Rotog ravure verdwijnt uit Leiden BURGERLIJKE STAND Vervoer ziekentriduum Popgroep Fragilein gevangenis Help Peru Nu! Gewest Leiden brengt bijna f. 78.000,op MARKTEN VAN ALBUM AMICORUM TOT POESIEALBUM DINSDAG 16 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA SSfjSSSts, LEIDEN Na het vertrek van de redacties van de afdeling uitgeverij van de N.V. Ned. Rotogravure Maatschappij aan het Galgewater, zal ook het technische bedrijf van de „Roto" elders in groter (VNU) verband worden ondergebracht. De thans ongeveer 300 man tellende technische afdeling van dit be kende Leidse grafische bedrijf zal volgens een besluit van de Raad van Bestuur der Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven deel gaan uit maken van de Haarlemse vestiging. Naar de directeur van de Roto gravure, de heer Jansen van Roozendaal, ons vanmorgen mededeelde zal het Leidse bedrijf beslist geen deel gaan uitmaken van de Haarlemse Diepdruk Industrie (onderdeel van de Spaarnestad), die gevestigd is in de Haarlemse Waarderpolder De ondernemingsraad van de „Roto" is gistermiddag medegedeeld, dat verplaatsing van het bedrijf over wogen wordt, maar dat de definitieve beslissing pas wordt genomen De Rotogravure het fabrieksgebouw gaat LEIDEN Geboren: Saskia G. J. H.. Getrouwd: J. Loomans en J. Verkade d.v. W. G. M. Kalkers en T T. Lemmers, j Overleden: J. Krayenoord (6 mnd); J Eddy, z.v. E. Coster en M. A. Sierat: 1 van Woerdekom (1 mnd); J. A. M%Pol Marco, z.v. E. van Houten en C. van mann (73); H. van der Leede (74): I Gelder; Paulina M. M., d.v. A. Streefland Vis (73): R. M. Hendriks 6 mnd i en J. J. van Fulpen; Richard R., z.v. .T. G. Schouten (78); L. M. Wansink (7 P. M. Piket en J. G. Oosterveer; Clay- I J- J- Altorf (63). inent A. H. J., z.v. J. T. Klink en J. M. 7*1 rsSJTS Zilveren jubileum W. J. Oldeman en A. W. Simon; Alfredo 'TT 7 UT'' ;;:HF.TroHu:svn,„"Ev"^. flu'J H d- Mt'li °f< Robert, z.v. R. N. C. van Nimwegen en ^—7 h. m. pauw; Elizabeth a j.. d.v. w. a. (jcw. Arbeidsbureau C. Pitters en W. M. RademakeiThomas A z.v. T. A. van der Ster en C. Ellert; LEIDEN Mej. H. van der Meij, jeugi Judith J. H. A., d.v. J. A. van Elten consulent bij het Gewestelijk Arbeidsbi en S. J. A. A Graat: Toon. z.v. T. reau te Leiden, gaat op 26 juni a.s. Roerig en G. M. van der Niet: Astrid, bileren. Zij is dan 25 jaar in dienst d.v. H. Bauer en N. I. M. Achterberg; het Leids GAB. Mej. Van der Meij Raymond P.. z.v. J. H. Achterhof en C. vooral bekend in haar werk voor jeugo van der Sluis; Elisabeth M„ d.v. J. C. i bemiddeling en bij de beroepenvoorlii G. Blom en A. Ouwerkerk; Leonard C„ ting op tal van scholen. Ook op soci; z.v. P. B. Pipes en B. A. Cartwright; terrein bekleedt zjj een belangrijke func Anthonius L. S., z.v. E. Kerkhof en A. tie. Vrijdag 26 juni is van half vier E. Willemsen; Saskia C.. d.v. C. A. van half zeven de reeptie in de bovenzaal tier Hulst en H. J. Querreveld. de Zuiderkerk aan de Lammenscham Getrouwd: A W. J. de Bruijn en S. W. weg. Wesselink: E. Wouters en G. Smit; G. Kolderman en C. van Hooven; W. Reek en Y. C. Sanders; F. L. Snoeck E. J. B. M. J. Bar. Overleden: R. C. v. Vliet (26 jan. 1919); C. van der Werf (6 juni 1893); J. Huis man (3 juni 1906); J. Hageman (7 sept. 1884); B. Blankenstein 