Italië via één treffer plaats in kwartfinale Tekening in de strijd om de Leidse districtstitels Open strijd om tiende, gesponsorde Gouden Spike Sijbrands blijft in Monaco winnen Aanval van miljoenen kon ook tegen Israël weer niet scoren Bisschopsbeker toernooi op Blauw Zwartveld Goethals: „Misselijk van de leiding en van het publiek Israël heeft „goede les geleerd' Koeperman produktief I..i-jUAG 12 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 10 (Van c sportredactie) TOLUCA. Er is iets onge looflijks gebeurd in dit wereld- toernooi, Met één enkel doelpunt in drie wedstrijden is Italië win naar geworden van groep 2 en doorgedrongen tot de kwartfina les. Als ooit het falen van een miljoenenaanval duidelijk werd gedemonstreerd, is dat geschied in dit toernooi. Eén doelpunt tegen Zweden bleek voldoende om tot de beste acht te geraken. Daarmee is tevens Italië gevonnist, want in de ploeg die in het eerste duel een gedegen artistiek spel ten toon spreidde faalde volkomen tegen Uruguay en leverde gisteravond tegen Israël nog een ondermaatse prestatie. Italië speelde niet eens het duel van de zekerheid, omdat ook een doelpuntloos gelijkspel de ploeg in de kwartfinales zou voeren, Italië speelde het duel van de angst. Na de ontmoeting met Uruguay sprak coach Valcareggi de gedenkwaardige woorden: „Mijn ploeg leek verlamd". Geen hoop Die diagnose kon Valcareggi tegen Israël voor de volle honderd px-ocent handhaven. Het ongecompliceerd, sim plistisch spelende Israël mocht dan tech nisch verre ten achter staan, de Israë liërs mochten dan niet veel verder kun nen komen dan verdedigen, zij dwongen Italië tegen het eind toch zelfs tot het versterken van de defensie in zodanige mate dat het risico erin zat dat de Israë- l liërs een gelukstreffer zouden scoren en I Italië nog zou moeten loten met Zweden om de kwartfinaleplaats. Zover kwam Jiet niet. maar in deze vorm mag Italië enkele hoop koesteren de, finally R1VA l .bidtenspeldoelpunt tegen Israël enige Italiaans wapenfeit stander daarin, Mexi druk heeft gewekt tot de beste acht ter wereld te behoren. Sensaties Het waren Europese weersomstandig heden waaronder Italië en Israël elkaar bestreden. Het had geregend, het veld was glad maar toen het duel begon was het droog. De zesduizend toesohou1 in de buurt van die stad had het zowaar gesneeuwd, midden in de bloedhete Mexicaanse zomer. De tweede sensatie beleefden zij met de rust. Het technisch veel betere Italië, dat wederom Gianni Rivera naet in de gelederen had, stuitte op onverwachte de Franse eerste-divisieploeg Ni als prof zal uitkomen, een glansrol speelde. De Italiaanse coach Valcareggi had hem. zelfs twee bewakers gegeven. De keuzeheer, wetend dat een gelijkspel voldoende was om de kwartfinales te bereiken, had liet accent toch meer op dedefensip gelegd dan mo.dht worden. Onmogelijke fcaiak Een schot van Rosato was weliswaar op de paal afgestuit, maar pas toen de eerste helft al vei- was gevorderd kwam Italië aan een doelpunt. Domenghini kopte in maar de Duitse grensrechter Tsohenscher keurde de treffer af en de Braziliaanse scheidsrechter Vieira de Moraes, die wegens hardnekkige ge ruchten dat hij steekpenningen zou hebben aangenomen, was gepasseerd voor de woensdag gespeelde wedstrijd UruguayZweden, ging onmiddellijk met de beslissing van