HARRY VOS: Eddy Pieters Graafland: EEN TIENTJE VOOR PSV IS VOOR ADO EEN STUIVER Afscheid van ADO met weemoea DE HERINNERING BLIJFT ZATERDAG 13 JUNI 1970 DEN HAAG. De winkelbel in de •nzaak van Harry Vos klingelt in deze dagen voortdurend. Talrijke belangstellenden komen bij de technisch bedreven Haagse verdediger nformeren wanneer hij naar Eindhoven 'ertrekt. Zijn afscheid van A.D.O. is .nvermijdelijk. „Alles is door het geld 'eroorzaakt. Wat voor A.D.O. een tui ver is, heb ik door het contact met 3.S.V. gemerkt, is voor deze club, en ïatuurlijk ook voor Feijenoord en Ajax, tientje. Daarom blijft A.D.O. met de ïuidige beperkte financiële mogelijk- ïeden naar mijn heilige overtuiging altijd een club van het tweede plan in Nederland. Ergens vind ik dat jammer. A.D.O. is voor mij altijd een prettige werkgever geweest". Twee jaar geleden, toen de voormalige A.D.O.-trainer Ernst Happel in Den Haag aan het bewind was en deze voor de verklaarde in Vos de beste linker- /erdediger van Nederland te zien worden, fronste Feijenoord al zijn wenkbrauwen Het vorig jaar leek een transactie met de stadionclub rond te komen. Maar A.D.O. hield het vertrek van Vos tegen. Er werd krankzinnig hoog transferbedrag ge vraagd en het Haagse bestuur herinnerde eraan, dat wanneer Feijenoord niet wou gaan, zijn nog een jaar durend ct gewoon afgewerkt grote kaï Hij zakelijk gezien reëel. „Afspraak is afspraak' dacht hij „Ik was mijn teleurstelling dan ook betrekkelijk snel vergelen. Ik bleef De grote clubs verloren Harry Vos echter uit het oog. Zijn grote technische capaciteiten plaatsten hem vooral in de belangrijke wedstrijden tegen Feijenoord en Ajax. waarin écht voetbal bedreven werd, in de schijnwerper. P.S.V. kwam dan ook in januari al met Vos praten. Secretaris Ben Gelder wilde echter moeilijkheden uit de weg gaan en wachtte tot A.D.O. in het belang van deze vereniging toe stemming tot onderhandelen gaf Dat was in mei na de wedstrijd tegen P.S.V.waarin A.D.O. uitgeschakeld werd voor de beker. „De besprekingen zijn toen bijzonder soepel verlopen. Ik kreeg wat ik wilde en daarmee was voor mij de zaak af". A.D.O. gedroeg zich ook coulant. Het schroefde de transfer som ditmaal niet te hoog op en er werd ongeveer drie ton op een Haagse bank rekening overgemaakt. Jaloerse manager Eddie Hartman: „Als je een bedrijf als Philips achter je hebt staan, kan je mak kelijk zaken doen.Dan is onderhandelen geen moeilijke bezigheid". Geen vedette Harry Vos verlaat A.D.O. niet als vedette. Allures zijn hem vreeAid. „Ik denk de komende maanden echt een moeilijke tijd tegemoet te gaan. Waarmaken voor een nieuw publiek is altijd lastig". Gedurende de acclimafie in Eindhoven heeft Harry Vos het voordeel bij P.S.V. weer op zijn ver trouwde linksachterplaats terecht te komen. „Bij A.D.O. heb ik de laatste maanden meestal als halfspeler gefungeerd. Door de blessure van Kees Weimar, moest Piet de Zoete in het centrum van de verdediging terugkeren. En om'offensief toch nog sterk te zijn, haalde trainer Jezek me toen als noodmaatregel naar het middenveld. Maar dat is me niet zo bevallen. Ik ben van nature geen vechter. In de half linie moet je dat volgens mij wel zijn. Het komt ook, geloof ik, omdat ik een hekel heb aan dingen ^'oor niets doen. Op het middenveld gebeurt dat nogal eens. Je komt zoveel aan de bal, dat je moet accepteren acties te ondernemen die mislukken. Als verdediger mag dat niet. Elke actie, die geen succes wordt, kan fataal zijn voor de ploeg". alleen wanneer het noodzakelijk i: makkelijk als links leren schieten". Rustig type i rustig type- Hy is voetballer. „Toen