£cidóc Soirtont Ex-gevangenen in Algerije, maar problemen rond vrijlating Duitser VORIG JAAR MEER DODEN IN VERKEER Oe Thant roept wereld op tot overleg over veiligheid en vrede Executie7 kort voor vertrek toestel Miljoenen schade na fabrieksbrand Wetsontwerp gereed over minimumloon Haringvangst verbeterd I DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61e Jaargang, no. 18.077 DINSDAG 16 JUNI 197» T.V.-SELECTIE VANAVOND Selectie utt tv.-programma van hedenavond: Ned. I: 19.08 uur Dak- tari; 21.00 uur Andy Williams; 21.50 uur Wij, heren van Zichem. Ned. II: 19.30 i Wat NOORDOOSTELIJKE WIND Weersverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt tot morgenavond luidt: Zonnige perioden en in het zuiden en oosten van het land mogelijk een regen- of onweersbui. Matige, in het Waddengebied vrij krachtige noord oostelijke wind. Voornamelijk in het binnenland iets hogere temperaturen dan vandaag. De groep ran veertig Braziliaanse politieke gevangenen met enige familieleden, die in ruil voor de ontvoerde Westduitse ambassadeur in Brazilië Von Holleben in vrijheid zijn gesteld. De opname werd gemaakt kort voor hun vertrek van Rio de Janeiro naar Algiers. ALGIERS-RIO DE JANEIRO (AP-Reuter) De veertig, als los prijs bedoelde Braziliaanse gevangenen zijn veilig en wel in Al giers aangekomen, maar „technische moeilijkheden" beletten de Westduitse ambassadeur in Brazilië, Von Holleben, voorals nog te voorschijn te komen. De ontvoerders hebben echter laten weten, dat zij „woord zullen houden". Bij deze mededeling was een door de ambassadeur eigenhandig geschreven brief gevoegd. De veertig, of eigenlijk vierenveertig, want er mochten vier kin deren mee, hebben behalve de kinderen de gehele tien uur du rend reis in het door Brazilië gecharterde straaltoestel vastge bonden gezeten, bewaakt door negentien grimmige Braziliaanse veiligheidsagenten. De Braziliaanse autoriteiten hadden voor het vertrek nog voor een verrassing gezorgd: de gevangenen werden geblinddoekt naar een schietterrein gevoerd om een schijnexecu- tie te doorstaan vóór ze naar het vliegveld werden gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal verkeersdoden stügt nog steeds. Dit bfljkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het afgelopen jaar kwamen 3942 mensen bU verkeersongevallen om het leven. In 1968 bedroeg dit aantal 2907. Dit betekent dat het absolute dodencijfer met 4.6 procent omhoog is gegaan. Men had dit niet verwacht. In het onlangs uitgekomen jaarverslag van het Verbond voor Veilig Verkeer werd nog voorspeld, dat het absolute dodencijfer onder de 2900 zou blijven. Volgens het verbond zou men daaruit kunnen concluderen, dat gedurende twee jaar achter elkaar het absolute dodencijfer lager is dan op grond van de stijgings- tendens over een reeks van voorgaande jaren verwacht kon worden. Deze prognose was gebaseerd op cijfers van het CBS over de eerste tien maanden van 1969. Wel meende het verbond in zijn verslag dat het nog te vroeg was om er optimistische conclusies voor de toekomst aan te verbinden. Dat de conclusie niet is uitgekomen, moet volgens het CBS geweten worden aan de ongunstige ontwikkeling in het tweede halfjaar. In het eerste halfjaar van 1969 was het aantal doden nauwelijks hoger dan in de eerste helft van 1968. In het tweede halfjaar van 1969 bedroeg dit aantal echter 132 meer dan in dezelfde periode van 1968. Juli, augustus en november waren de uitschieters. Het dodental kwam toen zelfs boven de 300 per maand. Het gemiddelde bedroeg in 1969 254 doden per De gevangenen, onder wie vijf vrouwen, varen bijna allemaal pas enkele maanden geleden gearresteerd. Sommigen van hen droegen nog verse sporen marteling. Een van hen, de 22-jarige weduwe van. de gevallen verzetsstrijder Jose Roberto Spiegner, Vera Silvia de I Araujo Magalhaes is als gevolg van elektrische „behandeling" tijdelijk lumd en moest in een rolstoel vervoerd worden. De vrijgelatenen werden in Algiers verwelkomd door Khatib Delloul, een van de naaste medewerkers van presi dent Boumedienne. Hij vertelde de Bra- ziliaanse veiligheidsmannen, dat ze het I niet moesten proberen voet op Algerijnse bodem te zetten, wat dezen dan ook wijselijk niet deden. Het vliegtuig tankte oponthoud i de groep Is de n drager 1 Eer, Apolonia de Brazilië terug. Het oudste lid va 38-jarige communist franse Legioen Carvalho. Hij zei, dat de gevangenen