UITTOCHT BEGONNEN Applaus was voor de Tsjechen BELGIË: ALLES TEGEN Eerste koffers in Mexico al gepakt Marokko toch nog één punt Duel voor Engeland ondanks zege een afgang LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van een speciale verslaggever) MEXICO-CITY De eerste koffers zijn gepakt, de uittocht is begonnen. De Bulgaarse af vaardiging zal zaterdagochtend de reis naar huis aanvaarden. Allerwege worden voorberei dingen getroffen voor de thuis reis. Zelfs West-Duitsland coach Helmut Schön riep, nadat zijn ploeg tot de kwartfi nales was doorgedrongen, al leen dit: „gehaald" heeft met de bekende zorgvuldigheid met alle mogelijkheden reke ning gehouden. Indien West- Duitsland in de kwartfinales mocht worden uitgeschakeld vertrekt de ploeg maandagmid dag naar Mexico-City en wordt de volgende ochtend het vlieg tuig naar Keulen genomen. „Als we zijn uitgeschakeld, hebben we in Mexico niets meer te zoeken", aldus de ploegleiding. Die mening is Marokko niet toege daan. De uitgeschakelde équipe gaat zondag eerst kijken naar de wedstrijd die Duitsland moet spelen „Van de Duitsera kunnen we nog wel het een en ander leren", zei Vidinic, de coach van Marokko. De Marokkanen zullen ook nog een halve finale bijwonen, maar merkwaardigerwij s niet de eindstrijd want zij vertrekken op 17 juni direct na de halve eindstrijd die zij bijwonen. Herhaling Over die halve finales was nog wel wat te doen. Tijdens het wereldtoer- nooi 1966 in Engeland werd de FIFA verweten dat Engeland was bevoor deeld omdat het alle wedstrijden in Het Wemfoley-stadion mocht spelen, B terwijl velen van mening waren -dat ingeland de halve finale tegen Portu gal in Liverpool had moeten spelen. Toen dan ook bekend werd dat Mexi co, indien het zover komt, de halve eindstrijd in het Aztekenstadion in Mexico-City zou houden, kwamen de tongen weer los en werd al van een herhaling van Engeland gesproken. Helmut Kaser, secretaris van de FIFA Eindstanden in de poules Groep 1 Rusland 3 2 1 0 5 6—1 Mexico 3 2 1 0 5 5—0 België 3 1 0 2 2 4—5 El Salvador 3 0 0 3 0 0—9 LEON. Bulgarije, dat Neder land de weg naar de eindrond» versperde, heeft heit toernooi afgesloten met oen gelijkspel (11) tegen Marokko. Beide- landen eindigden met slecht» één punt in hun groep. Bulgarije begon sterk maar 'had. mede door het voortreffelijke werk van invaller doelman Hazzaz. opmerkelijk veel moeite met scoren in dit duel van de tiwee reeds uitgeschakelde ploegen in groep 4. Geleidelijk groeide het verweer van de Afrikanen, die van tijd tot tijd redelijke tegen aanvallen opzetten zonder echter de Bulgaarse doelman Jordanov in moeilijkheden te brengen, want de verantwoordelijkheid voor een schot durfde geen van de Marokkanen te nemen. Voorsprong Vijf minuten voor rust nam Bulga rije een voorsprong uit een vrije trap. nadat vlak buiten het strafschopge bied Mitkov onreglementair was ge stuit. Mitkov schoot de bal voor het doel langs, waarna Jetsjov van dicht bij inschoot (10). Na de rust ging Marokko aanmer kelijk beter spelen, maar het schieten van de Marokkanen bleef beneden peil en daardoor duurde het 'n kwar tier voor de gelijkmaker op het bord kwam. Een doelpunt overigens dat ontstond met medewerking van doel man Jordanov, die mis greep op een schot van Ghazouani (11). De beste kans om zijn ploeg toch nof de overwinning te bezorgen kreeg Ghazouani: toen Jordanov slecht wegwerkte en hij in goede positie kwam. miste Ghazouani het doel echter op vele meters. In het trainingskamp Comajilla zijn de Duitse spelers vaak bezig met ansichtkaarten schrijven. Al hun ervaringen in het bloedhete Mexico Schandaal brengen zij spontaan aan het thuisfront over. Na het komende weekeinde zullen de spelers daarvoor echter bijna geen tijd meer hebben. heeft dat misverstand voor eens en voor al-tijd, zo hoopt hij, uit de wereld «geholpen. „Er is besloten", aldus Kaser, „dat één halve finale in Mexi- oo-Gity wordt, gespeeld en de andere- in