zijn grensrechter mee. De dappere Israëliërs, die voor de schier onmogelijke taak stonden te trach ten de 'kwartfinales te bereiken door Italië met meer dan twee doelpunten te verslaan, hadden tot nu toe slechts de sensatie bereikt dat ze tegen de 6terrenformatie één helft hadden stand gehouden. Hypernerveus De amateurs uit Israël maakten dat succes volledig door de langzamerhand hypernerveuze Italianen geen treffer toe te staan. Dat zij zelf ook niet scoorden was niet zo verwonderlijk omdat zij door konden komen. Niettemin slaagde de groots spelende Spiegler op het middenveld er steeds in een aanval op te bouwen en dat aantal werd groter naarmate het einde naderde. Daarbij kwam nog dat Italië een tweede klap moest verwerken omdat ook een doel punt van Facdhettd, in barre wanhoop eindelijk eens mee naar voren getrok ken. in buitenspelpositie was gescoord. Scheidsrechter De Moraes had het dit maal zelf gezien, hoewel hij voor alle zekerheid overleg pleegde met de grens rechter. Alle protesten, hevige gebaren met de vuist en schreeuwende Italianen op de tribunes ten spijt, handhaafde De Moraes zijn beslissing, zeer terecht. Het bleek voor Israël het teken om ten aan val te trekken. Zo in het nauw raakten de Italianen dat Valcareggi vanaf de zijlijn opdracht gaf de volle mankracht in de defensie te groepei-en. Zo bleef het 00, een prestatie waarop Italië weinig trots kan zijn. Zo bereikte het wel de kwartfinales en als alleen het resultaat telt kan Italië de vlag uitsteken. Gezien dat ene doelpunt in drie wedstrijden eöhter het best halfstok. Israël—Italië 0- Scheidsrechter: (Braz.). Toeschouwers: Tennis LEIDEN Halverwege, de grote strijd om de Leidse tennistitels begint er enige tekening in de strijd te komen. Wed strijdleiders Lodewijk en Paul Kallen berg wisten er weer een aantal partijen door te draaien, mede dank zij het bij zonder fraaie zomerweer, zodat nu de krachtsverhoudingen duidelijk tot uit drukking beginnen te komen. In het dames-enkel-B zijn de halve fina listen bekend. Mevr. v. d. Linden, die zich gisteren reeds voor de halve fina les plaatste, krijgt hierin Koosje van Leeuwen als tegenstandster, die met fraai spel, steunend op geweldige fore hands, de niet geheel fitte Annelies Koole in drie sets achter zich liet. In de andere halve finale speelt Milou Penseel, die Ellen Sanders geen enkele kans gaf, tegen Maureen Meijer. Ook bij de heren is de eerste halve finalist bekend. Dick Bouman plaatste zich hiervoor door Heeger in twee sets te verslaan. Vooral het technisch bekwame en rustige spel van Bouman viel hierbij op. De als eerste geplaatste Hans Keizer had geen enkele moeite met de felle Onno Ruysenaars en in twee korte sets behaalde hij de winst. Jean Monod leverde een goede prestatie door de altijd lastige Lodewijk Kallenberg, die echter nu geen moment tor de tiende Gouden Spike. kon imponeren, met sterke services en keiharde smashes te verslaan. In het dames-enkel C behaalde mevr. v. d. Linden haar zoveelste zegepraal. Ditmaal moest Maja Mulder het* afleg gen tegen het duwspel van mevr. v. d. Linden, die lange ballen op de juiste momenten met korte weet af te wisse len en daardoor moeilijk te verslaan is. Zus Mirjam Mulder deed het beter en liet mevr. Smit in twee korte sets het onderspit delven. Bij de heren had de als eerste