„ZE HEBBEN GEVOEL NET ZOALS MENSEN' St. Agnes en Mariaschool Begin augustus in één scholengemeenschap JACHT OP WILLIE BOY Manege-houder begon met een paar ezeltjes Moeder duikt kind in vijver in Voorhout na Voortaan ook voetbal en hockey op Voorschotens groen „HOUTWERF LEIDEN" N.V. Polonsky's succesvolle VRIJDAG 12 JUNI 1970 LEIDSE COURANT Jac. Jonker is dol op zijn paarden Jac. Jonker tussen zijn edele vrienden. „Ze hebben gevoel KATWIJK Achter de Witte Kerk vindt men de laatste resten Oud- Katwijk; er bestaat niet veel meer van de buurten waar eens het hart van de vissersplaats klopte, want Kat wijk groeit voort en de oude huisjes moeten plaats maken voor de nieuw bouw. Toch vindt men juist hier de enige manege van Katwyk, welis waar een beetje verscholen, maar hij staat er. Het is warm als ik er aankom; voor de stallen staat een vrachtauto met hooi. Op die vracht wagen staan in de brandende zon een paar mannen 't hooi op de zolder van de stallen te steken. Eén van hen is Jac. Jonker, 52 jaar en eige naar van de manege. Hij druipt van het zweet als hij naar beneden komt; „Het is een dure tijd voor ons, zegt hij, het voer voor de paarden is door de droogte erg duur, speciaal het hooi. Zo'n vrachtje wat je daar ziet, daar heb ik voor een paar maanden genoeg aan, maar het is bijna niet te betalen. Ik heb hier (hij wijst op de stallen) nu 15 paar den staan en ieder paard kost me per week een slordige 40 gulden, dus je kunt wel nagaan. Het wordt hier trouwens te klein, ik loop met een plan rond om een hele nieuwe manege op te zetten, vlakbij de Soefi-tempel om de zuid, weet je wel. Ja, we groeien wel hoor, want toen we voor de oorlog begonnen hadden we alleen maar een paar ezels, maar langza merhand zijn we de zaak gaan uit bouwen. Eerst ponies, en de laatste jaren dan de paarden. 9 Wenig Katwijkers En het loopt lekker, mag ik wel zeggen. Ze komen overal vandaan om hier paard te rijden. Uit Utrecht, Gouda. Amsterdam, overal. Weet je wat gek is? Er rijden weinig Kat wijkers paard, ik heb maar 35 Kat wijkers onder mijn klanten en dat is één op duizend." Hoe zou dat komen denkt u? „Ik weet het niet. Katwijkers zijn altijd een beetje huiverig van paarden en misschien denken ze wel dat het een sport voor rijkelui is, maar dat is niet waar. Vroeger ja, toen reed al leen Jan de Kapitalist voor zijn lol op een paard, maar tegenwoordig kan iedereeen het betalen. Maar'ik ben wel voorzichtig met m'n paarden, hoor. Als ik een paard ver huur dan gaat er altijd iemand voor toezicht mee. Pas wanneer ik van iemand weet dat hij mans genoeg is om goed met zo'n beest om te gaan dan kan hy hem meekrijgen, eerder niet. Er zyn van die lui bij, die er uit halen wat er in zit, die rossen een paard helemaal af; man, als ik dat zie kryg ik het er koud van. Ik hoef m'n paarden ook nooit te slaan, ik heb gezag over ze. Dat ga je krijgen, als je elke dag met ze omgaat. Ik weet bij wijze van spre ken precies wat er in ze omgaat. Want ze hebben gevoel, net als men sen. Wat zegt u? Gelooft u dat niet? Kom nou, gevoel hebben ze meneer. Ik zal je vertellen: ik heb gisteren een paard verkocht. Het dier was oud en had het aan z'n hart, dus ik kon het niet meer voor verhuur ge bruiken. Nou heb ik hem verkocht aan en oud mannetje die er stap voets" op rijdt, dus dan kan hij nog jaren mee. Maar toch deed het me wat toen ik dat paard in die vee wagen zag staan, echt. Franse namen Of ik ze namen geef? Jazeker, dat schept een band hè. Ik heb ze alle maal Franse namen gegeven, geen