Uruguese president wil niet dat ploeg in Guadalajara speelt De Spartaan werkt hard aan verbetering van sintelbaan Aad van Zuuren kreeg geen loon naar werken V.N.L, besloot voetbalseizoen RUSLAND ACHTER DE HAND ALS INVALLER }INSDAG 16 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 SUSKE EN WISKE: TWEE TOFFE TOTEMS LUCKY LUKE: Prikkeldraad over de prairie (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY Vergenoegd zaten de heren van de FIFA zondagavond laat in het luxueuze hotel Maria Isabel in Mexico-City. Zij hadden hun beslissing genomen voor de wedstrijden in de halve finales. UruguayBrazilië zou in het Jalisco- stadion van Guadalajara worden gespeeld, West-DuitslandItalië in het Azteken stadion van de hoofdstad. Er was gewikt en gewogen en men was tot de conclusie gekomen dat alleen de Uruguezen in hun hotel konden blijven als de wedstrijd plaatsen zouden worden verwisseld. En dat vond men niet eerlijk. Het besluit werd onmiddellijk naar de betrokken landen ge- kabeld en even snel kwam een dringende opdracht van de president van Uruguay, Pacheco Areco, terug. De inhoud deed de heren van de FIFA even verbleken. „Onder geen voorwaarde mag Uruguay ergens anders spelen dan in het Aztekenstadion, zelfs niet als de ploeg daardoor uit het toernooi zou worden gestoten", luidden de woorden van de president. Coach Eduardo Hohberg, de opdracht vernemend, haalde de schouders op en verzette zich zeer duidelijk tegen de opdracht: „Natuurlijk spelen we in Guardalajara, ook als signor Areco dat niet wil". En de perschef van de FIFA, René Court, had de oplossing al pas klaar: „Als Uruguay weigert, zullen we Rusland verzoeken in te vallen". Daarmee leek de kwestie uit de wereld. MATT MARRIOTT:HET DRAMA VAN CAT BAYOU Leidsche Hout-toernooi LEIDEN Op de eerste dag van het Leidsche Hout-toernooi viel er van span nend en goed tennis te genieten in de party tussen Ad v. d. Berg en Aad van Zuuren. Beide spelers speelden bijna hetzelfde spelletje. Met topspinforehands en slize backhands, afgewisseld met stop volleys probeerden zij elkaar te over- Aad v. Zuuren leek hier beide sets in te slagen, maar de vijf setpoints en de 5-2 voorspring, die hij in de tweede set behaalde, sloeg Ad v. d. Berg met veel geluk weer weg, waardoor Aad v. Zuu ren geen loon kreeg naar het vele goede werk, dat hij verrichtte. In twee lange sets giijg Aad v. Zuuren tenonder (10-8 8-6). Vpor de rest viel er in B weinig te noteren. De plaatsing is hier, op één uitzondering na, wat betreft de eerste vier, gelijk aan de plaatsing op de dis trictskampioenschappen. nl. Hans Kei ier, Dick Bouman, Jan de Groot en als vierde Jan Ufkus, die toen niet mee- Bij de dames is mevr. v. Berghe-Hene- gouwen als eerste geplaatst, terwijl Milou Penseel, wninares van de dis- trictsfinale, hier als tweede staat ge noteerd. Een outsider is hier zeker mevr. Huurman, die Esther Mulder versloeg. Alleen in de tweede reeks bood Esther goed tegenstand, maar de grotere pres sing en routine van mevr. Huurman, die onlangs nog haar been gebroken heeft gaven hier de doorslag. In het heren-enkel C is de oude vos Modderman als eerste geplaatst, terwijl Paul Klever de tweede plaats bezet. Outsiders zijn hier Wouter Fok en Frans Kroes. Paul v. Berghe-Henegouwen leverde hier een geweldige prestatie door Sjoerd Bijlsma de tweede set af te snoepen. De