Guadalajara.. De beslissing welke wedstrijd, waar wprdt ge-jp^ ^al^as na de kwartfinales worden genomen. Indien dus wordt besloten dat Mexico eventueel ln de hoofdstad speelt is dat niet onreglementair. Dat was het evenmin destijds in Engeland want er is nimmer tevoren bepaald dat een halve finale beslist in een reeds aan- Die protest-stemmen werd dus het zwijgen opgelegd. Maar er is' intussen een schandaal openbaar geworden. Volgens het schema zou de Braziliaan Vieira de Moraes woensdagavond de wedstrijd UruguayZweden hebben geleid. Hij was er niet en in zijn plaats trad de Amerikaan Henry Lan dauer op. Ditn aar aanleiding van hardnekkige geruchten die inhouden dat de Braziliaan steekpenningen zou hebben aangenomen. De FIFA besloot >;*'eëft oiitfe'r'zoek In te stellen, maar achtte het raadzaam Vieira de Moraes als voorzorgsmaatregel niet te belas ten met de leiding van Uruguay Zweden. Sir Stanley Rous, de voorzitter van de FIFA, riep woensdagochtend Vieira bij zich. Ken Aston, de van de scheidsrechterscommissie van de FIFA was er eveneens bi] aanwe zig. Het besprokene bleef strikt ge heim, maar Vieira werd wel voor die avond van de lijst geschrapt. Het resultaat van het diepgaand on derzoek zal te zijner tijd wereldkun dig worden gemaakt. Dat zou in feite het eerste schandaal in het wereld- toernooi zijn, dat gladder verloopt dan over het algemeen werd verwacht, zeker ten aanzien van de wedstrijden, die over het algemeen aan de „tamme kant" zijn. Ernstige ongeregeldheden hebben zich nog niet voorgedaan op de velden. W-el er buiten. Groep 2 aanhangers van de Braziliaanse ploeg zulk een hels lawaai voor het Hilton hotel in Mexico-City waar de Engelse ploeg verblijft, dat de meeste spelers vrijwel geen oog dicht hadden gedaan. Het immense verkeer, de duizenden auto's met chauffeurs die de claxon met kinderlijk genoegen laten loeien, deden de ploegleiding eerst tot een verhuizing besluiten. De kamers aan de straatkant werden verlaten en ge ruild voor verblijven aan de achterzij de van het hotel. Toen de Engelsen hoorden van het vertrek van de Bul- gelegd 'óp de kamers La &l ,mia Leun, non mrnu-, ten van het stadion verwijderd. Daar fii-opin A aangekomen bemerkten de Engelsen tot hun niet geringe schrik, dat de resterende kamers waren bezet door Duitse supporters en het is niet zo prettig de hele dag te worden gadege slagen door mensen die na de finale en veiii nei, voiuien. vtui uc oui- TV«i -Slow 3 hebben zij onmiddellijk beslag i óp de kamers iri hét prachtige Italiaanse beker voor Bologna ROME Bologna heeft dc Italiaanse voetbalbeker veroverd door een over winning in de firtilegroepop Torino (Van onze speciale verslaggever) GUADALAJARA Engeland heeft zich geplaatst bi) de laatste acht in de strijd om het wereldkampioen schap 1970 en zün kans op prolongatie van de titel behouden, maar zelfs de meest chauvinistische Engelse supporter zal moeten toegeven, dat de ploeg van sir Alf Ramsey in niet geringe mate is geholpen door de Franse scheidsrechter Roger Machin. De strafschop, die Machin de Engelsen in de derde minuut van de tweede helft van de ontmoeting met de Tsjechen cadeau gaf. na een volkomen onopzeteljjke handsbal van de Tsjechische linksback Hagara. bracht de be slissing in een wedstrijd, waarin de Oosteuropese formatie het beste van het spel had. De strafschop, door debutant Alan Clarke feilloos benut, brak het moreel van de Tsjechen, die tot het moment van Machins rampzalige beslissing het beste van het spel hadden gehad. Weliswaar kwam Engeland ook nadat Ondanks de zege betekende de wedstrijd voor de Engelsen een ..afgang". In deze vorm kan de ploeg, waarvoor Bobby Charlton voor de 105de keer in actie kwam een evenaring van het op naam van de legendarische Billy Wright staande interlandwereld record niet als ernstige gegadigde voor het kampioenschap worden be schouwd. Tegen West-Duitsland, tegen stander van de finale van 1966 en zon dag