Hollandse, dat klinkt zo raar. Ik heb er één die „Tranquille" heet en een ander „Garcon fié". Maar eigenlijk zyn die namen niet eens nodig, want ik hou ze toch wel uit elkaar. Hoe? Nou, ik weet het niet, ik zie het gewoon, het gaat vanzelf. Meneer, je maakt wat mee met die dieren. Maar als je ze goed verzorgt heb je niks te klagen, en daar hebben ze eerlijk gezegd ook recht op, want ze werken 's zomers vaak 8 of 10 uur per dag en dat gaat ook een paard niet in de kouwe kleren zitten. Maar op zondag hebben ze rust, dan wordt er niet gereden. Vindt u dat vreemd? Dat ligt in Katwijk nu eenmaal zo, ik kan de mensen, met wie ik leven moet, kwalijk voor hun hoofd gaan stoten door op zondag te gaan rijden Daar pas ik voor, ik zou er meer last dan gemak van hebben. Trou wens, de badgasten weten het onder hand ook wel: op zondag ,is er rust. Lendevuur Hoe ik aan de paarden kom? Nou, soms fokken we ze zelf, maar meestal kopen we ze van andere maneges. Want weet je wat het nadeel van zelf fokken is? Je kunt een paard erg moeilijk by het veulen vandaag halen en dat is in de zomer wel eens nodig als het druk is en alle paarden ingezet moeten worden. Pas geleden is er nog eentje gestor ven die we zelf gefokt hadden, long ontsteking had-ie. Je loopt wel meer het risico dat ze een ziekte oplopen. Bijvoorbeeld in de winter, als je ze teveel krachtvoer geeft. Dan staan ze veel stil en de voeding moet daar naar geregeld worden. Voed je ze toch te zwaar, dan krygen ze lende- Wat zeg je? of ik wel eens paarde- vlees eet? „Ben je beduveld, hoe zou ik dat kunnen. Je kan de dieren waar je de hele dag mee bezig bent toch 's avonds niet doodgemoedereerd gaan zitten opeten?" Niekjan van Kesteren (ADVERTENTIE) V erlovingsringen Per 1 augustus 1971 Nieuwe Rijn 4 Tel. 42350 „Speelstad" op het MOC-terrein VOORSCHOTEN In Voorschoten be hoeft het voor de jeugd geen probleem te zijn om in de vakantie de tyd op een prettige manier door te brengen. Evenals vorig jaar worden er weer vele bezig heden voor de kinderen georganiseerd. Een uitgebreid, gevariëerd programma biedt voor elk kind wel wat vanaf 3 juli tot 9 augustus. Men kan zich opgeven voor een variété-middag, dierenshow, te kenwedstrijd, hengelwedstryd, etalage speurtocht, wandeltocht, brandweenved- strijd, speurtocht met opdrachten, sport, instuif en natuurtocht door de prachtige koninkljjke landgoederen De Horsten. Vanaf 3 augustus tot en met 8 augus tus wordt „Speelstad" gehouden op het M.O.C.-terrein. In Speelstad is van alles mogelijk voor de jeugd: schilderen, beeld houwen, boetseren enz., tot het verbou- en versieren van de barak op het terrein toe. Alles onder deskundige lei ding. Verf, hout, spijkers enz. behoeven de kinderen niet mee te brengen. Voor alles wordt gezorgd. De kosten voor deze speelstad-week zijn f 10,per per soon. Ieder derde en volgend kind uit één gezin krijgt vrijstelling van betaling. Vorig jaar is Speelstad een succes ge weest en werd besloten met het bouwen van een stad op Mars, compleet mét marsmannen. Leerlingen die buiten Voorschoten op school gaan en zich toch op willen geven kunnen dit doen bij de heer T. Bonhof, secretaris van de com missie voor jeugdaangelegenheden, Ge meenteflat, Leidseweg 16. Belten voor Moveo Rijnsburgse Boys speelt morgen tegen LFC LEIDEN-RIJNSBURG Morgenmiddag wordt op het terrein van Rynsburgse Boys te Rynsburg de voetbalwedstrijd gespeeld: Rijnsburgse Boys I LFC I (Leiden)aanvang 16.00 uur. Medewer king wordt verleend door de Drumband DWS uit Rijnsburg