betere conditie van Bijlsma gaf uitein delijk de doorslag. Een aardige anecdote hierbij is, dat Paul v. Berghe-Henegou wen al sedert drie jaar géén wedstrijd meer gespeeld had. Rob Keyser diende zich hier als outsider aan, door een een voudige tweesets overwinning op Van Vianen, waarbij hij zelfs geen game af stond. Bij de dames is de plaatsing naar rang orde: Kiki Oost, Carla Fok, Josine Teeuw en ietwat verrassend pas als vier de Mirjam Mulder. Van hen bereikten Carla Fok en Josine Teeuw de volgende ronde door overwinningen op resp. mej. Speyer en v. Ingen. De gedetailleerde uitslagen zijn: H.E.B., le ronde: A. v. d. Berg-A. v. Zuu ren 10-8 8-é. D.E.B., le ronde: C. Fok-mevr. O. Over toom 2-6 2-6, mevr. Huurman-E. Mul der 6-2 10-8. D.E.C., le ronde: C. Fok-E. Speyer 6-2 6-4. mevr. Smit-S. v. Praag 6-3 6-3. J. Teeuw-M. v. Ingen 6-0 6-1, Mi. Mulder- H. v. Noort 6-1 6-0. H.E.C., le ronde: O. Ufkus-A. Dee 6-1 6-1, N. Wempe-M. Moekardanoe 6-4 8-6. E. Sanders-H. Cohen 6-3 6-1, H. v. d. Capellen-F. Boon 6-2 6-3, S. Bijlsma- P. v. Berghe-Henegouwen 6-3 5-7 6-0, R. Keyser-F. v. Vianen 6-0 6-0. Hr. Veteranen, le ronde: Hr. Kemeling- S. v. Egmond 6-1 5-7 6-4. LEIDEN Tot besluit van het seizoen 1969-1910 ivas een groot aantal VNL- leden bijeen in de kantine aan de Voor- schoterweg om het seizoen te s/uiten en om nog een paar rondjes bingo te spe len. Evenals veertien dagen geleden j uerd een en ander opgeluisterd met mu ziek. I Ook werden er de prijzen bekendge- j maakt van een verloting. Door dhr. j. h. v. d. Fits werden j. Claproth en k. de Haas verrast met een fruitmand. I aangezien zij beiden een groot aantal loten verkocht hadden. R. Boekhoudt won een voetbaluitrusting of een tran- sister. Daarna werd voorzitter dhr. F. Luykx voor het voetlicht geroepen. Hem werd een complete geluidsinstallatie voor de kantine aangeboden, met daar bij een bandrecorder. In gloedvolle woorden bedankte hij dhr. v. d. Fits en dhr. H. v. d. Hoogcn voor hun vele werlc- zaamhéden. Tussen de bingo-rondjes werden de prij zen bekendgemaakt. Deze waren als volgt: 2737 de hoofdprijs, een draagbare T.V.: 1157. een fiets; 1023. 1196, 1573. 1684. 1927, 1947. 2362, 2397. 2194, 2556, 2569. 2726. 2799. 2967. 3007. 3066, 3110. 1 3177. 3432. Eerste plaatsen voor Roodenburg en Leidse Boys op toernooi van Altior TER AAR Zaterdag en zondag zijn de laatste dagen gehouden van het monstertoernooi dat de jeugdcommissie van de sportvereniging Altior bad ge organiseerd. Zaterdag was de dag voor de pupillen, waarvoor twintig vereni gingen hadden ingeschreven. Winnaars werden: bb-pupillen AFC bb eerste en Lisse bb tweede: cc-pupillen: eerste prijs voor Roodenburg cc, tweede prijs voor AFC cc. Bij de dd-pupillen kwam AFC dd als eerste uit de strijd, terwijl Altior dd als tweede eindigde. Bij de allerkleinsten, de ee-pupillen haalde Leidse Boys ee als eerste de eindstreep en AFC ee werd tweede. Voor het juniorentoernooi van zondag waren tien verenigingen naar het sport complex gekomen. In de A 1-klasse was de eerste prijs voor Weteringse Boys A1, voor Altior Al die tweede werd. In de A2-klasse junioren werd War- munda A2 overwinnaar, gevolgd door Dios A2. Scheidsrechters voor halve finales MEXICO-CITY De scheidsrech- terscominissie van de FIFA heeft in Mexico City de arbitrale trio's bekend gemaakt voor de halve finales van het