1 23 juli 18901LEIDEN Vrijdag aanstaande viert H. A. E. van Dishoeck (29 mei 1897); „Don Boscoschool" en de „Fatima"-kleu H. M. terschool het 20-jarig bestaan. gens wordt de H. Mis gevierd, Don Bosco-school bestaat 20 jaar nadat men overeenstemming heeft I men al geruime tijd onderhandelt. Reeds eerder maakte de Rotogravure kennis met de sterke wens tot rationa lisatie en concentratie van erschillende aktiviteiten binnen het VNU-concern. De redacties van Televizier, Eva en Fabeltjeskrant, deel uitmakend van de afdeling uitgeverij, verhuisden a! uit Leiden. Deze redacties zijn in Buiten- veldert samengebracht met redacties van andere VNU-dochters. De concentratie op technisch gebied, in dit geval te Haarlem, ligt voor de hand door een aantal factoren, waaraan de Raad van Bestuur van de VNU niet voorbij kon gaan: de Rotogravure kampt in Leiden al enkele jaren met grote ruimtelijke moeilijkheden. Uitbreidings mogelijkheden op de huidige plaats zijn er niet. omdat de realisering van het universiteitscomplex aan de Witte Singel (alle A-faculteiten in één complex) niet ver meer af is en de aansluitende we gen, o.m. het Noordeinde (waaraan de iikt met de vakbonden, waarmee Roto gelegen is) verbreed moeten wor den en het drukkerijgebouw vast zit tegen een geplande brug over het Galge- Een belangrijke overweging is vooral ook, dat <le Rotogravure maat schappij zeer grote investeringen zou moeten doen 0111 in de toekomst een concur rerende positie te houden in de druk kerswereld. LEIDEN Het eucharistisch ziekentriduum wordt dit jaar 23. 24 en 25 juni ivoor de 42ste maai) in de Herensingelkerk georganiseerd. De vervoers- commissie van het tridiuum kampt nog met enkele moeilijkheden. Er zijn te weinig wagens beschikbaar om de zieken te vervoeren. Daarom wordt op iedere autobezitter een beroep gedaan zich 'n kwartiertje beschikbaar te stellen. De zieken moeten 's morgens tussen 8 en 9.30 uur naar de kerk en 's middags tussen 4 en 6 uur naar huis gebracht worden. Degenen, die zich met auto beschikbaar willen stellen, worden verzocht contact op te nemen met de Vervoerscommissie van het ziekentriduum. De Mey van Streefkerkstraat 20. Leiden. Ultimatum van Warmonders aan gemeente WARMOND 'i Warmond, tezame comité „Tolbrug" brief gericht tot 1 HAZERSWOL'DE De Hazers- woudse popformatie ..Fragile" heeft Johnnie Cash nagebootst. Ging de laatste artiest naar de ge detineerden van San Quentin, de gevangenis in Califomië (onlangs te zien geweest op televisie), de groep Fragile trad op in de Sche- veningse gevangenis I. Mag men aannemen, dat Johnnie Cash een paar aardige duiten aan zyn op treden in San Quentin overhield, „Fragile" deed het geheel belan- „Een geweldige sfeer," aldus de reactie van de „Fragile"-leden, „en de geestdrift van de gedei- neerden was zeer groot te noe men." Begrijpelijk, want tot nu toe had in de Scheveningse ge vangenis nimmer een popgroep opgetreden. Overigens: de groot ste belangstelling van de gedeti neerden ging uit naar het optreden van de zangeres van de groep, Cora van Aalst, die heel wat ap- plausjes moest verwerken, wan neer ze op de Bühne kwam. Het zaterdagavond gehouden popfes tijn, dat werd opgevrolijkt door een optreden van enkele muzikale intermezzi van