in de kwartfinale opnieuw de oppo nent, heeft dit Engelse elftal nauwelijks een kans. Knap Tsjecho-Slowakije. gebrand op een Roed resultaat om de teleurstelling van de nederlagen tegen Brazilië en Roe menië te doen vergeten en om de bevriende Roemenen een dienst te be wijzen, speelden in de eerste helft bij zonder knap. De Engelsen kregen nau welijks de kans gevaarlijk te worden, ofschoon coach Sir Alf Ramsey de op dracht had gegeven om volledig op de aanval te spelen. Door gerenommeerde schutters uit de nationale competitie als Astle, Bell en Clarke de duurste Engelse speler aller tijden speelde voor de eerste keer een volledige wedstrijd in de nationale ploeg op te stellen, hoopte Ramsey op meer kracht dan Ball, Hurst en Lee in de voorgaande wedstrijden hadden weten te ont wikkelen. De Tsjechische defensie, waarin Pollak op de plaats van Horvath speelde, gaf echter vrijwel geen kansen weg, terwijl, doelman Viktor in laatste instantie een uitermate betrouwbaar sluitstuk bleek. Ook de Tsjechen pres teerden aanvallend echter niet veel. Adamec spande zich tot het uiterste in het een voorsprong van 10 had genomen nog ver schillende keren danig in het nauw, maar de over tuiging ontbrak toch nadien in het spel van de Tsjechische ploeg, die wist dat in deze wedstrijd geen eer meer viel te behalen omdat het maken van twee doelpunten nodig om te winnen, het eigen prestige op te vijzelen en Roemenië een kans op de plaats bij de laatste acht terug te bezorgen een EngelandTsjecho-Slowakije 10 (00): 49. Clarke (strafschop) 10. Scheidsrechter: Machin (Fr.). Toeschouwers: 35 000. I .rif 7 - Jmmmi_ natiek in het Aztekenstadion. De Belgische doelman Trappeniers wordt door een schot van de Mexicaan Pena (uit strafschop) geslagen. Mexico komt door dit eerste en enige doelpunt in de kwartfinales van het wereldtoernooi om althans enige lijn in de aanvals- acties te brengen, maar Petras, Fran- tisek, Vesely en de voor het eerst in dit wereldkampioenschap opgestelde links buiten Jan Capkovic kregen geen meter ruimte van de Engelse defensie. In die Engelse verdediging speelde Jacky Charlton in plaats van Brian Lebone en bezette de van een knieblessui-e her stelde Newton weer de rechtsbackplaats, waardoor Wright genoegen moe,st nemen met een plaats op de reservebank Nerveus Ook in dc tweede helft maakte Tsjecho-Slowakije als ploeg een betere indruk, maar de strafschop, die de Franse scheidsrechter Machin drie mi nuten na de pauze volkomen ten on- De Tsjechische doelman Ivo Viktor onderschept de bal voor de Britse aanvaller Allan Clarke kan toeslaan Verdedigers Migas middenen Kuna (rechts) arriveren te laat om Viktor assistentie aan te bieden rechte tegen de Tsjechen toekende, j haalde een streep door de rekening van de ploeg van coach Marko en van de Roemenen. Engeland won dank zij het feilloze schot van Alan Clarke maar imponerend was de zege van d- titelhouder allerminst. De Engelsen stonden gedurende vrijwel dc gehch tweede helft met de rug tegen dc muur Zelfs doelman Gordon Banks, t..costal dc - rust zelve, trad uiterst nerveus op. Mooro moest Capkovic een keer grof onderuit I balen om een gevaarlijke situatie voor eigen doel te voorkomen en ook Mullei'y ging allesbehalve zachtzinnig te werk. Door achtei-eenvolgens Astle en Bobby Charlton te vervangen door respectieve lijk Osgood en Ball zette Ramsey twee verse spelers in, die in het spelen op balbezit dank zij hun uitstekende tech niek zeer bedreven zijn. Daarmee gaf Ramsey te kennen geen risicomeer te willen nemen. Desondanks ontkwamen de Engelsen maar tex-nauwernood- aan de gelijkmaker, toen Dodias mei een af standsschot via de handen van de te laat reagerende Banks de lat trof. De Tsjechen, die in de zeventigste minuut I Capkovic door een bij een botsing met i Mullery opgelopen hoofdwond waren kwijtgeraakt Jokl kwam als invaller j binnen de lijnen bleven tot het einde aanvallen. Schoten van Jokl en Adamec en een kopbal