/eluwebrand liet spoor an verwoesting achter „WELKOM IN T HARDE' Jongeren eisen alle aandacht Bewoners verbijsterd na gevecht legen vuurzee Nieuwe telescopen Overleg met bedrijfsleven noet doorgaan geef vader '11 vrijetijdsschoen, daar heeft ie plezier van.. voor z'n tuin, Amerikaanse lof voor Cuba Smrkovsky geopereerd IJDAG 19 JUNI 1970 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) ARDE Nog steeds loopt men in de bossen rond larde brandwacht. De ondergrond kan onverwacht smeulen en in vlammen openbreken. De Veluwe in alarm na de enorme brand van gistermiddag, it huizen verbrand, een nog onbekend aantal door het vuur beschadigd en honderden nieters prachtig bos en hei verwoest. Waarom het dorp *t Harde nog betrekkelijk ongeschonden behouden is, blijft nog een raadsel. Een ramp is op tijd afgewend. En in de leger- i plaats zwijgen de schietwapens. De marechaussee onder zoekt de oorzaak van deze enorme brand. erbijsterd keken de bewoners van arde. die enkele uren letterlijk mid- de vuurlinie hadden gezeten, naar luto's met autoriteiten: minister Beer- Binnenlandse Zaken, staatsse- arls Haex van Defensie en zoals een denaar cynisch zei„Generaals en dat t volk bij bosjes". Zij waren zich het ■rdege van bewust' dat honderden van als door een wonder aan de dood nisschien wel meer dan duizend in dorp aan volledige verbranding van haard waren ontkomen- Deze hielden zich minder met de iriteiten dan met, een aantal kernvra- Is de brand ontstaan door schiet- ningen op Oldebroek en hoe kan dan In deze brandenddroge tijd nog jelijke oefeningen houden Precies elfde dus als gisteravond Tweede- Kamerlid H. van der Doel (P.v.d.A.) aan minister Den Toom stelde. 2- Hoe kan het mogelijk zijn dat in de ochtend al op een militair terrein Oldebroek in dit geval een steeds ge- vaarlijker wordende brand uitbreekt, dat pas om half twee op het moment dat de brand van militair- op burgerlijk- terrein overslaat en feitelijk niet meer Ie houden ls. de bosbiandweer kan worden gealarmeerd. 3. Hoe is het mogelijk dat het ook dan nog op zijn minst anderhalf uur duurt voordat de meer dan 2000 in de legerplaats 't Karde verblijvende mi litairen worden ingezet. Kijkend naar de resten van twee uit gebrande bungalows aan de zuidkant en woningen aan de ooordkant, pralen mensen die vragen uit- Het benauwends! heeft het er voor het oude gedeelte van 't Harde oostenlijk van de autoweg Zwolle-Arnhem met on geveer de helft van de vierduizend in woners uitgezien toen het vuur met razend geweld de sprong maakte zowel over de Eperweg als in westelijke rich ting over de spoorbaan en de autoweg Zwolle-Amersfoort. Hotel „De Vale Ouwe" direct daar na hoofdkwartier van rijkspolitie, brand weer en militairen en verdere hulpacties dankte zijn behoud aan een leien dak bedekking- De villa van een aannemer bleef overeind doordat de bewoner In al lerijl met zwaar materiaal en mankracht alle bomen rondom zijn villa liet vellen- Kort na de sprong over de spoor- en autoweg rommelden zware Centurion- tanks het randgebied tussen brand en nog veilig terrein binnen, groeven er brede brandgreppels en sleurden vele bomen uit de grond. Met wisselend succes eerst, - tegen de avond bleek toch met een uiteindelijke overwinning. Van Hoevelaken in het zuiden tot Em- meloord In het noorden, van Leliestad in het westen itot voorbij Deventer en Am- hem in het oosten kon men tegen acht gisteravond de zware rookkolommen Tot zover uit alle windstreken en uit alle Noordveluwse dorpen daar tussen eveneens hadden brandweer korpsen, manschappen en materiaal ge zonden. Dat gold ook voor de rijkspolitie die imen met de marechaussee, het auto verkeer tot in wijde kring omleidde voor namelijk via de oude Zuiderzeestraatweg. Wel stagnaties maar geen ongelukken betekenis was de late avondbalans- Een meevaller tenslotte voor de Neder landse Spoorwegen, die vanaf half drie tussen Zwolle en Amersfoort het verkeer it staken en omleiden via Deventer, zeven uur al kon men geheel onver wachts de treinenloop voorzichtig her vatten. De bovenleiding was toch niet over enkele kilometers verschroeid zoals Het kan echter dagen duren voor het laatste vonkje is gedoofd. (Van e r verslaggevers! 