gedetineerden, krijgt waarschijnlijk een vervolg. „Fragile" heeft zich bereid ver klaard, om het optreden op een nog nader te bepalen datum te herhalen. Cora van Aalst, Dinant de Gelder en de andere leden van „Fragile" gaan derhalve nog eens met een vrolijk gezicht de poor ten van „Scheveningen" binnen. rmeiul het actie- hen zich in een ollege van b. en armoiul. In deze enige effectieve 'oetgangers op del if" "'.v' Benme, Leidse universiteit verwiesf bijzondere handschriftcollectie brief delen zy over het uitblyv maatregelen tei veiligheid van Tolbrug en over de. Ahspoelweg zwembad Poelmeer. Zij verzoeken de raad voor 20 juni een spoedvergadering te beleggen vooraf gegaan door een hoorzitting met dis cussie. In deze zitting dient een besluit te worden genomen inzake de aanleg unwenmen L i van een voetgangersbrug. Zij wijzen op j „adUovp die b„egl", 20'™™kantle lagere scholen en kleuterscholen en delen mee dat indien hun verzoek niet wordt ingewilligd, zij zich genoodzaakt zien tot actie over te gaan. LEIDEN Bij de Leidse universiteit men bijzonder blij met de conservator van de westerse hand schriften van de universiteitsbibliotheek drs. P. F. J. Obbema. maandag in Lon den heeft kunnen doen. De universiteit is in het bezit gekomen van een collec tie persoonlijke papieren van de zeven- tiende-eeuwse orthodoxe patriarch van alexandria, later ran Const antinopel, Cyril Lucaris. De verzameling werd maandag geveild bij Sotheby's in Londen en maakte on- derdeel uit van een col'ectie belangrijk LEIDEN Aan het Stedelijk Gymna- archiefmateriaal over de Europese ge- 0'"*" T 1 J- Bavelaar (4 dec. 1887 Nieuwenhuis (13 okt. 1909): W der Weijden (11 aug. 18891; J. P. F. Stetfaert (4 juni 1942): M. Hermans (7 mei 1887); J. W. Bosman (31 aug. 1893); J. P. N. Bodenstaff (6 april 1902); J. E. M. de Koning (14 juli 1914) LEIDEN Geboren: Michel F N., z.v. A. H. Mulder en A. M. Assendelft: Mar tina C.. d.v. C. C. Boerlage en C. R. Ring: musicals op Ronald J., z.v. A. M. M. van Kesteren en J. Roodbol. Francisca A., d.v. J. P. Don- gelmans en E. C. Koelewijn; Wilhelmina J„ d.v. L. Heemskerk en J. W. van der Meij: Aafje A., d.v. W. van Egmond en G. W. van der Gugten; Willem, z.v. J. Brussee en M, B. A. van Leeuwen: Jo hannes. z.v. J. Melet en J. Vierkant Wan da A., d.v. H. W. Bodewitz en J. van Uchelen; Petrus J z.v. A. J. P. van der OEGSTGEEST Geslaagd in het zwe Burgh en J. H. van der Zwet; Joanna j bad „Poelmeer" voor het zwemdiploi n Rijn en E. H. Schlagwein; j C: Adrie de Goede; Heieen Reterink; Y( Ar J- c- H- ®e"rtv®l2en en K- landa v. d. Burg; Marcellen van Furth de Vrueh; Manon, d.v. B. N. Swanenburg en N. Nanning; Marcel, z.v. M. J. van der Vlis en C. M. Nijenhuis; Bas. z.v. G. Otte en J. D. van Roijen; Andrea Jo hanna E., d.v. W. D. F. leeuwenburg en E. J. van Kooperen; Sheila D.. d.v. Kops en E. S. A. de Raaij; Monica E., d.v. W.J. den Eisen en J. G. A. mini-ontbijt volgt in de klassen. Middags wordt er een filmvoorstellin gegeven in de Ludwinaschool aan de Zoe terwoudsesingel. Voor klas 1 en 2 o half twee en voor klas 3. 4, 5 en 6 o half drie. 