wereldkampioenschap voetbal. Het UruguayBrazilië (Guadalajara): Jo se Maria Ortiz de Mendibil (Spanje), grensrechters: Ferdinand Marshall (Oostenrijk) en Tofik Bakhrarhov (Rus land). Reserve-grensrechter: Roger Ma- chin (Frankrijk) ItaliëWest-Duitsland (Mexico City): Arturo Yamasaki (Mexico): grensrech ters: Guillermo Velazquez (Columbia) en Rafael Hormazabal (Chili). Reserve- grensrechter: Abel Aguilar (Mexico). De commissie heeft besloten dat, in geval van een blessure van een van de spelers, ten hoogste twee verzorgers binnen de lijnen mogen komen en dan nog alleen als de scheidsrechter hier voor zijn toestemming geeft. De halve finales beginnen woensdag avond elf uur Nederlandse tijd. Maar intussen dienden de leiders van de Uruguese vertegenwoordiging een officieel protest in tegen het aanwijzen van de steden. Dat protest behelsde twee redenen: Uruguay zou financieel worden benadeeld als in het veel klei nere Jaliscostadion (70.000 tegen Azte ken 112.000) moet worden gespeeld en Brazilië zou bevoordeeld worden omdat het tot nu toe alle wedstrijden in Gu- dalajara heeft gespeeld, daardoor ge wend is aan de klimatologische omstan digheden en bovendien het publiek mee heeft. Lakoniek legde de FIFA het pro test naast zich neer. Men zal rustig afwachten wat woensdagavond gebeurt. Verschijnt Uruguay inderdaad niet. dan zal Rusland de volgende dag tegen Bra zilië aantreden. Van Ravens Dat zou een buitenkansje zijn voor de Russen waaraan niemand gelooft die nog steeds kwaad zijn over het doelpunt dat Uruguay's Esparrago maakte in de kwartfinale. De bal zou, volgens de Russen, achter de doellijn zijn geweest alvorens Esparago scoorde en dat zou scheidsrechter Lau van Ra vens niet hebben geconstateerd. Het Russische „Izvestia" schreef „dat de fout van Van Ravens beslissend was voor de uitslag", wat volledig kan klop pen want het doelpunt werd drie minu ten voor het verstrijken van de verlen ging gemaakt. Correspondenten van het blad „Avond-Moskou" hadden de film bestudeerd en geconcludeerd dat Van Ravens ten onrechte had laten doorspe len. ..Een teleurstellende fout van de scheidsrechter", schreven zij. Deson danks was men, evenals de televisiekij- „Onze verdediging kon ermee door, de aanval was slecht", aldus de com mentaren, waarin wordt gesproken van een wedstrijd, de kwartfinales onwaar dig. Over de heer Van Ravens werd met wijsheid geoordeeld: „Zelfs een machine maakt wel eens een fout. In Rusland kennen we het spreekwoord: klaag niet over de spiegel als je gezicht scheef is. Welnu, Rusland speelde slecht en verdiende niet te winnen". Waarmee ook deze kwestie is opgelost. Trouwens, het Russische protest dat tegen het toekennen van het doelpunt werd inge diend door de voorzitter van de voet balbond, Grantakin, werd zonder meer door het organiserend comité van de wereldkampioenschappen opzij gescho ven. De reglementen schrijven voor dat een protest uiterlijk een uur na de wedstrijd moet zijn ingediend en dat was niet gebeurd. René Court: ..Boven dien is tegen de beslissingen die een scheidsrechter op het veld neemt, geen beroep mogelijk' Niet gelukt Zo lijkt alles geheel en opgelost. De I Duitse coach Helmut Schön zit evenwel nog met een probleem. Horst Höttges, die na een botsing met Bobby Charlton j in de wedstrijd tegen Engeland gebles- seerd raakte, kan morgen niet spelen. Hij heeft