't- HARDE „Welkom in 't Harde". Het bordje staat- mis troostig midden in de rook recht tegenover twee brandende villa's in de kom van het dorp op de Veluwe, waar waarschijnlijk door een granaat, afgeschoten uit- het artillerieschietkamp Oldenbroek gisteren drie vierkante kilometer bos, hei en zandverstuiving een prooi der vlammen werd, met daarbij zeker acht huizen - villa's, boerderijen en gewone huizen. Aan de noordzijde van het dorp staan nog enkele boerderijtjes te roken. Zij werden het eerst aan getast door het vuur dat bomen van dertig meter hoogte als luci fers deed branden. In hotel Vale Ouwe kwam minister Beernink zwijgend tegen zevenen bin nenvallen- Hij luisterde alleen maar, vooral naar opmerkingen van politie en brandweer. De districtscommandant van de rijks politie overste Ittmann en de groeps commandant van de rijkspolitie Elburg de heer Maurer gaven hun commentaar. Zij hadden in de vroege middag gehoord dat in de legerplaats brand was ontstaan. De villa's die aan de Eperweg zijn verbrand zijn van tevoren gewaarschuwd. Het was een directe bedreiging door de harde wind die draaide voor de woonwijken uit 't Harde. „Wij zijn nog niet gerust. De ondergrond is sterk brandbaar en wij blijven dan ook paraat om» elke ontwik keling op te vangen." 1L Adjudant Maurer: „Rijksweg 28 waar zware rookwolken overheen hingen heb ben we om 2 uur afgesloten over een afstand van 15 km De spoorweg was al onbruikbaar om half drie. De bovenlei dingen waren gesmolten door de hitte- De militairen hebben wij om hulp moeten vragen. Ze kwamen niet uit zichzelf. Wat de evacuatie betreft: we hebben verschil lende mensen wel geadviseerd om het huis uit te gaan. Het was niet mogelijk om met een luidsprekerwagen het dorp rond te rijden- De huizen liggen daarvoor veel te veel uit alkaar in de bossen. We zijn elk huis afzonderlijk afgeweest Van paniek was geen sprake. Brandweercommandant J. van Hul- steijn normaal gemeentesecretaris van Doornspijk -„Over de schade kan ik nog niets zeggen. In ieder geval en dat is maar gelukkig, zijn er geen persoon lijke ongelukken gebeurd- Het gaat hier om een gebied dal veel groter is dan de brand die veertien dagen woedde, die is waarschijntfj De bewoners van 't Harde op de Veluwe zijn gisteren bij de lievige bosbrand ternauwernood aan een ramp ontsnapt. Het verwoestende vuur naderde het dorp in de middaguren angstwekkend dicht. Enkele woningen vlogen in brand, maar een ramp kon toch worden voorkomen. staan door een ontploffende artillerie granaat. Toen ging het om een gebied van maar 30 ha. De militairen hebben ons enorm geholpen. Zij hebben met tanks brandgangen gemankt die inderdaad enig resultaat sorteerden". En de befaamde „Ouwe Vale" Het vuur naderde het hotel, een waarde van minstens een half miljoen gulden, tot op een paar meter. Boompjes en gras voor het hotel stonden al in brand. Toen gebeurde het wonder. Op het moment dat het hotel vlam zou vatten, draaide de wind. Het kapitale pand, waarvoor tientallen brandweermannen verbeten gestreden hadden, bleef behou den- Een prachtige bungalow naast het hotel ging in vlammen op. Ook enkele in de onmiddellijke nabij- (ADVERTENTIE) verslaggevers) IJSWIJK „Eerst in de tweede dit jaar zal