o.l.v. de heer W. L. v. d. Gugten. Alle baten komen ten goede aan de af deling Leiden e.o. van de „Stichting Meer Ontspanning Voor Enrstige Oorlogsge wonden". Opstelling der elftallen: LFC: W. Visser, H. v. d. Berg, W. Blom, R. Geerlof, H. Ubink, K. Hannaart, W. v. d.Linden, J. Dreef, C. Weerlee, J. Hunne, P. Gubler. Rynsb. Boys: C. Heemskerk, J. Heems kerk, G. v. Egmond, B. v. 5. Berg, Jac. v. Egmond, D. Heemskerk I, D. Heems kerk II, C. Westra, R. Hartevelt, A. Ou- wersloot, Jac. de Heijer. VOORHOUT Het tegelpad aan de Frans Halsstraat is niet afgezet. Zo doende kon een l'/J-jarig kind gister-, morgen pardoes de vijver inlopen. Haar moeder zag het gebeuren en sprong haar meteen na en wist het kind te Het kind ondervond geen nadelige ge volgen. De bewoners van de Frans Halsstraat met hun vele kinderen zijn van mening dat het gedeelte van het tegelpad aan deze straat nodig voor zien moet worden van een afzetting. LEIDEN In een gezamenlijk overleg alle katholieke scholen voor voor bereidend wetenschappeijlk onderwys en algemeen voortgezet onderwys te Lei den, is onlangs besloten te komen tot erdergaande integratie van het ka tholiek voortgezet onderwys. Aan de voorbereiding voor het tot stand komen regionale schoolraad wordt begonnen. Per 1 augustus 1970 zal de Paulusscho- lengemeenschap voor middelbaar alge meen voortgezet onderwijs (Mavo) en voor lager economisch en administratief onderwijs (Leao) gaan functioneren, zo- Nauwe samenwerking met Paulusschool als eerder uitvoerig is bericht. De be langstelling voor deze scholengemeen schap is zeer groot: zij start na de va kantie met zes eerste klassen. school voor Mavo zich verenigen tot één scholengemeenschap voor Atheneum, Ha vo en Mavo. Het bestuur heeft bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen een aanvraag ingediend op dit Atheneum ook Latijn als examenvak te kunnen geven. De scholengemeenschap zal nauw samen werken met de Paulusscholengemeen- schap, zodat, indien dit nodig is en door de ouders wordt gewenst, overgang van leerlingen van de ene scholengemeen schap naar de andere, na het brugjaar (eerste klas) en later, evenvoudiger mo gelijk is dan thans. 1SITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Op maandag 29 juni zal in het juridisch studiecentrum „Graven steen" in Leiden de vijfde zomercursus over Amerikaans recht worden geopend. Er worden toespraken gehouden door de decaan van de faculteit der rechtsge leerdheid van de Leidse universiteit prof. di-. H. Daalder en prof. Hans Smit van de Columbia universiteit in New York. De cursus duurt tot vrijdag 24 juli en wordt verzorgd door zes hoog leraren van de juridische faculteit van de Columbia universiteit. De zestig deelnemers voor de zomercursus zijn afkomstig uit achttien landen. LEIDEN Bij K.B. is mr. W. M. Kleijn te 's-Gravenhage, tot dusverre weten schappelijk hoofdmedewerker bij de Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Leidse Universiteit, benoemd tot ge woon hoogleraar in het notarieel recht. LEIDEN Het Kreatief Sentrum i Breestraat 66doet mee met de inza- melingsaktie voor de slachtoffers van de aardbeving in Peru. Op maandag avond 15 juni staat er voor het Kreatief Sentrum een geldbus klaar om giften in te deponeren. KATWIJKSE BRUILOFT OP TV KATWIJK Het. ligt in de be doeling van de VVV Katwijk om op 11 juli op het Andreasplein een oud-hollandse Katwijkse bruiloft te organiseren. De voorbereiding van dit evenement ligt in handen van de heer Varkevisser, commis saris voor het materiaal