geplaatste Arnold v. d. Ca- pellen niet zozeer moeite met tegenstan- Bijlsma leek bij een 5-1 voorsprong in de eerste reeks tegen Paul Klever voor een verrassing te gaan zorgen. Echter de goed anticiperende en een goede back hand bezittende Paul Klever liet het zover niet komen en behaalde een 7-5 6-4 zege. Rob Keyser en Modderman maak ten hier hun plaatsing waar door twee Ingen op resp. Ploi Arnstel Hei r. d. Capellen. Uitslagen D.E.B., kwartfinales: M. Penseel-E. San ders 6-3 6-4, K. v. Leeuwen-mevr. A. Koole 6-4 5-7 6-2. H.E.B., tweede ronde: J. Keizer-S. Ruy senaars 6-2 6-1, H. Mulder-A. Ploos v. Arnstel 6-4 3-6 6-2, J. Monod-L. Kallen berg 6-4 7-5; 3e ronde: D. Bouman-H. Heeger 6-3 6-1. D.E.C., 2e ronde: M. Guyt-E. Mulder 6-4 6-0; kwartfinale: mevr. C. v. d. Lin den-Ma. Mulder 6-0 4-6 6-2, Mi. Mulder- H.E.C., 3e ronde: P. Klever-S. Bijlsma 7-5 6-4, R. Kevser-A. Ploos v. Arnstel 7-5 6-4, E. Modderman-H. v. d. Capellen Met Teylingen en Spel. Lisse LEIDEN Op het terrein van Blauw Zwart in Wassenaar zal zondag vanaf twaalf uur het Bisschopsbekertoernooi worden gehouden. Als representanten van de KNVB-afdeling Leiden nemen aan dit toernooi mee de winnaar van het NKS-toernooi, de A-junioren van Tey lingen, alsmede het door de Sassenhei- mers in de finale verslagen Spel. Lisse. De afdeling Den Haag komt dit keer met vijf elftallen. Naast de winnaar trig jaar, RKDEO, uit Wateringen. De afdeling Gouda vaardigt DONK af, terwijl het tiental wordt gecompleteerd door twee teams uit de afdeling Rotterdam. De finale zal naar alle waarschijnlijkheid worden ge speeld om half vijf en duurt 2 strijd 1 mag in de landelijke finale komen op 28 juni in Castricum. TOLUCA De Israëlische coach Emmanuel Schaffer, die voor het begin van het toernooi om de Julea Rimetbeker had verklaard al blij te zijn dat hij met zijn ploeg mocht deelnemen, vertelde na de ontmoeting tegen Italië: „We zijn hier gekomen om wat te leren en ik vind dat we een goede les hebben gehad. Wij komen uit een klein land en het was voor ons heel ^leerzaam tegen enige van de beste elftallen van de wereld te spelen." Over de wedstrijd zelf zei Schaffer: „We hebben geprobeerd te winnen, maar we zijn gelukkig met dit Trainer Raymond Goethals van Belgen was niet bepaald te spn over de omstandigheden en de leiding van de ontmoeting tegen Mexico. „Ik ben misselijk van de leiding, misselijk van de beslissing een strafschop tegen ons te geven en misselijk van de vijan dige houding van het publiek in het Aztekenstadion. Ik heb nog nooit pu bliek meegemaakt dat zo partijdig en vijandig was als de Mexicanen. Ook over de prestaties van zijn spelers was de Belgische coach allerminst te spre ken. „Alleen Devrindt was voldoende" meende hij. Alle Belgische spelers wa ren van oordeel dat de strafschop ter onrechte was toegekend door scheids rechter Coerezza uit Argentinië. Leon Semmeling zei: „We kregen de kans een herhaling op de televisie te zit we zijn er nu absoluut zeker var Jeck slechts de bal speelde en d; Mexicaan over hem heen viel", mee Semmeling de mening weerga! de hele Belgische ploeg. De Mexicaanse coach J Raul Cai'denas, vond dat de winsf bij de ploeg was terecht gekomen, dif daar het meeste recht op had. „Het was een moeilijke wedstrijd. De Belgische ploeg was heel sterk en bleef gelijke spel. Je