een bloeduitstorting aan zijn rechterknie. Wondermasseur Erich Deu- ser en de begeleidende arts prof. Scho- berth hebben er alles aan gedaan hem fit te krijgen, maar het is niet gelukt. „Misschien voor de wedstrijd van zater dag om de derde en vierde plaa*.s of de finale op zondag", is beider diagnose. Harteloos Volop in de problemen zit Engeland, dat werd uitgeschakeld. Er heerst een rouwstemming en de commentaren lie gen er niet om. De Daily Telegraph schreef. „De Duitsers sloegen de Engel sen k.o De spelers wordt verweten dat ze het er tegen het eind bij hebben laten zitten en Duitsland de zege „ge schonken" hebben. Men is het er wel over eens dat Duitsland de beste ploeg was en er wordt naarstig gezocht naar de oorzaken van de nederlaag. Een verkeerd systeem gespeeld? Te snel in de verdediging gegaan na de voor sprong van 20? Men zoekt en weet het nog niet. Maar er is al aangekon digd dat een diepgaand onderzoek zal worden ingesteld. De „Daily Express" laat nog kritiek horen op het publiek. „Een harteloze massa die de vernieti ging van Engeland wenste. En het zij toegegeven, Engeland vernietigde zich zelf'. Die harteloze massa heeft de uitscha keling. van de Mexicaanse ploeg beter verwerkt dan werd verwacht. Er zijn geen excessen voorgevallen, zoals werd gevreesd. Er is zelfs feest gevierd in de buurt van het Onafhankelijkheidsmo nument in Mexico City. Daarvoor wer den drie redenen aangevoerd: omdat Mexico zo ver is gekomen, omdat Bra zilië de halve finales heeft gehaald en omdat Engeland eruit ligt. Toch een harteloze massa die de vernietiging van Engeland vurig wenste,..? LEK of geen WELK DE BILT. De macht van het hogedrukgebied, dat nu al geruime tijd voor vrij koel weer heeft gezorgd, begint enigszins te tanen. Een kleine storing trekt vandaag, vergezeld van wolkenvelden, over ons land, terwijl 'n lagedrukgebied in de hogere niveaus, dat op de Noordzee enkele buien veroorzaakt, in de richting van Zuid-Engeland koerst. Onder invloed van deze K.N.M.I. I Minder DEELT MEDE: VdSt laatste depressie zijn de boven winden in onze omgeving naar zuidwest gedraaid, waardoor de scheidingslijn van de koele en de ten zuiden van de lijn Rijssel Diisseldorf aanwezige ivarme, vochtige lucht, geleidelijk iets naar hel noorden kan opschuiven. Tevens houdt deze ontwikkeling de mogelijkheid in van de ver sterking van een lagedrukgebied, dat momenteel boven Bretagne ligt. Het ziet ernaar uit, dat het weer in ons land wat minder vast gaat worden met vooral in de zuidelijke provincies toenemende buienkansen. De temperaturen komen in het algemeen op een Vooruitzichten voor donderdag: zonnig met hogere temperaturen en later kleine kans op onweer. Weersvooruitzichten voor donder dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: 5 tot 13: min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 93 procent: kans op een ge heel droog etmaal: 80 procent. Weer in Nederland Weer in Europa Voor jeugd atletiekinterland Nederland-West Duitsland LISSE A.s. zaterdag zal op het sport park te Lisse de landenwedstrijd plaats vinden voor meisjes tussen Nederland en West-Duitsland. Men is op het ogen blik met man en macht bezig om de in de afgelopen maanden verwaarloosde sin telbaan weer in juiste conditie te bren gen. De medewerking van de gemeente Lisse is ingeroepen. Vanaf vorige week maandag zijn twee man