van het Genootschap Oud Katwijk. Als alles naar wens verloopt zal de NCRV televisie van deze Katwijk- se bruiloft een reportage maken. VOORSCHOTEN Al enige jaren i de bursers van Voor.chot. n gebruik I Samcn mef dri[. maken van grasvelden, behorende bij c openbare parken en plantsoenen, voor allerlei recreatieve doeleinden. Alleen voetballen en hockey was niet toege staan vanwege de beschadiging aan de grasmat en de daaraan verbonden kos ten van herstel. In de praktijk blykt dit verbod niet meer te handhaven, want kinderen willen toch graag al tyd en overal „een partytje voetballen". bouwondernemingen IBB-Kondor Groep NV richt nieuwe fabriek op LEIDEN IBB-Kondor Groep uit Lei den heeft onlangs met Bouwbedr. Knoop en Giezen (Groningen), Comptoir de Vente de l'Argile Expansee S.A. (Brus sel) en N.V. Nationaal Grondbezit (Den Haag) besloten een nieuwe fabriek van lichtgewicht bouwelementen op te rich ten. Het maatschappelijk kapitaal is 1 miljoen gulden, waarvan geplaatst en gestort 400.000 gulden. Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een fabrieksgebouw met opslagterrein t e Markelo. BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN SHOWROOM NIEUWE RIJN 87. TELEFOON 34544 (4 LIJNEN). De gemeente vraagt zich af of extra onderhoudskosten maar niet op de koop toe moet nemen. Het taboe voetbal en hockey geheel op te heffen zou makkelijk zijn, maar helaas niet gelijk. Sommige grasvelden zijn te kwets baar, andere groenstroken liggen te dicht op de bebouwing of te dicht bij 'n drukke verkeersweg. De gemeente heeft nu eer selectie toegepast en de volgende ter reinen zijn aangewezen voor voetballen en hockey Speelweide nabij Burgemees ter Berkhoutpark; ijsbaanterrein in Vlietwijk; de terreinen gelegen ten noor den van de Puccini- en de Paganinidreef: het grasveld aan de Debussylaan; net i grasveld tussen de Fr. Listzlaan en de i LISSE Georganiseerd door de Orgel- Diepenbrocklaande groenstrook langs j kring Bollenstreek zal organist Simon de Pr. Bernhardlaan t o. park Adegeest: 9' Jansen zaterdag 20 juni om 20.15 u. trapveldje bij de Alg. begraafplaats Ro- 'n Agathakerk te Lisse een orgel- senburgh: het Van Dulmplein; groer- concert wijden aan Cesar Franck. Op strook aan de Baron Schimmelpentiinck het programma staan Choral II, Sept van der Oyelaan en het weiland by de Pieces uit l'Organiste, Pièce Héroique. 14-klassige school in Noord-Hofland. Het is het tweede concert uit deze serie. Daarna volgen er nog drie, door Deze officiële voetbal- en hockyvehl.ie* Charles de Wolff (11 juli), Dirk Jansz. worden gekenmerkt door een driehoe- j Zwart (22 aug.) en Jan Welmers (17 i kig oranje bord, waarop een voetual. okt.). Simon C. Jansen haalt Franck in Aaathakerk Leidse bioscopen CTUDIO „Teil them Willie Boy Is here" mag er meteen als film zyn, want in deze geschiedenis, die liet uiterlijk van een western heeft, toont Polonsky vrjjwel ongemerkt zoveel facetten van de Amerikaanse samenleving dat gerust van 'n prach tig afgewogen sociaal document kan worden gesproken. De liefhebbers van de echte Hollywoodwestera zullen wat teleurgesteld worden want Po lonsky verlegde het accent van de actie naar het tegen elkaar uitspelen van de zo verschillende karakters en maatschappelijke posities. „Jacht op Willie Boys" is de ware geschiedenis van een jonge opstan dige reservaat-Indiaan, die in 1909 zijn toekomstige schoonvader dood schiet en met de dochter de woestijn invlucht. De assistent-sheriff Cooper zet ongeïnteresseerd het slachtof fer