Diets van hun komende bevrijding hadden geweten tot zij aan boord van het vliegveld werden gebracht: „Wij werden geblinddoekt naar een schiet terrein gebracht. Soldaten schreeuwden èn manipuleerden zo met hun wapens, dat we dachten op het punt stonden ge- executeerd te worden. Gelukkig was het alleen maar de bedoeling schrik aan te jagen". De meeste ex-gevangenen hadden alleen een broek, hemd en sandalen; verder hadden ze niets mee mogen nemen. Een enkele alleen had een bun deltje persoonlijke bezittingen bij zich. (Van e r verslaggevers) Van hef riante fabriekscomplex van Gispen-Culemborg, dat gisteren door brand verwoest werd. bleef slechts een' trieste ruïne over. Met daarbij de wetenschap, dat de schade meer dan tien miljoen gulden bedraagt. CULEMBOR G— De felle brand, die gistermiddag de stalen-meubelenfabriek van de firma Gispen in Culemborg gro tendeels in de as legde heeft een schade van bijna 10 miljoen gulden veroor zaakt. Alleen de lakkerij bleef behou den. De afdelingen montage, expeditie en de fabriek waarin stoelen gemaakt worden brandden geheel af. De be drijfsschade zal nog vele miljoenen ho ger komen (e liggen, dan de 10 miljoen materieelschade. De brand ontstond gistermiddag door nog onbekende oorzaak in de afdeling expeditie op de grens van de montage aal en de expeditiehal. Ruim 12.000 vierkante meter bebouwd oppervlak, vele voorraden, veel gereed produkt en half-fabrikaten zijn vernietigd. Gispen heeft vier fabrieken met ln totaal 800 werknemers. Op de fabriek in Culemborg werkten 250 man. Zij werden vanmorgen al weer aan het werk gezet om het verbrande materiaal en de verbrande gebouwen op te rui men. Dat de werkgelegenheid voor 250 man in gevaar zou komen in de ko mende maanden, wordt van directiezij de niet verwacht. Zij hoopt dat de produktie over een of twee maanden weer hervat kan worden. In Haarlem brandde vannacht de con fectiefabriek „unique caravelle" bijna ge heel uit. Volgens ramingen loopt de schade in de tonnen. De voorraad con fectie en de kostbare machines zijn verloren gegaan. ALPHEN AAN DEN RIJN Rinus Verkade, de chef-vogelver zorger van het vogelpark ArAfau- na te Alphen aan den Rijn, kon drie weken zijn ogen niet geloven toen hij zag, dat drie van de vijf eieren, waarop een ooievaar al ge ruime tijd zat te broeden waren uitgekomen. Avifauna was op slag drie ooievaars rijker gewor den. En dat is nogal wat als men bedenkt, dat vorig jaar in heel Nederland slechts 17 ooievaars zijn geboren. De ooievaartjes wor den bijgevoederd met spiering, vlees en vitaminen. De Belgische televisie komt volgende week in Avifauna opnamen maken van de pasgeboren ooievaartjes. Bromfietser in Leiderdorp gelukt veron LEIDERDORP Een ernstig ongeluk heeft gisteren aan de 70-jarige brom fietser M. Levarht uit Leiderdorp het leven gekost. De man reed op de Acht- hovenerweg in de richting Koudekerke, toen hij een bekende zag staan. Hij zwaaide, maar raakte van de rijbaan af waardoor hij terechtkwam in wat rul zand. De bromfietser kwam ten val en belandde op de andere rijbaan, waar hij door een auto werd gegrepen. Het slachtoffer overleed op weg naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Eventueel terugwerkende uitbetaling DEN HAAG Minister Roolvink Sociale Zaken hoopt nog tegen eind augustus een wetsontwerp bij de Twee de Kamer te kunnen indienen tot wijzi ging van de wet op het minimumloon. De Kamer zou dan nog voor Prinsjes dag een beslissing kunnen nemen. „Hoe eerder de zaak geregeld is, hoe kleiner de problemen, ook wat betreft eer eventuele terugwerkende kracht", ze de minister gisteren in de vaste com missie voor Sociale Zaken uit de Twee de Kamer. De minister bleek bereid, aan hel effect van de wetswijziging terugwer kende kracht te geven als het advies van de Sociaal-Economische Raad daar toe aanleiding geeft en vooral als dat een unaniem advies zal zijn. Dat advies zal gaan over de vraag, of de hoogte van het minimumloon moet meelopen met het gemiddelde van de loon- prijsstijging, of met de loonindex. In het laatste geval is de stijging sterker, omdat de lonen behalve met de kosten stijging ook met een stuk welvaartsstij ging worden verhoogd. Op dit moment wordt de gemengde indexering gehan teerd. De S.E.R zal zich vrijdag een advies beraden. Men schijnt daar wel algemeen bereid te zijn, ovt gaan op de loonindexering, maa iedereen bereid is hieraan nog