Botsing tussen sterkste teams van Europa en Zuid-Amerika Janssen en Ottenbros favoriet voor wielertitel Sijbrands moet nog één keer winnen APOTHEOSE VAN WERELDTOERNOOI INTERMEZZO OP ZANDVOORT Den Hertog grootste kanshebber bij amateurs Steevens tweede in Zwitserland Italië in strijd tegen publiek en Brazilië VRIJDAG 19 JUNI 1970 LEIDSE COURANT (Van c speciale verslaggever) MEXICO-CITY Is er een sport, die de toeschouwers meer heeft te bieden dan voetbal? Na het zien van het pakkende duel tussen West-Duitsland en Italië lijkt het antwoord op deze vraag niet moeilijk. De halve finale tussen de twee sterkste vertegen woordigers van het Europese voetbal was wellicht het meest sensationele gevecht in de geschiedenis van het wereldkampioenschap voetbal. Ruim 80.000 mensen raakten in het geweldige Aztekenstadion in vervoering door de verrichtingen der acteurs en met de mil joenen televisiekijkers over de gehele wereld zal het wel niet anders zijn geweest. West- DuitslandItalië was een thriller met een voor de voetbalsport formidabele propagan distische waarde, een botsing tussen twee formaties, die het niet verdienden te verliezen, maar waarvan er één moest winnen. De wedstrijd bewees, dat klasse-elftallen onder alle omstandigheden dus ook op grote hoogte en met ongewone temperatuur top prestaties kunnen leveren. Reeds vóór dat de finale is gespeeld kan worden gesteld, dat de Europese voetballers zich in Mexico, alle sombere verwachtingen ten spijt, uitstekend hebben geweerd. Van de verwachte Zuid- amerikaanse alleenheerschappij is niets ge komen, al hebben de ploegen uit het Latijns gedeelte van Amerika het veel beter gedaan dan vier jaar geleden toen de halve finales uitsluitend door Europese ploegen Enge land, West-Duitsland, Rusland en Portugal werden betwist. De helden zijn vermoeid. De fabrieksmonteurs rusten na de inspannende trainingsronden op het circuit van Zandvoort wat uit en maken ondertussen een babbeltje met elkaar. Topcoureur Peter Gethy neemt er ook zijn gemak van. Achteloos slaat hij de prestaties van zijn concurrenten gade. Echt spannend wordt het echter pas zondag, wanneer de Grad Prix wordt verreden. (Van c sportredactie) HELMOND Vorig jaar in Beek, op de heuvelachtige Ad- steeg, is Fraters Nederlands kampioen geworden- Van Fraters heeft de wielerwereld nadien niet veel meer gehoord. Een grote kampioen kan men er dus niet in zien. Een heuvelachtig zgn. zwaar parcours garandeert dus geen goede kampioen. Nu de wielerkampioenschappen in Helmond op een vlak parcours verreden worden vreest men bij voorbaat dat de goede kam pioen niet uit het veld te voorschijn zal komen. Hoe betrek kelijk dit is blijkt uit de trui voor FrUters. Nu Beek reeks van jaren weer van de baan is heeft Helmond ee gekregen. De wielerstad Helmond heeft naar een kampioenschap gedongen en zijn naam zo vertrouwd dat de wielerclub Buitenlust de organisatie ter hand nemen. Morgen en zondag vinden er op een gedeelte traverse, de weg naar Stiphout en achterom langs terug een parcours van bijna negen kilometer c lerkampioenschappen voor meisjes en amateurs en voo Morgenochtend rijden de meisjes met Katy Hage als de grote favoriete in hun midden. Ze was al eens wereldkampioe ne. Ze ligt op haar concurrenten een stuk voor. Daaronder bevinden zich mevr. Cauwmans-Zijlmans, mej. Smul ders, Heusinkveld-van Eijken, Honde- veld, Jonkers, Van Eijken etc. Amateurs Bij de amateurs is Fedor den Hertog een uitzonderlijk man, die met het ge hele veld kan spelen al moet men in Bravenboer, v. d. Pol, De Koning, G. Harings, kampioen Janbroers, Westrus, De Vlotjes, Tabak, Nieuwkamp, v. d. Kruijs kanshebbers zien. Den Hertog reed het hele peloton in de Ronde van Limburg nog pas geleden op vele minu ten