was immers ook maar een Indiaan een achtervolging in. Een paar vergrijsde scalpenjagers hebben meer plezier in de jacht, maar als de voort vluchtige Willie Boy een vna hen per ongeluk doodschiet hij mikte op de paarden wordt het ook voor Cooper een erezaak de Indiaan te pakken. Hij schiet tenslotte Willie Boy neer in een tweegevecht, niet we tend dat zijn tegenstander geen mu nitie meer heeftDe meeste regis seurs zouden van dit gegeven één grote, keiharde verbeten achtervol ging hebben gemaakt, niet echter Polonsky die zelf het scenario schreef en in zijn dialogen niet naliet vele sociale misstanden te laten uitko men. Ook neemt hij de tijd om zijn hoofdpersonen met al hun frustaties uiteen te rafelen. Hij maakt de ac teurs ondergeschikt aan hun rol en zo krijgt Robert Redford onlangs nog een schelmse Sundance kid de opdracht van de assistent-sheriff uiterlijk een echte westernheid te ma ken de sterke, zwijgzame man die in wezen zwak en eigenlijk on geïnteresseerd is. Zijn tegenspeelster Susan Clarke als de vrouwelijke dok ter, aan het hoofd van een Indianen reservaat, voelt zich maatschappelijk ver boven hem verheven, maar te vens dierlijk tot hem aangetrokken. Hebben deze beide figuren moeite om hun plaats in de maatschappij te bepalen, de vluchtenden buiten deze maatschappij geplaatst hebben, ge slingerd tussen hun adatrecht en de conflicten die dat met hun omge ving oplevert, hun eigen problemen. Robert Blake, de kleine donkere moordenaar uit Truman Capolis „In cold blood", maakt van de aanvan kelijk onverschillige Willie Boys de verpersoonlijking van de laatste rood huiden, die in de blanke maatschappij totaal geen rechten bezitten en ge doemd zijn uit te sterven. Katharine Ross geeft warmte en menselijkheid aan de rol van het meisje Lola, bijna geaccepteerd door de blanke wereld, maar door de moord en de vlucht weer teruggevoerd naar een oeroud Eva en het oerwoud REX De film „Eva de slavin van het oerwoud" speelt zich af in het Amazonegebied, hetgeen natuur lijk volop gelegenheid biedt tot het maken van fraaie natuuropnamen. Dat heeft ook regisseur Jeremy Sum mers begrepen want hij heeft in deze film nadruk op de natuur in haar overweldige schoonheidlaten vallen. Maar het gevaar van een dergelijke werkwijze is dat de prestaties van de akteurs op de achtergrond drei gen te raken. Helaas is dit bij deze film gebeurd: men krijgt de indruk dat Eva. gespeeld door Celeste Yar- nell, louter en alleen is gekozen om haar aanbevelenswaardige voorko men. Zij krijgt praktisch geen ge legenheid om ook op andere terreinen haar talent te tonen. Zij speelt de rol vati het na de dood van haar ouders in het oerwoud achtergebleven meis je, dat door de inheemse bevolking is grootgebracht. Haar ouders zoch ten in het oerwoud naar een schat. Dat zij daarbij om het leven kwamen is voor andere avonturiers geen aan leiding om het zoeken te staken. Telkens trekken groepjes goudzoe kers de wildernis in en het kan niet uitblijven of Eva wordt gevonden. Zij sluit zich aan bij enkelen van hen en zij gaan op zoek naar het goud. Achtervolgd door een aantal andere zoekenden, vinden ze het begeerde en slagen er na enkele schermutse lingen in om naar de bewoonde we reld terug te keren. Eva komt nog juist op tijd om haar grootvader, die zijn hele leven op haar terugkeer heeft gewacht te zien sterven. Al met al een simpel verhaaltje met veel mooie kleuren. Nachtvoorstel ling op vrijdag en zaterdag: De Sab- bijnse Maagdenroof (18 jaar). Het volkomen huwelijk CAMERA Al