's Avonds voerde de leerlingi de Don Boscoschool voor de ouder De Burcht" Geslaagden zwemdiploma's in zwembad „Poelmeer" Geslaagden aan Sted. Gymnasium schiedenis. Voor dit onderdeel verzameling betaalde de Leidse teit 5200 pond sterling (ruim ƒ42.000). Leiden heeft daarmee de papieren i aan tekeningen voor preken en verschillen de originele brieven in het Grieks, La tijn en andere talen in bezit gekregen van een van de vreemdste figuren van de orthodoxe kerk onder Turks bewind. Lucaris stond bekend als de „calvinis tische patriarch van het Middellandse- zeegebied". Hij vond zijn einde doordat hij op last van de Ottomaanse.machtheb ber werd gewurgd. te Leiden zijn geslaagd: Voor diploma A: Janny Balkenende. Gerard Gast. Benata Koopmans. Marie ke Kraan OegstgeestClaartje Loeff (Voorschoten). Nelleke Louw er ens, Ed ward Mackenzie Oggstge^st Voor diploma B: Bert v. d Berkhof (Voorschoten), Lot Beukema toe Wa ter OegstgeestiJan Borleffs (Voor schoten). Arthur Bos. LEIDEN De Hengelsportvereniging hield het afgelopen weekend haar eerste wedstrijd van dit seizoen op de Kaag; de vangst was matig. Uitslag: 1 A. Ooijendijk 1330 gram, 2 I. L. v. Bohemen 1320, 3 H. Abspoel 1100, 4 J. Mark 1000, 5 J. Noppe 900, 6 J. Beekman 800. 7 G. Ligtvoet 800, 8 G. LEIDEN Geslaagd aan de Leidse universiteit: Doet. ex. Wijsbegeerte D. A. Scholtz (Wuppertal Barmen). Doet. ex. Wijsbegeerte J. E. G. M. Veltmeijer J. Duivensteijn 550. 9 J. C. ten Donke- Den Haag). laar 500, 10 P. M. de Goederen 480 gram. zetels behaalde. G. P. Koek bedankt voor Zoeterwoudse gemeenteraad ZOETERWOUDE De heer G. P. Koek die sinds 1957 voor de K.V.P. zitting had in de gemeenteraad heeft als lid van deze partij bedankt en als gevolg daar van ook zijn raadszetel ter beschikking gesteld. Wie zyn opvolger wordt voor de laatste maanden van de ten einde lopende pe riode van vier jaar staat nog niet vast. Volgens de kandidatenlijst van 1966 is aan de beurt mr. M. G. J. M. Kortmann. Deze zal hier echter niet voor in aan merking kunnen komen omdat hij inmid dels niet meer in Zoeterwoude woonach tig is. De volgende kandidaat is de heer A. H. Paardekoóper. Op de kandidaten lijst van de onlangs gehouden verkiezin gen bezette de Koek de 10e plaats. Dit onverkiesbare omdat de K.V.P. 7 d. Burg; Marcellen Wilma Jansen: Anja Leyte; Cornelie Linge: Paul Grevers; Dirk van Eek; D> na Weeda; Bert-Jan Kraayevel* Wichard de Waard; Fred Maring cienne Evers; Caroline Rolff; Anthoi Verstraaten Erik Donders. Voor het diploma D: Marcel van Kesle ren; Ida Roessingh; Marvin van Ginkel Ingrid Bovenberg; Lieke Muller; Tho mas Evers; Tonny Veldt: Els Lauten schlager; Hans Reterink; Charles Ev ROTTERDAM, 16 juni - Vee Aanvoer totaal 3287. weekaanvoer 4345, slach; runderen 110, gebruiksvee 322, vette ka! veren 56, graskalveren 49. nuchtere kal veren 2340, paarden 2, veulens 3. schi- pen 81. lammeren 288. bokken, geiten Slachtrunderen 540-565, 450-500, 395-tè 375-390, vette kalvefen 375-400. 