achterstand. Maar Den Hertog, win naar van de Omloop der Kempen, is ook een merkwaardig man. Oschoon hij voor het professionalisme rijp geacht moet worden weigert hij om over te gaan. Vorig jaarnadat hij de Ronde van Engeland had gewonnen eindigde hij in de titelstrijd als tiende. Ook geen plaats om ermee te pronken. Zonder twijfel wil hij niet pronken, maar wel op tijd zijn kwaliteit laten zien. En nu is het maar de vraag of Den Hertog er be hoefte aan heeft de kampioenstrui te dragen. Als hij professional wordt dan zal hij zeker een gooi naar het kampi oenschap doen. Intussén blijven de out siders uit de regio zoals P. van Katwijk, Hoogstraten, v. d. Kruijs, v. d. Loo, Koot, Van Kessel gevaarlijk. Tot de beste amateurs behoren ook Oosterhof en Schür. Belangstelling De grote belangstelling gaat zondag uit naar meer dan vijftig profs, die om half elf voor een afstand van 230 km aan de start verschijnen. In verband met de voetbalwedstrijd op t.v. wil men om ongeveer vier uur al het kampioen schap beëindigen. Op een vlak parcours en over een lange afstand zou verwacht kunnen worden dat de prófs er lange tijd hun gemak van willen nemen om pas in de laatste veertig klometers voor de titel Wagtmans won DIKSMUIDE De Nederlander Rlni Wagtmans heeft de Ronde van Diksmuide over 153 kilometer gewonnen in 3.41.00. Hij werd op vijftien seconden gevolgd door de Belg Eric de Vlaeminck en diens landgenoot Reybrouck op 25 Seconden. en de beste plaatsen te gaan rijden. Dat kan. Waarschijnlijker is, dat de regio nalen zich voor eigen publiek heftig zullen roeren in de hoop dat men hen met rust laat. Soms lukt dit. Vorig jaar op de wereldkampioenschappen behoor de Ottenbros met de Belg Julien Ste- vens_ tot de vroeg actieven. Die vlieger ging op. Toen de coryfeeën het tempo moesten verhogen waren zij al buiten bereik. Ottenbros en Stevens maakten in de eindsprint uit wie zich wereld kampioen mocht noemen. Geen belang Hetzelfde kan zich in Helmond afspe len. Willem II en Caballero hebben er formaties voor om ook een langdurig voorpostengevecht te voeren. Met v. d. Vleuten en van Katwijk heeft Willem II er de mannen voor. Wagtmans, Dolman, Ottenbros, kunnen hun slag eventueel SARMENSTORF De 30-jarige Dino Zandegu zorgde in de achtste en voor laatste etappe van de Ronde van Zwit serland voor de vijfde Italiaanse etappe zege in deze ronde. In de laatste kilo meter van de 165 kilometer lange rit sprong hij weg uit het peloton en reed met vier seconden voorsprong op de Nederlander Harry Steevens als eerste over de streep. Zijn landgenoot Poggiali verdedigde rustig en bekwaam zijn leiderstrui door gedurende de rit iedere vluchtpoging in de kiem te smoren. Bovendien legde hij met zijn ploegmakkers het peloton een vrij straf tempo op zodat er weinig ge legenheid was voor vluchters. Hij heeft zijn voorsprong van 1.03 op Louis Pfen- ninger behouden, terwijl zijn landgenoot Mori en de Nederlander Den Hartog nog verder achterliggen. Het moet voor de 29-jarige Italiaan mogelijk zijn deze voorsprong in de laatste etappe te be houden, zodat hij vanavond als over winnaar kan worden begroet op de Oerlikonbaan waar de finish ligt. Uitslag (Bern naar Sarmenstorf over 165 kilometer): 1. Zandegu (It.) 4.«7.20: 2. Harry Steevens (Ned.) 4.07.24; 3. Mllloli (It.) 4. Henk Benjamins (Ned.); 5. Bitossl (It.); 6. Fritz (W.-Dld.); 7. De Geest (Belg.) allen z.t. als Steevens: 15. Schepers (Ned.) z.t.; 19. Vianen Zoontjens (Ned.) Algemeen klassem 9.16.01; 2. Louis Pfei i. Mori (It.) 39.17.45; 4. Arle den Hartog-(Ned.) 19.17.17; 5. Colombo (It.) 39.17.57; 6. Rub Zwlts.) 