overdag bezig om de baan zo nat mogelijk te houden. Voor de avonden is de medewerking in geroepen van een aantal medewerkers van De Spartaan om ook in de spring- accommodatie verbetering te brengen. Een en ander naar aanleiding van brie ven, die de KNAU aan het bestuur van De Spartaan had gericht over de slechte conditie van de banen tijdens de districts kampioenschappen. Deze brieven met 'n schrijven van De Spartaan zijn gezon den aan de commissie voor Sport en Recreatie in Lisse met als resultaat het beschikbaar stellen van twee werklie- De Nederlandse meisjesploeg. die dit jaar aan kracht gewonnen heeft, zal dit weekeinde de kans krijgen tegen de ster ke Westdultse ploeg tot goede presta ties te komen. Niet verwacht wordt dat de Nederlandse ploeg zal gaan winnen, temeer daar de Westdultse ploeg tot de sterkste van West-Europa behoort en het verschil op enkele belangrijke on derdelen toch nog te groot is. Op de 100 m konien voor Nederland uit Rietje v. d. Berg en Cora Hofman. Tij deus de Gouden Spike, afgelopen zondag in de Leidse Hout, liep Rietje van den Berg reeds 11.8 sec. Haar Duitse tegen standster heeft reeds eenmaal 11.7 sec. gelopen, zodat op dit onderdeel een span nende strijd venvacht kan worden. OPEN STRIJD Op de 200 m komen voor Nederland aan de start Akke Brijker en Cora Hofman. Cora Hofman heeft evenals de beide Duitse meisjes 24.9 op haar naam staan, zodat op dit onderdeel de strijd geheel open is. Op de 800 m zal Nederland ver tegenwoordigd worden door Mieke de Graaf en E. v. d. Meyde. De tijden van de Duitse meisjes op dit onderdeel (2.16.3 en 2.17.3) zijn niet zo sterk, zo dat verwacht mag worden dat Mieke de Graaf niet haar seizoentijd van 2.13.8 zal gaan winnen. Annie v. d. Kerkhof en Carla Grimber gen konien uit op de 1500 ni. Deze af stand. die op het laatste ogenblik op ver zoek van de Duitse ploeg is ingelast en waarbij Carla Grimbergen als underdog van start gaat. moet gezien de gelever de prestaties in het verleden, een ge makkelijke zege gaan worden voor de Nederlandse ploeg: 4.35.2 sec. tegenover 4.51.0 als beste tijd voor de Westdultse ploeg. Op cle 100 m horden is weinig bekend over de prestatie van de Westduite ploeg. De tijden van Mieke v. Doorn en Hen- riëtte Vooys zijn resp. 15.8 en 14.9 sec. MIEKE VAN DOORN Mieke v. Doorn en M. Heessels, die voor Nederland bij het hoogspringen uitko men, zullen heel wat tegenstand onder- Carla Grimbergen en Mieke v. Doorn troeven van Lisser club vinden van de Westduitse meisjes. Ves tigde Mieke v. Doorn afgelopen week einde een Nederlands jeugdrecord dooi de lat op 1 69 te Igten liggen, het Duitse meisje Gartner heeft als beste seizoen prestatie 1.70 m en sprong ln het ver leden reeds 1.73 m. Bij het verspringen zullen M. v. d. Berg en v. Beek trachten de 6 meter te halen. M. v. d. Berg heeft als beste seizoen prestatie 5.82 m. Het kogelstoten zal on getwijfeld een overwinning op gaan le veren voor de Westduitse ploeg. El na Schalk heeft weliswaar een knappe pres tatie geleverd door de 4 kg kogel 13.79 te stoten: de Westduitse Pall- skil wierp de kogel dit jaar reeds 15.88 meter. Het discuswerpen Is een van de onder delen waar moeilijk een voorspelling te maken valt. Daar van de Duitse junioren op dit onderdeel geen gegevens over de prestaties aanwezig zijn, zullen de da mes Lamers en Schalk pas een zondag