er weer overleg oerd worden met onder meer het Irijfsleven over een eventuele aan- het huidige prijsbeleid. Irst op 1 juli zijn ook de cijfers over bekend. Tot nu toe is er echter indicatie het huidige prijsbeleid te jzigen. Ook dit jaar geeft weer een ijsstijging van vier procent te zien. procent is teveel, al'is er relatief ra een stabilisatie ih de laatste maanden aldus de minister van onomische Zaken mr. R. J. N'elissen deus de officiële opening gistermid- ig van een nieuw onderkomen van de idernemingsfederatie N.K.O.V. en C.O.V. aan de Treubstraat in Rijs- ik. Volgens de voorzitter van de onder- imingsfederatie de heer H. Mooy is- t huidige economische klimaat van n aard, dat de mogelijkheid aanwe- i is de algemene prijsmaatregel in te ikken. „Het prijsindexcijfer van kos- i voor levensonderhoud blijft vrij sia- :1 en uit een nadere specificatie ijkt, dat de genoteerde kostenstijgin- n niet of slechts gedeeltelijk in or.be- kenende mate zijn veroorzaakt door it midden- en kleinbedrijf. De land- grondstoffen- en de industrie ijzen werken veel feller in op de •sten van het levensonderhoud dan :t zelfstandige midden- en kleinbe- :ijf. Minister Nelissen was van mening., •t de overlegstructuur gehandhaafd ende te blijven. „Niet alleen van de "e van de ondernemingen, maar cok de overheid. De besluitvorming it langs de juiste kanalen te lopen, ■dere andere methode is een minder oplossing", aldus de heer Nelis- Het officieel in gebruik neming van Dit arsenaal van radiotelescopen staat in het Drentse Westerbork te wachten tot ze op 24 juni officieel in gebruik worden gesteld door ko ningin Juliana. De telescopen zijn bestemd voor waarnemingen buiten het Melkwegstelsel. het gebouw geschiedde door het hijsen van de vlag door de minister. Het gebouw werd reeds in april zonder officieel vertoon in gebruik genomen en heeft ongeveer 1.7 miljoen gekost. De bouwtijd van het gebouw, dat Centraal Ondernemingshuis zal heten, bedroeg ongeveer anderhalf jaar. -z'n bool, camping of gewoon als ie eens lui wil zijn. Om lekker T.V, te kijken. Gemakkelijke sbwmkmiiil met zachte cosyzooi (ADVERTENTIE) WERELDVOEDSELCONGRES M (Van een onzer verslaggevers) DEN' HAAG De verschillen van inzicht op het Wereldvoedselcongres in Den Haag zijn gisteren ook in de commissievergadering duidelijk aan het licht gekomen. In de meeste commissies tekenden zich twee groepen af. De ene groep benaderde het probleem van de ontwikkeling vooral vanuit de technische kant en de nieuwe mogelijkheden voor technische oplossingen die het wereldvoedselplan van de FAO biedt, de andere groep, waarin vooral jongeren zitten, wijst deze benadering af en zoekt het vooral in de politieke benadering. Zij zien vooral de uitbuiting en de politieke onwil van de geïndustriali seerde landen als grootste oorzaak van de onderontwikkeling. De indruk van de congresleiding is echter dat er vol doende bereidheid zal bestaan om toch tot gezamenlijke opstelling te ko- Huizer zwembad zondags geopend HUIZEN (ANP) De gemeenteraad van Huizen (NH) heeft gisteravond met 9 tegen 6 stemmen besloten het zwem bad „Sijsjesberg" toch op zondag open te stellen. Zoals bekend is dit een zeer omstreden kwestie en werd liet zwem bad afgelopen zondag gekraakt. Verwacht wordt dat aanstaande zon dag hoewel het bad dan nog niet geopend zal zijn geen moeilijkheden meer zullen ontstaan. B. en W. hebben namelijk toegezegd ei naar te streven het bad over uiterlijk twee tot drie weken geopend te hebben. Men meende deze tijd nodig te hebben om verant woorde regelingen te kunnen treffen. Vandaag is het de dag van de jonge ren. Het oorspronkelijke programma een vormdiscussie over de rol van de jongeren, is op verzoek van de