moet niet vergeten dat we amateurs zijn en dat we binnen 48 uur twee belangrijke wedstrij den hebben gespeeld, tegen Zweden (11) en Italië." De coach van de Israëli's voorspelde dat Mexico en Rusland zich voor de halve finales zullen plaatsen als Italië en Uruguay zo blijven spelen. „Ik heb Zweden en Italië voor het toernooi zien spelen, maar Uruguay, onze derde groepstegenstander, heb ik niet in actie kunnen zien wegens geldgebrek", aldus Schaffer. Ritzege Bitossi in Ronde van Zwitserland inuten i 38 s De tweede plaats was voor zijin lands genoot Felice Gimondi, die de Duitser Rudi Alfig juist voorbleef. Beiden noteer den dezelfde tdjd als de winnaar. Altig behoudt de leiding in het alg« 5. Boelke (W.-Dld.); (EJcig.); 9. Gl' Ronde van Luxemburg De Italiaan Midhielile D'anoeM heeft gisteravond in Luxemburg de „proloog" van de ronde van Luxemburg gewonnen, een tijdrit over negen km. Hij maakte een tijd van 11 min. 44 sec. De tweede en derde plaats warden voor de Belg Verbeeck en de Nederlander Dolman. TENNISTOERNOOI BRISTOL LAYER IN HALVE FINALES BRISTOL De Australiër Rod Laver die waarschijnlijk dit jaar weer als eer ste zal worden geplaatst in het heren enkelspel van de Wimblcdonkampioen- schappen, is gisteren doorgedrongen tot de halve finales van het internationale tennistoernooi in Bristol. Hij versloeg- de Zuidafrikaan Cliff Drysdale met 7—5, 62. Laver be ëindigde de partij in één uur en maakte grote indruk door zijn foutloze spel. De drievoudige Wimbledonkampioen speelde hij i gingspn LEIDEN Morgen zal in de „Leidse Hout" voor de tiende maal gestreden worden om de Gouden Spike, de vereni- de meest opvallende pres- ie tjjdens de door A.V. Holland ge- aniseerde wedstrijden. Het initiatiel deze wedstrijden te starten dateert eind 1960 toen tijdens een bestuurs- wedstrijden hel pu op de spikes van Fanny Blankers-Koen, w i armee zij in Londen tijdens de Olym- pi.che Spelen goud veroverde. Sindsdien is fle wedstrijd om de Gouden Spike (in- middeld gesponsored) een jaarlijks te rugkerend evenement geweest dat in '60. '61 en '62 als avondwedstrijd en in '64, '65, '66, '67, '68 en '69 als middagwed- itrijd op de zaterdag werd gehouden. De 800 m tr(jd I zal ongetwijfeld taan), die de Gouden Spike in 1968 won. Bij de 100 m dames zal de strijd waar schijnlijk gaan tussen Wilma v. d. Berg (de Keien) en Tilly v. d. Made-v. d. Zwaard. Verdere kandidaten voor de Gouden Spike: Fred v. Herpen (Spar taan) 800 m, Els v. Noorduyn (Sagitta) kogel, winnares van de Gouden Spike in de strijd op de 400 n komen. We hadden pas gewonnen toen het laatste fluitsignaal had geklonken. De strafschop was volkomen terecht. Valdivia was onjuist ten val gebracht en werd daarbij ook nog lelijk ver wond", aldus Cardenas. Mager De laatste dag van de groepswedsti'ij- den heeft slechts mager spel laten zien, wat geïllustreerd wordt door het kleine aantal doelpunten (drie) in de vier wedstrijden. Ook de ontmoeting Enge landTsjecho-Slowakije werd door een tamelijk dubieuze strafschop beslist. De Franse scheidsrechter Machin bestrafte een lichte overtreding van één van Tsjecho-Slowaakse verdedigers met een elfmetertrap, die Allan Clarke vlekke loos benutte. Alleen Brazilië en West- Duitsland bleven in de voorronde zon der puntenverlies. Mexico en Italië be hoefden geen enkele