39.18.38; 7. Bitossl (It.) 39.19.45: 8. Uimondl (It 39.20.38; 9. Viflan (Zwlts.) in de eindsprint slaan. Caballero vooi wie de Tour is opengegaan kunnen Via nen, DenHartog, Zoontjes de jacht in sturen om Stevens, Kreekels en Duijn- dam voor het laatste uur achter de hand te houden. Jan Janssen en Kar- sten hebben er geen belang bij, dat er een lange strijd ontbrand. Zij zullen liever het veld zo lang mogelijk bij elkaar houden. Janssen is nog altijd onze beste wegrenner, zoals hij in het voorjaar wel bewezen heeft. En als oudere zou hem een nieuwe titel van pas komen. Voor het eerst zal Peter Post op de kampioenschappen niet van de partij zijn. Hij is van zijn ernstige ziekte nog steeds niet helemal genezen. Daarom zijn de grootste favorieten: Janssen, Ot tenbros, Duijndam en Dolman. De eindstrijd van zondag moet het hoogtepunt van dit toernooi worden, maar of de wedstrijd West-Duitsland Italië nog kan worden overtroffen mag worden betwijfeld. Brazilië, dat tegen een zich uitermate sterk verwerend Uruguay, eveneens „alles uit de kast" moest halen om tot winst te komen, is in de ogen van velen de grote favoriet, maar afgaande op de prestaties van de Italianen tegen de Duitsers zijn de kan sen op, evenals in 1966, een Europese wereldkampioen volop aanwezig. Italië verstaat niet alleen de kunst sterk te verdedigen een defensie, die zich tegen een geweld zoals West-Duitsland wist te ontketenen, zo lang staande houdt als de Italiaanse dit deed, is zonder meer van grote klasse maar kan ook aanvallen. Dat bewezen de Azzuri toen het erop aankwam. Op de beslissende momenten bleek de ploeg van coach Valcareggi te beschikken over koelbloedige schutters. Tegen de alles behalve hechte defensie van Bra zilië zou dat wel eens van beslissende invloed kunnen zijn. Het ligt voor de hand, dat de Italianen opnieuw zullen proberen zo snel mogelijk een voor sprong te nemen om dan het wapen van de „catenaccio", het systeem met een betonnen defensie, weer te kunnen hanteren. Twijfelachtig Of die speelwijze tegen de Brazilia nen kans van slagen_heeft moet op zijn minst twijfelachtig worden geacht, want de ploeg van Zagallo beschikt over de beste aanvallers ter wereld, die uit een langdurig offensief zeker meer dan één doelpunt weten te scoren. Daarom zou het niet verwonderlijk zijn, wanneer Italië zou afwijken van zijn principes en zou proberen er een open strijd van te maken. De Italiaanse vallers beschikken over voldoende kwa liteiten om hun land aan de wereldtitel te helpen, al zullen zij niet alleen worden geconfronteerd met de Brazilia nen, maar ook met vele tienduizenden Mexicanen, die zonder twijfel de zijde van de Zuid-Amerikanen zullen kie- Betounen defensie Italië's tegenstander van woensdag, West-Duitsland, moet morgen reeds in de strijd om de derde en vierde plaats aantreden tegen Uruguay, dat om zijn betonnen defensie weieens het Italië van Zuid-Amerika is genoemd. De Duitsers, die ondanks de uitschakeling in de halve finale kunnen rekenen op de voor het behalen van de wereldtitel in het vooruitzicht gestelde premie ruim 10.000 mark. zijn uiteraard gebrand op de derde plaats. En waartoe zij dank zij hun eerzucht en nin aflatende vechtersmentaliteit in staat zijn hebben zij woensdag nog eens drukkelijk gedemonstreerd. Weliswaar hebben de wedstrijden tegen Engeland en Italië veel van de krachten gevergd, maar aangenoipen mag worden, dat Uwe Seeler de 34-jarige, die enkele seizoenen geleden werd afgeschreven, maar zich in dit wereldkampioenschap een lichtend voorbeeld voor alle jonge voetballers heeft getoond en zijn medespelers nog een keer zullen probe ren er alles uit te halen wat er nog inzit om beslag te leggen op het Troostprijs De ploeg van Helmut Schön verdient dat brons, want afgezien van de zwak ke start tegen Marokko, heeft West- Duitsland in belangrijke mate bijgedra gen tot het welslagen van dit wereld