jonge ren geschrapt. In plaats daarvan komt er een algemene open-discussie over de ontwikkelingsproblematiek. De jongeren- stuurgroep heeft de congresleiding laten weten dat zij geen voorzitter, geen fo rum en geen podium nodig zullen heb- Vandaag is ook de hongerstaking waartoe de jongeren het initiatief heb ben genomen. In het jongerendorp wordt 24 uur niets gegeten. De bars verstrekken alleen glazen water tegen een dubbeltje. De opbrengst van het uitgespaarde geld is bestemd voor het congres van vertegenwoordigers van de bevrijdingsbewegingendat van 26 tol 28 juni in Rome wordt georganiseerd door de World Council of Peace. Congresdeelnemers, die aan de Hon gerstaking meedoen, hebben vanmorgen bij de ingang van het Congresgebóuw een badge ontvangen, zodat zij herken baar zijn Dr. Boerma. directeur-':-10- raal van de FAO heeft de jongi-tcn toegezegd dat hij zal meest aken Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg (egering Rumor oneens met Vaticaan over echtscheiding Tijdens de officiële ontvangst door de regering van deelnemers aan het wereldvoedselcongres werd door enkele personen gedemonstreerd. Toen ordebewaarders de rust vAlden herstellen en de demonstratie wilden onderbreken, namen de aan wezigen daar geen genoegen mee. j Senaat is intussen het debat begonnen I over het wetsontwerp, dat Italiaanse echtParen het recht geeft te scheiden na HOME (Reuter) De Italiaanse rege- j vijf jaar onafgebroken apart geleefd te •mg is het niet eens met het Vaticaan j hebben. De Kamer van Afgevaardigden lat invoering van de echtscheiding in j heeft het ontwerp al in november van talië in slr(jd is met hel in 1929 tussen het vorig jaar aangenomen, ondanks het >aus Pius XI en Mussolini gesloten con- j heftige verzet van het Vaticaan en de 'ordaal christendemocraten. Als de Senaat er mee akkoord gaat en de president er zijn 4- nun 1? handtekening onderzet, krijgt het kracht J;keici gevc-ikn. Dc Italiaanse I van wet. PRAAG (AFP) Josef Smrkovsky, parlementsvoorzitter in Tsjecho-Slowa- kije tijdens het bewind van Alexander Dubcek, heeft in Praag wegens een ge broken heup een operatie ondergaan. Dit is in welingelichte kringen in de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad vernomen. Hoewel hij zich nu weer met behulp van krukken kan voortbewegen moet Smrkovsky toch nog in het Praagse ziekenhuis blijven Zoals bekend vreest men dat hij aan kanker lijdt. MONTREAL (Reuter) Het hoofd van de Amerikaanse afvaardiging naar het speciale congres van de internatio nale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO) in Montreal heeft donderdag lof toegezwaaid aan Cuba voor de wijze waarop daar vliegtuigkapers worden be handeld. Volgens Frank Loy worden voor zover bekend, de meeste kapers van Ameri kaanse vliegtuigen dil gedwongen worden naar Cuba te vliegen, in dat land ge vangen gezet. „De Cubaanse regering maakt geen helden van doze mensen Dit jaar nog nota over kernenergie DEN HAAG Minister Nelissen van Economische Zaken zal op korte ter mijn het probleem van dc vele raden en adviesinstanties op het terrein van de kernenergie bestuderen. Hij beloofde dat gisteren de Tweede Kamer, die woensdag nogal wat kritiek had gele verd op de veelheid van adviesorganen in ons land. De minister erkende, dat de hele adviseringsorganisatie herzien moet worden en dat het allemaal veel een voudiger zou kunnen. Hij noemde de organisatie van de advisering en de bestuurlijke organisatie van het Reac tor Centrum Nederland topzwaar. De toegezegde studie zal dit jaar wel niet meer voltooid worden. Wel mag voor 1 januari een nota over het te voeren kernenergiebeleid Nelissen worden verwacht.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11