een tra verhoging van het minimumloon als correctie op de toepassing van het oude systeem gedurende enkele jaren, is de vraag. De minister verklaarde gisteren, zich zeer welwillend te zullen opstellen, wel wat betreft het extra verhogen het minimumloon (per 1 juli 153 gulden per week) als wat betreft het verlenen van terugwerkende kracht eraan, heeft nog geen welomlijnd standpunt, maar hij wil de hele zaak wel me spoed afwerken. Ontwerpen voor wets wijzigingen zijn zelfs al opgesteld. De heer Roolvink kondigde tijdens de commissievergadering ook een wetsont werp aan betreffende de problematiek rond de huwende en zwangere werk neemsters. Het wetsontwerp is nog dit jaar te verwachten, zo beloofde hij de vrouwelijke commissieleden. Ter vergadering diende de heer Nypels van D'66 een motie in, waarir de regering wordt gevraagd een oude dagsvoorziening (pensioen) te ontwerpen werknemers, die op 1 juli 1969 dan Vijf jaar werkzaam waren in voor deze categorie werknemers werking maar ze hield geen voorzienin gen in voor degenen, die op dat mo ment al geruime tijd in de sociale werkvoorziening werkten. Minister Roolvink reageerde met de opmerking, dat hij voor de gevraagde voorziening geen geld op de begroting beschikbaar heeft of kan krijgen. DEN HAAG (ANP) De haringvangst van dit jaar is aan het begin van het seizoen bijzonder gunstig geweest. Hoe wel de toestand over het algemeen niet erg rooskleurig is, wordt toch voor de rest van het seizoen ook een goed resul- laat verwacht. Het ministerie van Landbouw en Vis serij deelde mee, dat de huidige vangst- verbetering niet onverwacht komt. Tus sen 1950 en 1960 werd voornamelijk ge vist op een bepaalde groep haring die ieder jaar langs de Nederlandse kust zwom in zuidelijke richting om daar te paaien. Een grote achteruitgang in deze groep noodzaakte de haringvissers naar Zuid-Ierland te gaan. Hierdoor heeft de eerste groep weer kunnen aansterken en gehoopt wordt dat deze verbetering niet van korte duur zal zijn. Over nederlaag bedroefde Brit springt uit raam DUSSELDORF (Reuter) Uit wan hoop over Engelands nederlaag tegen West-Duitsland in de strijd om het we reldkampioenschap voetballen heeft een 33-jarige Brit zich door het raam van zijn flat in Düsseldorf gegooid. Hij maakte een val van zes meter en is met inwendige kneuzingen in een zie kenhuis opgenomen. De tranen liepen Cheryl Browne over dc wangen, toen zi) gekozen werd als Miss Iowa 1970. Zij is het eerste negermeisje dat nu kan meedingen naar dc titel Miss America. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Secretaris-generaal Oe Thant van dc Verenigde Naties heeft vanmorgen in Den Haag de grote mogendheden opgeroepcu met communistisch China regelmatig overleg te plegen over de vrede in ile wereld. HU nodigde hen uit van tyd tot tüd bücen (e komen in de V.N.-bureaus te Wenen of te Genèvc om gezamenlijk over de wereldproblemen te spreken- De secretaris-generaal van dc Verenigde Naties deed deze oproep vanmorgen in bet Nederlands Congres gebouw bij de opening van bet tweede Wereld Voed- »c| Congres, dat veertien dagen in Den Haag hijeen is. Is het niet hoog tijd om de aspiraties 'van alle mensen op aarde te beantwoorden en tezamen de veranderingen zonder weerga die op fysiek, biologisch '•n milieugebied ons te wachten staan, het hoofd te bieden Is het misleidend en verkeerd te hopen dat nu er nog tijd voor is de minder ontwikkelde maar meer bevolkte landen kunnen worden ontwik keld in wereldsolidariteit en in de regels van het internationaal recht Dit opda' zij, wanneer zij een maal machtig zijn, zich niet zullen werpen in het vier iele spel van de naties", aidus Oe Thant Rij vroeg zich af of het werkelijk zo moeilijk is toe te geven, dat ideologieën en politieke stelsels alleen ia theorie volmaakt zijn. „Ieder stelsel heeft zijn goede en slechte kanten. De landen moeten elkaar verrijken met wat bewezen is goed te zijn bij het regeren van menselijke maatschappijen. Dit regeren moet in een snel-veranderende wereld in hoge mate flexibel en niet-dogmatisch zUn", aldus de secretaris generaal van de Verenigde Naties- Oe Thant ontving vandaag ruim 150.000 gulden van de actiegroep „X-Y", die aanvullende bedragen in zamelt op de regeringsfondsen voor ontwikkelings hulp. In „X-Y" werken samen de Raad van Kerken, Sjaloom, Nesbic en de Novib.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1