365-fP 350-365; stieren 440-500, worstkoeien'87 -395, 'katf- 'en melkltleien 1100-1600. Va- re koeien 850-1200, vaarzen 950-1100 pinken 675-875. graskalveren 300-500 nuchtere kalveren 130-180, mestkalv 160-265. schapen 65-115. lammeren 60 135, slachtrunderen: minder, stug, ali gisteren: kalf-, melkkoeien: korter, prijshoudend; vare koeien: gewoon, kaïn onveranderd; vaarzen, pinken: klein rustig, ongewijzigd; graskalveren: klei ner, lui, nauwelijks prijshoudend; vetti kalveren: iets ruimer, vlug. lager; nuch-l tere kalveren: kleiner, stroef, moeilij! I prijshoudend; schapen, lammeren: korte™ kalm, iets gedrukt in prijs. I De bussen die gisteravond in Leiden voor de aktie „Peru Help Nu" waren opgesteld zijn bepaald niet bestormd. Tussen zeven uur en kwart over acht kwamen slechts ongeveer 25 mensen hun bijdrage storten in de Marekerk. In het stadhuis kwamen om diezelfde tijd ongeveer 50 mensen en in de Vredeskerk ongeveer 100 mensen, waaronder veel jongeren. Bovenstaande foto werd genomen bij het Kreatief Centrum, Katwijk veruit gulste gever r in totaal 172,80 gulden werd gestort. Andere verzamelpunten: Geslaagden Rijnlands Lyceum te Wassenaar 53.— 172,08 Stadhuis 390,40 Oud-Kath. kerk, Cronesteinkade 88,— Baptistengemeente, Oude Rijn 102, Elisabeth Ziekenhuis 650, Evang.-Luth. gem. Hgl. Kerkgr. 431,30 LEIDEN De actie „Help Peru Nu" Nieuw apostoüsche kerk vrijgm. 435,75 heeft in het Gewest Leiden 77.675,70 Waalse kerk opgebracht. Het eindtotaal wordt ver moedelijk nog wel enkele duizenden gul dens hoger, omdat hedenmorgen nog niet bekend was wat de actie, die giste ren gevoerd werd, heeft opgebracht in de gemeente Wassenaar. Opmerkelijk is voral het geldbedrag, dat Katwijk offer de voor de slachtoffers in het zwaar ge troffen Zuid-Amerikaanse gebied. Met Valkenburg bijna 32.000.slaat de badplaats alle Voorschoten omliggende plaatsen, inclusief de ge meente Leiden. Hieronder volgt een gespecificeerde ver antwoording Totaal 2.453,53 GEMEENTEN: WASSENAAR Geslaagd aan het Rijn lands Lyceum voor het diploma gymna sium A: E. Babejeff; M. Bartels; M. v. Hoeve; A. Kramer; C. v. Otterloo; M. Quarles van Ufford: M. de Vos v. Steen- wijk; A. Woltjer. Gymnasium B: J. D. Backer; J. Bolland; F. Dekker; N. v. E.K; R. v. d Filer; R. Gerriteen: C. Beloftekerk Rob.jnetr.et 121.. Josephus Jitta; S. Lek; O. Polderman*; ?«r?ke1rk- Surmame.tr.at 123,- L Pufkus; D. de Roos; N. Schutte; A. Midiielste6»cht 9 LEIDEN Gisteren is een 19- Thurkow; K. Wieringa; W. Witteveen. ^uiderker g" '9550 jarige Leidse werkman gearresteerd I Bevrijdingskerk Montgomerystr.' 828.90 omdat hij een scooter had gestolen - Warmond Leiderdorp Sassenheim Zoeterwoude Rijnsburg Katwijk Oegstgeest 21.701,57 4.712,57 2.979,73 459.04 2.108,— 2.852,57 2.704,41 6.599,85 31.877,15 1.741,69 TOTAAL GEWEST LEIDEN 77.675,70 Geslaagden aan Adelbert College Totaal 3.358,51 Hervormde kerken Vredeskerk WASSENAAR Geslaagd voor het Koningkerk eindexamen HBS-A aan het St. Adelbert j Marekerk College: L. M. J. G. de Bats; A. W. C. j Maranathakerk van den Berg; V. F. Bisschop; J. C. M. Hooglandse kerk Borst; P. C M. de Bruyn; F. C. Bijvoet; Bethlehemkerk S. M M. Crul; C. A. G. Doeswijk; A. M. H. van Grieken; J. P. Hierok; H. J. G. M. Homulle; N. J. M. A. M. de Hoog; A. J. van Horn; H. A. L. M. van Horn; R-K. Kerken: F. M. Houdijk; r. d. H. Kneefel; c. g. 1 r.k. Studentenparochie M. Koot; K. A. J. Korenhoff; P. J. P. 1 Hartebrug. Haarlemmerstr. Kortenhorst; A. L. van Leeuwen; M. J. I Petruskerk, Lammenschansw. M. MartinotL. N. J. Meijs; J. J. M. j Jozefkerk, Herensingel Oljjslagers; R. J. M. de Ridder; W. C. J. Antoniuskerk, Vijf Meilaan Robert; P. M. J. Rodenburg; C. A. van