ik trainde", verklaarde Happel. Polijsting Groot vertrouwen is naast zijn technische aanleg waarschijnlijk het geheim van het suoces: Harry Vos. Na een negenjarige voetbalopleiding in het Zuiderpark heeft hü alle kneepjes van het profvak geleerd- De „polljsting" zal nu voornamelijk in Eind hoven plaatsvinden. Als fullprof kan hij zich in het vervolg dageiyks aan die taak wüden. Dat is wel een hele stap voor Vos. De ver wachting dat hij een meerjarig contr P.S.V. zou afsluiten, ligt dan ook Maar dat is niet gebeurd, hoewel de Eind- hovense club liever wel voor drie jaar de beschikking over hem wilde hebben. Harry Vos weigerde dat. Hij wil eerst eens kijken hoe het hem bevalt in Brabant en zal dan opnieuw besluiten. „Als ik niet tevreden ben. kom ik weer pijlsnel terug naar Den Haag. De sigarenzaak, die door mijn moeder voorlopig in beheer wordt ge nomen, neem ik dan snel weer in bedrijf". Zwakke punten Gedurende die periode vindt hij zichzelf brutaler geworden. ..Je krijgt door het grote aantal wedstrijden dat je speelt meer ervaring. Je durft de bal dan langer aan je voet te houdenEn weer welt de herinnering aan zijn A.D.O.-periode op. Het plezier, waarmee hij in Den Haag ge speeld heeft, kan hij niet van zich afzetten en tenslotte zegt-r- „In principe ge loof ik dat niemand bij A.D.O. weg wil. De sfeer is er in een woord geweldig. Alle- bij andere betaalde verenigingen in ons land wel een beetje anders". Een speler kan desondanks gedwongen worden verder te kijken dan zijn neus lang is en aan het i gezegd. Maar zoveel Verandering Denk niet dat Harry Vos als voetballer vertrekt. „Integendeel", zegt-ie onmiddellijk. „Ik heb zwakke punten. Ik voel bijvoorbeeld dat ik nog harder moet worden. In wedstrijden tegen D.O.S. en andere clubs van dat niveau, heb ik nooit de vorm van de dag gevonden. Dat komt volgens mij- door mijn gebrekkige vecht- zwoegerslype. Toch zal dat moeien ver beteren. Als ik zo Europa-Cupvoetbal moet spelen, vraagt men ook niet of iets netjes gebeurt. Ik ben daarom blij. dat ik een man als Linder als trainer krijg. 'Hij is keihard, heb ik gehoord. Dal moet ik hebben". Rechts schieten is ook nog een tekortkoming van Harry Vos. „Ik kan met de rechtervoet wel alles, maar ik doe het Harry Vos wil nog meer kwijt en vervolgt: „Een kleine verandering in de sfeer kwam er bij A.D.O. door de aankopen van het vorige seizoen Harald Berg en Niels Holm- ström, de buitenlanders, kregen handen vol geld aangeboden en de andere spelers niets. Dal wekte onrust. Daarom is de heer Mansveld nu zo lastig. Hij vindt het on rechtvaardig, dat enkelen veel meer ver dienen. Berg en Holmström kan men dat natuurlijk niet kwalijk nemen. Zij hebben eruit gehaald wat erin zal". Het bestuur van A.D.O. zit met dit probleem. Een uit weg zoeken in deze materie is echter een moeilijke zaak. -Geen enkele club in daar nog .uit. Na 13 juli zal Harry Vos zijn intrek nemen in een Eindhovens flatje. Het grote avontuur gaat voor hem dan be ginnen. „Ik beschouw spelen bij P.S.V. als een geweldige uitdaging HANS DE BRUIJN BARENDRECHT. Twee haltes voorbij Rotterdam-Zuid, het stationnetje op de linker Maasoever waar het stadion als een monument oprijst, ligt Barendrecht. In de straat schuin tegenover het station - de Oranjestraat woont Eddy Pieters Graafland. Een gewoon huis aan het eind van een rij, met als enige onderscheiding dat een klein stenen trapje, omzoomd door bloemen, de weg naar de deur aangeeft. Door de ramen is Eddy Pieters Graafland ^achtbaar. Hij is in gesprek. Als de bel zangerig overgaat, duurt het slechts enkele seconden voor z'n vrouw in de