van de sterk spelende middenvelder Kuna misten het doel van Banks echter op enkele centimeters. De Engelsen werden zelden gevaarlijk meer Alleen Alan Ball had met een verrassend afstandsschot, dat de lat boven Viktor raakte, een keer bijna succes. Ondanks de nederlaag was het applaus na afloop - voor de Tsjechen, die hadden aan- j getoond, dat dit Engeland beslist niet MexicoBelgië 1—0 (1 Pena (strafschop) 10. Scheidsrechter: Cocrczza Toeschouwers: 110.000. (Van speciale verslaggever) MEXICO De Mexicanen hebben de kwartfinales bereikt. Dat wel. Maar de manier waarop moet hen toch wel tot nadenken stemmen. Het spel was te matig om goed vooruitzichten te bieden in het verdere verloop van de wereldkampioenschappen. Mexico werd in zijn laatste, met 1-0 gewon nen wedstrijd, geholpen door scheidsrechter Goerezza, die na een kwartier Mexico een „cadeautje" gaf in de vorm van een strafschop. De Belgen moesten daardoor al vroeg een klap incasseren, die ze niet meer te boven zijn gekomen. Tegen de Mexicanen was "niets meer te beginnen, want na het ..cadeautje" hebben ze niets anders meer gedaan dan proberen de stand te handhaven. België heeft vooral na rust wel nog van alles geprobeerd. Mexico werd terugge drongen op eigen helft, maar het ont brak onze zuiderburen aan dat kleine beetje geluk dat nodig was om een beter resultaat te bereiken. Eerste klap ln de beginfaze bleek al snel dat de Belgen het verre van gemakkelijk zou den krijgen. Ze hadden immers niets mee. het weer niet, het publiek niet en ook de scheidsrechter niet. De Mexica nen daarentegen, die toch echt niet zo groots voetbalden, konden doen wat ze wilden. En zij buitten hun mogelijkhe- den goed uit. Met enkele snelle aanval len werd het don- Plot verdedigde Bei- Maar in de vijftiende minuut moest België al de eerste klap incasseren. Fragoso sprintte na een dieptepass ach- I ter de bal aan. Hij leek te gaan scoren, maar Thisscn was Fragoso een fractie van een seconde voor en tikte de bal op correcte wijze voor de voeten van de Mexicaan weg. Fragoso struikelde over de benen van Thissen en viel theatraal op de grond. Tot verbijstering van de Belgen gaf scheidsrechter Goerezza uit Argentinië een strafschop. De Belgen protesteerden hevig, maar zij vonden geen genade. Ook niet bij de grensrech- j ter Landauer. Het zag er even naar uit dat het zelfs tot een handgemeen zou komen, maar de ruzies die ontstonden werden tijdig bezworen. De Belgen konden tegen zo'n grote overmacht niet op. Verdediger Pena gaf Piot van elf meter geen kans, 10 Mexico leidde Het duurde even voor België die te genslag had verwerkt. Mexico probeer de door te drukken en leek te slagen Valdivia van 25 meter hard in- j de mistastte. Dc bal ketste de Belgen het initiatief maar hun aanvallen waren toch nog niet gevaarlijk genoeg om doelman Calderon te verontrusten. Een en ander ging wel met onvriendelijkheden gepaard. Thissen kreeg wegens zijn harde charges zelfs een officiële waarschu wing. Tien minuten voor rust kreeg België de enige kans op de gelijkmaker, toen Van Moer doorbrak en Polleunis lanceerde. Polleunis schoot hard, maar onzuiver. De bal vloog over het doel Wonderbaarlijk Vrijwel de gehele tweede helft is België in de aanval geweest. Verschil lende keren werd de Mexicaanse defen sie uit positie gespeeld. Polleunis kreeg een uitstekende kans. Hij schoot over. Polleunis was trouwens volkomen uit vorm en hij werd dan ook in de 67ste Negen minuten voor tijd kopte De- vrindt uit een voorzet van Semmeling zuiver in de hoek, doelman Calderon was kansloos, maar op wonderbaarlijke wijze kon verdediger Guzman nog op de lijn redden. Drie minuten later had België weer pech. toen een verre knal van Devrindt buiten bereik van Calde ron via de buitenkant van de staander naast ging. Mexico dat alles meebad, won, en plaatste zich zwak voor de kwartfinales, maar de toekomst zie1 er

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11