treffer te incasse- Opmerkelijk Zondag vindt een opmerkelijke ont moeting plaats als Peru tegen Brazilië speelt. Beide landen worden geleid, door een speler van het Braziliaanse team. dat in 1958 en 1962 de wereldtitel greep: Mario Zagalo en Waldir Pereira. Zagalo (39) en Pereira (Didi), die een jaar ouder is, speelden zeven jaar sa men in Botafogo. Didi bouwde het Pe ruviaanse elftal op dat in de voorron den Argentinië uitschakelde. Zagalo nam enige maanden geleden de leiding van het Braziliaanse team over van Joao Saldanha. Onderscheiding De gouverneur van Jalisco, Francisco Medina Ascencio, heeft Bobby Charlton en Pele uitgeroepen tot sportlieden van het jaar. Deze hoogst onderscheiding voor sportlieden werd dit jaar voor de eerste keer aan niet-Mexicaanse sport lieden toegekend. In twee gelijkluiden de verklaringen zegt de gouverneur dat hij de twee voetballers tot voorbeeld wil stellen voor de jeugd, Door spelers van de twee grote concurrenten voor de wereldtitel, Brazilië en Engeland, voor de onderscheiding in aanmerking te la ten komen hoopt men in Jalisco de vijandige stemming tussen de aanhan gers van beide voetbalgrootmachten enigszins te verminderen. Ton Sijbrands in gepeins verzonken voor het dambord. MONACO In de vierde ronde van de Challenge Mondial 1970 in Monte Carlo kwam de Nederlandse kampioen Sijbrands wederom tot winst. Hij versloeg de Zwitser Cazemir in een ingewikkelde flankspelpartij, waarbij de Helveet een voorpost in het vijandelijke omsingelingstacbiek van Sijbrands ontstond een uiterst lastiig spel- genr-e, waarin de Zwitserse kampioen verrast werd door een Listige dam- oombinatie. Wel moe9t Sijbrands het •rende eindspel scherp afspelen om de vierde overwinning in succe Lot maken, Eenvoudig Oud-wereldkampioen Iser Koeperman had een produktieve dag. Nadat de Rus de ochtendronde de Italiaan Saletnik had verslagen kon Sijbrands, die 's mid dags een vrije ronde had, toezien hoe Koeperman de Sui-inamer Ramcharan x eenvoudige combinatie versloeg één punl naderde. De Russische kampioen Gantwarg herstelde zich van nederlaag tegen zijn landgenoot door Saletnik, die een RoozenburgspeLsysteem Lanceerde, gedecideerd te verslaan, maar hij blijft toch op drie punten achterstand staan. Ook de Franse kampioen Hisard kwam tot twee overwinningen, hoe wei hij in de morgenronde vrouwe Fortuna zijn zijde had. De Monagask Agiiardi namelijk op het Laatste weg naar een gemakkelijke slaan In de middag versloeg te wijze echter de Zwitser Cazemir in een klassiek duel. Hierdoc kwam Hisard, evenals Sijbrands, op acl punten, maar hij speelde een partij mee Ramcharan (Sur.)—Slaby (Belg.) 1— Saletnik (It.)Koeperman (Rusl.) 02: Caz- -SSTif! Honkbaljeugd naar Amerika DEN HAAG Een Ncdi baljeugdteam van spelers t zal van 5 t.m. 22 augustus rlands honk- Er zijn 17 spelers aangewezen, die onder leiding van Charles Urbanus en Wim Geestman zullen staan. De spelers zijn: werpers: Bruntink (Terrasvogels), Bijl (Wassenaar) De Graeve (HCAW), v. d. Ster (HCAW), De Vries (Robur '58). Walsma (RAP). Vangers: Stentler (Sparta) en Smit (OVVO), velders: Jen- ken (UW), Smit (Giants Diemen), Hart veld (PSV), Jansen (RAP), Sieval (Scho ten), v. Vogelpoel (Sparta), Geluk (ABC), Hageman (HCAW) en Kramer Feher (Sparta).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13