we.p.r een seksuele voorlichtingsfilmenkele jaren geleden vervaardigd naar aanleiding van het voor de oorlog verschenen gelijknamige boek van de Nederland se dr. Van de Velde. Men kan zich afvragen wat ook in dit geval weer de Intenties zijn ge weest van de (Duitse) producenten: serieuze voorlichting geven of onder het mom daarvan een seksfilm te maken. Laten we het op de eerlijke eerste opzet houden volgens het tweede uitgangspunt zou de film trou wens nooit het predikaat „geslaagd" kunnen krijgen. En wat de film als voorlichtingsprodukt betreft Er worden wat zinnige dingen gezegd over zaken als partnerkeuze, psycho logische gedragsvormen en geboorte regeling. Maar er zullen weinig men sen zijn, die het kunnen opbrengen deze onder regie van Gottlieb ver vaardigde film van het begin tot het eind geboeid te volgen. De grijnzende doder LUXOR - Ace High" (met als Ned. titel: ,J)e grijzende doder") is een niet onaardige keiharde wes tern var de Italiaanse regisseur Giuseppe Gelj:;i. Hel gaat over twee vogelvrijen, die zich moeten handha ven in het „wilde westen". Dit duo. bestaande uit de louche Cat Stevens en de domme brute Hutch, is dol op vechten, schiet razendsnel de revolvers leeg en heeft ere veel helanestelling voor een gmnt eeld- bedrag. dat van een overval afkom stig is. Natuurlijk zijn ze niet de eni gen, die achter het geld aanzitten en dat het tot een conflict komt, is dui delijk. Ook in deze Italiaanse western kan men de doden niet meer tellen, want ze vallen bij bosjes. Jammer is, dat het scenario wat rammelt, want de western op zich, is zoals gezegd, echt niet onaardig met als ster in één van de hoofdrollen de acteur EU Wallach. Er komen scènes in voor, die zo naief zijn, dat men er deson danks om moet lachen, maar dat neemt niet weg. dat dit spaghetti- werk een duidelijke B-film is. Machinegun McCain I IDO Wie wil kennismaken met de keiharde methoden, die in de Amerikaanse onderwereld worden gebruikt, moet naar „Machinegun Mc. Cain" gaan kijken. In deze, door Guiliano Montaldo geregisseerde film zijn we getuige van de wreedste film beelden. Puur menselijke, soms zelfs romantische voorvallen, vormen een (te) scherp contrast met bloedige schietpartij en de sadistische verho- Hank Mc. Cain wordt na twaalf jaar gevangenisstraf op vrije voeten gesteld. Zijn vrijlating heeft hij te danken aan zyn zoon Jack, die en kele ambtenaren heeft omgekocht. In ruil hiervoor moet Hank één van de grootste speelholen van Las Ve gas, „Royal", beroven. Dit speelhol is het eigendom van „Het Syndicaat" een grotemisdadigersorganisatie. Men komt achter de plannen van Hank en zijn zoon en Jack'wordt vermoord. Hank, die inmiddels ver liefd is geworden op een jong, blond meisje, Irene, geeft zijn plannen ech ter niet op. Op verscheidene plaatsen in Las Vegas plaats hij tijdbommen, die op dezelfde tijd zijn afgesteld. In de paniek, die na de ontploffingen uitbreekt, neemt Hank zijn kans waar. Hij en Irene vluchten met een buit van twee miljoen gulden. Zijn vluchtpoging heeft echter geen suc ces. Zij worden beiden door „Het Syndicaat" vermoord. John Cassa vetes en Brit Ekland vormen in deze film, die onsamenhangend begint, een uitstekende bezetting van de hoofdrollen. Butch Cassidy rT%RIANON Volkomen volgens de verwachtingen prolongeert Tria non deze week dr ronduit formidabele western „Butch Cassidy and the Sundance Kid" met Robert Redfort, Paul Neioman en Katharine Ross. Een parel onder de westerns.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3