beste krachten. Lage salarissen, slechte promotiekan sen, en steeds toenemende bureaucra tisering, nijpend personeelsgebrek, en een algemene malaise bij alle politie diensten zorgen ervoor dat de strijd tegen de misdaad in Brussel met bij zonder weinig ijver wordt aangepakt. Daarbij komt nog de versnippering van die politiediensten: er is een re cherche van dg gemeentepolitie (ne gentien gemeenten in de agglomeratie, d|É bijzonder weinig samenwerken), een recherche van de rijkswacht (bi 1 - zonder opsporingsbrigadc; BOB), die veelal ook op haar eentje werkt, en een gerechtelijke politie. Zelfs de ra diofrequenties die de patrouillewagens van de diverse politiediensten gebrui ken verschillen zozeer, dat twee wa gens niet rechtstreeks in contact kun nen komen. Vluchten gangsters van de ene gemeente naar de andere, dan moet dat via allerlei tussenposten worden gemeld. Deze zwakke versnip perde politiemacht moet strijden tegen gangsters die volop profiteren van voordelen die een gastvrij land met gemakkelijke verbindingswegen biedt. Vele overvallers zijn buitenlandse specialisten, vooral uit Parijs, die al leen maar voor het eigenlijke werkje naar Brussel komen. Zij hebben in Brussel een paar informateurs zitten, die een kraak uitkienen, even naar Parijs bellen, en drie uur later zijn de grote jongens ter plaatse. Theoretisch is het mogelijk dat een rover 's morgens zijn flat aan de Seine verlaat, rond de middag een Brusselse bank een paar miljoentjes lichter maakt en 's avonds reeds dineert op de Eifeltoren. In het Brusselse milieu is van hen geen spoor te vinden en de weinige informateurs die de politie nog heeft (ze kan ze niet betalen) staan voor een blinde muur. Zoals een Brusselse krant opmerkte: „De inter nationale gangsters hebben allang be grepen dat je Europees moet denken, als je succes wilt hebben in zaken". Twee foto's uit Peru, genomen van ongeveer dezelfde plaats en wel vóór en va de aardbevingsramp; de stad Yungay op de ene foto goed zichtbaar, is op de tweede foto totaal verzwolgen. Oppositie boos: (Van 0 e parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA. PSP en PPR in de Tweede Kamer hebben zich gister middag bij monde van de socialist Wieldraaijer flink boos gemaakt op de regeringspartijen. Punt van discussie was een vergadering van de defensie commissie met minister Den Toom aan staande maandag, waarvan de gang van zaken rond de wet gewetensbezwa ren hoofdnoot van de agenda uitmaakt. Gisteren kwam er plotseling een brief van minister en staatssecretarissen van Defensie, waarin gevraagd wordt hot agendapunt „wet gewetensbezwaren" uit te stellen. De bewindslieden hadden pas een rapport gekregen van het Interkerke lijk Vredesberaad over de wet gewe tensbezwaren, en enkele commissies zijn bezig een wijziging in de wet voor te bereiden. Daarom vonden de be windslieden het beter pas in het najaar over de gewetensbezwaren te praten, wanneer de regering een duidelijker standpunt heeft gevormd. De regeringspartijen gingen, direct met dit voorstel akkoord, maar de op positie voelde zich overdonderd. „Bij ons is de indruk ontstaan dat sommigen de discussie op dit moment niet gelegen komt, en die indruk willen we niet voor ons houden. De brief bevat geen nieuwe feiten, die uitstel wettigen. De discussie is al herhaalde keren uitgesteld, en we hebben een procedure opgesteld, waar van de openbare hearings en gesprek ken met betrokkenen al zijn geweest. Wij zien in de brief van de minister een ingreep op dc orde die door de Kamer is vastgesteld en dat betreuren wij", aldus de heer Wieldraaijer. Benoeming (Van e r verslaggevers) DELFT Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor de heer H. Huizing, commies A op het kantoor van de gemeentelijke ontvanger, te benoe men tot waarnemend gemeente-ontvan- (ADVERTENTIE) Neem gratis een gast mee op reis. Op zaterdag of zondag in juni, juli en augustus. Net zo ver en zo lang als u maar wilt. Het kost u nooit meer dan f10. per persoon. yx -v voordelig xxlx uit met NS Nederlands sehip in Middellandse Zee geëxplodeerd CAGLIARI (AP) In de Middel landse Zee is. gisteren een Nederlands vrachtschip na een ontploffing gezon ken. Het schip, de Helvetia, vervoerde dynamiet De acht opvarenden hebben zich in veiligheid kunnen brengen. De ontploffing moet zich in de machi nekamer hebben voorgedaan. Indien het dynamiet ontploft zou zijn waren er vermoedelijk geen overlevenden. Na de eerste explosie heeft de bemanning het schip verlaten. Het schip bevond zich ten tijde van het ongeluk ten noord westen van het eiland Sardinië. De opvarenden zijn door een Italiaanse tanker aan boord genomen. In een tele gram, dat dc kapitein later in dc mid dag aan de reder zond vermeldde hij de explosie en het feit dat „allen wel"

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7