Rooden; P. C van Rossenberg; M. C. Sanberg: H. F. A. van Valderen; J. A. Vredenbrecht; T. A. C. van Well; M. J. J. de Zwart. Lodewijkskerk, Steenschuur Leonardus. Haagweg Maria Middelares. H. Schouw bovendien in Leiderdorp een bromfiets had ontvreemd. LEIDEN in de Mariënpoelstraat is gisteren een auto op onverklaarbare 11.508.08 wijze in brand geraakt. De wagen had 603.25 een Haagse eigenaar en was drie jaar 331,— oud. Er is wel de gehele dag in de auto 1.057,35 gesleuteld, maar men heeft totaal geen 706,75 vermoeden hoe de brand is ontstaan, 777,09 want toen de brandweer arriveerde trof 689,85 men een volledig uitgebrande auto aan. LEIDEN Om ongeveer kwart ver twee gisetrmiddag kwam een ze- enjarige fietser onder een auto. Het jongetje liep een Hersenschudding op, 325,— terwijl hij ook verwondingen aan de 1.192,54 benen kreeg. 3.782,54 LEIDEN Op het kruispunt Ket- 1.180,tingstraat-Utrechtse Jaagpad gaf gis- 707.56 lermiddag om ongeveer tien voor zes 909.76 een zestienjarige bromfietser uit Lei- 980.26 derdorp geen voorrang aan een vracht- 1.138.50 auto uit Katwijk. De bromfietser liep t-en hersenschudding op en zijn duo- Tolaal 10.216,16 1 passagier blesseerde de rechterknie. olaal 5.673,37 ONDER Album Amicorum wordt verstaan een hoekje waarin op verzoek van de bezitters door vrien den en kennissen een spreuk, ge dichtje of 7,0 maar een goeile wens als herinnering aan de vriendschap werd vermeld. Soms werd die wens opgeluisterd door een tekening of onderszins, soms werd hiermede vol staan onder toevoeging van de naam van de tekenaar. De oorsprong van de Alba ligt in een reeds ver ver leden. Ze zijn waarschijnlijk voor het eerst in Duitsland gebruikt. Volgens sommige geschiedvorsers werden ze oorspronkelijk door de edelen gebruikt om met schriftelijke getuigenissen van anderen de adellijke afstamming te bewijzen. De bloeitijd der alba valt in de 16e en 17e eeuw. Later kwamen ze eveneens in gebruik bij jonge meis jes uit de betere kringen. Het is duidelijk dat de bijdragen in de alba van groot belang kunnen zijn voor de geschiedenis, b.v. in genea logisch opzicht. Belangrijke openbare collecties zijn die van de Kon. Biblio theek te Den Haag en de Universi teitsbibliotheek van Leiden. De alba amicorum werden dikwijls fraai uit gevoerd, gebonden in marokijnleer met gouddruk, soms nog gevat in een leren cassette. Later kwamen, vooral door import uit Duitsland veel goedkopere en minder kunstzinnige exemplaren .in gebruik. De op de tentoonstelling „Van Album Amico rum tot Poëie-album" getoonde elba dateren alle uit de 18e en 19e eeuw. Het is voor een partcuMere verzame laar uiterst moeilijk en ook een kost bare zaak alba uit vroegere tijd te bemachtigen: ze komen overigens zeer schaars aan de markt. De poëzie-albums uit de tijd van onze grootmoeders zijn povere nabloeiers van de alba." Dit schrijft de heer J. de Koning uit Leiden in een ten ge leide van deze tentoonstelling, die maandag a.s. in het gemeentearchief aan de Boisotkade voor het publiek wordt opengesteld en duren zal tot en met 26 juni a.s. (de dagelijkse openingstijden zijn van 10 - 12 en van 2-5 uur op werkdagen, zaterdags van 10-12 uur. Bovendien maandag 22 juni nog 's avonds van 7.30 - 9 30 uur. De toegang is kosteloos. Behalve