kunnen ondervinden hoe de krachtsver houdingen liggen. Bij het speerwerpen komen de Duitsers het sterke troeven, die dit jaar reeds 47,22 m en 44.54 m gooiden. Nederland is op dit onderdeel toch niet geheel kansloos. Lamers kwam tot 44.96 meter, FIFA WIL ZESTIEN PLOEGEN IN MiiNCHEN MEXICO CITY. Het amateurcomité van de Internationale Voetbal Federatie (FIFA) heeft zich tijdens een zitting in Mexico City voor het behoud van het olympisch voetbaltoernooi uitgesproken en besloten in een brief aan Avery Btundage, president van het IOC. aan te dringen op het toelaten van zestien landenploegen voor het toernooi, dat in 1972, onder meer, in München wordt gehouden. De nationale voetbalbonden, die belangstelling hebben voor deze amateuvstrijd, hebben nog tot 31 augustus de gelegenheid in te schrijven. De wedstrijden voor de eliminatieronden moeten lussen 1 november 1970 en 31 mei 1972 worden gespeeld. Van 26 augustus tot 9 september is de eindronde in de plaatsen München, Augsburg. Nürnberg, Passau, Regensburg en Ingolstadt. terwijl Kuys met 46 m lijstaanvoerder bij de dames in Nederland is. Voor de 4 x 100 m estafette komen voor Nederland in de baan Riet v. d. Berg, Breyker, C. Hofman en H. Vooys. De ploeg van de 5-kamp tenslotte is nog niet volledig samengesetld. De meisjes, die reeds zeker zijn van een plaats: H. Vooys (dicht bij de 400 pnt.), Visser, B. Schonk en Bink. Renpaarden zonder winsom starten op Duindigt (Van onze paardensportmedewerker) DEN HAAG Duindigt heeft mor genmiddag om half vijf dc eerste start voor een aardig programma van drie rennen en acht draverijen. Vooral de rennen kunnen aspecten hebben die niet direct in de verwachting liggen. Het gaat in de eerste ren om tweeja rigen, uit welke groep enigen al een maal in de baan kwamen en anderen niet. Dan is er een ren voor paarden met een nog bescheiden winsom waarin de gewichten hier en daar sterk afwij ken van die uit de handicap generaal, en tenslotte is er een ren voo- maidens, paarden die nog nooit hebben gewon nen. Er is bij de renpaarden op een nummer vaak al minder vastigheid dan bij de dravers, maar in deze drie geval len is er extra-veel n.egel ijk. Bij de dravers is Henri Buitenzorg in duel met Quarteron TI te verwachten in de zesde koers. Het programma met onze voorspellingen Rumbaprijs (2000 m., autostart met trio): Igmar Buitenzorg' - Irma van Double - Houtduif S. Osarietaprijs (ren, 1000 m.): Accele- randa - Espressia S. - Master Philip. Sambaprijs (2140 m.): Irona Buiten zorg - Important D - Ico R. Polkaprijs (2140 m„ met trio): Hercu les V- Full Time - Happy T. Bearlyprijs (ren, 2000 m.): Red Pep per - Bagheera - Marwim. Flamingoprijs (2120 m Henri Bui tenzorg - Quarteron II - Esmeraud. Calypsoprijs (2120 m„ voor leerlin gen): Geus Akerendam Edelscott Six - Don Camillo. Outsider: Dynamiet. Czardasprijs (2000 m 'autostart): Edel Six - Gay Way - For Ever Outsider: Elieke van Our Bonni. Majoliqueprijs (ren, 1800 m.. met tri- o): Ispha - Marwim - Afterthought S. Tangoprijs (2000 m., autostart): Her- nanda Leron - Istanbul - Fandango. Outsider: Galatea. Holland Sport-B verloor DEN HAAG. In de competitie van de B-elftallen werd gisteravond gespeeld in de eerste klas PSV—Holland Sport 10. De vier degradanten zijn nu be kend. Het zijn MVV, Blauw Wit NAC en FSC

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9