deuropening verschijnt. -In -de tuin beëindigt Pieters Graafland het gesprek, zegt: „Als de één gaat, komt de volgende alweer. Het is druk maar dat vind *ik niet erg. Ik heb achttien jaar met journalisten te maken gehad en '-k begrijp dat ze nu willen we ik stop". Het woord is gevallen. Eddy Pieters Graafland neemt afscheid van de voetbalwereld, waarin hij zegt hij alles heeft bereikt wat er te hereiken was. Zondag na de wedstrijd tegen Oberhausen in Tiel, heeft Pieters Graafland voor al zijn supporters kortweg PG de leiding van Feijenoord te kennen gegeven, dat jongen van zeven. Hij zei: „Vader heeft de leiding van Feijenoord meegedeeld dat hij ermoe stopt". De reactie was verrassend. „Alsof ze het hadden gerepeteerd, riepen ze en bloc.... hoera". Zijn vrouw vindt het „een verademing". Begrijpelijk, „want", zegt PG, „vaak kwam ik dit seizoen vrijdags om tien. elf uur thuis van de zaak. dan moest ik de volgpnde dag in het tweede elftal voetballen en 's zondags moest ik dan naar Zeist. Dan zag ik ze niet voor zondagavond. Ik was teer weinig thuis. Ik heb een zaak in sportartikelen, daar was ik overdag, 's avonds ging ik trainen. De Jong. Dat is toch geweldig. Tijd te kort dagen", knikt hij naar zijn vrouw, we niet voor twee uur naar bed ge ik thuiskwam na de training, mo werken, de administratie bijhouden, een paar dagen wegging, sprong mi in. Met zo n zaak en het voetbal ko te kort". Vooraan Eddy Pieters Graafland neemt afscheid, de herinnering blijft: „Ik heb die trainingen nooit een opoffering gevonden. Voor mij is hel een enorme ontspanning geweest. Op de training gaf ik me altijd helemaal, dan liep ik vooraan, want 's zondags moest het gebeuren. Dan moest ik, als het niet zo goed ging, voor mezelf geen wrok kun niet van alles aan gedaan had. mezelf zeker zijn. Als je geen liefde voor je sport hebt. dan gaat het misschien twee jaar soed. maar dan is het afgelopen. Ik heb altijd gestreefd naar topsport Daarom had ik me al vroeg voorgenomen veel voor mezelf te gaan trainen nh mijn dertigste. Niet, zoals velen dan zeggen, op routine spelen. Behalve de acht, negen keer. dat we met het elftal trainden, trainde <k dan nog twee of drie keer voor mezelf Alles bereikt Eddy PG neemt afscheid, de herinnering blijft: „Ik heb alles bereikt, wat er te bereiken was. De Europa-Cupfinale beeft dat nog eens extra geaccentueerd. Achttien jaar lang heb ik topvoetbal gespeeld, eerst bij Ajax toen bij Feijenoord. Bij Ajax speelde ik al aan de top, toen dacht ik bij Feijenoord kun je nog hoger komen. Nu heb ik het allerhoogste bereikt. Het ene succes stapelde zich op het andere. Ik heb bijna de hele wereld gezien, ik heb Claus gesproken, ik ben twee jaar geleden geridderd en ik ben op het Catshuis geweest hoogtepunten voorkomen, blijf je in een bepaald ritme schommelen. Nu niet. Dit is eer mooi eind. Die successen blijven je je hele leven bij. Niemand kan je die immers nog afnemen?" Telefoontjes Daarom heeft Pieters Graafland besloten niet meer het doel van „zün" Feijenoord („Bü Ajax bad ik een fijne tüd. by Feijenoord een nog fönere") te verdedigen. Daarom heeft hil besloten geen enkel doel van welke club dan ook nog te verdedigen. Hoewel Feijenoord al voor de Europa-Cupfinale zeer veel telefoontjes kreeg van ere-, eerste en tweede divisieclubs, die Graafland graas wilden hebben. „Die graag een doelman wilden hebben met routine, een doelman, die rust kan scheppen in de achterhoede. Daarnaar heb ik altijd gestreefd. Een spectaculaire doelman maakt altijd fouten. Heb je gezien hoe Gordon Banks in de wedstrijd EngelandBrazilië reageerde? Jashin was mijn