de Alba Amicorum uit de verzame ling van de heer De Koning, wordt ook een aantal fonografische orenten van Leiden geëxposeerd, afkomst\- uit de eigen collectie van het Leidse 1945 deze alba te verzamelen en zoals hij met enige trots zegt is zijn (particuliere) verzameling wel de meest uitgebreide en kostbare. Hij heeft overigens nog meer interessen want zijn belangstelling gaat ook uit naar voorbeelden van schrijfkunst, hoeken, en prenten over Lelden, kin derhoeken en -prenten, oude affiches Ongeveer 45 specima van zijn ver zameling alba liggen thans in de vitrines van de nieuwe expositiezaal van het gemeentearchief. Het voert te ver 0111 in dit korte bestek aan alles een bespreking te wijden. Wij raden belangstellenden aan zelf e?n kijkje te nemen en heel dikwijls zal hij dan de heer De Koning himself aantreffen, die hem dan op een en ander graag zal wijzen. Het oudste album dateert uit 1781. eens eigendom van ene baronesse van Renesse. Van de Leidse student Jacob Verlaat da teert het album uit 1792 en van een lid der Broedergemeente uit Zeist ligt er een exemplaar uit 1798. Er is een De Grjselaaralbum uit 1800, met sil houetten, muziekschrift en borduur werkjes. Een alblim van L. W. Wer- nink dateert uit 1807. Een exemplaar uit 1829 van A. de Kat bavat zelfs prentjes van toen bekende kunste naars, o.a. een zeegezicht van Isaac Schouwman (1801-1878). Een wel licht wat sentimenteel maar daarbij ook ontroerend voorbeeld van een albumblad uit de tijd der romantiek (of is het van de Weltschmerz?) is een monogram van A. van Tright, geborduurd met hoofdharen van de moeder. Als recente nabloeiers liggen er dan alba van inevr. Helena de Koning- Milikan, echtgenote van de verzame laar en een van hun dochter Mieke, de laatste begonnen in 1955. Tenslotte wijzen we op een album van rond 1800, dat eens het eigendom was van J. Loudon, later G.G. van Nederlands Oost-Indië. UIT uE collectie prenten van het gemeente-archief zijn bij dat alles een aantal interessante exemplaren geëxposeerd, van het Leiden uit de overeenkomstige periode. Mej. mr. van Sprille: ,,'t Zijn niet de mooiste, we hebben nog mooiere."). Prenten van J. Kikkert, waaronder de oude stalhouderij aan de Hoge- woerd van Kooreman .(thans firma Gebr. de Jong van de bekende trouf- koetsjes), een fraaie prent van de Hortus in 1854 van Andreae, de St. Jeroensbrug, zowel in gebogen als vlakke bouw. o.m. van J. Riek uit 1891, de bekende prent van het stad huis met de vrijheidsboom uit 1794, van J. H. Prins. Een tekening in zwart krijt van C. Springer: de Hoog landse kerk, enkele prenten van „De Tuin Maerika", een buitenhuisje aan de Roode Laan (thans Pioenstraat) in 1789 door B. Thier geschilderd, een serie van het Doelencomplex rond de wisseling van de 18e en 19e eeuw door Jacob Timmermans, het Pieters kerkplein in 1782 van H. P. Schoiten en vele andere min of meer kunst zinnige. maar voor de liefhebber van Leidens oude stadsschoon en historie aantrekkelijke bladen. Tenslotte bevat de tentoonstelling noc een aantal oude promotieprenten, por tretten van hoogleraren en enkele menu's uit 1875 en 1889. bü het lezen waarvan alleen al men een Indigestie zou krijgen. WILLEM PRINS

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4