kampioenschap. Zoals altijd, wanneer het erop aan komt, bleken de Duitsers in staat tot prestaties van formaat. Waar andere elftallen allang zouden hebben gecapituleerd bleven Seeler c.s. overeind. De derde plaats zou welis waar slechts een troostprijs zijn voor de équipe, die erop gebrand was de we reldtitel te behalen, maar de Duitsers gaan uit van het standpunt: „Beter iets danmiets'l En voor Uruguay geldt',het zelfde. Coach Hohberg, die het wegval len van steraanvaller Rocha na de eer ste wedstrijd als voornaamste oorzaak noemt van de uitschakeling van zijn ploeg, zal eveneens alles in het werk stellen zijn spelers nog eenmaal op te peppen. Bij zijn voorbereiding zal Hoh berg de Uruguezen, die tegen Brazilië ondanks de nederlaag van 31 een uitstekende indruk maakten, ongetwij feld herinneren aan de wedstrijd West- Duitsland—Uruguay tijdens.het wereld kampioenschap van 1966. Toen, in En geland, wonnen de Duitsers met 40 in wat bij het opmaken van de eindbalans het meest verhitte duel van het vier jaar geleden gehouden titel toernooi bleek te zijn geweest. Uruguay moest die „gedenkwaardige" wedstrijd met negen spelers sluiten omdat Troche die thans inWest-Duitsland speelt, Silva uit het veld werden gestuurd. Felle tegenstand West-Duitsland kan derhalve rekenen op zeer felle tegenstand en aangenomen mag worden, dat ook de strijd or derde en vierde plaats een gevecht op het scherp van de snede zal worden. Het wereldkampioenschap 1970, waarin het offensieve voetbal gelukkig de hand kreeg, lijkt met de confrontaties tussen de sterkste voetballanden Zuid-Amerika en Europa een uitermate interessante apotheose te krijgen. Gianni Rivera is de „gouden bog" van het Italiaanse elftal. Het doelpunt, dat hij woensdagavond maakte, besliste in de wedstrijd tegen West-Duitsland over een plaats in de finale. CHALLENGE MONDIAL Met Koeperrnan aan de leiding MONTE CARLO De spanning is in de zestiende ronde van de Challenge Mondial, het wereldkandidatentocrnooi dammen, teruggekeerd. Sübrands won en Koeperrnan speelde remise, zodat beiden nu weer de eerste plaats delen. De overwinning van Sijbrands op Slaby kwam niet zonder moeilijkheden tot stand. Het positiespel van de Belg was tot in een iaat stadium goed, maar toch capituleerde hij met een bord vol schijven. Oud-wereldkampioen Iser Koeperrnan kon niet langs Cazemir komen. De Zwit ser bood bijzonder felle tegenstand en in een zes-om-zes-eindspel manoeuvrec: ue hij bekwaam naar remise. In de vijftiende ronde kwam Sijbrands, die de voorafgaande ronde vrij was Oostduitser Glöckner fluit finale MEXICO CITY De FIFA heert gisteravond de Oostduitser Rudy Glöckner aangewezen als scheids rechter voor de finale van het we reldkampioenschap voetbal, die zon dag in Mexico City wordt gehouden tussen Italië en Brazilië. Grensrech ters zijn de Zwitser Rudolf Scheurer en de Argentijn Norberto Cocrez- De wedstrijd om de derde en vierde plaats wordt geleid door de Italiaan Antonio Sbardella, die geassisteerd zal worden door de Joegoslaaf Drago Horvat en de Mexicaan Abel Agui- lar. De 41-jarige Glöckner heeft maar één andere wedstrijd in het toernooi geleid, die tussen Italië en Uruguay, die op 6 juni in Puebla in een doelpuntloos gelijkspel eindigde. Glöckner is zakenman in de Oost- duitse plaats Marktanstadt. De finale wordt zijn achtste internationale voetbalwedstrijd. remise overeen met de Fransman Hisard. De Nederlander trachtte door middel van een hekstelling vat te krijgen op de po sitie van zijn tegenstander, maar Hisard ging zeer secuur te werk. In een acht- om-achtstelling had Sijbrands wel over wicht in het centrum, maar de stand bood Hisard zoveel remisemogelijkheden, dat de Nederlandse kampioen aanbood de punten te delen. Sijbrands zal vandaag in de laatste twee ronden, waarin hij aantreedt tegen de Russen Koeperrnan en Gantwarg ten minste één overwinning moeten behalen. Bij gelijk eindigen beslist het Sonnen- born-Bergersysteem en het staat nu al vast dat in dat geval de eindoverwinning naar Koeperrnan gaat. Deze mag dan wereldkampioen Andreiko uitdagen voor een tweekamp, waarin de wereldtitel op het spel staat. zijn: mdc: Slaby (Belg.)