grote voorbeeld, Banks heeft zijn plaats ingenomen. Ik vind het heerlijk, dat er zoveel gebeld hebben, dat betekent immers dat je goed aangeschreven staat". Pieters Graafland wil de weg terug niet aanvaarden: „Voor mij is de topsport fini. Het wordt nu tijd om me aan mijn zakelijke belangen te wijden". Teleurstelling De kleine fox-terrier, die voortdurend heeft rondgelopen, keft. Pieters Graafland staat op. loopt door de verlichte tuin en geeft de hond een uitbrander „Wat doe je nou. ga weg. ga je weg" Hij komt terug, zegl: „Het was wel een teleurstelling voor me, dat ik dit se^oen acht maanden in het B-elftal moest spelen. Met Happel een van de beste trainers die er zijnhad ik in de zomer bepaalde afspraken gemaakt. Maar die afsprajsen werden niet bewaarheid. En dan ga je denken waar doe je het eigenlijk voor Ik had mijn extra-trainingen gestaakt. Daarom heb ik in eerste instantie niet gelijk toegezegd toen Happel 'me vroeg of tk in de Europa-Cupfinale wilde spelen. Acht maanden in het B-elftal gespeeld en van niks in het Europese topvoetbal is een grote overgang, vooral omdat hij het pas een week voor de finale vroeg. Maar Happel zei, slaap er nog maar eens een nachtje over. En 's avonds ben ik weer met die extra-training begonnen. Ik heb hetzelfde parcours weer eens gelopen en toen het goed ging,-toen was ik overtuigd. Toen zei ik bij mezelf ik ga het doen. De volgende dag tijdens de training ben ik naar Happel toe gegaan en heb ik gezegd ik doe het". En Eddy Pieters Graafland deed het. Die Europa-Cupfinale is een herinnering op zich: „Ik was zo vreseiyk gelukkig, dal we de Cup hadden gewonnen. Ik weet het zelf niet zo best meer, maar ik moet uitzinnig van vreugde zün geweest. Ik ben nooit zo emotioneel, ik heb altijd „een huisje" om me heen, maar toen moet ik boven het stadion zün uitgesprongen. Het dan ook I fenomenaal". En tot zijn vrouw: „Was het zes of acht jaar geleden, dat we op vakantie waren in Milaan?" „Acht jaar", weet zijn vrouw. „Goed, acht jaar geleden stonden we met de caravan achter het San Sirostadion. Ik wou het zien. maar het was gesloten. Weet je nog, dat ik zei: „Hier zou ik wel eens willen voetballen". Zijn vrouw knikt bevestigend. „Toen hebben we ons brood achter het stadion opgegeten en nu heb ik er toch nog gestaan. Zelfs in het midden". Zijn vrouw: „Ik vond het een enorm risico om dat te doen. maar toen ze de Cup eenmaal hadden, vond ik het prachtig, want ik had meer in de zenuwen gezeten dan hij. Dat eerste doelpunt van Celtic kwam als een zware klap. De hele wedstrijd heb ik verder gezegd: „Ze verdienen toch een doelpunt, ze verdienen toch een doelpunt" en toen Kindvall dat doelpunt maakte, werden we geloof, ik allemaal gek. Ik vond het zo geweldig voor hem. vooral omdat het afgelopen seizoen zo'n teleurstelling was geweest". Gek Weer keft de fox-terrier, weer staat Graafland op om het hondje van zijn dochter achter ui-l de tuin te halen. „We hebben een marmot zegt zijn vrouw, „die hond wordt gek van de lucht". PG stuurt het hondje naar binnen waar het even later voor de glazen deuren, die toegang geven tot de tuin. met grote ogen Graafland zegt: „De wereldkampioenschappen, dat is het enige waar ik nooit ben geweest i geweest. Gek eigenlijk. Eddy Pieters Graafland neemt afscheid van het topvoetbal, de herinnering aan een klassedoelman blijft: „Wildvreemde mensen hebben me opgebeld, een groot aantal heeft me gefeliciteerd om op zo'n moment afscheid te nemen. Er waren er ook wel die zeiden „wat jammer nou", maar de meesten vondenv het toch verstandig".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 19