—Ca/ (Rusl.)Agllardt arg (Rusl.)-Rar Ie: Sijbrands (Ned.)—Slaby Voor de eerste maal heeft de bond voor Duitse sportjournalisten una- I niem de foto van het jaar 1970 I aangewezen. De bekroonde plaat toont de Japanse ex-wereldkampioen Nabuhiko Hasegawa, die in uiterste concentratie zijn bat hanteert tijdens de het vorig jaar in Miinchen ge houden wereldkampioenschappen tafeltennis. De intrigerende moment opname werd gemaakt door de 26-jarige Duitse fotograaf Gunter R. Muller, die de foto de titel „De Magiër" gaf. Laver ronde verder op Queens club LONDEN De voor „Wimbledon" als eerste en tweede geplaatste Australische tennissers Rod Laver en John Newcombe hebben gisteren in -de kwartfinales van het Queens Clubtoernooi moeiteloos hun partijen gewonnen. Laver versloeg z(jn landgenoot Dick C'realy (61, 61) en Newcombe schakelde de Amerikaan Charlie Pasarell met 61. 62 uit. Uitslagen kwartfinales: berenenkclspci: Martin Rlessen (VS)—Frew McMillan -(Z.- Afr.) 6—1, 6-rO; C11II Rlchey (VS)—Georges Goven (Fr.) 61 6—2. Damesenkelspel: Winnie Shaw (GB)—Gall Chanfreau (Fr 6—2, 6—4; Karen Melville Helen Gourlay (Austr.) 6—3, 6—2; De Zuidafrikaanse tenisser Bob Hewitt, de waarschijnlijke tegenstander van Tom Okker in de tweede ronde van „Wimble don" heeft gisteren in de kwartfinale van de open kampioenschappen van Zuid- Engeland, in Eastbourne, gewonnen van de Joegoslaaf Nikki Pilic. De setstanden waren 4—6, 7—5, 6—4. (Belg.) 2—0. Cazemir (Zw 9. Agliardl 2—14. Jonge dravers op Duindigt DEN HAAG Morgenmiddag komen de eerste tweejarige dravers op Duin digt in de baan. Het is de J-jaargang, alle nu nog zeer prille dravertjes moe ten een naam hebben die met een J Het zijn er nu al vijftien. Veel kan men er niet van zeggen, van de meeste zullen de geruchten wel goed zijn, an ders zouden eigenaren en trainers ze niet zo vroeg al op pad sturen. Maar in de baan moeten zij eerst maar eens bewijzen wat zij waard zijn. De renpaarden hebben ook het accent op de jeugd gelegd: Hier is de Trial Stakes voor driejarigen over 2100 meter de hoofdschotel. Forest Star heeft hier onze lichte voorkeur. Om half drie is de eerste start. Het programma Valkenprijs (2000 m., autostart, met trio): Ilse Hannover - His Areta - Hetty Rufineprijs (ren, 1900 m): Frans - Karim - Germa. Drakenprijs (1400 m., autostart): Joan Hollandia - Jacco Buitenzorg - John Boeierprijs (2140 m., met trio): Her cules V - Herwouter Trix - Hoss West- landia. Outsider: Gudo van Bonni. Finnjollenprijs (2100 m„ autostart): Esta Beroona - Diana Sunshine - Don Camillo. Trial Stakes (ren, 2100 m.): Forest Star - Karina II - Jolly Vista S. Outsi der: Beemster. Pampusprijs (2000 m., autostart, met trio): Geatonka - Gay Rodney - Goud vos Heny. Flying Dutchmanprijs (2140 m.): Irene Prinses J - Irma van Double - Ivan Axkit. Stellaprijs (ren, 2000 m., met trio): Flanagan - Hubert - Persian Path S. Regenboogprijs (2140 m.. voor leerlin gen): Ina - Horizon d'Or - Impala. Urtain verdedigt bokstitel BARCELONA Vanavond verdedigt de Europese kampioen boksen in het zwaargewicht, de Spanjaard José Ma nuel Ibar, zijn titel tegen de Westduit ser Jürgen Blin. Ibar, beter bekend als „Urtain" had de titel veroverd door op 3 april de Westduitser Peter Weiland in de derde ronde ko te slaan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13